DOLLAR-paradijsje op de Soesterhergse heide 512-squadron voelt zich thuis en op zijn gemak in Holland Pianist in auto overvallen De borrelvrienden waren om een lolletje"gewapend met een ploertendoder Tussen neus en lippen Een snoek van 9 pond Gevaarlijk spel I D r Glimmende luxe-auto's op een exercitieveld Officier eist drie jaar „Ga je gang maar L. Bode M am Weg die pijn! AKKERTJE J ZATERDAG 28 MEI 1955 PAGINA 9 Eiergebruik en -export toegenomen - v B Wi m bxd&é.J-MÉÉ* Zom ert ent o onstelling in het Rembrandthuis Amerika wil weer over in China gevangen piloten spreken En in 10 minuten! Twaalf stuks „Alleen mishandeling..." West-Duitsland steunt candidatuur van Monnet NIEUWE BOOT VOOR 700 PASSAGIERS Sociaal commentaar In het eerste kwartaal van dit jaar zijn in Nederland volgens officiële cijfers 215 millioen eieren geconsumeerd, dat. is 32 niillioen eieren meer dan in dezelfde pe riode van het vorige jaar. Tot voor kort ge bruikte men in Nederland per hoofd per jaar gemiddeld 136 eieren, tegen in Bel gië 200, in Canada 272 en in Amerika 406 eieren. Ook de export van Nederlandse eieren is beduidend gestegen. In 1953 werden 1650 millioen eieren uitgevoerd voor een bedrag van 255 millioen gulden. Vorig jaar beliep deze export 2075 millioen stuks (dagelijks 50 grote goederenwagons vol) voor een waarde van 375 millioen gulden. In het eerste kwartaal van dit jaar zijn 530 mil lioen eieren geëxporteerd. De Nederlandse hoenderstapel heeft het afgelopen jaar een '-ecord gevestigd; zijn productie bedroeg 3>/2 milliard eieren. In de jaren 1953 en 1954 was Nederland het groot ste eier-exporterende land ter wereld. Het ziet er naar uit, dat ons land zich dit jaar op die top zal handhaven. Het zomerprogramma van de volks hogeschool „Drakenburgh" te Baarn bestaat dit jaar o.a. uit een cursus voor amateurtoneel, die van 13 tot 18 Juni gehouden wordt, en een Week voor volkszang en volksdans van 1 tot 6 Augustus. Van 8 tot 13 Augustus is er een contactweek Vlaanderen-Nederland, en in dezelfde maand worden ook twee zomervacantiecursussen gehouden. Van 15 tot 20 Augustus is er een cursus voor tekenen, schilderen en vrije handenar beid. Met een werkcursus voor creatief spel en declamatie van 22 tot 27 Augus tus wordt het zomerprogramma beslo ten r O W—II -Wam (Van onze speciale verslaggever) /n geen enkel militair kampement in ons land maakt men van het gebruike lijke, grote exercitie-terrein een zo productief gebruik als in „Nieuw Am sterdam". In dichte hagen, keurig in carré rond de Amerikaanse vlag, staan er dagelijks de glanzende luxueuze auto's opgesteld van de mannen van 512 tquadronEn het zijn niet zozeer de „Stars and stripes' aan de vlaggemast als wel die in helle kleuren fonkelende sleeën, die een typisch Amerikaans ac cent geven aan dit deel van de vliegbasis Soesterberg. Toen een half jaar geleden het squadron met zijn Sabre-straaljagers arri veerde was ook een groot aantal bouwvakarbeiders getuige van het militaire ceremonieel, want er moest toen nog heel wat gedokterd worden aan de moderne paviljoens en de andere gebouwen. Maar inmiddels is „Nieuw Amsterdam doorn in het oog van het Kremlin, helemaal gereed gekomen. De laatste schilder heeft al lang zijn biezen gepakt en intussen is op de Soesterbergse vliegheide een volmaakt dollarparadijsje verrezen. Eerst kwamen de gezinnen van de gehuwde Amerikaanse vliegers over uu Engeland, waar het squadron tot aan het eind van het vorig jaar gestationneerd laas Toen volgden de luxe sleeën en daartussen heeft de grote autobus, die da gelijks de jeugdige Amerikaantjes naar school rijdt en weer thuis brengt, inmid dels al zijn vaste plaats gekregen op het exercitie-parkeerterrein. Want zelfs het Woningprobleem voor de ongeveer negentig Amerikaanse gezinnen is thans op gelost, al moet de chauffeur van de schoolbus er ook iedere dag een rit voor over hebben in een wijde kring tn de omtrek, langs Utrecht, Amersfoort hl Versum en tal van kleinere plaatsen. Er zijn uiteraard enkele gezinnen die volgens goed Hollandse zeden „inwonen", maar de meeste hebben toch een huis, waar ze hun electrische bordenwasser, ijskast en volautomatische was machinel makkelijk in kwijt kunnen. „Nee", antwoordt riiajoor Moore ern stig, „geen brokken gemaakt", En te gelijk „klopt" hij het „af" op zijn bu- Onder de in Engeland gestationneer- de militairen van de Amerikaanse luchtmacht was eind vorig jaar be langstelling genoeg voor legering in Nederland. Toen de mogelijkheid werd geschapen voor overplaatsing naar het uitverkoren 512-squadron hadden ve len daar zelfs het vereiste half jaar langer dienen met plezier voor over. Nu ze Holland en de Hollanders al aardig beginnen te kennen hebben ze ar geen spijt van. Ons land heeft hen hiet teleurgesteld. „Je voelt je hier niet te veel, zo als in verscheidene andere Europese landen", vertelde een soldaat uit Kan sas. Een neger-sergeant uit Missouri Verzekerde ons dat de mensen hier erg Vriendelijk zijn. „Je voelt je hier thuis en op je gemak. It's just like home", Verklaarde een luitenant-vlieger uit New York. „En het Nederlandse kli maat dan", trachtten wij een majoor uit zijn tent te lokken. „Maar", was zijn enige antwoord, „weet U dan niet dat we eerst in Engeland gestation neerd zijn geweest?" „We zouden toch echt ook wel iets over Uw teleurstellingen willen horen", Stelden wij vastberaden vast, „we zet ten natuurlijk alles zo maar niet in de krant". Maar teleurstellingen waren er niet. Er zijn natuurlijk wel kleine pro blemen geweest, ^oor het merendeel Van technische aard, maar die zijn in middels al lang opgelost. Majoorvlie ger Andy B. Moore beschouwt het ver blijf van 512-squadron in ons land nog steeds als een uitverkiezing en zonder zich op de borst te willen slaan maar met typisch Amerikaanse, nuchtere Zakelijkheid wijt hij dit voorrecht hoofd zakelijk aan de uitstekende kwaliteiten van zijn onderdeel. Ondanks zijn verant woordelijke leidende functie is hij, even- Sis alle andere vliegers van het squa dron, nog jong. „We hebben het liefst Piloten die zó van de vliegschool ko men", zegt hij. „Die hebben nog geen sigen ideeën over tactiek en zo in hun hoofd. v*?ij wel, en zij kunnen zich dus Zonder moeite de ideeën van het squa dron eiger maken. Daar danken wij haar mi; mening voor een groot deel onze uitstekende reputatie op het ge bied van de vliegveiligheid aan". „Geen ongelukken gehad?" Op 1 Juni 1955 zal, in samenwerking *het het Comité Kunstmaand Amster dam, in museum „Het Rembrandthuis", Jodenbreestraat 4-6 te Amsterdam, de gebruikelijke Zomertentoonstelling ge opend worden met ais onderwerp: „Het Nieuwe Testament bij Rembrandt". De opening is voor het publiek toe gankelijk; aanvang 2 uur. Deelnemers aan de Kunstmaand Amsterdam heb ben op vertoon van hun diploma toe gang voor de halve prijs. Ne V.S. hebben communistisch China gevraagd om een nieuwe bijeenkomst !n Genève ter bespreking van het ge vangen houden van Amerikanen in Chi- da, zo is van officiële zijde te Washing ton bekend gemaakt. Dit Amerikaanse verzoek is onlangs te Genève aan Chi nese autoriteiten gedaan door de Ame rikaanse consul-generaal Franklin C. Gowen. Gowen en andere Amerikaanse functionarissen hebben tot dusverre on geveer twaalf conferenties met de Chi nezen In Genève gehouden. De secretaris-generaal der V.N. Dag Hammarskjöld heeft te kennen gegeven «at hij de hoop koesterde dat China sommige, zo niet alle piloten zou vrij laten nog voor de bijeenkomst der V.N. in San Francisco op 26 Juni. (UP) De Amerikanen op Soesterberg hebben naast hun luxueuze sleeën ondertussen toch ook wel waar dering gekregen voor het Neder landse vervoermiddel bij uitstek, de fiets. Maar hun Nederlandse collega's hebben hen er eerst een beetje wegwijs op moeten maken. De startbanen bieden daartoe ruimte in overvloed. reau. „Al lang niet?" „Al drie jaar. Drie maal achtereen heeft ons squadron nu de jaarlijkse vliegveiligheidsonderscheiding gekre gen". En onmiddellijk klopt hij het weer af. „Uw bureau is niet van hout maar van staal", merken wij terloops op. Maar majoor Moore lacht niet. Hij i ait zich om en klopt even ernstig op het houten raamkozijn. „Bedorven" vliegersvrouwen Ook de Amerikaanse vliegersvrouwen zijn bijzonder ingenomen met hun ver blijf in Holland, dat hooguit vier jaar kan duren, want dan wordt de echtge noot-piloot onherroepelijk overgeplaatst naar de Verenigde Staten. Dat is na tuurlijk geen onprettig vooruitzicht en ondertussen hebben zij het hier best naar hun zin, beter dan in Engeland. „But they are spoiled here", merkt ■majoor Moore op. „Bedorven?" „Ja, door de melkboer, de groente man, de kruidenier en de bakker-aan- de-deur. Dat is een luxe die wij in de V.S. niet kennen en ik vraag me wer kelijk af hoe mijn vrou.. er ooit weer aan moet wennen zelf haar bood schappen te doen." De P.X. zorgt er ondertussen voor dat de vliegersvrouwen het Amerikaan se systeem van boodschappen doen niet helemaal uit het oog verliezen. De P.X., die in een van de gebouwen van het Amerikaanse kamp is onderge bracht, is een soort Amerikaans waren huis-in het klein. Niet alleen de vlie gersvrouw maar iedere militair van het squadron kan er alles kopen, van parfum en kinderspeelgoed tot ijskas ten, autobanden en typisch Ameri kaanse kleding. De prijzen liggen er over het algemeen iets lager dan bui ten het kamp, maar in sommige ge vallen ook wel iets hoger en de belang stelling voor deze laatste goederen was dan ook na korte tijd reeds bijzonder gering. Voor de gehuwden is er een apar te afdeling, waar zij allerlei huis houdelijke artikelen tegen nog iets lagere prijzen kunnen kopen. En dat is dan de voornaamste concurrent van de leverancier aan de deur, want de Amerikaan is gehecht aan zijn speciale eigenaardigheden zoals bier in blik en tal van andere zaken, die hij in de V.T. gewoon was te gebrui ken. Hollandse boter valt bijvoorbeeld n.et in de smaak bij de Amerikanen. Ze verkiezen de meer gezouten Deen se en die is „dus" in een enorme frigidaire in de P.X. te vinden. Er kan uitsluitend met dollars be taald worden, maar dat is geen be zwaar want de soldij wordt in dollars uitbetaald. Alleen voor de Nederland se /erkoopsters is het wel eens wat zuur. Tal van begerenswaardige zaken zijn onbereikbaar voor hen, tenzij ze een Amerikaan bij de arm nemen. Maar veel tijd om over d,t probleem na te denken hebben ze niet, want er gaat heel wat om in dit Amerikaanse warenhuis. Per maand wordt er ge middeld voor dertig duizend gulden ver kocht, vertelde ons de Nederlandse manager. En dat is niet zo verwon derlijk als hij daaraan toevoegt dat er alleen in de afgelopen week al vier levensgrote ijskasten verkocht zijn. „Sold out" staat er op het laatste nog aanwezige exemplaar. En voor de klei nere bestaat geen belangstelling. Van.Gogh: niet onredelijk Het hele Amerikaanse kamp is trou wens in overeenstemming met de Ame rikaanse levensstandaard. Naast een riante snackbar, een bibliotheek met twee duizend boeken over de meest uit eenlopende onderwerpen en kleinere ont panningszaaltjes is er een grote recreatiezaal, die luxueus met gezel lige fauteuiltjes en tapijten is ingericht. Dat is het werk van luitenant-vlieger Gordon H. Bruce uit New York, die bovendien de wanden met een vijftien tal reproducties van Van Gogh heeft vol gehangen. Volkomen willekeurig overigens, want de naam van de schil der klonk hem volkomen vreemd in de oren: „Ik heb ze gekocht van een knaap die met een hele serie aan de poort kwam, want ze leken me niet onredelijk". Al de luxe in „Nieuw Amsterdam" kan de Amerikanen uiteraard niet weerhouden ook buiten het kamp hun vrije tijd door te brengen. Goede con tacten met de Nederlandse burgerbe volking zijn daarbij niet uitgebleven. Het is niet zo als met de Amerikaanse verlofgangers in de hoofdstad, die de Amsterdammers hoofdzakelijk in café's en dancings ontmoeten en voor de rest doelloos door de straten slenteren. De Amerikaanse gezinnen brengen bezoe ken aan Hollandse families en omge keerd. En tal van militairen zijn thuis bij Nederlanders uitgenodigd. In het kamp is al een stevig glas whiskey ge dronken op de trouwplannen van de eerste piloot van het squadron met een Nederlandse schone. De Amerikaanse jeugd, die op de school van de basis ook les in Nederlands krijgt van een Hollandse onderwijzeres, heeft onze taal al vrij aardig onder de knie en trekt even gemakkelijk en plezierig met Hollandse speelmakkertjes op als met de vriendjes, die ze in Engeland hebben achtergelaten. Alleen de mascotte van het squadron, Tiger, een vervaarlijke Britse bulldog, kan nog niet zo goed met Hollanders overweg. Iedere keer als zij een niet Amerikaans luchtje opsnuffelt gromt het dier bijzonder onvriendelijk. Dat is dan helemaal in de stijl van de wapen spreuk van 512-squadron, die afge drukt onder een gehelmde bulldog luidt: „Gentle when stroked, fierce when provoked". Maar de Amerikanen hebben goede hoop dat Tiger in de toekomst zijn anti-Nederlandse houding zal laten varen. Binnenkort krijgt de mascotte jongen. En dat zullen dan rasechte Hollandse puppies zijn. Advertentie Neem een ...dat helpt direct! ?5 (Van onze verslaggever) In de nacht van 1 op 2 Febr. is 'n 49-jr. Amsterdamse pianist uit A'dam een bijzonder onprettig avontuur over komen. De gevolgen ondervindt hij nog steeds. Hij had met een 3I-jarige Am sterdamse koopman en een 33-jarige Amsterdamse bankwerker in een café aan de Gerard Doustraat te Amsterdam enige alcoholica zitten drinken. Zijn „borrelvrienden" namen hem toen mee in hun auto maar een hunner sloeg hem onderweg met een ploertendoder op het hoofd waardoor hij ernstig werd gewond. Hij werd uit de auto gezet en daarna nog door een motorfiets aan gereden, tengevolge waarvan hij een gecompliceerde beenbreuk, een hersen schudding en hoofdwonden opliep. Hij is nog steeds niet hersteld. Strompelend met een stok kwam hij Vrijdagmiddag geiuigen voor de Am sterdamse rechtbank. In de verdachten- bank zaten de bankwerker en de koop man, verdacht van poging tot diefstal in vereniging en met geweldpleging. Ondanks de twaalf borrels, die de koop man in het café had opgedronken had hij terdege gemerkt dat de pianist hon derden guldens in zijn portefeuille had en hij had toen besloten de pianist te beroven. Hij heeft een afspraak ge maakt met de bankwerker om de pia nist in hun auto mee te nemen, gaf de bankwerker de ploertendoder en sprak met hem af dat de bankwerker met de ploertendoder zou slaan als hij zou zeg gen: „Ga je gang maar," Op de pro vinciale weg Diemen-Schiphol vond de koopman het juiste moment om deze woorden te spreken waarop de bank werker de pianist met de ploertendo der op het hoofd heeft geslagen. Maar ze schrokken zo erg van het vele bloed, dat de geslagen pianist opgaf en waar van de sporen nog duidelijk te zien wa ren in de later in beslag genomen auto dat ze de pianist uit de auto heb ben gezet zonder hem van zijn geld te beroven. De pianist is op de donkere weg voortgelopen toen hij lichten zag naderen, die afkomstig waren van een motorfiets, welke de man in het donker niet meer kon ontwijken en hem aan reed, tengevolge waarvan de pianist ernstig gewond naar het O. L. Vrouwe gasthuis te Amsterdam moest worden overgebracht. De bankwerker gaf toe dat hij met de koopman had afgesproken de pianist te overvallen, maar de koopman er kende slechts dat hij de ploertendoder aan de bankwerker had gegeven. Wildebras Toen de 34-jarige Al- bin Adamski uit Verden in Duitsland wegens diefstal bij de rechtbank op het matje stond, schreeuwde hij plots klaps tegen de presi dent: „Edelachtbare, u is van lotje getikt, u is sta pelgek" en voordat iedereen van verbazing was bekomen, joeg de verdachte alle aanwezi gen, de rechters incluis, 'de zaal uit, stroopte zijn mouwen op en sloeg in de edelachtbare zaal van vrouwe Justitia tafels en stoelen, inclusief de pers tribune, kort en klein. Vier parketwachters waag den het er tenslotte op, de zaal binnen te dringen en slaagden er in de leeuw-sterke verdachte te overmeesteren. De man werd tenslotte in een dwangbuis weggevoerd. „Flatjes In Chicago weten ze van bouwen. Men is daar op het ogenblik met zes monster-wolkenkrabbers bezig, waarvan er twee 29 etages hoog zijn, 533 wo ningen en dat wil zeggen 235S kamers bevatten, ter wijl de vier andere 28 verdiepingen tellen en in 750 woningen, casu quo 3750 kamers, zijn ver deeld. Beeldromans len worden gedaan op zijn persoonlijk leven en zijn afkomst. De heer Fontessac beweert, dat deze beledigingen afkom stig zijn van zijn vroe gere boezemvriend, maar huidige doodsvijand, ze- dusdanig met hun ^ere George, met wie hij broekriemen toegeeen )ievige ruzie heeft gehad over politieke kwes ties. De rechtbank speurt thans naarstig in de wet boeken naar een artikel, dat in een oplossing van het vraagstuk voorziet. Twee jongens van am per twaalf jaar, maar al aardig thuis in de verder felijke strip-lectuur, heb ben elkaar dezer dagen op een straathoek in New York leren takeld, dat de toegebrach te verwondingen voor het leven ernstige litte kens zullen blijven. Zij speelden zogen, „duelle tje". Beide knapen moes ten in het ziekenhuis worden opgenomen. Hun pa's en ma's hebben mosterd na de maaltijd De Overtuigend bewijs Londense verkeers de stripboekjes nu maar politie is er toe overge- in de kachel gegooid. gaan, op de voorruiten van haar patrouillewagens camera's te monteren, waarbij het dan meteen mogelijk is om binnen een paar minuten een glas helder afdrukje van de opnamen te verkrijgen. Ten overstaan van ver- keersovertreders, die In morse Is belediging in morse seinen via de buizen van een centrale verwarming juridisch mogelijk? Deze moeilijke vraag is door de heer René Fontessac uit Parijs aan een plaatselijke nogal eens plegen te be rechtbank voorgelegd. De weren, dat de politie met man I eeft er namelijk haar neus kijkt, kan zij een klacht over inge- nu dus het overtuigend diend. dat reeds maanden- bewijs van het tegendeel lang, wanneer hij 's avonds overleggen. Bovendien vredig naar de radio wil de Londense politie luistert, via de verwar- met dit camera-werk een mingsbuizen in het flat gebouw, dat hij bewoont in morse-code allerhande beledigende uitlatingen tot in zijn kamer opstij gen, waarin o.m. aanval- gedocumenteerd over zicht verzamelen van de verkeerssituatie in het algemeen en van de ver keersproblemen in het bijzonder. „Waarom?" vroeg de president. „Och, om een lolletje," was het ant woord. „Wel een aardig lolletje," riposteer de de president met het oog op de ge wonde pianist. De auto, waarin de beide mannen zaten en die door de koopman werd bestuurd, is doorgereden en heeft in Amsterdam zo links gereden dat een politieagent de automobilist gelastte te stoppen. Maar de auto reed ook toen door en de agent kon slechts door op zij te springen zijn leven redden. Deswege moest de koopman zich ook verantwoorden voor het besturen van een auto onder invloed van alcohol. De Officier van Justitie eiste tegen de beide verdachten ieder drie jaar ge vangenisstraf met bovendien voor de koopman nog intrekking van zijn rij bewijs voor drie jaar. De verdedigers meenden dat de beide mannen vrijwillig van de diefstal van het geld van de pianist hebben afgezien en daarom niet vervolgd kunnen worden voor poging tot diefstal maar slechts wegens mishandeling. De koopman is nog nooit veroordeeld en het hele geval is volgens de verdedigers te wijten aan te vee] alcoholgebruik. Daarom ver zochten ze clementie. Uitspraak 10 Juni. Als men een tocht, maakt door de Zeeuwse gebieden, wordt men nog immer getroffen door de verwoestende kracht van het water tijdens de wa tersnood van Februari j.953. Maar men zit daar niet bij de pakken neer en werkt hard, om de geleden schade te boven te komen. Ook in het door Am sterdam geadopteerde plaatsje Kerk- werve (Schouwen-Duiveland) wordt de opgelopen schade hersteld. Onze fotograaf maakte deze opname van de herstellingswerkzaamheden. Op de achtergrond het pittoreske Kerkwerfse kerkje. De West-Duitse regering heeft beslo ten de candidatuur van de Fransman Jean Monnet, om als voorzitter van het Hoge Gezagsorgaan van de K.S.G. aan te blijven, te steunen. Het besluit is op een kabinetzitting genomen. De minis ters van Buitenlandse Zaken van de K.S.G.-landen zullen op 1 Juni te Mes sina hun keuze doen. Vorig jaar kwam het m.s. Amster dam van de Rederij Zwaag in de vaart. Dezelfde rederij laat thans evenals vo rig jaar weer een groot passagiers schip bouwen, dat deze zomer in de vaart zal komen. Dit schip zal het zelf de model krijgen als het m.s. Amster dam. Het wordt een twee-deks salonboot geschikt voor het vervoer van ca. 700 passagiers en ca. 400 rijwielen. Er is een grote salon met een geluiddempen de, plastic vloerbedekking met een apar te dansvloer. Het tweede dek is groten deels overdekt, terwijl het achterste ge deelte als zonnedek dienst zal doen. Het schip zal geschikt zijn voor de vaart op het IJselmeer, de Rijn en an dere grote rivieren en voor de vaart op de kleinere vaarwegen. Deze salonboot komt vooral tegemoet aan de wensen van gezelschappen om met een aparte boot ieder gewenst uit stapje te kunnen maken. Naast deze extra reizen, waar van de zijde van het publiek een steeds groei ende vraag naar is, zal het schip inge zet worden op de dienst naar Harder wijk en ook op de dienst naar Volen- dam en Marken. Wie zou ons, aan de voor avond van de opening van het hengelfestival-1955, beter kunnen vertellen, welke vraagstukken de Nederlandse sportvissers bezig houden dan de heer L. Bode te Amstelveen? Hij hanteert sedert 1950 de voor zittershamer van de thans ruim 76.000 leden tellende Al- gemeene Hengelaarsbond (A. H. B.), en was vóór die tijd, om precies te zijn van 1941 af, lid van het hoofdbestuur. Te vens zwaait hij bijna 20 jaar de scepter over de plaatselijks afdeling Amsterdam, welke met zo'n slordige 10.000 geor ganiseerde hengelsportbroeders de sterkste loot aan de lande lijke stam is. Voorts maakt hij deel uit van de Kamer voor de Binnenvisserij en vertegen woordigt hij de A. H. B. in de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij. Als u tenslotte nog weet, dat hij zijn hobby voor de sportvisserij al van zijn elfde jaar af praciisch beoefent „Ik heb die lief hebberij van mijn vader ge- erfd" en dat hij nu de 47 gepasseerd is, zult u het met ons eens zijn, dat wij bij hem aan het goede adres zijn. De zoetwatervisserij heeft vooral na de 2e Wereldoorlog een enorme vlucht genomen. Op het ogenblik zijn er zeker wet 400.000 Nederlanders georganiseerden en niet-georganiseerden tezamen die er een onschuldige vorm van tijdpassering in vinden. De heer Bode meent, dat deze vrije tijdsbesteding zeer gunstig beïnvloed is door de totstand koming van de 48-urige werkweek en de veel verbeterde sociale voorzie ningen. Jaren geleden, toen de bond pas in opkomst was, bezat Amsterdam b.v. ongeveer 40 viscolleges, die zich voornamelijk op het organiseren van wedstrijden toelegden. Dat deze broeders, door een te grote belang stelling voor jenever aan de dag te leggen, meer dan eens over de schreef gegaan zijn, is bekend, maar behoort, dank zij een krachtige stelling- name van de bestuurders, al lang tot het verleden. Vóór 1945 schonk de overheid uitsluitend aandacht aan de belangen van de beroepsvissers en kwam de sporthengelarij er helemaal niet aan te pas. Ook in deze situatie is veel verbetering gekomen. Op 1 Februari van dit jaar n.l, heeft de Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening de Kamer voor de Binnenvisserij, ingesteld bij de wetswij ziging van 14 Juli 1954, geïnstalleerd. Deze instantie heeft tot taak toezicht uit te oefenen op de huur en verhuur van visrecht en het uitge ven van visvergunningen, ten einde, rekening houdend met de belangen van alle groeperingen, tot een doelmatige beslissing van binnenwateren en rivieren te geraken. Het recht om voor sportdoeleinden viswater tr pachten, ligt dus nu wettelijk verankerd. Voordien onder de werkings sfeer van het tijdens de bezettingsjaren genomen Pachtbesluit-1941 was dit uitdrukkelijk verboden. De vervroegde opening van het nieuwe seizoen met twee dagen geeft de heer Bode wel enige reden tot bezorgdheid. Vooral nu door minder gunstige weersomstandigheden de karperachtigen nog niet uitgepaaid zijn, betekent iedere dag, dat er langer gevist mag worden, een in krim ping van het nationale visreservoir. Bezien tegen de achtergrond van de over bevissing, zou hij persoonlijk meer voor een uitstel met enkele weken van de aanvangsdatum gevoeld hebben. Natuurlijk is de heer Bode dol op vissen, al geven zijn veelomvat tende functies hem daar weinig gelegenheid toe. Maar dit jaar hoopt hij toch een bevriende relatie in Menton te kunnen bezoeken, om geza menlijk op de Middellandse Zee te opereren. De vangst van zijn leven, een fikse snoek van 9 pond met een lengte van 91 cm., deed hij in 1927 op de Vinkeveense Plassen. „Ik weet nog goed, dat de boer, in wiens water ik viste, toen tegen me zei: Zet die datum maar goed in je hoofd vast, want deze prestatie zul je misschien nooit meer overtreffen. Hij heeft nog gelijk gekregen ook". (Van een bijzondere medewerker) n een tijd van materiële welvaart ontstaat bij sommige lieden die zo gevaarlijke stemming van „het kan nou wel lijen". In die stemming ver richt men allerlei handelingen en doet men uitgaven, die objectief bezien niet verantwoord zijn. We hebben soms zo het gevoel, dat de Partij van de Arbeid, die in haar sociaal-economische poli tiek zo innig verbonden is aan liet N.V. V., in een soortgelijke stemming moet hebben verkeerd toen ze de verantwoor delijkheid voor een Kabinetscrisis op zich nam. Juist in sociaal-economisch opzicht gaat het in Nederland niet slecht en op zich is het volkomen nor maal, dat iedereen die zijn gemeen schapsplicht vervult, een aandeel ver langt in de goddank nog steeds stijgen de welvaart. Dat die welvaart nog stijgt, blijkt o.m. uit het jaarverslag van de President van de Nederlandsche Bank over 1954. Desondanks is van geen der drie grote vak centrales een officieel geluid gekomen dat duidde op een naderende looneis. Zijn wij juist geïn formeerd, dan wordt er ook in die krin gen betrekkelijk weinig voor een derge lijke actie gevoeld. De 6 pet loonronde van October is slechts zeer gedeeltelijk doorberekend in de prijzen, zodat de ver hoging nog altijd een reëel resultaat heeft. Inmiddels zijn er wel prijsverhogingen ontstaan en is de welvaartsstijging dus ten dele ongedaan gemaakt, maar daar tegenover waren er meerdere verschijn selen, die een rustig afwachten van de ontwikkeling der dingen door de vak beweging verklaarbaar en voor de le den aanvaardbaar maakten. Op de eerste plaats was er de-dalende tendenz in de wereldmarktprijzen voor grondstoffen. Hiervan profiteren onze huisvrouwen reeds, doordat ze minder voor koffie en thee betalen. Blijft deze tendenz zich ook op andere gebieden doorzetten, dan komen hier zeer zeker lagere prijzen uit ook voor de consument. En men weet ook iedere arbeider is het hier volledig mee eens dat la gere prijzen veel meer worden gewaar deerd dan hoger loon, omdat een gro tere geldruimte nu eenmaal zowel voor het nationale economische leven als voor de internationale monetaire ver houdingen allerlei gevaarlijke kanten heeft. Van welhaast beslissende betekenis voor het behoud en zo mogelijk verla ging van het huidige prijspeil was en is datgene wat de Regering op het ge bied van prijsbeleid zou doen. Welnu, ook in dit opzicht waren er zekere, op timistische verwachtingen. Het is al gemeen bekend wat gebeurd is t.a.v. kartels, prijsafspraken enz. Men denke slechts aan de houding van minister Zijlstra ten opzichte van de prijzen van radiotoestellen, witwasserijen. kalkzand steen, haarden en kachels enz. Men kan ook denken aan de margebeschikking detailhandel. Er kunnen tegen deze maatregelen bezwaren zijn (men kan er misschien met goed succes over van mening verschillen), feit is, dat al de ze maatregelen bij de vakbeweging het veilige gevoel opriepen, dat de prijs politiek over het algemeen zodanig was. dat looneisen minstens genomen op dit ogenblik niet Opportuun zouden zijn. aarbij kwamen de belastingvoor stellen van de Regering. Zonder enige twijfel mocht worden ver wacht dat een ruimere belastingverla ging uiteindelijk ook in de kostprijsbe rekening zou doorwerken. Er werd zelfs verwacht dat deze kostprijsverla gende invloed rond 2 pet. zou bedragen, terwijl daarnaast een vermindering van de heffing op oliën een prijsdaling van margarine en huishoudolie mogelijk zou maken. Vervolgens stonden er op het werkprogram van het thans demissio naire kabinet nog een aantal maatrege len terzake van de sociale zekerheid, die nog enkele diepe groeven in het weivaar'.sgezicht van de Nederlandse volksgemeenschap zouden moeten glad strijken. Met nafne denken we hier aan de Oudedagsverzekering en de hulp aan weduwen en wezen. Ondanks het naar huis zenden van het kabinet door de P.v.d. A. zullen al deze maatregelen er t.z.t. toch wel komen. Progressivisme, sociale vooruitstrevendheid is nu eenmaal niet het monopolie noch van de P.v.d.A., noch van het aan haar verwante N.V.V. Maar wanneer zal dat gebeuren? Als het aan de K.V.P. ligt en aan de katholieke sociale organisaties, dan zal alles worden ondernomen om de so ciale vrede ondanks alles te handhaven. Maar het ligt nu eenmaal niet aan een politieke partij noch aan de wil en het verlangen van sociale organisaties van één kleur. Daarom wagen we een slot veronderstelling. De drie arbeidsvak- centrales opereren momenteel niet al leen los van elkander, maar merkbaar soms als eikaars concurrenten. l'.-i zou de situatie, ook politiek gezien. ;n ge weest indien b.v. een homogeen stand punt bekend was van deze grote drie? In het laatste nummer van Lering en Leiding heeft de algemeen secretaris van de K.A.B. de gevolgen van de ver broken samenwerking, welke eveneens voor rekening van onze socialistische landgenoten is, scherp getekend en met name wijt hij een drietal stakingen ta melijk duidelijk aan deze breuk. Even eens de trage gang van zaken met de uitvoering van de wet op de onderne mingsraden. Als hij dit artikel had ge schreven na de val van het kabinet, veronderstellen wü dat hij zeker ook daar enkele woorden aan zou hebben gewijd. Verbroken eendracht blijkt in elk opzicht niet gezond te zijn voor het maatschappijbeeld van het Nederlandse volk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 9