IJ-tunnel volgens plan-Groot 80 millioen goedkoper? Gothieke Huiskamer Vechtpartij aan de Zijïweg te Haarlem BROOD, LIEFDE EN FANTASIE, EEN CHARMANTE ITALIAANSE FILM Honkbal Haarlem-Rotterdam Morgenavond plechtige Omgang Maria van Haarlem Televisie-service vo0r f 998 - CENTRALE VERWARMING Eén tunnelbuis in plaats van drie Opslagplaats voor papier uitgebrand Dit weekeinde in Minerva Nieuwe belager voor Plan 5 Sportweekprogramma <»ROEN Co. Vier PEN-jubilarissen Vermist Een mooi portret en onteerd There is no business like show business Liefdesroes De wereld veroordeelde Ontvoerd uit Singapore Heidi en Peter H. J. Maertens N. V. Apotheken en dokters diensten ZATERDAG 4 JUNI 1955 PAGINA 2 WIJ ETALEREN: fraaie, prima eiken prachtig gebeeldhouwd dressoir tafel met parketblad 4 stoelen 2 fauteuils Aan de Nieuweweg in Haarlemmerliede BAZAR V.V.H. BRACHT ƒ5000 OP Burgerlijke Stand Haarlem KOOR KATHOLIEK HAARLEM VISSERSMIS IN MARIAKAPEL BLOEMENDAAL TEL. 22143 Avond voor aanstaande militairen Jeugdvoetbal Softball -fikü-iLMing 14/16 Juni 1955 FILMJOURNAAL Nauwelijks aan de ondergang ontko men door het beruchte plan van Rijks waterstaat heeft het gemeentelijk IJtun- nelplan van Amsterdam alweer een nieuwe belager gevonden. Ditmaal is het de industrieel Th. C. Groot uit Amsterdam-Noord, die reeds sinds 1939 in woord en geschrift propaganda maakt voor een door hem ontworpen tunnelplan. Het plan is weliswaar in 1951 door de gemeenteraad en in 1954 door de Commissie van Advies inzake Oeververbinding Noordzeekanaal en IJ verworpen, doch de heer Groot heeft daardoor zich niet laten ontmoedigen. Advertentie bestaande uit: gestoffeerd met wollen geschoren moquette, Desgewenst crediet-service KRUISSTRAAT 11 HAARLEM-TELEFOON 11491 In de omgeving van de Zijlweg te Haarlem is het gisteravond omstreeks zeven uur tot een compleet gevecht ge komen. De 50-jarige timmerman J. P. W. raakte slaags met een 27-jarige bouwvakarbeider, F. S., welke laatste niet bij W. binnen mocht komen. Daar woonde namelijk een 25-jarige vrouw op kamers, die vaak bezoek van S. ont ving. W. had nu echter genoeg van dat „kleppen" en hield de deur dicht Er ontstond een meningsverschil, dat spoe dig overging in ruzie en tenslotte re sulteerde in een vechtpartij. S. greep zijn fiets, snelde naar het huis van zijn belager en smeet een ruit in. De huiseigenaar, ook niet mis, rea geerde hierop door een klewang te grij pen, attaqueerde vaardig, maar stuitte op een rijwiel, dat de bouwvakarbeider als schild gebruikte. Nogmaals deed W. een aanval, ook nu zonder succes, want S. had een andere fiets gevonden, en passeerde de slag. Weldra vond hij het echter genoeg en vluchtte een huis bin nen, gevolgd door de woedende timmer man. Inmiddels was de politie gearri veerd, die aan de strijd een einde maak te en W. meenam naar het bureau, als verdacht van poging tot zware mishan deling. De beide vechters liepen geen verwondingen op. Vanmorgen om kwart over negen sloegen de vlammen uit een opslag plaats voor oud papier en zakken aan de Nieuweweg in Haarlemmerliede Het vuur breidde zich snel uit en een felle wind deed het ergste vrezen voor de huizen rond het brandende pand. Naast de opslagplaats lag een enorme stapel papieren zakken, die eveneens door de vlammen werd aangetast. De Haarlemse brandweer was eerder ter plaatse dan die uit Halfweg en wist door resoluut zes stralen water op het vuur te richten erger te voorkomen. De Halfwegse collega's, die even la ter arriveerden, zetten het blussen voort en slaagden er in het vuur volledig te doven. De gehele morgen en een groot deel van de middag moest echter nog nageblust worden, waarbij alle papier uit elkaar werd gehaald. Het gebouw, dat toebehoort aan de N.V. Brantjes te Haarlem, bleef, ofschoon deerlijk geha vend, staan. Naar de presidente van de federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpver lening, afdeling Haarlem, mevrouw C. G. E. M. Cremersde Bruijn, ons mede deelt, heeft de bazar ten bate van de ontheemden f 5000.netto opgebracht. Daar het niet mogelijk is allen, die aan de bazar hebben meegewerkt, persoon lijk te bedanken, doet zij dat graag langs deze weg, omdat de V.V.H. van zovele zijden medewerking mocht ont vangen bij de opbouw en de uitvoering van de bazar. Door een verloting van de overgeble ven goederen in het najaar hoopt men de opbrengst nog belangrijk te verho gen. GEBOREN: P. B. A. Zieren-Corne- lissen, z.; H. M. Jansen-Achten, z.; G. de Vries-Duiker, z.; J. A. Geyssen- van Keulen, z.; Th. G. Nagtegaal-Dol- stra, d.; G. Konijnenberg-Trü'ssenaar, 'GETROUWD: H. F. Erdtsieck en C. M. Aalders. OVERLEDENA. Mulder, 66 j., Lange Margarethastraat; H. J. Micgiel- se-Cramer, 76 j., Kleine Houtweg; H. J. van der Straten, 72 jr. Pol; A. Boxs, 61 jr., Middenweg; F. van der Knaap. 41 jr., Kruisweg. Hü heeft thans een adres aan de gemeen teraad gericht waarin hij de mogelijk heid opent om binnen vijf jaar een ge combineerde tunnel voor auto-, fiets- en voetgangersverkeer voor 100 millioen te bouwen. Deze berekening is gebaseerd op een rapport van de Rotterdamse ingenieur I. van Herwaarden, die indertijd heeft medegewerkt aan de bouw van de Maastunnel en die de bouwkosten van deze tunnel heeft geraamd op 74 milli- "ben, alsmede op een officiële offerte van de Kon. Ned. Mij. voor Havenwerken N.V. te Amsterdam om de tunnel, in clusief de benodigde onteigeningen, bin nen vijf jaren voor een bedrag van ten hoogste 100 millioen te bouwen. Het tunnelplan van de gemeente is gebaseerd op een bouwtijd van min stens zeven jaar voor de autotun" nel en een aantal jaren meer voor de fietsers- en voetgangerstunnel. De bouwkosten van de gemeentelijke tun nels zullen waarschijnlijk de prijs van de tunnel volgens het plan-Groot met 80 millioen overtreffen. Volgens de berekeningen van de heer Groot zul len de jaarlijkse exploitatiekosten van zijn tunnel zich ten opzichte van de gemeentelijke tunnels verhouden van 7 tot 12 millioen. Het tunnelplan van de heer Groot kan men een vereenvoudigde en in enkele onderdelen aanmerkelijk gewijzigde va riant van het gemeentelijke plan noe men, met dit kenmerkende verschil dat de heer Groot de drie tunnels (auto's, fietsers en voetgangers) in één buis combineert, terwijl de gemeente de autotunnel geheel los heeft gedacht van de beide andere. Ook in het tracé zijn er verschillen met als gevolg dat de tunnelbuis volgens het plan-Groot aanmerkelijk korter is. Het plan-Groot werd indertijd door de Commissie Oe ververbindingen op bouwtechnische en verkeerstechnische gronden verworpen, o.m. vanwege de te steile opritten. Het aanbod van de internationaal befaamde Maatschappij voor Havenwerken zal echter naar men mag aannemen in de Amsterdamse gemeenteraad wel enige reacties wekken. Zaterdag 4 Juni: 19.00 uur: Optocht naar de Grote Markt. Opstelling bij het Zaanenplantsoen. Volleybal wedstrijd HSVDie Raeckse op de Grote Markt. 20.00 uur: Sportvaritété op de Grote Markt. Officiële opening door de Burgemeester. 21.30 uur: Officiële ontvangst ten stadhuize. Zondag 5 Juni: 11.00 uur: Kaatswed strijden op het terrein aan de Klever laan. Zeilwedstrijden op het N. B. Spaarne en Mooie Nel. Startplaats „De Rietpool", Spaarndam. Elf uur zeilwedstrijden en 15 uur admiraal- zeilen. 14.00 uur: Sportmiddag op het EDO-terrein. Gymnastiek (R.K. Turn kring), athletiek, handbal, Concordia Rapiditas en demonstratie lijnbe- stuurder-vliegtuigen. 19.30 uur; Tafeltenniswedstrijd Ne derlandBelgië jeugd in Krelage- huis. Maandag 6 Juni: 19.00 uur: Terrein TYBB Schalkwijkerweg: Jeugdhonk- balwedstrijd EDOHCK. Voetbal op Schoten-terrein: Haarlem Jeugd te gen Den Haag Jeugd. Volleybal op het plein van de Chr. Huygensschool (Zuid-West). Dames: Die Raeckse Velox. Heren: PSVHRapiditas. 19.30 uur: Zevenhandbal op het Leidseplein: Heren: Rapiditas Jun. Rest van Haarlem jun. Dames: IJ- mond jun.Rest van Haarlem jun. 19.45 uur: Zwemfeest in Stoops Bad. Waterpolowedstrijd Haarlem Amsterdam, zwemwedstrijden, de monstratie Haarl. Reddingsbrigade en kunstzwemclub Haarlem. Donderdagavond hield Koor Katho liek Haarlem zijn jaarvergadering bij Brinkmann, Grote Markt. Na opening door de voorzitter, de heer W. Rooze, werden de jaarversla gen van secretaresse en penningmeester goedgekeurd. Het aftredende bestuurs lid, de heer C. v. Wel, werd herkozen. In plaats van de secretaresse, mej. W. Stern, die wegens drukke werkzaamhe den bedankte, werd als nieuw bestuurs lid gekozen mevrouw D. Engelen. Mej. Stern werd dank gebracht voor het langdurig en accuraat vervullen van het secretariaat en als herinnering werd haar een boekwerk aangeboden. De dirigent Albert de Klerk ont vouwde zijn plannen voor het Lustrum concert in April 1956, wanneer het koor zijn 10-jarig bestaan viert. Uitgevoerd zal dan o.a. worden het Te Deum van Kodaly. Albert de Klerk zou gaarne een toename van het aantal koorleden wil len zien, zowel bij de dames als de he ren. In verband met de viering van het komende lustrum werd een lustrum commissie benoemd. De moderator, deken W. N. Zijlstra, getuigde van zijn warme sympathie voor het koor en het onvermoeide werk van zijn dirigent en zegde zijn volle medewerking toe. Na een korte pauze droeg de heer Jan Schalkwijk enkele humoristische passages voor uit het boek „De Witte'' van Ernest Claes. Op Woensdagavond 8 Juni wordt op het E.D.O. terrein de stedenhonkbal wedstrijd HaarlemRotterdam ge speeld in het kader van de twaalfde Haarlemse Sportweek. De negentallen van beide steden zijn als volgt samengesteld: Haarlem: werper: Bakker (TYBB) achtervanger: Tromp (EHS), le honk: J. Kops (EDO), 2e honk: Jacobs, (EHS) korte stop: Benard (HFC „Haarlem"), 3e honk: Klooster (Schoten) rechtsvel- der: Sint (HCK) (Neptunes) achtervanger: Corveleyn (Neptunes) le honk: van Krimpen (Neptunes) 2e honk: Ras (Sparta), korte stop: de Bruin (RFC) 3e honk: Luiten (Neptunes), linksvelder: Fabrie (Sparta), midvelder: Bazuin (Sparta), rechtsvelderRavensteyn (Sparta. Morgenavond zal in de Dekenale Kerk Sint Joseph aan de Jansstraat weer de plechtige omgang van Maria van Haar lem gehouden worden. Om zeven uur zullen de plechtige completen gezongen worden, waarbij mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, agent zal zijn. Daarna zal de beeltenis van Maria van Haarlem in een grote processie rond gedragen worden. Deze omgang is niet zonder meer een eenvoudige religieuze plechtigheid maar tevens de voortzetting van een eeuwenoude traditie. De Maria-verering in Haarlem is zo oud als de stad zelf. In de 12e eeuw is Haarlem nog maar een landelijk plaatsje van een aantal woningen aan zandpaden met de verstekte kern Ba- kenes, gelegen tussen een bocht in het Spaarne en de grote handelsweg van Zuid naar Noord langs de duinrand. Maar in het midden staat een kapel, toegewijd aan O. L. Vrouw. Als de stadkern zich verplaatst van Bakenes naar 't Sant en aldaar de eerste parochiekerk wordt gebouwd, wordt het hoogaltaar toegewijd aan St. Bavo en aan O.L. Vrouw ter Hemel opneming. In 1328 verwoest een hevige brand het grootste deel van de jonge stad, maar de Maria-kapel op Bakenes blijft ongedeerd. Gilden- en broederschappen ter ere van O.L. Vrouw worden op gericht. Feesten van Maria-ten-Hemel- opneming en O.L. Vrouw-Onbevlekt- Ontvangen worden met grote luister gevierd honderden jaren vóór de afkondiging van deze dogma's. In het jaar 1388 wordt de kerk der Begijnen ingewijd en op 3 Maart 1398 was de toren gereed. De klok de eerste klok in de eerste kerktoren in Haarlem kreeg de naam van Maria, Moeder des Heren. Reeds in de 15e eeuw waren de Begijnen in het bezit van het beeld van O.L. Vrouw van Haarlem, dat toen reeds als het „mira- culoose beelt" werd vereerd en op alle lieve vrouwen-feestdagen werd Op de Zondagen van 5 Juni t.m. 28 Augustus zal er des nachts om drie uur een H. Mis voor de vissers worden gelezen in de kapel van O. L. Vrouw van Haarlem, ingang naast de kerk van de H. Joseph, Jansstraat. (Dus niet in het Romana-huis, Kou- denhorn, zoals reeds werd vermeld.) Advertentie rondgedragen op het Begijnhof. In 1505 wordt het beeld gewijd door Adrianus, suffrayaan-bisschop van Utrecht. Bij de Hervorming zijn alle bezittin gen van de kerk op het Begijnhof in handen van de Stad overgegaan. Het beeld van O.L. Vrouw*" van Haarlem was echter ondergebracht in een der huisjes van het begijnhof en de ver ering ging dóór. In 1638 tekent Philip- pus Rovenius, Apostolisch Vicaris te Utrecht de bekende verklaring, waarin dit beeld als „een beeltenis, door won deren verheerlijkt" wordt beschreven. In 1669 sticht pastoor Cousebant, een der 16 kinderen van een rijke brou wer op de Koudenhorn, de meest be kende schuilkerk op het Goudsmits- pleintje en het beeld van O.L. Vrouw van Haarlem wordt hier verplaatst en het wordt daar door stadgenoten en pelgrims van heinde en ver bezocht in 1714 wordt deze verering door Paus Clemens met een aflaat verrijkt tot in 1843 de nieuwe St. Joseph- kerk wordt ingewijd en O.L. Vrouw van Haarlem daar in een aparte kapel Haar plaats krijgt, die zij tot op de huidige dag heeft behouden. Vanaf 12 uur tot 6 uur wordt mor gen in de kapel van O.L. Vrouw van Haarlem onafgebroken het rozenhoedje gebeden. Vanavond om acht uur zal in het Stoofke, Stoofsteeg hoek Ged. Oude Gracht, een interessante avond gehou- de worden voor de dienstplichtigen van de lichting 1955, speciaal bedoeld voor hen die 7 en 8 Juni onder de wapenen moeten komen. Het woord zal worden gevoerd door de legeraalmoezenier, een dokter en een sergeant-majoor. De wedstrijd begint om zeven uur. Maandagavond 6 Juni wordt op het terrein van „Schoten" aan de Geuse- vesperstraat in Haarlem Noord een jeugdvoetbalwedstrijd gespeeld tussen de vertegenwoordigende jeugdploegen van Haarlem en den Haag. Voor deze wedstrijd is het volgende Haarlemse elftal samengestelddHuyer (TYBB) a: Wachter (RCH) en Visser (Storm vogels); m: Ravensteyn (Haarlem) Rechter (Haarlem) en Schouwenburg (HFC); v: Petterson (EDO) Woning (Schoten) Peters (EDO) Drayer (HBC) en Uniken (VSV). Deze wedstrijd begint om zeven uur. De jeugd softball-negentallen die Dins dag 7 Juni des avonds om 19.30 uur op het gemeentelijk sportterrein aan de Kleverlaan tijdens de sportweek in het veld komen zijn als volgt samenge steld: Team A: Werper, W. van Maanen (Rooswijk)Achtervanger, E. van He- tem (Schoten); le honk, E. ter Meulen (H.H.C)2e honk, S. Steenhuizen (H.C.K.); Kortestop, D. van Giffen (Pin- guins); 3e honk, M. Overweg (H.C.K.); linksvelder, E. Hofstra (H.H.C.)mid velder, T. Zuurbier (Rooswijk); rechts velder, T. Bouwens (Schoten). Team B: Werper, G. Jansen (S.C. Haarlem); Achtervanger, M. Beren donk (H.H.C.); le honk, M. Rab (H.H.C) 2e honk, T. Doornbos (S.C. Haarlem); Kortestop, T. Biesbrouck (R.C.H.)3e honk, T. Jansen (H.C.K.); linksvelder, R. Hof (T.Y.B.B.)midvelder, I. Hor dijk (H.C.K.)rechtsvelder, R. Huis (D.S.B.) In het kader van de Haarlemse Sport week zal bovendien op Donderdag 9 Juni des avonds om 19.30 uur op het gemeentelijk sportterrein aan de Kle verlaan de stedenwedstrijd Haarlem te gen Amsterdam worden gespeeld. Het Haarlemse negental is als volgt same- gesteld Werpster, M. Berendonk (H.H.C.); Achtervangster, R. de Haas (H.H.C.); le honk, L. Dekker (Schoten)2e honk, J. de Jong (H.H.C.); Kortestop, F. van Veen (Schoten)3e honk, A. de Vries (HHC); linksvelder, W. Gieske (HCK); midvelder, B. van Beymerwerdt (H.C.K.)rechtsvelder, T. Andrea (H.H.C.) Donderdag en Vrijdag herdachten vier em- ployé's van het Provinciaal Electriciteits- Bedrijf Noordholland de dag waarop het vijf en twintig jaar geleden was dat zij bij het P.E.N. in dienst traden. Donderdag waren het de heren T. Schip per, monteur le klasse wonende te Weesp en A. van Dijk, controleur le klas wonende te Hilversum; Vrijdag waren het de heren P. Koenen, monteur le klas wonende te Hoofddorp en J. W. van der Tol, electro- monteur wonende te Halfweg, 's Morgens werden zij door de directie van het PEN ontvangen die hen bij monde van directeur ir. J. den Boesterd, hartelijk huldigde voor de diensten verleend in de afgelopen vijf en twintig jaar en deze huldiging vergezeld liet gaan door de aanbieding van een gra tificatie en bloemen. In de middag werden de heren T. Schip per en A. van Dijk door hun naaste col lega's gehuldigd in het kantoor Bussum, waar o.a. gesproken werd door d'e districts chef van het Gooi, de heer S. Mastbergen en de heren G. E. Noordhof en L. Kroon namens het PEN-Jubileumfonds, die de ju bilarissen een geschenk overhandigden. De heren P. Koenen en J. W. van der Tol recipieerden in de plaats hunner inwoning, bij welke gelegenheden de districtschef van Amstelland, de heer A. Heijsman hen na mens het Jubileumfonds toesprak en een cadeau aanbood. Luigi Comencini heeft met zijn film „Pane, amore e fantasia" aan de reeks Italia? je filmcomedies een exemplaar toegevoegd, dat de tra ditie van het Italiaanse filmrealisme voortzet. Zonder te zoeken naar ver rassende formuleringen heeft hij zijn verhaal bijzonder onderhoudend ver teld en als zovele van zijn collega's dorp en landschap in het drama laten leven. De Italianen hebben zelden een schok kend thema nodig om boeiend te kun nen vertellen. Zij kennen het vak en houden van de mensen en zelfs de overvloedige dialogen en overladen ge baren vinden een oplossing in het alles regelende rhythme dat hun beste films kenmerkt. Het dorpsleven is de hoofdrol. Daarin figureren allereerst de politie-ehef, een knappe, frisse man, Vittorio de Sica namelijk, en een arm maar knap meis je, dat een ezeltje drijft en nu en dan het dorp op stelten zet. Een andere vrouw is de jonge rustige vroedvrouw en beiden trekken de aandacht van de politieman, die tenslotte de vroedvrouw kiest, omdat het meisje haar hart ver liest aan een jongere carabiniero. Maar voor we zover zijn, gebeurt er nog het een en ander. Er is om beurten een spanning tussen de held en de twee vrouwen; er is een heleboel geroddel van de dorpelingen, een fiks optreden van de pastoor en een wonder dat geen wonder is, maar dat in Italië nogal eens voorkomt. Als Garatenuto, de commandant, het meisje na een ruzie een nacht in het cachot zet, weet ze door de tralies zijn aandacht te trekken en haalt zij hem over, voor haar ezeltje te gaan zorgen. Hij kan het niet laten en stopt bovendien een biljet van dui zend lire in een oude jurk om het kind aan een nieuwe te helpen. Het geld wordt gevonden door de moeder, die thuiskomt van een bedevaart naar de H. Antonius, die zij prompt als de milde gever erkent. Ze maakt tam-tam, roept de buurt bijeen en de hulde aan An tonius is niet van le lucht. De dochter en de pastoor grijpen in, maar ver geefs; de brave ziel heeft en houdt haar opvatting. Zo braaf is ze echter weer niet, of ze wil naarstig gaan kop pelen. Samen met buurvrouwen be spiedt ze haar dochter, die in het bos bezoek heeft van haar soldaat en ze eist een huwelijk. Nu, dat krijgt ze ge makkelijk en de commandant, die op aansporing van de pastoor de ontmoe ting tussen de jongelui heeft geënsce neerd, kan nu rustig het oog laten vallen op de andere partij, die na enig tegenspartelen capituleert. Zodat ieder een tevreden is, vooral ook de pastoor, die zijn kopzorg aanzienlijk verminderd ziet. Een van de charmanste mérites van de film is die aandoenlijke vermenging van religiositeit en de natuurlijke din gen van alle dag, waardoor een soort bijgelovigheid ontstaat, die een vorm is van vroomheid onder de eenvoudige bevolking in die streken. Maar dat men dit boven de rivieren in Nederland vol doende onderkennen, moet betwij feld worden. Men zal eerder geneigd zijn te menen, dat in de film wordt gespot. De waarheid is intussen dat er in de film geen spot te bekennen valt. Alles wat Comencini doet, is het met ingeno menheid in beeld brengen van de dorps gemeenschap, waarin religie en profane zaken zo innig samenvloeien dat zij tot een eenheid worden, die het leven van de mensen uitmaakt. Mét alle kleinheid, die de mensen eigen is, maar die dag in dag uit gelouterd wordt door hun vertrouwen op God en zijn heiligen. In Den Haag wordt een internationale conferentie voor kunstverlichting gehouden. In verband hiermede is het nieuwste Nederlandse luchtschip „Texel", dat toch. voor reparatie tijdelijk uit de vaart moest, voor enige dagen naar IJmui- den gekomen. Dinsdag zullen de deelnemers aan de conferentie een bezoek aan IJmuiden brengen, waar zij behalve dit lichtschip ook de vuurtorens en de havenradarinstallatie zullen bezichtigen. De taak van het lichtschip „Texel' op zee wordt waargenomen door een reserve-lichtschip. De komende week kan hij of zij, die mee wil leven met de min of meer sentimentele geschiede nis van een Amerikaans gezin in oor logstijd, in Studio terecht. Claudette Colbert is in deze film de echtgenote van een marine-officier en zij speelt de bek grijke rol, waarin zij haar rijke talenten vele malen etaleert, bijzonder vaardig. Het verhaal ontroert voor zover het echt kan zijn, verveelt echter, wanneer er, maar dat is spora disch, overdreven wordt. Een officier verlaat het land om aan het front te gaan vechten. Hij laat vrouw en twee lieftallige meisjes ach ter, die de moeilijke jaren in angst en vreze en soms vrolijk doorbrengen. Een jeugdvriend, een kolonel en een nege rin komen naar het huis, waarin het gezin woont en zij worden geaccep teerd als „paying guests". De vriend, eveneens luitenant en een paar maan den op verlof, is een beetje verliefd op de vrouw des huizes, doch hij heeft geen schijn van kans, omdat zij haar man alleen bemint. Onverwachts komt er bericht van vermissing van de officier in oorlog. Bovendien sneuvelt de verloofde van een der dochters. Uiteraard gaat een en ander met tranen gepaard en wat het laatste betreft is regisseur Crom well misschien iets te overdadig ge weest. De vermiste blijkt tenslotte te leven. Al met al een interessante film met enige verrukkelijke scenes. De pastoor weet er alles van hij zal de laatste zijn om zijn paro chianen te ringeloren, zolang zij als kinderen bidden en dwaas doen. Hij zal dan ook de eerste zijn om te stellen, dat de grove lach de film van Comencini tot een vulgair spek takel maakt en dat de glimlach een teken van herkenning is. Wie tot die glimlach in staat is, verneme hier, dat hij in „Brood, liefde en fantasie" een charmante film zal aantreffen, waarin grote en kleine kin deren ronddartelen, vol vertrouwen in het leven, de liefde en het kinderlijk geloof. In Minerva voor boven de veer tien. Maandag en Dinsdag de film „De goede aarde" en Woensdag en Donder dag de film „All about Eve". Vanavond, Zondag en in de mati- né's va,, de overige dagen kan men in Roxy genieten van het spel van George Formby, cie zich in een daverende klucht weer eens van zijn beste (dwaaste) zijde laat zien. „Een mooi portret" is een film, die de toe schouwers volop gelegenheid geeft eens onbedaarlijk te lachen. Iedereen kan er heen. Vanaf Maandag tot en met Don derdag wordt in dit theater de film „Onteerd" vertoond. Een eenvoudig, knap Italiaans meisje maakt kennis met een jonge zeeman, haar eerste liefde. De eeuwige trouw is, als hij het zee gat weer uit moet, spoedig toegezegd, maar in de praktijk blijkt het meisje niet tegen de gevaren van het leven op te kunnen. Zij ontm et de matroos nog enkele malen, maar zij drijven uiteen. Giuseppe de Saniis heeft dit nogal larmoyante verhaal weinig aantrekke lijk verfilmd. Hij staart zich geheel blind op zijn hoofdrolvertolkers al weet hij nu en dan een boeiend Napolitaans accent aan de film mee te geven. Voor boven de achttien. De liefhebbers van songs en show kunnen deze week nog in Rembrandt terecht, waar de film There is no busi ness like show business" is geprolon geerd. Voor boven de achttien. Deze week draait in het Frans Hals- Theater in Haarlem een Frans-Ita liaanse film, geheten „Liefdes- roes". De roes wordt beleefd door 'n meneer, die bij een juffrouw-met-merkwaardi- ge-opvattingen gaat pleiten voor zijn broer maar die zelf verliefd wordt op de dame in kwestie. Een en ander on danks zijn ziekelijke vrouw. Er komen nog een paar misverstanden aan te pas, maar het resultaat is toch dat de juffrouw en de meneer „elkander vin den". als d ejuffrouw echter merkt, dat de echtgenote van de man een ba by verwacht, laat ze hem in tranen en erg dramatisch gaan. Voor wie heldenmoed nog verbandt houdt met ethiek, zal deze film weinig werkelijke tragiek te zien geven. Deze heldenmoed is bepaaldelijk vals. Het is verschrikkelijk jammer dat de ver draaid goede Italiaans-Franse cineas ten aan dergelijke onderwerpen hun krachten verspillen. De film is niet slecht gemaakt, al is de uitbeelding niet erg genuanceerd en wordt zij op sommige ogenblikken bepaald melig. Het onderwerp is van dien aard, dat alleen personen met een behoorlijk mo reel onderscheidingsvermogen deze „Liefdesroes" kunnen gaan zien. Volwassenen. Een knap Italiaans meisje, dat haar vertier een tijd lang in Pa rijs heeft gezocht, wordt door de politie uit Frankrijk gewezen. In haar geboorteplaatsje komt zij in aanraking met een rijk man, die liefde voor haar opvat en haar wil helpen op het rechte pad te blijven. Tegelijkertijd betuigt een vriend van haar broer zijn liefde, die zij onbeantwoord laat. Zij kan maar moei lijk wennen aan de eentonigheid van het dorpsleven en zij belt haar vriendje in Parijs op. Maar de moeilijkheden sta pelen zich op en het slot van het melo drama is, dat de jeugdvriend de Parij- zenaar vermoordt. De rijke vriend waagt nog een laatste poging, wanneer het meisje in een klooster een betere opvoeding geniet. „De wereld veroordeelde haar" is geen grote film en stelt de bezoeker in vele opzichten teleur, omdat de Ita lianen dikwerf het bewijs geleverd heb ben beter te kunnen. In Lido voor boven de achttien. Advertentie Verkooplokaal NOTARISHUIS Directeur W N. WOLTZR1NK Btlderdtjkstraat bfl de zyiweg Haarlem Tel <K 2500» 1I92> Inzendingen van huisraad worden dage lijks aangenomen. Eigen afhaaldienst Een man met weinig duidelijke be zigheden geeft zich terwille van een vrouw in het r; noerige Sin gapore veel moeite om een van zijn landgenoten uit de klauwen van een gangsterbende te redden. Hij blijkt op groot wild te jagen, want de bende heeft de hand weten te leggen op een atoomvorser, wie alle geheimen van de H-bom bekend zijn. Zij vraagt ech ter een buitensporig hoog losgeld. Is men niet bereid te betalen dan kunnen de Russen de geleerde best gebrui ken Onze edele pseudo-detective staat voor een tienvoudige overmacht, maar hij weet de geleerde te bevrijden. Ech ter niet nadat hij een staaltje van ster ke zenuwen met twee handgranaten in de hand tegenover een woud van pis tolen en stenguns heeft weggegeven. Een onduidelijk en verward begin met veel spanning en sensatie aan het slot. Ziedaar de totaalindruk van deze film, die in Luxor draait. Voor boven de achttien. Wie zichzelf en zijn kinderen een plei- zierige en aangename ontspanning gunt heeft daartoe gelegenheid in Cinema Palace, die de Zwitserse sympathieke film Heidi en Peter" heeft geprolon geerd. Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 FILMS: CINEMA PALACE: „Heidi en Peter", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. FRANS HALS: „Liefdesroes", volw. Tijden: 2.30 7 en 9.15 uur; Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. LIDO": „De wereld veroordeelde haar". 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. LUXOR: „Ontvoerd uit Singapore", volw. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur; Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: t/m Zo.: „Brood, liefde en fan tasie", 14 jaar. Tijden: Za. 7 en 9.15 uur; Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Ma. en Di. 8.15 uur: „De goede aarde", 14 jaar. Wo. en Do 8.15 uur: „AU about Eve", 18 jaar. REMBRANDT: „There's no business like show business", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Een mooi portret", a. 1. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Van Ma. tot en met Do. 8 uur. „Onteerd", 18 jaar. STUDIO: „Vermist". Tijden: 2. 6.45 en 9.15. Zo. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Zaterdag 4 Juni Concertgebouw: Kon. Mannenkoor „Cae- cilia". Concert o. 1. v. Nico Hoogerwerf, m.m.v. Mannergesangverein. „Abendglocke" o.l.v. Paul Pitch, 8 uur. Minerva: Haarlems Muziekinstituut, 2.30 u. Zondag 5 Juni StadsschouwburgLeerlingenuitvoerinf Kennemer Dans- en BaUetstudio, 2 uur. Maandag 6 Juni Concertgebouw: Maatschappij tot bevor dering der Toonkunst. Leerlingenuitvoering, 8 uur. Stadsschouwburg: Kon. Letterl. Ver. ,,J. J, Cremer" met „George en Margaret" (dil.) 8 uur. Haarlem De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken worden waargeno men door: Th. A. Klinkhamer, Koninginne weg 69, tel 11596 Centraal Apotheek v. h. Florijn, Grote Houtstraat 78, telefoon 10500—10502; H. Remmers en Zoon, Kruis straat 6, telefoon 10354; Noorder-Apotheek, Jan Gijzenkade 181, telefoon 23821. ZIEKENVERVOER G.G.'D. Telef. 14141; Margriet, Turfmarkt 10 rd., frel. 21400. Bloemendaal De Zondags-, avond en nachtdienst van de Bloemendaals#, Overveense en Sant- poortse apotheken wordt waargenomen door: Elswout Apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen, tel. 16760, Santpoortse Apo theek, Bloemendaalsestraatweg 145, Sant poort-stat., tel. K 2550824. Overveen Oe Zondagsdienst voor artsen zal wor den waargenomen door P. M. Wijkmani, Julianalaan 136, tel. 10071. Heemstede De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door dokter J. G. M. v. Wal- sem. Bronsteeweg 32, tel. 38377 en dokter G. S. Nout. Camplaan 20, tel. 33763. Wijkverpleging: Zuster B. G. Bacfings, Heemsteedse Dreef 138, tel. 39818. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98. tel. 38196 en Aerden- hout Apotheek, Zandvoortselaan 164, telt* foon 26772

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2