I? wolf en de havik w. „Venus in Ballingschap" en „De derde persoon Het VELPOM zie ie er geen barst van! gr ic de doop man 700 plannen in behandeling nieuwe (oude) kabinet r Tachtig jaar.... onveranderd Bieden weinig houvast Voor gemiddelde romanlezer Mens of Wolf? MARKTEN en VEILINGEN TWEE EXPERIMENTELE ROMANS BEELDTAAL EN ORAKELTAAL LITERAIRE KRONIEK Inspiratie en transpiratie ZATERDAG 4 JUNI 1955 PAGINA 9 scholenbouw Liturgische weekkalender Pater Geurtjens MSC Minimumprijs voor kruisbessen Trui de juiste door A. Rutgers van der Loeff-Basenau Minister Cals heeft geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid de heer Beernink betreffende de tijd, nodig voor het afdoen van aan vragen voor scholenbouw. Op het bu reau van de Bouwkundig Hoofdinspec teur van het Lager Onderwijs, aldus de minister, is inderdaad door het groot aantal aanvragen en door moeilijkheden inzake de personeelsvoorziening een achterstand ontstaan. Dat op de afdoe ning der bouwplannen 5 a 6 maanden moet worden gewacht, is echter in zijn algemeenheid niet juist. Plannen van geringe omvang, alsmede plannen, waar van de grote urgentie kan worden aan getoond, worden vaak binnen kortere tijd afgehandeld. Momenteel zijn nog bijna 700 bouwplannen in behandeling, waar onder een groot aantal betreffende klei ne objecten (verbouwingen fietsen bergplaatsen, enz.). Daar het beschik bare bouwvolume niet toestaat dat alle aanvragen op korte termijn worden ge realiseerd, en daar de mate van urgen tie bij de onderscheidene aanvragen zeer verschilt, is behandeling naar de volgorde van binnenkomst doorgaans niet wenselijk. Het noodzakelijk gevolg hiervan is, dat de tijdsduur tussen bin nenkomst en definitieve afhandeling der aanvragen sterk varieert. Een ge middelde daarvan is gezien de diver siteit der aanvragen moeilijk te ge ven. De termijn ligt echter ongeveer tussen 2 en 6 maanden. Teneinde de ach terstand op de kortst mogelijke termijn te doen inlopen, heeft de minister reeds verschillende maatregelen genomen, die eensdeels betrekking hebben op ver sterking van het personeel en ander deels op bevordering van een meer effi ciënte werkwijze. HONDAG 5 Juni: H. Drieëenheid; eigen mis; 2 geb. van le Zondag na Pinksteren; Cre do; pref. van H. Drieëenheid; laatste evan gelie van le Zoncïag na Pinksteren; wit. ILAANDAG: H. Norbertus, bisschop-belij der; mis Statuit; wit. Utrecht en Haarlem: H.H. Bonifatius en gezellen, martelaren; 2 geb. H. Norbertus; rood. DINSDAG: Mis van le Zondag na Pinkste ren; geen Gloria; 2 geb. A. cunctis; 3 geb. naar keuze; geen Credo; gewone pref.; groen, Roermond: H.H. Valen- tinus en Candidus, bisschoppen-belij ders; mis Sacercfotes; 2 geb.. Vinding en verheffing van H.H. Wiro en gez.; 3 geb. overbrenging van relieken van H. Ser- vatius; wit. WOENSDAG: Mis van le Zondag na Pink steren; geen Gloria; 2 geb. A cunctis; 3 geb. naar keuze; geen Credo; gewone pref.; groen. DONDERDAG: Sacramentsdag; eigen mis; Credo; pref. van Kerstmis; wit. VRIJDAG: Mis van Sacramentsdag; 2 geb. H. Margarita; 3 geb. Concede; Credo; pref. van Kerstmis; wit. ZATERDAG: Mis van Sacramentsdag; 2 geb. H. Barnabas; Credo; pref. van Kerstmis; wit. ZONDAG 12 Juni: Zondag onder octaaf van Sacramentsdag; eigen mis; 2 geb. oct.; 3 geb. H. Joannes; 4 geb. H.H. Ba- silides en gez.; (Utrecht, Haarlem en Den Bosch: 2 geb. oct.; 3 geb. H. Odul- phus; 4 geb. H. Joannes; 5 geb. H.H. Basilides en gez.); Credo; pref. van Kerstmis; wit. Hieronder volgt een overzicht van het geen de pers schrijft over het aanblijven van het kabinet-Drees. Stilstaand water De Tijd bezint zich op de ernstige si tuatie die ontstaan is: Welk een prijs heeft het land dan betaald voor de lichte verbetering van het kreupele compromisje! Het prece dent kan alleen verkeerd werken. Als het er zo weinig toe doet, of de porte feuillekwestie wordt gesteld of niet, kan zij even luchthartig worden ge hanteerd als lafhartig vermeden. De portefeuille-kwestie te stellen als eer lijk man, die zich alleen verantwoor delijk wil stellen voor hetgeen hij zelf meent dat goed is; de portefeuille kwestie te stellen niet als dwangmid del naar Frans model, maar als ern stige waarschuwing, dat er geen plaats meer is voor koehandel en dat de con sequenties onvermijdelijk en onafkoop baar zullen zijn, aldus de portefeuille kwestie te stellen heeft nauwelijks meer zin. Het boemeltreintje stopt wel even, maar alle reizigers blijven zitten en de reis gaat verder. Het slechtste prece dent werkt meer uit dan de beste staats rechtelijke tractaten, meende Struy- cken reeds. Daar komt bij, dat de hele gang van zaken, hoe zonderling ook, geen toeval lige samenloop van omstandigheden mag heten, een unicum, dat zich niet zal herhalen. Integendeel, de omstan digheden van deze kabinetscrisis kun nen zich nog vele malen voordoen. Waarom nu, en ook onvermijdelijk is de toekomst, steeds maar weer een compromis, aldus vraagt het blad zich af:. Omdat de brede basis het zo wil. De brede basis, die niet de slechtste is als er nog andere mogelijkheden zijn, maar die als panacee, als ver plicht menu, als onontkoombaar nood lot, als dogma het staatkundig leven verstikt. Want dan is de brede-basis- politiek slechts een euphemisme voor de dictatuur van degenen, die met ver storing van de arbeidsvrede kunnen dreigen; de ketting, waarmede mach ten buiten het parlement de politici hebben vastgelegd. Wanneer alléén maar brede-basis-po- litiek in ons land mogelijk is, wordt het kabinet een college van B. en W. en het parlement een gemeenteraad. De tot eeuwige samenwerking verdoem de partijen werven afzonderlijk om de gunst van de kiezers en haten" elkaar. Soms komt het dan tot een uitbarsting en sneuvelt er een kabinet. Kameront binding? Weineen, wat ook de verkie zingsuitslag zij, er verandert niets meer. Alles beweegt, maar niet de Neder landse politiek. Brede basis, brede, brede, brede ba sis. Stilstaand water. Prestigeverlies voor kabinet DE MAASBODE hoopt dat de rege ring in deze periode zich zal herstellen van het prestigeverlies, dat zy door de ze crisis heeft geleden. Ook al heeft het kabinet zijnerzijds voortdurend in vloed uitgeoefend op de oplossing, zoals die tenslotte uit de bus kwam, de gehele reconstructie is niettemin overheerst door de besluiten van de fracties der regeringspartijen, welke aan het kabi net het initiatief inzake het te volgen beleid ontnamen. Wij achten dit een ge vaarlijk precedent, dat geen navolging verdient, zo schrijft het blad. Als de betreurenswaardige gebeurte nissen van deze weken toch nog ergens nut moeten hebben, laat het dan dit zijn, dat de partijen, welke thans de brede basis vormen, zich reeds nu zorgvuldig gaan beraden over de koers welke zij, ook na de verkiezingen van 1956, naar alle waarschijnlijkheid weer gezamen lijk zullen proberen te varen. Hier ligt een grote verantwoordelijkheid voor al le betrokken partijen, maar, naar wij uit de recente gang van zaken menen te mogen opmaken, speciaal voor de P.v.d.A., die met haar voorkeur voor T~\ ater Henri Geurtjens M.S.C. r* wordt Zondag a.s. tachtig J- jaar. Voor velen, die het bericht dezer dagen gelezen hebben, zal dat een verrassing geweest zijn, omdat pater Geurtjens een type is, waarbij men eigenlijk nooit aan leef tijd denkt. Wie hem nu door Tilburg ziet lopen, ziet nog precies dezelfde man, die hij twintig jaar geleden ook al was: klein, met een grijzende baard en nog altijd dezelfde grijze, van humor tintelende, oogjes. Pater Geurtjens is ge boren in Deurne. „Da's een groot voorrecht", zei hij met de hem eigen humor, „lang niet iedereen wordt in Deurne ge boren". Nee, lang niet iedereen wordt in Deurne geboren, maar ook lang niet iedereen brengt bijna dertig jaar van zijn leven door in uiterst zware missiegebie den. Met pastoor dr. M. Neijens vertrok pater Geurtjens in 1903 naar de Kei-eilanden, de eer ste Nederlandse missionarissen van het H. Hart, die naar eigen missiegebied vertrokken. Tot dan toe was de zielzorg in Ne- derlands-Indië geheel in han den geweest van de Jezuïeten, die daar echter te weinig mensen hadden, om zich intensief met de missionering bezig te kunnen houden. De M.S.C.-ers zouden hun de helpende hand, reiken. De Molukken en Neder lands Nieuw-Guinea waren het eerste eigen missiegebied van de Neder landse M.S.C.-ers. Dertien jaar verbleef pater Geurtjens op de Kei eilanden, daarna nog bijna vijf jaar op de Tanimbar-eilanden. Na acht tien jaren genoot hij een jaar verlof in Nederland, om vervolgens te ver trekken naar Nieuw-Guinea, waarover toen pater Vertenten juist zijn noodkreet de wereld had ingezonden. „De toestanden daar waren ver schrikkelijk", zegt pater Geurtjens en met enkele kernachtige zinnen schildert hij de wanhopige situatie, waarin in die tijd de bevolking daar verkeerde. „Van elke honderd inwoners stierven er zes en zestig. De kin deren, die geboren werden, waren niet levensvatbaar. De bevolking was tot uitsterven gedoemd". Toen kwamen de strenge regeringsvoorschrif- ten, die het volk van de ondergang redden. In die periode begon ook het succes voor de missie, die tot dan toe, vijftien jaren, zonder zichtbaar resultaat had gewerkt. „En nu telt Nieuw-Guinea ruim 30.000 katholie ken", zegt pater Geurtjens, en er klinkt voldoening door in zijn stem. In 1932 keerde hij terug naar het vaderland, geen onbekende, want hij had zich door tal van populaire artikelen over zijn missie al vele vrienden gemaakt. „Ik ging tegen de zestig en Nieuw-Guinea is een ontzaglijk zwaar gebied. Ik dacht, dat ik hier meer voor de missie zou kunnen doen dan ginds, want ik kreeg al dadelijk van alle kanten, van katholieken en niet-katholieken, aanvragen om lezingen te houden over de missie". „En houdt u tegenwoordig nog lezingen?" „Een heel enkele keer. In de oorlog is dat allemaal minder gewor den. Er waren toen geen zalsn. En dan, ik ben langzamerhand uitge praat ook", monkelt hij. Geen lezingen meer dus, maar nog volop activiteit. Als conservator van het Volkenkundig Missiemuseum is hij nog steeds druk in de weer en hij klaagt over het gebrek aan ruimte. Het bezoek is goed genoeg maar we kunnen onze voorwerpen niet behoorlijk ten toon stellen. Al vijf jaar geleden heeft de gemeente een nieuw pand aangekocht, maar we kunnen er nog steeds niet in". En naast het museum ook nog altijd het woonwagenwerk, waar pater Geurtjens jarenlang fer ent voor heeft gestreden. „Het nieuwe kamp ligt te ver weg", zegt hij en dat is ook de reden, waarom hij het catechismus geven aan een jongere kracht eeft overgelaten. Maar ondanks zijn tachtig jaren fietst pater Geurt jens nog élke Zondag ruim zeven kilometer heen en terug, om in het woonwagenkamp de Mis te gaan opdragen. „Tachtig jaar, wat daarboven komt is miserie en ellende, staat er geschreven", zegt hij als we afscheid nemen, maar de lach in zijn ogen 'verraadt, dat hij toch nog wel iets anders van het leven verwacht ook. staatsbemoeiing kans maakt zich van haar coalitiegenoten verder dan voor een stabiele brede basis-politiek wense lijk is, te verwijderen. Moreel geschokt De Volkskrajnt, het beeld van de ont spoorde trein voortzettend, zegt, dat de materiële schade beperkt blijft tot enkele millioenen, die de belastingbe taler meer moet betalen, omdat de ver laging later ingaat. Tijdens de crisis zijr verscheidene meningsverschillen over en weer tussen de regeringspartijen opgehaald. Het wordt duidelijk, dat het moreel van de nu weer instappende passagiers is ge schokt. Het aangescherpte inzicht voor wat scheidt kan niet bevorderlijk zijn voor de stemming op het laatste stuk van de reis. Moet hieruit de conclusie worden getrokken, dat deze trein, met deze samenstelling, nog hoogstens tot 1956 meekan? Hier komt de vraag naar voren of deze crisis toch ook nog niet iets goeds heeft nagelaten. Wij hebben zelfs de oppositie van een ongewenste crisis horen spreken. Bijna bewogen is langs de kant opgemerkt: tien jaar heb ben KVP en PvdA samengewerkt, nu niet langer? Het beleid mocht in de laatste jaren dan moeilijk te bepalen zijn, uitlatingen als deze wijzen er toch niet op, dat het onvoldoende was. Zij houden eerder de erkenning in van het tegendeel. Werk afmaken Langzamerhand is ieder duidelijk ge worden, dat de oplossing van de crisis uitbleef door gebrek aan medewerking van de zijde van de K.V.P. Het kabinet- Drees had zijn bestaan, kennelijk op initiatief van de K.V.P.-ministers, ver bonden aan de aanvaarding van de huurwet, zo meent HET VRIJE VOLK. De valse schijn, alsof de P.v.d.A. ge noeg had van dit kabinet, werd steeds vruchtelozer door de K.V.P.-pers opge houden. Tot er geen houden meer aan was, alle onbeschaamdheden ten spijt. En toen was de weg vrij voor een reconstructie van het kabinet-Drees, dat de van alle zijden veroordeelde huurwet heeft laten varen. Het bereikte resultaat heeft verschil lende aantrekkelijke kanten. Het mag mr. Burger als een verdienste worden aangerekend dat hij alle sombere ver wachtingen heeft beschaamd en door een vernuftig plan een voor allen aan vaardbare oplossing heeft weten te be reiken. Het stemt tot voldoening, dat het huidige kabinet de kans krijgt het vele en belangrijke werk, dat het op stapel heeft staan, af te maken. Symptoom van spanningen Het Parool vraagt zich af, of deze he le crisis eigenlijk wel nodig zou zijn ge weest, wanneer er tussen regering en Kamer wat meer voorbereidend over leg had plaats gevonden. En voorts, wat nog heel wat belang rijker is, men zal er, aldus het blad, naar onze mening goed aan doen in de blijdschap over de opgeloste crisis voor al niet uit het oog te verliezen, dat zij boven alles een symptoom is geweest van de spanningen in het Nederlandse politieke leven. Nu de periode van het herstel is afgesloten, nu een nieuwe phase aanbreekt, bestaat er een diep gaand meningsverschil ovei de weg, die nu verder moet worden ingeslagen. Het is dit verschil van inzicht, dat uit eindelijk ten grondslag lag aan de cri sis en het is ook dit verschil dat volgend jaar bij de verkiezingen de inzet van de politieke krachtmeting behoort te zijn. Water in rode wijn Wij houden niet, aldus begint het dagblad Trouw zijn uiterst kort hoofdartikel, dat wij in zijn geheel afdrukken, van wijn met water. Maar bij deze kabinetscrisis moest wilde zij op de best mogelijke wijze op gelost worden de P. v. d. A.-fractie wa ter in haar wijn doen. Dat heeft zij gedaan. Het strekt haar tot eer. Want voor haar vooral moest het een pijnlijke zaak zijn om het rood te doen verbleken. Laten wij hopen dat door het gebeurde de wil tot samenwerking in ons volk zal worden versterkt. Dat zal eerst recht den Burger moed kunnen geven. Buitenparlementair onderonsje Ook het ALGEMEEN HANDELS BLAD verheugt zich over het herleven van het kabinet-Drees, maar niet dan nadat het blad gewezen heeft ,,op zon derlinge verhoudingen by d< oplossing van deze crisis, verhoudingen, die wij niet gaarne als een nieuw gebruik, een nieuwe politieke stelregel, in ons prac- tisch staatsrecht zouden willen zien be stendigd." Feitelijk, zo gaat het blad verder, heeft immers hier een deel van het parlement, i.e. de vier fracties der brede basis, een nieuw program opge steld, dat de regering, behoudens enkele amendering, kon aannemen of verwer pen. Niet dus het kabinet gaf de lijn van het regeringsbeleid aan, maar het moest afwachten wat voor en over de regering werd beslist. Bovendien is hier een buiten-parle mentaire weg gevolgd, die volgens de goede spelregels van het parlementaire stelsel in de Staten-Generaal moest zijn betreden: in de schriftelijke voorberei- 112. Er moet onmiddellijk iets gedaan worden om Erwin te redden. Maar wat? Wat kunnen Alan en Eric tegen deze redeloze horde beginnen? Half ra en de andere mannen van Eric, die buiten de burcht zijn, moeten binnengelaten worden. Alan neemt op zichde poortwachters onschadelijk te maken en de valbrug neer te laten. Intussen zal Eric trachten, de aan dacht der Bohuslaners te trekken en hen af te leiden. Reeds wil Eric de weergang opstormenals Alan hem tegenhoudt. „Ge moet niet zo gaan zegt hij, „dat is te gewoon. Wacht, ik weet iets!" Hij trekt hem mee naar een donkere hoek. De Bohuslaners hebben de grootste moeite met Erwin. De jongen verzet zich uit alle macht', zelfs heeft hij zijn armen vrij gekre gen en deelt rake klappen uit. Het geeft allemaal niet veel, onweerstaanbaar is de druk, die hem naar boven stuwt. Als de worstelende troep de weer- gang bereikt, blijkt Branwen daar ook juist te zijn aangekomen. „Houdt op!" roept zij, „ik heb reeds een offer gebracht!" Vergeefs zijn haar pogin- gen om te voorkomen, dat Erwin over de muur in de slotgracht geworpen zal worden. Ruwe handen grijpen haar beet en duwen haar op zij. Ten prooi aan een uitzinnige opwinding, krijst de Keltische alle godennamen, die haar te binnen schieten. „Ik heb u een offer gebracht, MIJN EIGEN VADER heb ik u geofferd, waar blijft uw hulp?" Noch de goden, noch de Bohuslaners schijnen op dat ogenblik tijd voor Branwen te hebben. De Bohuslaners hebben de jongeling, die volkomen uitgeput is en geen weerstand meer biedt, de armen op de rug gebonden. Nog slechts enkele seconden scheiden hem van het ogenblik, dat men hem in de slotgracht zal werpen en danDan slaakt Branwen opeens een vreselijke gil. Het gaat de mannen door merg en beenonwillekeurig kijken zij in de richting die de vrouw met trillende hand wijst. „Daar!" steunt zij, „oh, ontzettend. Daar is hij...." Met ingang van Maandag 6 Juni zul len de Groene kruisbessen op de Neder landse veilingen niet beneden 20 cent per kg. worden verkocht. Deze mini mumprijs is vastgesteld door het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Ze geldt enkel voor groene kruisbessen boven 15 mm. Er zal een heffing worden ingehouden van 1 cent per kg. Na af loop van het seizoen zal hieruit even tuele doordraai worden vergoed De hoogte van deze vergoeding zal afhan kelijk zijn van de stand van het fonds. ding, in het overleg tussen Kamercom missie en minister en tenslotte in het openbaar in de Staten-Generaal. Het aanzien van het parlement, als de plaats waar de publieke zaken publie kelijk dienen te worden behandeld, is door dit onderonsje van de regerings partijen stellig niet gediend. P. v. d. A. aan kortste eind De NIEUWE ROTTERDAMSE COU RANT meent eveneens, dat de socialis ten de meeste concessies hebben moe ten doen. Naar aanleiding van de schuldvraag van de kabinetscrisis schrijft het blad verder: Het is duidey- lijk, dat het kabinet, na het ongunstige voorlopige verslag van de Tweede Ka mer over het huurontwerp, meer leiding had behoren te geven. Wat nu als op lossing aanvaard is, had ook in een eerder stadium serieus beproefd kunnen zijn. Het is echter evenzeer duidelyk, dat de socialistische Tweede-Kamer fractie een gebrek aan beleid heeft ge demonstreerd. Om de van de zijde van de K.V.P. overigens ten onrechte gewenste kamerontbinding te vermij den, moest de socialistische fractielei der als formateur zich gaan bewegen in een andere sfeer dan die waarin men tot halsstarig verzet tegen het huurontwerp besloot. Het getuigt niet van veel politieke wijsheid, dat men een en ander niet heeft voorzien. Juist omdat men van socialistische zijde niet op een verbreking van de samenwer king met de K.V.P. aanstuurde, had men moeten inzien, dat een breuk altijd weer gelijmd en gekramd moest wor den. De fractieleider van de K.V.P., prof. Romme, heeft weliswaar ook zijn zin niet gekregen (hij wilde van „lijmen en krammen" niet weten, het moest „helen" worden), maar in de touwtrek kerij tussen P.v.d.A. en K.V:P. heeft de eerste toch nu aan het kortste eind getrokken. Overigens bewijst het beloop van deze kabinetscrisis, hoe moeilijk de politieke situatie in het algemeen is geworden. Twee en een halve week was nodig om één zakelijk complex van problemen te regelen. En nu speelden kwesties van zetelverdeling over de samenwerkende partijen en van bezetting van bepaalde posten in het geheel niet mee. Dit be looft. wat voor de toekomstige kabinets formatie na de verkiezing van 1956. Gering resultaat De Telegraaf schrijft o.m. aldus: Een kabinetscrisis van 17 dagen is achter de rug en zelden in onze parlementaire geschiedenis hebben zovele besprekingen tot een zo gering resultaat geleid. Er is een compromis uit de bus gekomen, dat eni germate verschilt van het compromis waar toe de regering was gekomen, doch geen enkel principieel punt oplost. Elke politieke partij en de partij- kranten van de laatste dagen bewijzen dit reeds zal verkondigen, dat haar opvattingen toch wel grotendeels hebben gezegevierd en ,,de andere" de grootste con cessies hebben gedaan. Wij zullen er goed aan doen ons door dit politieke spel niet te laten beïnvloeden, want elke belang rijke beslissing is eenvoudig naar de toe komst verschoven. f T enus in ballingschap", de jongste roman van mevr. A. H. Nijhoff 1), 1/ is hoezeer ook anders, niet minder een experimenteel kunstwerk dan r „Be derde persoon", waarmee Bert Schierbeek 2) zijn experi mentele romancyclus voorlopig heeft afgesloten. „Venus in ballingschap is uitsluitend naar de inhoud experimenteel; deze vormt een proeve van levens- en lotsevocatie, die niet voor herhaling of voortzetting vatbaar schijnt. Het boek is, voor wie het werk van deze romancière gevolgd heeft, een merkwaar dige zijsprong, van de gewone psychologische beschrijvingskunst naar een verwoording van innerlijke processen in pure beeldtaal, die met orakeltaal niet van doen heeft. Het orakelen is veel meer voorbehouden aan Bert Schierbeek, wiens boek slechts opzienbarend is voor wie onbekend is met wat er aan vooraf ging: „Het boek ik" en „De andere namen De derde ■persoon", door Schierbeek in regeringsopdracht geschreven onder beding, dat het werk in de derde persoon zou worden gesteld, past logisch in de lijn van Schierbeek's pogingen de romankunst los te maken van haar anecdotische beperktheid, in casu het verhaaltje-in-de-roman. De roman van mevr. Nijhoff behelst een „onmogelijk" verhaal, maar met de schijn van uiterste gewoonheid. De roman van Schierbeek behelst hoege naamd géén verhaal maar vormt in zijn geheel niettemin een volledige biogra fie van een zekere derde persoon, le vend volgens een algemeen menselijk patroon en levert als zodanig een on vergetelijke gestalte op, echter zonder dat het beeld dat men krijgt zich laat koppelen aan een of andere met naam, geboortedatum en karaktertrekken toe geruste romanheld. „De derde persoon" verhaalt over een kind van deze tijd. „Ook dit kind werd geboren met de tienduizenden tot derde persoon van allen aan het einde van een oorlog temidden van de waanzin der witte kruisen schreeuwende moeders en men sen die geen lichaam meer hebben." Ziedaar de situatie, meer met lyri sche dan met epische middelen navoel baar gemaakt en daarom voor de ge- niddelde romanlezer onaanvaardbaar. Deze zal niet gemakkelijk „vat" krij gen op het gebeuren in „De derde per soon", omdat dit gebeuren uitsluitend in beelden tot hem komt, zonder het houvast van de realistische leidraad: ,en toen gebeurde dit en toen dat..." Maar, vraag ik mij af, wat zal de gemiddelde lezer doen met de leidaad, die mevr. A.H. Nijhoff hem biedt in „Venus in ballingschap"? De inhoud van deze roman is in de meest dras tische zin een keten van causaal uit elkaar voorkomstige gebeurtenissen. Elke gebeurtenis staat in een teken. Na enig combineren is het niet moei lijk in die tekens de dierenriem met de twaalf sterrenbeelden, ram, stier, twee ling, enz. te onderkennen, met daar- MEVROUW A. H. NIJHOFF achter wentelend de twaalf zogenaam de huizen, waaraan men de betekenis kan toedichten van levensfazen, teza men een typologie van 's mensen stre ven en beleven vormend. Mevr. Nijhoff's boek is een experi ment inzoverre de astrologische sym bolen, zonder dat het woord astrolo gie er overigens aan te pas komt, er een romankunstig leven in zijn gaan leiden. De godin Venus wordt op zekere dag in het bos gevonden door twee meis jes, zij krijgt de naam Bella, leidt een tijdiang een aards bestaan om uitein delijk weer te eclipiseren, echter niet zonder in de onderscheidene roman figuren het nodige te hebben uitge werkt. Dat het experiment in zijn opzet is blijven steken, is een tweede. De uit werking doet weinig geïnspireerd aan, meer (knap) doordacht dan doorleefd, vooral als men het legt naast Schier- beeks nieuwste boek waar de onver moeibare inspiratie het technische transpiratiewerk volkomen naar de achtergrond dringt. De resultaten van Advertentie 73 Weken verliepen. Soms kwam hij eten, maar dan nam hij steeds iets mee, een bloem, of iets dat hij had gemaakt, een enkele keer een tekening. Hij veegde de schoorstenen, hij repareerde de electri- sche leidingen, hij stak de toiletten door, hij herstelde het dak. 's Avonds keken ze naar eikaars lichten, bij beiden brand de het tot ver na middernacht. Hij voel de zich minder alleen. Toen kwam er een avond waarop zij twee kaarten voor een tweede Brahms- concert kreeg. Zij vroeg hem mee. Hij weigerde bot, en was verder niet te be wegen. Uitleg gaf hij niet. Zij ging al leen. Maar toen zij in de zaal zat tussen al deze behoorlijk geklede West-Duit sers, ging haar een licht op. Hij is trots, dacht ze, en misschien is hij een beetje ijdel. Hij wil niet tussen deze mensen zitten in een versleten overall. De volgende dag knipte zij haar ka toenen werkpak in twee stukken. Een week lang naaide zij elke avond aan de broek en toen zij haar werkstuk af had, hield zij het tevreden voor de spiegel. „Dat is geen broek meer, dat is een herenpantalon. Ook al is hij van blauw katoen." Zij perste er twee scherpe plooi en in met een geleende strijkbout en toen Bart Zondagavond kwam eten, bood ze hem haar geschenk aan, samen met de witte wolle trui van Sylt, een achter hen staan. Het uitzicht aan de het eerst een grote gunst vragen. Zijn herinnering aan zonnige dagen onder Westzijde van de berg was ruim aan gezicht stond wit en strak gespannen een hemel vol licht en meeuwengekrijs, de voet van de hellingen met de jonge en zyn mond trok nerveus. De iongen kreeg een kleur tot achter wijnstokken lag zijdelings het kleine dal „Ik kan een levensmiddelenkaart knj- ziin oren Ukunt die broek niet missen" met de stad, maar recht voor hen strek- gen, als ik hier een voogd heb, zei zei hif kort te zich naar West, Noord en Zuid onaf- hy Dat kan ik wel. Het meeste ruwe werk zienbaar de grote vlakte uit, die reikte "Een voogd, is hier nu afgelopen. En ik ben er zo tot aan de Rijn en verder. Op heldere „Of een voogdes. Het mag ook een trots op. Wees jy het alsjeblieft ook. dagen waren hier de domtorens van de vrouw zijn. Hij trachtte zyn stem ef- En weieêr niet weer mee naar een con- grote riviersteden te zien. Nu hing er fen te houden. eert te gaan." een blauwige nevel die grijzig violet „Wil je wel een vrouw tot voogd heb- Hii trok de broek en aan en keek lief- overging in de zacht gekleurde avondhe- ben?" vroeg zij strak, kozend naar ide scherpe vouwen. Hij mei. Rondom rook het naar voorjaar. „Een vrouw voor wie ik een kolossaal wilde er niet mee gaan zitten. „De vol- Het speenkruid bloeide en de eerste respect heb zou ik tot voogd willen heb- gende keer ga ik mee," zei hij kinder- hondsdraf. De berken hadden al jonge ben,' zei hij zonder haar aan te kij- liik blij. blaadjes de eerste beuketakken bot- ken. Op een zachte voorjaarsavond het ten uit. Er begon iets in haar te trillen, was vlak voordat de „Valkenburg" offi- Zij zaten lange tijd stil. Lene Stojke „Wil je mijn pleegzoon worden? vroeg deel heropend zou worden kwam voelde dat zij wilde gaan leunen tegen zij zonder omwegen. Erlofs broer? Erlof juichend thuis met een groot pak een boom die achter haar stond, maar Zij voelde hoe zij haar stem met Amerikaanse macaroni. Lene Stojke opeens besefte zy: het is geen boom. moeite in bedwang houden, kookte de macaroni en Erlof ging Bart het is een mens, een jong mens. Bart De jongen keek haar aan. Evenals halen. stond vlak achter haar. Hij verwarde 0p die eerste dag zag zy langzaam de Een feestmaal, man! Macaroni, ge- haar een ogenblik. Het lijkt alsof ik dit blos over heel zijn bleek gezicht trek- wonnen in een grabbelton!" Hij stelde' al eens eerder heb beleefd, dacht ze. ken, over het opvallend witte voorhoofd, zich een beetje aan Erlof want vooi Toen hoorde zij zijn stem achter zich tot onder zijn haarwortels toe. Zijn o- hem was macaroni niets bijzonders, hij in de avond zeggen: „Hier in de hoogte gen waren zo donker dat ze geheel pu- kreee uitstekend eten op school, maar zouden we kunnen leven." pil leken. Hij keek haar strak aan. Maar hii herinnerde zich heel goed hoe het Stil reikte zij Erlof haar hand en met opeens zakte hy door zyn kmeen en hy was als ie honger had en het kwetste haar andere hand zocht ze achter zich omklemde haar benen als waren ze hem diep dat hij beter at dan de an Bart. Zijn jonge hand greep de hare. zijn laatste houvast Ieren p Zy voelde er de kracht in, maar tege- Zij bukte zich en koesterde zyn donker Ik geloof" zei hij prettig gewichtig lijkertijd de overgave en de smeekbede hoofd tegen zich aan. „Bart", zei ze, dat er in die Amerikaanse macaroni van een eenzaam groot kind, dat steun ..Bart, mijn jongen, zoon Hg Ontzettend veel echte eieren verwerkt zocht. Hij zou mijn zoon kunnen zijn, begon te snikken, zy voelde zyn schou- /iin Het ward een feestmaal flitste het door haar heen, maar hij zal derbladen onder haar handen schokken. Na het eten liepen ze de berg op. Er- te trots zyn. Hy wil meer geven dan Zy streek door zyn haar dat te lang lof noch ziin moeder spraken over de nemen. was, zei legde een warme hand om 'oren hoewel hii steeds in hun gedach- De toren werd die avond niet bezocht, zijn nek en ze zei: „Wat een grote ten was geaacn wU_ vreugde voor Erlof dat hij een oudere De toren wacht op ons, dacht Lene den, zonder woorden. broer zal hebben. Stojke, maar r.ïet nu, niet vanavond. De „Valkenberg" werd heropend met De jongen zei iets, maar zij kor: hem Niet als toevallige gasten, maar als veel mooie woorden van mensen die er niet verstaan. Zyn stem klonk hoog wachters moeten we er komen. geen vinger voor hadden uitgestoken, en gesmoord. Eindelijk begreep ze hem: Halverwege de berg pauzeerden ze. De jeugdherbergmoeder verkreeg bur- „Ik ben te lang alleen geweest. Ik kon De schemering viel. Er stond een bank, gerrecht. Een week later kwam er een niet meer. Zyn onderdrukte snikken zij en Erlof gingen zitten. Bart bleef deemoedige Bart Schimmelreiter voor barstten los. (Wordt vervolgd) beide boeken zijn dan ook totaal ver schillend. Maar in idee beogen mevr. Nijhoff en Bert Schierbeek ongeveer hetzelfde. Ze beogen de symbolen, waar van wij ons min of meer bewust om ringd weten wederom in ons bestaan te integreren. Dit is een zinrijk pogen. Want, we zeiden het reeds in onze in leidende kroniek van verleden week, geen mens kan in deze wereld leven zonder de dingen dezer wereld te on derkennen in hun dubbel-aspect van werkelijkheid en zinnebeeld. Dit dubbel-aspect maakt het beleven, speciaal het religieus beleven mogelijk. Geen godsdienst of hij wil beleden wor den in symbolen, hij vraagt om uit wendige tekenen, om sacramenten, li turgie, beelden. Het zijn de beelden In de dingen rondom ons, welke de Gods ervaring mogelijk maken en ons de schepping doen beleven als iets meer dan een blote gegevenheid. In dit ver band hebben voor vrijwel iedere mo derne kunstenaar de woorden uit Ge nesis 1:27: „En God schiep de mens naar Zijn beeld; naar het beeld van God schiep Hy hem", een bijzondere diepe zin. Daar heeft mei de beeld- waarde van he; leven in reincultuur. De dingen van het leven, zij wen den zich naar ons toe in de fenome nale gedaante van brood, vis, vuur, tafel, hart, honger, maar in die ge daante zijn zij tevens méér dan zy zijn, namelijk tekens boordevol be tekenis, beelddragers van de zin van het leven. Dank zij de symboliek in alle dingen kunnen wy het leven beleven; dank zij het dagelijks brood dat gebroken wil worden, en de vis, het teken, waaraan de christenen in de catacomben elkaar herkenden, en het vuur van de tongen op het Pinksterfeest, en de tafel waar aan wij genood zijn, en het hart dat— niet alleen kloppen, maar ook zingem treuren en branden kan en dat zien onrustig weet (Augustinus) totdat hel rust in God, en de honger, die niet alleen met brood (tenzij brood in zijn dubbele betekenis) wordt gestild. Het zou te ver voeren beide romans hier aan een nader onderzoek te onder werpen. Het is de vraag, in hoeverre zij van blijvend belang zijn. Voor het heden zijn zij in elk geval van wezen lijke waarde, omdat zij althans pogen aan onze romankunst die extrapdimen- sie te geven, die „broodnodig" is, wil len wij niet blijven steken in het realis tische vlak. NICO VERHOEVEN. 1) A.H. Nijhoff: „Venus in balling schap". Uitg.: N.V. Em. Querido's Uitg Amsterdam 1955. 2) Bert Schierbeek: „De derde per soon". Uitg. De Bezige Bij, Amster dam 1955. VEILING POELDIJK 3 Juni. Tomaten A f 8 109.40 B f 8.30—8.80, C f 8.109.60, CC f 7 70—8 60 grof f 4.90—6.10; Tomaten (Ier land) A f 9.30. B f 8.50. C f 9.30, CC f 8 40, alles per kistje van 5 kg. Aanvoer tomaten 75 000 kg. Druiven: Alicante f 4.30, Frankenthaler f 4.205.20, Seedling f 6.00; Aardbeien f 2.50 —4.60, Dubbele Rode bessen f 4.50—6.50, Snijbonen f 2.05—2.45, Prinsessebonen 2.75 3 55 Aardappelen poters 75 ct., kleine po ters 75 ct. Andijvie 42—59 ct. Spinazie 18— 32 ct. Stoofsla 35—42 ct. Postelein 46—48 ct Rabarber 8—13 ct. alles per kg. Sla A f 15.50 —18.00, A2 f 11.00—18.00, B f 12.00—14.00, B2 f 7.50—10.50; Groene Pepers f 5.C 5.10. alles per 100 stuks. Bloemkool (6) 5870 ct. (8) 43-51 ct. (10) 31—39 ct (12) 27—33 ct (15) 1522 ct.; Perziken (2) 61 ct. (3) 3855 ct. (4 2744 ct. (5) 17—27 ct. (6) 10—16 ct.; Pruimen: June Blood 1331 ct. Golden Japan 13—33 ct. Paprica 20—28 ct. alles per stuk. Peen 5766 ct. idem 2 4658 ct. Kroten 12 ct. Selderij 5%—12 ct. Peterselie 10-12 ct. alles per bos. GRAANMARKT ADAM 4 Juni. Granen De markt voor buitenlandse granen bleef over het geheel zeer kalm gestemd, met kleine zaken. Platamais loco werd gedaan voor f 31.60, terwijl No. 2 Yellowmais lo co werd gelaten voor f 27.80 en aangeko men posities f 27.50 noteerden Gerst werd later geoffreerd. No. 2 N. Amerikaanse 2- rijïge gerst stomend noteerde f 25.50 en loco f 26.50. Maalgerst was lager aan de markt. No. 2 Amerikaanse gerst stomend werd gedaan voor f 23.85 en Juni aflading voor f 23.25. Voor rogge bleef de markt vrijwel onveranderd. Canada 3 rogge sto mend noteerde f 20.40. In Milocorn sto mend kwamen zaken tot stand voor f 21.10, terwijl Mei en Juni-Juli aflading f 21. noteerden. Haver bleef eveneens nagenoeg onveranderd in prijs. Witte Amerikaanse haver No. 2 aangekomen noteerde f 28.25, stomend f 28.40 en 36 lbs op Mei-aflading f 27.50. Van inlandse granen werd slechts weinig aangeboden, terwijl er practisch geen zaken tot stand kwamen. Fijne zaden. In karwijzaad zijn tegen af brokkelende prijzen zaken gedaan. Aan het slot bedroeg het verlies f 5.—. Blauw maanzaad en geel mosterdzaad onveranderd genoteerd, zonder zaken van betekenis. In kanariezaad vonden op ca. f 2.lagere prij zen enkele afdoeningen plaats. Peulvruchten. De markt bleef voor groene erwten oude oogst onveranderd gestemd. Voor nieuwe oogst bestond iets meer be langstelling De overige peulvruchten lagen verlaten in de markt. CACAOMARKTOVERZICHT (Medegedeeld door de firma C. W. M. Heslenfeld, Amster dam) 3 Juni. In de periode van 28 Mei tot en met 3 Juni toonde de cacaomarkt het zelfde beeld als in de voorafgaande weken, nl. kalm met weinig zaken en een prijsni veau, dat alhoewel enigszins schommelend, toch practisch onveranderd bleef. De British Marketing Boards verkochten de laatste 2 weken 5.000 ton Brits-Westafri- kaanse cacao, daarmede hun totale ver koopcijfer op ca 265.000 ton brengend. De Boards hebben van de lopende oogst Brits- Westafrikaanse cacao thans nog ca. 20 000 ton te plaatsen. KOFFIETERMIJNMARKT A'DAM 3 Juni. Stemming: vast. Omzet: 37i/2 ton. Weekom- zet: 150 ton. Juli 229—235, Sept. 19314—194, 193 ged. Dec. 182—183, Mrt. 174—174i/2, Mei 171—171i/2, Juli 1881/2—16811.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 9