Memorandum over de IJmond ontwikkeling Bestuur dient aanklacht in tegen mevr. Rechsteiner Lezing over criminaliteit onder de katholieken Employé s trachtten patroon te chanteren Mater Amabilis school Haarlem besluit het schooljaar Steun gevraagd voor getroffen kampeerders Wegens liet afmaken van honden op grote schaal Noordhollandse Wit-Gele Kruis in het zilver Omstandigheden liggen voor katholieken veelal moeilijker dan voor anderen Inbraak en vandalisme WOENSDAG 25 MEI 1955 PAGINA 3 HAARLEMSE DIERENBESCHERMING Strandt amp Zand voort OPROEP Prof. Feber voor St. Adelbertsvereniging GOUDEN BRUIDSPAAR Slachtoffer van ongeval overleden HAARLEMMER LI EDE EXAMENS RIJ KS K WE EK S CHOOH JAARVERGADERING S.H.S. De heer S. W. Balm treedt af als voorzitter Schuurtje achter Korte Begijnestraat uitgebrand Koopman wilde oude rommel opruimen Haarlemse Sportweek ZAN DVOOR1 Mantelsstoelen en bankstel vernield 1EEMSTEDE Uitzonderlijk programma DUITSE ATHLETEN KOMEN NIET Olympische middag Voetbal De storm van 18 Mei heeft in Zand- voort een groot aantal strandhuisjes verwoest. Daardoor zal een groot aan tal gezinnen uit Haarlem, Amsterdam en van eiders dit jaar niet kunnen profiteren van een zomervacantie aan het strand. De gemeente Zandvoort en het bestuur van het strandschap stellen elk jaar een aantal gezinnen in de gelegenheid op het Zandvoortse strand te kamperen, maar op de noodlottige dag van 18 Mei is voor 16.000. aan kampmateriaal verloren gegaan. Onder voorzitterschap van burge meester Van Fenema is thans een „Comité Strandramp Zandvoort 18 Mei 1955" gevormd dat zich ten doel stelt de aangerichte schade zo goed en zo veel mogelijk te herstellen en de gedu peerde stadskinderen vooral alsnog een zonnige vacantie te bezorgen. Iedèreen die hieraan wil meewerken kan op postrekening 40020 van de Zandvoortse gemeente-ontvanger zijn bijdrage stor ten met de vermelding „STRANDRAMP Zandvoort 18 Mei 1955". klacht tegen het bestuur ingediend ter zake van belediging. Daarna hebben ook de oppositie-groepen in de vereni ging via een circulaire stelling geno men tegen het bestuur. Zoals bekend is er morgenavond een vergadering, om te pogen de verschillende problemen op te lossen. Van de zijde van het bestuur ver namen wij nog. dat men natuurlijk veel eerder een aanklacht bij de offi cier van justitie had kunnen indienen, maar dat men nog even de ontwikke ling van de gang van zaken wilde af wachten. Nu echter mevr. R. een aan klacht heeft ingediend, achtte men het ogenblik gekomen zonder pardon in te grijpen. Het rumoer rond en in de Haarlemse Dierenbescherming heeft nu weer een nieuw accent gekregen, doordat het be stuur van de Vereniging tegen Mishan deling van Dieren, afd. Haarlem, een aanklacht heeft ingediend bij de officier van justitie te Haarlem tegen mevrouw J. Rechsteiner-Mondriaan. De aanklacht wordt gebaseerd op art. 350 van het Wetboek van Strafrecht, waarin een gevangenisstraf van ten hoogste twee jaar of een geldboete van ten hoogste 300 wordt gesteld voor hem, „die opzettelijk en wederrechtelijk een dier, dat geheel of ten dele aan een ander toebehoort, doodt, beschadigt, on bruikbaar maakt of wegmaakt". In de aanklacht beschuldigt het be stuur van de Haarlemse Vereniging me vrouw Rechsteiner van het afmaken van honden op grote schaal en het doen ver dwijnen van boeken, die betrekking heb ben op de financiën van het asyl. Met deze aanklacht is nu de dieren beschermingsaffaire nog moeilijker ge worden. Het bestuur immers heeft een rapport uitgegeven, waarin minder vleiende dingen gezegd worden over mevr. R. De laatste heeft zich over deze uitlatingen beledigd gevoeld en bij monde van mr. C. van Koppen een aan- Zandauto's rijden af en aan in Beverwijk en werpen hun vracht in de Meer- haven. Het water wijkt. De laatste herinnering aan het Wijkermeer, dat eens het stadje bespoelde, gaat verleden tijd worden. In verband met de op 22 Maart J.l. te Tilburg gepleegde moord op de 24-jarige Corrie Theeuwes. die in December 1954 cn Januari 1955 als kinderverzorgster werkzaam was bij een familie in Heemstede, verzoekt de Commissaris van Politie, Hoofd van de Justitiële Dienst, te Haarlem, namens zijn ambtgenoot te Tilburg, te worden bekend gemaakt met de identiteit van: a. zekere „Henk", die aan dat meisje meermalen brieven heeft gezonden, die te Haarlem ter post zijn besteld. Deze persoon is in genoemde periode ook meermalen door het meisje opgebeld, waarbij bij verbinding met „Henk" vroeg; b een luitenant, die in of omstreeks De cember 1954 omgang met genoemd meisje heeft gehad. Voor het geven van inlichtingen wordt men verzocht zich te willen melden bij de afdeling Recherche van de gemeentepo litie te Haarlem. Op Woensdag 8 Juni viert de Noord- Hollandse Bond ,,Het Wit-Gele-Kruis" zijn 25-jarig bestaan. Het bestuur stelt zich voor dit heuglijke feit feestelijk te herdenken. De dag zal worden begon nen niet een plechtige Hoogmis in de Kathedrale Basiliek, opgedragen door de geestelijk adviseur van de Bond, rector P. Visser. De feestpredicatie wordt gehouden door de oud-geestelijk adviseur, pastoor C. Vis. Om 12 uur volgt dan een gemeen schappelijke koffiemaaltijd in de histo rische Vleeshal, waarna de feestvieren de vereniging om 2 uur in de stads schouwburg een voorstelling bijwoont van „Een merkwaardige avond" een luchtig zomerblijspel van A. P. Dears- ley. De voorstelling wordt verzorgd door het Rotterdams Toneel onder re gie van Bob de Lange. Advertentie echter heeft de economische misdaad de overhand. Weliswaar blijkt, dat het merendeel der zich katholiek noemende misdadi gers non-paschant is. maar deze nomi nale regiositeit geldt evenzeer voor andere godsdienstgroepen. De afgeval len katholieken horen evenwel ook on der het verantwoordelijkheidsgebied van de katholieke groep. Uitvoerig ging prof. Feber in op de mogelijke oorzaken van de grotere cri minaliteit onder katholieken. HU wees daarbij op het pauperisme, dat onder katholieken het meest voorkomt, getui ge de statistieken van sociale zorg en op de lang urige achterstelling van het katholieke volksdeel. Het katholieke volksdeel wortelt voor een goed deel in de minst draagkrachtige klasse, ter wijl de intellectuele topgroep betrekke lijk klein is. Het aantal katholieke stu denten blijkt nog altijd 26 pet. te zijn van het totaal, terwjjl de katholieke be volkingsgroep ongeveer 38 pet van het totaal omvat. Belangrijk ook in dit ver band achtte de inleider het priesterlijk celibaat, dat eeuwenlang veel intellect uit de voortplanting heeft genomen. De strengere gezagsverhoudingen bren gen een geringer verantwoordelijkheids besef met zich mee. De katholieken heb ben jarenlang in een sociaal-economi sch klimaat geleefd, waarin zjj weinig tot hun recht konden komen. Zij waren zelfgenoegd en wilden of konden niet met anderen, samenwerken. Deze en zo veel andere factoren binnen en buiten het katholieke volksdeel hebben omstan digheden geschapen die de ontwikkeling der criminaliteit gunstig beïnvloed heb ben. In de grote basislaag der bevol king komt de criminaliteit veel gemak kelijker op en daar vooral leefden de katholieken met hun grote gezinnen. Nu vooral de meer liberale gezin nen tot kinderbeperking zijn overge gaan, zijn er in het openbare leven plaatsen vrijgekomen, die de katholieken kunnen innemen, waardoor zij hun achterstand kunr.en inhalen. Er dreigt echter een nieuw gevaar: Met de verbetering van de sociale positie van het ka tholieke bevolkingsdeel, vermindert onder „en de criminaliteit, maar de snel-groeiende groep der onkerkelij- ken, die voorheen een gering crimi- naliteitspercentage had, ziet dit ge middelde thans angstig snel stijgen. De criminaliteit onder de katholieken moge groter geweest zijn dan bij an dere bevolkingsgroepen, zij zou nog groter geweest zijn, wanneer de gods dienst zelf niet een tegenwicht had gevormd tegen de zeer ongunstige om standigheden waaronder de katholie ken veelal leven moesten. Voor de on-kerkeljjken bestaat een dergelijk tegenwicht niet. Prof. Feber bepleitte tenslotte een sterkere persoonlijkheidsvorming voor katholieken, zodat zij ook buiten het ei gen, beschermde milieu zichzelf kun nen blijven. Niet alleen grote, maar vooral ook goede gezinnen moeten het criminaliteitscijfer der katholieken drukken. Goede, overtuigde, oprechte katholieken vormen de beste waarborg tegen ontkerstening en daarmee drei gende, toenemende criminaliteit. Op uitnodiging van de afdeling Haar lem van de Sint Adelbertsvereniging heeft prof. mr. dr. G. H. A. Feber Dins dagavond in de zaal van de Neder landse Credietbank een causerie gehou den over het onderwerp „Criminaliteit onder Katholieken". De spreekbeurt was de laatste in de reeks, die de Adelberts vereniging dit jaar heeft gewijd aan de problematiek, waarbij de katholieken op specifieke wijze betrokken zijn. Prof. Feber onderzocht op indringende wijze de factoren die samen dit verschijnsel zouden kunnen verklaren. Hij aarzelde niet waar dat nodig was, critiek te le veren, maar zijn oordeel was steeds mila en weloverwogen en vol begrip voor de omstandigheden die voor het katholieke deel der bevolking nu een maal anders en vaak ook moeilijker liggen dan voor anderen. De spreker werd ingeleid door de voor zitter van de Adelbertsvereniging, drs H. W. M. van Run, die herinnerde aan de brochure die dr. Havermans over het behandelde onderwerp heeft geschre ven. Hij wees er op, dat er een uitge breide polemiek is ontstaan over de betrouwbaarheid der in die brochure vermelde cijfers. Prof. Feber die een bijzondere studie heeft gemaakt van de criminele statis tiek, toonde vervolgens aan de hand van uitgebreid statistisch materiaal aan, dat de criminaliteit onder katholieken in derdaad groter is dan die bij andere bevolkingsgroepen. Daarbij bleek tevens dat onder katholieken de agressieve cri minaliteit vaker voorkomt dan de a-so ciale economische criminaliteit, De aard der criminaliteit wordt veelal be paald door de locale omstandigheden, zodat verklaarbaar is dat agressieve misdaden bij katholieken vaker voorko men, waar deze soort van criminali teit zich vooral in de Zuidelijke gewes ten manifesteert. In de grote steden Dinsdag 31 Mei zal het echtpaar J. H. Re inerMartens zijn gouden huwelijksfeest vieren. De bruidegom is 73 jaar, zijn bruid 70 jaar en beiden genieten nog een uitste kende gezondheid. Ruim 30 jaar heeft de heer Remer bij Openbare Werken gewerkt en hij is nu 17 jaar gepensionneerd. Dinsdag a.s. wordt tot intentie van het gouden paar een H. Mis opgedragen in de parochie van Sint Jan en daarna zal het feest zijn ten huize van het bruidspaar: Zomervaart 278. Maandagmiddag is in het Grote Gasthuis de Haarlemse aannemer J. Blom overleden, die in de nacht van Zaterdag op Zondag bij Halfweg met zijn motor met zijspan over de kop vloog en levensgevaarlijk werd gewond. Als gevolg van de aanklacht, die de Haarlemse caféhouder K. W. Köhlniger bij de politie heeft ingediend wegens oplichting door een Belgische voetbal pool is de Haarlemse politie in samen werking met haar Rotterdamse colle ga's aan een onderzoek begonnen, tot nog toe zonder veel resultaat. In Rot terdam is de poolagent N. alias P. ge hoord. maar de hoofdagent Kw. is spoorloos verdwenen. Uit. de medede lingen, die de politie thans zijn ge daan, wordt in elk geval meer en meer haar vermoeden bevestigd, dat de pool „l'Europe" veel weg heeft van een zwendelzaak op grote schaal. Twee ex-employé's van een blocmbol- lenbedrijf in Hillegom, n.l. een 35-jarige kantoorbediende en een 50-jarige cul tuurchef, beiden woonachtig in Hillegom zijn door de Haarlemse rechtbank tot zware straffen veroordeeld omdat zij administratieve bescheiden hadden weg genomen, die bezwarend waren voor de directeur van het bedrijf. De recht bank heeft aangenomen dat ze met de ze stukken chantage hebben willen ple gen. Ze stonden nu in hoger beroep voor het Amsterdams Gerechtshof terecht. De Procureur-Generaal vroeg bevesti ging van de vonnissen der rechtbank: twee jaar voor de kantoorbediende, een jaar en acht maanden voor de cultuur chef, in beide gevallen met aftrek van het voorarrest. HAARI-EM (Rijkskweekschool). Geslaagd de dames T. Delzenne te Haarlem. B. Groen te Aerdenhout, K. P. J. Gall te Heemstede, E. Hos te Haarlem. H. Jansen te Haarlem. Voor het candidaatsexamen Duits aan de gemeentelijke Universiteit te Amster dam slaagde de heer W. Schuitheid te Haarlem. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers zal in plaats van Vrijdag 27 Mei zijn spreekuur houden op Zaterdag 28 Mei. Vanavond om acht uur houdt de R. K. Sportvereniging SHS haar jaarvergade ring in het verenigingsgebouw aan de Kerklaan te Spaarnwoude. Het bestuur verwacht, dat alle leden aanwezig zul len zijn in verband met het aftreden van de heer S. W. Balm, die wegens drukke werkzaamheden de functie van voorzitter niet langer meer kan waar- nëmen. De heer Balm is vanaf de op richting van SHS in 1949 voorzitter ge weest. Het bestuur van de sportvereni ging ziet hem slechts node vertrekken. Dit jaar bezette SHS de derde plaats in de afdeling 2A van de Haarlemse Voetbalbond. ln een schuur achter een winkel aan de Korte Begijnestraat brak gistermid dag omstreeks kwart over vijf brand uit. Tegen de huurder van de schuur, de 38-jarige koopman S. S., is proces verbaal opgemaakt wegens opzettelij ke brandstichting. Het brandje was van vrij onschul dige aard en het kostte de brand weer dan ook weinig moeite om het vuur te bedwingen. Er ging een grote hoeveelheid oud papier en karton verloren. De koopman verklaarde aanvanke lijk, dat hij een sigaret had gerookt in de schuur en dat vermoedelijk een vonkje de oorzaak van de brand was geweest. Later gaf hij toe, zelf het papier in de schuur in "brand gestoken te hebben, om eens opruiming te hou den. Hij was er bij gebleven, totdat hij dacht, dat het vuur was uitgewoed, en had zich daarna weer naar de winkel begeven om klanten te helpen. Buren kwamen hem toen vertellen, dat uit de schuur grote rookkolommen opste gen. De koopman trachtte eerst zelf het vuur, dat weer was opgeleefd, met emmers water te blussen, maar moest later de brandweer te hulp roepen. school, mevrouw A. van Tongeren-Ver- berne, waarin hij de grote waardering van het bestuur voor de voortreffelijke leiding, die mevrouw van Tongeren aan de meisjes gegeven heeft uitdrukte. Te vens kondigde de voorzitter aan, dat het bestuur inmiddels besloten heeft als op volgster in deze functie te benoemen me vrouw Sprokkereef. die als lerares voor de meisjes geen onbekende is. Een warm applaus uit de zaal gaf blijk van algehele instemming met deze re de. Een dankwoord van mevrouw van Tongeren aan bestuur, docenten en leer lingen besloot dit officiële gedeelte van de avond. Daarna was het woord aan de leer lingen, die het toneelstuk Polly Per kins" van Douglas Murray op de plan- ken brachten. Er werd met groot enthousiasme en vaardig gespeeld. De zaal betuigde uit bundig haar waardering voor de vlotte en vooral geestige wijze, waarmede deze comedie voor het voetlicht kwam. De speelsters en spelers werden bloe men aangeboden. Het was een zeer ge slaagd besluit van het schooljaar. Gelegenheid tot het opgeven van nieu we leerlingen bestaat iedere Donderdag avond in de R. K. Huishoudschool aan de Ged. Voldersgracht van 8 tot 9 uur. In de nacht van Maandag op Dins dag is een inbraak gepleegd in een woonhuis in het centrum van Haar lem. Men heeft danig huisgehouden, meubilair en kleding vernield, en is er tenslotte vandoor gegaan met als buit een bedrag van f 300. Alle jassen en mantels, die aan een kapstok op de overloop hingen, waren met een scherp voorwerp, vermoede lijk een mes, vernield. Het dressoir in de woonkamer bleek geheel te zijn leeggehaald, de inhoud lag her en der over de vloer verspreid, terwijl verder in de voorkamer en de woonkamer talrijke vernielingen waren aangebracht aan stoelen, overgordijnen en het bank stel. De bekledingen hingen er totaal aan flarden bij. Uit een handtas, die op tafel stod, werd tenslotte een be drag van f 300 gestolen. Vermoedelijk is men binnengedrongen door een achterdeur, die niet was afgesloten. Een geldkistje, inhoudende enige dui zenden guldens alsmede kostbare sie raden, is door de dader(s) over het hoofd gezien. Gisteravond hield de Mater Ama- bilisschool Haarlem haar jaarlijkse feestavond tot besluit van het school jaar. In de grote zaal van „De Leeuwerik" waren een driehonderdtal bezoekers bijeengekomen, waaronder vele ouders en verloofden van de leerlingen. Na het openingswoord van de Voor zitter, de heer J. Beelen werden de di ploma's aan een vijftiental meisjes uit gereikt door Deken W. N. Zijlstra van Haarlem. De Voorzitter sprak hierna een warm afscheidswoord tot de leidster van de Het koor met opvallend goede vor ming en mooi timbre, de soli door er varen zangeressen en het strijkkwar tet, waarvan de Spelers uitstekend op elkander waren ingesteld, vormden te zamen een artistiek geheel. De diri- gente zong zelf de sopraansoli, waar in men wederom haar fraaie stem en sterk uitbeeldingsvermogen kon bewon deren. De dames Halsema-Janssen en Kooning-Bol pasten zich in de alt-soli uitstekend bij dit werk aan. Lida Langerveld en Lies Dekker viool, Joop Halsema, altviool, Bob van Marken, cello en Albert de Groot, or gel, vervulden alleen het instrumentale deel van de Psalm. Laten wij hopen een volgende maal een zelfstandig werk van deze musici te kunnen horen. Na de pauze gaf het Kennemer Trio, bestaande uit Lida Langerveld, Annie Schoen en Bob van Marken, cel lo een zeer in-muzikale vertolking van het spanningsvolle, zeer diepzinnige Dumky-trio van Dvorak. Het Slavisch karakter van deze muziek kwam vol komen tot zijn recht en de technische beheersing van dit veeleisende trio dwong eerbied af. Het vrouwenkoor zong nog de „Ronde du Crépuscule" met sopraan soli van Chr.minade, een ragfijn klan kenspel, dat de zangeressen op subtiele wijze weergaven. Bovendien zong een meisjeskoor een viertal Franse geestige liederen, die alleraardigst en klank- schoon werden voorgedragen. Orga nist De Groot leidde de Psalm met een stemmingsvolle Improvisatie in, waarop nog volgde Psalm 114 van Hammerschmitt door de altzangeres Leny Kool-Bol, die dit korte, veelzeg gende werk impnerend weergaf. Men mag gerust spreken van een hoog staande kunstavond, die lang in dank bare herinnering bij het talrijke audito rium zal blijven De zangpaedagoge Annie Schoen gaf met haar koren het jaarlijkse concert in de goed resonerende Hervormde Kapel te Santpoort. Zoals gewoonlijk had de dirigente een veelbetekend, af wisselend en in chronologische volg orde uit te voeren programma sa mengesteld. Het hoofdnummer van het vrouwenkoor was een „Miserere" van Joh. Adolph Hasse, een voor velen onbekend componist uit de 18de eeuw. Ondanks zijn groot aantal werken op allerlei terrein, invloed op latere com ponisten zoals Haydn en Mozart voor al op medisch gebied en wegberei- den tot de later door Haydn vastgestel de symphonievorm, is Hasse in het ver geetboek geraakt. Toch is het niet al leen uit historisch oogpunt de moeite waard een werk zoals het thans uit gevoerde „Miserere" voor koor en soli met begeleiding van strijkkwartet en orgel te beluisteren. De zang van deze Psalm is uitdrukkingsvol, practise!) en dankbaar, wel geheel in de toenma lige trant geschreven. De trant, waar aan men heden is ontgroeid, doch als men zich goed instelt op 18e-eeuwse muziek is deze compositie toch nog hoogst genietbaar. Bovendien geeft het spel van het strijkorkest aan de zang niet alleen steun, maar brengt er te vens mooie klankkleuren aan. Dat Hasse's verklanking van deze smeek- en klaagzang een diepe indruk maakte is voor een groot deel aan de fijne nuances en treffende dynamische schakeringen van zang en spel toe te schrijven. Annie Schoen leidde het ge heel op verdienstelijke wijze, wist opvattingen aan de uitvoerenden duide lijk te maken en verkreeg steeds een goedsluitend ensemble. In verband met het uitbreken van typhus in het Roergebied o.a. ook in Iserlohn uit welke plaats een athletiek- ploeg op Maandag 6 Juni a.s. naar Haar lem zou komen om in het kader van de Haarlemse Sportweek een tweekamp te houden tegen een vertegenwoordi gende Haarlemse ploeg, is besloten de ze wedstrijd geen doorgang te doen vin den. De Duitse athleten zouden worden ondergebracht bij Haarlemse families. Inmiddels is het Sportweek comité doende voor de Haarlemse athletiek ploeg een andere tegenstander te krij gen. Op Zondag 5 Juni a.s. wordt op het terrein van È.D.O. een Olympische mid dag georganiseerd. De R.K.Turnkring verzorgt het gymnastische gedeelte ter wijl eveneens attractieve athletiek num mers met goede bezetting op het pro gramma staan. Een handbal wedstrijd tussen Concordia en Rapiditas vindt tevens plaats en de Haarlemse Lucht vaartclub geeft enkele demonstraties. Driemaal in de sportweek kunnen de voetballiefhebbers hun hart ophalen. Op Maandag 6 Juni vindt op het ter rein van Schoten een wedstrijd plaats tussen de vertegenwoordigende jeugd- ploegen van Haarlem en Den Haag. Vrijdag 10 Juni spelen de B elftallen van Haarlem en Den Haag op het E.D.O. terrein een wedstrijd en op de sluitings avond zal de traditionele wed strijd Haarlem-Amsterdam worden ge speeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3