6Ric 6 door tv an WI. Foster Dulles waarschuwt: Russisch „vertoon van aangename redelijkheid" is niet zonder gevaren Ministers voor toelating van Spanje tot de NATO HET PROBLEEM VAN DE ANGST Puistjes Elfde etappe weer een Italiaanse zege K ru iswoordraadse l Wandeltocht door de Biesbosch 1WITSAL of Wolf? Rijksgoedkeuring weer ingevoerd Zeven spelers geschorst De verstrooiing van de wereld slechts camouflage van de verlatenheid D.D.D. Elfde etappe Phil Drake wint de derby Watersportwedstrijden op de Amer Mens DONDERDAG 26 MEI 1955 PAGINA 7 Verslapping der defensie Bouw in vrije sector Voor publiekrechtelijke lichamen Nu geklaag Bij Go Ahead (Deventer) Schalke en Köln spelen gelijk: 2—2 Noorwegen verliest van Ierland: 13 t - Ér:;| i De „vreze des Heren" is eigenlijk „Godsdienst" Ronde van Italië Pech voor Wagtmans en Van Breenen T enniskampioenschappen Van Meegeren in eerste ronde uitgeschakeld Mej. Ten Bosch schakelt mevr. Gastier uit 8 9 10 lt Huidjes als satijn door A. Rutgers van der Loeff-Basenau Matanovic wint tour- nooi te Hamburg Prins op vijftiende plaats Drielandenwedstrijd te Antwerpen Van Roessel hersteld John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren voor de commissie van buiten landse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gepleit voor goedkeuring van het nieuwe program van president Eisenhower voor hulp aan het buitenland, een program, waar mee 3.5 milliard dollar gemoeid zal zijn. Hij zei, dat de recente politieke daden van de Sovjet-Unie (zoals onder tekening van een Oostenrijks verdrag, wijziging van de Sovjet-houding ten aan zien van ontwapening, de „pelgrims tocht" van Sovjet-leiders naar Belgra do) duiden op een grotere mate van verdraagzaamheid en meer eerbied voor vrijheid en onafhankelijkheid. Het zou volgens hem echter een grote fout zijn als men dacht, dat het gevaar nu voorbij is. Een van de redenen voor dit Sovjet- beleid kan zijn, dat de Russen hopen door een „vertoon van aangename re delijkheid" verslapping van de defensie maatregelen van het Westen in de hand te werken. Dulles waarschuwde, dat sommige vrije landen dit vooruitzicht aanlokt en dat de vrije landen naar de Verenigde Staten kijken om te zien hoe de jongste Russische maatregelen wor den opgevat. Als wij de indruk wekken, dat volgens ons het gevaar voorbij is, zullen zfl ons snel volgen en zal veel van de saamhorigheid en kracht, in de afgelopen jaren door het Westen opge bouwd, snel vergaan, aldus Dulles. De huidige positie van de Sovjet-Unie ten aanzien van de ontwapening bevat Publiekrechtelijke lichamen zullen in het vervolg voor de bouw van wonin gen in de vrije sector een rijksgoed keuring moeten aanvragen. Dit geldt ook voor vrije-sector-woningen, waar voor door publiekrechtelijke lichamen geldelijke steun in de ruimste zin opgevat wordt verleend. Daartoe wor den o.m. gerekend: garanties ten aan zien van hypothecaire geldleningen, cre- dielen, al dan niet periodieke bijdragen d fonds perdu, verlaagde grondprij zen e.d. Deze rijkskeuring, die sinds Juli 1952 voor de woningbouw niet meer bestaat, is thans bij beschikking van de minis ter van Wederopbouw en Volkshuisves ting weer in het leven geroepen voor door of vanwege publiekrechtelijke li chamen te bouwen of financieel gesteun de vrije-sector-woningen, omdat ver schillende gemeentebesturen er toe zijn overgegaan de bouw in de vrije sector, waarvoor geen rijkssubsidie wordt gege ven, financieel te steunen, waardoor de mogelijkheid aanwezig is, dat het beleid ten aanzien van het woningbouwpro gramma wordt verstoord. volgens Dulles „veel dat niet duidelijk is of onaanvaardbaar voor de Verenig de Staten, doch de Sovjet-Unie erkent nu tenminste dat bepaalde grondbegin selen, die zjj tot op heden verwierp, geldigheid bezitten." Voorts merkte de minister nog op, dat de Sovjet-leiders steeds hebben verklaard, dat ratificatie van de Pa- rijse accoorden een ernstige belemme ring zou betekenen voor verdere be sprekingen, doch dat de „Pravda", het orgaan van de communistische partij, nu klaagt, dat de Verenigde Staten niet lang genoeg willen confe reren en de vier-mogendhedeneonfe- rentie op het hoogste niveau in een paar dagen tjjds willen afdoen. Een lid van de commissie merkte op dat 14 senatoren een resolutie hebben ingediend waarin zg een toelating van Spanje tot de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie steunen, en vroeg hoe het ministerie van buitenlandse zaken tegenover deze kwestie stond. Minister Dulles antwoordde: „Het mi nisterie van buitenlandse zaken zou sympathiek staan tegenover zulk een resultaat." Op de vraag of het ministe rie in deze richting enige stappen heeft ondernomen, antwoordde Dulles dit lie ver te willen bespreken op een besloten zitting. (Reuter) Zeven eerste elftalspelers van Go Ahead zijn door het bestuur van deze vereniging tot 1 Juli geschorst. Als motief is opgegeven: lijdelijk verzet bij de training en oppositie tegen de vereniging. De schorsing betreft de spelers: Meyerman, Voortman, A. Kolk man, De Boer, Hölscher, Van Bruggen en Doornebos. Sinds enkele weken zijn zij al niet meer in het eerste elftal opgesteld. Er bestond reeds enige tijd een tegenstelling tussen het bestuur en een aantal spelers van het eerste elftal, die het „geestelijk klimaat van de ver eniging niet meer gezond achten". Te Nijmegen is ten aanschouwen van ongeveer 10.000 toeschouwers een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de Duitse clubs Schalke 1904 en F. C. Köln. Het was een snelle, technisch hoogstaande partij, waarin Schalke eerst na de rust enig overwicht kreeg. Daarvoor ging de partij gelijk op en vielen ook de vier doelpunten. Kort na het begin opende Köln de score door zijn middenvoor Nordmann. Even later zorgde -Piontek voor de gelijk maker. Het spel golfde in een zeer hoog tempo van doel tot doel tot Breuer (Köln) zijn ploeg de leiding gaf. Nauwelijks was weer afgetrapt, of Schalke ondernam een offensief, dat Piontek met een kopbal bekroonde (2—2). Na de rust was Schalke in de meer derheid, maar doelman Jansen redde het gelijke spel voor Köln door zijn energiek en kundig ingrijpen. In het Bislet stadion te Oslo heeft de vertegenwoordigende ploeg van de Ierse vrijstaat Woensdagavond met 3-1 van de Noorse nationale ploeg gewonnen. De ruststand was 1-1. B SI Woensdagmiddag waren de minister-president van Thailand, de gezant van Thailand, Chai Prathiparen, en de vice-minister van Buitenlandse Zaken, Rak Panyarachun met hun echtgenoten te gast ov het Paleis Soestdijk. Woensdag heeft de Katholieke Centra le Vereniging voor Geestelijke Volksge zondheid te Utrecht een geslaagde stu diedag gehouden over het probleem van de angst. De keuze van dit onderwerp was bepaald door de behoefte de pae- dagogische en psychohygiënische si tuatie van onze tijd scherper te belich ten tegen de achtergrond dezer moderne problematiek om de aldus te verwerven diepere inzichten dienstbaar te maken aan een zo vruchtbaar mogelijke aanpak van het werk der geestelijke volksge zondheid. Prof. dr. F. J. J. Buytendijk, die de vergadering leidde, wees in zijn inlei ding erop, dat reeds St. Augustinus de innerlijke onrust van de mens heeft geconstateerd. Ook Pascal getuigde van deze „inquiétude", die weliswaar zij het in schijn op te heffen is door allerlei verstrooiing, maar juist daar door „la plus grande de nos misères" openbaart. De verstrooiing, die de we reld biedt, is in de grond slechts ca mouflage van de verlatenheid, uitlopend op „ennui" en „nausée". De diepe ver bondenheid van zijn en tijd verklaart het feit, dat de „ennui" van alle tijden is. De moderne, diep gefundeerde angst kan geen hulp meer verwachten van de natuurwetenschappen, die hun overwegende greep op de wereld heb- ben verloren. Men wendt zich daarom nu naar de wijsbegeerte, die, in te genstelling met voorheen, alle lagen der maatschappij doordringt en zich met het leven zelf voedt. Mag men wei geren antwoord te geven wanneer de mens vrijmoedige vragen stelt vanuit het voor hem alles beheersende vlak van het eigen bestaan, uit welke vra gen ons bovendien overduidelijk „Ie désordre du temps" tegenklinkt? Om dit antwoord, begrijpend, te kunnen geven werd deze studiedag georgani seerd. De eerste spreker, prof. dr. W. Gros- souw, behandelde de angst in de Bijbel tegenover het transcendente zijn van God. De Oud-testamentische „vreze des He ren", te verstaan als een gevoel van ont zag voor de zich openbarende Majes teit van God met de daaruit volgende bereidheid tot het volbrengen van Zijn Wil, is eigenlijk „Godsdienst" (verge lijk ons woord: „Godsvrucht"). Het Oude Testament wordt ook in dit op zicht door het Nieuwe voltooid, waarin de vreze des Heren, zonder geheel te wijken, zich ontwikkelt tot een ver- trouwvolle overgave in de liefde, die alles verwacht van Gods Genade, ons door Menswording en Verlossing nabij gekomen. Maar de vreze des Heren blijft inhaerent aan het christelijk ge loof en de christelijke hoop, waardoor een spanning ontstaat tussen vrees en liefde, een angst, die slechts weggeno men kan worden door het bevrijdende woord: „Abba, Vader". Alleen hij, die de kinderlijke overgave aan God niet opbrengt en zijn uiteindelijke bestem ming in eigen handen wil houden, ver valt in een psychopathische angst. De christelijke opvoeding moet daarom al le nadruk leggen op het scheppen van een klimaat van vertrouwen en liefde, waaraan de authentieke ervaring van Gods ontzagwekkende Majesteit niet ontbreekt. Zo alleen kan de mens groei en tot geestelijke volwassenheid, die gezonde godsvrucht mogelijk maakt. Prof. dr. A. de Waelhens besprak ver volgens de angst in de moderne wijs begeerte. Beginnend bij Hegel, bij wie de eerste aanduiding van de mo derne problematiek van de angst te vin den is, behandelde spreker diepgaand de verschillende opvattingen van Kier kegaard, Heidegger en Sartre. Alge meen beschouwt men de angst als hel. „gevoel", dat de mens openstelt voor de uiterste waarde van zijn existentie. Voor Kierkegaard is de angst de open baring „dat alles mogelijk is" zelfs dat de mens zijn eigen autonomie kiest te gen God, waaruit de eigenlijke angst ontstaat. Heidegger laïciseert Kierke gaard's opvatting: de angst is de open baring van 's mensen eenzaamheid iin de wereld. Sartre legt het wezen van de angst in de zekerheid, dat geen besluit invloed kan uitoefenen op onze toe komst. De angst komt voort uit het zich bevinden in deze wereld. Nie mand ontsnapt daaraan en is verplicht een oplossing te vinden voor het pro bleem. van het leven. Het pogen een antwoord te vinden op de verhou ding mens-wereld, dat de moderne pro blematiek van het leven uitmaakt, is mogelijk een winst voor het christen dom, dat immers beleidt „op weg te zijn" naar de uiteindelijke voltooiing. Tenslotte wees prof. dr. E. de Greeff in zijn rede over de psychologie en de psychopathologie van de angst erop, dat er ook nog andere geheimen in het menselijke zijn dienen te worden erkend dan de reeds besprokene, namelijk de lichamelijkheid. De mens heeft niet al leen een lichaam maar is ook zijn li chaam. Zo kwam prof. De Greeff tot de conclusie, dat de angst niet alleen menselijk maar ook dierlyk is, namelijk een primaire beleving verbonden met het organisme zoals het gevoel van pijn. De aanleg voor de angst hangt funda menteel met het leven samen als een primitieve oerfunctie, verbonden aan onze biologische situatie. Iedere norma le mens moet daarom ook de angst ken nen. Als pathologisch verschijnsel ech ter ontneemt hij de mens zijn vrijheid. De evolutie van de mens komt tot stand door discipline en compensatie der angstbelevingen. Elke stoornis op dit gebied beïnvloedt de ontwikkeling dei- persoonlijkheid. Aan de hand van enke le speciaal acute ziektegevallen beschreef spreker de werking van de angst en onderstreepte daarbij het ge wicht en het resultaat van medische interventie. Een verhelderende discussie besloot deze studiedag, die, naar de voorzitter zei, het werk der geestelijke volksge zondheid grote diensten had bewezen. Advertentie Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziekte kiemen worden gedood. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN 105. Gevolgd door Halfra haast Eric zich het bos in, de Bohuslaners ach terna. Overal om hen heen horen zij de kreten en de rennende voetstap pen van de vluchtenden, vermengd met het sinistere gehuil van een wolf hier en daar. „Het heeft geen zin, Heer", hijgt Halfra, nadat zij ruim een kwartier gelopen hebben zonder ook maar één Bohuslaner gezien te heb ben. „Mijn wolven zijn er niet op afgericht om hele legers tegente houden ■het enige, wat ze geleerd hebbenis mensen, die zich te dicht in de buurt van Wogram's ruïne waagden, te verdrijven", „Maar je ging toch ook met hen op jacht?" houdt Eric aan. Als ik de jachtroep geef, vallen ze aan om te doden", gromt de weerwolf, „en dan is het hek van de dam. Wan neer mijn wolven de mens leren beschouwen als jachtbuit, weten ze geen onderscheid meer". Hierin moet Eric Halfra gelijk geven en hoezeer het hem ook spijt, ze keren maar onverrichterzake op hun schreden terug. Nabij het kamp voegen Axe, Svein, Bi ar en de andere Heruh zich by hen. Eric's metgezel, de Bohuslaner, is er niet bij. Hij zat ergens nabij de driesprong in een boom, en weigerde er uit te komen, hoewel ik hem bezwoer, dat mijn wolven hem niets zouden doen'zegt Halfra. „Dan zit hij er waarschijnlijk nu nóg", grinnikt Eric, maar dan wordt hij weer ernstig. Door deze onverwachte ontwikkeling zijn ze in feite even ver als toen Eric naar Bohuslan vertrok. De krijgers van Bohuslan, die Eric ge hoopt had in het veld te kunnen brengen tegen' de wapenknechten van Branwen, zijn er als hazen van door gegaan. Andere middelen, om met de duistere machten op Tyrfing de strijd aan te binden, heeft hij niet. Daaren tegen heeft de sluwe Keltische alle troeven in handen. Een por tegen zijn schouder wekt hem uit zijn sombere overpeinzingen. „Wat is dat voor een schijnsel daar in de richting van de heirbaan naar Tyrfing?" fluistert Halfra. „Zo te horen, schijnt een troep Bohuslaners daarheen te vluchten", antwoordt de Noorman, terwijl zij zich door het woud haasten, om pools hoogte te nemen. Dan zien zij inderdaad tussen de bomen door een grote groep Bohuslan-krijgers, van wie er velen gewapend zijn met fakkels, onder veel misbaar, voortsnellen langs het pad naar Tyrfing. Met al aie fakkels en dat geschreeuw proberen ze natuurlijk boze geesten en weer wolven op een afstand te houden", merkt Halfra spottend op. Opeens grijpt Eric zijn makker bij de schouder. „Ik heb het gevonden!" zegt hij. ..Er is nog één wapen, waarmee we Branwen kunnen verslaan. Haar bijge loof! Snel Halfra, roep je wolven bijeen en kom mee!" De Italiaan Vincenzo Zucconelli heeft Woensdag de elfde etappe van de Ronde van Italië gewonnen. Tweede werd zijn landgenoot Piazza; de derde binnenkomende was eveneens een Ha- liaan: Fantini. De rit van Rome naar Napels werd in zeer traag tempo gereden; vele toe schouwers kregen het gevoel of zij een herhaling zagen van het gebeurde van verleden jaar, toen de renners bij onderlinge afspraak tijdens de etappe een „staking" op touw zetten. Van Cisterna tot Latina, op het vlakke stuk naar de eerste finish lijn, werd in een compacte groep gereden. Niemand deed een poging om te ontsnappen. Bij het naderen van Terracina probeerde de Fransman Caput weg te komen. Het lukte hem en hij werd eerste, waardoor hij de speciale prijs in de wacht kon slepen. Met Terracina achter zich viel Caput weer terug. Te Formia ging Benedetti aan de haal, maar de groep had hem spoedig ingehaald. Daarna volgden nog enige ontsnappingspogingen van kleiner for maat, die echter geen resultaat ople verden. Van Breenen en de Spanjaard Escola behoorden tot de leiders van deze ontvluchtingspogingen. Vóór Napels kreeg Van Breenen pech, doordat zijn voorband leeg VLOEISTOF BALSEM ZEEP De elfde etappe van de Ronde van Italië van Rome naar Napels over 242 km. is gewonnen door Zucconelli (It.) in 7 uur 28 min. 22 sec. De uitslag luidt verder: 2. Piazza (It.) z. t. 3. Fantini (It.) z. t. 4. Favero (It.) z. t. 5. Falaschi (It.) z. t. 6. Grosso (It.) z. t. 7. Albani (It.) 7 uur 28 min. 39 sec. 8. Benedetti (It.) z. t. 9. Caput (Fr.) z. t. 10. Ciancola (It.) 7.28.39. 11. Van Kerkhoven <B.) z. t. 12 Baffi (It.) z. t. 13. Escola (Sp.) z. t. 14. Volpi (It.) 7.29.15. 15. Petti- nati (It.) 7.29.28. 19. Koblet (Zwits 7.32.05. 35. Van Breenen (Ned.) z. t. 43. Maenen (Ned.) z. t. 45. Roks (Ned.) z. t. 46. ex aequo een groep renners bij wie Daan de Groot, Ger- rit Vo'orting en Wout Wagtmans, allen in dezelfde tijd als Koblet: 7.32.05. Het algemeen klassement ziet ei als volgt uit: 1. Monti (It.) 53.55.0. 2. Geminiani (Fr.ï 53.55.10. 3. Nen- cini (It.) 53.55.12. 4. Magni (It.) 53.55.51. 5. Clerici (Zwits.) 53.56.05. 6 Coppi (It.) 53.56.22. 7/8 Wagtmans en Gerrit Voorting (Ned.) 53.56.45. 9. Moser (It.) 53.56.53. 10. Assirelli (It.) 53.56.54. 11. Van Breenen (Ned.) 53.58.41. 12. Fornara (It.) 53.59.59. 13. Botella (Sp.) 54.00.21. 14. Benedetti (It.) 54.00.36. 15. Astrua (It.) 54.01.06. 49. Daan de Groot (Ned.) 54.14.49. 65 Roks (Ned.) 54.24.14. 89. Maenen (Ned.) 55.03.32. Het ploegenklassement der buiten landers luidt: 1. Frankrijk 560 pnt. 2 Zwitserland 579 pnt. 3. Nederland 667 pnt. 4. Spanje 676 pnt. 5. België 969 pnt. liep en vervangen moest worden. Ook Wout Wagtmans kreeg met pech te kampen; zijn achterwiel brak en dit kwam hem op het ver lies van kostbare minuten te staan. Bij Capua namen Zucconelli, Fantini, Favero en Piazza de leiding van de beslissende uitlooppoging. Dicht bij Napels kregen zij gezelschap van Gros so en Falaschi. Achter hen kwamen Van Kerkhoven en Escola. Voor de eerste zes werd dezelfde tijd als de winnaar genoteerd. Het algemeen klassement bleef, voor wat de leiders betreft, onveranderd. De 176e derby, de klassieke race, ge houden op de baan van Epsom Downs in Surrey, 25 km. ten Zuid-Westen van Londen, is gewonnen door het paard „Phil Drake". Tweede werd „Panaslip- per" en derde „Acropolis". „Phil Drake" werd gereden door Fred die Palmer; het heeft zijn eigenaresse, mevr. S. Volterra (Frankrijk) 19.000 pond sterling (f 19.000) opgebracht. „Phil Drake" stond 100/8 genoteerd, de Ierse outsider „Panaslipper", gereden door J. Eddery en toebehoerend aan Jo seph Mc. Grath (G.-B.) 100/1 en de gro te favoriet voor de race, het paard van De gravin van Derby, „Acropolis", door D. Smit gereden 11/4. Het werd de eer ste Franse overwinning sedert 1950 toen „Galcador" voor zijn eigenaar Marcel Boussac de race won. De jockey Freddie Palmer verklaarde na afloop dat „Phil Drake" in het begin van de race achter was gebleven „om dat hij als een debutant liep". Pas hal verwege het rechte stuk begon hij be hoorlijk te galopperen; daarna was zijn eindspurt voldoende om als eerste door de finish te gaan. Tijdens de internationale tenniskam pioenschappen van Frankrijk, te Parijs gehouden, heeft onze landgenote, mej. F ten Bosch in het damesenkelspel met drie sets gewonnen van mevr. Gastier (Fr.): 97, 57 en 63. Onze landgenoot Van Meegeren heeft het niet ver weten te brengen. In de eerste ronde herenenkelspel werd hij met 63, 63, 86 door de Fransman Per- reau-Saussine uitgeschakeld. In de tweede ronde van het heren enkelspel werd de Zweed Stockenberg verslagen door Tony Trabert (VS) met 6—2, 6—1, 6—3. Bij de dames werd mej. Mercelis (België) in de eerste ronde uitgeschakeld door mevr. D. Knode (VS). De Amerikaanse won de partij met 36, 63, 63. De voor de eerste klasse dames van de zomercompetitie van de KNZB ge speelde waterpolowedstrijd tussen Meeu wen en de Hollandse Dames Zwemclub is in een 3-2 zege voor de Meeuwen geëindigd. m Horizontaal: 1. beschermvrouw 2. equator - onderstelling 3. vernis - nieuwsblad 4. riviertje in Utrecht - hoeveelheid 5. opstootje - boom - rivier 6. voorzetsel - lange stok - Frans lidwoord 7. motorschip (afk.) - dierenverblijf plaats X© 8. hekwerk - volgeling van Hitier i> 9. haarloos - kleine hoeveeN heid 00 10. spil - telwoord - dicht 11. languit gaan liggen O Verticaal: 1. bedevaartgan ger - geldbergplaats 2. matroos 3. zeewater - zangnoot 4. meisjesnaam - rust 5. platvis - pers. vnw. 6. deel van mast - kouseband 7. zwaardvis - schaakterm - verbogen woord 8. Reichsmark (afk.) - kunstig sel 9. overal - vracht 10. uitgebrande steenkool - uitgeput 11. scherpe lid- weef- gelijk OPLOSSING VAN WOENSDAG Horizontaal: 1. lot, 3. bad, 6. pop, 8. art, 10. kro, 11. mol, 12. aal, 14. do, 16. af, 17. po, 18. kaper, 19. ap, 20. de, 21. ae, 23. nee, 25. vol, 26. rel, 28. ree, 30. ets, 31. lek. 32. lis. Verticaal: 1. lood, 2. op, 4. aa, 5. draf, 6. pr, 7. complot, 9. ta, 10. kopen, 13. lapel, 15. oke, 16. ara, 20. deel, 22. erts, 24. er, 27. es. 29. ee, 30. ei. Hoewel er bij herhaling berichten en artikelen verschijnen over de Biesbosch zullen toch maar weinig Nederlanders dit gebied uit eigen aanschouwing ken nen. Zij, die het kennen, zijn voorname lijk vissers en watersportliefhebbers. Daarom is de „Biesbosch-wandeltocht" die Zaterdag 4 Juni van Made-Drimme- len uit gehouden wordt, wel een unieke gelegenheid. Deze wandeltocht brengt de wandelsportliefhebbers namelijk na een wandeling van ongeveer vijf kilo meter bij de rivier de Amer, waar zij met motorvlotten zullen worden over gebracht naar de overkant, dus naar het eigenlijke Biesboschgebied. Hier voert een tocht van een kleine twintig kilometer hen door een van de zeld zaamste en minst bekende stukjes na tuurschoon van ons land, het natuur reservaat „De Biesbosch" met zijn uit zonderlijke flora en fauna. De wande laars komen hier bovendien in direct contact met de waterramp, die de Bies bosch weer onlangs heeft getroffen, want zij zullen op hun tocht ook nog enige stroomgaten aantreffen. Waar dit hele gebied particulier bezit is, is het slechts aan de welwillende medewer- Advertenti 66 Al op een van de eerste dagen had den Erlof en zij elkaar raadseltjes op gegeven. Hoeveel keren heeft tante An na zich vandaag gebukt om een kleed je recht te trekken? Wat zou tante An na liever hebben, de zon of een bus boenwas? Dat laatste was gemakkelijk op te lossen natuurlijk de boenwas. Maar hoeveel poten heeft tante Anna? Dat was veel moeilijker. Ze waren ge komen tot twee honderd zes en tachtig, de inhoud van de kelder niet meegere kend. Bedden, kasten, tafels, stoelen o, al die stoelen alles stond op stevige, glimmende poten en alle poten moesten elke week gewreven worden en elke dag worden gestoft. „Nicht Lene, je moet begrijpen, dit is een grote zorg voor me", zei nicht ■Anna na een week. „Mijn ouders heb ben me dit huis nagelaten en ik stel er een eer in het te houden zoals het was. Zelfs vader's asbakken staan overal nog zoals ze stonden in zijn tijd. De bedden van mijn ouders zijn niet meer beslapen sinds hun dood en ook het bed van mijn zuster staat nog on aangeroerd". „Wanneer is Clothilde gestorven?" vroeg Lene Stojke. „Dat is ai bijna twaalf jaar gele den. Mijn ouders stierven zes jaar voor haar. En zo sta ik nu al vele ja ren alleen voor deze zware taak". Haar oud gezichtje op de magere hals vroeg om medelijden. „Anna, je weet dat er sprake van is, dat ik moeder van het weeshuis zal worden, zodra het gebouw door de En gelsen is vrijgegeven. Er staat geen stuk meubel meer dat we kunnen ge bruiken. Al kon je maar een paar tafels en wat stoelen afstaan, missel, ien en kele bedden... Het zou misschien ook voor jou een verlichting zijn iets minder te moeten onderhouden". Lene Stojke keek haar nicht vragend aan. Zij zag iets in het perkamentachtige gezichtje trillen en voegde er haastig aan toe: „We moeten honderd twintig kinderen kunnen huisvesten, die niets meer heb ben, geen ouders, geen bezit, helemaal niets. Ze wachten in kampen en ver langen naar een tehuis, ook al is dat maar een weeshuis". Het trillen was erger geworden, nicht Anna knipperde nu met haar ogen als was zü bang voor iets dat vlak Voor haar gezicht werd heen en weer ge zwaaid. „Maar ik kan geen meubel mis sen", zei ze bevend. „Geen enkel meu bel kan ik missen. Er zouden kale plek ken in de kamers komen en denk eens aan hr zeil. Als je iets zou weghalen, zou het' zeil daaronder er heel anders uitzien dan de rest. Je zou het direct zien. Je zou dadelijk zien dat er iets miste". Zij bewoog afwerend haar han den. „Maar in de kelder?" pleitte Lene Stojke. „In de kelder?" vroeg nicht Anna, als begreep zij niet wat er bedoeld werd. „In de kelder staan meubels opge slagen". Erlof's moeder zei niet wat zij er allemaal gezien had. Complete wo ninginrichtingen stonden opgeslagen in de enorme kelders, die onder het he le huis doorliepen. Bedden had zij gezien en kasten, tafels en fauteuils, stoelen bij dozijnen, verder kisten en koffers, waarschijnlijk vol linnengoed. Schil derijen in vergulde lijsten, een zware bronzen engel op een voetstuk en een marmeren borstbeeld van Bismarck. „In de kelder?" herhaalde de oude dame nog eens bevend. En toen kwa men opeens de tranen in haar ogen: „Maar dat zijn onze uitzetten. De uit zetten voor ons huwelijk. Van Clo thilde en mij. Daar kan ik niets van wegnemen. Dat zou ontheiliging zijn". Haar stem schoot hoog uit en begon erg te beven als haar smal verfrom meld gezichtje. Maar je bent immers nooit getrouwd, en Clothilde ook niet, dacht Lene Stoj ke, maar zij zweeg. Zij is niet eens veel ouder dan ik, dacht ze, misschien tien, twaalf jaar, maar zij is verdroogd als een mummie in dit grote, oude huis zonder licht en zonder vreugde. Zij is verkommerd on- de- he gewicht van al haar bezit en zij kan niet meer horen, niet meer zien en niet meer voelen. Zij ruikt alleen nog maar stof en boenwas. Zij stond 0£. „Ik moet nu weg, naar een vergadering van de raad van be heer. Misschien wil je er nog eens over denken, nicht Anna? Het is moeilijk in deze tijd nieuwe tehuizen op te bouwen." Zij liep naa.' de deur en schoof in het voorbijgaan met haar rok een wit kan ten kleedje van een tafeltje dat diende voor niets. Zij bukte zich, legde het er weer op en streek er nog eens over. Zij dacht aan het kleine, kale zolderkamer tje op Sylt en verlangde er naar. „Moeder, weet je wat ik hier het naar ste vind?" had Erlof in het begin ge zegd. „Dat we niet meer samen sla pen." „Maar jongen, het is goed als ieder zijn eigen terrein heeft. Een mens moet geheimen kunnen hebben." „Wij ook?" Zij had hem aangekeken, zij had ge dacht aan het agendavelletje onder haar kussen en aan het schrift dat zij had gevonden onder zijn konijnenhok. Zij had er nooit met hem over gespro ken. „Ja, wij ook," zei ze rustig. „Ik geloof, dat dat het moeilijkste is van klein behuisd zijn of in een kamp leven. Ook al hèb je geen geheimen, je moet ze kunnen hebben. Zelfs wij." Maar nu verlangde zij naar hun kleine hokje. Er viel veel te regelen. Zij had het druk. Voor Erlof had zij niet veel tijd. Hij liep door de aardige stad, die nau welijks was gehavend, klom op de to rens en keek neer op alle puntige rode daken, de smalle, bochtige straten en de trams. Hij slenterde langs de haven en ging een kijkje nemen op het sta tion. Het station trok hem het meest; het was er vuil en grauw, maar er was veel te zien, hij keek naar alle mensen en trachtte zich voor te stellen hoe ze waren en waar ze naar toe gingen en wat ze deden. Waren ze eenzaam of hadden ze een hele familie, hadden ze werk, hadden ze een huis? Hij zag transporten verplaatste perso nen aankomen en vertrekken, hij hoor de talen die hij niet kende, hij zag of ficieren en verpleegsters in Engelse khaki-uniformen die de transporten in ontvangst namen of uitgeleide deden. Er waren altijd meer vrouwen dan man nen, gewoonlijk onnoemelijk veel kin deren en steeds een kabaal van vele, vele opgewonden stemmen, die huilden of lachten of zo maar kakelden. Vrou wen bepakt en beladen met zuigelin gen en met puilende koffers, manden en wonderlijke bundeltjes deden hem denken aan hun eigen, zo veel vrese lijker transport uit het Oosten. (Wordt vervolgd) king der eigenaars te danken, dat de Stichting voor Sport en Lichamelijke opvoeding te Made Drimmelen deze tocht kon organiseren. Dezelfde middag worden door de Speedboat en waterskivereniging op de Amer wedstrijden en demonstraties ge organiseerd, die voor Brabant, dat, uit gezonderd de Noord-Westhoek weinig waterrijk is, een evenement betekenen. Het ligt in de bedoeling, wanneer de Biesbosch-wandeling en dit watersport festijn -lagen, hier een jaarlijks terug kerende gebeurtenis van te maken, uiter aard met de nodige variaties. De twee genoemde hoogtepunten worden omlijst met optreden van radio-orkesten, met voetbal- en tenniswedstrijden en met gymnastiek- en turndemonstraties. Het wandelbos, gelegen in de onmid dellijke nabijheid van het sportpark te Made, zal gedurende de Sportdagen, 4-6 Juni, naar ontwerp van de kunst schilder J. Hubertus, worden geïllumi neerd. Woensdag zijn te Hamburg enkele hangpartijen uitgespeeld. De uitslagen hiervan waren Teschner (Did)-Schmidt (Did) Vs-y? (14de ronde), Golombek- Prins y,-Mt (14e ronde). De partijen Kie- ninger (Did) tegen Darga (Did) (lie ronde), Kieninger-Beni (14e ronde) en Kieninger-Pfeiffer (Did) (12e ronde) werden zonder verder spelen remise ge geven. Alhoewel nog een ronde gespeeld moet worden, staat de zege van Matano vic (Jsl.), wiens puntentotaal door geen enkele andere deelnemer geëvenaard kan worden, reeds vast. De bezetting van de ereplaats na hem is echter nog onzeker. De stand, voor de 15e en laatste ronde, is als volgt: 1. Matanovic 11% punt, 2. Darga 9% punt, 3. Pirc 8% pnt., 4 en 5. Beni en Teschner ieder 8 punten. Onze landgenoot Prins bezet met 4% punt de 15e plaats. Voor het drielandentournooi België- Nederland-Duitsland zijn in het drie- bandenspel de volgende partijen ge speeld: Clasens (B.) 50 bt h. sr. 4 gem. 1.— Popeyus (N.) 48 50 6 0.960 Vingerhoedt (B.) 50 58 8 0.862 Rombauts (B.) 38 58 4 0.655 De Ruyter (N.) 400 16 127 25.— Van Oosterhout (N.) 182 16 45 11.37 Vervest (B.) Boulanger (B.) Driebanden: Tiedtke (Saar) Popeyus (N.) Clasens (B.) Rombauts (B.) 400 25 196 25 64 16.— 48 7.84 50 56 4 0.892 41 56 4 0.732 50 74 4 0.675 44 74 5 0.594 Uit een ingesteld medisch onderzoek is gebleken dat Van Roessel geen enkel nadelig gevolg heeft overgehouden uit de botsing met de Zwitserse doelman in de landenwedstrijd Nederland-Zwitserland. Hij is geheel hersteld verklaard en zal Zaterdag en Maandag bij Willem II weer de middenvoorplaats bezetten in de wed strijd tegen Fortuna '54.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7