Beneluxlanden hebben gekregen wat zij vroegen Meer vooruitzichten bij streven naar de integratie van Europa Logger midscheeps gescheurd Sleepboot plotseling gekapseisd Bromfiets premie tweejarig contract bij 2 Suiker goedkoper Amerika tevreden over Tito's houding Londen verwacht verkoeling in de Balkan-alliantie c Prof.Romme is tevreden Staking-snapshots ijger op stap ORR Koning Boudewijn bezoekt Usums Ura n O OUD EN NIEUW Tevreden minister Beyen: In Rotterdam ,We gaan naar Zandvoort..." KROESJTSJEV: Weg is vrij voor vriendschap met Joegoslavië Om belang van duizenden meisjes Sherlock Holmes in trek in Rusland Japanse prins hoogleraar weer fZATERDAG 4 JUNI 1955 79sfe JAARGANG No. 26311 Bemanning in veiligheid Machinist waarschijnlijk om het leven gekomen Lokaas voor arbeiders VERHOOGDE BOUWKOSTEN. VERHOOGDE BUD RAGEN Na Joegoslavisch-Russisch accoord ■"4». „Schaduwen" r. Oplossing kabinetscrisis Sociaal commentaar Voor het eerst in historie van keizerlijke familie Geen massa-inenting tegen polio in België ELF AMERIKAANSE VLIEGERS VAN- DAAG NOG VRIJ HEINZELMANN BADKLEDING J BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM [Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. LJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiMiiiiiiiiiiii (Van onze verslaggever) Naar wij verenmen is een Scheve- Jiingse logger op de Noordzee in moeilijkheden komen te verkeren. Volgens de eerste berichten zou het hier de logger Sch. 350 gelden, die in de visserswereld bekend staat als „de oude Astra". Het schip schijnt mid scheeps gescheurd te zijn en ook de waterdichte schotten zouden het heb ben begeven. De bemanning is in vei ligheid. Twee loggers hebben de Sch. 350 thans op sleeptouw, doch het is, ge zien het ruwe weer op zee, zeer de vraag of zij er in zullen slagen het •chip een haven binnen te brengen. Vrijdagmiddag heeft zich in de Waal haven te Rotterdam een ongeval voor gedaan, waarbij naar alle waarschijn lijkheid een slachtoffer te betreuren is. De sleepboot „Volharding 14" van de N.V. Ver. Onafhankelijke Sleepdienst, die in de Waalhaven bezig was het zee schip „Richmond Queen" te verhalen, kapseisde plotseling. Aan boord van de „Volharding 14" bevonden zich vier man, n.l. de kapi tein, stuurman, stoker en machinist. De eerste drie wisten zich te redden, doch men weet nog niet hoe. De directie van de rederij had kort na het gebeurde een gesprek met de geredden, doch zij waren te zeer overstuur om de juiste toedracht te kunnen vertellen. Volgens de politie zou de sleepboot in de Waalhaven zijn gekapseisd ten- gevolge van een verkeerde manoeuvre. >e kapitein, de stuurman en toevallig ook de stoker bevonden zich aan dek en kwamen in het water terecht. Zij werden opgepikt door in de buurt va rende schepen. De machinist bevond zich in de machinekamer. Het is de 52-jarige Schmidt uit Rotterdam, die pas veertien dagen bij deze rederu in betrekking was. Tijdens het congres van de Federa tie van Ned. Rijwielpad verenigingen, dat te Barneveld gehouden wordt, heeft ir. J. G. Kruimel, oud-directeur van de Prov. Waterstaat van Gelder land, in een causerie over toeristische rijwielpaden onder meer verteld, dat arbeiders algemeen graag met een bromfiets naar hun werk willen. Hij zeide, dat werkgevers hiervan gebruik maken nu er een tekort aan arbeids krachten is voor de werving van arbeiders, die zij een bromfiets belo ven als zij een tweejarig arbeidscon tract tekenen. Dit gebeurt in de omge ving van Arnhem, aldus ir. Kruimel. In Cambodja zijn bij koninklijk de creet allen, die verslaafd zijn aan opium, uitgenodigd binnen drie maanden een „ontwenningskuur" te volgen. Alle opiumpijpen in het land moeten ver nietigd worden en de verbouw en ver koop van papavers is verboden. De conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de landen, die deel uitmaken van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal, is gistermorgen in Messina op Sicilië ge ëindigd. In een communiqué werd de gemeenschappelijke wil van de minis ters tot uitdrukking gebracht om voort te gaan met de stichting van een ver enigd Europa. Tijdens een maaltijd, die hij de ministers aanbood, verklaarde de Italiaanse minister-president, Mario Scelba, dat de resultaten niet van zo danige aard zijn, dat men op een snelle integratie van Europa mag rekenen. Maar wel is er veel gedaan om de weg, die nog moet worden afgelegd, beter begaanbaar te maken. Onze mi nister van buitenlandse zaken, mr. J. W. Beyen, keerde gisteravond van de conferentie op Schiphol terug en ook hij verklaarde, dat het streven naar Europese integratie thans weer meer perspectieven biedt dan na de ver werping van de E.D.G. het geval was. De Benelux-landen meenden dat dit streven ook een politiek belang was en het tweede punt van de agenda werd gevormd door een memorandum, waar in terzake nadere voorstellen werden gedaan. Natuurlijk was het niet doen lijk, aldus ministers Beyen, om in twee dagen zelfs op principiële punten tot overeenstemming te raken. MINISTER BEYEN De bedoeling was dat een regerings conferentie bijeen zou komen om alle problemen te behandelen. De punten, die bestudeerd moeten worden, zijn de vraagstukken'die samenhangen met de K.S.G., integratie van energie en trans port en de algemene economische inte gratie (een gemeenschappelijke markt) Er is geen beslissing van de anderen gevraagd op dit moment. Men heeft, zo ging de minister ver der, besloten tot oprichting van een voorbereidingscomité voor de rege ringsconferentie. Dit comité zal niet uitsluitend bestaan uit vertegenwoor digers der K.S.G.-landen. Ook de K.S.G. zelf, de Raad van Europa, de Een beeld van het bezoek, dat Koning Boudewijn van België aan de Congo brengt: in Usums Ura laat Z. M. een aantal vooraan staande inwoners aan zich voor stellen. (Van onze Haagse redactie) De plannen tot afschaffing van de om zetbelasting op suiker, welke vijf procent over de fabrikantenprijs bedraagt, kunnen resulteren in een prijsdaling van f 3.60 per 100 kg. Deze verlaging zal ook merkbaar kunnen zijn bij de suikerwerken. Van min der invloed is zij op chocoladewerken aan gezien de prijs van de grondstof cacao hierbij van overwegend belang is. De toekomst van de suikerprijs is hier mee niet overzichtelijker geworden. Zoals men weet zijn de garantieprijzen voor de boeren onlangs verhoogd en aan het einde van het seizoen moet blijken of deze prij zen gerealiseerd moeten worden. Daarbij komt, dat in het kader van de Benelux nog steeds een accijns ver laging in de lucht hangt O.E.E.C. en de raad van transport ministers zullen als zodanig erbij worden betrokken en aan deze or ganen zal worden verzocht experts voor het voorbereidingscomité te le veren. Ook Engeland, geassocieerd met de K.S.G. en lid van de West- Europese Unie zal voor dit voorbe reidingscomité worden uitgenodigd. Het comité zal door een zevende per soon worden gepresideerd. Deze moet een eminente politieke persoonlijkheid zijn. Wie dat zal worden, is echter nog niet bekend, zo deelde de be windsman mede. Sprekende over het Beneluxmemoran- dum (dat nog niet is gepubliceerd) merkte de minister op: „WU hebben gekregen wat wij gevraagd hebben. De Beneluxlanden zijn met de resultaten van de besprekingen heel tevreden. Bij Italië hebben wij volledig steun voor ons standpunt gekregen." Woordvoerders van het Amerikaanse en van het Britse ministerie van bui tenlandse zaken hebben gisteren een ui terst beknopt commentaar geleverd op de gemeenschappelijke verklaring, die aan het eind van de Joegoslavisch-Rus- sische besprekingen in Belgrado is on dertekend. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie verklaarde, dat de Verenigde Staten uit die verklaring met voldoening de conclusie hebben ge trokken, dat de Sovjet-Unie de onaf hankelijkheid van Joegoslavië aan vaardt Amerika, aldus de woordvoerder, heeft steeds de moedige en geslaagde pogingen van Joegoslavië om die on afhankelijkheid te bewaren gesteund. De woordvoerder weigerde elk com mentaar, toen hem gevraagd werd, of het waar was, dat maarschalk Tito eni ge tijd geleden had laten doorscheme ren, dat hij gaarne een bezoek aan Washington zou willen brengen en dat daarop toen van Amerikaanse zijde een nogal bruuske afwijzing is gevolgd. De woordvoerder gaf toe, dat de Joegoslavische ambassadeur in Wash ington geprotesteerd heeft over het „schaduwen" van Joegoslavische ver tegenwoordigers bij de Verenigde Na ties, vermoedelijk door agenten van de Amerikaanse inlichtingendienst. 'Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken had toen een onder zoek laten instellen en kwam tot de conclusie, dat de door de ambassa deur geuite vermoedens niet op fei ten steunden. De ambassadeur stelde zich met deze verklaring tevreden. In Britse diplomatieke kringen meent men, dat de Russisch-Joegoslavische on derhandelingen onvermijdelijk een zeke re verkoeling teweeg zullen brengen in de Balkan-alliantie, waarin Joegosla vië, Griekenland en Turkije zich hebben verbonden tegen een mogelijke Russi sche aanval. De gevolgen van de Rus sische strategie, zo meent men in Lon den, zullen pas over enkele maanden merkbaar worden. Uit de verklaring valt daaromtrent nog niets af te lezen. De partijsecretaris verklaarde giste ren in Sofia, dat het volgende reisdoel van de Russische delegatie was: „De weg is voortaan vrij voor de Sovjet- Unie en alle landen van de volksdemo cratieën voor het aanknopen en ont wikkelen van vriendschappelijke betrek kingen met de Joegoslavische federa tieve volksrepubliek". In de medewerking van de vier par tijen, waarop het kabinet-Drees inder tijd in zee is gegaan, onderscheidde spreker verrassende elementen, naar zijn mening verrassende elementen van het goede soort. Enerzijds de ver rassing dat de P.v.d.A.-fractie, na Drees overvaren te hebben, snel naar hem terugkoerste. Van de andere kant de verrassing voor hen, die de politiek nog algemener klein-menselijk zien dan zij is, de verrassing voor dezen van de loyale medewerking der drie chris telijke partijen. Zij hebben graag de helpende hand gereikt, toen het moge lijk bleek in 's lands belang aan het kabinet-Drees en aan zijn politiek de kans te geven, die zij in het laatste van zjjn parlementaire jaren verdienen. In het radiopraatje over de oplossing van de kabinetscrisis, dat prof. Romme Vrijdagavond voor de K.R.O. hieid, toon de hij zich tevreden, zelfs verheugd over het feit, dat de crisis is opgelost en met de wijze waarop ze is opgelost. „Na een eerste verloren week, waar in verantwoordelijkheden zijn aanvaard, die nooit tot een oplossing konden lei den, en dan ook niet tot een oplossing hebben geleid, is met Burger's aanvaar ding van de formatie-opdracht de enige juiste weg ingeslagen en de enige juis te regel gevolgd: Wie breekt heeft te betalen", aldus prof. Romme. In overeenstemming met hetgeen wij gisteren reeds in ons hoofdartikel schre ven, meende hij: „Wanneer men deze verantwoordelijkheid voor het betalen niet meer tot werkelijkheid zou laten komen, wanneer men in de practijk van het leven daarvan gaat afzien, dan wordt voor de toekomst het verwekken van een kabinetscrisis een al te gemak kelijke en onder bepaalde omstandig heden een al te verleidelijke zaak". De Landenaars spitsen het brein, om toch hun plaatsen van bestemming te bereiken, nu zij veelal niet de beschikking hebben over openbare vervoer middelen. Een matroos kreeg een lift van Londen naar Harwich in een groen- tenauto, na geholpen te hebben met het lossen van 200 kisten bloem kool. Voor een Londens gerechtsge bouw stopte een bierauto. Er stap ten zes eerbiedwaardige juristen uit, allen met bolhoed.... Voor Charing Cross arriveerde een Rolls Royce met een chauffeur in livrei aan het stuur. Een groep giechelende kantoormeisjes verliet de „slee" en terwijl de chauffeur gas gaf, wuifde de eigenaar met zijn hoge hoed de meisjes uit een raam na. SV (Van een bijzondere medewerker) Een tijd in Nee, het is niet meer Zandvoort-Bad! Sinds kórt is deze badplaats herdoopt in Zandvoort aan Zee, misschien als posthume hulde aan Louis Davids, die eens het lied zong: „Wij gaan naar Zandvoort al aan de zee...." Ja en mor gen zullen ze weer gaan, duizenden hoofdstedelingen en andere inwoners van de Randstad Holland, tijger heeft gisteren enige de straten van Duinkerken rondgelopen, nadat hij uit zijn kooi was ontsnapt, zonder dat werklie den, die de tenten van een circus aan het oprichten waren, dit merk ten. Vrouwen sleepten in paniek haar kinderen met zich mee en zochten een schuilplaats. Winke liers sloten onmiddellijk hun deu ren. Het circuspersoneel slaagde er na een half uur in de tijger te vangen, voordat hij het strand had bereikt. Het circus was even tevoren in de stad aangekomen. (AFP-Reuter) Een zoon ven Sit Arthur Conan Doyle overweegt naar de Sovjet Unie te gaan om daar een half millioen pond sterling aan auteursrechten op te eisen. Adrian Conan Doyle deelde mede dat alleen al het vorige jaar in de Sovjet Unie tien millioen exemplaren van de boeken van zijn vader zijn verkocht. Hij hoopt ook in Duitsland een lief som metje te incasseren. Hij wacht op de uitspraak van een Berlijnse rechtbank over zjjn vordering op de vroegere filmmaatschappij UFA die voor de tweede wereldoorlog zonder zijn toe stemming te vragen een film maakte over zijn, in 1930 overleden, vader be roemde figuur Sherlock Holmes. p het Sociaal-Economisch Jeugd- congres van de K.A.J., op 26 en 27 Maart j.l. gehouden, brak op een gegeven moment een storm van enthousiasme los toen Mgr. Hansen na mens het Nederlands Episcopaat de mededeling deed, dat de organisatie van de Vrouwelijke Katholieke Arbei ders Jeugd binnenkort officieel zou wor den goedgekeurd. Dit enthousiasme is vooral verklaarbaar door het feit, dat Nederland in de keten van arbeiders jeugdorganisaties over geheel de wereld nog steeds de zwakke schakel was. An ders dan in alle overige landen waar de internationale K.A.J. werkzaam is, ontbrak hier n.l. tot heden een natio nale organisatie voor het arbeiders- en arbeidende meisje. Maar ook de mede deling van Mgr. Hansen kon nog slechts betrekking hebben op een onvoltooide organisatie. Weliswaar werd reeds vóór de oorlog in de bisdommen 's Hertogen bosch en Roermond een aanvang ge maakt met een Kajotstersbeweging, weliswaar groeide na de oorlog dit in stituut ook in het bisdi Breda, maar zowel in het bisdom Haar lem als in het Aartsbisdom Utrecht bleef men aarzelen. En bij dat „men" moet zowel gedacht worden aan de bijzonde re instituten, die van de bisschop tot opdracht kregen hun zorg over de meis jes uit te strekken, als aan de sociale organisaties, dus met name de K.A.J. en de K.A.B. Op 14 Mei j.l. heeft Mgr. Dr. B. J. Alfrink, de Aartsbisschop-Coadjutor van Utrecht officieel zijn goedkeuring gehecht aan de oprichting van een zelfstandige jeugdstandsorganisatie voor arbeiders- en arbeidende meis jes in het Aartsbisdom. In het bis dom Haarlem is men nog niet door het stadium van het voorbereidend werk heen. Alhoewel dus de Natio nale V.K.A.J. is gestart, is ze haar werkzaamheden in de zo belangrijke gebieden, vooral in het bisdom Haar lem nog niet kunnen beginnen. Het loont de moeite zich af te vragen wat de oorzaak is van deze lange aarze ling. De Katholieke Actie voor de Vrouwe lijke Jeugd heeft vanzelfsprekend de beste bedoelingen en wil op een zo groot aantal van de meisjes als maar moge lijk is een eensgerichte invloed uitoe fenen: hun allen de kans te geven uit te groeien tot jonge vrouwen en aan stonds tot gezonde gezinsmoeders, die hun taak als katholieke vrouw in het gezin en in het maatschappelijk leven van het midden der twintigste eeuw op een waardige christelijke wijze zullen vervullen. Men kan zeggen dat dit ideaal gelijk ligt voor het arbeidersgezin, zo goed als voor elk ander. Een feit is niette min, dat met het practisch werk van de algemene vrouwelijke jeugdbewegin gen in de beide Noordelijke bisdommen tot op heden betrekkelijk weinig meisjes uit de kringen van de industrie-jeugd werden beïnvloed, en ook dat heeft zijn bijzondere oorzaken. Het arbeidersmeis je dat op 14 a 15 jarige leeftijd ten dele door het bedrijfsleven, ten dele door huishoudelijke werkzaamheden mee moet gaan helpen om de kost van een arbeidergezin te verdienen is een kind met een zeer aparte mentaliteit. Verre weg de meesten van hen zien hun ar- beidsperiode als iets van tijdelijke aard, waaraan met het huwelijk een eind komt. Zij hebben er geen behoefte aan zich vakbekwaam te scholen en komen dus, voorzever zij in de industrie werk zaam zijn, als regel voor geen ander werk in aanmerking dan de routine-ar beid op fabriek of atelier. Weliswaar opende reeds de Arbeidswet-Aalberse de mogelijkheid om voor jeugdige arbeids krachten de gelegenheid te scheppen aanvullend vormingsonderwijs te ont vangen, maar hiervan is practisch nooit gebruik gemaakt. Een ogenblik heeft het er op geleken alsof de komst van de Mater Amabiiis- school de hier zo noodzakelijke uit komst zou brengen. Praktijk is evenwel geworden, dat over het algemeen de Mater Amabiiisscholen voor het groot ste percentage worden bezocht door meisjes van een andere categorie. Het fabrieksmeisje, het ateliermeisje toonde onvoldoende belangstelling en van een „met de haren er naar toe slepen" mag niet al te veel resultaat worden ver wacht, al zouden we op zich een wette lijke maatregelen van verplicht voort gezet algemeen vormend onderwijs toe juichen. (Vervolg op pag. 7) Prins Mikasa, broer van de Keizer van Japan, is benoemd tot hoogleraar aan de christelijke faculteit voor vrou wen te Tokio om college te geven in de Oosterse wetenschappen. Hiermede tieedt voor de eerste keer in de ge schiedenis van Japan een lid der Keizerlijke familie in een publieke, ge honoreerde, functie op. Sedert de oorlog heeft Prins Mikasa zich toegelegd op de studie van de Hebreeuwse cultuur en van de geschie denis van het Joodse volk. Hij is een actief lid van het Japanse christelijk geschiedkundig gezelschap. Zelf i» hij geen christen. Advertentie Deze foto, die genomen is vanuit het eeuwenoude Colosseum in Rome, geeft een beeld van de grote parade, die in de Italiaanse hoofdstad is gehouden ter gelegenheid van de negende verjaardag van de Republiek. Aan de parade werd deelgenomen door 8000 man, 150 tanks en 160 vliegtuigen, waarvan we juist een groep in de lucht zien. De parade liep langs het oorlogsgedenkteken, dat op de achtergrond zichtbaar iS. Een Belgische commissie, die speciaal in het leven was geroepen om de wer king van de entstof van dr. Salk te onderzoeken, heeft als haar oordeel te kennen gegeven, dat het „prematuur" zou zijn, in België met massa-inentingen te beginnen. J. C. Jain, de hoofdredacteur van het invloedrijke blad „Times of India", heeft gisteravond in Manilla bij zijn aankomst uit Hongkong gezegd, dat verwacht wordt, dat „mogelijk binnen de komende 24 uur" elf Amerikaanse vliegers, die in China op beschuldiging van spionnage gevangen zitten, door de Chinese communistische autoriteiten zullen worden vrijgelaten. J. Jain zeide, dat hij dit uit een „doorgaans betrouw bare bron" vernomen had. (Tot Zondagavond) Veranderlijke bewolking en plaat selijk enkele buien. Morgen ook op klaringen. Matige wind ruimend van Zuidoost naar Zuidwest. Weinig ver andering in temperatuur. Zondag: Zon: 4.26-20.55. Maan: 21.10-4.03. Maandag: Zon: 4.25-20.56. Maan: 21.55-4.51.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1