„Onmiddellijke deportatie" Rood-China laat vier Amerikaanse vliegers vrij Dulles dankt Nehroe en Hammarskjöld Eerste Pinksterdag gaf nieuwe maatjes Huurverhoging van 5 pet. zonder huurbelasting TWEE DODEN bij treinbotsing te Geldermalsen Acht licht gewonden Dodelijk ongeval te Haarlem Noodtoestand in ENGELAND? COLLECTIEVE PENSIOENREGELINGEN Motor door trein gegrepen Jongetje valt in teil met kokend water WIMPELDRAGER MARTHA IJM 74 WINNAAR HARINGRACE Nieuw compromis: Gunstige wending Oudjes schieten 3 politiemannen dood In volle vaart tegen een boom Eén dode en twee zwaargewonden Het weer DINSDAG 31 MEI 1955 79ste JAARGANG No. 26307 GEORGE YEH: Men onderhandelt met een tijger niet over zijn huid" Kwestie Formosa Duorijdster overleden DROOG EN ZONNIG Katwijk Bejaarde dame door motor aangereden Adenauer komt met militair wetsontwerp Op weg naar tournooi Staatsloterij in EEN CENTRAAL PENSIOENBUREAU Eden verzoekt bijeen roeping van kroonraad Eng. suède golfjackets BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIElARIEh 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Vier van de vijftien Amerikaanse vliegers, die in communistisch China gevangen werden gehouden, zijn vrijge laten. Zy zullen vandaag in Hongkong aankomen. Het zijn kapitein Harold Fi scher en de luitenants Lyle W. Came ron, Roland W. Parks en Edwin L. Heller. Reeds tijdens het proces, dat tegen hen i.. gevoerd, werden deze vier door de Chinese communisten als een aparte categorie beschouwd en zij zijn ook tot minder zware straften veroor deeld dan de andere elf vliegers. Hun vrijlating is ook in de vorm van een veroordeling gesteld. Het com munistische persbureau „Nieuw China" deelde mee, dat de vier Amerikanen op 24 Mei j.I. door een militair tribunaal van het Opperste Chinese Volksgerecht zijn veroordeeld tof „onmiddellijke de portatie". Van Amerikaanse zijde is de ze Chinese maatregel met voldoening begroet en in een verklaring van het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken wordt de hoop uitgesproken, dat ook de andere elf Amerikaanse vliegers spoedig de vrijheid zullen her krijgen. „Een dergelijke maatregel," aldus de verklaring, „zou een van de oorzaken der internationale spanning wegnemen." Men wijst er in dit ver band van Amerikaanse zijde op, dat behalve de elf vliegers ook nog veertig Amerikaanse burgers in China gevan gen zitten. Tevredenheid over de vrij lating van de vier Amerikanen werd ook in officiële kringen te Londen en door de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjöld, ge uit. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren persoonlijke boodschappen ge zonden naar de secretaris-generaal van de Verenigde Naties en premier Nehroe van Indië om hun dank te brengen voor hun hulp om communistisch China er toe te bewegen de vier Amerikaanse vliegers vrij te laten. Hammarskjöld heeft in Januari in op dracht van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties een reis naar Peking gemaakt om daar bij de com munistische leiders te pleiten voor de vrijlating van de Amerikaanse mili tairen, doch zijn missie had geen suc ces. De Indische diplomaat Krisjna Menon ls nu pas teruggekeerd van een reis naar de hoofdstad van communistisch China en hij was het ook, die gistermid dag op een persconferentie in Nieuw Delhi de vrijlating van vier vliegers aankondigde. Hij zei part noch deel te hebben aan deze maatregel en ook niet met Mao Tse Toeng en Tsjoe En Lai „onderhandeld" te hebben over de kwestie Formosa. „Alles wat wij kun nen doen is het verschaffen van een zekere mate van medewerking," zei hij. Menon zeide wel te verwachten, dat ook de andere vliegers zullen worden vrijgelaten. Zij worden door communis tisch China beschuldigd van spionnage. De Indische diplomaat deelde mee, dat de premier van communistisch China, Tsjoe En Lai, geen bezwaar heeft tegen rechtstreekse en algemene besprekin gen met generaal Tsjang Kai Sjek „op binnenlandse basis". Menon voorspelde tevens dat Amerikaanse journalis ten in de toekomst minder moeite zul len hebben om communistisch China binnen te komen. De minister van buitenlandse zaken van nationalistisch China, George Yeh, heeft op een persconferentie meege deeld, dat er geen sprake kan zijn van rechtstreekse onderhandelingen tus sen Tsjang Kai Sjek en de communis ten. „Men onderhandelt met een tijger niet over zijn huid," aldus deze minis ter. De Brit Robert Webster Ford, een 'voormalige radiotelegrafist in Tibet, is Zondag onverwacht uit China in Hong kong aangekomen. Hij heeft vier en een half jaar in Chinese gevangenschap doorgebracht, een gedeelte van de straf, waartoe hij was veroordeeld op beschuldiging van spionnage. Hfj is vrijgelaten en gede porteerd vóór zijn straftijd om was, omdat hij „spijt heeft betuigd over zijn misdaden", aldus meldt het communis tische persbureau „Nieuw China". Na aankomst in de Britse kroonkolo nie Hongkong is Ford onmiddellijk naar een ziekenhuis overgebracht voor me disch onderzoek. Journalisten mochten hem niet bezoeken, doch naar verluidt is de gezondheidstoestand van de 30- jarige Brit „vrij goed". (AFP-Reuter-UP) Op de onbewaakte overweg in Nu land is Tweede Pinksterdag een dode lijk ongeluk gebeurd. Het echtpaar Wouters uit Eindhoven passeerde daar per motor op hetzelfde moment, dat de trein Oss—Den Bosch voorbijkwam. De motor werd gegrepen en de 29-jarige mevrouw WoutersMermans, die op de duo zat, werd door de botsing deerlijk gewond. Zij werd naar het Carolus- ziekenhuis in Den Bosch overgebracht, ■waar zij kort na aankomst is overleden. Na het fraaie weer tijdens de Pink sterdagen zijn de vooruitzichten gun stig. Het hoge drukgebied met het cen trum bij Zuid-Noorwegen is zeer star biel en zal het weer bij ons de komende dagen droog en overwegend zonnig houden. De temperatuur wordt lang zamerhand iets hoger. Alleen op plaat sen dicht langs de Noordzeekust blijft 's avonds en 's nachts de kans op wol kenvelden groot, maar overdag is ook daar zonneschijn. /n Oostelijk Oeganda deed de portier gisteren de poorten van de gevangenis open, om een lorrie met een aantal gevangenen door te laten, die onder leiding van enkele bewakers aan het werk gingen. De gevangenen waren veroordeeld tot dwangarbeid en moesten ergens buiten het stadje werkzaamheden verrichten. De zon stond te bakken op de wegen en het was uitzonderlijk warm die dag, zo meldt het offi ciële orgaan van de politie van Oeganda. Men besloot bij ieder cafeetje langs de weg een biertje te vat ten en al gauw werd het een waar uitstapje voor de dwangarbeiders. De bewakers dronken stevig mee en dra was niemand meer nuchter, op één gevangene na, die het auto matische wapen van de bestuurder overnam en aan het stuur ging zitten. De stemming was zo vrolijk, dat men besloot voetgangers een rit aan te bieden tegen betaling, opdat in de bierkosten zou kunnen worden voorzien. Tenslotte keerde het gezelschap, dat een genoeglijk dagje uit was geweest, in de gevangenis terug...., omdat een der bestrafte makkers nu eenmaal niet van een biertje hield. Het vierjarige jongetje Wim Brusse laars te Dinteloord, dat in een teil ko kend water is gevallen, is in het zieken huis te Bergen op Zoom aan de beko men brandwonden overleden. De Hollandse Nieuwe is er! De IJm. 74 „Martha", schipper H. v. d. Plas, bracht op Pinksterdag de eerste haring in IJmuiden binnen. Voor de fotografen moest de schipper natuurlijk even de kwaliteit van zijn vangst proeven. Na de span nende race met de „Martha" meerden met regelmatige tussenpozen andere schepen in de IJmuidense haven. Op de foto boven ziet men de K. W. 45 Neptunus binnenlopen. IJmuiden telt veel trawlers en kot ters en maar weinig loggers. Des te meer voldoening was er onlangs in IJmuiden, toen van die paar loggers de Martha IJM 74 beslag had weten te leggen op de bedrijfschapsprijs voor de bestverzorgde haring, in 1954 te IJmui- den-Katwijk aan land gebracht. En het is dezelfde schipper Hendrik van der Plas, die op Eerste Pinksterdag om 12 uur de Martha triomfantelijk aan de Tegeltjesmarkt meerde als winnaar van de haring-race 1955. Onder de luiken waren 45 kantjes maatjesharing gebor gen, de vangst van 8 schepen uit de combinatie. Het aandeel van de Martha bestond slechts uit 'n half kantje. Maar wat doet dat er toe? Het schip heeft deelgenomen aan de visserij en na tuurlijk stuurt de combinatie een snelle loper als jager naar huis. Al was de haringvloot dit jaar ni'et als één man naar zee gegaan, toch is er nog een spannende haringrace geweest. Dit is voornamelijk te danken aan het feit, dat de eerste nacht die van Donderdag op Vrijdag de vangsten zo slecht zijn geweest, dat geen enkele jager het risico van de thuisstoom kon hemen. De volgende nacht moest dus afgewacht worden en intussen hadden de later uitgevaren schepen gelegenheid om ook nog op tijd op de visgronden te arriveren. Op de 56 graden hadden ze het in de nacht van Donderdag op Vrijdag gepro beerd, maar het was niks geworden. De Martha is toen een kleine 60 mijl Noord-Westelijk gaar.' stomen. En Vrij dag in de namiddag gingen op 56.35 gra den N.B. en 0.40 graden O.L. de netten overboord. Goed weer, maar voor de Martha toch een schrale visserij. An dere schepen in de combinatie deden het beter en dus kon de Martha met 45 kantjes, merendeels mooie kleine haring, naar huis. De Martha IJM 74 winnaar van de haring-race, de tweede triomf dit jaar voor de rederij Pronk. Maar deze keer lag er niet, zoals andere jaren, een „Prijs van IJmuiden" te wachten. Het gemeentebestuur van Velsen had, ge zien de moeilijkheden, die aan het vertrek voorafgegaan waren en de daaruit voortvloeiende geringe kans op een echte haring-race, besloten dit jaar deze prijs niet beschikbaar te stellen. Jammer, nu juist een IJmuidenaar winnaar is geworden. Maar misschien willen B. en W„ nu gebleken is, dat er toch een sportieve race gehóuden werd, dit standpunt als nog herzien. De Scheveningse en Vlaardingse ja gers, waarvan wij in ons blad van Za terdag reeds melding maakten, hebben, nu de aanvoer op Eerste Pinksterdag i plaats vond, en verder transport over land toch niet plaats zou vinden, de haven van IJmuiden links laten liggen en zijn rechtstreeks naar de eigen haven gestoomd. Maar ook als zij dat niet hadden gedaan, was schipper Hendrik Messemaker met de Neptunus KW 45, die drie jaar geleden de eerste Holland se Nieuwe aanvoerde, waarschijnlijk ook nog als tweede aangekomen. Tien minuten voor een verscheen de eerste „Kattiker" voor de pieren van IJmuiden en klokslag een uur maakte deNeptunus vast aan de Tegeltjesmarkt. De Neptunus had 40 minuten Westelijker dan de Martha gevist en dat had op de totale afstand een verschil van een mijl of twaalf uitgemaakt. Hij bracht 29 kantjes mee, waarvan 24 kantjes eigen vangst en 5 van de Orion KW 22. Met zijn 45 jaren heeft schipper Mes semaker alles op alles gezet om de race te winnen. Maar toen hij eenmaal wist, waar de Martha zat, wist hij ook, dat de kans op de eerste plaats verkeken was. Beide schepen lopen ongeveer even snel. De Neptunus is weliswaar een ou de zeillogger, gebouwd in 1913. Maar zes jaar geleden werd bet schip nage noeg geheel vernieuwd. Het werd acht meter langer gemaakt, er kwamen On geveer 20 nieuwe platen in de scheeps huid en bovendien kreeg het toen een nieuwe sterke motor van 240 paarde- krachten. In de loop van de middag heeft de Sumatra KW 86 zich als derde gevoegd bij de haringjagers. Het schip bracht in totaal 30 kantjes mee. En daarmee was voor IJmuiden de aanvoer van Eerste Pinksterdag binnen. De vangsten zijn aan boord gebleven en Maandagmor gen vroeg naar Katwijk gebracht om Dinsdagmorgen om 6 uur geveild te worden. En op Tweede Pinksterdag vond geen aanvoer plaats, omdat de schepen, waarop de Zondagsrust in acht genomen wordt, Zaterdagsavonds niet aan schot plegen te gaan. In de nacht van Zondag op Maandag waren de vangsten weer niet breed. Alleen van de Oceaan VI SCH 121 vernamen wij, dat het schip met 13 kantjes kleine en 15 kantjes grote haring op weg naar huis ging in de verwachting Dinsdag avond om een uur of negen in Scheve- ningen binnen te lopen. Vanmorgen zijn in Katwijk, Scheve- ningen en Vlaardingen de eerste maat jes verkocht. De prijs is zeker niet te gengevallen. In Katwijk liep deze voor de grote maatjes van 237.tot 299. per kantje, en voor de kleine maatjes van 349.— tot 473.— per kantje. In Katwijk werden de hoogste prijzen ge maakt, maar Scheveningen en Vlaar dingen bleven er slechts weinig bij ten achter. (Van onze parlementaire redacteur) De pogingen tot reconstructie van het kabinet-Drees hebben Zaterdag een gun stige wending genomen. Met de fracties die er onmiddellijk bij betrokken zijn, omdat zij partijgenoten als ministers in het kabinet hebben, is vrijwel overeen stemming bereikt. Het compromis waar op men elkaar tenslotte heeft gevon den is: een algemene huurverhoging van vijf procent zonder huurbelasting met daarnaast een zodanige verminde ring van de grondbelasting dat het ren dement op het huizenhezit niet onbe langrijk zal kunnen stijgen. Het is echter zeer de vraag of het demissionaire ka binet met deze constructie, ,ie een zo veelste compromis zou worden op wat al van compromissen aan elkaar hangt, wel accoord zal gaan. Vandaag heeft de heer Burger officieel de minister president op de hoogte gebracht van het resultaat van zijn onderhandelingen mei fractievoorzitters, waaruit zou blijken dat voor dit plan een meerderheid in de Tweede Kamer is te vinden. Ongetwijfeld zal het dan vanmiddag in de ministerraad een belangrijk punt van de besprekingen uitmaken. Het is niet zeker, of het kabinet, dat van geen wijken wilde weten voor iets dat zijn belasting- en hurencomplex in de kern zou aantasten, nu toch met dit nieuwe plan in zee zal gaan. Van de andere kant wordt hierop sterk aangedrongen. Uit het feit alleen reeds van de op dracht aan de fractievoorzitter van de PvdA tot reconstructie van het kabinet, blijkt wel dat alles in het werk wordt gesteld om de vrede tussen kabinet en Kamer te herstellen. Door toe te geven op het punt van huurbelasting, waarvan dus bij deze re geling niets meer terecht komt, zal de PvdA ook haar cijns voor deze vrede moeten betalen. Op die manier zou dan de brede basis gered kunnen worden en mét deze brede basis ook de arbeids- vrede, die voor ons land vooral onder de huidige omstandigheden als een on misbaar goed wordt beschouwd. Een oplossing zonder prestigeverlies voor het kabinet is echter nauwelijks denkbaar. Er wordt wel degelijk aan het wezen van zijn wetsvoorstel ge tornd. Immers, minister Witte wilde met zijn huurwet een eerste begin maken met een tot elkaar brengen van de prijzen van oude en nieuwe huizen. Door de faciliteiten op het gebied van de grondbelasting wordt nu het ren dement op oud zowel ais nieuw hui- zenbezit verhoogd en komen die twee in prijs niet tot elkander. Wei wordt ermede bereikt, dat een van de oor zaken van het gebrekkige onderhout"! van de huizen zou vervallen. Wanneer het rendement stijgt, kan in ieder ge val meer voor rekening van de huis eigenaren aan een huis worden opge knapt. Maar het wezenlijk onderscheid met het plan van minister Witte valt daarmede niet weg te redeneren. Voor de P.v.d.A. is het bereikte com promis aantrekkelijk, omdat door een algemene huurverhoging de grens waar boven wel en waarbeneden geen huur verhoging zou wordep gevraagd, komt te vervallen. Deze kreupele huurverho ging was de P.v.d.A. bijzonder onwel gevallig. De huurgrens zou dwars door huizenblokken heen zijn gaan lopen, met name bij arbeiderswoningen in de grote steden. Het is duidelijk dat dit weinig begrip zou hebben gevonden, met alle gevolgen van dien, waarbij men wederom aan de arbeidsvrede moet denken. Reeds aanstonds kon men in de Kamer vernemen, dat de leden van andere f-acties voor deze moeilijk heden, die ook hen zelf betroffen, be grip hadden. Dit zal ongetwijfeld het vinden van een compromis aanzienlijk vergemakkelijkt hebben. Het resultaat is bereikt in langdurige onderhandelingen, die in het geheim door de fracties onderling na afzonder lijke bestudering en de voorzitters van de fracties met de kabinetsformateur zijn gevoerd. Tot Zaterdag diep in de middag is men daarmede bezig geweest. De heer Burger had reeds eerder een plan ingediend, waarop tegenvoorstellen en amendementen zijn gekomen van de zijde van de K.V.P. en de A.R. De min ste weerstand ondervond de heer Bur ger van de C.H. In het beraad zijn reeds leden van het kabinet betrokken ge weest, maar niet alle, zodat de aanvaar ding nog geenszins vaststaat. De stemming is echter merkbaar ont spannen. Het vertrek van minister Beyen naar Messina is na een aanvan kelijk uitstel op Vrijdag tijdens de Pinksterdagen doorgegaan. Het is mo gelijk dat de minister van Buitenlandse Zaken al weet hoe ongeveer de kaarten liggen, die vanmiddag in de ministerraad zullen worden getoond. Zaterdagavond om kwart voor twaalf is te Geldermalsen een van Dordrecht afkomstige goederentrein in botsing gekomen met een reizigerstrein uit Utrecht. Bij deze botsing was de kop van de reizigerstrein geheel vernield. De trein ontspoorde met een draaistel. Van de goederentrein ontspoorden drie wagens en werd de tender vernield. De machinist van de reizigerstrein en de leerling-machinist van de goederentrein kwamen om het leven. Onder de rei zigers bevonden zich acht licht gewon den. De Rijksstraatweg te Haarlem heeft in het voorbije weekeinde weer een slachtoffer geëist. Eerste Pinksterdag wilde de 78-jarige mej. J. Wijker, wo nende in de Leeuwerikstraat, vanaf een der vluchtheuvels op de Rijks straatweg nabij de Vergierdeweg de straat oversteken. Vermoedelijk is zij daarbij niet attent genoeg geweest op het verkeer, dat haar ter linkerzijde naderde. Zij werd gegrepen door een motorfiets uit de richting van de Jan Gijzenbrug en zij werd op slag gedood. Het ongeval gebeurde 's middags om streeks half vier. Het stoffelijk over schot werd naar de Mariastichting overgebracht. Advertentie N.V. LEVENSVERZEKERING, HU. ..EM" NIJMEGEN N.V. NED.VERZEKERING Mil.ST.Willi8R0RDUS" UIRECHI N.V. VERENIGDE VERZEKERING Mil -en (V.V.M.) UTRECHT Dr. Adenauer heeft Zaterdag de eerste militaire wet bij de West-Duitse bondsraad aanhangig gemaakt. Hij hoopt, dat deze wet nog voor de zomervacantie door het parle ment zal worden aanvaard. De wet moet het mogelijk maken de 140.000 vrijwilligers on der de wapenen te roepen, die zich reeds hebben aangemeld. Vooreerst zal de bonds regering volstaan met het vormen van een vrijwilligersleger, dat straks dienst zal doen als kader. Het ligt in de bedoeling van de bondsre gering ook spoedig met de eigenlijke dienst plichtwet te komen. De vrijwilligerswet zal namelijk slechts tot uiterlijk 31 Maart 1956 gelden. Daarna zullen de soldaten op basis van de dienstplichtwet worden gerecruteerd. Twee oudjes, de 73-jarige oud-leraar Llnd- iey en zijn 70-jarige vrouw uit Ocala (Flo rida) hebben Zaterdag een veldslag gele verd met de politie. De strijd duurde ander half uur waarbij drie van de 30 aanvallende politiemannen werden doodgeschoten. Het echtpaar zelf kwam, nadat een aantal traan- gasbommen waren gebruikt, zwaaiend met een witte lap naar buiten om te worden ge arresteerd. Zij zullen onmiddellijk terecht staan we gens moord. De Lindley's hadden hun alleen staande huis in een waar fort veranderd. Ettelijke automatische wapenen en geweren of pistolen werden in alle kamers aange troffen terwijl een enorme voorraad muni tie in de woning aanwezig was. De zwaar beschadigde personentrein, die bij Geldermalsen op een goederen trein liep, in de takels tijdens de opruimingswerkzaamheden. Bij dit ongeval vonden twee mensen de dood, terwijl er acht gewonden waren te betreuren. Beide sporen werden door het onge val versperd. Ook de bovenleiding raak te irj het ongerede. Er moest een pen deldienst met autobussen tussen Culem- borg en Geldermalsen, en Leerdam en Geldermalsen ingesteld worden. De opruimingswerkzaamheden, waar mee men onmiddellijk begon, hebben een groot deel van de eerste Pinkster dag in beslag genomen. Vanaf ongeveer twee uur in de middag was het spoor wegverkeer tussen Geldermalsen en Culemborg over één spoor weer moge lijk. Tegen tien uur 's avonds was ook het tweede spoor van de lijn Utrecht- Geldermalsen weer hersteld en om half elf was het traject Leerdam-Gelder- malsen weer berijdbaar. De bij het ongeluk omgekomen leer lingmachinist op de goed' rentrein is de 29-jarige H. Schragen uit Rotter dam, de omgekomen machinist van de reizigerstrein is de heer P. H. Gies- pen uit Eindhoven. Zaterdagavond omstreeks zeven uur reed op de Amersfoortseweg te Oud- Milligen een personenauto, bestuurd door de heer A. van Driest uit Am sterdam, met grote snelheid tegen een links van de weg staande boom. De achterin zittende heer J. Hollander Sr. uit Amsterdam werd hierbij op slag gedood. Zijn zoon, die naast hem zal. en mej. L. van Nassau, eveneens af komstig uit Amsterdam, werden met ernstige verwondingen in het Juliana- ziekenhuis te Apeldoorn opgenomen Voor hun leven wordt gevreesd. De bestuurder van de auto en zijn echtgenote werden eveneens vrij ern stig gewond. Ook zij werden in ge noemd ziekenhuis opgenomen. De verongelukte auto maakte deel uit van een colonne van zeven auto's, die met een aantal leden van de Am sterdamse handbalvereniging A.V.M op weg waren naar een handbaltour- nooi in Osnabrück. In de 527ste staatsloterij, vierde klas se, vijfde lijst, is een prijs van f 10.000 gevallen op lot no. 16968. A. Duynsle Bezuidenhauiseweg 54> "t-Grsvenhegm Tel. 773459 LONDEN, hedenmiddag. De Britse minister-president Sir An thony Eden heeft Koningin Elizabeth gevraagd de kroonraad bijeen te roe pen, opdat deze aan de regering spe ciale bevoegdheden zal verlenen in ver band met de spoorwegstaking. Het ver zoek van Eden is de inleiding voor het uitroepen van de noodtoestand. (Zie ook pag. 5) In Neurenberg, Essen, Dortmund en Duis burg hebben verscheidene honderdduizen den Duitsers, die gevlucht zijn uit de ge bieden in het Oosten, hun gebruikelijke Pinksterbetoging gehouden voor hun recht op terugkeer naar hun geboortegrond. Een half millioen Sudeten-Duitsers was in Neurenberg bijeen. Daar werd scherp van leer getrokken tegen de in München door de Amerikanen gestichte omroep „Vrij Euro pa", die bij de uitzendingen naar Tsjecho- slowakije te weinig rekening zou houden met de wens van de Sudeten-Duitsers om terug te keren. De Nedersaksische minister Von Kessei verklaarde in Dortmund, dat een hereniging van Duitsland de herwinning van het nu Poolse Breslau moest insluiten. (ANP). Advertentie ii *Jrm 'Hi v «x Lm. iia.v «iiM m ww (tot Woensdagavond) Droog weer niet in de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Overdag zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 4.29—20.51. Maan: 17.01—2.09.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1