Expositie kinder tekeningen LIEFDE midden op straat Bloemendaalse riolering wordt aangesloten op Haarlemse net Buisleiding wordt tweemaal onder spoorlijn doorgeperst w Drie Trinitariërs werden Europeanen Onderhoudsplicht wordt in de wet neergelegd DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL HET VERKEER IN HAARLEM KAB in Overveen bestaat 50 jaar Verk eersfo u ten in woord ert beeld Mr. Burger geeft opening van zaken SLEUTEL WEG? Geopend door de heer H. P. Baard „Men kan nooit weten" ZATERDAG 4 JUNI 1955 PAGINA 3 H.H. MISSEN OP ZON DAG V ijf tienjarenplan TON KUYL naar „Het Nieuwe Comedia" Eerste uitvoering in Haarlem ROVER GARAGE PARKLAAN AVONDMIS OP SACRAMENTSDAG „DE SLEUTELSPECIALIST" <W\R PAR-US'^ EINDEXAMENS Enige weken geleden is een begin ge maakt niet de aansluiting van de Bloe mendaalse riolering op het net van de gemeente Haarlem. Dat gebeurt op het kruispunt van de Zaanenlaan en de Delftlaan, waar het eerste gedeelte van de nieuwe leiding reeds is gelegd. Met behulp van een dam gelukte het de riolering onder het water van de Delft door te trekken, terwijl nu reeds een gedeelte van de Cornelis van der Lijn- straat ligt opengebroken voor het leg gen van de buizen. De riolering komt viereneenhalve meter diep in de grond te liggen, znog dit jaar verwacht men met het gigantische project, dat geheel voor rekening komt van de gemeente Bloemendaal, gereed te komen. Ook de Iepenlaan zal binnenkort worden open- ebroken, evenals een gedeelte van de Jeverlaan. De gemeente Bloemendaal is met Haarlem een overeenkomst aangegaan, waarin bepaald wordt, dat Bloemendaal gebruik mag maken van de nieuwe ri oolwaterzuiveringsinstallatie, die over enkele jaren nabij Spaarndam zal wor de gebouwd. Teneinde met deze aan sluiting in elk geval gereed te zijn, wan neer de installatie in gebruik wordt ge steld, is vroegtijdig met de verbinding begonnen. Thans zal de nieuwe riool- leiding van Bloemendaal aansluiten op de buizen onder de Zaanenlaan, die voeren naar het Spaarne. Een van de voordelen der nieuwe leiding is, dat aan de vervuiling van de spoorsloot achter de Iepenlaan eon einde komt. Deze lozingen komen namelijk te ver vallen. In de loop van de volgende week zal een van de moeilijkste karweien van het project worden aangepakt. Dan wordt een rioolbuis ter lerg- te van 31 meter met een gewicht van 3 eneenhalve ton onder de spoorlijn Haarlem Uitgeest doorgeperst ter hoogte van het viaduct bjj het station van Bloemendaal. Er zal dus niet eerst een schacht worden gegraven, maar men wil de buis onder zware druk onder de dijk door stuwen. Wanneer het eenmaal zover is, wordt een gedeelte van de Van Wickevoort Crommelinlaan en van de Iepenlaan opengebroken voor het leggen van de nieuwe leiding. De riolering komt mid den onder het wegdek van de Iepen laan te liggen, terwijl ook het buizen net van de verschillende zijlanen, de Zuiderstationweg, Vijverweg, Aci- laan, dr. Bakkerlaan, Berkenlaan, Plantsoenlaan en Platanenlaan over enkele meters zal worden vernieuwd. Telkens zal een gedeelte worden opge broken om het verkeer via de zijlanen Nadat enige maanden geleden het parochieel kerkbestuur vai Overveen zijn 100-jarig bestaan herdacht, staat thans een nieuw jubileum voor de deur. Over enige weken, om precies te zijn op 29 Juni, zal het een halve eeuw geleden zijn, dat in Overveen een afdeling van de R.K. Volks bond werd opgericht, waaruit de Ka tholieke Arbeidersbeweging is voortge komen. Het feestprogramma ter gele- fenheid van dit jubileum vermeldt op ondag 26 Juni een plechtige hoogmis in de parochiekerk O. L. Vrouw Onbe vlekt Ontvangen om negen uur, waarna een gemeenschappelijk ontbijt gehou den zal worden in Domi. Na de maaltijd zullen kapelaan P. van Leeuwen, gees telijk adviseur van de afdeling, en de heer A. van der Veldt, hoofdbestuur der van de K.A.B., toespraken houden, 's Middags van drie tot half vijf vindt in Domi een receptie plaats. De feest avond wordt Zaterdag in gebouw St. Eavo gehouden om half acht. H. Bavo (Kathedraal): 6.30, 7.30, 9 (Hoog mis) 11 en 12 uur iHoogmis) 10 IJ en 12 uur H. Antonius van Padua: 6.30, 7.30, 8.30, (Hoogmis) 10, 11 en 12 uur. H Jozef: H 45 H, y 15 (Hoogmis) en 11 u 18 uur: Avondmis. O. L. Vr. Rozenkrans (Spaarne): 6. 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H. Joannes de Doper (Amsterdamstraat): 6.30, 7.30, 8.30, 9.30 (Hoogmis), 11 en 12 u. H. Hart (Kleverpark): 6.30, 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara (Paul Kruger- straat) 6.30, 7.45 (gez.), 9.30 (Hoogmis) en 11.30. H. Lidnina (Rijksstraatweg): 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30. O. L. Vr. van Zeven Smarten (Rijksstraat weg): 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. H.H. Petrus en Paulus (Tesselschade- straat): 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) 10.45 en 12. Allerheiligste Drieëenheid: 7, 9 (Hoogmis) en 11 uur Hulpkerk Bloemendaal: 7.30 en 9 u. (Hoog mis). O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Overveen) 7, 7.45, 8.45, 10.30 en 12 uur. H. Agatha, Zandvoort: 6.30, 7 30. 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Bavo (Heemstede): 7.15. 8.45. 10 (Hoog mis) en 11.30 uur. O L. Vr Hemelvaart, (Heemstede). I. 8.15 (Hoogmis) 9 45 10.45 en 1145 uur. M. Antonius van Padua Aerdenhout)7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. uitwijkmogelijkheid te laten. Overigens zullen er voor de vele autobezitters aan de Iepenlaan genoeg moeilijkheden ont staan, die nu eenmaal niet te vermij den zijn. De buizen zullen verder hun weg vervolgen onder de Kleverlaan in de richting Haarlem. Onder de spoor wegovergang wordt de riolering door geperst volgens hetzelfde procédé als wordt toegepast bij het station Bloe mendaal. Tenslotte eindigt het riool bij de Delft bij de Zaanenlaan. Zij treden eerst in werking bij zeer hevige regen buien. De aansluiting van de Bloemendaalse riolering op het net van Haarlem is bepaald geen sinecure. Onlangs is de leiding onder het water van de Delft doorgetrokken, waarvan men de werkzaamheden op deze foto ziet, terwijl de buizen tweemaal onder de spoorlijn Haarlem-Uitgeest doorge perst moeten worden, eenmaal bij het station Bloemendaal en eenmaal bij de spoorwegovergang Kleverlaan. legd. Het project, dat voor het einde van dit jaar gereed dient te zijn, is een onderdeel van een vijftienjaren plan, waaraan thans door de dienst Pu blieke Werken van Bloemendaal druk gewerkt word.. Zo zal het volgend jaar de Julianalaan aan de beurt komen voor een geheel nieuwe riolering. Het werk, dat op het ogenblik wordt uitgevoerd, is, na een openbare aanbe steding door de gemeente Bloemendaal, gegund aan de firma G. Hulsebosch en Zn te Bloemendaal, aannemers in weg en waterbouwkundige werken, die en kele jaren geleden met de aanleg van een nieuw riool in de Wilhelminastraat te Haarlem een geschil kreeg met het gemeentebestuur, terzake een arbitrage uitlokte en in het gelijk werd gesteld. In totaal wordt bij deze eerste ver- i Haar reputatie heeft daar uiteraard nieuwing drie kilometer buisleiding ge- niet onder geleden. In het Vrijzinnig Protestants Jeugd huis, Ged. Oude Gracht heeft de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum Vrijdagavond een tentoon stelling geopend van kindertekeningen, gemaakt onder leiding van de Zand- voortse schilder De Boer. Spr. pro jecteerde de kindertekening tegen de ontwapenende charme van de volwas sen amateur, de Zondagschilder met zijn kinderlijke inspiratie. Dit niet te verwarren echter met de pseudo-arti- citeit van het snobisme dat van het Zondagschilderen een stijl gemaakt heeft en voorwendt wat de amateur aan naïeve niet-ambachtelijkheid spontaan bezit. Ook bij het kind zijn eenvoud, onbevangenheid en spontaneïteit onaan getast. Dit geeft reliëf aan de delicate waarden van de kinderlijke uitingen, ontstaan uit een plastische geest en een open ontvankelijkheid en daardoor in staat om, waar de volwassene de bal last moet elimineren dwars door de détails hoen de synthese te vangen. Behoedzaam en met beheersing moet de docent het kind benaderen om het geen geweld aan te doen. Deze liefde volle leiding blijkt de heer De Boer te kunnen geven. De beschouwer van zijn kant mag niet de fout maken om in de kinderlijke uitingen de toekomstige ar tist of zelfs maar de Zondagschilder te willen zien. Voor het kind is dit crea tief bezig zün een spelenderwijs be wust worden en een afreageren. In de ze tijd, waarin de fantasie door aller lei technische kunstmiddelen wordt ver moord is het van grote betekenis hem begrip voor de particulariteiten van de kunstenaar door de eigen ervarin gen te doen krijgen en hem ongewenst de sleutel te geven tot de natuur en de verbeelding daarvan in de kunst. Met een gelukwens aan docent en kinderen en de wens dat de publieke belangstel ling moge leiden tot erkenning en daad werkelijke steun, verklaarde spr. de expositie geopend. De onlangs opgerichte toneelgroep „Het nieuwe Comedia", die onder lei ding staat van de heren John Gobau en Guus Hermes, heeft de acteur Ton Kuyl gecontracteerd. Het ensemble zal op 9 September te Haarlem zijn eerste officiële uitvoering geven. Op het programma van de groep staan het Engelse blijspel „All for Mary'' van Harald Brook en Kaybanner- man en „Serious Charge" van PhiliD King. Op een zonnig terras hebben wij gisteren drie Trinitariërs ont moet, Hans van Opzeeland, Henny Bollen (beiden uit Haarlem) en Eu gene van Reissen (uit Sassenhem). De jongelui verkeerden nog in een examen- roes, want de eerste twee zouden 's mid dags de uitslag van hun eindexamen vernemen (gymnasium alpha) en de laatste begint Maandag a.s. aan zijn eindexamen (gymnasium bètha). Uit de roes zijn zjj in zoverre gewekt, dat zij nu drie gelukkige prijswinnaars zijn in de opstelwedstrijd, die was uitge schreven door het Europese jeugdwerk van de Internationale Europese Bewe ging. Zoals wij reeds reeds eerdr be richtten, heeft Hans van Opzeeland de zesde internationale prijs gewonnen, zijn de een reis naar Rome, de twee anderen legden beslag op een boekenbon voor hun eerste en vierde nationale prijs. Natuurlijk, de jongelui vonden het pleizierig drie van de dertien bekroon den te zijn, al was het alleen maar, omdat de prof. van het eindexamen hen steeds uitvoerig feliciteert, zodat he< examen-haltuurtje weer bekort wordt. Begin Maart kreeg ook het Triniteits- lyceum een uitnodiging om aan de wed strijd mee te doen, welke gold voor de hoogste klassen van alle middelbare scholen in West-Europa. Dr. J. F. M. Kat, leraar Nederlands, was enthousi ast en animeerde iedereen om maar mee te doen. Voor 27 Maart moesten de opstellen worden ingezonden en ui teraard paste dr. Kat, voor wat het Triniteitslyceum betreft, een schifting toe. Vanwege dit lyceum werden er acht inzendingen gedaan. De opdracht was als volgt geformuleerd: ,,In de streek, waar je woont en het land, waar je bur ger bent, hadden en hebben de mensen elkaar nodig. Vertel in een opstel, hoe je dit ziet in verband met Europa." Hans van Opzeeland is in zijn werk stuk tot ver in de oudheid teruggegaan, waar het gezin (de familie) een volko men zelfstandigheid was; de vestiging van vele gezinnen bij elkaar deed het dorp ontstaan en een verdere ontwikke ling bracht de gemeenschappen van ste den, gewesten en landen. Met die evolu tie is ook het karakter van de oorlog meegegaan; van familietwisten in de oudheid is men gekomen tot de strijd tussen landen. Hoe meer nu de strijd zich tussen groepen van landen afspeelt, des te heviger zal zij ook zijn, maar des te meer ook zal men voorzichtiger zijn die strijd te ontketenen. Daarom kan er niet genoeg naar eenheid op federa tieve grondslag gestreefd worden, mede ook door de economische voordelen, die ieder land daarmede behaalt. Als goed zoon van de Bollenstreek Eugène van Reissen vooral de econo mische factor naar voren gebracht. Hü weet bij ervaring, hoe de bollen-man afhankelijk is van vele anderen, van de industrieën ook in 't buitenland. Die on derlinge afhankelijkheid moet wel .eiden tot meer eenheid in Europa. Henny Bol len herinnerde er aan, hoe door de ont wikkeling van de techniek de landen dichter bij elkaar zijn gekomen; door de techniek ook zijn de mensen meer op elkaar aangewezen. De eenheid in Eu ropa moet echter naar de mening van deze Trinitariër berusten op een natio nale grondslag, niet echter op een na tionaal egoïsme. Dat laatste is name lijk de grote fout van Napoleon en Hitier geweest. Dit zijn in kort bestek de gedachten van de drie prijswinnaars, die wij na tuurlijk graag Trinitariërs noemen, maar liever nog Europeanen Dit jeugdig stel maakt van zijn liefde geen geheim, In jong enthousiasme geven zij elkaar, terwijl zij fietsen, een kus. Dit zal de lezer heus niet verbazen, want zo'n tafereel tje is dagelijks vele malen in Haarlem te zien en alleen een opgeschoten jongen zal misschien zeggen, dat dat stel niet zo „gek" moet doen. Adjudant Luiten vindt de liefde heus geen raar ding. En ook kan hij de zon heel goed in het water zien schijnen. Maar toch gaat zijn wijsvinger waar schuwend omhoog. Hij heeft geen be zwaar tegen kussen in het openbaar, maar wel tegen een zogenaamde „rij dende" kus. Deze jongelui, die elkaar vurig schijnen te beminnen, bezitten toch maar weinig liefde voor de overige weggebruikers, want door op deze manier te rijden brengen zij het ver keer in gevaar. Hoe gemakkelijk kunnen de sturen van de beide fietsen in de war raken, waardoor een buiteling van het jonge paar een van de minst erge gevolgen kan zijn. Doch meestal ge beurt er meer. Een auto, die achter hen rijdt, moet plotseling stoppen of uitwijken, waaruit heel nare dingen kunnen voortkomen. Wij behoeven heus niet verder te gaan met onze fantasie, want de lezer zal zelf wel in staat zijn om op dit thema verder te borduren. Doordat de jongelui dus op deze wijze Uw agent in Haarlem en Omstreken Parklaan 26 - Haarlem Tel. 14163 het verkeer in gevaar brengen zijn zij strafbaar volgens artikel 25 van de wegenverkeerswet, waarin staat: het is verboden zich op de weg zodanig te gedragen, dat de vrijheid van het verkeer zonder noodzaak wordt belemmerd of de veiligheid op de weg in gevaar wordt gebracht of redelijkerwijze is aan te nemen, dat de veiligheid op de weg in gevaar kan worden gebracht. Cupido kan om deze ambtelijke tekst misschien wel heel veel plezier maken, maar de gevolgen zijn voor hen, die hij met zijn liefdespijl aaneengeregen heeft, niet al te prettig. Daarom zouden wij al degenen, die goede vrienden zijn met Cupido, willen toeroepen: liefde mid den op straatdat is fout!!! Met ingang van vandaag beginnen wij met een aantal verkeersfouten, die iedere oplettende weggebruiker in Haarlem dagelijks meer dan een maal kan waarnemen, in woord en beeld te brengen. Dertien weken achtereen zult u iedere Zaterdag op deze plaats een illustratie aantref fen, waarop een willekeurige ver- keersfout is vastgelegd. In een bij schrift wordt niet alleen op de over treding gewezen, doch tevens een korte beschrijving gegeven, waarom dit of dat fout is. Een van onze redacteuren, en de fotograaf, vergezeld van adjudant A. Luiten, van de Haarlemse ver keerspolitie, hebben met veel moeite behoeven te doen om verkeersover tredingen op te zoeken. (Van onze parlementaire redacteur) In een onderhoud met de pers heeft mr. Burger Vrijdagmorgen medegedeeld dat de moeilijkheden die de laatste da gen een oplossing in de weg stonden, Donderdagavond laat als sneeuw voor de zon zijn verdwenen toen het schrif telijk antwoord van het kabinet hem bereikte op zijn verzoek om nadere pre cisering van de kwestie: verplicht on derhoud bij ingang van de huurverho ging. „Ik heb die brief twee maal over arm en rijk staat de Gouden Regen in mijn tuin te bloei en, een beetje pedant wel, omdat de blauwe vergeet-me-niet- jes schuchter staan weggedoken bij de forse heesters en de vrien delijke viooltjes zo laag bij de grond hun vertier moeten zoeken. De Gouden Regen steekt daar trots bovenuit, dit jaar meer dan ooit, want de seringenboom, die haar in lengte de loef dreigt af te ste ken, heeft zijn zucht om de groot ste te zijn in de tuin duur moeten betalen: de seringen paars als de passie hebben nu verstek laten gaan. Dat kleine wereldje in de tuin is vol verrukkelijke ijdel- heid; die Gouden Regen mag nu wel prat op zichzelf zijn, zij weet, dat haar glorie slechts kort zal zijn en dat de papaver naast haar, die een rooa geheim in zijn knoppen Donderdag 9 Juni, Sacramentsdag, zal er 's avonds om kwart over 8 een H. Mis worden opgedragen in de St. Josephkerk aan de Jansstraat. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 verborgen houdt, brandend en fel zal staan te gloeien, als het goud van haar bloem aan het verbleken is. Maar goed, deze week is het haai glorie-tijd geweest; het regende ook goud van de hemel en de laat ste lente-avonden konden de vreug de niet op van een milde droom. Gelukkig het (helaas uitstervende) geslacht, dat in de stad nog een tuin bezit, een eigen stukje grond, waarop de mensen, ieder op huri eigen manier, deel mogen hebben aan die droom. De grond is echter duur en gering in omvang; Haar lem moet bouwen en het zit ang stig dicht bij zijn grenzen. Als het niet binnenkort een flinke hap mag zetten in Haarlemmerliede, zal de stad binnen enkele jaren in een keurslijf geregen zijn, dat ten slotte de spanning niet zal houden. Daarom gaat Haarlem steeds meer de hoogte in, de ene flat ver rijst naast de andere, en de men sen kruipen mee omhoog, toch nog blij, omdat ze een eigen pla fond (een zoldering is er niet meer bij) boven hun hoofd hebben. Toch, op die zonnedagen als in de voorbije week, krijg ik mede lijden met die gelukkige mensen; de enge balkons blijken niet veel meer te zijn dan bekrompen kooien waarin peuters van kinderen zich aan de tralies optrekken. De gro ten krijgen geen kans om de benen eens flink uit te strekken en niets is erger dan in het eigen huis ge bonden te zijn. Geen wonder, dat de stadsmens nu meer dan vroeger zijn cel ont vlucht en zich schaart in het leger zonlustigen, dat naar Zandvoort of Bloemendaal trekt, om aan het strand de ruimte te zoeken. Ik weet het wel, veel bewegingsvrijheid geeft het strand ook niet meer, maar er is toch altijd nog de zee, die in haar rusteloosheid zo'n wel dadige rust kan geven. Maar de ware rustzoekenden trekken de Kennemerduinen in, waar een der laatste brokken natuur nog gaaf open liggen en de weelde van het duinlandschap onbeschroomd los breekt. De duizenden, die daar uren doorbrengen komen weer op adem, maar des te wreder grijpt de stad hen weer vast, als ze hon gerig huiswaarts moeten keren. Haarlem bouwt geen krotwo ningen meer zoals in de vorige eeuw, geen patriciërshuizen ook met forse blauwe stoepen, bijna geen royale eensgezinshuizen meer, wel flats, die de armoede aan Hollandse grond moeten opvan gen. De gemeenschappelijk tuin heeft haar intrede gedaan in het wijkbeeld en in een enkele gevallen bestaat het gemeenschappelijke slechts hierin, dat iedereen er naar mag kijken. Degenen, die schuchter willen pleiten voor een verdeling van die tuin in parten, zodat ieder een toch nog een eigen stukje tuin heeft, worden overdonderd door de stemmen der uniformisten. Alles moet één zijn, het aangezicht van de wijk moet aesthetisch verant woord zijn, eri stel je voor, dat iedereen de was buiten gaat han gen. De tijden veranderen, de schone was, eertijds de trots der natie, mag niet meer w;. „aren. Ik heb een hekel aan zulke aestheten, om dat die mensen alles weten behal ve dat uniformiteit dodelijk verve lend is. Mijn tuin is gelukkig anders dan van de buurman, en daarom heeft die Gouden Regen toch gelijk, dat zij zo welgedaan staat te pronken. Ook al is het niet alles goud, wat er blinkt. Heel weinig mensen heb ik deze week ontmoet, die niet popelend naar hun vacantie uitzagen. Het was alsof het weer de meest nijvere lieden werkschuw had gemaakt en in de gesprekken viel een ondertoon te beluisteren van: verspilt de zon niet teveel energie, zodat er voor ons over enkele weken niets meer over is? Als ik goed ben ingelicht, zullen de Haarlemmers bij honderden de landsgrenzen oversteken. De af deling-paspoorten in het stadhuis wordt overspoeld met aanvragen en de ambtenaren komen feitelijk handen te kort om alles snel af te handelen. Maar de aanvrager krijgt zijn paspoort vroeg genoeg en binnen niet al te lan°e tijd zal hij in bus of trein stappen om on bezorgd zijn vacantie-land binnen te rijden. We leven in een gelukkige tijd; voor een „paar" guldens kom je een heel eind weg en in dat droom land schijnen alle beslommeringen begraven te liggen. En zo is het verrukkelijk. Alleen heeft een ge sprek van een groep mensen mij deze week verontrust. Daar werd de onhoffelijke opmerking ge maakt: nou, als we op vacantie zijn, laten we al het Haarlemse in Haarlem. Ik geloof juist, dat we in onze vacantie niet Haarlems genoeg kunnen zijn, zoals de man uit Oxford, die hier in de stad op een terrasje wat uitpuft, in alle opzichten de man uit Oxford blijft. Wij zijn helaas bij vreemden sterk in onze holderdebolder-lol en ik heb me laten vertellen, dat onze aan stellerij soms bepaald charmant kan zijn. Maar het is een charme van korte duur en tenslotte ook do delijk vervelend, omdat ze zo uni form is. Ik weet nog niet, waar ik dit jaar terecht zal komen, van harte hoop ik, dat het in Luilekkerland zal zijn, waar ik Haarlemmer kan blijven; want dan wordt mijn gastheer misschien ooit mijn gast. gelezen, want ik geloofde mijn ogen niet", aldus de heer Burger. In die brief las hü dan dat, zü het niet reeds 1 September, toch „zo spoedig mogelijk" aan die verplichting tot behoorlijk on derhoud voldaan zal moeten worden. De richtlijnen daarvoor zijn reeds in concept gereed. De materie zal bij Alge mene Maatregel van Bestuur worden geregeld. „Het belangrijkste van alles wat ik bereikt heb, zie ik hierin dat het principe tot dat verplichte onderhoud thans in de wet wordt neergelegd." (Op een ander moment zei mr. Burger dat het principe wel door allen werd er kend, maar dat het ging om de concre tisering daarvan. Hij moest toegeven, dat de sancties nog weinig te betekenen hebben en dat men van deze principiële zaak slechts een preventieve werking kan verwachten). RocfilOEi. Nader zei hij, dat de gehele nieuwe opzet van het belastingplan slechts 20 millioen meer zal kosten. Om dit bedrag zo klein mogelijk te houden is namelijk de hele belastingverlaging tot 1 Septem ber uitgesteld, terwijl het ingaan van de grondbelasting eerst op 1 Januari 1956 valt. Deze 20 millioen zijn berekend over een periode van thans tot 1 Januari 1957, want dan komt de gehele belasting affaire opnieuw aan de orde. Op een vraag van een der journalis ten of hü niet van mening is, dat de hele crisis overbodig was geweest om dat de regeling toch ook in het ver- trouwvol beraad tot stand had kunnen komen, moest de heer Burger toegeven, dat dit inderdaad wel haü gekund, al thans had moeten kunnen. Een ander vroeg hem, of hij niet van oordeel is, dat het controleren van het onderhoud een enorme rompslomp mee zou brengen, daar men met twee mil lioen huizen te maken heeft. Hierop was het antwoord: Deskundigen hebben mij zeer verschillend advies uitgebracht. Het aantal huizen varieerde daarbü van 400.000 tot 28.000. Mr. Burger zag aankomen, dat veie huiseigenaren hun huur niet met vyf procent zullen gaan verhogen. Dan val len zij ook niet onder de controle. De genen die gewend zijn hun huizen goed te beheren hebben niets te vrezen. Het blyft voor mr. Burger moeilijk te verteren, dat de regering niet dui delijk gesteld heeft wat er zou gaan gebeuren als er inmiddels een nieuwe loonronde zou komen. „Men kan nooit weten, er willen wel eens krachten in de maatschappij werken die alle rege ringsbedoelingen ten spijt toch in die richting drijven." Op een vraag wat de brief hieromtrent dan had onthuld, bleef hij het antwoord schuldig. Men zal dat Dinsdag in de regeringsver klaring wel kunnen vernemen. Hü sprak van een „gaaf en aanvaard baar compromis" en een „bevredigend resultaat". Het niveau van huren tussen oude en nieuwe hufzen is door deze op lossing 8H pet. dichter tot elkaar ge bracht. Haarlem (Rijkskweekschool) Geslaagd de dames: H. Buisma te Aalsmeer, R. Hoekman te Haarlem, M. Klunder te Haarlem, H. Poelstra te Haarlem en C. Spaargaren te Aalsmeer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3