Opdracht voor P.v.d. A.-fractievoorzitter mr. Burger: OUDE KABINET RECONSTRUEREN Kans van slagen niet groot geacht Op weg naar Hollandse Nieuwe fel IJMUIDER vloot koos slechts ten dele zee Enorme bosbranden Indonesië weigert Britse advocaten toe te laten Voortgezette poging om deskundige verdediging onmogelijk te Soestdijk of Roemers? Twee kinderen uit één gezin verongelukt Leraar gedood ld%êèI Met een beetje geluk toch vóór Pinksteren nog malse maatjes Invoering van werkboekjes Na 33 jaar... Nederlandse regering verbaasd Moeilijk te verdedigen stelling Compromis Anticommunistisch proces in Madrid mmm Uitgestelde Buisjesdag Geringe belangstelling Werk aan de wal Hoe controle? Angstige situatie in de havens van Napels Veertig ton benzine uiteen blik ontsnapt in Brits Honduras Men is het vuur niet meer meester Curtis-Bennett niet naar Djakarta Tendensieus Vrije keuze Uitstel Massa-arrestaties in Algiers Sovjet-delegatie heden in Belgrado Het weer K..J Hp Zevensprong van 3000 mefer DONDERDAG 26 MEI 1955 o 79sfe JAARGANG No. 26304 He± kabinei der Koningin deeli mede: Hare Majesteit de Koningin heeft Woensdagavond ten paleize Soesidijk mr. J. A. W. Burger ontvangen en hem opdracht gegeven lot reconstructie van hei kabinei. De heer Burger heeft H.M. verzocht de opdracht in beraad ie mogen houden. Bestuur en Kamer fracties V.V.D. vergaderen In het verkeer Toestand kardinaal Segura gaat vooruit Scheveningse vloot Offensief tegen verzets strijders op komst I Lederen Damesjasjes 98.50 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544. slechts in beraad te nemen, als hij zelf mogelijkheden in het hoofd heeft, als hij dus voorstellen heeft te doen inzake de huurkwestie. Men mag een opdracht niet in beraad houden alleen om ande ren in een positie te dringen waarin zij neen moeten zeggen, teneinde dan de blaam van de mislukking op die ande ren te kunnen werpen. De socialistische pers was gisteren al aardig met dit spel letje bezig: dr. Kortenhorst zou een ver geefs beroep hebben gedaan op zijn on verzoenlijke fractiegenoten om toch vooral de verdrukte socialisten niet in de oppositie te jagen. Wie is er nu ei genlijk zo halsstarrig aan eigen stand punt inzake de huurwet blijven vasthou den, dat hij het kabinet deed tuimelen? Moet degene, die het kabinet deed val len en opdracht heeft gekregen het te repareren, zijn standpunt herzien of kan hij de anderen zijn standpunt opleggen? Een minderheid zou aldus de meerder heid kunnen dwingen al haar standpun ten onaangelengd en onverminderd te aanvaarden, wanneer zij er maar een ka binetscrisis voor over heeft. Indien de heer Burger geen wezenlijk compromis aan te bieden heeft, kan men hem geen kans op welslagen toeschrijven. De fracties uit de Tweede en de Eerste Kamer van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie hebben Woensdagmid dag vergaderd met het dagelijks bestuur van de V.V.D. ter bespreking van de politieke situatie. MR. J. A. W. BURGER (Van onze parlementaire redacteur) Dat mr. Burger de eerste formateur is dr. Drees en dr. Kortenhorst waren slechts rapporteurs vloeit voort uit het feit dat hij voorzitter is van de groot ste fractie, die het kabinet-Drees ten val heeft gebracht. Als een kabinet valt, is het woord aan de oppositie. Nu hebben zowel de P.v.d.A. als de liberalen ont kend, dat hun votum tegen de regering als een oppositionele actie mocht worden uitgelegd. Voor de P.v.d.A. is dit een bijzonder moeilijk te verdedigen stelling, want zij impliceert, dat ofwel de rege ring de portefeuillekwestie zonder vol doende reden had gesteld, ofwel dat de Kamermeerderheid van 17 Mei de porte feuillekwestie niet au sérieux heeft ge nomen. Nu de man, die het kabinet-Drees ten val bracht door het bijeentelegraferen van de afwezige leden van zijn fractie teneinde toch vooral alle beschikbare stemmen tegen het kabinet te kunnen uitbrengen, nu deze man beweert dat het votum van 17 Mei geen blijvende politieke gevolgen behoeft te hebben, krijgt hij gelegenheid zijn bewering Waar te maken en aan te tonen dat het veroorzaken van een :risis niet inhoudt, dat het betrokken geschilpunt de par tijen, waarop de regering steunt, blij vend behoeft te verdelen. Men vraagt zich af of de heer Burger geacht kan worden een compromis in de huurkwes tie uit de hoed te kunnen toveren, nu dat noch aan dr. Drees noch aan dr. Kortenhorst is gelukt. Veel kans van slagen kan men de heer Burger dan ook niet toedichten. De heer Evert Vermeer heeft giste ren in de radio al aangegeven hoe hij zich een oplossing denkt: de K.V.P. zal moeten toegeven. Deze voorstelling van zaken, gecombineerd met het feit, dat mr. Burger zijn opdracht in beraad heeft genomen, maakt een slechte in druk. De heer Burger behoort een opdracht Nu hebben wij de plank toch lelijk misgeslagen. Met afgrijzen staren wij naar de kolommen, die wij gewijd heb ben aan de problemen van de kabi netsformatie. Wat hebben wij onze aan dacht verkeerd gericht. Zij ging uit naar bezoekers op Soestdijk, de bewegin gen van demissionaire ministers, fractie voorzitters en Ministers van Staat. Onze parlementaire redacteur bespiedde Haagse vensters, voordeuren en voor al achterdeuren en legde het oor te luisteren bü de orakels van het Binnen hof en de koffiediklezers van het Bui tenhof. Wat deed onze Utrechtse re dacteur eigenlijk al die tjjd? Want niet op Soestdjjk of in Den Haag wordt over onze nieuwe regering beslist, maar in Utrecht. Daar zit de waakzame heer Roemers te waken over de vorming van het kabinet. Verklaarde hij niet op een vergadering van de Nederlandse Vereniging van Vervoerspersoneel: „Wanneer de conservatieve machten in ons land de overhand zouden krijgen en van plan zouden zijn het regeringsbe leid om te buigen in conservatieve zin, kan men rekenen op scherpe weerstand van het N.V.V.". Wat conservatieve machten zijn en of zij „van plan zijn", zal de heer Roemers wel uitmaken. En waf de „scherpe weerstand" zal zijn, behoeft men niet te raden. Ter wijl de Kroon zich beraadt, de partij en zich bezinnen over de mogelijkheid van meerderheden in het parlement, komt daar de stem uit Utrecht en slaat de illusie van het spel stuk. Er is een andere macht in de Staat dan de Kroon, dan het Parlement, dan de uitspraak van het Kiezersvolk. Wat praat men toch over Kamerontbinding? Wat hebben wij nog informa jurs of formateurs nodig? Vraag het Roemers! J~~t en 1.80 to. lange vader heeft rV gisteren voor de kinderrechter -*—7 van Bristol getuigd, dat zijn buren tweemaal de hulp van de po litie hadden moeten inroepen, toen zijn acht-jarige zoontje hem aanviel. Het ventje, dat zijn vader blijk baar als Goliath beschouwt, ontwik kelt zich tot een bijzonder onprettig soort David, want zijn vader ver klaarde, dat zoonlief hem zo dikwijls sloeg soms met een hamer dat hij zich onder doktersbehandeling had moeten laten stellen. „Ik kan niets met hem beginnen" jammerde pa. De jongen is voor de duur van twee weken onder medisch toezicht gesteld, teneinde vast te stellen oj hij wel toerekeningsvatbaar is. In twee plaatsen in Friesland is Woensdag een kind door een ongeluk om het leven gekomen. Beide malen betrof het een dochtertje van een fa milie Postma. Het zes-jarige dochtertje van de familie Postma te Irnsum werd aangereden door een autobus. Het kind is ter plaatse overleden. Het vierjarige dochtertje van de familie Postma te Houtigehage raakte bij het spelen in het water van de Parkwijk, die achter de ouderlijke wo ning loopt. De ouders hadden de ver missing van het kind vrij spoedig op gemerkt. Toen de moeder kwam kijken zag zij het meisje in het water drijven. Zij sprong gekleed te water, maar kon het kind niet meer redden. De levensgeesten bleken al geweken te zijn. De 42-jarige dr. P. Hoonhout, leraar aan het R. K. Gymnasium voor jon gens, het St. Fransiscuscollege, te Rot terdam, is Woensdag met zijn brom fiets te Rotterdam door een vracht auto aangereden. Hij werd ernstig ge wond en hij bleek bij aankomst in het ziekenhuis Coolsingel te zijn over leden. Dr. H. Hoonhout was behalve leraar in de oude talen, secretaris van de dekenale jeugdraad en cursusleider van de R. K. opleiding voor kinderbe scherming. Hef militaire gerechtshof te Madrid is gisteren begonnen met de behande ling van een rechtszaak tegen twaalf personen, die ervan worden beschuldigd een poging te hebben gedaan in Spanje een illegale communistische party op te richten. Tegen twee van de beklaagden werd 30 jaar gevangenisstraf geëist. De eisen tegen de andere tien beklaagden vari eren van 12 tot 20 jaar gevangenisstraf. De eerste vissersboot uit Katwijk is Woensdag in de namiddag de haven van IJmuiden uitgevaren op weg naar de Hollandse nieuwe. Op de voorgrond wordt bij andere schepen nog hard gewerkt, om alles aan boord te krijgen. Op de achtergrond zien we de sluizen en in de verte de Hoog ovens. Twee dagen later dan, toen er nog geen vuiltje aan de lucht verwacht werd, zijn de eerste loggers naar zee gegaan. Buisjesdag kwam dus twee da gen te laat. En het vertrek der schepen is ditmaal geen spectaculaire vertoning geworden. Was een schip bemand, dan ging het naar zee. Was de bemanning nog niet volledig, dan bleef het liggen. Zo verloor het jaarlijks zo feestelijk ver trek van de vloot deze keer alle glans. En men zal in de komende dagen dan ook moeilijk kunnen spreken van een haring-race, gezien het geringe aantal loggers, dat thans op zee is. Om half 3 bereikte IJmuiden Woens dag het bericht, dat in Katwijk bussen met vissers gestart waren. Het kon dus snel gebeuren, maar de verwachting, dat om half vier de eerste schepen zou den vertrekken, was daarmee direct al de bodem ingeslagen. Het zou wel wat later worden. Dat later kwam om half zes, toen schipper Maarten Meyvogel de Hollandia KW 18 als eerste liet los maken van de Tegeltjesmarkt. Er was wel enige drukte op de kade en de Kop van de Haven en ook aan de voet van de vuurtoren stonden wel wat mensen, doch het zag er bepaald niet „zwart van het volk". Maar voor de rest leek het even het vertrouwde beeld. Een scheeps- fluit schalde over de haven. Op het schip en aan de wal wuivende mensen: Goeie reis Maarten. De teelt ging be ginnen. Maar de andere schepen gingen er niet vlak achteraan. Pas goed een kwartier later vertrok de Orion KW 22 en daarna de Neptunus KW 45, En toen was het alweer op slag van zessen. De Tegeltjes- markt was al lang zo druk bevolkt niet meer. Het wachten duurde te lang en het windje werd frisser. 's Avonds zijn er nog 6 Katwijkse loggers en 2 IJmuidenaren naar zee ge gaan. En later volgden r.og loggers, zodat in totaal 22 zijn uitgeva ren. Maar erg vlot gaat het dit keer niet. Nu de moeilijkheden van de staking achter de rug zijn, doet zich een nieuw probleem voor. Diverse vis sers hebben werk aan de wal en zij la ten dat kennelijk niet zo gemakkelijk schieten, althans nu nog niet. Naar wij vernemen zou vooral bij de Havenstich ting Rotterdam nogal wat volk van de loggers aar: het werk zijn. En zo liggen tal van schepen klaar voor vertrek, zijn geproviandeerd zelfs, maar de bemanning is niet com pleet. En al ontbreekt maar een reep schieter of afhouder, dan kan een log ger niet varen. Men beweerde zelfs, dat een logger op zee zou zijr., waar- De verbetering van de gezondheids toestand van Pedro kardinaal Segura, aartsbisschop van Sevilla, die reeds eni ge dagen ernstig ziek is, houdt aan. De kardinaal kon gisteren verscheidene uren slapen, zo is in Sevilla medege deeld. (Reuter) van de bemanning aangevuld Was met kuipers, om maar aan het getal ie kunnen komenEn van de KW 151, die klaar ligt om in de tweede ploeg de komende week naar zee te gaan, zou de bemanning tot nu toe nog alleen maar uit de schipper be staan. De Centrale Bond van Transport arbeiders overweegt de invoering van een werkboekje voor zijn leden-vissers. In dat boekje zouden dan van dag tot dag de gewerkte uren moeten worden genoteerd. Men wil daarmee gegevens verzamelen om aan te tonen, dat een visser heel wat langer werkt dan 48 uur per week. De vraag is echter, op welke wijze controle op een waarheidsgetrouw invullen dezer boekjes valt uit te oefenen. Het is nu toch wel enigermate twijfel achtig geworden of er voor de Pinkster dagen nieuwe maatjes zullen zijn. Ge zien het geringe aantal schepen dat Woens dag zee koos, lijkt de kans niet groot. Er zou al een gelukkige vanger bij moe ten zijn, want door het incidenteel uit varen, liggen ook de combinaties uit elkaar, zodat overzetten van de vangsten op zee niet zo gauw zal gebeuren. Maar als er in de nacht van Donderdag op Vrijdag wat gevangen wordt, dan zou den er Zaterdag nog Hollandse Nieuwe gegeten kunnen worden. Nu het arbeidsconflict in de haring visserij ten einde is, wordt in Scheve- ningen hard aangepakt. Het monsteren loopt vlot. Druk wordt „gegraaid", waar mede bedoeld wordt, dat de schepen voor vaart en vangst in gereedheid worden gebracht. Van de Scheveningse haringvloot zijn reeds twaalf loggers uitgevaren; Woens dagavond twee en vanmorgen tien. De overige van het dertigtal schepen die tot 15 Juni uitsluitend nieuwe haring mogen aanvoeren, zullen spoedig vol gen. Als de vangst redelijk is zullen de schepen in de loop van Maandag of Dinsdag te Scheveningen terug zijn. In de haven van Napels is een zeer gevaarlijke situatie ontstaan, doordat 40 ton uiterst ontplofbare vliegtuig- benzine via een lek in een pijpleiding van de „Shell" in het water van de haven is gestroomd aleer dit werd ge merkt. Tankers en kleinere vaartuigen wer den in allerijl uit de haven geloodst, terwijl de politie het gehele haven gebied afzette uit vrees, dat er zich een ontzaglijke ontploffing zou kun nen voordoen. Deskundigen en technici trachten nog een deel van de verloren gegane benzine te verzamelen, maar men acht de kans op succes hiervan uiterst ge ring. Volgens de autoriteiten zal de toe stand gevaarlijk blijven, totdat het grootste deel van de benzine is Ver dampt. De heer N. Vertogen te Heeze (N. Br.) verloor drieëndertig jaar geleden zijn trouwring in het water bij het la den van bouwstenen in een schuitje te Sterksel. Negentien jaar geleden is de Sterkselse Aa uitgebaggerd en het zand dat hierdoor vrij kwam, werd op de weg naar „De Pan" (een gehucht in Sterksel) gespoten. Vorig jaar werd deze weg omgeploegd. Op de Pandijk vond de heer Engelen uit Sterksel deze week de verloren ring terug. Reusachtgie bosbranden, die reeds negen dagen woeden, hebben giste ren, aangewakkerd door krachtige winden, de kostbare aanplant van cacaobomen (mahoniehout) en ceders in het Zuiden van Brits Honduras bereikt, zo werd vanmorgen uit Belize bericht. Door zwaar onweer en be geleidende wervelstormen is de be strijding van het vuur bijzonder moeilijk geworden en het schijnt, dat men de branden niet langer meer onder controle heeft. Uit alle delen van Brits Honduras zijn versterkingen naar het gebied van de branden gedirigeerd, om te hel pen bij het blussingswerk. Piloten, die vluchten over het ge troffen gebied hebben gemaakt, meld den, dat in het gehele zuidelijke en westelijke deel van het bedreigde woudgebied grote branden aan de gang zijn, terwijl voortdurend nieuwe stuk ken bos in brand raken. Reeds zijn grote pijnbossen geheel in vlammen opgegaan. Het vuur woedt nu reeds over een oppervlakte van meer dan 30 vierkante mijl, waar zich veel jonge aanplant, o.a. van pijnbomen, bevindt. De in het Westen gelegen grensstad Cayo gaat geheel schuil onder een dikke laag rook, die afkomstig is van de smeulende en rokende resten der pijnbossen rond de stad. De Indonesische ambassade te Londen ueeft de Britse advocaten Derek Curtis- Bennett en Kenneth Richardson gister morgen formeel medegedeeld, dat zij niet in Indonesië zuilen worden toege laten om in Djakarta de verdediging op zich te nemen van de Nederlander Leon Jungschlager. Jungschlager wordt beschuldigd van subversieve activiteiten tegen de Indonesische staat. De Neder landse regering, die Curtis-Bennett had aangezocht om de leiding van de ver dediging van Jungschlager op zich te nemen, is gisteren per brief eveneens op de hoogte gesteld van het Indone sische besluit. Op een persconferentie, die gistermiddag in de Indonesische ambassade te Londen is gehouden, werd medegedeeld, dat het besluit om de beide Britse advocaten niet toe te la ten steunt op een uitspraak van het Indonesische Hooggerechtshof. Dit Hof heeft vastgesteld, dat „alleen Indone sische staatsburgers gerechtigd zijn in Indonesië te pleiten, ofschoon uitzonde ringen kunnen worden gemaakt voor Nederlandse advocaten, die in Indone sië verblijf houden en geaccrediteerd zgn. In een verklaring van het minis terie van buitenlandse zaken in 's Gra- venhage wordt gezegd, dat de Neder landse regering „met verbazing" kennis heeft genomen van dit besluit van de Indonesische regering en van de gron den, die door haar ter motivering er van zijn aangevoerd. De Nederlandse regering zegt het diep te betreuren, dat onder de politieke spanningen, waar onder het proces Jungschliiger zich afspeelt, toepassing van duidelijke wets bepalingen niet mogelijk bljjkt te zijn. Zij kan in de onderhavige weigering slechts een voortzetting zien van de pogingen der Indonesische regering om een deskundige verdediging onmogelijk te maken. Op de persconferentie in Londen werd gisteren van Indonesische zijde o.m. verklaard, dat in Engeland een buiten landse advocaat niet kan pleiten, ten zij hij woidt geroepen om over de Britse wet te adviseren of juridische documen ten op te stellen. Verder heette het: „Indonesië is een onafhankelijke staat, hetgeen betekent, dat de Indonesische balie niet alleen soortgelijke rechten ge niet als die in andere landen, doch ook soortgelijke protectie. De kwestie van het toestaan aan een buitenlandse ad vocaat om als verdediger op te treden moest noodzakelijkerwijs naar het Hoog gerechtshof worden verwezen. Zoals rechter Maengkom verklaarde, bestaat er generlei bepaling, die het optreden van een buitenlands jurist toestaat of verbiedt, hoewel het naar zijn mening niet juist was, dat een buitenlandse ad vocaat zou optreden, aangezien deze niet de eed van loyaliteit aan de In donesische staat heeft afgelegd, zodat op hem niet dezelfde verplichting van het respecteren van de Indonesische wet rust als op de leden van de Indo nesische balie. In de verklaring van het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken wordt gezegd, dat de toelichting van de Indo nesische ambassade te Londen een deels onjuiste en deels tendieuze voorstelling van zaken behelst, die echter, voor zo ver terzake doende, door de Nederland se regering in talloze nota's en commu nique's reeds eerder is weerlegd en rechtgezet. In de Nederlandse verklaring wordt gezegd: „Een eerste vereiste voor elke strafzaak is een verdediger ter vrije keuze van de beklaagde, zoals dit ook is geregeld door het Indonesische straf procesrecht. Er bestaat in Indonesië geen wette lijke bepaling, die de rechter in staat stelt een raadsman als zodanig te wei geren. Terecht heeft rechter Maeng kom zulks reeds eerder erkend. De vergelijking, in de Indonesische toelichting gemaakt met 't Britse straf proces, dat een geheel andere wette lijke procedure kent, gaat dus niet op." De Nederlandse regering zegt tenslot te te zullen nagaan, welke middelen voor haar nog open staan om de ver dediging van de gedetineerde landge noten in Indonesië mogelijk te maken. Zij verwacht, dat het strafproces in Djakarta althans wordt uitgesteld tot op de door de beklaagde gewenste wij ze in de verdediging zal kunnen zijn voorzien". In geheel Algiers, van het bergachti ge gebied van Constantine tot Oran in het Westen, hebben Franse veiligheids troepen gisteren honderden verdachte personen aangehouden, als eerste phase van een algeheel offensief tegen de ver zetsstrijders. Volgens te Algiers ontvan gen berichten hebben Dinsdag opstan delingen bij een overval op een convooi bü Tebessa een Franse bestuursambte naar, een luitenant en vier leden van de Algerijnse burgerwacht gedood. De 33-jarige Franse parachute-specialist, René Vincent, komt hier veilig op de aarde terecht na een sprong van drieduizend voet hoogte. Met deze sprong vestigde hij trouwens een zonderling nieuw wereldrecordhij opende n.l tijdens de sprong niet minder dan *.even parachutes. Het record stond op naam van James Williams, die er in was geslaagd tijdens een sprong gebruik te maken van „maar" zes parachutes. Om aan zijn prestatie „kleur bij te zet ten" had Vincent elke parachute van het rijtje van zeven een andere kleur gegeven. De laatste, waarmee hij de grond bereikte, was fel purper, maar dat laat de foto helaas net niet zien.... j—v e 32-jarige matroos Horace I Anniss van de Britse oceaan- J-S stomer „Queen Mary" vertrok gisteren met een opgelucht gemoed aan boord van zijn schip na een be nauwde 24 uur te hebben meege maakt. Hij trachtte namelijk aan de wal een brief in een brievenbus te du wen, welke echter bij nadere be schouwing een brandmelder bleek te zijn. De brievenbussen in New York zijn namelijk groen en de brandmelders rood, in tegenstelling tot Engeland, waar de bussen rood zijn. Vóór Anniss echter zijn vergissing had opgemerkt, waren er al acht brandweerwagens ter plaatse. De verbijsterde zeeman werd door een agent naar het politiebureau ge bracht, waar men hem echter onder borgtocht van 500 dollar vrij liet. De politierechter hoorde vol be grip het relaas van Horace aan en liet hem gaan. De Sovjet-delegatie onder leiding van partysecretaris Khroesjtsjev en pre mier Boelganin komt vandaag op het vliegveld Zemun bij Belgrado aan voor besprekingen met president Tito, zo weet het Joegoslavische blad „Politi- ka" te melden. De president en andere leden van de Joegoslavische regering zullen hun gas ten op het vliegveld verwelkomen. Men verwacht, dat by deze bespre kingen de algemene lijnen van de Rus sische buitenlandse politiek na de onder tekening van het staatsverdrag met Oos- tenryk duidelijk zullen worden. Advertentie (tot Vrijdagavond) Droog weer met weinig bewolking. Zwakke tot matige Oosteiyke wind. Koude nacht met plaatselijk, vooral in het Noordoosten van het land, nachtvorst. Morgen overdag over het algemeen hogere temperaturen dan vandaag. Zon: 4.34-20.45. Maan: 11.00-0.38.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1