Gedupeerde kampeerders zullen worden geholpen Uitbreidingsplannen vastgesteld voor Halfweg, Ruigoord en Spaarndams buurtje Visserij golf I Verouderde schepen dienen tijdig vervangen Toenemende vrijheidsbeperking voor het vervoer ter see Houdt een vrij... Ballet der Lage Landen met „Coppelia" in Haarlem RIJWIEL, BROMFIETS, SCOOTER OF MOTORRIJWIEL Madurodam Verhoogde straatbelasting na veel discussie aanvaard OtouUnkeek J. J. van KOOTEN Bedrijfschap Horeca geïnstalleerd Eén betalende club in Helmond DONDERDAG 26 MEI 1955 PAGINA GEMEENTERAAD VAN ZANDYOORT Gedpeerde kampeerders MEUBELSHOW Onvoldoende medewerking Gemeenteraad H a a r le mm er 1 i ede en Spaarnwoude Halfweg krijgt nieuwe verlichting U itbreidingsplannen Werkwijze bouwkas K.V.C. TREKKERSKRING IN HAARLEM Athletieikver. „Haarlem" ontvangt buitenlandse gasten RloememdaalE.H.S. op Zaterdagavond' Wandeltocht in Santpoort DE MEDAN IS TERUG Waterstanden HEEMSTEDE Uitreiking visakten Nu DUBEC MAXOUL museum en lusthof „Wondertuqn Warmond" opening „Wondertuqn" opening restaurant „d'Vijff Kreeften" In V eiser bad WEDSTRIJDEN AP TWEEDE PINKSTERDAG DE WONDERE WERELDSTAD IN MINIATUUR Bescherming van naam „hotel" gewenst Helmond en Helmondia gaan samenwerken President Juan Per on: Volk moet zelf beslissen over het katholicisme als staatsgodsdienst Fa E. DE GRAAFF De gemeenteraad van Zandvoort kwam Dinsdagmorgen in vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester van Fenema. De heer C. Paap werd toegelaten als lid van de raad in de vacature-Porrenga (P.v.d.A.)in de volgende vergadering zal hij worden geïnstalleerd. Na veel debat is het voorstel van B. en W. tot hulpverlening aan de door de storm getroffen kampeerders aangenomen. Over de verhoging der strandbelasting is eveneens menig woordje gevallen, doch tenslotte werd ook dit voorstel geaccepteerd. De heer Gosen (A.R.) was het niet eens met het standpunt van de staats secretaris voor de middenstand dat het aantal forensen in Zandvoort onvoldoen de is om een later sluitingsuur voor bloemenwinkels te rechtvaardigen. 27% van de bevolking is forens; de Spoor wegen geven voor Zandvoort 3500 abon nementen per maand af. De heer Sie gers (K.V.P.) zou een nader onderzoek naar het aantal forensen wenselijk ach ten. De raad besloot deze zaak te laten rusten tot het sociaal-geografisch rap port over Zandvoort is verschenen. De verhoging van het rekening cou- rant-crediet voor het Zandvoortse We- deropbouwfonds van f 400.000 tot f 650.000 werd goedgekeurd. De stedebouwkundige situatie van de te stichten rioolwatervoorzieningsinstal- latie gaf de heer Lindeman (K.V.P.) aanleiding tot de opmerking, dat de di recteur van Publieke Werken nog geen antwoord heeft gegeven op een drie maal door B. en W. gestelde vraag om trent de uitvoering van dit werk door tussenkomst van een particulier archi tectenbureau. De heer Weber (A.Z.B.) meende dat men de begraafplaats be ter kon uitbreiden tot de spoorbaan; de rioolinstallatie zou dan bij de tankmuur moeten komen. De heer Siegers (K.V.P.) achtte het door B. en W. voor gestelde plan-A het meest aantrekkelijk. Het zou beter zijn de installatie tot voorbij de tankmuur te plaatsen maar dat kost f 300.000 meer. Het is niet noodzakelijk nu zo ver buiten de be bouwing te gaan. De voorzitter deelde mede dat het kernprincipe van het plan-A is, dat de zuiveringsinstallatie, het industrieter rein en de begraafplaats in één complex worden vervat. Spr. vond het daarom niet juist de installatie uit dit com plex te lichten. Wethouder van de Werff (C.H.) deel de mede dat de directeur van P.W. op de vragen van B. en W. mondeling heeft geantwoord. Wethouder Kerkman (P.v.d.A.) voegde hier aan toe, dat de directeur thans voorstelt dat het riool- technische deel van dit werk wordt op gedragen aan ir. Fuijkschot uit Haar lem en dat het bouw-technische deel door een architectenbureau zal worden voorbereid. De heer Lindeman (K.V.P.) was hierover verwonderd; in Juli 1954 hadden B. en W. hieromtrent reeds een besluit genomen. Neemt Publieke Wer ken niet te veel hooi op de vork? De voorzitter deelde mede dat B. en W. de gang van zaken nauwkeurig volgen en er tegen waken dat de directeur overbelast wordt. Aan de rioolwater zuiveringsinstallatie is reeds veel voor bereidend werk verricht. Het straatverlichtingsplan voor de dorpskern - waar f 168.000 mee ge moeid is - ging zonder discussie onder de hamer door. De heer Tates (V.V.D.) had ernstig bezwaar tegen het voorstel om de straatbelasting van 6 tot 10% te ver hogen. Spr. had critiek op de voor waarde, door Ged. Staten gesteld, voor de toekenning van de extra-uitkering uit het gemeentefonds. De raad diende - volgens spr. - aan Ged. Staten duidelijk zijn afwijzend standpunt kenbaar te maken. De heer Lindeman (K.V.P.) was het niet eens met de heer Tates. De gemeente heeft geen recht op de hogere uitke ring uit het gemeentefonds; het is een subjectieve uitkering, waaraan uiter aard subjectieve voorwaarden verbon den worden. Spr. betreurde de nood zaak tot belastingverhoging, maar men vergete niet, dat men met deze f 40.000 belastingverhoging bovendien een veel voud daarvan aan uitkering uit het ge meentefonds zal ontvangen. Het is toe vallig dat de rioolrechten (die Zand voort nog niet heeft) ten laste van de huisgezinnen komen. De reinigingsrech ten zou men desnoods op de bewoners kunnen laten drukken, maar hieraan kleven talrijke technische en practische bezwaren. Vandaar dat men deze ook in de straatbelasting moet verwerken. Ir. Van Kuijk (P.v.d.A.) zei, dat de eis tot belastingverhoging aan alle ge meenten wordt gesteld die een extra uitkering uit het gemeentefonds ontvan gen. De heer Siegers (K.V.P.) wees op de belangen van de kleine man, die een huisje bezit; daarom vond spr. deze beslissing pijnlijk. Gezien echter het algemeen belang der gemeente zou hij voorstemmen. De heer Gosen (A.R.) vestigde de aandacht op de kans op sanering der gemeentefinanciën, die thans geboden wordt. Wethouder Kerkman (P.v.d.A.) her innerde er aan, dat B. en W. in 1954 voorstelden deze belastingverhoging niet in te voeren. Niettemin is de eis door de minister opnieuw gesteld. Er is geen ontkomen aan, wil men de extra-bijdrage niet verspelen. De vraag; eigenaars belasten of de bewoners, klemt minder als men weet dat bijna 900 woningen (1/3 deel!) te Zandvoort door de eigenaars wordt be woond. Gedeputeerde Staten hebben de belangen van Zandvoort krachtig in Den Haag verdedigd, vandaar dat Zandvoort een belangrijke verhoging van de gemeentefondsuitkering in uit- zich heeft Spr. zei de heer Slagveld toe, dat onderzocht zal worden of men de verhoogde straatbelasting door een combinatie van andere belastingen kan vervangen. Het voorstel werd tenslotte met 9 tegen 5 stemmen aanvaard. De hulpverlening van de door de storm gedupeerde kampeerders gaf de heer Siegers (K.V.P.) aanleiding tot de vraag hoe het comité de schadevergoe ding tenslotte zal regelen. De heer Breure (V.V.D.) had er be zwaar tegen, dat men thans een beroep doet op de gemeentekas. Het betreft hier voornamelijk niet-Zandvoortse kampeerders. Had men zich tegen die schade niet kunnen verzekeren? Spr. zou wel zijn presentiegeld willen offe ren. Wethouder v. d. Werff (C.H.) wees op de inkomsten welke de gemeente uit het tentenkamp trekt. Dit rechtvaardigt de hulpverlening aan de gedupeerden. De heer Koning (A.Z.B.) meende dat men de tenten te dicht bij de zee plaatst; dat is onverantwoordelijk. Spr. wilde daarom de derde rij tenten doen verdwijnen. De heer Gosen (A.R.) vroeg of het Strandschap met deze hulpverlening zijn boekje niet te buiten gaat; het heeft alleen verordenende be voegdheid. Mevr. Mol (P.v.d.A.) zei, dat Zandvoort als exploitante van het kampeerterrein zekere verplichtingen tegenover de kampeerders heeft. De heer Lindeman (K.V.P.) noemde de kampeerders voor yt deel inwoners van Zandvoort. Vandaar dat spr. hulp wilde bieden. De voorzitter kon mededelen dat de schade grondig onderzocht zal worden. Verzekering tegen redelijke premie is onmogelijk; de premie zou 25% bedra gen. Verwijdering van de derde rij ten ten zou velen beletten naar Zandvoort te komen. Het Strandschap is auto noom; zijn begroting moet door Ged. Staten worden goedgekeurd. 's Middags was nog tijdens een spoedzitting van het Strandschap door Amsterdam de toegezegde bijdrage verhoogd van f 1000 tot f 2000 omdat de schade groter is dan men aanvan kelijk meende. Haarlem zegde f 1000 toe, als Zandvoort dit voorstel aan- Advertentie modelkamers WONINGINRICHTING B E VE RWU* neemt zou het Strandschap dus f 4000 kunnen geven. Het voorstel werd ten slotte goedgekeurd. Naar aanleiding van een bij de rondvraag gestelde vraag deelde de voorzitter mede dat de eigenaren van percelen aan de Grote Krocht onvol doende medewerking verlenen voor de verbreding en verbetering van die straat. Men bereidt thans een ont eigeningsprocedure voor. Ook voor het verlengde van de Haltestraat zal men die weg moeten bewandelen. Advertentie VERSCHAFT U 'N PAAR GENOTVOLLE PINKSTERDAGEN MET EEN VAN PLEIN 20 - TEL. 12000 GROTE HOUTSTRAAT 140 - TEL. 12349 In een zitting die hoe langer hoe ge moedelijker werd, heeft de gemeente raad van Haarlemmerliede en Spaarn woude gisteravond de uitbreidingsplan nen voor Halfweg,, Ruigoord en het buurtje bij Spaarndam vastgesteld, zij het dan met kleine, ondergeschikte wij zigingen. Er is lang en breed over ge sproken en de raadsleden hebben alle gelegenheid gekregen om zich in ex- jecteerd. Daarop vertelde hem de burgemeester, dat het aantal gega digden voor een dergelijk gebouw uit zonderlijk klein is. Maar het was heel goed mogelijk, dat van de zes blok ken van elk vier woningen welke nu op dit stuk grond waren ontworpen, ook door bejaarden gebruik werd ge maakt. De heer Rijkeboer (VVD) had er ern stig bezwaar tegen, dat in het uitbrei dingsplan de Margrietschool zo zou wor den. ingebouwd. Er moet ruimte rond om gehandhaafd blijven. De heren Doeven en Van Essen voelden zich um "^11 iu pa- tenso over de plannen uit te spreken. huiverig bij de gedachte dat op het ge- j__ j__i_ j.t - ihipn. waar tnanc npf flannprnmcrchp. Hun vragen werden deels door de bur gemeester, drs. J. J. M. Visser, deels door ir. H. T. Vink, stedebouwkundige op het bureau van professor Wieger Bruin te Amsterdam, beantwoord. In de vergadering van gisteravond is ook het besluit genomen om de verlichting in het dorp Halfweg te herzien door ge bruik te maken van TL-buizen. Naar aanleiding van de mededeling aan het begin der zitting, dat G. S. hun toestemming hadden verleend aan de toetreding van de gemeente tot de Bouwkas van Nederlandse Gemeenten, deelde de burgemeester mede, dat er een commissie benoemd was, die de aanvragen moest beoordelen. Deze com missie staat onder voorzitterschap van wethouder Eokma en telt als leden de heren Verhallen, directeur van Sociale Zaken en De Bruin, technisch opzich ter. Overigens staat de mogelijkheid voor ieder eigen bouwer open om een andere instantie dan deze bouwkas in de arm te nemen, die billijker finan ciële voorwaarden stelt. Door dit laat ste besluit werd een suggestie van de heer Van Essen (VVD) geconcretiseerd. De aanvraag om bouwvolume door de heer A. Biesheuvel Bzn gaf vele raadsleden stof tot opmerkingen. Onder meer lieten zich hierover horen de he ren Doeven (KVP), Rijkeboer (WD), Var.' Lieshout (KVP), Van Schie (KVP), Streefkerk (Prot. Chr.) en wethouder Bokma. De burgemeester zegde toe met de gemaakte opmerkingen reke ning te zuilen houden. De heer Van Es sen resumeerde dat het algemeen ge voelen van de raad was, dat de heer Biesheuvel moest worden geholpen. Zonder veel commentaar werd beslo ten om Halfweg te voorzien van een nieuwe TL-verlichting. Uit de weinige woorden, die werden gesproken, bleek toch wel het enthousiasme van de raad over dit plan. De heer Doeven (KVP) was echter niet zo verlicht of hij be treurde, dat vele romantische plekjes 's avonds onbarmhartig beschenen zou den worden. Voor de aanschaffing van een pomp- installatie voor de Kanaalweg werd be sloten 10.000.- uit te trekken, doch niet voordat de heer Van Essen de nodige bedenkingen had aangevoerd. De burgemeester deelde hem in ant woord op zijn vragen mede, dat het rio leringsplan, dat momenteel ten tweeden male wordt ontworpen, alleen zal gel den voor het gebied ten Zuiden van de spoorlijn. De pompinstallatie voor de Kanaalweg heeft dus geen tijdelijk, rtiaar een blijvend karakter. De hoofdschotel van de agenda, zo- wei in belangrijkheid als in tijds duur, werd gevormd door het voorstel om de uitDreidingspiannen voor naii- weg, Ruigoord en het buurtje aan de rtingweg ujj ipaarnuam vast te stellen, 'légen aeze piannen waren in het ge heel 17 bezwaren DinnengeKomen. Prol. Wieger Bruin had over deze bezwaar- scnruten aavies uitgebracnt, waarmee net gemeentebestuur zich in het alge meen Kon verenigen. Ook de raad guig er gisteravond mee accoord, na ópen- narrig ueuenmngen tegen diverse on derdelen te heboen kenbaar gemaakt. De neer Doeven (KvP) pieme voor meergezinswoningen in plaats van een gezinswoningen, waarop ue burgemees ter meaedeeiae, dat het karakter van plattelandsgemeente moest bewaard worden. Aan meergezinswoningen wa ren bovendien pracuscne bezwaren ver- oonuen. dij oe Despremng van de vier onderdelen van het dorp Haltweg ver duidelijkten oe burgemeester en ir. Vink oe situatie aan de hand van de opgeprikte plattegronden. De heer Gijzel sprak er zijn teleur stelling over uit, dat op het terrein tegenover de Ned. Hervormde Kerk geen bejaardenhuis meer was gepro- bied, waar thans het aannemingsbe drijf van H. A. de Graaff Sr. en Jr. is gevestigd, in het uitbreidingsplan ruimte is gelaten voor woningen. De burgemeester stelde nog eens uitdruk kelijk, dat een uitbreidingsplan geen plan is met een dwingend karakter, maar meer een richtlijn, waaraan een gemeente zich zoveel mogelijk wil hou den. Hij zegde de raad echter toe, dat in de overgangsbepaling de woorden ,,B. en W." zouden vervangen worden door ,,de raad", zodat laatstgenoemde instantie de beslissing houdt over even- tuetle totale vernieuwing van het be drijf. Nog andere raadsleden lieten zich over de diverse aspecten van de plan nen horen. Zo lanceerde de heer Doeven de op merking, dat men het bezwaarschrift van de gemeente Amsterdam tegen het uitbreidingsplan voor de Grote IJ- polder maar voor kennisgeving moest aannemen. De bedoeling van het be zwaarschrift was niet zozeer, dat Half weg zich bij Amsterdam moest aan passen, maar dat Halfweg in de polder geen dingen zou tot stand brengen, welke Amsterdam niet kon gebruiken. De drie plannen werden tenslotte zon der hoofdelijke stemming vastgesteld. Voor hen, die belangstellen in doel en werkwijze van de N.V. Bouwkas van Nederlandse Gemeenten, wordt de ge legenheid geboden daarvan kennis te nemen op 17 Juni a.s. des avonds in „De Keizerskroon" in Halfweg. Maandag j.l. is in Haarlem een K.V.C.-trekkerskring opgericht, waar van alle leden van de Katholieke Vacan- tiehuizen en Jeugdherbergen Centrale uit Haarlem e.o. zonder enige financiële verplichting, lid kunnen zijn. Het doel van deze kring is contact op te nemen en vacantie-ervaringen uit te wisselen met trekkers en treksters uit de naaste omgeving, en tevens het K.V.C. leden tal uit te breiden. Alle K.V.C.-ers uit Haarlem e.o. wor den uitgenodigd een tweede avond bn te wonen, en wel op Donderdag 2 Juni a.s. in ,,'t Stoofke", Stoofsteeg 1 (hoek Ged. Oude Gracht), 's avonds om 8 uur. Ook deze avond zal opgevr dijkt worden met muziek, waarbij tevens een dansje ge maakt kan worden. Toekomstige K.V.C.-leden en zij die belangstelling hebben voor deze Centra le (tot 30 jaar) kunnen worden geïntro duceerd. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot: A. J. Adelaar, Rijksstraat weg 73, Haarlem. De Haarlemse athletiekvereniging „Haarlem" krijgt met de Pinksterdagen bezoek van de Turn und Sportverein Miinden „Eintracht". De Haarlemmers zullen hun krachten met de Duitse gas ten meten in athletiekwedstrijden voor dames, juniores en heren. Deze wed strijden zullen op Tweede Pinksterdag worden gehouden op de terreinen van het Kennemer Sportpark aan de Ken- nemerweg te Zandvoort. De zo belangrijke vierde klas wedstrijd Bloemena'aalEHS wordt a.s. Zaterdagavond om zeven uur op het Bloemendaal-terrein gespeeld. Weet E.H.S. te winnen dan is de ze populaire Haarlemse club vierde klas kampioen De bekende wandelsportvereniging Viribus Unitis, van patiënten en perso neel van het Prov. Ziekenhuis te Sant poort, organiseert op Zaterdag 4 en Zondag 5 Juni a.s. wandeltochten van 10, 20, 35 en 50 km. door de prachtige omgeving van Santpoort, Bloemendaal en O verveen. Zoals elk jaar wordt er gestart vanaf Het terrein van het Prov. Ziekenhuis te Santpoort op Za terdag tussen 2 en 3 uur en op Zondag tussen 10 uur en half één. Deelname staat voor eenieder open, terwijl de af standen als volgt zijn verdeeld: personen van 10 t.m. 12 jaar alleen 10 km.; 14 t.m. 15 jaar 10 of 20 km.; 16 t.m. 17 jaar 10, 20 of 35 km. Voor deze wandeltochten gelden de bepalingen en voorschriften van de Ned. Wandelsport Bond. Inlichtingen worden verstrekt door P. C. Westera, Kruidber- gerweg 19, Santpoort, Br. J. H. Hilge- man, Prov. Ziekenhuis te Santpoort, als mede bij de kiosk op het Verwulft te Haarlem. Gistermorgen was de motortrawler Medan IJM. 57 r.a een afwezigheid van 3% maand weer in IJmuiden aan de markt, 4 Februari is het schip naar Newfoundland vertrokken en heeft in totaal dertien reizen gemaakt, die ruim 17.000 kisten, vis opleverden. De laatste reis werd 14 Mei afgesloten. Toen kwam het schip naar IJmuiden en 24 Mei liep het binnen na een stormachtige reis van tien dagen, die de kwaliteit van de vangst zeer ongunstig beïnvloed had. Bovendien was het ijs niet van beste kwaliteit geweest, zodat wat gisteren aan de markt gebracht werd zeker niet meeviel. De roodbaars werd afgekeurd, de roggen werden opgehouden. Grote schelvis kon niet meer opbrengen dan 2427 gulden en ook de kleinere soor ten bleven goedkoop. Heilbot, aan boord gevroren, bracht slechts 1,820.74 per kg. op en de schartong noteerde f29, per kist, terwijl voor Noordzee-schar- tong vanmorgen in IJmuiden bijna f90 werd betaald. Om tien uur was voor f 14.000 verkocht en men rekende erop dat hier nog enkele duizenden guldens bij zouden komen. IJMUIDEN Donderdag 26 Mei Hoog water: 6.50 u. en 19.21 u. Laag water: 2.26 u. en 14.51 u. Vrijdag 27 Mei Hoog water: 7.44 u. en 20.17 u. Laag water: 3.17 u. en 15.44 u. Ten behoeve van de liefhebbers van de hengelsport zal de jaarlijkse uitrei king van visakten en -vergunningen plaatsvinden op Dinsdag 31 Mei en Woensdag 1 Juni, telkens des avonds van 19 21 uur. Vier trawlers, Bergen IJm. 16, Bloe mendaal IJm. 71, Medan IJm. 59 en Gelria IJm. 21, twee grote Wironkotters en 9 kleine kotters zorgden er Woens dagmorgen voor dat de iJmuidense vis- aisiag werd voorzien van een. totale aan voer van 4.525 kisten verse vis, 325 klei ne kistjes haring, 830 stijve kabeljau wen, 200 ijskabeijauwen en 500 kilo tongen. Er waren 2.790 Kisten makreel, 930 kisten schelvis, 160 kissen gul en kabeljauw, 55 kisten haring, 80 kisten wijting, 140 kisten koolvis, 45 kisten radio, 60 kisten roodbaars, 70 kisten rog en 50 kisten heilbot. De aanvoer van New-Foundlandse vis door de trawler Medan IJm. 59 had weinig invloed op de marki. Deze vis soort oogstte geringe belangstelling van de handel, zjj was slecht van kwali teit. Een groot gedeelte van de vangst van de Medan Urn. 59 werd algekeurd en voor het overige deel werden lage prijzen betaald. Toch sprong de Me dan IJm. 59 er nog uit niet een besom ming van 19.000. De Noordzee-vis was schreeuwend duur. Vooral voor kabeljauw werden fantastisch hoge prijzen betaald. Groot middel schelvis deed 45.klein mid del 51.tot 42.pennen 54. tot 41.en braad 42.tot 1 36.per kist van 50 kilo. Voor schar betaalde de handel 35.tot 40.voor wij ting 40.tot 36.en voor dichte wijting nog 32.tot 36.per kist van 50 kilo. De grote regels kabeljauw werden verkocht voor 120.tot 80. kleine regels 68.— tot T 55.kisten grote kabeljauw 160.tot 130. en middelsoort 150.tot 120.per kist van 125 kilo. Schol il noteerde 53.tot 43.en schol I 56.per kist van 50 kilo. Grote tong deed 2.90 tot 2.80, groot middel 2.90 tot 2.80, klein middel 2.85 tot 2.75, tongl 2.36 tot 2.30, tong II 2.16 tot 1-86, heil bot 2.70 tot 2.25 en tarbot 2.60 tot 2.40 per kilo. De trawlers besomden: Bloemendaal IJm. 71 15.500—, Gelria IJm. 21 22.000.Bergen IJm. 16 22.100. De grote kotter IJm. 221 besomde 14.370—, IJm. 209 11.470.—. De klei ne kotters: Kw. 30 1.060.en IJm. 228 1.280.—. Uit zee kwamen weer berichten in mineur. Het is weer algelopen met de gunstige visserij op 57 graden Noorder breedte. De trawlers joegen weer op makreel en vingen gemiddeld 200 man den per dag. De Surabaya IJm. 79 meldde trekken van 80 en 40 manden hoops, de Thorina IJm. 33 deed nog twee trekken van 100 manden makreel. Langs de kust werd het iets beter, maar de visserij bleef toch schraal. De log gers en kotters deden trekken van 15 tot 20 kilo tong en 4 manden vis, maar ook van 35 kilo tongen. In de Sylt komt de tongenvisserij nu op gang. De loggers deden hier nu trekken van 40 tot 60 kilo. Er was één kotter met een buit van 3000 kilo, die de thuisstoom naar IJmuiden begon. Voor de Donderdagmarkt kwamen twee trawlers IJmuiden binnen. De Ba tavia IJm. 99 met 1000 kisten verse vis, waarvan 800 kisten makreel en de Maria van Hattum IJm. 10 met 1000 kisten verse vis, 450 stijve kabeljau wen en 100 kleine kistjes haring, waarbij 650 kisten makreel en de rest diver sen. Er was tevens een logger van Vro lijk thuisstomend en de kotter IJm. 7. Advertentie ook in ovaal model! Aan de uitgelezen, pure Oriënttabalcken, die sinds 1885 aan DUBEC cigaretten dat uitzonderlijk verfijnde karakter geven, verandert natuurlijk niets. Er is thans slechts een nieuw model bijgekomen: DUBEC. MAXOUL is voortaan óók in ovaal verkrijgbaar. DUBEC - edel en zacht, door het uiterst lage nicotinegehalte, ziet u dagelijks méér roken. Let u maar eens op! Het smaakherstel bij de rokers vordert gestaag! Dubec Maxoul rond ovaal f Dubec no. 4 in het bekende rode doosje) 90 ct. DUBEC, de edele Oriênt-cigaret In de jaarrede van de voorzitter, de heer B. E. Ruys, op de jaarvergadering der Koninklijke N ederlandsche Reeders- vereeniging heeft deze er onder meer op gewezen, dat indien de Nederlandse koopvaardij de concurrentie het hoofd wil blijven bieden, in de komende ja ren veel aandacht zal besteed moeten worden aan de leeftijdsopbouw. De tij dige vervanging van verouderde sche pen zal zware eisen stellen aan de li quiditeit der rederijen. Nederland zal zich, aldus de heer Ruys, bewust moeten zijn dat het nog een voorsprong heeft op de jonge scheepvaartlanden aan ervaring en ken nis. Deze voorsprong zal moeten wor den gehandhaafd, o.a. via technische en economische research. Advertentie Five Flies Wondergarden ORANJE NASSAULAAN 11 - Res. K 1711 - 854. 855. 856 Zaterdag 28 Mei des v.m. te 12 uur ArchitectuurHenri Roeters van Lennep Mode! Rotstuin Showtuin Producten Aalsmeer en Boskoop Schaakspel 100 M2 in Buxus - Kreeftenbassin Forellen- en Karpervijvers - Zoutwater-aquarium 10.000 liter «Dwaze Tulpenhandel" Ao. 1636 - Aquarellen Atoomtulpen Entrée: f 1.50 - Kinderen f 0.75 Vrijdag 27 Mei des n.m. te 19 uur Dagelijks Lunch-, Afternoon- en Dinermuzfek: COR LEMAIRE en JAN BLOK (Fam. Doorsnee) Tweede Pinksterdag zullen in het Velserbad zwemwedstrijden worden ge houden, gevolgd door een polowedstrijd V.Z.V. Edmonton. Het programma voor deze avond, die om half acht aanvangt, omvat: 50 m rugslag dames; 50 m rugslag heren; 100 m schoolslag dames; 100 m school slag, heren; 100 m vrije slag dames; 100 m vrije slag heren; 3 x 50 m wis selslag estafette dames, 3 x 50 m wis selslag estafette heren; 4 x 50 m vrije slag estafette dames; 4 x 50 m vrije slag estafette heren; Waterpolowedstrijd VZV Edmonton. Advertentie - DEN HAAG PB 5» ff Het Ballet der Lage Landen heeft gis terenavond in de Haarlemse stads schouwburg niet alleen zijn belofte inge lost, dat het de twee eerste actes uit „Coppelia" zou dansen, maar ook die, welke een voorstelling in stijl en van kwaliteit inhield. Het ensemble mocht zich overigens ve. heugen in een opvallende belangstel ling, welke hopelijk niet alleen door „Coppelia" gewekt was; enfin, het deed deugd bij een balletavond weer eens in een goed bezette zaal te toeven. De vorige maal moesten wij nog ge noegen nemen met de tweede acte al leen, die nog wat onzeker maar niette min veelbelovend uit een bepaalde to neelkoorts te voorschijn kwam. De op gave, die het ensemble zich gesteld had was ook niet eenvoudig; de traditie kon zo maar niet verwaarloosd worden en de populariteit van het Coppelia-ballet dwong tot voorzichtigheid. De voorstelling van gisterenavond ge tuigde er in ieder geval, dat met beide factoren rekening was gehouden en dat de troep niet op jacht was gegaan naar goedkoop succes. Moesten wij in het verleden helaas al te vaak vaststellen, dat vrijwel in ieder ballet een krampachtige angst de dans beheerste de passen werden gemaakt maar er werd niet gedanst eindelijk had iedereen zich van die angst losge maakt en durfde men te dansen: zeker van zichzelf e zijn partners, en met het pleizier van jonge overmoed. Daardoor werd de voorstelling gekleurd met een verrassende spontaneïteit, die de feilen en de on-volmaaktheid met charme om- mantelde. Het ensemble is wij herinneren daar nog eens aan opvallend ver sterkt door de twee Engelse krachten, die men heeft weten aan te trekken: Angela Bayley en Jack Carter. Dit tweetal heeft het ensemble op een ho ger plan gebracht, en ook gisterenavond bewees Angela Bayley, dat zij haar vak uitstekend verstaat. Zij danste Swan- hilda knap en vaardig en zij blijkt steeds meer aan expressieve kracht te winnen. Van haar ging een levendige bezieling uit, waaraan de anderen zich niet kon den onttrekken; en zo werd er een lus tige tweede acte gepresenteerd, die het naar kwaliteit van de eerste won. Natuurlijk, die eerste acte leverde voldoende bewonderenswaardigs op om steeds te blijven boeien; de marktdan- sen waren feestelijk en vlot genoeg om menig open doekje te ontlokken, maar soms werkte het totaal-beeld verwar rend, waaraan vermoedelijk de beperk te toneelruimte mede schuldig was. Na wat wij reeds bij een vorige gele genheid schreven, moeten wij het bij de ze algemene opmerkingen laten, met de verzekering echter, dat wij met een be paalde spanning de volledige Coppelia afwachten. Het programma vermeldde verder de „Pavana Interrumpida", die voor Haar lem niet nieuw was en waarvan wij vol staan met te vermelden, dat dit ballet ons steeds nog niets zegt en dat het nu zonder meer uit de toon viel, waar de avond besloten werd met Jack Carter's „Slagioni" (De Jaargetijden), waarin Andrine de Clerq, Angela Bayley, Ine Rietstap en Nel te Weeme zoveel har telijke charme ten beste gaven, dat het moeilijk viel in een persiflage te gelo ven. De begeleiding van de drie balletten door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder directie van Wim de Soet was voortreffelijk. W.H. De voorzitter van het bedrijfschap Horeca, de heer J. G. Meyer, heeft Woensdag tijdens de eerste openbare vergadering van het bedrijfschap een installatierede uitgesproken, waarin hij de geschiedenis van de totstandkoming van het bedrijfschap memoreerde. Het bedrijfschap zal ongeveer 31.000 bedrij ven omvatten. Als factor in de natio nale economie neemt de bedrijfstak sinds de oorlog een belangrijke plaats in. De totale omzet, aldus deelde spre ker mede, bedroeg in 1953 ongeveer 600 miilioen gulden. Het meest treedt dit op de voorgrond in de inkomsten, die men aan buitenlandse betaalmiddelen voor het land incasseert. In 1953 wer den 171 miilioen gulden aan deviezen uit het vreemdelingenverkeer verkre gen. Een taak, waarmede het bedrijfschap Horeca een nuttige start zou kunnen maken, zag spr. in het scheppen van een regeling ter bescherming van de naam „hotel". Men moet er op kunnen rekenen, dat wat in ons land een „ho tel" wordt genoemd, ook werkelijk een hotel is, d.w.z. een logiesinrichting die aan bepaalde eisen voldoet. Voorts acht spr. de algemene invoering en toepas sing wenselijk van het hotelreglement, dat de rechten en verplichtingen tussen hotelier en gast regelt. Dit bestaat reeds in ons land, doch tot nu toe be dienen zeer weinig bedrijven zich er van. De staatssecretaris van het ministe rie van Economische Zaken sprak na mens de minister voor Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie. Hij stelde de grote betekenis die de regering aan het Horeca-bedrijf hecht in het licht en te vens de grote economische en sociale betekenis ervan. „De instelling van dit bedrijfschap betekent echter niet, dat het samengaan in het particuliere vlak thans zou kunnen worden gemist. Het particulier initiatief moet steeds de motor blijven voor een gezonde ontwik keling in ons nationale economisch leven". Na een kort woord van prof. mr. F. de Vries, voorzitter van de SER, en van de heer J. A. Wagener, plaatsvervan gend werknemersvoorzitter van het be drijfschap, die zei te hopen, dat de be- dieningsgeldpercentages binnen afzien bare tijd zullen zijn gefixeerd op een vaste hoogte voor alle bedrijven, sloot de heer Meyer de vergadering. Voor dit doel heeft de Reedersveree- niging een belangrijke bijdrage gege ven aan het Nederlands Scheepsbouw kundig Proefstation te Wageningen, om deze instelling in staat te stellen een golftank te bouwen, waarin modelsche pen kunnen worden beproefd in condi ties, zoals deze zich op zee voordoen. Uitvoerig ging spreker daarna in op het euvel der vlagdiscriminatie. Terwijl in de internationale handel de liberalisatie voortgaat en ook de overtuiging algemeen is, dat de betrok ken landen hiermede gediend zijn, is voor het vervoer ter zee sprake van toenemende vrijheidsbeperking. In vele landen zijn krachten aan het werk, die zullen resulteren in inperking van de internationale dienstverlening door de zeescheepvaart. Spreker betreurt dat in wezen com mercieel vervoer buiten concurrentie aan de Amerikaanse vlag wordt toege wezen. De introductie van 50 procents reser ves voor de nationale vlag door landen die qua aanleg, ervaring en kostenver- houdingen voor de zeescheepvaart niet het best geschikt zijn, betekent dat de schepen en landen, die de dienstverle ning het best en tegen de laagste prijs kunnen verrichten, niet meer naar mate van hun concurrentievermogén worden ingeschakeld. Een achteruitgang van de kwaliteit van het vervoer zal hiervan op z'n minst het gevolg zijn. Indien de hogere vervoerskosten niet gedekt wor den door hogere vrachten, zullen de verliezen afgewenteld moeten worden op de staat respectievelijk de belas tingbetalers van die staten. De Helmondse tweede klassers Hel mond en Helmondia zijn, zoals men weet, beide toegelaten tot de sectie be taald voetbal van de KNVB. Er heeft zich nu in Helmond een commissie ge vormd met het doel beide verenigingen te combineren, zodat aan de komende competitie niet twee maar één betalen de Helmondse vereniging zal deelne men. De commissie heeft hierover Dins dagavond besprekingen gevoerd met de besturen van Helmond en Helmondia. Ook de Helmondse derde klassers Mulo en Kolping SDW waren uitgenodigd. De besturen van Helmond en Helmondia hebben zich na ampele besprekingen bereid verklaard hun medewerking aan de voorstellen van de commissie te ver lenen. Ook de afgevaardigden van Mulo en Kolping SDW konden hiermede in stemmen, hoewel deze verenigingen niet direct bij de plannen betrokken zijn. In een interview met de Gazette de Lausanne heeft de president van Argen tinië, Generaal Juan Peron, verklaard, dat hij katholiek is gedoopt en dat hij een zoon van de Rooms-Katholieke Moe derkerk blijft. Desalniettemin, zei de president, zal ik in mijn functie als hoofd van staat, waarin ik tenslotte tien jaar reeds de verantwoordelijkheid voor het welzijn van het Argentijnse vol» draag, de positie van mijn regering te genover het katholicisme duidelijk moe ten maken. Het volk van Argentinië zal echter zelf over deze aangelegenheid moeten beslissen; wanneer het volk zou beslui ten, dat het katholieke geloof als staats godsdienst moet worden aangehouden, zal mijn regering zich hier zonder meer bij neerleggen, aldus president Peron. Advertentie 'Uw' leverancier van Koninginneweg Haarlem - Tel. Il®0® 'N .SERVICE ZONDER WEEROA' Budge v.a. 174,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2