EYERT VERMEER: Partij v. d. Arbeid wil brede-basispolitiek niet verbreken Mr. Stikker contra prof. Oud l r Schout bij Nacht Burke volgt Carney op Eisenhower passeert negentig admiraals en vice-admiraals Dr. J. Schouten treedt af als voorzitter van de A.R. partij DE WRAAK VAN EEN MILANEES I BOLERO Oproep Percentage der katholieken onder emigranten stijgende Terugkeer van kabinet-Drees mogelijk Dissertatie over de Papua's Stakingsgolf in Frankrijk Commando Amerikaanse zeemacht Snelle carrière Ceen elastieken kousen voor juffrouw Blasetti Mr. A. B. Roosjen opvolger Overheidssubsidie nog niet bevredigend „IJdele hoop" „Niet in de mist" Twee jaar oud.... uit het raam geklommen SHERRY DONDERDAG 26 MEI 1955 PAGINA Inzake Nieuw-Guinea Oud-minister niet afgeweken van het kabinetsbeleid Tijd nog niet rijp Het kernpunt „Ook de heer Oud" Dr K. Galis gepromoveerd v m Ir. P. Otten commandeur in Legioen van Eer Simon de Wit Hogere omzet maar lager netto-resultaat Dividend 10 pet. onv Linoleum Krommenie werkte bevredigend Wal een ongekende weelde I «oIKKE!»***" - Raadsverkiezingen in Losser en Oldenzaal Hondsbossche Zeewering Schade door „Limbourg" geschat op één ton DRY PALE PRIJS PER FLES F 4.90 Stijging tot 10.000 De geestelijke zijde Centraal Bureau Catholica-Beweging Gespreksgroepen in het bisdom Haarlem Mgr. Lucas in ons land Doden door t.b.c. NEDERLAND: LAAG STE STERFTECIJFER ..De Partij van de Arbeid wil de den voelen aan een voorstel dat in een brede basis-politiek, waarop het kabinet coalitiekabinet tot stand is gekomen. in de afgelopen jaren heeft gesteund niet verbreken." Dit zei de voorzitter van de Partij van de Arbeid, Evert Vermeer, Woensdagavond voor de V.A.R.A.-microfoon. Hij voegde er aan i°e: ,,Ik stel dit met zoveel nadruk, omdat in de afgelopen week van ver schillende kanten onder aanvoering van Prof. Romme het verhaaltje in de we reld is gebracht dat de politieke crisis in ons land een gevolg is van innerlijke spanningen in de Partij van de Arbeid. Deze innerlijke spanningen zouden tot een uitbarsting zijn gekomen omdat de tractie van de P.v.d.A. haar stem aan de huurwet van minister Witte niet heeft kunnen geven. Daar stond de Par tij van de Arbeid zo is de redenering dan toch maar lijnrecht tegenover naar eigen ministers. De zaken liggen anders. De ministers, van welke partij zij ook lid zijn, zijn persoonlijk verantwoordelijk tegenover het parlement als geheel. Het spreekt daarbij vanzelf dat in de practijk een kabinet er naar streeft tegenover de Kamer te komen met een beleid dat de grootste gemene deler is van de verschillende opvattingen in de minis terraad. Dat is vooral belangrijk bij een kabinet op brede basis. Daaruit vloeit logisch voort dat de verantwoordelijkheid van ministers een andere is dan die van het parlement of van een parlementaire fractie. Daar door is het volkomen begrijpelijk dat ministers zich in het algemeen gebon- Degenen, die uit het Kamerdebat over de huurverhoging de conclusie willen trekken, als zou de Partij van de Ar beid verdeeld zijn in elkaar bestrijdende groepen, weten zelf maar al te goed, dat zij zich vleien met een ijdele hoop. Voor zover men enige ervaring heeft van politieke arbeid weet men dat het hier gaat om een verschil in waardering van verantwoordelijkheden. Niet meer en niet minder." (Van onze New Yorkse correspondente) De Nederlandse ambassadeur In En geland, oud-minister mr. Stikker, heeft in een rede voor de Hollandse Club te New York gesproken over het econo mische en sociale werk van de Vereng de Naties, waarvoor hij op het ogen blik in New York vertoeft als Voorzitter van de Nederlandse Delegatie naar de Economische en Sociale Raad. Aan het slot van zijn rede wijdde mr. Stikker enig commentaar aan de jongste de batten in de Tweede Kamer, die vooraf gingen aan de val van het Kabinet. Hij zei daarover het volgende: „Het zou onjuist zijn over de huidige kabinetscrisis te spreken. Iets anders is echter dat door de heer Oud tijdens de jongste debatten in de Tweede Ka mer bepaalde opmerkingen zijn ge maakt over een standpunt dat ik zou hebben ingenomen ten aanzien van Nieuw-Guinea tijdens de kabinetscrisis 1951. Ik meen daarover vanavond wel Iets te mogen zeggen. Hierbij stel ik voorop dat ik nog steeds van mening ben dat de tijd niet gekomen is om volledige bekendheid te geven aan het interne regeringsbeleid in de ja ren 1948-1952 inzake Indonesië. Even eens geloof ik dat er geen belang mee gediend kan zijn reedt, thans de bij zonderheden welke geleid hebben tot het ontstaan en de oplossing van de kabinetscrisis 1951 bekend te maken. Mijn aantekeningen over het ont staan en de oplossing van deze crisis, voor zover ik daarbij betrokken was, zijn in 1951 door mij gedeponeerd in de archieven welke daarvoor in aan merking komen. Het tweede punt dat ik voorop stel is dat ik gedurende de jaren 1948-1952 nim mer een persoonlijk beleid heb ge voerd: het kabinet was zoals het be hoort homogeen. Wanneer ik van avond over de crisis van 1951 toch iets zou willen zeggen dan is dat alleen om te reageren op een voorstelling van za ken die de heer Oud thans aan deze crisis 1951 was, maar dat hij toen het derlandse pers enige aandacht aan deze opmerkingen heeft gegeven. De heer Oud weet zeer goed dat niet Nieuw-Guinea het kernpunt voor de crisis 1951 was, maar dat hij toen het kabinet ten val wilde brengen. Eerst toen dit in het debat duidelijk was worden heb ik daaruit de consequentie getrokken dat ik als vertegenwoordiger van de V.V.D. in het kabinet moest af treden als de fractie unaniem stemde voor een motie welke bedoelde tot uit drukking te brengen dat de V.V.D. geen vertrouwen had in het kabinet. Toen het nieuwe kabinet Drees in 1951 optrad en ik daarin weer de por tefeuille van Buitenlandse Zaken ver kreeg, had ik voorafgaand overleg met de kamerfracties van de V.V.D. gepleegd. Bij dit overleg is uiteraard ook het beleid inzake Indonesië en Nieuw-Guinea ter sprake gekomen. Dat ik terugkeerde in het kabinet ge schiedde tenslotte met instemming van de grootst mogelijke meerderheid van de beide kamerfracties tot welke meer derheid ook de heer Oud behoorde. Meer sou ik over deze crisis niet willen zeg gen." „De Partij van de Arbeid," aldus ging Evert Vermeer vóórt, „stond in het gehele debat en staat nog op het stand punt dat de terugkeer van het kabinet- Drees mogelijk is. Op dit punt hoeft ons volk niet in de mist te varen. Dat kan spoedig gebeuren. Zo spoedig, dat het zelfs mogelijk zou zijn om de belas tingvoorstellen van het kabinet-Drees nog vóór 1 Juli tot wet te verheffen. Terugkeer van het kabinet zou de mo gelijkheid scheppen, dat het zijn werk tot aan de verkiezingen van 1956 voort zet. Dit kabinet zal kunnen voortwerken als men bereid is in een vertrouwvol beraad een oplossing voor het huurpro- bleem, dat is voor het murbeleid, te vinden. Het is mijn overtuiging dat men in de kring van de Partij van de Arbeid denkbeelden voor zulk een oplossing heeft." „De berichten in de kranten geven aanleiding tot de slotsom, dat het aan de K.V.P.-fractie is het woord te spreken, dat de vastgelopen politieke verhoudingen weer op gang kan bren gen. Dat woord is tot vandaag achter wege gebleven. Wil men die politieke verhoudingen niet op gang brengen, dan spreke men dat duidelijk uit. De Partij van de Ar beid schuwt de strijd noch op korte, noch op lange termijn". Woensdag is aan de Rijksuniversiteit te Leiden gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte de heer K. W. Galis, bestuursambtenaar met ver lof te Zeist. Dr. Galis promoveerde bij prof. dr. J. P. B de Josselin de Jong op een dissertatie getiteld: „Pa pua's van de Humboldt-baai", een bij' drage tot een ethnografie. Bij deze pro motie fungeerde als paranymf, de heer N. Jouwé, wiens stam als een der eer ste van Nieuw-Guinea in dit proef schrift volkenkundig onder de loupe werd genomen. In zijn dissertatie heeft de schrijver een onderzoek ingesteld bij de bewoners van de Humboldt- en Jotefa-baaien, naar hun zeden voorheen en thans en naar de problemen, die zich door de aanraking met de Westerse wereld zijn gaan voordoen. De resultaten daarvan heeft hij in zijn proefschrift neergelegd. Een meisje van twee jaar in Stockholm wist uit het raam te klimmen, alhoewel haar moeder volhoudt dat het goed dicht was. Het kind kwam terecht op een uitstekende rand van 30 centi meter breed, 8 meter boven de begane grond. Voorbijgangers op straat zagen haar het eerst. Zij waarschuwden de brandweer, die in alle haast kwam aanrijden. Het kleine meisje, ge zeten op het uiterste randje, keek rustig toe toen de Magyrusladder uitgeschoven werd, maar zij week achteruit, toen een brandweerman naar haar toeklom. Hij beloofde haar een lolly, waar op zij zich gewillig liet pakken. Het avontuur was goed afgelopen. Een aantal chauffeurs van Parijse autobussen heeft Woensdag 24 uur ge staakt ter ondersteuning van looneisen, waardoor ongeveer een derde van het totaal aantal autobussen in de stad niet reed. De staking was uitgeroepen door het algemene vakverbond, dat on der communistische leiding staat. De socialistische en de onafhankelijke vak verenigingen ondersteunden de staking niet. Deze actie was de eerste van een reeks. Vandaag zullen typografen sta ken uit protest tegen een wetsontwerp dat het aanstellen van niet-georgani- seerde typografen bij kranten mogelijk zal maken. De mogelijkheid is groot, dat als gevolg van deze staking vandaag geen kranten zullen verschijnen. Vandaag zullen verder de zeelieden in Le Havre die zijn aangesloten bij het algemene vakverbond, voor 24 uur in staking gaan. De zeelieden staken even eens voor hogere lonen. Ook sleepboot bemanningen in Le Havre zullen het werk neerleggen. De president van de Franse republiek heeft de voorzitter van de raad van be stuur van Philips, ir. P. F. S. Otten, benoemd tot commandeur in de orde van het legioen van Eer. In een intieme plechtigheid heeft Woensdag de Franse ambassadeur, de heer Jean-Paul Garnier, de tot deze or de behorende versierselen aan ir. Otten overhandigd. Simon de Wit N.V. te Zaandam be haalde over 1954 een bedrijfsoversehot (na interestbetaling/ van f 808.678 (f 956.156), na afschrijvingen ad f 319.385 (f 248.627) bedraagt de netto-winst f 560.051 (f 636.771). Belastingen vergen f 155.894 (f 170.000) en aan de open re serve wordt toegevoegd f 116.956 (f 236.039). Voorgesteld wordt 10% (onv.) dividend en 5% op de f 512.000 aandelen uitgegeven in Juli 1954. De beide loonronden in 1954 hebben, ondanks vergroting van de omzet, het netto-resultaat doen dalen. De concur rentie in de kruideniersbranche werd in het verslagjaar steeds scherper. Ook in 1954 werden belangrijke bedragen besteed aan onderhoud, vernieuwing en uitbreiding van de filialen. Het 150ste filiaal, hiervan zijn 17 zelfbedienings winkels, werd in 1954 geopend. De directie hoopt door verdere stimu lering van de omzet en uiterste efficiency het bedrijf aan te passen aan het geste gen kostenpeil. Vergroting van deze om zet zal mede verkregen moeten worden door uitbreiding van het aantal filialen. De resultaten van het jaar 1955 zijn tot nu toe, rekening houdende met de felle concurrentie, niet onbevredigend. De directie verwacht, dat men zijn plaats in het kruideniersbedrijf zal kunnen be houden. Men zal er naar streven deze plaats nog te verbeteren. De Nederlandsche Linoleumfabriek te Krommenie heeft over 1954 een bruto winst behaald van f 2.409.552 (v. j. ƒ1.242.081). Na afschrijvingen resteert een winstsaldo van f748.198 (f618.582), waaruit een dividend wordt uitgekeerd van f 164.30 per aandeel (f 136.95). Het gehele jaar was het bedrijf goed van orders voorzien. De omzetten zowel in buiten- en buitenland waren bevredi gend. De gebouwen en inrichtingen on dergingen een uitbreiding. De Franse dochtermaatschappij werkte eveneens bevredigend. Advertentie is het voor kleine Mia, dat ze niet één maar twee van die schat jes cadeau kreeg. Wat je boven verwachting krijgt is altijd reuze. Haar moeder merkt het met Omo. Daarmee krijgt zij twee wensen vervuld. Het goed wordt prachtig wit. Dat is één. Bovendien zijn de vlekken verdwenen. Dat is twee. Met andere wasmiddelen is 't meestal öf het ene öf het andere. Met recht heet hetèn zuiver wit èn vlekke loos, dat's Omo-schoon. Alléén het moderne OMO kent het geheim van de z.g. dubljfle waskracht. A lléén OMO geeft een sop, dat het vuil als een magneet uit het goed trekt. Alléén OMO geelt U de schoonste was van Uw leven. O 250c Advertentie <neom (Van onze correspondent) In Losser en Oldenzaal zij n Woensdag in verband met de 1 Juli ingaande grenswijziging tussen beide gemeenten gemeenteraadsverkiezingen gehouden. In totaal werden in beide gemeenten in 1953 uitgebracht 16.616 stemmen, waarvan 11.952 op de K.V.P. en 1.485 op de P.v.d.A. Thans zijn deze cijfers: totaal aantal stemmen 17.293, waarvan op de K.V.P. 12.704 en op de P.v.d.A. 1.656. Dit betekent dat het percentage van de K.V.P. steeg van 72 tot 73,4 pet. en dat der P.v.d.A. van 8.9 tot 9.57 pet. De zetelverdeling in de r .d van Olden zaal (vroeger in totaal 15, thans 17 ze tels) is: K.V.P. 13 (10), P.v.d.A. 2 (1), Gemeentebelangen (1), Gezamenlij ke Prot. partijen 2 (1). De zetelverde ling in Losser (in 1953 en 1955 totaal 17 zetels) is thans: K.V.P. 12 (13), P.v.d.A. 2 (1), C.P.N. 1 (1), C. H. 2 (2). Het inwoneraantal van Oldenzaal komt met ingang van 1 Juli van ongeveer 14.000 op ruim 18.000. Het grondgebied wordt uitgebreid met ^200 ha en wordt 14.035 ha. Losser verliest 1200 ha en 4200 inwoners en zal na de grenswijzi ging nog ongeveer 16.000 zielen tellen c:i "10.000 ha groot zijn. De schade aan de Hondsbossche Zee wering veroorzaakt door de stranding van het Belgische schip „Limbourg", dat Woensdagmorgen vlot is gesleept, wordt geraamd op één ton. President Eisenhower heeft gisteren schout-bij-nacht Arleigh Burke benoemd tot commandant van de Amerikaanse zeemacht als opvolger van admiraal Robert Carney, wiens ambtstermijn op 16 Augustus a.s. afloopt. Het Witte Huis heeft ontkend, dat de z.g. kwestie-Car- ney iets te maken heeft met het feit, dat de admiraal niet voor een nieuwe termijn van twee jaar is benoemd. De kwestie-Carney draaide om de vraag, of de admiraal aan een groep journa listen wel of niet had meegedeeld, dat omstreeks medio April een aanval van de Chinese communisten in de Straat van Formosa was te verwachten. Pre sident Eisenhower heeft de Amerikaan se senaat gevraagd schout-bij-nacht Burke te bevorderen tot admiraal, twee rangen hoger dan zijn tegenwoordige rang. Voor deze benoeming heeft Ei senhower 90 admiraals en vice-admi raals gepasseerd, die in rang boven Burke staan. Eisenhower heeft verder admiraal Arthur Radfoi'd voor een nieuwe ter mijn van twee jaar tot v- rzitter van de commissie van chefs van staven en generaal Nathan Twining voor een zelf- (Van onze Romeinse correspondent) uffrouw Maria Vittoria Blasetti, een der uiterst talrijke mooie jonge Ita- nachten, tot hij troost vond naar hij zich uitdrukte brief werd bezien en herbe- in een plan, dat het zieltje „corpus delictus" te voor- keken, tot beide op de ach- van Maria Vittoria zou open- schijn haalde: de bedrieglijk terzijde van de enveloppe in rijten. gefrankeerde poging tot op- een hoek een kleine opge- Dezer dagen kreeg zij* be- lichting, waarop als afzend- plakte beeltenis van koning zoek van de politie. De juf- ster juffrouw Blasetti prijkte Victor Emmanuel ontdekten. liaansen, is onlangs op het frouw werd door de ma- met voor- en achternaam nippertje ontsnapt aan een gistraat ervan beschuldigd de straat, nummer, verdieping, wraakoefening, die haar gees- Italiaanse posterijen voor vijf deur, wijk en stad. telijk tot een rokende puin- en twintig lire te hebben hoop zou gemaakt hebben, willen oplichten, dit onder T\e „afzendster" wist niets Maria Vittoria is een Milane- verzwarende omstandighe- I I van de1 brief en toen se van 23 jaar. Zij raakte een tijd terug beslissend, naar zij dacht, verliefd en bijgevolg •verloofd. Dus droeg zij een ring en peinsde over haar uitzet. Wat er precies gebeurd is, gaat ons werkelijk niet aan, een feit is, dat zij het onlangs uitmaakte. De ring verdween en de keukenuitzet kwam op de achtergrond. Nu staan elke dag zelfs de netste en meest conservatie ve kranten hier vol van de gevolgen va* verbroken ver lovingen. Dan weer schiet zij een hele revolver leeg op hem, dan weer ontketent hij een vedetta tegen haar en haar familie, van grootouders T"t tot achterneven. Maar in Lombardije blaast de koude den, en wel door instede bleek, dat deze gericht van de voorgeschreven brief- was aan een firma, die elas- port een zegel van 5 lire te hebben geplakt op een ten onrechte als drukwerk aan gegeven stuk, en nu komt het „zijnde deze 5 lire zegel bovendien een gebruik- tieken kousen sleet, streden humor en verontwaardiging in haar gemoed. Een overbo dige blik op haar gave, slan ke, uiterst welgeschapen on derdanen deed de veront waardiging de overhand krij- Juffrouw Blasetti ontkende gen. Het handschrift klopte ten stelligste ooit in haar 23 niet, dat werd zelfs de een- Al nenw kid zulke" al" te 'eloei- iaren zulk een gemeenheid voudige gerechtsdienaar dui- ende immilsen wee en het te hebben begaan. Zij riep delijk, toen hem onder een temperament zint od subtie- San Carl° tot getuige, Santa pittige redevoering de inhoud W wraaknemfn» Rite (van Cascia) en toen van de correspondentie-la 8' nog Sant' Antonio, van Pa- uit haar pupitertje op tafel De Milanees van juffrouw dua natuurlijk. Zij argumen- was gesmeten. Blasetti droeg zijn gewonde teerde, tot de koddebeier om De maagd en de justitie trots door bittere dagen en de discussie af te snijden het stonden voor een puzzle. De Op dat ogenblik zag de juf frouw de sleutel van het raadsel en in de bodemloze duisternis ener ziel. Zij herinnerde zich zeer wel, dat haar ex-fiancé een verwoed monarchist was, die de gewoonte had op al zijn enveloppen beeltenissen te kleven van leden van het Huis van Savoye. Hij en niemand anders had de brief doen versturen; de inhoud hield het verzoek in om een catalogus van elastie ken kousen te verzenden aan het adres van „ondergeteken de". En die catalogus zou aankomen, in handen raken van de roddelende portier ster, later zichtbaar voor ieder liggen in de bus bene den in de gang, waar alle appartementen hun glazen casetta hebben. De gnuiven de buren zouden ten over vloede worden voorgelicht door de deurwachteres en heel het palazzo zou erover praten, dat wel blijkbaar dat de zo verheugende ge zondheid van juffrouw Bla- setti's mooie benen kijk, hoe werkwaardig. En zo voort. de periode opnieuw tot stafchef van de luchtmacht benoemd. In het begin van de maand werd ge neraal Maxwell Taylor benoemd tot opvolger van generaal Matthew Ridg- way als stafchef van het leger. De vervanging van generaal Ridgway, die critisch gestemd was ten aanzien van de plannen der regering om de nume rieke sterkte van het leger te vermin deren, gaat 1 Juli in. Schout-bij-nacht Burke is thans 53 jaar oud. Hij heeft zich gedurende de tweede wereldoorlog in het bijzoner onderscheiden als commandant van een flottielje torpedobootjagers in het ge bied van de Grote Oceaan. Van 1946 tot 1947 was hij stafchef van de Atlan tische vloot. Hij is onderscheiden met het „Navy Cross", de „Distinguished service Me dal", de „Legion of Merit" en het „Purple Heart". (Reuter-UP) Advertentie SHIPPED BY PA LOM I NO VERGARA JEREZ DE LA FRONTERA SPAIN Uitsluitend verkrijgbaar bij uw wijnhandelaar slijter IMP.WED. G. OUDPZN ft CO. HAARLEM Die heer uit mijn stukje van eergisteren, die ik de moeilijkheden met ons ka binet en de achtergronden daarvan heb trachten uit te leggen, belde mij boos op. „Zo is het helemaal niet- gegaan; U bent een leuge naar, mijnheer", riep hij boos. Ik heb hem gelijk moeten geven. Het was niet zo ge gaan. En zo dom als ik hem in mijn stukje heb afgeschilderd was hij ook niet. Ik ben er echter niet in ge slaagd hem duidelijk te maken, dat ik niet anders kon doen, dan ik gedaan had. En ik heb dus weer een vijand te meer in deze wereld. Dit nu is mijn tragiek, dat ik nooit over een bepaalde situatie kan schrij ven zoals zij werkelijk was. Want wilt U er wat aan hebben en daar gaat het toch om dan moet ik haar altijd een tikkeltje opschilderen, bij verven. Zo ligt het ook met de men sen over wie ik schrijf. Zij zijn altijd zonder meer wel interessant, maar voor ze rijp zijn voor publicatie, moet ik ze toch wat interessants laten doen; van de trap vallen of uitglijden over een bananenschil of zo; anders lacht U niet. En de meeste mensen komen mij alleen 'maar vertellen dat ze iets snedig? gezegd hebben, maar nooit dat ze zijn uitgegleden. Daarom laat ik ze op gezette tijden gewoon uitglijden, begrijpt U. Zo komt het dat ik geen familielid heb, dat mij niet op een gegeven moment met een mes achterna zit, omdat ik hem (haar) te uwen gerieve iets geks heb laten doen of zeggen. En aangezien zulks ietwat te gevaarlijk wordt, zoek ik het tegenwoordig maar bui ten de familiekring. Nu wordt ook dat al weer précair. Waar moet dat heen? Mag ik bij dezen een beroep doen op degenen onder U, lezers, die be reid zijn zich zo nu en dan te mij nen gerieve en dus te algemenen nutte in het openbaar te verslikken? Geneer U niet, het gebeurt ons alle maal. DR. J. SCHOUTEN Op een Woensdag te Utrecht gehou den bijeenkomst van Let Centralen Con vent, de Ijrede partijraad der Anti revolutionaire Partij, heeft de voorzit ter van deze partij, dr. J. Schouten uit Rotterdam, medegedeeld, dat hij zijn functie als voorzitter van het Centraal Comité der partij zal neerleggen. Mochten met het oog op de kabinets crisis als gevolg van Kamerontbinding tussentijdse verkiezingen noodzakelijk zijn, dan zal de heer Schouten daarna zijn functie beschikbaar stellen. Zullen deze tussentijdse verkiezingen niet wor den gehouden dan zal dr. Schouten 22 Juni tijlens een te Utrecht te houden deputatenvergadering van de A.R.-par- tij aftreden en worden opgevolgd door de tweede voorzitter van het Centraal Comité der Anti-Revolutionaire Partij, mr. A.B. Roosjen, voorzitter van de N. C.ii.V. en lid der Tweede Kamer. Dit blijft een voorlopige herziening tot het nieuwe statuut van de partij in werking is getreden. De heer Schouten, die 12 Augustus 72 jaar wordt, zei, dat gezien zijn leef tijd de combinatie van functies van frac tievoorzitter en voorzitter van de partij niet meer door hem kan worden waar- eenomen. Voor ruim 35.000 emigranten heeft de Katholieke Centrale Emigratie Stich ting in de loop der na-oorlogse jaren het vertrek naar hun nieuwe vaderland verzorgd. De aanzienlijke toegenomen mobiliteit onder de katholieke bevolking van Nederland en het sprongsgewijze gestegen aantal verzorgingen door de K.C.E.S. tonen aan, dat de werkzaam heid van deze instelling is ingeslagen en dat zij in een grote behoefte voor ziet. Cijfers over de jaren 1949 tot en met 1954 bewijzen, dat de deelneming der katholieken aan de totale emigra tie gestegen is van 20,4 pet. tot 37 pet. en dat zij dus ongeveer gelijk gekomen is met het percentage katholieken der bevolking. In de jaren onmiddellijk volgend op de oorlog bestond slechts geringe katholie ke activiteit op het gebied van emigra tie. In 1953 en 1954 echter vertrokken gemiddeld 8000 katholieken onder aus piciën van de K.C.E.S.; over 1955 wordt een stijging verwacht tot 10.000. Deze verheugende cijfers gaan gepaard met een grote activiteit op internationaal ge bied. Niet alleen is thans een goede voorbereiding op het vertrek verzekerd, ook wordt grote aandacht besteed aan de verzorging tijdens de reis en na de aankomst in het land van bestemming. Het verslag van de Katholieke Emi gratie Stichting, dat zojuist is ver schenen, geeft een beknopt overzicht van de verschillende terreinen van ac tiviteit. Het blijkt echter tevens, dat de subsidiëring van de emigratie-or ganisaties door de regering nog niet bevredigend is. De subsidie zal zo danig moeten worden veranderd, dat de bijzondere emigratie-kantoren een vergoeding krijgen' overeenkomstig hun prestaties en dat zij een activi teit aan de dag kunnen leggen, die van hen verwacht mag worden. Een belangrijk deel van het verslag is gewijd aan de geestelijke zijde van het katholieke emigratiewerk. Met me dewerking van de regering is het thans mogelijk met elk emigratieschip een priester mee te zenden. Deze priesters hebben ook een groot aandeel in de nazorg, die geleidelijk aan een belang rijk deel uitmaakt van de werkzaam heid der K.C.E.S. Voor wat de nazorg betreft wordt een steeds nauwere samenwerking nage streefd met de kerkelijke en wereldlijke autoriteiten der emigratielanden. Reeds, is bereikt, dat in Nieuw-Zeeland zes Nederlandse priesters onder hun land genoten werkzaam zijn. Ook in Austra lië werken zes Nederlandse priesters uitsluitend ten behoeve van Nederland se immigranten. Canada verkeert in de gelukkige om standigheid, dat daar reeds talrijke Ne derlandse priesters werkzaam zijn. Bo vendien is in Ottawa het Centraal Bu reau voor Nederlands sprekende katho lieke immigranten opgericht met als doel het Nederlandse nazorgwerk in Ca nada te coördineren. Nazorg op finan- ciëel gebied leidde zelfs tot de oprich ting van een Credit Union te London (Ontario). Voorbereidingen voor een uitgebreide nazorg in Zuid-Amerika. en in de Ver. Staten worden getroffen. Een belangrijk onderdeel van dit werk is het verstrekken van gegevens aan de pastoor der parochie, waar de immi grant zich gaat vestigen, waarvoor sinds kort een eenvoudige, maar prac- tische regeling is getroffen. Op aanbeveling van i>igr. J. P. Hui- bers, bisschop van Haarlem, zullen de gespreksgroepen in het bisdom Haar lem zich verenigen in de diocesane Ca tholica-Beweging. Deze gespreksgroepen zijn groepjes van ouders en ouderen, die geregeld In de huiselijke kring gesprekken voeren ten einde het godsdienstig leven en de apostolische gezindheid te bevorderen. Het initiatief dateert uit de bezettings jaren. De meeste stichtingen zijn echter van latere datum. Aanvankelijk waren deze groepen volkomen zelfstandig en geïsoleerd. In Augustus van het vorig jaar werd een poging gedaan tot een eenheid te komen naar het voorbeeld van de Ecclesia-Beweging in het Aarts bisdom. Reeds spoedig bleek echter, dat de strakke Utrechtse methode voor het Haarlemse onbruikbaar was, zodat men een nieuwe, vrijere methodiek heeft ont worpen, die nu als Catholica-Beweging ten doop wordt gehouden. Het Juni-nummer van „Pinkstervuur" der Katholieke Actie in het bisdom Haarlem zal een nadere uitwerking van deze nieuwe beweging bevatten. Extra nummers kunnen worden aangevraagd aan het adres: Paul Cabriëlstraat 34, Den Haag. Na een ad-limina-bezoek aan Rome, is mgr. M. Lucas S.V.D., apostolisch-nun- tius van India, thans in ons land gearri veerd, Mgr. Lucas verblijft in het moe derhuis te Steyl. Zondag zal hij in het theologicum te Teteringen de eeuwige geloften afnemen. Dezelfde dag vertrekt hij voor twee weken naar Ierland, waar na hij naar Nederland terugkeert. 11 Juli aanvaard mgr. Lucas de terugreis naar het Verre Oosten. Gedurende zijn verblijf in ons land zal hij de moge lijkheid onderzoeken hoe het missiewerk in India kan bevorderen. Het laagste sterftecijfer voor t.b.c. gevallen waar ook ter wereld wordt gemeld uit Nederland, zo meldt de we reldgezondheidsorganisatie. Het gemid delde per 100.000 inwoners voor 1954 het derde kwartaal was 4.9 tegen 11.7 in dezelfde periode in 1953. Ook in een aantal andere landen is het sterfte cijfer voor t.b.c. sterk teruggelopen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5