Staartclubs in handbalcompetitie gaan zich roeren TYBB op VIDO: 3-2 Monti leidt in Ronde van Italië T.Y. ontwikkelt zich overal snel PIJN OF GRIEP! Benauwde overwinning van FORTUNA verliest met 1-2 van Everton Fantastische plannen in Italië Chefarine 4 Therapie van asthma bronchiale Mens «f Wolf? Os_ drie landentournooi Fraaieprestatie van De Ruyter Münster wint van Enschede5—1 Bemande centrifuge" Tiende etappe voor Spanjaard Ruiz Tiende etappe Van Oers uit de Ronde Verkeerstellingen op 2de Pinksterdag Internat, bijeenkomst te Utrecht WOENSDAG 25 MEI 1955 PAGINA 7 Lenstra scoort voor de Nederlanders Leather loopt mijl binnen de vijf minuten Courses te Hilversum Gunstige gang van zaken bij Ned. Ford Uitbreidingsplannen zullen definitievere vorm krijgen Bram Appel scoort Zuid-Afrikaanse renners op Amsterdamse baan Gang van zaken bij Fokker bevredigend AGFA BIEDT U HELDERE, SCHERPE FOTO'S EN IS0LETTE I AGFA-FILMS f.1.95 KANS OP t/aMuütte rtriïGot door A. Rufgers van der Loeff-Basenau Katholieke Illustratie (Van onze handbalmedewerker) De handbaluitslagen van afgelopen Zondag wijzen er op, dat sommige elftallen tot het slotoffensief zijn overgegaan. Een grote activiteit wordt er aan de dag gelegd, waarbij men zich vooral in de staartgroep gaat roeren. AOG moest zich tegen Oranje Wit volledig geven om een over winning van 3-1 te kunnen bereiken. TYBB, dat op onverwachte sterke tegenstand stuitte, won ternauwernood van Vido met 3-2. Opvallend was de zege (7-1) die ADO op Odos behaalde. Het wispelturige Ambon kwam nu eens verrrasend uit de hoek door Leonidas met 6-2 de winstpunten te ontnemen. Het duel tussen Wilskracht sport en DCG werd met 2-4 in het voordeel van de gecombineerden beslist. Bij de heren had Wik bij VDO niets in de melk te brokkelen en verloor liefst met 24-4. Te Antwerpen is Dinsdagavond de drietanden-biljartwedstrijd België-Ne- derland-Duitsland begonnen, georgani seerd ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Antwerpse biljartpaleis. In het kader 47/2 maakte Kees de Ruyter zijn partij tegen de Belg Waf- flard uit in twee beurten. Zijn gemid delde van 200 blijft derhalve gelijk aan het Nederlands record dat sinds Janua ri 1952 op naam van Piet van de Pol staat. Van Oosterhout verloor, eveneens in het kader 47/2, met 400-80 van de Belg Boulanger. De uitslagen kader 47/2: De Ruyter (Ned.) 400 2 352 200. Waf flard (B.) 110 2 64 55.— Boulanger (B.) 400 9 170 44.44 v. Oosterhout (Ned.) 80 9 25 8.88 Lenstra, de toekomstige speler van de S. C. Enschede, speelde mee in de vriendschappelijke wedstrijd tussen S. C. Enschede en Preussen Münster. De Duit sers bleken in alle opzichten de meerde ren te zijn, vooral doelman Gerberink verdedigde het Duitse doel op uitste kende wijze. Voor de rust hadden de goed spelende Duitsers al een voor sprong van 3-0 verworven (Kraft, Lesgus en Rachuta). Abe Lenstra, die linksbin nen speelde maakte vijf minuten na rust het enige doelpunt voor Enschede. Nog geen minuut later scoorde Rachuta het vierde doelpunt en na tien minuten was het 1-5. De 22-jarige Engelse athlete Diane Leather liep tijdens wedstrijden welke te Londen werden gehouden de mijl bin nen de vijf minuten. Met de tijd van 4 min. 50 sec. noteerde zij de snelste tijd welke ooit door een vrouw op deze afstand werd gemaakt. De prestatie van Diane Leather be tekent echter geen wereldrecord, daar de Internationale Athletiek Federatie (I.A.A.F.) geen damesrecord op de mijl kent. Volgens de I.A.A.F. is deze afstand te inspannend voor dames. De uitslagen van de Dinsdagavond ge houden draverijen te Hilversum luiden: Parijs-prijs, afstand 1980 m.: 1. Toomel D, M. J. Bloemza, 2.53.6. 2. Trudy Hanover. 3. True Spencer. Tot.: winn. f 1.50, pl. f 1.10, i 3.—, eov. f 3.60, gekopp. f 4.30. Londen-prijs, 1900 meter: Eerste serie: 1. Rinijo, M. J. Bloemza, 2.45.4. 2. Redloff Wb. 3. Roi d'Or. Tot.: winn. f 8.20, pl. f 1.70, f 1.30, f 1.30, cov. f 3.50, gekopp. f 12.80. Tweede serie: 1. Quilla Lee, W. H. Geersen, 2.45.6. 2. Quality F. 3. Sorento. Tot.: winn. f 2.30, pl. f 1.10, f 1.80, f 1.20, cov. f 6.70, gekopp. f 8.20. Brussel-pr s: 1. Tizian, W. H. Geersen, 8 42 9 2 Ramses. 3. President. Tot..: winn. t 2.10 pl. f 1.20, f 1.50, f 1.30, cov. f &.20, gek. f 9.—. Londen-prijs: Finale: 1. Sorento, M. J. Bloemza, 2.45. 2. Quality F. 3. Rinijo. Totl.: winn. f 4.80, pl. f 2.10, f 2.—, f 2.20, cov. f 3.90, gekopp. f 14.10. Berlijn-prijs, 2340 meter: 1. Oscar, J. Hen- nink, 3.26.7. 2. Peter Pech, 3. Proximity. Total.: winn. f 11.20, pl. f2.80, 1 5.80, cov. f 4.90, gek. f 25.70. Kopenhagen-prijs, 1960 meter. 1. Quick Hollandia G, W. H. Geersen, 2.44.7. 2. Nellie Gregor. 3. Nelson. Total.: winn. f 1.40, pl. t 1.20, f 2.20, cov. f 6.90, gek. f 9.80. Totale omzet: f 61.330. In de jaarlijkse vergadering van aandeelhouders der Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek te Amsterdam heeft het bestuur op vragen van aan deelhouders o.m. medegedeeld dat de gang van zaken in het lopende boekjaar gunstig is. Binnen twee maanden hoont de directie zover te zijn dat aan de bestaande uitbreidingsplannen een de finitievere vorm gegeven kan worden. Hij schat, dat de fabriek aan het Noord zeekanaal begin 1957 op het productie- peil zal zijn gekomen, dat de bedrijfs leiding beoogt. Alles wijst erop aldus de directeur dat de automobielindustrie in de toe komst. nog zeer belangrijke uitbrei dingen zal ondergaan. Daar komt bij dat de Nederlandse automobielbevol king nog ver tenacbter ligt bij b.v. Denemarken en België. De liouiditeitspositie van de mij. is belangrijk verbetprd en men heeft op het ogenblik dan ook geen behoefte aan contanten. Of zich in Europa een concentratie in de automobielindustrie zal afspelen, zoals men dat b.v. in Amerika heeft geconstateerd, valt moeilijk te zeggen. In Bene(uxverband, aldus de directie, zullen wij elkaar zoveel mogelijk aan vullen, met behoud evenwel van de zelfstandigheid van elke fabriek. Van plannen over een samenwerking tussen de Nederlandse bedrijven van Ford en Kaiser-Frazer, waaromtrent wel eens geruchten in de omloop zijn geweest, was de directie niets bekend. De jaarstukken over 1954 werden goedgekeurd. De heren ir. F. J. Phi lips, W. L. Mckee en C. G. F. Stenger werden als leden van de raad van be heer herbenoemd. De 91-jarige heer mr. R. j h. Patijn heeft te kennen gegeven zijn lidmaatschap van de raad van beheer te willen neerleggen. Dat ADO met zo'n groot doelpunten- verschil heeft gewonnen is stellig ver rassend te noemen. Vooral wanneer men weet, dat ODOS zeker niet de min dere was en vooral in de eerste speel- helft beter schoot dan de thuisclub, De doelworpen waren echter niet scherp genoeg. ODOS begon veelbelovend met een keihard schot van mej. Hof man, dat op het nippertje gehouden kon worden. Bjj de tegenaanvallen van ADO werd het doel voorlopig te hoog gezocht en gingen mooie kansen verlo ren. Vlak voor de rust wist ADO vla een 17-meterworp de leiding te nemen, welke stand in de tweede helft tot 30 uitgroeide. ODOS werd hierdoor gede primeerd en daar trok de thuisclub profijt van. Alsof het heel gewoon was werd de score tot 60 opgevoerd. Toen pas slaagde ODOS erin de eer te red den, waarna ADO met een laatste tref fer de eindstand nog op 71 kon bren gen. de eindstand nog op 71 kon brengen. Oranje Wit is tegen AOG flink van leer getrokken en heeft zijn oude ri vaal geen kans gegeven zijn spel te ontplooien. De Oranje Witten openden met een offensief, waarbij de doelver- dedigster van AOG volop gelegenheid kreeg haar capaciteiten te tonen, ter wijl haar collega aan de andere kant nog niet in het spel was betrokken. Toch was het de linksbinnen van AOG, die ondanks zwaar hinderen, wist te scoren, 01. Nog voor de rust werd een goed schot van Or. Wit met de gelijkmaker gehonoreerd. De tweede helft begon nogal sensationeel door twee doelpunten, die spoedig achter el kaar werden gescoord en die AOG een onverwachte voorsprong van 31 op leverde. Mej. Pronk schoot daarbij het honderdste doelpunt voor de Alkmaar- se dames in de touwen. Wat de elftallen hierna nog probeer den, de doelen bleven gesloten. Ondanks de nederlaag die VIDO te incasseren kreeg, kunnen de dames uit Purmerend op een mooie prestatie te rugzien. TYBB kreeg heel wat aanvallen te doorstaan. Dikwijls waren de bezoek sters, die de straffe wind als bond genoot hadden, hun tegenstander net even te vlug af, waardoor het ge vaar voor het Haarlemse doel zich op stapelde. Het was dan ook begrijpelijk, dat TYBB een beetje ongerust, de tweede helft begon, temeer daar men met 21 achter stond. De gasten wer den echter op hun eigen speelhelft te ruggedrongen en slaagden er niet in zich aan de druk te ontworstelen. On danks het verdedigende spel moest Vido de voorsprong prijsgeven en af staan aan de Yellows, die tenslotte met een overwinning van 32 het veld konden verlaten. De op Hemelvaarts dag gespeelde ontmoeting tegen Oran je Wit eindigde eveneens in een 32- zege voor TYBB. Ambon heeft de kans om een paar kostbare punten te verzamelen niet la ten glippen. Het lukten de hoofdsteed- se dames deze keer terwijl Leonidas wat teleurstelde. Ambon drukte de meerderheid uit in een voorsprong van 31. Deze stand werd in de tweede helft nog eens gedoubleerd (62). De dames van Wilskracht Sport die door treuzelen vele kansen verloren zagen gaan, luidden met een fraai schot de score in. De tegenaanvallen, die DCG in de lengte uitvoerde, leverden voorlopig geen direct gevaar, maar brachten tenslotte toch voor de rust de gelijkmaker op. Een 17-meter worp werd door DCG omgezet in een doel punt (12). De thuisclub kwam nu flink in de aanval. Zelfs de verdedi ging waagde zich naar voren, hetgeen noodlottig werd. Ineens stoven de ge- combineerden naar voren en scoorden voor de derde keer. Wel maakte Wils kracht er 32 van, maar toen DCG opnieuw het verre opdringen met een doelpunt afstrafte was het gebeurd. De stand bleef daarna 24. Handbal competitie III mach. zeven De stand is: A.O.G. Tybb Ado ODOS DCG Leonidas Ambon Oranje Wit Wilskr.sp. Vido De Bemande Centrifugeeen machinewelke 350.000 Pond Sterling kost en welke moet helpen verschillende physiologische problemen, verbonden aan het vliegen met grote snelheid, op te lossen, is kort geleden gedemonstreerd in het Instituut voor Geneeskunde in de Luchtvaart van de R. A. Fte Farnborough in Hampshire. De centrifuge, die men hier bemand ziet tijdens een van de proeven, wordt gebruikt om de gevolgen van centrifugale rer- snelling, gewoonlijk Ggenoemd, op het menselijk lichaam na te gaan. Deze versnelling is er tijdens gevechtsmanoeuvres met hoge snelheid oorzaak van, dat het bloed uit de hersenen wegtrekt, waardoor bewusteloosheid kan ontstaan. 16 15 0 1 30 101—24 14 12 0 2 24 33—26 14 8 2 4 18 61—29 13 8 0 5 16 40—40 14 8 0 6 16 55—45 14 3 2 9 8 32—58 15 3 1 11 7 34—60 13 2 2 9 6 30—55 8 2 0 6 4 29—40 9 1 1 7 3 22—45 De Spanjaard Ruiz heeft Dinsdag de tiende etappe van de Ronde van Italië gewonnen. Als tweede, eindigde de Ita liaan Pasquale Fornara; de Fransman Geminiani werd derde, de Italiaan Nen- cini vierde, zijn landgenoot Monti vijfde. Monti is thans drager van de rose trui wegens de vijfde plaats, die hij in de etappevan gisteren bezette. De race begon in het wijndorpje Frascati, gelegen in de heuvels ten Zuiden van de hoofdstad. De ren ners moesten een rondrit maken langs een aantal heuveldorpen, een afstand van 20.4 km., om vervolgens naar Frascati terug te keren. Dit circuit moest tien maal worden ge reden. In totaal legden zij 204 km. af. De wegen waren in uitstekende conditie. De tiende etappe werd bij helder, zonnig weer verreden. Het tempo was in het algemeen echter betrekkelijk langzaam. Vele renners schenen zich te sparen voor de zware ritten, die zij nog voor de boeg hebben. Daan de Groot maakte de beste tijd voor een afzon derlijke ronde. Dat was de vijfde ron de, die hij in 33 minuten en tien se conden aflegde. In het Nederlandse kamp heerste Dinsdagavond een sombere stemming. Bellenaars zei, dat hij met een plan had rondgelopen om Theo van Oers uit de ronde te nemen. „Hij vroeg mij echter hem in de ploeg te handhaven en daar om liet ik hem Dinsdag maar meerij den. Na vier ronden van het circuit te hebben afgelegd, gaf hij echter op. Ik vind het erg jammer", zei Pellenaars. Maar de zwaarste slag kreeg gisteren Daan de Groot te incasseren. Over een afstand van bijna honderd kilometer lag hij geheel alleen voor op het peloton. De uitslag van de tiende etappe luidt: 1. Ruiz (Spanje) 6 uur 10 min. 53 sec. over 207 km, gem. snelh. 33,487 k/u; 2. Fornara (It.) z. t.; 3. Geminiani (Fr.) 6.11.30; 4. Nen- cini (It.) z. t.; 5. Monti (It.) z. t.; 6. Maule (It.) 6.11.42; 7. Botella (Sp.) 6.11.47; 8. Grosso (It.) 6.12.10; 9. Carrea (It.) 6.12.12; 10. Gassero (It.) 6.1217; 11. Dotto (Fr.) 6.12.17; 12. Conterno (It.) z. t.; 13. Astrua (It.) z. t.; 14. Bertoglio (It.) z. t.; 15. Iturat (Sp.) 6.12.25; 16 Fantini (It.) 6.12.27; 17. Wagtmans (Ned.) z. t.; 18. Caput (Fr.) z. t.; 19. Coppi (It.) z. t.; 20. Decock (Belg.) z. t.; 21. Voorting (Ned.) z. t.; 22. Benedetti (It.) z. t.; 23. Koblet (Zw.) z. t.; 24. Clerici (Zw.) z. t.; 25. Magni (It.) z. t.; 26. Gelabert (Sp.) z. t.; 27. Albani (It.) z. t.; 43. Van Breenen (Ned.) 6.12.47; 55. De Groot (Ned.) 6.14.56; 73. Ma en en (Ned.) 6.15.15; 85. Roks (Ned.) 6.20.36. Klassementen Het algemeen klassement na de tiende etappe luidt: 1. ïttonti (It.) 46 uur 22 min. 55 sec.; 2 Geminiani (Fr.) 46.23.05; 3. Nencini (It.) 46.23.07; 4. Magni (It.) 46.23.46; 5. Cleric) (Zw.) 46.23.—; 6. Coppi (It.) 46.24.17; 7. Wagtmans (Ned.) 46.24.40; 8. Voorting (Ned.) 46.24.40; 9. Mo- ser (It.) 46.24.48; 10. Assirelli (It.) 46.24.49; 11. Van Breenen (Ned.) 46.26.36; 12. ornara (It.) 26.47.54; 46. De Groot (Ned) 46.42.45; 65. Roks (Ned.) 46.52.09; 87. M a e n e n (Ned.) 47.31.27. Van Oers heeft na 60 km de strijd gestaakt. Het algemeen ploegenklassement der buitenlanders luidt: 1. Frankrijk 479 punten; 2. Zwitserland 511 pun ten; 3. Nederland 544 punten; 4. Spanje 571 punten; 5. België 896 punten. Maar op enkele kilometers afstand van de finish kreeg hij hevige maagkram pen. Hij klaagde erover, dat hij geen hulp had gekregen van de Nederlandse ravitailleringswagen. „De wagen bleef steeds bij Wagtmans en Voorting", zei De Groot. Pellenaars deelde mede dat dit was gebeurd, omdat Wagtmans en Voorting „in the running" waren en de best geklasseerden van het Neder landse team waren. Wagtmans en Voorting vonden de rit van Dinsdag „bijzonder lastig". Monti had hen bij de eindstreep verrast. iiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiii iiiiiiiiiiiiiii De Nederlander Theo van Oers, die de laatste plaats bezette in het algemeen klassement van de Ronde van Italië, heeft zich Dinsdag uit de Ronde terug getrokken. Tevens verdween de Italiaan Fornasiero van de Torpedoploeg, waar door het veld tot 92 renners is terug gebracht; Fornasiero moest door ziekte uitvallen. Van de 98 renners, waarmede de Ronde begon, vielen er successievelijk zes uit. Schils trok zich na de eerste ronde tengevolge van bronchitis terug. De Italiaan Buratti verdween na de tweede ronde en de Belgen Borgmans en Van Looy zagen zich gediskwalifi ceerd, omdat zij de achtste etappe niet binnen de voorgeschreven tijd beëin digden. Geleen Het Maurits-stadion te Ge leen, waar bijna 20.000 personen ver enigd waren, zoemde van verwachting, toen men de eerste manoeuvres van Fortuna tegen de sterke Engelse prof club Everton kon gadeslaan. Want in geen enkel opzicht waren de Limbur gers de minderen, ook al werd het ge rucht niet bewaarheid, dat Wilkes en De Munck als veldspeler van de partij zouden zijn. Wel was er een pa rate Bram Appel per 1 Juli a.s. voor Fortuna gecontracteerd), die het de defensie der blauwhemden in de eerste helft uitermate lastig maakte. Zjjn doelpunt, luttele minuten voor de rust gescoord, was er een zoals men zel den op onze vaderlandse velden ziet. Doelman v.d. Vin trapte de bal ver uit, Appel tikte het leer door naar de toe stormende rechtsbuiten Hofman en prompt kreeg hij in volle vlucht het leer geretourneerd. Appel zette er zijn hoofd onder en met een kopbal, een kanonskogel gelijk, was de Engelse doelwachter verslagen. Maar de Engel sen hadden hun repliek gereed. Een ma thematisch zuivere aanval kon geen der Fortuna-mannen verhinderen. En uit eindelijk stond middenvoor Parker zo dicht bij v.d. Vin dat hij hem met een effectvol tikje zeer berekend kansloos versloeg 11. Helaas was de tweede helft, toen een grijze schemering daalde over het veld,, van heel wat minder gehalte. Van der Vin tastte herhaalde lijk mis op voorzetten en hoekschop pen en meer en meer bleek dat de En gelsen technisch toch wel een stuk meer in de melk te brokken hadden dan de mannen uit Geleen. Dat overwicht van Everton, waardoor de wedstrijd 'n bepaald eenzijdig karak ter kreeg, resulteerde twintig minuten voor het einde in een tweede doelpunt, even mathematisch als het eerste. En weer was het Parker, die doelman v.d. Tijdens de internationale wielerwed strijden van Donderdagavond op de baan van het Olympisch Stadion te Am sterdam, zullen aan doe sprintduels voor amateurs, behalve Nederlanders en Bel gen, ook twee Zuid-Afrikanen deelne men. Het zijn de renners Vorster er Jonker. In een te Arnhem gespeelde wedstrijd heeft het team van het Britse Rijnleger met 42 van het Oostelijk militair elf tal gewonnen. De ruststand was 11. Vin volkomen kansloos sloeg. Uiteinde lijk dus een overwinning voor Everton. Maar onmiddellijk moet geconstateerd, dat Fortuna voor dappere tegenstand heeft gezorgd, waarbij het optreden van Appel, vooral gerekend naar de maat staven van de eerste helft, verwach tingen inhoudt, ook al heeft hij dan niet onmiddellijk zijn candidatuur voor het Nederlands elftal gesteld. In de jaarlijkse vergadering van aan deelhouders van de Koninklijke Neder landse Vliegtuigfabriek Fokker werden de jaarstukken over 1954 goedgekeurd en werd Z.K.H. Prins Bernliard bij ac clamatie herkozen als commissaris van de mij. Op vragen van de aandeelhouders werd door het bestuur nog medege deeld, dat de gang van zaken in 1955 bij Fokker tot dusverre bevredigend is en dat de resultaten niet slechter zijn dan in dezelfde periode van 1954. Wat betreft de productie van de mij. kan men zeggen dat hiervan ongeveer 60% nieuwbouw is en de overige 40% reparatie en andere werkzaamheden. Het verloop bij het personeel is niet verontrustend te noemen. Wat betreft het gebruik van atoomenergie bij voort drijving van vliegtuigen werd nog me degedeeld, dat men op het ogenblik in Amerika bezig is met na te gaan welke mogelijkheden hier aanwezig zijn. De directie acht het echter waarschijnlijk, dat het nog wel geruime tijd zal duren alvorens men zo ver is dat de toepas sing van atoomenergie bij de vliegerij algemeen zal zijn vandaar dan ook dat zij gemeend heeft deze ontwikkeling niet op de voet te moeten volgen. Wat betreft de moeilijkheden die ge rezen zijn in Brazilië hierover hoopt men een bevredigende regeling te kun nen vinden. Men zal voorts in overwe ging nemen om over te gaan tot de pu blicatie van een concernbalans in de jaarstukken. Op de openingsdag van de Franse in ternationale tenniskampioenschappen heeft Gourovich (Nederland) met 6-2. 6-3, 6-3 verloren van Francis Nis (Frank rijk). (Van onze medewerker voor Radio en T.V.) De sombere voorspellingen van pes simisten worden met de dag meer en meer door de feiten gelogen straft. Overal op de wereld is de T.V. in opmars, overal verrijzen studio's en zenders. In Italië gaat men een groots project verwezenlijken om het hele land en de eilanden met een net van zenders te overdekken. En overal neemt het aantal ontvangsttoestellen hand over hand toe. Ook in ons land neemt het aantal kij kers snel toe. Men schat dat er de laatste paar maanden ongeveer 10.000 toestellen verkocht zijn. Het totale aan tal ontvangers zou daarmee op rond 30.000 gekomen zijn. Men rekent ook nu de komende maanden op een stijging met enige duizenden toestellen. Dat is natuurlijk nog niets vergeleken met Engeland waar per maand 180 dui zend nieuwe kijkers worden ingeschre ven. Op 1 April van dit jaar bereikte men daar het enorme getal van 4,5 mil lioen ontvangers. In 1951 bedroeg dit aantal nog maar 1 millioen. Merkwaardig is dat in een land als Zwitserland de ontwikkeling zoveel langzamer gaat. Er zijn daar nog slechts 6 duizend ontvangers verkocht en ook in het parlement heerst een grote te rughoudendheid. Men heeft er nu beslo ten het T.V.-proefbedrijf tot eind 1957 voort te zetten en dan te beslissen over een eventuele definitieve vorm. Het is inderdaad een kostbare geschie denis in Zwitserland. Wil men zoveel mogelijk plaatsen bereiken dan zullen er een groot aantal zenders gebouwd moeten worden en dat durft men juist niet aan. Ook voor de kijkers is het een dure liefhebberij want het kijkgeld be draagt liefst 120 Frank. Tot de landen waar de T. v. nog in de kinderschoenen staat behoren Noorwe gen en Oostenrijk. In het eerste land is men druk aan het experimenteren, maar men zendt alleen testbeelden uit. Wel is in Oslo een studio in aanbouw en is men het eens geworden over de plaats van de eerste zender. In Oostenrijk haast men zich gereed te komen om de Salzburger Festspiele en de opening van de Weense Opera over de Eurovisie te kunnen uitzenden. Van geregelde eigen uitzendingen zal voorlopig echter nog weinig sprake zijn. Stormachtig is intussen de ontwikke ling in een land waarvan men dat he lemaal niet verwachten zou n.l. in Ita lië. Anderhalf jaar geleden is men er met T.V. begonnen en nu reeds is het dichtstbevolkte deel geheel onder bereik van de zenders. Italië is echter een groot en voor de T.V. zeer moeilijk land en men ontwikkelde dan ook een groots project om een zo groot mogelijk aantal bewoners te kunnen bereiken. Dit plan zou over een aantal jaren verdeeld tot uitvoering komen en in 1968 voltooid moeten zijn. Dit voor Europese verhoudingen gi gantisch plan zal voorlopig ongeveer een milliard gulden kosten. Op het eer ste gezicht lijkt dit nogal onverantwoor delijke geldsmijterij. Tot goed begrip diene echter allereerst dat de Italiaanse radio, een overheidsbedrijf, zeer ruim in de middelen zit, doordat men naast het radiomonopolie nog enige andere monopolies bezit o.m. voor gramofoon- platen. Daarnaast zal het grootste project nog voor andere doeleinden gebruikt worden. Zo komt er een T.V.- kabelverbinding van Noord naar Zuid langs de gehele Tyrrheense en Adria- tische kust. De kosten van deze verbin ding worden op 100 millioen geschat, maar de kabel wordt natuurlijk niet alleen voor T.V.-doeleinden gebruikt Voorts wordt het gehele land overdekt met een groot aantal hoofdzenders, nevenzenders en repeteerzenders. Deze laatste zullen geheel automatisch wer ken en op afstand bediend worden. Nu is Italië niet alleen een moeilijk land voor T.V., het is dat ook voor ra dio. Een zeer groot deel van het land kan de eigen uitzendingen niet beluis teren. Men maakt nu van deze gele genheid gebruik al die T.V.-zenders te voorzien van F.M.-radiozenders waar door het gehele land de eigen program ma's zal kunnen volgen. Tweede Pinksterdag zal de dienst van Rijkswaterstaat op ongeveer zestig plaatsen in ons land verkeerstellingen houden. Deze tellingen geschieden als onderdeel van de internationale ver keerstellingen, waartoe dit jaar zeven tien landen van Europa hebben beslo ten. Op zeven verschillende dagen van, dit jaar zullen de tellingen geschieden, doch Tweede Pinksterdag is aangewezen voor de bijzondere verkeerstelling, om dat dan een topverkeer wordt verwacht. De resultaten van deze verkeerstelling worden na afloop van de andere ver keerstellingen, waarvan de laatste op 7 October zal worden gehouden, verwerkt volgens normen en formules, die de zeventien landen zijn overeengekomen. Dan zullen ook vergelijkbare cijfers worden opgesteld. De verkeerstelling op Tweede Pink sterdag zal onder meer worden gehouden op de Vechtbrug te Muiden. op de pont te Velsen, op de Afsluitdijk, op de Hoornbrug bij Ypenburg, op enkele plaatsen in de omgeving van Amster dam, op de weg Rotterdam-Gouda nabij Zoetermeer, op de weg door de Haar lemmermeer en op de weg tussen Leeuwarden en Franeker. De planologische diensten van enkele provincies, alsmede enige gemeentebe sturen zullen Tweede Pinksterdag bo vendien enkele verkeerstellingen houden, waarbij vooral voor ogen staat een stroom van het verkeer met het oog op de recreatie te onderzoeken. Advertentie 4 geneesmiddelen helpen elkaar en doen dan ook wonderen I 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars .werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt baat waar andere middelen falen! TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN t 85 et In Utrecht wordt een „international round table friendship meeting of aller- golists" gehouden, uitgaande van de Nederlandse vereniging van artsen voor allergische ziekten. Collegae uit Europa en de U.S.A., medische en pharmaceu- tische studenten, verpleegsters en heil- gymnasten zijn hier 25 26, 27 en 28 Mei bijeen om ervaringen uit te wisse len over de behandeling van asthma bronchiale. De organisatoren hebben naast de wetenschappelijke conferenties een ten toonstelling in het jaarbeursgebouw Advertentie 'iiiiiihiiiij! één dér meest geliefde camera's uit tiet ideale Agfa camera-assortiment Technische gegevens Agfa Agnar 1:4.5/8 5 mm m«t antircffexlaag - Variosluiter flits» lichtsynchronisatie - rompontspan ner - ingebouwde Ncwtonzoeker opsteekschoen voor toebehoren - stabiel hoeksteunmechanisme-kras» 'vrije robusitbekleding Uw fotohandelaar licht U gaarne in over Agfa's gratis vacantie prijsvraag 1955 65 „Het is prettig te weten dat men ar men onderdak heeft gegeven", zei me vrouw Reymer, „want wat men doet aan de minste Zijner broeders..." „Ja zeker", hoorde Erlof zijn moeder antwoorden, terwijl hij zichzelf bloed rood voelde worden. „Armenzorg is een goed ding. Mijn vader was vroeger in ons grensdorp armenvader. Er wa ren niet veel armen, maar de enkele, die er waren, verdeelde hij over ons, zijn kinderen. In de practjjk wilde hij ons leren hoe we anderen moesten hel pen. Elke Zondagmiddag gingen we ie der naar onze eigen arme toe: het meest oude en zieke mensjes, die riet meer voor zichzelf konden zorgen. We moesten hun kamer schoonmaken en vuile dingen opruimen het was dik wijls lang niet prettig we moesten een paar dagen vooruit voor hen ko ken en we gingen altijd met manden bloemen van huis weg, en met voor ieder iets lekkers, dat moeder zelf had gebakken. Zo leerde mijn vader ons voor de armen te zorgen. Maar er zijn weinig mensen, die het voorrecht heb ben gehad zo'n vader te hebben". Reymer was net zo rood geworden Ials Erlof, maar zijn vrouw begreep er niets van. Zij wenste hun nog eens een goed Kerstfeest en verdween door de deur van het zolderkamertje met alle tekenen van zelfvoldaanheid. Erlof zag hoe zijn moeder hen nog nakeek, toen de deur al dicht was. „Arme Reymer", zei ze. „Maar zwak heid is niet altijd vergeeflijk". „Moeder, heb je gezien hoe mevrouw Reymer en het konijn elkaar aanke ken?" vroeg Erlof. En hij klopte het konijn op zijn rug alsof het dier een heldendaad had verricht. „Kan je konijn ook Stille Nacht zin gen?" vroeg Veronica opeens pienter. „Kind, hij zingt solo als de beste", riep Erlof overmoedig en hij zette met zijn malle jongensstem het kerstlied in. Maar al dadelijk zongen ze het ernstig, terwijl het konijn zich bescheiden op de achtergrond hield. Vier dagen later, juist tussen Kerst mis en Oudjaar kwam er een brief voor Lene Stojke, waarin haar werd ver zocht zich te vervoegen in Flensburg, waar zij moeder van het weeshuis zou kunnen worden. Op het ogenblik was het gebouw nog in beslag genomen en in gebruik als Engels hospitaal, maar de Engelsen zouden het in de loop van Januari ontruimen. Zou mevrouw Stoj ke zich op 2 Januari ter beschikking willen stellen? De voorlopige inkwartiering was in orde; zij zou kunnen wonen bij een nicht van haar man, Anna Stojke, Her ringstraat 8, Flensburg. Ze zagen haar antwoord per ommegaande tegemoet. „Brengc we een brief met Ja of met Nee naar de bus, Erlof?" vroeg zij. Een weeshuis het was toch ander werk dan zij zich had voorgesteld. „We brengen een brief met Ja naar de bus", zei Erlof. IV „Kijk, en dan wou ik je dit nog vrien delijk verzoeken, nicht Lene, als je uit gaat, neem dan deze flanellen wrijf- doek mee naar beneden langs de leu ning. Dan hang je hem aan dat haakje naast de voordeur, en als je thuiskomt, neem je 'm weer mee naar boven langs de leuning en dan hang je hem weer aan dit haakje op. Er staan anders altijd vingers op het koper. En als je niet op zulke kleinigheden let bij het onderhoud van zo'n groot huis, dan is het eind er van weg". Nicht Anna, een klein verfrommeld mensje, keek bezorgd neer op de glim mende koperen leuning, die liep langs de vjjf marmeren treden, die van het gangportaal naar de brede voordeur voerden. De voordeur zelf was van binnen en van buiten vol koperen knoppen en ook de nachtsloten en de twee zware kettingen aan de binnen kant waren van koper. „Glimmend gepoetst koper, blank ge schuurd marmer en heldere ruiten, dat zijn de dingen waaraan men ziet dat men nog in leven is", zei nicht Anna, terwijl zij met de koperdoek besluite loos in haar beide oude handen stond, aarzelend of zij de leuningen een extra beurtje zou géven. „Ja, en dan wou ik je vragen, nicht Lene, misschien wil jij je jongen ver zoeken zijn schoenen uit te trekken op de mat als hij thuis komt. Er komt zo licht vuil in huis anders, jongens zijn zo weinig oplettend. Je begrijpt immers wel hoe het me hindert niet, vuile voe ten op de lopers en misschien zelfs op de tapijten in de kamers? Al deze ja ren heb ik alles zo netjes gehouden..." Leen Stojke knikte. Zij zou natuurlijk aan nicht Anna's verzoeken voldoen. Maar toen Erlof daarna voor het eerst zijn schoenen uittrok op de mat achter de voordeur en op zijn kouse voeten langzaam drie treden opklom, om daarna zwijgend op de vierde te gaan zitten en somber verliefd naar zijn nieuw paar schoenen te gaan sta ren, sneed het haar door het hart. Hij was er zo trots op geweest, deze echte schoenen met leren zolen, die zij hier in Flensburg voor hem had gekocht in plaats van zijn klompschoenen met hou ten zolen van Sylt. „Ze zijn er toch niet minder prach tig om, jongen", zei ze, terwijl ze van de bovenste tree op zijn weerbarstige kruin neerkeek. „Ze zijn veel mooier dan tante An na's knooplaarzen", zei hij kwaad. „Ssj", zei zijn moeder, terwijl zij door de glazen tochtdeur de gang in keek. Nicht Anna kon elk ogenblik uit een van de vele deuren komen. „Wees blij, dat we hier gastvrijheid genieten, Er lof. Er gelden in dit huis bepaalde re gels en daar moeten we ons aan hou den. We zouden anders slechte gasten zijn". Maar Erlof keek nog steeds naar zijn schoenen. „Kijk nu eens hoe ze glim men", zei hij vol liefde. „Ik heb ze juist zo netjes gehouden. En nu zijn ze niet eens goed genoeg". „Kom, jongen". „Je zult zien, moeder, dat ik hier nog eens mijn nek breek over al die kleedjes op dat gewreven zeil en dan nog wel op kousevoeten". Erlof's moeder lachte om zijn veront waardiging, maar in haar hart gaf ze hem gelijk. Zij voelde echter meer delijden dan verontwaardiging, want nicht Anna hoewel ze niets in de oorlog had verloren, man noch kinderen noen huis of enig ander bezit was de armste stakkerd die men zich kon denken. (Wordt vervolgd) samengesteld, waar medische gegevens over de behandeling van asthma bron chiale in uitgebreide zin zijn bijeenge bracht. De tentoonstelling is Dinsdagavond geopend door de directeur-generaal van de afdeling volksgezondheid van het ministerie van Sociale Zaken prof. dr. P. Muntendam. Ingeleid door de voor zitter van de tentoonstellingscommissie dr. F. A. Nelemans en door de voorzit ter van de Nederlandse vereniging van artsen voor allergische ziekten prof. dr. H. A. E. van Dishoek, hield prof. Mun tendam een inleiding over de sociale problemen bij asthma bronchiale. Hij ging er van uit, dat geen ziekte afdoen de kan worden bestreden, wanneer niet de wetenschappelijke betekenis van de sociale omstandigheden is bestudeerd. Na betoogd te hebben, dat de in vloed van het geestelijke milieu directe aanleiding voor asthma bron chiale kan zijn, gaf spreker een over zicht van de betekenis van de ziekte voor de samenleving. Sedert 1937 is het aantal asthma- gevallen in Nederland meer dan ver drievoudigd. Dit betekent, dat in 1953 tengevolge van asthma de arbeid van 36.000 werkkrachten verloren ging. Uit onderzoekingen in Groningen en in Eindhoven is komen vast te staan, dat in Nederland 1 tot 1,5 procent van de werkers aan deze ziekte lijdt. Merkwaardig is dat in het Zuiden van ons land het aantal gevallen klei ner is dan in de Noordelijke provin cies. De ziekte komt zowel bij vol wassenen als bij kinderen voor, maar zestig procent werd geconstateerd tussen de leeftijd van 20 tot 40 jaar. Prof. Muntendam besloot met een uit eenzetting van de sociale therapie en hij wees op het grote belang om reeds bij het kind met de bestrijding van de ziekte te beginnen. Het nummer van deze week begint met een serie indrukwekkende foto's van een plechtige Pausmis in de Sint Pieter. Leo J. Leeuwis schrijft een re portage van een boekhuis te Tuil en 't Waal, waar de inventaris van een kapi tale hofstede werd verkocht. De weer kundige medewerker draagt een deskun dig artikel bij over zonnestraling en zonnebaden een thema dat toch ein delijk wel eens actueel zal worden! Mr. H. C. M. Edelman, die in het vorige nummer schreef over Alaska en zijn betekenis voor de toekomst, vertelt nu over de koude oorlog in het Noordpool gebied tussen de twee grootmachten Amerika en Rusland. De serie over ar- tisten van circus en variété wordt ver volgd met een relaas van de steile wand. Verder is er een zeer waarderend artikel over de Mastrichter Staar en zijn grote successen in binnen- en buitenland. Jan Glissenaar, van de jeep express, vertelt onderhoudend over het pionierswerk van twee Nederlanders, een priester en een .ingenieur in Pa kistan. De karakteristiek der week heeft betrekking op Gronchi, de nieu we president van Italië. Jan Cottaar schrijft over de zetels van de N.K.S. in het bestuur van de K.N.V.B., een zaak die nog geregeld moet worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7