Hollands Glorie"aanschouwelijk beeld der maritieme geschiedenis K ru is woord raadse l SLS-rit: van Scheveningen naar Luxemburg en terug €Ri.c de door man k WRIGLEY of Wolf? Woningen van minder kwaliteit Een rallye van 24 uren voor de minder geroutineerden 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen Mens DONDERDAG 2 JUNI 1955 PAGINA 7 Nationale Woningraad Door prijscontrole van ministerie Pater H. Geurtjens MSG tachtig jaar Kwartfinales Parijs tenniskampioenschap Gevluchte voetballer gaat weer terug Vier Joegoslaven blijven toch in Frankrijk over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Ridder St. Sylvester Hewson wint in Hengelo waarschuwen tegen KAuW W iA heerlijk - verfrissend t cr| zuivert mond eft- keel bevordert uw spijsvertering H door A. Rutgers van der Loeff-Basenau WAT HijnhaRQT ^AAKT ISGOED een gezonde gewoonte (Van onze correspondent) T" 7 itermate gunstig gelegen ten opzichte van de Scandinavische landen, M het Duitse Keizerrijk, Frankrijk en Engeland, die beurtelings hun J belangrijk hoofdstuk hebben gekregen in de Europese geschiedenis, lag met het „gelaat" gericht naar de Noordzee het gewest Holland met Zijn delta, waarin als toegangspoorten tot vele vruchtbare en dichtbevolkte gebieden, drie belangrijke rivieren, de Rijn, de Maas en de Schelde, samen vloeiden. Geen wonder, dat de Hollanders, voor wie het water van kindsbeen af zulk een vertrouwd element was, scheepbouwers en zeevaarders werden en dat de koopvaardij met al wat daarmee samenhing weldra een schier onuitputtelijke bron van grote welvaart werd. zijn programma is volgens wens verlopen. Nu snel naar beneden en op zoek naar Alan! Het is een ontzettend verwarde toestand in de burcht en dat maakt het zoeken niet makkelijk. Maar Eric neeft geluk: terwijl hij door een donkere gang sluipt, hoort hij gedempt roepen: „Ja, hierheen!" Het is Alan, die terecht vermoedend, dat Eric de bron is van alle vreemde verschijnselen van de laatste uren op zoek is gegaan. Samen spoeden zij zich voort door de gangen van het slot; onderweg vertelt Alan, dat Erwin zich op aanraden van Branwen verborgen houdt in het gewelf. „Wij zijn er bijna", fluistert Alan, „hier om de. hoek is de trap naar be neden". Met een van vreugde kloppend hart doet Eric die laatste schre den. Weldra zal hij tegenover zijn zoon staan. Doch als zij de trap bereikt hebben, blijven zij verlamd van schrik staan. Onder aan de trap liggen de lichamen van een paar Tyrfingers. De deur van Lrwin's schuilplaats staat open, het vertrek is leeg.... 110. De moord op de hoofdman van Tyrfing is het sein voor een verwoed handgemeen tussen Tyrfingers en Bohuslaners. Het plan van de laatsten, om de zoon van de Noorman te gaan zoeken, raakt tijdelijk op de achter grond. Branwen staat ter zijde en ziet haar machtsdroom als een kaarten huis ineenstorten. Buiten worden de wachters door een of andere geheim zinnige macht in de slotgracht geduwd. Binnen gaan de hulptroepen uit Bohuslan en haar eigen mensen elkaar redeloos te lijf. De weerwolf eist Erwin op.... In deze nood zoekt Branwen steun bij de magie en het bijge loof van haar Keltische voorouders. „Er moet een offer gebracht worden", brabbelt zij wezenloos. „Een gróót offer, een mensenoffer. Welk mens?" Er komt een vreemde, waanzinnige glans in haar ogen. „Ik weet het", fluistert zij. Zonder nog op de strijdenden te letten, spoedt zij zich heen. Boven op het dak staat Eric bij de schoorsteen en luistert tevreden naar het wapengekletter en de schorre kreten beneden. Het eerste deel van „In 1954 bleek het over het algemeen zeer moeilijk te zijn voor de bouw van complexen woningwetwoningen prijzen te verkrijgen, die het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting aan vaardbaar achtte. In de regel dienden de oorspronkelijke projecten te worden herzien, opdat een prijs in overeenstem ming met de berekeningen van het mi nisterie kon worden verkregen. Hierdoor moesten veelal bezuinigingen worden aangebracht, die uiteraard de kwaliteit en de uitrusting van de woningen niet ten goede kwamen". Dit schrijft de Nationale Woningraad in zijn jaarverslag over 1954. Aan het verschijnsel, dat slechts met zeer grote moeite aanvaardbare prijzen voor over het algemeen sobere wonin gen zijn te verkrijgen, acht het bestuur de omstandigheid niet vreemd, dat voor vrijwel alle andere soorten van bouw werken een stringente controle op de bouwprijzen ontbreekt. Voor de vele vormen van „particuliere woningbouw" voor overheidsgebouwen, defensiewer ken, voor fabrieken en kantoren, thea ters, schouwburgen en ziekenhuizen worden de prijzen aanvaard, die de op drachtgevers, na aanbesteding of onder handeling als gevolg van hun beroep op de „bouwmarkt" kunnen verkrijgen. Slechts bij hoge uitzondering komt het voor, dat een project niet tot uitvoering komt als gevolg van te hoge bouwprijs. Alleen de woningwetbouw en in iets mindere mate wellicht ook de scholen bouw lijden onder een zeer schepe prijs controle, die het uiterst moeilijk maakt de tot dusver gangbare kwaliteit te handhaven en die het feitelijk onmoge lijk maakt tot verbetering van het peil van de na-oorlogse volkswoningbouw te komen. Horizontaal: 1 rijk in Afrika droog- inrichting 2 pers. vnw. wraak 3 kortwieken soort kramp 4 zich vergissen stuurs 5 lof weefsel motorraces 6 klets 7 testantibus actibus (afk.) windrichting verwerping 8 zuidvrucht brede straat 9 hoender achtige vogel 10 herberg 11 thans namiddag watering Verticaal: 1 bezienswaar digheid in Europa 2 militaire rang 3 heeft een koe gewichten waarmerken (verbuiging) 4 jong schandelijk 5 leervak lagere school (Van onze verslaggever) Koploper Holland Sport, de club van De Harder, Clavan en Landman, heeft ondervonden, dat er met Stormvogels niet valt te spotten. Tienduizend voet balliefhebbers, grotendeels gekomen om onze nationale linkervleugel te bewon deren, zijn er getuigen van geweest, dat de mannen van Henk Snoeks in een op windend voetbalgevecht, dat, ondanks de ideale zomeravond, geen ogenblik iets met zomeravondvoetbal van doen had, een volledig verdiende zege hebben be haald. Tegenover het slechts by vlagen geraffineerde, maar voortdurend goed sluitende spel der Hagenaars, stelden de IJmuidenaren een technisch ruim vol doende combinatie van kort en open spel, waaraan Jan Snoeks en Tol met bekeken centers zoveel gevaar verleen den, dat Landman van het begin tot het einde een belangrijke rol had te spelen. Dit te meer, daar de IJmuidenaren niet Zondag viert de bekende missionaris Pater Henri Geurtjens van de Missiona rissen van het H. Hart zijn tachtigste verjaardag. Pater Geurtjens verwierf zich vooral bekendheid door de populai re, maar wetenschappelijk verantwoorde lectuur, die hij schreef over de vele ja ren, waarin hij op Nieuw-Guinea zijn arbeidsveld vond. In 1903 vertrok hij sa men met pater M. Neijens MSC als eer ste van zijn congregatie naar Nieuw- Guinea. Tot 1920 verbleef hij op de Kei-eilanden en Ternate, nadien vestig de hij zich in het huidige missie-cen trum Merauke. Pater Geurtjens, die sinds zijn repatriëring de grote ijveraar is geweest voor het missie-mu seum in Tilburg, publiceerde o.a. weten schappelijke bijdragen voor het Ko ninklijk Bataviaans genootschap voor kunsten en wetenschappen, voor het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap en in het tijdschrift voor Indische taal-, land- en volkenkunde. Voor de kennis der inheemse talen op Nieuw-Guinea is pater Geurtjens een tier belangrijkste pioniers geweest. Reeds in 1925 werd hij ridder en in 1950 officier in de Orde van Oranje Nassau. WOENSDAG Horizontaal: 2 ok; 4 vs; 7 ti ran; 9 bleek; 12 smaragd; 16 vlo; 17 oer; 18 klavier; 24 brood; 26 ja pon; 29 rd; 30 mi. Verticaal: 8 voegwoord plaats in Drente 9 weerkaatsing hondenverblijf 10 hemd étui minus ei 11 libretto OPLOSSING VAN kalm; 4 vlag; 5 se; 6 ik; 8 it; 10 en; 11 ar; 12 sok; 13 ara; 14 aii; 15 dor; 19 lood; 20, va; 21 edam; 22' sr; 23 do; 24 bv; 25 or; 27 pi; 28 na. 6 korte tijd dierengeluid 7 meisjesnaam op die manier model De internationale Franse tenniskam pioenschappen naderen het einde. Woensdag begon men met de kwart finales van de dubbelspelen, waarvan de uitslagen luiden: Dames dubbelspel: mej. Bloomer en Pat Ward (G.B.) sl. mevr. Vogler en Erika Vollmer (Did.) 6-3, 8-6. Mej. Carter en Beryl Penrose (Austr.) sl. Jeanette Billaz en mevr Chatrier (Fr.) 6-3, 6-2. Angela Buxton en Angela Mor timer (G.B.) sl. Dora Kilian en Hazel Redick Smith (Z.-Afr.) 6-2, 7-9, 6-3. Mevr. Beverley Baker en Darlene Hart (V.S.) sl. mevr. Hopman en mevr. Kno- de (V.S.) 6-0, 7-5. Heren dubbelspel: Seixas en Trabert (V.S.) sl. Davidson en Nielsen (Zwe den) 4-6, 7-5, 6-1, 4-2. Larsen en Morea (V.S./Arg.) sl. Brichant en Washer (Belg.) 6-2, 6-8, 0-6, 6-3, 6-4. Patty en Richardson (V.S.) sl. Remy en Ber nard (Pr.) 9-7, 4-6, 8-6, 6-2. Gemengd dubbelspel: Beryl Penrose en Worthington (Austr.) sl. Josette Bil laz (Fr.) en Fanchini (It.) 6-4, 6-1. Jennifer Staley (Austr.) enAyala (Chili) sl. Shirley Bloomer en Wilson (G.B.) 6-4, 3-6, 6-3. De Joegoslavische consul in Marseille heeft toegegeven, dat slechts één van de vijf jeugdige Joegoslavische voet ballers, die dit jaar omstreeks Pasen om politiek asyl in Frankrijk verzoch ten, heeft besloten naar zijn land terug te keren. Het is Tasitch, wiens vader Dinsdag in Nice aankwam. De vier andere Joegoslaven, die eerst lieten weten, dat zij eveneens wensten terug te keren, hebben zich inmiddels weer bedacht en nu aangekondigd, dat zij in Frankrijk willen blijven. Advertentie Z. H. de Paus heeft de heer E. J. Mientjes, secretaris van het zee-hospi tium „St. Joseph" te Hoek van Hol land, ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum benoemd tot ridder in de orde van de H. Sylvester. Tijdens een athletiekontmoeting tus sen athleten van Hengelo en Mitcham heeft Hewson, de Engelse athleet die vorige week de mijl binnen de 4 minu ten liep, de 800 meter gewonnen. Hew son legde deze afstand af in de uit stekende tijd van 1 min. 49,6 sec., een tijd. welke door nog geen Nederlander is gemaakt. (Van onze sportcorrespondent) De organisatoren van de Schevenin genLuxemburgScheveningenrit zyn goed beschouwd een levende reclame voor deze rallye, want ze zyn sportief. Ruiteriyk hebben zy bekend, dat deze rit van vorig jaar, de derde in de reeks die nog wel vele jaren zal voortduren, niet zo'n daverend succes was. De Lu- Advertentle Als u getegeló laxeermiddelen slikt, ls er mi een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Le verpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter s Lqverpiiletjes stellen uw inge wanden in staat weer op eigen kracht t* werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertra gen, neem dan tijdelijk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet in de laxeer middelen-gewoonte. Haal direct Carter s Le- verpiUetjes. t L20 per flacon. w Advertentie De 20-jarige Californiër Lawson heeft in de tienkamp gewonnen van Bob Ri chards, houder van de Amerikaanse titel voor dit nummer. gen. Zij zocht de adressen uit van hen die de verlaten „Valkenburg" hadden leeggeplunderd, zij sleepte veldbed den, tafels, schragen, banken, loden ka bels en bulzen naar de jeugdherberg terug; het was een hard en onaange naam werk, dat haar door velen niet in dankbaarheid werd afgenomen. De Ame rikanen hadden midden in de stal, die de „Valkenburg" toen al was, een lees zaal ingericht, één vertrek gemeubeld met zware leren clubfauteuils en een rooktafel. En in wat eens de keuken was geweest hadden ze een pingpong- tafel gesleept. Ook van de plunderaars, die deze zaken hadden gestolen, kreeg Lene Stojke de adressen. De clubfau teuils liet zij waar ze waren, maar de pingpongtafel sjouwde ze met Erlof sa men terug, hoewel hU voorlopig alleen op zijn kant kwam te staan. Eindelijk kwam er een Zondagavond waarop ze op twee krukjes tegenover elkaar gezeten en met een schotel broodpap tussen zich in op tafel, konden zeggen: hier zijn we thuis. Er brandde een kachel en hun gezichten werden be schenen door een klein oliepitje. Erlof was te jong om te zien hoe slecht zijn moeder er uitzag. Al die tijd had zij gewerkt in ijzige kou, zonder enige verwarming, en met een maag die om eten schreeuwde. Bonkaarten had zij nog steeds niet. Haar handen vielen hem bij het slechte licht evenmin op. Ze waren rood en gezwollen, vol barsten en kloven, de nagels inge scheurd. Ook haar voeten waren ge zwollen. De houten zolen van de klomp schoenen van Sylt waren versleten en zij had steeds natte, door de kou bijna gevoelloze voeten, die 's nachts pijn be gonnen te doen. „Ik ga morgen naar een concert," zei ze. „Voor het eerst sinds al die ja ren. Brahms. Het is een uitnodiging". klad met namen, hakenkruisen en por tretten. Ook in de balken stonden haken kruisen gebeiteld. Amerikanen hadden er doorheen gekrast, van hard geworden kauwgom hadden ze een caricatuur van Hitier tegen de wand geplakt; alles moest worden schoongebikt en ge schuurd. Maar eerst moesten vuil en puin worden geruimd. Roestige blikken, kapot glas, oude lorren en nog veel meer onbeschrijfelijke rommel, samen- gekoekt tot grote hopen stinkend vuil, moest zij ruimen met spa, blik en veger. Naast haar karig maandloon was het enige wat zij had gekregen een uiterst klein bedrag voor materiaal en een blauwe katoenen overall om in te wer ken. Recht van inwoning in de stad kreeg zij ondanks haar benoeming tot jeugaherbergmoeder niet, want Olmen- heim was al „vol", het stadje had met andere woorden het verplichte aantal Oostelijke vluchtelingen opgenomen en verkoos geen asyl te worden voor nog meer zwervers. Levensmiddelenkaarten had zij dus niet. Medewerking evenmin Het was een hard begin. Maar elke Zondag kwam Erlof. En el ke week schoot zij een eind op. De schoorstenen waren ingestort. Puin en roet lagen op de stookplaatsen, in een van de schoorstenen hadden zich een paar uilen genesteld, die af en aan vlogen door de gebroken ramen en on heilspellend krasten. Waterleidingbui zen en electrische leidingen waren ge stolen. hier en daar hing nog een stuk leiding te bengelen. Toen het vuil eenmaal was geruimd en de vloeren en muren waren schoon- gekrabd en geschuurd, kon zij met de reparaties beginnen. Erlof kwam nu op Zaterdagmiddag en hielp tot Maandag ochtend. Samen sliepen ze op de vloer. Vele dagen van de week gingen heen met bezoeken afleggen om materialen te vragen en gestolen goed terug te krij- Hij zag wel hoe zij zich verheugde. Over de toren spraken ze nooit meer, maar hij vervulde hun beider denken. De volgende avond maakte zij kennis met professor Ramacher. Hij was docent aan de Kunstnijverheidschool in Darm stad, op bezoék in Olmenheim omdat een van zijn vroegere leerlingen hier een pottenbakkerij had opgericht. „U moet hem eens bezoeken in zijn atelier. U zult waardering voor zijn werk kunnen hebben." „Ik zie er altijd tot diep in de nacht het licht branden," zei ze. „De potten bakkerij is tegenover de „Valkenburg." Maar hij woont er niet," zei hij ver baasd. „Toch gaat het licht op de boven verdieping pas tegen de ochtend uit", zei ze. In de loop van die week besloot zij de pottenbakker te bezoeken. Maar hij was er niet. Zij opende de deur, die op een kier stond, en kwam in een ruime lich te werkplaats, met een betonnen vloer, een paar draaischijven, wat kasten, vi trines en mengbakken. Een oven zag zij niet, het was er koud en ordelijk, mid den op de vloer stond 'n eenzame stoel. Daar ging zij op zitten. In de hoek was een houten trap, die naar de bovenver dieping leidde. Toen zü vijf minuten zat, meende zy boven te horen lopen, heel zacht. Een ogenblik later meende zy door het trap gat een gezicht te zien, wit en spits. Het trok zich dadelijk terug. Op de derde tree van boven zag zy een muis, die tegelijk terugsprong. Even later was het er weer: eerst een geritsel, de klei ne muis, dan zacht kraken, dan dat smalle, witte gezicht met de grote, by- na zwarte ogen. Even schuw als de eerste keer verdwenen beide weer. (Wordt vervolgd) Maar nog vóór het einde van de maand kwam haar benoeming tot her- bergmoeder af. Niet de toren was haar toegewezen, maar de jeugdherberg in Olmenheim, de oude, geheel verwaar loosde „Valkenburg", die dit voorjaar weer geopend moest worden. Men wilde zien wat zy waard was. In een tot berstens toe gevulde trein in ijzige kou reed zij terug naar het Zuiden; zij zag de verwoeste steden, zij hoorde de klachten van de mensen, zij keek naar de scherp getrokken bit tere monden en schaamde zich schrij nend voor het eigen geluk: ik ga terug naar mijn jongen, ik zal hem een nieuw thuis kunnen geven, een eigen dak, een eigen haardEn we zullen kunnen bouwen. Het dak was er wel, maar de haard niet. De „Valkenburg" was onbewoon baar. Erlof kon voorlopig alleen op Zon dagen komen. Maar dat was al veel. Het volkomen door militairen uitge woonde, daarna leeggeplunderde huis was niet veel anders dan een vuilnis belt met muren er omheen. De ban ken, tafels en deuren waren verdwenen, raamkozijnen waren uitgezaagd, de vloe ren ten dele opgebroken, en de rest dik onder een laag vuil die er afgekrabd moest worden. De muren waren volge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7