a I ORR Socialisten eisen: Oplegging van onderho ndsplicht Moeilijkheden hij reconstructie van Kabinet weer toegespitst Dwang een verkeerd middel Mislukte gouddiefstal in Zwitserse express Automobilist rijdt op wielrijders in Het monster van Hongkong René Mayer tot opvolger gekozen van Jean Monnet Volgende week een millioen werklozen in Engeland Verkeersmoeilijkheden vallen wel mee dank zij de perfecte discipline van de Brit Atoomgeheimen ontsluierd (Gelijktijdig met huurverhoging) Clément dodelijk verongelukt r Alles gaat mee Inkomstenbelasting minder verlaagd Op textiel geen omzetbelasting? Bromfietser verleent geen voorrang Twee zwaar- en elf lichtgewonden In de laatste loopgraaf In West-Duitsland Slippende bus botst tegen boom 19 vrouwen gedood Chinese vliegtuigen in Noord- Vietnam Toekomstbeeld Gevolgen van de spoorwegstaking Afgewezen minnaar vuurt op meisje Vis vergiftigd Kerkenbouw- Zondag Het weer IjS iefmifcuiiuj! AMSTERDAM KRIJGT UNIEKE WINDTUNNEL PRESIDENT HOGE AUTORITEIT TENNiSSHIRTS - SHORTS Al 8 B 1 IIi/Bb U vfe ||L[ 8 B-lMlxl BhB B 8111 rl A BBS ABONNEMENTSPRIJS cents per Op terugweg vandelLSY „Vliegende burgemeester" door afknappen van een vleugel neergestort Schietpartij te Breda VsJ Van tijd tot tijd in gebruik bij buitenlandse vliegtuig fabrieken RUSSISCH—FINISiE ONDERHANDELINGEN Indien de spoorwegstaking zo lang blijft voortduren, verwacht men, dat er de volgende week tenminste een millioen arbeiders in Enge land zonder werk zullen zijn, met name in de groot-industrieën, welke afhangen van de spoorwegen voor kolen, grondstoffen en het vervoer van hun producten. Intussen is het andere vrachtvervoer voor een groot deel naar vrachtauto's overgeheveld. Zondag 3 Juli Bisdom Haarlem 79ste JAARGANG No. 26309 U RISSTI IISTR i R. HAARLEM TEL 13439 IR AT1AM TFI 71716? DONDERDAG 2 JUNI 1955 0 ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mllllmeter- BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM ;tormeRntednal080201544' I «1 I IV BRA A ftl ^IIPPI IT P ft l l O IET ^vertenti.n^eventueel ^opgave van risis -».. NIlUWl nAAnLtmoLnt mjuiiani Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) Na een week lang met het kabinet en de Tweede Kamer onderhandeld te hebben heeft mr. Burger nog altijd aan de Koningin geen definitief ant woord kunnen geven op de vraag, of hij de opdracht aanvaardt om het kabi- net-Drees te reconstrueren. De moeilijkheden hebben zich nu weer toege spitst op enkele details, waaronder de vraag van de kabinetsformateur die op dit punt kennelijk namens de P.v.d.A. optrad hoe zekerheid kan worden verkregen, dat de verhoogde huren ten goede komen aan het onder houd van de woningen. De socialisten eisen gelijktijdig met de huurver hoging, welke de regering op 1 September zou willen doen ingaan de op legging van een onderhoudsplicht. Deze kwestie is door de socialistische aandrang als hoofdpunt naar voren gekomen en beheerst het hele beeld van de kabinetsreconstructie. Het niet-socialistisch deel van de Ka mer en ook het kabinet willen met alle plezier medewerken om de meerop brengst van de huur ten goede te doen komen aan het onderhoud van de hui zen. Daarvoor is echter een gelijktij dige dwang volgens hen een verkeerd middel. Het is immers niet doenlijk de huurverhoging afhankelijk te stellen van het reeds gedane onderhoud, want dat komt erop neer, dat de huurders iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiMiimiiiiiim (Van gen onzer verslaggevers) Louis Clément, de „vliegende burge meester" van het Franse plaatsje Adainville, die Maandag voor een kwart millioen toeschouwers op de ILSY bo ven het vliegveld Ypenburg verschei dene «taaltjes luchtacrobatie te zien heeft gegeven, is Dinsdagavond in België met zijn Lignel-sportvliegtuigje dodelijk verongelukt, doordat een gedeelte van de linkervleugel afknapte. De Franse sportvlieger had op de terugweg van de ILSY naar zijn ge meente een tussenlanding gemaakt op het vliegveld St. Denijs-Westrem nabij Gent. Toen hij weer opsteeg' voor een rondvlucht in de omgeving nam hij een lid van een plaatselijke luchtvaart club met zich mee. Tijdens een volko men onschuldige vliegmanoeuvre knap te een gedeelte van de vleugel van het lichte Franse sportvliegtuigje af. De piloot had zich klaarblijkelijk met aan zijn stoel vastgegespt, want door de geweldige schok die het vliegtuig kreeg, werd hij uit de open cockpit ge slingerd. Van een hoogte van ongeveer 300 meter stortte hij neer en werd op slag gedood. Het sportvliegtuigje vatte bij het neerstorten vlam en was reeds vrijwel uitgebrand toen de brandweer arriveerde. De passagier van Clément vond de dood in het toestel. Op de ILSY heeft Louis Clément o.a. tijdens een vlucht op geringe hoogte langs de tribune met beide handen de stuurknuppel losgelaten, terwijl hij, uit de open deur van het vliegtuigje ver naar buiten hangend, het publiek toe zwaaide en ondertussen toch nog kans zag de Lignel bij wijze van groet heen en weer zwaaiend recht op de horizon af te sturen. Negen Juni a.s. zal van Schiphol een speciaal gecharterd vliegtuig vertrek ken, waarmee de 47-jarige mejuffrouw J. Brugman uit Barneveld naar Sydney op Nova Scotia in Canada reist. Behal ve haar meubelen neemt mejuffrouw Brugman met het vliegtuig mee 24 hon den waaronder 17 Afghanen 500 meter kippengaas, een tractor, haar bi bliotheek en haar discotheek. Drie paar den, een ezel en een pony reizen mor gen alvast vooruit. Deze dieren mogen namelijk niet per vliegtuig Canada wor den ingevoerd; zij gaan nu via Prest- wick naar Glasgow, vanwaar zij verder Worden verscheept naar Quebec. uitgenodigd worden geen huurverhoging te betalen voor huizen, welke naar hun mening niet voldoende onderhouden zijn. Dit zou op 1 September een grote verwarring geven. Voor onderhoud zal toch eerst iets gereserveerd moeten zijn, wil de huiseigenaar op dat gebied iets kunnen presteren. Neen, zeggen de socialisten, wij doen eenvoudig met mee als wij onze zin niet krijgen. De achtergrond zal wel gelegen zijn in de bekende sociaal-psychologische overwegingen: de P.v.d.A. moet haar concessies als overwinningen kunnen verkopen. Er ging gisteren zelfs een gerucht dat in het vasthouden aan deze onderhoudsverplichting toch de afromingsgedachte weer om de hoek kwam kijken en dat de P.v.d.A. erop speculeerde dat uit de uitwerking van deze onderhoudsplicht een coSectiet onderhoudsfonds geboren zou worden. Een bevestiging van dit gerucht, dat overigens niet waarschijnlijk lijkt, hebben wij niet kunnen verkrijgen. De PvdA berijdt nog een ander stok paard. Zij wil beslist de zekerheid heb ben dat er' in de parlementaire periode tot de volgende verkiezingen geen nieu we huurverhoging meer komt. Het ka binet heeft laten weten, dat de heer Burger met zijn partijgenoten gerust kan zijn maar dat het toch geen ga rantie kan geven omdat zij de toekoms., niet kan voorspellen. Mogelijk dat ook hieruit wrijvingen voorkomen. De vraag is nu aan de orde of de PvdA, terwijl de kabinetsreconstructie nog niet eens begonnen is, alweer een herhaling denkt te geven van haar hals starrig optreden tegen het kabinet en de socialistische ministers. Het is een van de vreemde verwikkelingen in deze grillige en voor buitenstaanders lang zamerhand onbegrijpelijke crisis in de verhoudingen tussen kabinet en Kamer. De Zwitserse politie kamt thans de streek tussen Lausanne en Genève uit, in de hoop de dieven te vinden, die gisteravond uit de cabine van de bewaker van de Genève-Zürich-express twee kisten gestolen hebben, met een inhoud van 150 kilogram goud. De waarde van dit goud is 4.750.000 gul den. Na ontdekking van de vermissing trokken er onmiddellijk ploegen op uit om langs de lijn te zoeken. De twee kisten werden tussen de rails gevonden, met nog het overgrote deel van de buit er in. De rest van het goud lag over de baan verspreid. De politie neemt aan, dat de dieven gestoord zijn door de zoekende ploegen. De kisten waren blijkbaar uit de trein gegooid en op de spoorbaan uit elkaar gevallen. Men kreeg niet de indruk dat de dieven er al bijwaren geweest. Aangenomen wordt, dat de dieven meegereisd zijn naar Lausanne, in de hoop tijdig terug te zijn op de plaats waar de kisten naar buiten wer den geworpen. Blijkbaar zijn de dieven geslagen door het snel handelende per- soneel van het station van Geneve, dat onmiddellijk na de ontdekking var de diefstal de politie alarmeerde. In de Javastraat in Den Haag is Woensdagmiddag omstreeks half zes een automobilist ingereden op het hem tegemoet komende verkeer, waarbij hij in botsing is gekomen met een scoo ter en elf wielrijders. Hierbij werden twee personen ernstig en elf licht ge wond. De automobilist, de 73-jarige G.B. uit Wassenaar reed in de op dat ogen blik zeer drukke Javastraat in de rich ting van de Koninginnegracht tussen de Surinamestraat en het Nassauplein. Van rechts, uit de Schelpkade, kwam een tot nu toe onbekend gebleven brom fietser, die volgens de politie geen voor rang aan de auto verleende. De automo bilist week naar links uit en kwam daarbij op het linker weggedeelte, waar De situatie overziende kan men het volgende toekomstbeeld schetsen, mits de socialisten zich matigen en op de genoemde details niet toch nog op een definitieve breuk aansturen: 1. Per 1 September komt er dan een huurverhoging die zich beperkt tot vijf procent voor de oude huizen. Tevens wordt het rendement op de huizen op gevoerd door verhoging van het af schrijvingspercentage voor de inkom stenbelasting en het afschaffen van on geveer de helft van de grondbelasting. 2. De huurders worden daarvoor schadeloos gesteld niet door een loons verhoging maar door een verlaging van de indirecte belastingen. O.a. zou de omzetbelasting op textiel geheel komen te vervallen. (Oorspronkelijk zou deze van vijf op twee procent worden ge bracht). 3. De opzet van het oorspronkelijke belastingplan wordt dientengevolge ge wijzigd. Het bedrag van 502 millioen wordt, als de thans besproken plannen doorgaan, met 70 millioen verhoogd. Daarentegen wordt de inkomstenbelas ting over de hele lijn niet met acht maar slechts met zes procent verlaagd. 19 vrouwen zijn gisteren omgekomen, toen een bus bij Hoechstenbach, aan de grote verkeersweg Keulen - Frank fort in de buurt van Limburg, in de bocht slipte en tegen een boom reed. De bus vervoerde veertig personen 39 vrouwen en een predikant die een vacantiereis maakten. 16 vrouwen waren op slag dood, drie andere stierven Lort na het ongeluk in een ziekenhuis. De overige inzitten den van de bus hebben verwondingen opgelopen. Alle slachtoffers zijn Duit- sers. De vrouwelijke bestuurder van de bus heeft het ongeluk overleefd. Zij behoort tot de gewonden. een file wielrijders naderde. Met elf wielrijders en een scooter kwam de auto in botsing, mede doordat volgens de politie de automobilist op het gas pedaal heeft getrapt in plaats van op de rem. Door de serie aanrijdingen werd de bestuurder van de scooter, de 30-jarige A N uit Delft en de 66-jarige wielrn- dêr J.O. uit Den Haag ernstig gewonöv Zij zijn in het ziekenhuis Bronovo op genomen. De duopassagier van de scoo ter, de 14-jarige P. V. uit Delft werd minder ernstig gewond opgenomen in het ziekenhuis Zuidwal. Bovendien moesten een wielrijder en een wielrijdster, resp. met een been-en een hoofdwonde naar het ziekenhuis Westeinde worden vervoerd, waar zij na behandeling huiswaart konden keren. Acht andere wielrijders, die schaafwon den en ontvellingen hadden opgelopen, konden ter plaatse door de gemeente lijke geneeskundige dienst van Den Haag worden behandeld. Het Chinese nationalistische nieuws agentschap „Tatao", dat de spreekbuis is van het nationalistische ministerie van binnenlandse zaken, heeft gisteren gemeld, dat er tussen communistisch China en het door de Vietminh gere geerde Noord-Vietnam een militaire overeenkomst gesloten is, waarbij de Chinezen het recht krijgen vliegtuigen in Noord-Vietnam te stationneren. Volgens het nieuwsagentschap is er reeds een Chinese luchtmachteenheid, bestaande uit 21 toestellen, op Noord-Vietnamees grondgebied gestati- onneerd. Deze eenheid en de escadril les, die nog komen zullen rechtstreeks onder commando staan van de groep Chinese militaire adviseurs, die aan president Ho Tsji Min zijn toegevoegd. West-Duitsland. De Christen-Demo craat Peter Altmeier is herkozen als minister-president van Rijn-Palts met 64 tegen 34 stemmen en één onthouding. Het wordt Altmeiers derde ambtsperio de. Het kabinet is dus van zijn kant wel bereid gebleken concessies te doen na dat de PvdA door de knieën was ge gaan door het accepteren van een huurverhoging zonder huurbelasting. De verhoging van het totale bedrag aan belastingverlagingen is een conces sie zowel van de regering als van de PvdA, die zelfs tegen het bedrag van 502 millioen bezwaren heeft geuit. Het kabinet heeft niet toegegeven op het punt van de loon- en prijspolitiek en heeft een loonsverhoging als compen satie van de huurverhoging niet geac cepteerd. Dit was ook een wens van de PvdA geweest, dus ook op dit punt heeft de PvdA bakzeil moeten halen. Het lijkt erop alsof deze partij zich thans in een laatste loopgraaf vastbijt om toch iets van haar wensen verwe zenlijkt te krijgen. Al deze verwikkelingen brachten bijzonderheden over het Engelse atoomonderzoek, welke tot voor kort gisteren weer veel politiek ve™" in eer geheim werden beschouwd, zijn nu vrijgegeven tn een nieuw rapport, het gebouw van de Jweede Kamer, Atoomonderzoek te Harwell" en uitgegeven door de Autoriteit voor waar mr. Burger spreekuur hield. Ook 9 Énergie in het Verenigde Koninkrijk. Dit alles is mogelijk gemaakt prof. Romme en dr. Schouten waren wijzigingen in de internationale overeenkomsten op de atoom-energie er actief bezig met hun fracties welke door ae^zigingen^ in^ vrijgegeven in het nieuwe rapport, toont des morgens vergaderden, om ook ui j 'tele televisie-apparaten, gebouwd in Harwell voor het microscopisch de namiddag weer de situatie te be- expenmente^ mtemsie matenaien, in hoofdzaak metalen. spreken. 4 Roerloos en met gedoofde vuren staat een grote groep locomotie ven op het emplacement van Kings Cross bij Londen: de ma chinisten staken.en onderwijl wordt de toestand op het Britse eiland steeds critieker. De 32-jarige Pool W. heeft in de Oran jeboomstraat in Breda drie schoten ge lost op de achttienjarige mej. O. met wie hp connectie had. Het meisje gaf te kennen de connectie te willen ver breken waarop de Pool een revolver uit zijn zak haalde en op het meisje schoot. Het meisje werd echter niet ge raakt. Tijdens de vlucht struikelde zij en op dat moment schoot de man voor de tweede maal, waarbij hij het meis je in de rug raakte. Het meisje vlucht te opnieuw, maar voor de derde maa'i vuurde de man een schot af, dat ge lukkig geen doel trof. De man die vluchtte per fiets is later door de po litie gearresteerd. Het meisje is naar het ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat de verwonding gelukkig van niet ernstige aard was. Een Britse inwoner van Hongkong heeft gemeld een twee meter lang zeemonster te hebben waargenomen bij de kust van Hongkong. Hij be schreef het beest als een „afschuwe lijk, afschrikwekkend, gemeen-uit- ziend ding, genoeg om iemand de lust tot zwemmen in zee voor de rest van het seizoen te ontnemen". Hij verklaarde tegenover een jour nalist, dat het monster zwart en grijs gestreept was. Deskundigen zijn van mening, dat hier sprake is van een hydrophis cyancinctus, een zwart en geel gestreepte zeeslang met een dodelijke beet. (Reuter) De Stichting Nationaal Luchtvaart laboratorium te Amsterdam heeft met de AICMA, de vereniging van vlieg tuigfabrikanten in 'West-Europa, uitge zonderd die in Engeland, een overeen komst gesloten tot gebruik van de in aanbouw zijnde hoge-snelheidswindtun- nel, die naar men verwacht eind 1956 gereed zal zijn. Er zullen proeven in worden genomen om de eigenschappen van vliegtuigen te leren kennen. De West-Europese vliegtuigfabrieken kun nen hiervoor de tunnel voor een be paalde tijd van de stichting huren. De fundering voor de tunnel ligt reeds zes jaar gereed. Tengevolge van een Rijks bouwstop is het werk aan zienlijk vertraagd. Thans heeft men het werk voortgezet. Vandaag is de eerste paal de grond in gegaan voor het ge bouw naast de tunnel, waar de meet- plaats zal verrijzen. De centrale aan drijving, die voor de wind zal zorgen, is reeds gereed. De tunnel wordt een der grootste In het West-Europese contingent; vandaar de buitenlandse belangstelling. De Sovjet-regering heeft er voorlopig mee ingestemd, dat beperkende bepa lingen ten aanzien van het Finse trein verkeer door het gebied van de Rus sische vlootbasis Porkkala, ten Westen van Helsinki, worden opgeheven, zo heeft een woordvoerder van het Finse ministerie van buitenlandse zaken be kend gemaakt. Hij voegde hieraan toe, dat het overleg reeds enkele weken gaande is, doch nog niet beëindigd. Het gebied van Porkkala werd in 1944 door Finland, op grond van het wapen stilstandsverdrag, voor vijftien jaar aan de Russen verpacht, die h tot een marinebasis maakten. imimiiimiiiiiiiimiHiiiiiiiimiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiilW (Van onze Londense correspondent) RENÉ MAYER De Fransman René Mayer is door de ministers van buitenlandse zaken der zes landen van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal aange wezen tot opvolger van zijn landgenoot Jean Monnet als president van de Hoge Autoriteit der gemeenschap. Na afloop van de niet-openbare bijeenkomst van de ministers te Messina op Sicilië heeft de Italiaanse minister van buitenlandse zaken Martino aan verslaggevers me degedeeld, dat de ministers overeen stemming hadden bereikt over de be noeming van Mayer, die door de Franse regering voor de functie candidaat was gesteld. LONDEN, hedenmorgen Het overkoepelend orgaan van de Britse vakbonden, het Trade Union Congress, is begonnen met een poging een einde te maken aan de spoorweg staking. Gisteren ontbood een comité van het TUC de leiders var de Bond van Locomotiefpersoneel voor een be spreking. Waarschijnlijk zal hetzelfde comité vandaag de leiders van de Na tionale Bond van Spoorwegpersoneel uitnodigen. Want naast het conflict over loondifferentialen is de hoofd oorzaak van de huidige moeilijkheden gelegen in de rivaliteit tussen de beide bonden, zoals ook de havenstaking, waarin nog steeds 20.000 man zijn be trokken, het gevolg is van rivaliteit tussen twee vakverenigingen. De door de staking ontstane verkeers moeilijkheden vielen gisteren nog al mee. Dank zij de speciale maatregelen van de politie en de magnifieke me dewerking van het Britse publiek werd in de grote steden chaos vermeden. In Londen heeft het publiek vrijwillig het spitsuurverkeer verspreid over een langere periode, zodat b.v. gistermor gen auto's Londen binnenstroomden ten getale van 25.000 per uur tussen zeven en tien, in plaats van 40.000 per uur tussen acht en tien, zoals op de vooraf gaande dag. De treinenloop was beter georgani seerd, nu het bestuur van de spoor wegen wist op hoeveel locomotiefper soneel van de niet stakende Bond van Spoorwegpersoneel het kon rekenen. In het West-Friese kanaal nabij Noord- Scharwoude is tengevolge 'van vergifti ging een grote sterfte ontstaan onder de visstand. Deze vergiftiging moet worden geweten aan de ongeveer 30.000 liter wei, die door enige chauffeurs van een zuivelonderneming uit Breda gedurende de afgelopen dagen in het kanaal zijn geloosd. De chauffeurs vervoeren dagelijks melk in een tankauto naar een melkfa briek in Opmeer, waar de melk wordt verwerkt. De na de verwerking over gebleven wei moet door de chauffeurs weer worden meegenomen, doch deze gooiden de vloeistof in het kanaal, zeer tot schade van de daarin aanwezige bot, aal, brasem en blei. Beroepsvissers schatten de aangebrachte schade op enige duizenden guldens. De rijkspolitie heeft proces-verbaal opgemaakt. Boven dien is de visserij-inspectie van de ver giftiging in kennis gesteld. De Britse minister van Transportwezen, de heer John Boyd Carpenter (links), in gesprek met enige Londense buschauffeurs: zij zijn de mannen die op het ogenblik moetên trachten de moeilijkheden, welke de treinstaking schept, het hoofd te bieden. De Kerkenbouwzondag in het bisdom Haarlem wordt dit jaar gehouden op 3 Juli. Ter stimulering van deze dag cele breert mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, op de daaraan vooraf gaande Zondag, 26 Juni, een pontificale Hoogmis in de St. Will: duskerk te Vlaardingen. (Tot Vrijdagmiddag) Droog weer en weinig bewolking. Zwakke tot matige Oostelijke wind Weinig verandering in temperatuur. Zon: 4.27-20.53. Maan: 19.15-2.54

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1