Meer troepen naar het weerspannige Noor cl-Afrika Worden opstandelingen door Arabische landen gesteund? Een nieuwe dageraad? T' Tussen neus en lippen H Rustige sfeer bij schooldebat Salk-vaccin is veilig De sigaar is weer aan de winnende F Stad derMaja's in Mexico door toeval gevonden Franse redering overweegt Moeilijk vechten Koning Boudewijn in de Congo Macht onder de boeren Toeslaan cn terugtrekken Opzeggen van samenwerking door N.Y.Y. heeft sporen reeds nagelaten Wensen WRIGLEY vooruit ONRUST OP CYPRUS Fort Arthur door Russen ontruimd In de Belgische Kamer Nieuwe wetgeving benadeelt vrije onderwijs moreel en materieel Achteruitstelling van leraren Amerikaanse Gezondheidsdienst Nog veel wensen onvervuld Reddingboot van kunsthars en glasvezel WOENSDAG 25 MEI 1955 PAGINA Waarschuwing tegen pethedine CHRISTELIJKE OVERHEIDSPERSONEEL Ook overheidspersoneel moet delen in grotere welvaart KAuW heerlijk - verfrissend zuivert de adem verhoogt uw energie en levenslust Britse regering wijst Grieks protest af Mogelijk met uitzonde ring van dat van de Cutter-laboratoria Gepensionneerden Toeslagen onvoldoende S.E.R. schenkt slagers heffingsaftrek Stichting 1940'45 Bijdragen van Koningin en Prins Vestigingswet Kleinbedrijf NA AANRIJDING OVERLEDEN DE „LIMBOURG" VLOT Archeologen op zinkend vlot In diplomatieke kringen te Parus is "ten van mening, dat de Franse rege ring overweegt om meer versterkingen te sturen naar Algiers, waar zich reeds 100.000 man militairen en politie bevin den. Zij slaat met grote bezorgdheid de ontwikkeling in Noord-Afrika gade. Vorige week zijn in Marokko 26 en in Algiers 25 mensen het slachtoffer gewor den van aanslagen. In Tunis blijken ernstige spanningen te bestaan tussen de nationalisten van de Neo-Destour, die onder leiding van Habib Bourguiba de totstandkoming van een Frans-Tu- nesisch accoord tot verlening van auto- Terecht hebben president Eisenho wer en minister Dulles dezer da gen betoogd dat het Westen moet open staan voor eventuele nieuwe mo gelijkheden in de internationale politiek. De aanleiding tot deze verklaringen werd gevormd door de plotselinge toe gevendheid van de Sovjet-Unie ten aan zien van Oostenrijk. ,,De vreugde van de Oostenrijkers over hun pas gewon nen vrijheid", aldus Dulles, ,,zal be smettelijk zijn. Die vreugde zal zich willen verpreiden over de aangrenzen de landen. De volkeren van de satel- lietlanden zullen ook willen dansen in de straten". Dulles achtte het niet on mogelijk dat de recente ontwikkelingen „een wending in het getij van de his torie" betekenen. En Eisenhower gaf eveneens uiting aan een voorzichtig optimisme: „We zullen sterk en waak zaam blijven", zei de president, „maar we zullen de höop niet verdrijven, dat er een nieuwe dageraad zou kunnen aanbreken, al rijst de zon zeer, zeer langzaam". Dat er met de Russen over een to+a- le wijziging van de politieke situatie in Europa gepraat zou kunnen en moe ten worden, is met kracht betoogd door de gezaghebbende Amerikaanse journalist, Walter Xippmann. Lipp- mann is minder terughoudend dan de twee staatslieden die voor het buiten lands beleid van zijn land verantwoor delijk zijn. Hij acht de idee van een neutrale zone het overwegen waard, zo als gisteren in deze rubriek uitvoerig werd uiteengezet. Een veel critischer beschouwing over het denkbeeld van een cordon sa nitaire heeft intussen het invloedrijke Britse weekblad de „Economist" ge geven. Het is nuttig deze visie te stel len tegenover die van de „columnist" Lippmann, omdat het Londense orgaan 'n wezenlijk ander uitgangspunt neemt, en de zaken ons inziens reëler ziet. In het betreffende hoofdartikel van de „Economist" wordt namelijk voor opgesteld dat het doel van Moskou blijft: de totale uitroeiing van ieder soort „neutrale" staten. En het blad voegt hieraan toe dat steeds wanneer het verlangen naar neutraliteit mensen er toe leidt de plannen van Moskou te bevorderen zij in feite een wereld hel pen scheppen waarin er geen plaats voor neutralen zal zijn. De Sovjets hebben de gewoonte aan Politieke begrippen een geheel andere betekenis te hechten dan wij. Zo is het ook met de term neutraliteit. „Neutraliteit, is een tere plant, die alleen bloeit in een vrije wereld", zo merkt de „Economist" op, „die plant kan slechts leven op drie elementen: de neutrale staat moet een agressor geen gelegenheid bieden een goedkope overwinning te behalen: de staat moet de stilzwijgende steun hebben van de geallieerde democratieën: en de staat moet door haar geografische en politie ke achtergrond in staat zijn alleen te staan". „Geïnspireerd door Moskou vragen ve le Europeanen zich momenteel af waarom er niet meer neutrale naties zouden kunnen bestaan; hetgeen op het eerste gezicht een eenvoudige en aan trekkelijk kwestie is. Maar daar de exis tentie van neutralen in een gevaarvolle wereld zo afhankelijk is van een kern van waakzame geallieerde democratie- en is het een wiskundig feit dat hun aantal beperkt moet zijn. Hoeveel neu tralen de vrije geallieerden kunnen „dragen" kan niet worden berekend, behalve in de trant van een middel eeuws dispuut: hoeveel neutralen kun nen er op de punt van een NATO balan ceren. Maar het is pijnlijk duidelijk, dat bij de huidige stand van zaken In Europa de vrije geallieerden zich niet kunnen permitteren een van de hunnen op de roep van Moskou's Si renen in te laten gaan. En op geen der geallieerden is dit meer toepasse lijk dan op de Duitsers". De „Economist" is hierboven zo uit voerig geciteerd, omdat het de opinie betreft van een blad dat door de lei dende staatslieden in Oost en West uitgespeld pleegt te worden. Een opi- hie die te meer behartenswaardig is, omdat zij geformuleerd wordt door een orgaan dat bekend staat om zijn frisse en gedurfde opvattingen, terwijl dit or gaan voorts geenszins als een officieu ze spreekbuis van het Foreign Office kan worden beschouwd; het is een hoogst onafhankelijke stem. Het wereldgebeuren bevindt zich op het ogenblik ontegenzeglijk in een zeer belangwekkend stadium. Er wordt ge tornd aan de gevestigde opvattingen over de internationale politiek, en in het Westen vraagt men zich af of men met tot een geheel nieuwe visie op de verhoudingen tussen Oost en West zal moeten komen. Het Sovjet woord neu traliteit was als een bliksemslag bij heldere hemel. Het heeft de Wester se staatslieden aan het denken ge- oracht over het wezen van het tot nog me gevoerde beleid. Het is dan ook van belang kennis te van de voornaamste standpun ten die m de vrije wereldpers worden ingenomen. Uit het botsen der menin gen ontspringt de waarheid. Een waar in waarmee de vrede en het hele voortbestaan van onze beschaving ge moeid is. nomie aan Tunis steunen, en de oude Destour, die alle onderhandelingen met de Fransen afwijst. De Franse minister van binnenlandse zaken, Bourges-Ma- noury, gaat morgen zelf naar Algiers om de autoriteiten aldaar van nieuwe instructies te voorzien. Ook maarschalk Juin, die in Frankrijk geen officiële functie bekleedt, gaat op uitnodiging van een vereniging van oud-strijders naar Algiers. De Franse autoriteiten in Algiers me nen, dat de opstandelingen beschikken over verbindingen, die zich tot ver in de Arabische landen uitstrekken, over een goed functionnerend vervoersy steem en over opleidingskampen achter de Algerijnse grens. De taak der Fransen wordt verzwaard door de macht, die de opstandelingen over de boerenbevolking van het land hebben. Een Algerijn, die betrapt werd bij het doorzagen van telegraafpalen, vertelde de Fransen, dat de opstande lingen hem dit hadden laten doen. Als hij hun gehoorzaamde, zo redeneerde de man, zou hij gevangenisstraf riske ren, in het tegengestelde geval zou men hem terstond hebben neergeschoten. Intussen komen dagelijks militaire en politieversterkingen uit Frankrijk en Tunis in Algiers aan, terwijl men ook meer eenheden van de expeditionnaire strijdmacht in Indo-China naar Noord- Afrika wil overbrengen. De autoriteiten zijn evenwel van oordeel, dat zelfs een grotere troepenmacht niet voldoende zal zijn om aan de tactiek van de verzets strijders van „toeslaan en terugtrek ken" het hoofd te bieden en tevens de afgelegen boerderijen, dorper en buiten posten te beschermen. Men heeft thans besloten, in het Noordelijke gebied van Constantine een soortgelijke gecentraliseerde militaire organisatie te vormen als reeds in het Aurèsgebergte bestaat. Tegenover de meer gedisciplineerd uitgevoerde acties van de verzetsstrijders acht men een meer gecoördineerd optreden noodzake lijk. (Reuter) De Wereldgezondheidsorganisatie, wel ke haar zetel in Genève heeft, heeft alle regeringen ervan op de hoogte ge steld, dat het nieuwe pijnstillende mid- middel „pethedine" als „gevaarlijk" moet worden beschouwd wegens de ontstel lend verslavende eigenschappen, welke dit middel bezit. De waarschuwing, van de W.H.O. is uitgegaan nadat onlangs de adviescom missie voor verdovende middelen van de W.H.O. een rapport had opgesteld, waar in uiting werd gegeven aan de grote ongerustheid over het bijzonder grote aantal doktoren, verpleegsters en men sen uit aanverwante beroepen, die ver slaafd zijn geraakt aan pethedine. Ais voorbeeld gaf de commissie een cijfer van 457 personen in de Verenigde Sta ten, die in de korte tijd, dat dit middei gebruikt wordt, eraan verslaafd zijn ge raakt. Onder de 457 bevonden zich 76 doktoren, 79 verpleegsters, 2 tandart sen en 29 personen uit aanverwante be roepen. (U.P.). Koning Boudewijn heeft tijdens zijn bezoek aan de Congo kunnen ervaren, dat er in Matidi, de havenplaats, tal van moderne installaties staan. De opzegging van de samenwerking door het N.V.V. heeft reeds haar spo ren nagelaten. Het uit elkaar vallen van de organisatie, die vroeger in de Unie van Bonden van Overheidsperso neel samenwerkten, is niet in het be lang van het overheidspersoneel, al zjjn er ook voordelen. Het nadeel is o.m. bij de laatste sa larisonderhandelingen zeer duidelijk ge bleken Dit zei de voorzitter van de Ned. Chr. Bond van Overheidsperso neel, de heer P. Kapinga, Dinsdag op de algemene vergadering te Haar lem. De heer Kapinga merkte t.a.v. de salarispositie van het overheids personeel o.m. op, dat het feit, dat de loonstructuur in het particuliere be drijfsleven een geheel andere is dan bij de overheid, in de toekomst blij vende moeilijkheden voor een goede ver gelijking zal opleveren. De nadrukkelij ke toezegging van de regering, dat ook het overheidspersoneel, voor zover toe passelijk, de secundaire arbeidsvoor waarden kan krijgen, zal wel blijken in de practijk niet of slechts zeer ten dele realiseerbaar te zijn, aldus spr. Volgens zijn gevoelen is de huidige centrale loonpolitiek een belemmering om het overheidspersoneel in enige vrijheid een ruimere beloning te ge ven. De heer Kapinga zei nog altijd van oordeel te zijn, dat moet worden gestreefd naar een vrijere loonpolitiek, waarin de overheid als werkgeefster meer eigen maatstaven of criteria kan aanleggen voor de bezoldiging van haar ambtenaren. Zij zal daarbij natuurlijk niet uit het oog mogen verliezen wat zich in de vrije maatschappij voltrekt en er zal een zekere coördinatie moe ten zijn, doch mét de ruimte voor de overheid om ook haar personeel meer dan tot dusverre te doen delen in de grotere welvaart, die, zoals in deze tijd, ons volk ten deel valt. iiiimmiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiMtiiiiHiiiimiiiiiliiiilii minimum Advertentie „Huiszoeking" Smokkelaars in verdo vende middelen te Hono lulu plegen hun clandes tiene waren wel in kin derwagens en wiegen te verbergen en zelfs in ba by's luier te verstoppen. Dat „rook" om zo te zeggen een plichtsge trouwe politieagent, die prompt een baby uit een kinderwagen nam en zijn luier aan een nauwkeu rig onderzoek onderwierp. ..De rechten van de baby worden met voeten getre den", hebben toen een aantal zorgzame huismoe ders de officier van justi tie laten weten en sinds dien zo luidt de order van de officier mogen kinderwagens en wiegen en luiers alleen maar worden onderzocht, wan neer de agent in het bezit is van een schriftelijk be vel tot „huiszoeking". Erg gemakkelijk Een groep boze buspas sagiers heeft bij de auto busmaatschappij van Not tingham in Engeland haar beklag ingediend, omdat de chauffeur en de con ducteur van de bus het voertuig aan de kant van de weg hadden gepar keerd en zo maar waren weggelopen. Zij hadden niet gewacht, tot hun aflossing kwam opdagen en deze daagde helemaal niet op, omdat er intus sen een wijziging in het dienstrooster was aange bracht. De passagiers moesten toen maar zien, hoe zij verder kwamen. „U moogt er op rekenen", heeft een woordvoerder van de busmaatschappij plechtig verklaard, dat lus Smit uit Johannes burg had zo schoon ge noeg van zijn a.lledaagse achternaam, dat hij zich onlangs in Pretoria, in de echt liet verbinden als „Gunther von Stropp- ffeling" hetgeen voor dp beste Joachim toch een „stropp" werd, want de rechtbank van Johan nesburg veroordeelde hem tot een boete van de weglopers een stevige een pond sterling of twee uitbranders zullen krij- maanden voorwaardelijke gen Auteursrechten William Roy Miller, die vijftien jaar in de gevan genis moet zitten, omdat Smit hij de South Arizona Bank in Arizona beroofde en daarbij slechts ge bruik maakte van een speelgoedpistooltje, vindt het niet eerlijk, dat de American Tobacco Com pany terwille van een reclamestunt je zijn mis daad voor de televisie is gaan uitbeelden zonder hem daar een behoorlijk bedrag aan „auteurs"- rechten voor te betalen. William heeft de reke ning nu gedeponeerd bij de federale rechtbank van Arizona een eis tot schadevergoeding van 10.000 dollar. Valse naam Joachim Petrus Corne- gevangenisstraf wegens het huwen onder een valse naam. Joachim heet nu weer gewoon Faroek in dubio De corpulente ex-ko ning van Egypte zit in dubio. Hij weet het nu niet meer. Laatst heeft hij een aanbod gekregen om directeur te worden van een fabriek van keu kenkasten op een salaris van 5000 dollar per maand, maar nu willen ze hem weer hebben als manager van een be roepsvoetbalclub, die Fa- roek een honorarium ga randeert van 10.000 dol lar in vier maanden. Fa- roek is van de weerom stuit nu eerst maar weer een paar weekjes met vacantie gegaan.... et Joegoslavische persbureau Tanjoeg" heeft bekend ge maakt, dat president Tito een gelukwens-boodschap heeft ontvan gen van de .voorzitter van de Rus sische Opperste Sovjet, maarschalk Worosjilow, in verband met Tito's 63ste verjaardag. Tito viert zijn verjaardag vandaag. Volgens „Tanjoeg" staat in de boodschap: ..Aanvaardt welge meende gelukwensen in verband met uw verjaardag, en de beste wensen voor gezondheid en vrucht baar werk voor het welzijn van het volk van Joegoslavië en tot voordeel van de vrede". Een delegatie van Russische lei ders, onder leiding van de eerste secretaris van de communistische partij, Khroesjtsjev, en met pre mier Boelganin als een der leden, wordt morgen in Belgrado ver wacht, om besprekingen met Tito ^te voeren. Gisteren is het op Cyprus, bij de viering van „Empire Day", op ver schillende plaatsen tot ongeregeldheden gekomen. In de hoofdstad Nicosia deed zich een ontploffing voor in een bio scoop, kort na afloop van een gala voorstelling, die door de gouverneur van het eiland was bijgewoond. Van slachtoffers is geen melding gemaakt. In de straten wierpen jeugdige demon stranten stenen naar auto's van militai ren en politie. Een groep Britse huis vrouwen werd uitgejouwd. Camera's van persfotografen werden door de de monstranten vernietigd. Inmiddels heeft de Britse regering het Griekse protest afgewezen inzake het recente voorval op Cyprus, waarbij de Britse autoriteiten aan een groep uit Korea terugkerende Griekse vlie gers de toegang tot Nicosia hebben ontzegd. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Lon den zei, dat de Britse ambassade in Tokio, in tegenstelling tot wat van Griekse zijde is verklaard, niet op de hoogte was gesteld van het voornemen der vliegers om Nicosia te bezoeken. (AFP-Reuter) Volgens het communistische persbu reau „Nieuw China" hebben de Russen de ontruiming van het gebied van Port Arthur thans voltooid, overeenkomstig de vorig jaar October gemaakte af spraak, dat de Sovjet-Unie eind Mei 1955 de vlootbasig zou hebben verlaten. In Augustus 1945 hebben Sovjet-para chutisten met toestemming van de Chi nese regering van Tsjiang Kai Sjek Port Arthur bezet. (Reuter) Gisteren is het debat in de Belgi sche Kamer va,n Volksvertegenwoordi gers over de school ontwerpen van mi nister Collard voortgezet. De stemming was rustig. De eerste spreker, de C.V.P.-vertegenwoordiger Alfons Verbist, legde er voornamelijk de nadruk op, dat de nieuwe schoolwetgeving het vrije on derwijs moreel en materieel zal scha den. H|j wees er op, dat indien deze wetten zouden worden aangenomen, men rechtstreeks zou vervallen tot een autoritair staatsbestel. De socialist Bracops was van oordeel dat de linkse regering juist op tijd aan het bewind is gekomen om het even wicht te herstellen. Volgens hem heb ben de katholieken misbruik gemaakt van hun macht, toen zij de leiding van het land in handen hadden. Zij hadden volgens Bracops, een schoolwetgeving ingevoerd, waarmee de grote meerder- De Amerikaanse regering heeft Dins dag bekend gemaakt dat er sterke aan wijzingen zijn dat het Salk-vaccin tegen kinderverlamming, dat gefabriceerd is door de Cutter-laboratoria te Berkeley in California, kinderverlamming heeft veroorzaakt bij 56 kinderen die er mee ingeënt zjjn. De Amerikaanse gezondheidsdienst rapporteerde echter gunstig over het vaccin dat door vijf andere grote fa brikanten is aangemaakt. De verkla ring luidde, dat het vaccin van alle fa brikanten veilig is, mogelijk met uit zondering van dat van de Cutter-labora toria. De verklaring werd uitgegeven nadat een bespreking was gehouden tussen vooraanstaande deskundigen van de re gering en van de industrie en uit de medische wereld. De gezondheidsdienst lichtte toe, dat de „sterke aanwijzingen" dat het Cut ter-vaccin kinderverlamming veroor zaakt heeft, betrekking hadden op twee van de negen partijen Cutter-vaccin die door de regering waren vrijgegeven voor massaal gebruik. Op 27 April gaf de regering opdracht al het Cutter-vac cin uit de circulatie te nemen, nadat ongeveer 50 gevallen van kinderverlam ming geconstateerd waren onder kinde ren die met Cutter-vaccin waren inge spoten. Opgemerkt werd dat ook een aantal kinderen kinderverlamming heeft op gelopen na behandeling met vaccin dat niet van Cutter afkomstig was; dit aantal zou echter ongeveer overeen' stemmen met het aantal gevallen van kinderverlamming dat men als gevolg van natuurlijke oorzaken mag ver wachten. Daaruit zou af te leiden zijn, dat de gebruikte vaccins veilig zijn geweest. Er hebben zich 15 gevallen van kinderverlamming voorgedaan onder kinderen die behandeld zijn met vaccin dat niet bij Cutter gefabri ceerd is. De voorzitter van de nationale stich ting voor kinderverlamming, die de zit ting eveneens heeft bijgewoond, ver klaarde, dat de stichting niet geheel en al tevreden is over de wijze waarop de gezondheidsdienst zich met het vac cinatieprogram heeft bemoeid, maar hij ontkende dat er van een scherpe tegen stelling sprake is. Onlangs had hij ver klaard, dat de politiek een rol speelt in het vaccinatieprogram; hij was niet be reid die bewering terug te nemen. „Nog steeds kunnen wij onze jaar vergadering niet openen met woorden van opgewekte dankbaarheid ten aan zien van de financiële achterstand van de oud-ge pensionneerden," aldus de voorzitter van de Algemene Nederland se Bond van Gepensionneerden, de heer G. Wolters, bjj de opening der verga dering die Dinsdag in Utrecht is ge houden. „Hoewel wij erkentelijk zijn voor wat wij bereikt hebben zijn er nog véle onvervulde wensen, waartoe ons volhardend werken nodig zal zijn, wil len wij alsnog de regering de overtui ging bijbrengen van wat nog absoluut nodig is alvorens van redelijke tevre denheid sprake zal kunnen zijn". „Het zijn juist de oud-gepensionneer- den, in vroeger jaren gepensionneerd op grondslag van lage salarissen, die in de tegenwoordige tijd van hoogconjunc tuur en prijsstijgingen de dupe zijn ge worden. De aan hen successievelijk verleende toeslagen zijn n.l. bij lange niet voldoende geweest om de pensioe nen op het peil te brengen van de huidige hoogconjunctuur. Bovendien houdt de algemene wel vaart en economische opbloei, waaraan allen deel hebben die willen en nog kunnen werken, de verplichting in om ook hen, die niet of niet meer in staat zijn daaraan mede te werken, toch in gelijke mate daarin te doen delen," zo meent de voorzitter. Behalve tegen de algemene schrielheid gaan de bezwaren van de Bond tegen de aanpassingstoeslag, waarbij een der de deel van de „aanpassing" (dat is het tekort aan pensioeninkomsten op de gestegen kosten van levensonder houd) voor rekening van de gepension neerden is gelaten waarbij de pen sioenen van gehele groepen van ge pensionneerden in het geheel niet zijn „aangepast". heid van de Belgen niet accoord is ge gaan. De C.V.P.-minister van Staat De Schrijver, toetste de nieuwe wetsvoor stellen aan de beginselen, die de grondwetgevers destijds hebben be zield. Het onderwijs moet vrü zijn en het staatsonderwijs moet volgens de grondwet geregeld worden met een wet. Een eerlijke concurrentie tussen beide systemen zou de ideale oplos sing zijn, aldus De Schrijver. De C.V.P.-vertegenwoordiger Van den Bergh wees vooral op de gevolgen, die de wetsontwerpen hebben voor de le raren. Volgens het nieuwe systeem moe ten de studenten van de katholieke kweekscholen een aanvullend examen afleggen voor de staat indien zij voor een benoeming in aanmerking willen komen. Hij noemde deze ontwerpen strijdig met de Grondwet. Vanmiddag vergadert de Kamer op nieuw. (KNP) Aavertentte In de komende weken zullen op de Noordzee rond Scheveningen proeven worden genomen met een miniatuur reddingboot, die vervaardigd is uit met glasvezel versterkte polyster-kunsthars. Dit scheepje is een stap verder op de weg van het gebruik van het nieuwste product, dat in de automobiel-industrie reeds zijn intrede heeft gedaan. In de Verenigde Staten zowel als in Europa worden er koetswerken voor automo bielen en ook voor scooters uit ver vaardigd. Het gewicht van dit zeer sterke ma teriaal is klein bij zeer geringe gevoe ligheid voor aantasting door weersom standigheden, temperaturen of chemi sche invloeden. Het is de vraag hoe de boot zich bij de praktijk op zee zal houden. De ont werper, de heer U. van Essen, een Loos- drechtse werf en de kunstharsfabriek uit Hoek van Holland, die het prototype samen tot stand brachten wachten in spanning de lang niet malse proeven af met deze boot, die achttien personen kan bergen. Het gaat er immers om of men dit scheepje in de praktijk kan kraken. De SER heeft het bedrijfschap voor het slagersbedrijf medegedeeld, dat hij wil toestemmen in een aftrek van hef fing voor de vrij georganiseerde leden van 50 procent van de contributie van de ondernemersorganisatie welke het minste contributie heft. Het voorstel van het bedrijfschap beoogde een aftrek van 70 procent. Dit werd vandaag in een openbare vergadering van het schap medegedeeld. Een beslissing werd nog niet genomen, omdat men hierover nog intei-n wil beraden. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben evenals Prinses Wilhelmina be langrijke bijdragen geschonken aan de Stichting 1940'45 in verband met de laatste openbare inzameling van de stichting. In het Staatsblad is gepubliceerd een besluit, houdende toepassing van de Vestigingswet Kleinbedrijf ten aanzien van het boekbindersbedrijf en het kan toorboekbindersbedrijf en tot wijziging van het Vestigingsbesluit grafische be drijven 1952. Dinsdagmiddag is de 8-jarige Wiebe Blek uit Hoofddorp, die op de Parklaan aldaar fietste, tegen de aanhangwagen van een vrachtauto gereden en tegen de grond gesmakt. De jongen is tijdens het vervoer naar een ziekenhuis in Haarlem overleden. Het Belgische vrachtschip „Limbourg" dat onlangs bij Petten op de Honds- bosse zeewering aan de grond liep, is hedenochtend om 5 uur 20 met behulp van sleepboten van Wijsmuller en Smit, uit IJmuiden, vlot gekomen. In de haven van Hamburg raakte tijdens het vullen van een tanker de lading door onbekende oorzaak in brand. De explosie, die er op volgde, kostte vijf personen het leven, tien werden zwaargewond en twee personen worden nog steeds vermist. De foto toont het geraamte van de „Marianne", bedekt met het schuim van de schuimblussers. rederick A. Peter son, een Ameri kaanse archeoloog, die zich in het Mexi caanse oerwoud te Yuca tan bevindt om te zoe ken naar sporen van de oude Maja-beschaving heeft een merkwaardig bericht verzonden per koeriervliegtuig. Hierin vertelt hij, hoe een on geluk geleid heeft tot de ontdekking van een oude stad. Het bericht luidt als volgt: Miramar-meer, Chia pas, Mexico, 1 Mei We hebben de ruïnes ge vonden van een mis schien vier of viji eeuwen oude Maj a-stad We zouden die vondsi niet gedaan hebben al: ons vlot niet een lekkr band had gekregen. Juan Leonard en zijr vrouw, Carmen, en ik hadden een vlot ge maakt, dat binnenbanden als drijvers had, om de oever van 't Mariamarmeer te onderzoeken. Het vlot werd met voedsel en materiaal voor een aan tal dagen geladen en we begaven ons peddelend op weg. Na drie uur roeien raakte een van de binnenbanden lek. Ik werd bijna in het water geworpen en het vlot begon te zinken. Juan, Carmen en ik doken het water in en zwommen naar de kant. We trok ken het vlot achter ons aan. De uitrusting werd gered. Terwijl de Leonards het vlot gingen herstel en en een tijdelijk kamp ;ingen inrichten, ging ik le voet het terrein ver rennen. Eerst was er weinig meer dan dicht struikgewas, maar ver volgens kwam ik bij een gevallen boom met vreemd uitziende vier kante stenen tussen de wortels geklemd. De stenen waren kennelijk het werk van primitieve handwerkslieden. Bij een nauwkeuriger onderzoek zag ik, dat hopen aarde vierhoeken vormden en spoedig was het moge lijk de grenzen van een stad vast te stellen. De stad schijnt verscheidene kilometers lang te zijn geweest. Zij was ge bouwd op terrassen aan de steil aflopende oever van het meer. We heb ben de funderingen van meer dan 50 grote ge bouwen gevonden. Ver moedelijk zijn de muren en daken van stro of hout geweest, want er was niets van overge bleven, maar trappen, landingsplaatsen voor cano's en andere bouw sels konden gemakkelijk herkend worden. We hebben ons kamp naar deze plek verplaatst en een voorlopig onder zoek ingesteld, om de afmetingen van de stad vast te stellen. Maar we zullen een intensiever onderzoek overlaten aan een grotere expeditie, welke volgend jaar zal worden gehouden en waarvoor plannen worden gemaakt door het Centrum van Anthropologisch on derzoek in Mexico. (U.P.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5