Conferentie Joegoslavië Westelijke van met Drie Joegoslavisch marineschip gezonken Zwitserse politie arresteert communisten uit Italië AMERIKA wendt zich rechtstreeks tot rood CHINA Vrijlating gevraagd van 52 Amerikanen Tunis begroet BOURGUIBA: de Vader des Vaderlands Tussen neus en lippen Wethouders op de bon BOLERO Het verschil z Top Naeff-prijs Scheepsramp in de Weespertrekvaart Na gesprek met de Russen Put KRACHT uit cANAT0G|h TITO vraagt militaire steun IVOROL: De Tandpasta van standing! De Bey vergeet het protocol Vrouwen beklimmen een Himalaya-top In opdracht van burgemeester Slordigheid met geheime stukken Uitspraak voogdij Betsy Meljado CHINESE ACTEURS IN PARIJS Hun modernstestuk is vijf eeuwen oud Noord-Brabant" in dienst gesteld Toon Hermans als solis t op de planken Sigrid Koetse 26 doden SHERRY DONDERDAG 2 JUNI 1955 PAGINA Prof. F. A. Vening Meinesz ere-doctor van Columbia Gewelddaden in Alg iers en Marokko Louis Fréquin 25 jaar journalist Hartelijk gehuldigd Ai Expeditie-Evans „neemt" de Kangchenjunga Weer een novelle voor de Boekenweek Eerste kwartaal 1955 gunstig voor Philips Zilveren jubileum van Psychologische Dienst 10.000ste chauffeurskeuring bij P.T.T. Onenigheid over raads commissie toegespitst Kamerlid informeert Nieuwe onderseebootjager DRY PALE PRIJS PER FLES F 4.90 4 Advertentie AP HET ZENUWTONICUM Nabij Senj is Dinsdagmorgen in het Noordelijk deel van de Adriatische zee een klein hulp vaartuig van de Joego slavische marine op een klip gelopen en gezonken. De 26 bemanningsleden zijn verdronken, aldus meldt het Joegosla vische persbureau Tanjoeg. Het weer was op het ogenblik van de ramp slecht. Het vergane schip was een opleidings- mijnenveger. Het voer tussen twee an dere mijnenvegers het kanaal op tussen het eiland Kirk en het Dalmatische vas teland toen de ,,Bora", een hevige Noordenwind, kwam opzetten die bin nen enkele minuten een snelheid ont wikkelde van 100 km per uur. Het schip sloeg om en zonk vrijwel onmiddellijk. Enige uren na de ramp voer het jacht „Jadranka" met de Russische delegatie aan boord, die op het ogen blik een bezoek brengt aan Joego-sla- vic, op weg naar Rijeka op 40 km af stand van de plaats des onheils voor bij. Er is een commissie gezonden om een onderzoek in te stellen. Voor de Joegoslavische marine is een rouw af gekondigd. Tot dusver zijn vijf lijken geborgen. (AFP—Reuter) Prof. Felix Andries Vening-Meinesz van de universiteit van Utrecht heeft Sisteren van de Columbia-Universiteit in few York een ere-doctoraat ontvangen wegens zijn onderzoek op het terrein der geophysica. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren mede gedeeld te geloven, dat Engeland, Frankrijk, de Verenigde Staten en Joe goslavië een conferentie zullen houden ter bespreking van vraagstukken die van belang voor de vier landen zijn. Een woordvoerder van het ministe rie leverde commentaar op persberich ten, dat de drie Westelijke grote mo gendheden met Joegoslavische leiders zullen bijeenkomen na de huidige Rus sisch-Joegoslavische besprekingen, om te spreken over een Joegoslavisch ver zoek om militaire steun. Volgens de woordvoerder van het Sta te Departement is er gesproken over een conferentie, doch er zijn nog geen regelingen getroffen. De drie Weste lijke mogendheden hadden geregeld met vertegenwoordigers van Joegoslavië óver verschillende plannen gesproken. Deze besprekingen waren bilateraal ge weest. De Amerikaanse ambassadeur in Joe goslavië J. W. Riddleberger is naar Washington ontboden om de minister van buitenlandse zaken, Dulles, ver slag uit te brengen over de Russisch- Joegoslavische besprekingen. Riddle berger zal waarschijnlijk eind volgende week. of de week daarop in Washing ton arriveren. (AFPReuterUP) De Zwitserse federale politie heeft gis terenmorgen in tien steden een groot aantal leden van de Italiaanse commu nistische partij gearresteerd. In een communiqué van de politie wordt ge zegd, dat er aanwijzingen waren, dat de Italianen een georganiseerde poging deden om cellen te vormen, om hun invloed in de Italiaanse kolonie in Zwit serland te vergroten, en een politieke inlichtingendienst op richten. De Zwitserse contra-spinnagedienst opereerde van Winterthur, nabij Zürich, uit. Te Winterthur, Zürich, Frauenfeld, Schaffhausen, Baden, Gebenstorf, Brugg Zofingen, Bazel en Binningen werden Italianen voor ondervraging aangehou den, terwijl hun woningen werden door zocht. De autoriteiten weigerden mee te delen of er personen in hechtenis zullen worden gehouden. Uit het Frans-sprekende deel worden geen huiszoekingen gemeld. In Zwit serland werken ongeveer 300.000 Italia nen min of meer permanent. WsmmÊÈm Gistermiddag kwam op de Weespertrekvaart. ter hoogte van de Kruislaan te Amsterdam, een volgeladen zandschip, doordat het uit zijn roer liep, in aanvaring met een sleep met twee bakken van de Ballast Mij. De bak werd opengescheurd en zonk, maar nam het zandschip ook mee. De Weespertrekvaart, die de verbinding vormt tussen het AmsterdamRijn kanaal en de Amstel, is nu geblokkeerd en het zal wel enige zgen duren voordat het scheepvaartverkeer er weer normaal zal zijn. Op de voor grond ziet men de bak, waaronder het voorste gedeelte van het zand schip ligt. Advertentie De Verenigde Staten hebben commu nistisch China rechtstreeks verzocht om de vrijlating van 52 Amerikanen in Chi na en het verstrekken van inlichtingen over II militairen, die naar zjj gelo ven zich in China bevinden, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteren bekend ge maakt. De consul-generaal van commu nistisch China in Genève zou het Ame rikaanse verzoek aan zijn regering door sturen. De Indische diplomaat Krisjna Me- non is gisteravond uit Nieuw Delhi naar New York vertrokken, waar hij de volgende week een bijeenkomst van de Verenigde Naties zal bijwonen. Me- non zal -ijn reis in Londen onderbreken HaJbib Bourguiba, de uit zijn verban ning teruggekeerde leider der Tunesi sche Neo-Destour partij, is gisteren door de Bey van Tunis, Sidi Lamine, tegen alle protocollaire regels in hartelijk om helsd, toen hij hem in Carthago be zocht. De w< van Carthago terug naar Tunis, waar Bourguiba met grote geestdrift was ontvangen, was afgezet door een juichende menigte. In Tunis sprak hij een grote menigte toe. Hij deed een beroep op ieder om de nationale eenheid te handhaven. De ze eenheid, zo zeide hij met een toe speling op de extreme nationalisten en de Franse kolonisten, die tegen zelf bestuur zijn, diende ,,alle leden van de Tunesische familie en allen die in het land wonen" te omvatten. In een andere speech zei Bourguiba, dat concessies waren gedaan, omdat 'n moderne staat gebouwd zou worden in samenwerking met Frankrijk. Velen waren in Tunis toegestroom om hem te begroeten. Uit het binnenland hadden geestdriftigen moeilijke wegen op kameel of paard afgelegd. Naar schatting waren er 250.000 personen aan de kade, toen het schip aanlegde. De menigte verbrak het cordon van pad vinders en jonge vrijwilligers en maak te zich meester van Bourguiba, die naar een overdekte ruimte werd gedragen voor zijn eerste toespraak. Tc Marakesj in Frans-Marokko is een Marokkaanse wethouder doodgeschoten, kort nadat de pasja van dit gebied, El Glawi, zich er op had beroemd, dat er dank zij zijn strenge maatregelen een einde was gekomen aan de reeks ge welddaden. In totaal werden in Ma rokko in de afgelopen 24 uur vijf per sonen vermoord. In het aangrenzende Algiers vonden in dezelfde periode zeven mensen de dood, terwijl er tien werden gewond. Onder overweldigende belangstelling heeft Louis Fréquin, hoofdredacteur van de Gelderlander-pers Woensdag zijn zilveren ambtsjubileum als journa list gevierd. In de morgenuren was er een huldi ging in intieme kring. Daarbij werd het woord gevoerd door drs. A. Tum- mers, directeur van de Gelderlander pers, die de persoon van de jubilaris schetste en diens uitnemende kwalitei ten aan een onderzoek onderwierp. Pre sident-Commissaris mr. F. Dobbelman onderstreepte de woorden van de heer Tummers en voegde daaraan de dank van het college van commissarissen toe voor de toegewijde arbeid, door de heer Fréquin, vooral in de laatste tien jaren, waarin hij als hoofdredacteur van de Gelderlander optreedt, verricht. In de middaguren was er een recep tie, waarop honderden prominenten uit binnen- en buitenland de zilveren hoofd redacteur hun gelukwensen kwamen aanbieden. Schriftelijke gelukwensen kwamen binnen o.a. van Hunne H. Exc. mgr. Mut- saerts, mgr. Lemmens, mgr. Paolo Giobbe en mgr. Cobben uit Finland en van de ministers Drees en Staf. De Tunesische leider Habib Bourguiba, die jaren in ballingschap in Frankrijk heeft doorgebracht, is teruggekeerd in Tunis. Hier ziet men hem bij het ver trek uit Parijs, vergezeld door de Algemeen Secretaris van de Arbeiders Groep, Ben Salah (rechts). Dievenbende eist het recht op haar kinderen op te voeden, zo als haar dat goed dunkt - Met de arrestatie van bijna 100 personen is in Duitsland de grootste na oorlogse dievenbende op- sturen voor ze tien jaar Diamanten glimlach De waard van het hotel „De witte Leeuw" in thuis. Zij weigert haar Great Longstone in Enge- spruiten naar school te land bezit sinds korte tijd gerold. De mannen wor den beschuldigd van dief stal van goederen ter een kostbare De 50-jarige Saunders heeft vijf diamanten glimlach Bernard namelijk in zijn zijn „omdat voor zij die leeftijd bereikt hebben, j ncn rt/in njr„-.l. hun plaats thuis is De uu waarde van 750.000 Mark Schoolinspecteur vertelde voortanden laten zetten, m 106 inbraken. De po- intusserli dat hij bevonden alleen omdat hij niet on- had, dat de jongens 8 en 9 jaar zeker 18 - maanden achter waren „euelJUE „uu, stukken van de bende met iezen en dat de meis- Bovendien had hij met nog beter kunnen liegen jes 6 en 7 jaar al- zijn broer gewed, dat hij dan Gobbels destijds deed. ieen in blokletters konden litie zegt, dat het onder zoek verschrikkelijk moei lijk is, omdat de der wilde doen voor een Perzisch potentaat, die hetzelfde had gedaan. De bende werkte in groe pen van drie of vier man, die in vrachtauto's fa brieken in de gehele re publiek afstroop ten. er niet voor terugdeinsde schrijven. „U is een beetje om zijn gebit op een der imiio" tn\ rJ o ara/^htoT eigenwijs", zei de rechter tegen mevrouw Baker. gelijke zonderlinge nier te versieren. .Naar mijn mening bent u bezig uw kinderen Eigenwijs moeilijkheden te bezor gen voor de toekomst", „Dat is mijn zorg", snibde jarige moeder van vier mevrouw Baker terug. „Ik vechten in de jongste oor kinderen, die zeer bepaal- stuur ze toch niet naar log in de Duitse hoof ti de ideeën heeft met be- school, als u dat maar Joy Baker, uit Dere ham in Engeland, een 32- 't Schiet op Mathematische mannen in West-Berlijn hebben onlangs uitgerekend, dat bombardementen en ge- stad om precies te zijn trekking tot de opvoe- weet". Maar nu mevrouw 45 millioen kubieke meter ding van haar twee zoons Baker een boete moet be- puin hebben aangericht, en twee dochters, is dezer talen, is ze stilletjes toch Op het ogenblik is daar- dagen door de rechtbank blijkbaar wel bezig om van 25 millioen kubieke met vier pond sterling van gedachten te verande- meter opgeruimd beboet omdat zij geen ge- ren. Zij heeft de inspec- volg had gegeven aan het teur tenminste gevraagd bevel, haar kinderen om dezer dagen eens langs naar school te sturen. Zij te komen.... Men hoopt in 1960 alle brok stukken van de verloren strijd te hebben wegge werkt. en premier Eden op de hoogte stellen van de besprekingen die hjj kort geleden in Peking heeft gevoerd. China heeft Dinsdag vier Amerikaan se vliegers, die in de Koreaanse oorlog in Chinese handen zijn gevallen, vrijge laten. Naar het State Department mede deelt, zijn over de vrijlating van Ame rikanen in China sinds het voorjaar talrijke onderhandelingen gevoerd in Genève tussen de consuls-generaal van de V.S. en China. Maandag zeide de Chinese consul-ge neraal, dat het vrijlaten der vier Ame rikaanse vliegers ten doel had, de in ternationale spanningen te verlichten. De Amerikaanse consul-generaal heeft een herziene lijst met de namen van 52 Amerikaanse militairen en bur gers, die in China worden vastgehouden, aan zijn Chinese ambtgenoot overhan digd. (AFPReuter) De eerste Himalaya-expeditie, die uit sluitend uit vrouwen bestaat, is er in geslaagd in de Djoegal Himal keten een top zonder naam -van ongeveer 7.000 meter hoogte te beklimmen. Het zijn de Schotse dames Monica Jackson, moeder van twee kinderen, R. E. Stark, spraaklerares en dr. Evelyn Cam rose. De laatste kon de tocht \vt%ens „berg- ziekte" niet i.aar de top volgen. De top werd op 21 Mei „genomen". Inmiddels zijn de dames teruggekeerd naar Kat mandu, de hoofdstad van Nepal. Deze vrouwenexpeditie wordt gesteund door de Britse „Everest Foundation" en de „Himalaya Club" (India). De Britse expeditie onder dr. Charles Evans, is er in geslaagd de Kangchen junga, de op twee na hoogste berg ter wereld 8.579 meter te beklimmen. Evans maakte ook deel uit van de ex peditie, die de Mount Everest heeft overwonnen. De Kangchenjunga werd op 25 Mei beklommen. (AFPReuter) Sinds 1953 heeft de „Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Ne derlandse Boek" gebroken met de tra ditie, als geschenk tijdens de Boeken week, een speciaal voor dat doel ge schreven novelle uit te geven. Teleur stellende uitkomsten noopten daartoe, aldus de commissie. Niettemin is zij zich er steeds van bewust gebleven, dat de voor 1953 bewandelde weg vele aan trekkelijke kanten had, en de commis sie is dan ook voornemens voor het ge schenk dat in 1957 het licht zal zien, wederom een litteraire prijsvraag uit te schrijven. Het bekroonde werk zal wor den beloond met een prijs van f2000. De jury bestaat uit Clare Lennart, An- toon Coolen, H. A. Gomperts en G. Kamphuis en als leden van de commis sie de heren Chr. Leeflang, P. Bergmans en P. J. Venemans. De manuscripten moeten worden ingezonden vóór 1 Maart 1956. De netto-winst van de Philips' Gloei lampenfabrieken heeft in het eerste kwartaal van 1955 bedragen f31 min. tegen f24 min. in de eerste drie maan den van 1954. De winst vóór aftrek van belasting bedroeg f57 min. (f45 min.), i De omzet steeg met 25 pet. n.l. van f408 min. in de periode Jan.-Mrt. 1954 tot f 511 min. Het aantal werknemers bedroeg aan het eind der periode 128.000 tegen 110.000 eind Maart 1954. (Van onze Haagse redacteur) Vijfentwintig jaar geleden werd bij de P.T.T. in opdracht van de toenmalige Directeur-Generaal dr. ir. M. H. Dam me een psychotechnisch laboratorium opgericht. Woensdag is dit feit her dacht met een bijeenkomst in Den Haag, tijdens welke prof. H. W. Ouwe leen, hoofd van deze instelling, die tegenwoordig Psychologische Dienst is geheten, er op wees, dat het zwaarte punt van het psychologisch onderzoek vooral na de oorlog verschoven is naar het onderzoek van aanstaande chefs. Men begon met het psychotechnisch onderzoek van chauffeurs, op welk terrein pioniersarbeid is verricht. Juist gisteren werd men heeft wel enige moeite moeten doen om deze gebeur tenis met het jubileum van de dienst te laten samenvallen de 10.000ste chauffeurskeuring bereikt. Behalve de chauffeurskeuringen zijn nog tal van andere gebieden betreden en met succes. Uit gegevens, die na de oorlog door het Amerikaanse departement van Marine werden vrijgegeven, is geble ken, dat de opleiding van de Ameri kaanse radio-telegrafisten gebasseerd is geweest op een door mej. dr. R. A. Biegel uitgewerkte methode. Mej. Bie- gel was het eerste hoofd van de dienst; zij is in de oorlog te.i offer gevallen aan de Duitse deportatiemaatregelen. Thans speelt het psychologisch on derzoek een belangrijke rol bij het personeelsbeleid van de P.T.T. Wethouder W. Borst als voorzitter van de raadscommissie voor de sport velden en wethouder mr. J. Weve, als secretaris van die commissie, beiden uit Voorhout wilden zich '"oensdag oriënteren over de stand van de werk zaamheden bij de aanleg van een sport veld in verband met een bespreking met de hoofd opzichter van de Ned. Heide Mij. Op de terreinen aangeko men werden zij staande gehouden door de wnd. post commandant der rijkspo litie. Hun werd gevraagd of zij een be wijs van toestemming hadden van de burgemeester, drs. C. N. de Graaff. Zij konden echter geen bewijs tonen. Zij beschouwden het als vanzelfspre kend vrije toegang tot de terreinen te hebben. Beide wethouders kregen evenwel een proces-verbaal, zulks in opdracht van de burgemeester, die zich op het stand punt stelt, dat de desbetreffende raads commissie is ontbonden. Telegrafisch is dit voorval ter kennis gebracht van de minister van Binnenlandse Zaken. Het Tweede-Kamerlid de heer Ver meer P.v.d.A. heeft aan de minister van Oorlog gevraagd of het juist is, dat in het kader van de overdracht van de verdediging van Nieuw-Guinea door de koninklijke landmacht aan de koninklijke marine de basis Ifar werd verlaten onder achterlating van stuk ken, die als „zeer geheim" zijn gequa- lificeerd en dat deze stukken eerst na enige tijd door inwoners van Hollandia werden ontdekt. Als beide voorafgaan de vragen bevestigend worden beant woord zo vraagt de heer Vermeer kan de minister dan verklaren, hoe de gang van zaken mogelijk is geweest en welke maatregelen zijn genomen om in de toekomst nalatigheden, als hier hebben plaats gevonden, te voorkomen? De voogdijraad te Amsterdam deelt mede dat de rechtbank te Amsterdam bij beschikking van Woensdag 1 Juni de voogdij over het tot nu toe aan de voogdijraad te Amsterdam toevertrouw de 14-jarige Joodse weesmeisje Betty (Rebecca) Meljado heeft opgedragen aan de „stichting Hulp aan oorlogs- pleekinderen". Verwacht mag worden dat deze stichting vooralsnog de be staande toestand zal handhaven en Bet ty zal laten in het gezin waarin zij thans bijna een jaar verblijft. De Franse politie heeft een hecht vei ligheidscordon gelegd om de 75 leden van het Chinese Nationale Theater uit Peking, die Dinsdagavond in Parijs ar riveerden, waar zij in het kader van het Internationale Toneelfestival hun eerste buitenlandse opvoeringen zullen geven sinds de oprichting van dit fa meuze gezelschap 1250 jaar geleden. De leden van dit waarschijnlijk oudste theatergezelschap ter wereld zijn merk waardig genoeg ondergebracht in het „Hotel Modern" op de Place de la Ré- publique. Een grote groep journalisten en fotografen werd evenals talrijke nieuwsgierigen en toneelenthousiasten door de politie, die tot taak had over de rust van de Chinese acteurs te wa ken, op een veilige afstand gehouden. Een functionaris van het organisatie comité van het internationale toneel festival zeide, dat niet de Chinezen, maar het organisatiecomité de politie om deze bewaking had verzocht, opdat de acteurs uit Peking niet voortdurend lastig gevallen zouden worden door pers en publiek. De voorstellingen van het Chinese gezelschap zullen van 4 tot 8 Juni wor den gegeven en reeds nu zijn voor al deze dagen de beschikbare plaatsen in het Théatre „Sarah Bernhardt" totaal uitverkocht. Er zullen zeven stukken gebracht worden, waarbij de acteurs 300 kostbare costuums zullen dragen, terwijl er geen décors zullen worden gebruikt. Een van de op te voeren stuk ken „Het Fort" geheten handelt over een boerenopstand tegen groot grondbezitters, die zich reeds lang voor onze jaartelling afspeelde. Het meest 5 Woensdagmorgen is aan de Houtkade te Vlissingen tegenover het raadhuis de onderzeebootjager „Noord-Brabant" die op de werf van „De Schelde" werd gebouwd, aan de marine overgedragen. Nadat de ondertekening van het proces verbaal van overgave en overname door de directie van „De Schelde" en de vlagofficier materieel van de konink lijke marine, schout bij nacht H. H. L. Pröpper op het hoofdkantoor van de maatschappij was geschied, begaven de autoriteiten zich naar de „Noord-Bra bant", waar omstreeks kwart voor elf de commandant zeemacht Nederland, vice-admiraal F. T. Burghard arriveer de. Na de rede van overdracht door de heer Kapsenberg, directeur van de werf, werd het nieuwe schip overge dragen aan de minister van marine, die werd vertegenwoordigd door schout-bij- nacht Pröpper. Vervolgens beval de commandant zeemacht Nederland de commandant van dit schip het vaar tuig in dienst te stellen. De commissaris der koningin in Noord-Brabant, profes sor dr. J. E. de Quay, bood vervolgens vijf antieke etsen aan en de standaard van de provincie Noord-Brabant. „De Schelde" bood als geschenk van de maatschappij de aankleding der verblij ven en het luxe uitgevoerde gastenboek met foto-album van H.M. „Noord-Bra bant" aan. Tezamen met H. M. „Holland", „Zee land" en de onderzeebootjager „Gelder land", die bjj Wilton Fijenoord voor de koninklijke marine in aanbouw zijn, maakt de onderzeebootjager „Noord- Brabant" deel uit van de a-klasse. „moderne" stuk is nog altijd 5 eeuwen oud. De in China gebruikelijke lengte van een toneelvoorstelling heeft men voor Parijs aanzienlijk moeten bekor ten; in China duren zij gemeenlijk acht uur, waarbij verscheidene pauzes inge last zijn voor het gebruiken van de tra ditionele Chinese bloementhee. De Pa- rijse voorstellingen zullen drie uur duren. Organisatoren van het Toneel festival, die in Bern besloten voorstel lingen van het gehele in Parijs te bren gen repertoire bijgewoond hebben, noemden de opvoeringen ronduit „sen sationeel". Advertentie SHIPPED BY PALOMINO VERG ARA JEREZ DE LA FRONTERA SPAIN Uitsluitend verkrijgbaar bij uw wijnhandelaar slijter IMP. WED. aouo PZN CO. HAARLEM Mijn neefje Hans kwam mij berichten dat een be vriend jongetje hem een schop had gegeven. „Dat is lelijk", zei ik „heb "je teruggeschopt?" „Nee", antwoordde hij. „Mooi", zei ik „schoppen mag je ook niet; slaan zo nu en dan wél". Hans zweeg broedend. „Heeft het erg pijn gedaan?" vroeg ik. „Ja", zei hij hóóg, „maar dat is niet erg; hij heeft God verdriet". „Tja".... zei ik; want wat moet je anders zeggen als zo'n knaapje ineens de hele zondeleer onverveerd aansnijdt. Hans was trouwens inmiddels al veel verder. „God heeft het niet gevoeld", zei hij „maar ik wel". Dit najaar is het tien jaar geleden, dat Toon Hermans voor het eerst als liedjeszanger en cabaretier voor het voetlicht kwam. Min of meer ter her denking van dit feit heeft hij een pro gramma samengesteld, waarin hij hele maal alleen ten tonele verschijnt. In Oc tober start hij in het Nieuwe de la Mar-theater in Amsterdam, waar hij twee maanden blijft, en daarna trekt hij vier maanden met zijn éénmans-show het land door. Deze solo-show is bedoeld als tus- senprogram. Volgend najaar is Hermans weer van plan zijn Ballot-programma's voort te zetten. Hij treedt dan uiteraard weer samen met zijn ensemble op. Door deze betrekkelijke korte éénmans-tour- née hoopt Toon Hermans ook meer tijr beschikbaar te maken voor de voorbe reidingen van de grote speelfilm, die hij in samenwerking met zijn broer Fons van plan is volgend voorjaar te maken. De film zal vermoedelijk worden op genomen tegen de achtergrond van het Limburgse landschap, zonder evenwel een regionale film te worden. De beide Hermansen zijn van plan een luchtige, vrolijke film te maken, simpel van in trige, en met gebruikmaking van de vele speelse elementen die het Limburg se leven te bieden heeft. Toon Hermans zelf heeft het scena rio geschreven. Hij heeft er al jaren lang aan gewerkt en gelooft er nog niet helemaal mee klaar te zijn. Hij zelf heeft de artistieke leiding van de onderneming, terwijl zijn broer Fons, die jarenlang in Italië heeft gewoond en daar de filmindustrie en -deskun digen heeft leren kennen, de meer al gehele leiding zal voeren. aterdag is het de grote dag voor Sigrid Koetse. Dan is het de dag van de openbare demonstraties der afgestudeerden van de Amster damse Toneelschool. Zeven jonge mensen hebben verleden week met goed gevolg het eindexamen afgelegd en van hen is Sigrid Koetse de beste bevonden, waardoor zij thans de Top Naeff-prijs heeft gekre gen. Sigfrid Koetse is een lang, tenger meisje van ne gentien jaar. Ze was zestien, toen ze naar de Toneelschool ging. Directeur Pos wilde haar aanvankelijk nog niet aanne men, omdat ze te jong was. Maar Sigrid hield voet bij stuk en ze heeft de school met groot succes doorlopen. Dat is wel typerend voor haar. Zij weet vrij duidelijk wat ze wil. Toneelspelen, voor al het klassieke genre. Welis waar heeft ze een H.B.S.-oplei- ding gehad, maar juist op de Toneelschool heeft ze de Griek se tragedieschrijvers leren ken nen en waarderen. Misschien heeft ook haar afkomst een rol gespeeld bij het bepalen van haar voorkeur. Haar moe der is immers een Finse en Sigrid's belangstelling gaat ongetwijfeld uit naar de myste rieuze uitingen van het Noordse leven. Ibsen is zeker een van haar lievelingsauteurs. Zij spreekt een verzorgde taal, langzaam, gereserveerd, haast bedachtzaam. Intussen bewegen haar bijzonder expressieve handen, lang en slank, de buigingen van haar stem accentuerend. Ex pressief zijn ook haar grote, donkere ogen, die soms ineens afwezig weg- dwalen. Toekomstplannen heeft ze natuurlijk genoeg. Eerst vacantie nemen, wanneer de eindexamentournée achter de rug is. De 300 gulden van de Top Naeff-prijs zullen daar waarschijnlijk wel aan besteed worden. Waar heen ze gaat is nog niet zeker, maar vermoedelijk wordt het Finland. Daarna komt dan het werk bij een van de grote gezelschappen. Mogelijk wat meer vrije tijd dan in het laatste jaar op de Toneelschool. Tijd om te lezen en af en toe eens naar de bioscoop te gaan. Ze is er zich hele maal van bewust, dat het „leven aan het toneel" vermoeiend en veel eisend is. Maar het toneel eist iemand helemaal op. Feitelijk was dat voor Sigrid Koetse al het geval vanaf het ogenblik, dat zij haar intrede deed in het toneelclubje op de H. B. S. en zij heeft het er graag voor over. Haar besluit, om naar de Toneelschool te gaan, stuitte aanvankelijk wel op enige moeilijkheden thuis in Aerdenhout, waar haar vader opti cien is. Sigrid was de eerste uit de familie, die haar hart volledig aan de muzen wilde verpanden. Maar nogmaals, ze wist wat ze wilde: toneel. En de televisie dan? Nee, die trekt haar veel minder dan het toneel. Je mist het directe contact met het publiek en de middelen zijn zoveel beperk ter dan bij het toneel. Haar eerste televisie-ervaringen heeft ze overigens al achter de rug. Verleden jaar een klein rolletje in het eindexamenstuk van de Toneelschool en dit jaar een grote rol. Incidenteel wil ze wel eens voor de televisie optreden, maar haar grote liefde gaat toch uit naar het toneel: echte coulissen, schmink en spots, en vooral: echt levend pu bliek vóór je in de zaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5