BRITSE VERKIEZINGEN Grote meerderheid Huurvoorstellen van mr. Burger Zij zullen in de fracties terdege worden bestudeerd „Zo eenvoudig is het heslist Mevrouw Bouman voorlopig Jungschlager's verdedigster Jongetje in lisse doodgereden Stormramp in de Verenigde Staten Minstens 94 doden en zevenhonderd gewonden Stadje Udall voor 90 pet. vernield Vandaag reeds nieuwe haring, maar Schotse... Waarschijnlijk geen haringrace Viaduct bij Zandvoortselaan Na koelhuis toch de mesthoop voor conservatieven „Onschuldig" in het Lagerhuis 60 tot 100 zetels Uiterste termijn voor romances Rechtszitting heden hervat Het weer doortastende vrouw Toestand H. Vader blijft vooruitgaan Paar zetels terug Aanvullende cijfers „Geen vuiltje aan de lucht" Labour geen kans meer Djakarta heeft geen bezwaar OVER ANDERHALF JAAR IN HEEMSTEDE: Leugendetector zegt: NJ VRIJDAG 27 MEI 1955 o 79sfe JAARGANG No. 26305 lisiim.WkVMi.WMMzmtimiit [ANORAKS - SPORTTRUIEN MORGEN: VIGILIE VAN PINKSTEREN Geboden Vasten- en Onthoudingsdag BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Eden stevig in het zadel In Djakarta is vandaag de behan deling van de zaak tegen Jungschla- ger voortgezet. Rechter Maengkom deelde tijdens de zitting mede er geen bezwaar tegen te hebben, dat mevrouw Bouman voorlopig als verdedigster zal optreden in afwachting van nadere beslissingen, nu de raadslieden Bou man, Boegheim en mej. Nany Razak zich hebben teruggetrokken. Het Indonesische persbureau PIA vermeldt niet of mevrouw Bouman bij de rechtszitting aanwezig is. Gehoord werd de 37-jarige J. Bo- lang, geboren in Menado, die vroeger vierde stuurman is geweest bij de KPM en in 1950 was verbonden aan ..et plaatselijke militaire commando van Makassar. Op verzoek van militaire zijde werd dit verhoor bij gesloten deuren afgenomen. Als aanleiding tot deze maatregel werden genoemd de reeds in de vorige zitting naar voren gebrachte dreigementen tegen de ge tuige Manoppo. Hem zou zijn medege deeld, dat hij in moeilijkheden zou geraken indien hij iets ten nadele van Jungschlager zou verklaren. (PIA) Zoals bekend heeft mevrouw Bouman, onmiddellijk nadat haar echtgenoot uit Indonesië was gevlucht, verklaard dat Advertentie (tot Zaterdagavond) Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk enige regen. Later opkla ringen. In het Noorden van het land vrü krachtige tot matige wind tussen Noord en Oost, in het Zuiden van het land zwakke tot matige wind uit Wes telijke richtingen. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. Zon: 4.33-20.46 Maan: 12.17-0.58 zij in Indonesië wilde blijven als de re gering het haar toestond. Zij heeft toen eveneens meegedeeld, dat zij van plan was als assistente van Derek Curtis Bennett te fungeren als deze Britse ad vocaat toestemming zou krijgen de ver dediging van Jungschlager over te ne men. Anders wilde zij zelf wel de ver dediging op zich nemen. Het klonk toen nogal fantastisch. Nu echter de Britse advocaat niet in Indo nesië is toegelaten, heeft rechter Maeng kom blijkbaar het onofficiële aanbod aanvaard. Mevrouw Bouman zal het aanbod van rechter Maengkom, om voorlopig de verdediging van Jungschlager op zich te nemen bij de voortzetting van de rechtzaak, in geen geval van de hand wijzen. Dat is de vaste overtui ging van landgenoten, die onlangs uit Indonesië zijn teruggekeerd en die de familie Bouman goed gekend hebben. Zij beschrijven ons vandaag de echt genote van de onlangs uit Indonesië gevluchte advocaat van Jungschlager als een energieke, doortastende vrouw, die nooit bij de pakken zal neerzitten. Het zal evenmin nodig zijn dat me vrouw Bouman zich eerst helemaal in werkt in de ingewikkelde affaire, want nadat zij aanvankelijk werkzaam was bij de Regerings Voorlichtingsdienst op het Hoge Commissariaat in Djakarta, is zij de laatste tijd opgetreden als secretaresse van haar man. Zij heeft geen juridische opleiding gehad. Al hoewel zij daar persoonlijk minder ste vig door in haar schoenen zal staan is dat in Indonesië in geen geval een practisch bezwaar, want de officier van Justitie, die zij tegenover zich zal vin den, Sunarjo, is evenals rechter Maeng kom geen jurist. De verbetering in de gezondheids toestand van de H. Vader heeft zich op verheugende wijze voortgezet. De Pauselijke audiënties zijn in aantal op gevoerd en hebben bijna de vroegere frequentie herkregen. Tot iedere groep, die tot een audiëntie wordt toegelaten, richt de H. Vader een korte of lange toespraak. Ofschoon over het algemeen duidelijk sprake is van een verschuiving ten gun ste van de Tories, wonnen een paar socialisten hun zetels terug met een ge stegen meerderheid, o.a. de candidaat voor Rugby, en de candidaat voor Lin coln. De laatste, ex-minister Geoffrey de Freitas, werd gemolesteerd toen hij na het bekendmaken van de uitslag het stemlokaal verliet. Verder boekte mevrouw Braddock een mooi succes in Liverpool. De lei ders van haar kiesdistrict hadden oor spronkelijk geweigerd haar candidatuur te vernieuwen. Onder pressie evenwei van het lafidelijk hoofdbestuur van La bour werd zij toch geaccepteerd. Doch een van de socialistische malcontenten van haar. district stelde zich tegencandi- daat als onafhankelijk socialist. Laatst genoemde verloor zijn waarborgsom, en mevrouw Braddock werd herkozen met een gestegen meerderheid. Michael Foot, een van Be van's naaste medewerkers en redacteur van het Beviaanse weekblae. „Tribune" verloor zijn zetel, evenals de bekende socialist Anthony Crossland. De uitslagen van de tellingen voor de resterende 273 plattelands districten bevestigen de duidelijke lijn in de richting van een conser vatieve overwinning. In de loop van de dag heeft Labour de voorsprong van drie zetels verloren. De verde ling van 366 van de 630 zetels is thans bekend. Hiervan zijn 184 zetels naar de conservatieve partij, 180 naar Labour en 2 naar de liberalen gegaan. Vanmorgen is bij het oversteken van de Rijksweg in Lisse ter hoogte van de Beekbrug het zesjarig jongetje C. Boekei door een personenauto aange reden. Het knaapje stak bij het spelen de rijbaan over en lette daarbij niet op het verkeer. Tijdens het vervoer naar een ziekenhuis in Leiden is het slachtoffertje aan de verwondingen be zweken. Na maandenlang in de koelhui zen op betere tijden gewacht te hebben, blijkt thans een groot gedeelte van de appels niet vol doende op te brengen en belanden duizenden kilo's op de mestvaalt. Een triest gezicht op een vuilnis- stort bij Gronsveld. Ook de Zusters van de Congregatie van het H. Hart uit Honor Oak vervulden trouw haar stemplicht. Tory, Labour? De Amerikaanse staten Kansas, Okla homa en Texas zijn Woensdagavond geteisterd door wervelstormen, waar door minstens 122 personen om het le ven zijn gekomen en 800 gewond. Het stadje Udaü in Zuid-Kansas is het zwaarst getroffen. Van de 750 inwoners zijn er 55 om het leven gekomen en nieer dan honderd gewond. Negentig procent var. alle gebouwen is ver nield. De verbindingen zijn verbroken, de straten zijn versperd door modder en puinhopen, de electriciteitsvoorzie- ning stagneert. Blackwell in Oklahoma, 130 km van Udall, ziet er uit als na een bombarde ment. Hiér zijn zeventien personen om het leven gekomen en meer dan 500 gewond. Ongeveer 36 huizenblokken en verscheidene fabrieken zijn volledig ver nield. Ook in Blackwell zijn de verbin dingen verbroken. Reddingsploegen zoe ken naar slachtoffers onder de puin hopen. De wervelstormen hebben ook in vele andere steden grote schade aangericht, doch daar vielen, behalve twee doden die in Sweetwater te betreuren zijn, geen slachtoffers. Voorts zijn alle vijftien inzittenden van een Amerikaanse bommenwerper van het type B-36 om het leven geko men, toen hun toestel als gevolg van de stormen ten Zuiden van Sterling City in Texas neerstortte. Een radiostation in Kansas maakte bekend, dat de vernielingen in Black well iedere beschrijving tartten. De inwoners van de stad hadden geen tijd om na te denken of hulp te halen. Men was druk bezig zich uit de puin hopen te bevrijden, de gewonden te red den en de gezinsleden bü elkaar te zoeken. Toen later de verbindigen weer be gonnen te werken en reddingsbriga des de stad binnen trokken, waren '"'e ziekenhuizen in de omgeving reeds niet meer in staat de stroom van gewonden te verwerken. Vele slachtoffers moes ten elders trachten medische hulp te verkrijgen. Ooggetuigei zeiden dat het geluid van de naderende tornado leek op een goe derentrein, die vlak langs de deur voor bijreed. Toen de heer en mevrouw Milo Da- vis uit Blackwell uit de puinhopen van hun totaal vernielde en ineengezakte huis kropen, constateerden zij dat hun beide jonge zoons op het platte dak aan het spelen waren. Het Amerikaanse meteorologisch in stituut heeft de bevolking gewaar schuwd, dat er zich vandaag in vrijwel geheel Iowa en delen van de staten Ar kansas, Mississippi, Tennessee en Mis souri nieuwe wervelstormen zullen voordóen. (Rtr/U.P.) (Van onze parlementaire redacteur) Nog altijd worden de kansen van mr. Burger tot reconstructie van het kabinet-Drees slecht beoordeeld. Maar er is een lichtpuntje in de situatie te ontdekken, als men optimistisch wil zijn. De socialisten zijn bij hun eerste poging tot toenadering Donderdag met voorstellen die betrekking hebben op een huurbeleid gekomen, die op het eerste gezicht niet van de hand zijn gewezen. De voorzitters van de fracties van de K.V.P. en de C.H. en later op de dag ook dr. Schouten van de A.R. hebben Donderdagmiddag deze voorstellen in handen gekregen die zo ineens niet op hun mérites te beoor delen vielen. Zij zijn eveneens in han den gesteld van de heer Joh. Willems, thans optredend als voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de P.v.d.A. Besloten is dat deze voorstellen in de fracties terdege bestudeerd zullen wor den. De fractievoorzitters hebben de heer Burger toegezegd, dat hjj in dc loop van de dag antwoord kan verwach ten. In de socialistische pers stond giste ren al te lezen, dat de confessionele partijen nu wel gerust kunnen zijn. „Zo eenvoudig is het beslist niet", was het oordeel van de heer Tilanus, de fractievoorzitter van de C.H.. die wij in het Kamergebouw aantroffen met een grote enveloppe onder de arm, waarin de socialistische concessies ge borgen waren. Daarentegen deed de heer Joh. Willems ons in de meest opgewekte stemming weten, dat het nu langzamer hand duidelijk moet zijn dat er geen vuiltje aan de lucht is. De P. v. d. A. wil alleen het huur wetje niet. Het regeringsbeleid ziet zij als een heel andere zaak en daar blijft zij volko men achter staan. Nog altijd kan men in socialistische kring maar niet het simpele feit aanvaarden, dat het huur- wetje door dr. Drees als een wezen lijk onderdeel van dat beleid aan de Kamer is voorgehouden, een zo inte grerend onderdeel, dat de regering eenstemmig de portefeuilles beschik baar heeft gesteld en er niet meer aan denkt langer verantwoordelijkheid te dragen w;anneer dat huurwetje niet wordt aangenomen. Er zit in de technische kant van de huurwet wel een aanknopingspunt voor partijen om tot elkaar te komen. Dat punt is gelegen in de door de socialis ten in het debat reeds sterk aangevoch ten grenzen, waarboven huurverhoging wel en waarbeneden ze niet zal vallen. Tot een amendement van de P. v. d. A. is het bij de behandeling niet gekomen, omdat deze fractie nu eenmaal de ge hele huurwet van de tafel wilde vegen. Het blijkt ons dat andere fracties op dit punt wel bereid zijn tot concessies. Men heeft begrip voor de gerede aanleiding die er vooral voor de communisten in zal zijn gelegen, om in de gehele huur- materie te gaan stoken, wanneer de ene groep arbeiders wel, de andere geen huurverhoging moet betalen. Maar het wezenlijke punt waar het om gaat is de kwestie: al of niet huurbelasting. Dit laatste brengt de zaak op principieel terrein en daar zal men elkaar ongetwij feld moeilijker kunnen vinden. Naar schatting 25 a 30 loggers zijn vannacht voor het eerst aan schot gegaan op 56 gr. N.B., maar mag men de berichten, die vanmorgen uit zee kwamen, geloven, dan zijn de vangsten zeer gering. De meeste schepen meldden een half tot drie kwart kantje uit de zestig netten. Alleen van de Neptunus KW 45 kwam het bericht, dat vier kantjes haring gevangen waren, te weinig echter om een reis naar huis te rechtvaardigen. De schepen stomen thans verder de Noord in, om het vanavond op 57 gr. N.B. opnieuw te proberen. In rederij kringen neemt men aan, dat deze keer niet één logger in staat is, naar huis te ko men, zodat de kans dat er een stil letjes tussenuit is gegaan wel zeer gering is. Reeds enige tijd worden in de om geving van de Zandvoortselaan te Heemstede door de N.S. opmetingen verricht. Een en ander houdt verband met het voornemen van de N.S. om in het najaar van 10.55 een aanvang te maken met de ophoging van de spoor baan Haarlem-Leiden. Het gemeente bestuur van Heemstede heeft voortdu rend contact onderhouden met enkele ingenieurs van de Spoorwegen, welke besprekingen hebben geleid tot weder zijdse overeenstemming om in de ko mende herfst met de werkzaamheden, die ongeveer anderhalf jaar zullen du ren, te beginnen. Reeds jaren wordt er gesproken over de aanleg van verschillende tunnels, o.a. bij de Zandvoortselaan te Heem stede alsmede bü de Pijlslaan en Wes tergracht te Haarlem en in nog twee wegen van het provinciale wegenplan. De betrokken partijen, de gemeenten Heemstede, Haarlem, Bloemendaal en Zandvoort, zijn het tot nog toe met de Spoorwegen niet eens kunnen wor den over de aanleg en financiering van de plannen. De Spoorwegen hebben zich nu echter op het standpunt gesteld dat langer wachten niet meer verant woord is. Met het gemeentebestuur van Heemstede is men tot overeenstemming gekomen voor het project bü de Zand voortselaan, dat de N.S. nu voor eigen rekening gaan bouwen. Het betreft hier een zogenaamd vrüe kruising. De spoorbaan wordt omhooggebracht, ter- wül de Zantvoortselaan zijn tegen woordige hoogte behoudt. Er komen twee doorgangen voor het snelverkeer en aan weerszijden daarvan een door gang voor fietsers en voetgangers. De bouwtijd zal ongeveer anderhalf jaar in beslag nemen. Toch wordt vandaag haring in ons land gegeten. Een Scheveningse impor teur heeft namelijk tweehonderd vaten Schotse maatjes laten komen Uiteraard heeft dit gebaar enorm veel stof doen opwaaien. De importeur kan men dit niet kwalijk nemen. Hij bewijst een goed handelaar te zijn. Van het bedrijfschap voor Visserij producten vernamen wij, dat dit een vol komen legale transactie is. Ook in an dere jaren werden Schotse maatjes aan gevoerd, doch dat viel niet op, omdat dan de eerste Hollandse nieuwe al bin nen was. Nu de vloot als gevolg van de staking enige dagen later uitgevaren is dan de bedoeling was, heeft de impor teur de hem door de omstandigheden geboden kans met beide handen aan gegrepen en het Bedrijfschap had er geen bezwaar tegen de Schotse maatjes wat vroeger te laten komen, omdat men op dat moment nog niet wist hoelang de staking zou duren. In rederskringen is men over deze gang van zaken zeer ontstemd. Tal van reders zijn tevens groothandelaar en De eerste nieuwe haring vanochtend aan de visafslag te Scheveningen aan gevoerd, was geen Hollandse nieuwe, maar Schotse, afkomstig van een im porteur. De partij is echter niet ver kocht, zodat het de vraag is of men vóór Pinksteren nog nieuwe haring kan eten. hebben dus overal in den lande vishan delaren tot klant, die op de nieuwe maatjes zitten te wachten. De reders zullen dus geen andere keus hebben dan vandaag hun eigen verdriet te ko pen, willen zij hun klanten niet teleur stellen. De verkoop van de Schotse maatjes in Scheveningen is voor de importeur een grote teleurstelling geworden. De kwaliteit viel niet mee en de haring was vrij sterk gezouten. Het gevolg was, dat toen om ongeveer half twaalf de afslag begon de handel zeer weinig interesse toonde, waardoor de impor teur genoodzaakt was de hele partij op te houden voor prijzen, variërende van 12065 gulden per kantje. De verbetering in de gezondheidstoe stand van kardinaal Segura, die Dins dag intrad, is verder voortgeschreden. Zijn artsen zeiden, dat zijn algemene toestand, hartslag en bloeddruk bevre digend zün. Eden en de oudste dame uit zijn kies district. Een leugendetector heeft gisteren aangegeven, dat een gevangene,die reeds sinds 1923 volhoudt, dat hij on schuldig is aan de moord, waarvoor hij veroordeeld werd, de waarheid heeft gesproken. Een functionaris van het „Leonarde Keeler Crime Laboratory" onderwierp gisteren de 64-jarige James Shannon die eens op erewoord werd vrijgelaten, maar later weer werd gevangen gezet wegens schending van het „parole", aan een test met de leugendetector. De functionaris, Stephen Schutt, ver klaarde na afloop van de test, dat ge bleken was, dat Shannon op alle be langrijke punten, die met zijn zaak verband hielden, negatief gereageerd had bij het volhouden van zijn onschuld. De advocaat van Shannon, Paul Thur- low, heeft onmiddellijk bekend gemaakt, dal hij zal trachten een herziening van het proces tegen Shannon te bewerk stelligen. (Van onze Londense correspondent) Toen men vanmorgen in 273 van de 630 Britse kiesdistricten begon met het tellen van de gisteren uitgebrachte stemmen was de uitslag van de ver kiezingen reeds duidelijk: de conserva tieve partij zal zeer waarschijnlijk met een meerderheid van 60 tot 100 zetels de overwinning behalen op Labour. Een belangrijk grotere meerderheid dan in het oude parlement, waar de conserva tieven een overwicht van 26 zetels had den. Dit blijkt uit de uitslagen in 357 kiesdistricten, die vanmorgen bekend waren. De stand was toen 179 zetels voor Labour, 176 voor de conservatie ven en 2 voor de liberalen. Onder de 176 zetels voor de conservatieven zijn er evenwei 16, die zij als winst kunnen beschouwen. Bovendien pleegt het me rendeel van de eerste reeks van uitsla gen te komen uit districten met een Labourmeerderheid. Het feit dat La bour bü deze voorlopige uitslag slechts een voorsprong van 3 zetels heeft wijst dus duidelqk op een overwinning van de conservatieven. Afgaande op het feit dat in het aantal uitgebrachte stemmen bovendien een verschuiving van ander half procent ten gunste van de conser vatieven valt te constateren, menen Attlee voor het stembureau. conservatieve woordvoerders een meer derheid van 60 tot 70 zetels voor hun partij in het Lagerhuis te mogen ver wachten. Anderen echter achten zelfs een meerderheid van 100 zetels waar- seliijnlijk. De politie past op de baby. Lord Woolton, voorzitter van de con servatieve partij, kon dan ook heden ochtend om vier uur, toen de laatste uitslagen van de eerste reeks binnen waren, reeds verklaren dat hij rekende op „een flinke meerderheid". En Morgan Philips, partijsecretaris van Labour, gaf uiting aan de vrees dat Labour geen kans meer had. De opkomst van de kiezers is tot heden geringer gebleken dan in 1951, toen 83,16 procent van het electoraat ter stembus ging. De tot nu toe ont vangen cijfers wijzen op een percenta ge gelegen iets beneden 79 procent. Dit laatste is eveneens een ongunstige factor voor Labour, die altijd het slachtoffer wordt van een geringe op komst. De liberalen hebben tot nu toe twee zetels veroverd, doch 43 van hun candidaten hebben de waarborgsom van f 1500 verloren, evenals 14 com munistische candidaten. et Amerikaanse leger, dat voorbereidingen treft Oosten rijk te verlaten, heeft een uiterste termijn gesteld voor roman ces tussen Amerikaanse soldaten en Oostenrijkse meisjes. De G.I.'s kregen het advies dat een soldaat die van plan is een Oos tenrijks meisje te huwen, zijn bevel voerend officier vóór 15 Juni om toestemming moet vragen „andert zal er misschien geen tijd meer zijn de aanvraag af te werken", zei hel leger. Tezelfder tijd maakte de staf be kend dat het reusachtige hoeveel heden surplus uitrusting gaat verko pen en het vroeg het Oostenrijkse publiek een bod te doen. Onder het materiaal dat verkocht zal worden bevinden zich motorvoertuigen, koel kasten, tentdoek, oud metaal, meu bilair en kolen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1