Pinksteren 59 ZETELS MEERDERHEID m zwaar staat voor beg in Vannacht breekt een spoorwegstaking uit Drukke das voor de formateur Standpunten over en weer getoetst Voorstellen Burger niet op het eerste gezicht afgewezen DE EERSTE MAATJES ZIJN ONDERWEG Voorpret Hengelseisoen „Recht" in Indonesië r MOF n Maandag waarschijnlijk afslag Vrees voor nieuwe gevechten Nog al verward Eerste Pinksterdag: Missie-Ziekendag Burger vergadert met fractieleiders Paus over het gezin in de samenleving Het weer V ZATERDAG 28 MEI 1955 79ste JAARGANG Nó. 26306 VERHOOGDE BOUWKOSTEN. VERHOOGDE BUdragen Plotseling ontstond er uit de hemel een gedruis als van een aanstormende wind, daar waar zij bijeen zaten; allen werden ver vuld van de Heilige Geest en spraken over de grote dingen Gods." Havenstaking duurt nog voort Reconstructie over hoofd der ministers Socialisten tegenover gesloten front NEDERLANDS VEE VOOR SPANJE (jee. MS lejwifcu iïiüf! Falcon zijden regenm. 49.75 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544. De geloofsverflauwing van de tegenwoordige mens heeft men o.a. trachten te verkla ren door het gemis van de volledige inzet der hele persoonlijkheid. Moe ten wij hierin soms zien een onbe wuste vrees voor de verplichtingen, die het besef van onze waardigheid als Christen ons oplegt? Of komt het omdat de meesten onder ons door gaans niet tot het inzicht geraken van hun grootste bevoorrechting en bijgevolg de noodzaak niet aanvoe len hun gedrag in overeenstemming te brengen met hun werkelijke roe- Ping? Zou het dan een kwestie zijn van praktisch ongeloof? De doorsnee-mens kan de wonde ren, waai-van het geloof hem zegt, dat zijn ziel het toneel is, zeer moei lijk overeenbrengen met zijn gewone, alledaagse persoonlijkheid. Men gaat, zo is opgemerkt, principieel accoord met de onbepaalde en uni versele toepassing der geloofswaar heden, maar geeft zich geen reken schap van de persoonlijke beleving daarvan. De gewone mens komt moeilijk tot de praktische overtui ging, dat God zó met hem begaan is, dat Hij met hem intieme genade betrekkingen wil onderhouden. Maria van Nazareth is de veroor deling van dat praktische ongeloof. Zij maakt de wonderen der genade geloofwaardig. Waarschijnlijk ligt hier de oorzaak van het euvel, omdat men de onein dige geestelijke werkelijkheid van Gods genadebestel niet kent en deze zo onzegbaar verheven lijkt, blijft zij in het algemeen buiten de belang- ste g van de al te zeer op het tijde lijke gerichte mens. Zou men van deze opvatting uit niet ook kunnen verklaren, waarom het Pinksterfeest velen zo weinig zegt, terwijl toch de H. Geest de enige „Heiligmaker" is. Zijn zending voltooide Christus' verlossingswerk, door Hem is het goddelijk genade plan eerst volledig geworden. Dit bleek al aanstonds op het eerste Pinksterfeest. In één ogenblik maak te de beloofde „Kracht uit den hoge" de angstige apostelen en leerlingen tot onweerstaanbare helden van ge loofsmoed. De H. Geest en Zijn zeven gaven vormen in Gods oneindig lief devol genadeplan de laatste en hoogste bovennatuurlijke hulp om de mens zijn eeuwige zaligheid te doen bereiken. Zij zijn de volstrekt onmisbare, absoluut noodzakelijke aanvulling van de ontoereikendheid der deugden. De onwaarschijnlijke bevoorrech ting van ons kindschap Gods, van ons lidmaatschap van Christus' Li chaam eist, dat wij „een menselijk leven leiden, zoals God een mense lijk leven zou leiden". Het is eenvou dig een ereplicht te handelen naar goddelijke maatstaven omdat wij door de genade boven ons zelf zijn verheven tot op het goddelijke le vensplan. Onze menselijke natuur plaatst echter, ook na de instorting der heiligmakende genade, der god delijke en zedelijke deugden, zoveel hindernissen op onze weg naar God, dat er een aparte hulp, een stuwing van buiten, van een ander nodig is om de verschillende deugden tot "ichtbare werkdadigheid te bren gen. En deze Andere is de H. Geest. Hij is het, Die ons geloof onder steunt door wijsheid, verstand en kennis. De aarzelingen der voorzich tigheid verwijdert de gave van raad; vroomheid geeft dieper perspectief aan de rechtvaardigheid; vrees ver vangt de omzichtige voorschriften der menselijke rede door de vereis ten om te behagen aan de hemelse Vader, en sterkte verleent de deugd van dezelfde naam. Zo schenken de zeven gaven van de H. Geest de no dige soepelheid aan verstand en Wil om de inwerking der deugden te ondergaan. Beantwoordend aan de stuwing van de H. Geest gaan wij voort uit kracht van een - erkte, die die de onze niet is. Het initiatief van onze beslissingen en de energie, Waarmee zij worden uitgevoerd, be rusten niet bij de reden, versterkt door de deugden, maar bij de H. Geest zelf. Wij worden véél meer voorwaarts gedragen dan dat wij ons zelf een weg banen. Echter nooit tegen onze wil! Onze vrije mede werking is vereist zowel door met behulp der zeven gaven de geschikt heid aan te kweken om de inspraken van de H. Geest te aanvaarden en op te volgen als door het vermijden van alles, wat Zijn influisteringen onverneembaar maakt. De inwoning en werking van de H. Geest in onze zielen is een ge loofsmysterie. De wonderen van het goddelijk genadeleven zijr. zo on zegbaar groot en verheven, dat zij ons geloof geweld aandoen. Maar ook hier staat de H. Geest ons ter zijde met Zijn gaven van wijsheid, verstand en kennis om ons dat ge loof te schenken, dat volgens de H. Schrift, de wereld overwint. Moge het Pinksterfeest in onze harten een vurig verlangen wekken baar meer kennis van Gods genade- bestel, waarvan de H. Geest de be werker is. Eerst wanneer wij in ons godsdienstig leven aan Hem bewust de plaats inruimen, die Hem toekomt blogen wij verwachten, dat het Chris tendom in ons gedrag een waardige gestalte krijgt. Het inzicht in deze waarheid zij voor ons allen de goddelijke vrucht van het feest, dat wij morgen vie ren. (Naar een schildering van Cuno van der Steene (Uit de Handelingen der Apostelen) (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Er moeten nog twee verkiezingsresultaten binnenkomen uit verwijderde gewesten, waarvan een waarschijnlijk zal uitvallen ten gunste van de con servatieven en de andere ten gunste van de liberalen. De verihoedelijke eind stand zal derhalve als volgt zijn: conservatieven 344 (oude Lagerhuis 319), Labour 277 (293), liberalen 6 (6), anderen 2 (4). De Speaker, die zijn zetel behield voor de conservatieven, blijft buiten beschouwing. Derhalve heeft de conservatieve partij eén meerderheid van 67 over Labour en van 59 over alle andere partijen. In de meeste stemmingen zal evenwel de meerderheid voor de regering groter zijn. Want de twee „anderen" zijn leden van de Ierse Sinn Fein; een van hen zit in de gevangenis en de andere zal van zijn zetel geen gebruik maken. Bovendien zullen in vele gevallen de zes liberalen voor de regering stemmen. portefeuilles behouden, totdat het Eden behaagt zijn regering te wijzigen. Er is derhalve geen reden tot haast. En toen Eden gisteren in verband met de dreigende spoorwegstaking het ka binet bijeenriep, waren het de oude ministers die automatisch op het appèl verschenen om te beraadslagen met hun leider. Het is evenwel waarschijnlijk dat ka binetswijzigingen zullen worden aange kondigd voor Donderdag over een week. De conservatieve overwinning is ge ringer dan vele conservatieven gehoopt en verwacht hadden, en zeker geringer dan de electronische breinen op grond van de eerste resultaten voorspelden (een van deze electrische monsters wist na het binnenkomen van de tien eerste resultaten te vertellen dat de meerder heid van de Tories 150 zou bedragen). Desalniettemin tekent de uitslag een fraaie overwinning voor Eden en de zijnen en een ondubbelzinnig nieuw mandaat. Eden staat voor een zwaar begin. Want vannacht zal het locomotiefper- soneel van de Britse Spoorwegen voor 80 procent de arbeid neerleggen, terwijl er nog steeds een havenstaking aan de gang is in zes Britse havens. De ernstig verstoorde arbeidsvrede in Groot-Brittannië vereist dringend in grijpen van hogerhand. Het vorig jaar vonden er in Engeland 1999 stakingen plaats, waardoor ruim 2% millioen ar beidsdagen verloren gingen, en dit in een land, waarvan de economische welvaart, ondanks alle tekenen van het tegendeel, labiel blijft. Het publiek is de stakingen meer dan moe, en de nieuwe Britse ^gering zal niet door kunnen gaan met steeds weer op de loop te gaan onder de druk van stakingen. De „Times" noemde heden morgen in een hoofdartikel deze sta kingen „een nationale vloek", en advi seert Eden besprekingen te houden mei de leiders van de vakverenigingen om naar een oplossing te zoeken. De „Ti mes" adviseert de premier eveneens zijn regering ingrijpend te reorganiseren. Er moeten volgens het blad nieuwe per soonlijkheden en nieuwe inzichten ko men. Tenslotte wijst de Times op de noodzaak een nieuwe eenheid te brengen in het land, dat momenteel verdeeld wordt door gevoelens van bitterheid en afgunst (dit laatste is sterk aangewak kerd door Bevan en de zijnen, die al tijd de klassenhaat hebben gepreekt). In verband met een waarschijnlijke herorganisatie van het kabinet dient bedacht te worden dat Sir Anthony Eden weliswaar een nieuw mandaat heeft ontvangen, doch dat hij ondanks ontbinding van het vorig Lagerhuis nog steeds premier is en blijft, en dat zijn collega's in de regering eveneens hun De fracties van de K.V.P., C.H. en A.R. hebben de gehele Vrijdag nodig gehad om haar standpunt te bespreken ten opzichte van de voorstellen van mr. Burger inzake de huurverhoging. In de namiddag hebben de fractievoorzitters met mr. Burger contact opgenomen, waarbij de stand punten over en weer zijn getoetst. Nadat opnieuw besloten vergaderingen waren gehouden, is de beslissing over de pogingen tot reconstructie van het kabinet nog onzeker. De heer Burger is met de voorlopige resultaten naar huis gegaan en zal mogelijk heden tot een beslissing komen. Van daag zouden de pogingen om tot overeenstemming te geraken worden hervat. De voorstellen van mr. Burger zouden dan in nieuwe versie op tafel komen, bjjgewerkt naar hetgeen de fracties gisteren naar voren hebben gebracht. De voorstellen van de heer Burger wat zij dan ook mogen inhouden worden in ieder geval ernstig overwo gen. Of zij worden aanvaard door de fracties van de K.V.P., de A.R. en de C.H.U., die er het grootste deel van de Vrijdag over hebben vergaderd, zal af hangen van de mate, waarin de P.v.d.A. bij monde van de heer Burger over de brug komt met concessies. De P.v.d.A. heeft vóór de crisis verkondigd, dat zij een nieuwe huurronde zonder huur belasting niet zou accepteren. Een ver hoging van tien procent voor de duur dere woningen was voor haar onaan vaardbaar, doch een verhoging van 25 procent voor alle woningen was aan vaardbaar, mits de huiseigenaren daar van acht procent zouden afstaan. Tien procent voor de huiseigenaren derhalve was te veel, doch zeventien procent niet te veel. Het vermoeden ligt voor de hand, dat als de P.v.d.A, als conces sie harerzijds de gedachte aan huur belasting tijdelijk laat varen, zij zal trachten te beknibbelen op het toch al beperkte voorstel van minister Witte. Het wordt dan de vraag of hetgeen overblijft nog de moeite waard is Men weet, dat de hele Kamer, buiten de socialisten, voorstander was van een algemene huurronde in plaats van de vijftien huurpeilen van minister (Vitte. De socialistische pers heeft er ach en wee over geroepen, dat er on der de huurverhoging van het ontwerp- Witte ook arbeiderswoningen zouden vallen. Nu kan men verwachten, dat het plan-Burger op dit punt een verfijning zou bevatten, dus bijvoorbeeld dertig huurpeilen, maar dan valt niet in te zien hoe de andere fracties voor zulk een lappendeken enthousiasme zouden kunnen opbrengen. Een algemene huur ronde van minder dan tien procent dan? Gesteld, dat de anderen dat nog de moeite waard vinden, hoe zit het dan met de compensatie? Het denkbeeld van de heer Andriessen van een loons verhoging ad hoc van twee procent is afgestuit op de politiek ZijlstraSuur- hoff, welke vasthoudt aan de bevriezing van lonen en prijzen. De compensatie zou dan in de sfeer der belastingen moeten worden gezocht en dan komt voor de lagere inkomens alleen een verlaging van de indirecte belastingen in aanmerking. Vermoedelijk is ook het denkbeeld van verlaging der grondbelasting weer opgedoken, dat pverigens eveneens door het aftredende kabinet is afge wezen. En de crux van de kwestie is natuurlijk, in hoeverre de socialis ten afzien van hun stokpaardje, de huurbelasting. De heer Burger schijnt plannen te hebben voorgelegd voor korte en voor lange termijn. Verbindt hij aan zijn concessies op korte ter mijn de voorwaarde, dat op lange termijn de huurbelasting toch weer aan de orde komt? Het zou ons niet verbazen. Daarom is al het overleg van Vrijdag nog geen teken, dat de brede basis wordt hersteld. Hoogstens kan men zeggen, dat het voorstel-Burger c.q. de voorstellen-Burger niet reeds op het eerste gezicht zijn afgewezen. Doch zelfs al veronderstelt men een ogenblik, dat de andere fracties hel voorstel-Burger toch nog als een posi tieve bijdrage tot het huurprobleem zouden erkennen, dan komt dat er op De tweede nacht van de haringvisse rij heeft wat betere resultaten opgele verd. Vooral de Katwijkse vloot heeft niet onfortuinlijk gevist, al waren hier nog twee combinaties, te weten de com binatie Kennemerlg.nd en de combinatie Rijnstroom-Ouwehand, die „geen vangst" moesten melden. De andere groepen de den het beter. De combinatie Adeco kwam aan de spits te staan met 46 kantjes, de combinatie C. den Duik meldde 30 kantjes, de twee schepen van de combinatie Joh. Parlevliet vingen samen 24 kantjes en de groep Sitoh had er 17. Minstens drie loggers van de Katwijk- se vloot zijn thans op weg naar IJmui- den, waaronder de Neptunus KW 45 met 24 kantjes. Ook de Martha IJM 74 of de Gorredijk IJM. 75 zou op thuisreis zijn. In ieder geval worden op eerste Pink sterdag in totaal 104 kantjes in IJmuiden verwacht. De loggers zullen die dag hun vangst niet lossen maar voor de kant blijven liggen. De vangst wordt in de nacht van Zondag op Maandag op vrachtauto's overgeladen en naar Kat wijk gebracht. De kans is groot, dat daar op tweede Pinksterdag de partij verkocht zal worden. Van de Vlaardingse vloot zijn thuis- stomend de VL. 71 met 25 kantjes van vier schepen en de VL. 132 met 23 kant jes, waaronder 18 kantjes eigen vangst. Van de Scheveningse vloot zijn onder weg de SCH. 124 met 12 kantjes en de SCH. 333 met 20 kantjes. Ook in deze plaatsen wordt overwogen Maandag te markten. Het ziet er niet naar uit dat dit jaar een race gehouden wordt om het eerst binnen te komen. Het heeft ook weinig zin, omdat de vangsten tot Maandag aan boord zullen blijven. Het ligt dan ook in de lijn der verwachting, dat niet alle schepen naar IJmuiden zullen ko men. De Scheveningers en Vlaardingers zullen waarschijnlijk rechtstreeks de eigen haven opzoeken, omdat een paar uur tijdverschil thans invloed heeft op de markt. De clandestiene radio van de gods dienstige Binh Xuyen sekte heeft mede gedeeld, dat generaal Soai het ultima tum van premier Diem de wapens voor vandaag neer te leggen of totale ver nietiging tegemoet te gaan, onbeant woord heeft gelaten. Men vreest daar om dat de 40.000 man Hoa Hao troepen de strijd met het nationale leger wen sen uit te vechten. neer. dat de vier fracties tezamen het voorstel-Witte zitten bij te schaven en eigenlijk het werk doen, dat zij met behulp van amendementen tijdens de parlementaire behandeling hadden kun nen doen. Maar toen wilde de regering niet van amendementen horen. Het kabinet had in het voorstel-Witte een evenwichtspunt gevonden, waarbuiten niet getreden mocht worden. Het voor stel-Witte was a prendre ou a laisser. Als nu de vier fracties zich zouden verenigen op een voorstel-Burger dat afwijkt van het ontwerp-Witte, dan rijst de vraag of op deze basis het kabinet wel te reconstrueren valt. Want dan zou het gereconstrueerde kab'- net moeten terugkomen op het standpunt van het te reconstrueren kabinet, dat im mers afwijkingen van het voorstel-Witte on aanvaardbaar had verklaard en zou het dus moeten erkennen dat de portefeuillekwestie lichtvaardig was gesteld. Hier komen enige merkwaardige aspecten aan het licht van de opdracht aan mr. Burger tot reconstructie van een kabinet, waarvan hij niet alleen geen deel uitmaakte, maar dat hij zelfs ten val heeft gebracht. Niet. alleen zal hij zelf om te kunnen slagen veel water in zijn wijn moeten doen, maat >ok zal hij van zijn ge reconstrueerde object een erkenning van on gelijk moeten eisen. En als dat alles nog mogelijk ware zou hij toch niet kunnen voorkomen, dat hij zijn partijgenoot Drees een publiek échec aandoet, want dan zou hij, mr. Burger, aan zichzelf als formateur hebben voorbehouden, wat hij als fractievoorzitter aan dr. Drees heeft onthouden: de kans tot herstel van het vorige kabinet op basis van een tege moetkoming van de P. v. d. A.-fractie. En dan spreken wij nog maar niet eens over de mogelijkheid dat de fractie van de P. v. d A. over do voorstallen "ar* At» formateur Burger in zichzelf verdeeld raakt. Hei ziet er alles nog al ingewikkeld en verward uit. Maar voorlopig verkeren wij nog in een stadium van voeling tussen de vier fracties en de formateur. Opvallend was de afwezigheid van alle socialistische Kamerleden in het Kamer gebouw. Zij vergaderden in het diepste geheim te Utrecht met het partijbestuur en de socialistische ministers. Of de heer Roemers er ook bij was, is niet bekend. Tweede Pinksterdag wordt de eerste visdag, maar de hengelaars hebben nu al voorpret met de voorbereiding bij het inkopen van de hengelspullen en het gereed maken van de netten. En of schoon het niet te hopen is, zal een Zuid-W ester waarschijnlijk ook wel goede diensten kunnen bewijzen. Z. H. de Paus heeft door de in stelling van de Zieken-Missiedag de medewerking willen vragen var alle zieken over de gehele werelo om Gods bijzondere zegen en ge nade te verkrijgen voor het missie werk der Kerk. Het offer der zieken voor de mis sie vraagt Z. H. de Paus dringena op de Eerste Pinksterdag, de stich tingsdag der Kerk, de Zieken-Mis siedag. Een plaatje met offergebed kunt ge bij uw parochie-geestelijk heid bekomen. Hedenmorgen heeft de kabinetsforma teur mr. Burger een onderhoud gehad met de fractievoorzitters van de K.V.P., de A.R. en de C.H., alsmede met de wnd. voorzitter van de P.v.d.A., de heer Joan Willems. Voor het eerst was dit een gezamenlijk onderhoud, waaruit men zou kunnen afleiden dat er enig schot in de zaak is gekomen. Een uur tevoren waren de fracties afzonderlijk met hun voorzitters bijeengekomen, om nogmaals de zaak te bezien. Men neemt aan, dat het socialistische standpunt te genover een gesloten front is komen te staan. Met belangstelling wordt toegezien hoe daarbij het stokpaardje van de huurbelasting zich zal gedragen. De moeilijkheden van de formateur zijn niet gering. Hij moet thans met de fracties, die in het kabinet vertegenwoordigd waren, tot overeenstemming zien te ko men. Aan de andere kant moet het de- missionnaire kabinet dan nog accoord gaan met wat er in het overleg tussen de fracties op het ogenblik wordt uit gedokterd. Zoals men weet, kunnen we in plaats van op 1 Juni reeds op 30 Mei gaan hengelen, als we daar zin in hebben. De opening van het seizoen is namelijk twee dagen vervroegd, zulks op verzoek van het Kamerlid Posthumus en in verband met het feit, dat de laatste twee dagen van Mei de Pinksterdagen zijn. Niet iedereen kan er zo maar op 1 Juni uitbreken. Nu kan iedereen, die het wil, van de eerste hengeldag profi teren. En de meeste hengelaars zullen dat ook doen, want zij dromen al een paar maanden van de heerlijkheden, die hun naast de teleurstellingen in net nieuwe seizoen wachten. Een van de gevolgen, die de ver vroeging van het seizoen meebrengt is het feitdat op Tweede Pinksterdag een wedstrijd zal plaats vinden tussen de Club van Honderd en de journalisten. De karpervijver van Philips' Hengel- vereniging te Meerveldhoven zal enkele uren lang de arena zijn, waar journa listen en Honderdmannen elkaar zul len bestrijden op de karper. Het wordt dus direct menens, ziet u wel. Zonder de vervroeging van het seizoen zou zulk een strijd nauwelijks mogelijk zijn ge weest, want al kunnen die mannen van de club van Honderd naar hartelust het water op, de journalisten werken doorgaans op door de weekse dagen. Wij gaan mee op tweede Pinksterdag en zullen u verslag uitbrengen over de wedstrijd. Wij hopen te winnen, maar het blijft afwachten. „De meest volmaakte wetten zijn nut teloos, wanneer het gezin ziek is. De maatschappij-opvatting, die de mensen slechts als producenten en consumen ten van goederen beschouwt en daar door iedere vorm van gemeenschaps leven ontzielt en geheel oplost, heeft Kolping een krachtig halt toegeroepen. Voor de Kolpingfamilie zijn een chris telijk gezin, een zedelijk goede staat en beroep zowel als kameraadschap en nabuurschap de basis van het gemeen schapsleven", aldus schrijft de Heilige Vader aan de bisschop van Passau, mgr. Landersdorfer, ter gelegenheid van de herdenking van het eeuwfeest van de Kolpingfamilie in Passau, dat morgen wordt gevierd. De Paus wijst verder op de twee grondregels van de vereniging: „Gods dienst en leven vormen een eenheid" en het gezin is de kern en het voor beeld voor all- gemeenschapsleven. De leden der Kolpingfamilie moeten zich dan ook steeds voor ogen houden, al dus de Heilige Vader, dat zij niet een vereniging vormen met een profaan doel, maar voor een hoge religieuze taal. geplaatst zijn. Oostenrijk Het Amerikaanse leger heeft 15 Juni bepaald als uiterste da tum, waarop Amerikaanse soldaten in Oostenrijk een vergunning om te trou wen kunnen aanvragen. Het aantal aan vragen is ingevolge deze bepaling met 100 procent naar boven gelopen. Men verwacht tot 15 .Juni nog een grote toe loop van trouwlustigen. Tot nu toe wer den gemiddeld 50 verzoeken ingediend per maand: dit aantal bedraagt thans 100. (UP) Het zal wel geen betoog behoeven, dat wij geenszins verwonderd zijn over de weigering der Indo nesische regering, aan de Britse advo caat Curtis Bennett en zijn assistent Kenneth Richardson een visum voor Indonesië te verstrekken teneinde daar op verzoek van de Nederlandse regering in het geruchtmakende proces-Jung- schlager de verdediging van deze Ne derlander op zich te nemen. Uit de tal rijke scherpe reacties van Indonesische autoriteiten, welke onmiddellijk op de stap van de Nederlandse regering volg- d.n, kon men reeds de conclusie trek ken, dat dit besluit zou worden geno men. In het proces tegen een aantal Ne derlanders moet immers Nederland getroffen worden. Het is een poli tiek proces. Daarom werd aan mr. Bouman de verdediging onmogelijk ge maakt. Tijdens het proces werd deze integere advocaat telkens door de of ficier van Justitie van subversieve ac ties beschuldigd; laatstgenoemde liet getuigen, die van tevoren onder druk gezet waren, de dwaaste verklaringen afleggen. En toen mr. Bouman deze verklaringen gemakkelijk kon ontzenu wen, werd hij enige uren in arrest Re- houden en het proces verdaagd. De minister van Justitie weigerde hem schriftelijk garanties te geven, dat hij onbelemmerd de verdediging kon voe ren. Het was in dit stadium, dat minister Luns, geen andere uitweg mee.- ziende, de hulp inriep van een bekend Brits advocaat om de verdediging op zich te nemen. Het was een verstandig be sluit van de minister. Tegen de Engels man kon de Indonesische regering moeilijk de dwaze beschuldigingen ui ten van subversieve acties. Hij zou de Indonesische regering kunnen demon streren, hoe in een staat, die zich rechtsstaat noemt, het recht tot gelding behoort te worden gebracht. Dit paste echter allerminst in de kraam van de Indonesische Justitie. De advocaten Curtis Bennett en Richardson worden niet in Indonesië toegelaten. Dat mevr. Bouman nu de verdediging in het proces Jungschlager op zich heeft genomen kan slechts een onbevredigende noodoplossing genoemd worden. Immers, zij is geen juriste en zij heeft slechts de verdediging op zich genomen uit sympathie voor de arres tanten, die zij nog zoveel mogelijk wil bijstaan. Deze voor de Nederlandse arrestanten trieste gang van zaken zij zijn immers aan de willekeur van de Indonesische Justitie overgeleverd heett echter dit grote voordeel, dat, door de weigering twee Britse advo caten tot de verdediging toe te laten, de aandacht der wereld op het verloop van het proces is gevestigd. De Daily Telegraph gaf onlangs reeds een zeer scherp commentaar op de zaak-Jungschlager. Het blad schreef o.a., dat de aanklachten van bedrieg- lijae aard waren en sterk besmet met politiek venijn tegen Nederland. Men wéét intussen, dat mr. Bouman uit Indonesië gevlucht is, omdat hij zich niet langer veilig voelde. Het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Den Haag beschikt thans over zoveel gege vens, dat het minister Luns niet moei lijk zal vallen, eventueel een beroep te doen op alle beschaafde naties om haar opinie over de rcchtsschendingen van Indonesië en over de mishande lingen der verdachten uit te spreken. Ook in Indonesië zelf zullen vele wèl- denkenden met afschuw de verschui ving van de jonge republiek van rechts staat naar politiestaat gadeslaan. Wij denken hierbij bijvoorbeeld aan de woorden van mevr. Nani Razak, die samen met mr. Bouman de verdediging in de zaak-Jungschlager voerde en eveneens gedwongen werd de verdedi ging neer te leggen. Deze moedige vrouw zeide onlangs: „Ik wil er op wijzen, dat er een grondwet is, die overigens heden ten dage wordt verkracht door lieden, die zich trouwe patriotten noemen, en van welke grondwet het eerste arti kel luidt: De republiek Indonesia, die vrij en onafhankelijk is, is een rechts staat". Misschien kan Socnarjo hierover nog eens mediteren. De Nederlandse rege ring zal nu, zoals zij reeds verklaard heeft, verdere stappen overwegen om de verdediging van de gedetineerde landgenoten in Indonesië toch mogelijk te maken. Zij weet ziel daarbij ge steund niet alleen door de volksverte genwoordiging de Eerste Kamer nam onlangs nog in deze geest een mo- tie-Ruys de Beerenbrouck aan maar door het gehele Nederlands- volk, dat zelf aan den lijve tijdens de oorlogs jaren heeft ondervonden, wat schen ding van het recht betekent. De Spaanse regering heeft 100 koei en, 30 stieren, 130 schapen en 20 lam meren in ons land aangekocht. Reeds is een twintig tal stuks vee in Spanje aangekomen. Advertentie BARIE FFRD LJORr R0IST >STR. HAARLEM TEL 13439 R 48 A DAM TFI 71716? (Tot Zondagavond) Aanvankelijk veel bewolking mei hoofdzakelijk in het uiterste Zuiden van het land plaatselijk enige regen Later opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot ma tige wind tussen Noord en Oost. Nog steeds tamelijk koud. Zon: Maan: Zondag: 4.32—20.47 13.30—1.16 Maandag 4.3120.48 14.411.34 Dinsdag.' 4.3020.50 15.521.5C

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1