de BIG FOUR Halverwege volgende maand Conferentie van Vier te Genève Rusland officieel uitgenodigd Westelijke ministers van buiten landse zaken komen de volgende week in New York bijeen Demonstraties in Luik zijn uitgesteld Chr. Democraten winnen 7 zetels bij verkiezingen op oicilie Het kabinet acht zich gerechtigd zijn taak weer op te nemen Drie doden in het verkeer Roken en longkanker Kanselier Adenauer vult kabinet aan VON BRENTANO TH. BLANK Op een vlotje Bavay was de hoofdstad van Noord-Gallië AMERIKA - Eisenhower RUSLAND - Boelganin ENGELAND I FRANKRIJK - Faure Staking bij Ford in V.S. geëindigd Belgische Schoolstrijd Dr. Drees in regeringsverklaring Minister van Buitenl. Zaken Minister van Defensie Het weer m nuKKio oefmijm mjf De ambassadeurs in Moskou van de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk hebben gisteren in gelijkluidende no ta's de Sovjet-Unie uitgenodigd deel te nemen aan een topcon ferentie te Genève, halverwege de volgende maand. Volgens gezag hebbende kringen stelden de Westelijke Drie voor de conferentie op 18 Juli te laten beginnen. Medio Mei werden de vier ministers het er te Wenen over eens, dat een dergelijke bespreking wenselijk was. Over de plaats heeft men tot dusver nog geen overeenstemming kun nen bereiken. Het Westen gaf aanvankelijk de voorkeur aan Lausan ne en de Sovjet-Unie aan Wenen. Amerikaanse vliegers op de thuisreis Thans overleg van vak bond met G.M. verwacht Algemene stakingen der socialisten afgelast O '1 Zware verliezen voor Neo-Fascisten Geen absolute meerderheid In Amsterdam: FONTEINEN OP MUSEUMPLEIN Herziening van het Oostenrijks kabinet OPLOSSING BRITSE SPOORWEG STAKING? Voorstel van vakverbond HEINZELMANN BADKLEDING DINSDAG 7 JUNI 1955 79sfe JAARGANG No. 26313 j»v - ÜWWM V*v?»*#§£'' '-<f In diplomatieke kringen te Londen zegt men, dat Rusland heeft laten doorsche meren, dat zij Genève zal aanvaarden als over Wenen geen overeenstemming kan worden bereikt. In de nota's die in Moskou op het ministerie van buitenlandse zaken werden overhandigd, wordt geen voorafgaande vergadering van ministers van buitenlandse zaken voorgesteld, zoals eerder werd verwacht. In een toespraak tot studenten van de universiteit van Zuid-Carolina heeft minister Dulles gisteren verklaard het te betwijfelen of een bijeenkomst van de regeringsleiders op zichzelf een ver mindering van de internationale span ning te weeg zal brengen. Hij voegde er aan toe, dat hiervoor meer nodig is dan woorden en meer dan één con ferentie om de voorwaarden te schep pen, die vermindering van de Ameri kaanse krachtsinspanningen zullen rechtvaardigen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft officieel be kend gemaakt, dat minister Dulles in New York op 16 en 17 Juni een bespreking zal hebben met zijn Brit se en Franse ambtgenoten over de voorgenomen topconferentie in Euro pa. Er zullen „zaken van wederzijds belang" worden besproken. Op een vraag of ook dr. Konrad Aden auer, de Westduitse bondskanselier aan het overleg zou deelnemen, ant woordde een woordvoerder van Dul les' departement, dat zoals reeds eer der was meegedeeld, de Westelijke Gro te Drie Adenauer op de hoogte zouden stellen, wanneer zij onderwerpen be spraken die West-Duitsland raken. Maar, zo verklaarde de woor. -oerder, dat betekent niet, dat Adenauer de be spreking behoeft bij te wonen. In Wash ington verwacht men echter Adenauer op 16 Juni voor een bezoek van 24 uur. Na vijf dagen met hun families op Hawaii te hebben doorgebracht zijn drie van de vier door communistisch China vrijgelaten Amerikaanse vliegers, met hun bloedverwanten doorgereisd naar de V.S. per speciale Constellation van het leger. De vierde vlieger bevindt zich nog ter observatie in een zieken huis en kon de thuisreis nog niet direct aanvaarden. De directie der Amerikaanse Ford automobielfabrieken heeft de eis inge willigd der arbeiders voor het toeken nen van een gewaarborgd minimum jaarloon. Hiermede is een einde geko men aan de staking van bijna de helft der 140.000 Ford-arbeiders. De vakbond heeft echter zijn eis niet volledig ingewilligd gekregen. In het nieuwe contract wordt uitbetaling ge waarborgd van arbeiders die geen werk hebben, tot een maximaal tijdvak van 26 weken. Krachtens de nieuwe over eenkomst zullen arbeiders in de Ford fabrieken 60 tot 65 procent van hun ge wone loon ontvangen, wanneer er geen vverk voor hen is. Toen de vakbond de staking uitriep, eiste hij 80 procent. De vakbond had bovendien de waarborg van de werkgevers geëist dat de werk nemers gedurende het hele jaar volledig loon krijgen, ongeacht of er werk voor hen zal zijn of niet. In Amerikaanse industriële kringen meent men, dat dit contract misschien het voorbeeld zal zijn voor de gehele autoindustrie. In deze industrie werken in de Verenigde Staten meer arbeids krachten dan in welke andere industrie ook. Men verwacht dat de vakbond van daag nog de directie van General Mo tors zal verzoeken een soortgelijk con tract te sluiten. Het huidige contract van General Motors met rond 325.000 Werknemers loopt vandaag af. Het katholieke „Comité voor de ver dediging van de democratische vrijhe den", dat is opgericht ter bestrijding van de door de regering voorgestelde schoolhervormingen, heeft besloten een protestmars, die Zaterdag a.s. naar Luik zou worden ondernomen, uit te stellen. Het comité heeft zijn besluit geno men na een bijeenkomst met de gou verneur van de provincie Luik en de socialistische burgemeester van de stad, die alle bijeenkomsten in Luik op Za terdag a.s. had verboden. De socialistische vakbondleiders, die de vergadering eveneens bijwoonden, besloten op hun beurt een algemene staking af te gelasten, die zij voor Zaterdag in Luik hadden afgekondigd uit protest tegen de voorgenomen mars. De gouverneur, Pierre Clerdent, zei, dat de mars en de tegendemonstra- ties hadden kunnen leiden tot „ernstige en bloedige incidenten, in verband met de huidige gespannen toestand", die door de schoolkwestie is ontstaan. De Christen Democratische partij heeft het er bij de Zondag op Sicilië ge houden verkiezingen uitstekend afge bracht. De partij kreeg 160.000 stemmen meer dan bij de verkiezingen in 1951, wat voor hen een winst van zeven ze tels betekende. Verder wonnen de link se partijen samen 40.000 stemmen, de Nationale Monarchistische partij eveneens 40.000 stemmen en de libe ralen 50.000. De Neo-Fascisten leden de zwaarste verliezen, namelijk 70.000 stemmen, terwijl de Republikeinen en de Democratische socialisten 60.000 stemmen achteruit gingen. Er waren dit jaar 240.000 kiezers meer dan m 1951. Het parlement van Sicilië telt 90 ze tels. Daarin bezetten de Christen-De mocraten na de verkiezingen van vier jaar geleden 30 zetels, de communis ten en hun sympathisanten eenzelfde aantal. De communisten en hun bond genoten zijn ook nu een sterke groep gebleven. De einduitslag van de verkiezingen is aldus: Christen-Democraten of, Communisten 20, Nenni-socialisten 10, Neo-Fascisten 9, Nationaal Monarchistische partij 8, Liberalen 3, Republikeinen en Demo cratische Socialisten 2 zetels en de Mo narchistische Volkspartij 1 zetel. Ondanks hun winst van zeven zetels hebben de Christen-Democraten geen absolute meerderheid in het Siciliaanse parlement en blijven zij afhankelijk van de steun der rechtse groeperingen voor het besturen van het eiland, zoals dit ook in de afgelopen vier jaar het geval was. Voor premier Scelba is de uitkomst van deze verkiezingen van des te gro ter gewicht, omdat hij zich de volgende week voor de vertrouwenskwestie ge plaatst zal zien. Of hij zich staande zal houden hangt at van de houding van de rechtervleugel in zijn partij, die ge leid wordt door oud-premier Giuseppe Pella. Het ziet er thans naar uit, dat de nationalistische vleugel de premier trouw zal blijven, mits de toezegging van een of twee belangrijke posten in het kabinet wordt gegeven. (UP-Reuter) (Van onze verslaggever) Op het Museumplein in Amsterdam zullen over enige tijd fonteinen ver rijzen. Voor dergelijke en andere ver sieringen waren reeds de plannen ge reed doch binnenkort zullen B. en W. de Amsterdamse Raad vragen een cre- diet te verlenen voor de bouw van fonteinen. Op de nog vrij open vlakte tussen Rijksmuseum en Concertgebouw, aan weerszijden van de kaarsrechte ver bindingsweg, heeft de afdeling nog meer versieringen geprojecteerd, als bijvoor beeld beelden en beplantingen. Naar officieel wordt medegedeeld, is het aantal werklozen in West-Duits land in Mei j.l. gedaald tot 731.104, het laagste cijfer sedert de monetaire her vorming van zeven jaren geleden. In Bavay, een dorpje bij de Franse plaats Maubeuge, dat vrijwel geheel werd vernield door bombardementen in 1940, hebben archeologische nasporingen de overblijfselen aan het licht gebracht van een forum van pl.m. 100 bij pl.m. 225 meter, van een tempel, van een geplaveid plein en van diverse andere bouwwer ken uit de Gallo-Romeinse periode. De gevonden ruïnes tonen aan, dat Bavay de werkelijke hoofdstad was van Noordelijk Gallië, dat door de legioenen van Julius Caesar werd veroverd. Er kwamen in die tijd zeven bestrate Romeinse wegen in Bavay samen. De aangetroffen resten verduidelijken veel omtrent het leven in de streek om de voormalige hoofdstad vanaf de eerste tot de derde eeuw van onze jaartelling, toen de stad werd vernield tijdens invallen van barbaarse stammen. De minister-president dr. W. Drees heeft vanmiddag in de Tweede Kamer een verklaring afgelegd omtrent het verloop van de kabinetscrisis. Daarin wijst hij erop, dat men na de consultaties reden had om aan te nemen, dat er geen uitzicht was op vorming van een ander kabinet. Dus stond men voor het dilemma tussen Kamerontbinding met vervroegde verkiezingen en aan blijven van het oude kabinet. Daarvoor moest een accoord worden bereikt in de kardinale kwesties der huren en belastingen. Op basis van het door toedoen van mr. Burger bereikte resultaat vertrouwt het kabinet voor zijn nieuwe voorstellen de nodige steun in de Kamers te vinden. Omdat de ver werping van de oorspronkelijke voorstellen, aldus dr. Drees, zich niet richtte tegen het algemene regeringsbeleid, acht het kabinet zich gerechtigd zijn taak weer op te nemen. Dit temeer doordat aldus een lange kabinets crisis, die belangrijke wetsontwerpen op de lange baan zou kunnen schuiven, vermeden wordt. Na de consultaties die hebben plaats gehad nadat het kabinet zijn ontslag had aangeboden was er reden om aan te nemen, dat er geen uitzicht bestond op de vorming van een ander kabinet, dat eventueel werkzaam zou kunnen zijn tot het normale einde van de lopende parlementaire periode, zo zei dr. Drees in zijn verklaring. Het liet zich aanzien, dat gekozen zou moeten worden tussen vervroegde verkiezingen als gevolg van kamerontbinding, en voortzetting van 't werk van het zittend kabinet. Aan'dit laatste kon uiteraard slechts worden ge dacht, indien inzake een voorstel over de huren van oude woningen, en even tueel daarmee samenhangende belas tingvoorstellen, alsnog overeenstemming tussen regering en staten-generaal mocht worden verwacht. Mr. Burger, aan wie de opdracht werd verleend tot reconstructie van het kabinet, heeft er naar gestreefd een dergelijke basis te vinden voor voort zetting van het werk van het kabinet Hij heeft daartoe overleg gepleegd zo wel met de voorzitters van de fracties, waarvan geestverwanten in het kabinet zitting hebben en met wie indertijd de richtlijnen voor het program van De 19-jarige H.M. uit Wylré werd Maandagmiddag in de buurt van zijn woonplaats op de w g Valkenburg-Wit- tem door een auto aangereden en zo ernstig gewond dat hij op weg naar het St. Jozefziekenhuis te Heerlen overleed. In Den Haag is Maandag een ver keersongeval gebeurd, dat de 59-jarige O.A.B. het levA heeft gekost. Een vrachtauto met aanhangwagen reed op de Laan van Nieuw Oost Indië. De verbinding brak gedeeltelijk, waar door de aanhangwagen schuin achter de trekker kwam te hangen. Daar door botste de aanhangwagen tegen een langs het troittoir geparkeerde vracht auto. Deze ging door de schok aan het rijden, kwam op het trottoir terecht en overreed daar de heer O.A.B. De aan- geredene was op slag dood. Maandagavond is onder Njjelamer bjj Wolvega een auto, bestuurd door de 51-jarige heer J W. tegen een boom ge reden. De bestuurder werd op slag ge dood. De heer W. was de oudste fir mant van een automobielbedrijf te Heerenveen. Zwaar roken, eventueel samengaand met zwaar drinken, vergroot ten zeer ste het gevaar van longkanker en kan ker in het strottenhoofd. Het aantal ge vallen van deze vormen van kanker on der mannelijke bevolking van de Ver. Staten zou waarschijnlijk met ongeveer tachtig procent afnemen als er niet ge rookt zou worden, aldus een verslag dat is uitgebracht door het Amerikaanse Sloan-kettering-instituut voor kankeron derzoek. United Press bericht uit Wenen, dat men aldaar heftig is met de voorberei ding van een kabinetswijziging, die van kracht zal worden zodra het Oosten rijkse staatsverdrag in werking treedt. Kanselier Raab zou in de toekomst te vens de portefeuille van buitenlandse zaken op zich willen nemen. Minister Figl, die thans nog het departement van buitenlandse zaken leidt, zou in de plaats van Ludwig Thoma minister van land bouw worden. Een opname van het bezoek van Koning Boudewijn aan de Belgische Congo. In Nyanga kreeg de Vorst een groot aantal speren ten geschenke. Hier bewondert hij de gift in gezelschap van de Mwami van Ruwanda. De lang verwachte reorganisatie van de Westduitse regering is gisteravond ingeleid, toen de bondskanselier Kon rad Adenauer zijn portefeuille van bui tenlandse zaken, die hij vier jaar heeft beheerd naas. zij' premierschap, terug gaf aan Bondspresident Heuss en de parlementaire leider van de Christen- Democratische partij, Heinrich von Brentano, als zijn opvolger aanbeval. Heuss aanvaardde het ontslag en be noemde Von Brentano. Adenauer had Von Brentano vorig jaar reeds als zijn opvolge aangewe zen, maar dt overdracht van de porte feuille uitgesteld tot West-Duitsland zijn souvereiniteit teruggekregen had en via de Parijse verdragen opgenomen was in de verdediging van de vrije wereld. Theodor Blank werd op Adenauer's verzoek door heuss benoemd tot minis ter van 'efensie. Ten slotte werd Hans Joachim von Merkatz de nieuwe minister voor parlementaire aangele genheden. Vandaag heeft president Heuss de officiële benoeming verricht, terwijl de drie ministers morgen de eed zullen afleggen op een voltallige zitting van de Bondsdag, de Westduit se Tweede Kamer. Heinrich von Brentano, de aanstaan de West-Duitse minister van buiten landse zaken heeft in een exclusief interview met de „U.S. News and World Report" gezegd, dat hij voor stander is van „een of ander soort politieke betrekkingen" met Rusland en de Europese satelliet-landen. Een dergelijke buitenlandse politiek zou geen afwijken betekenen van de ver dragen met het Westen, zo zei Von Brentano, zjj zou daarentegen ge baseerd zijn op de hoop dat wellicht een direct contact een bijdrage zal vormer tot een vermindering van de spanning. Naar de mening van Von Brentano zou het zeer onrealistisch zjjn uitslui tend met Moskou over de hereniging van het land te onderhandelen. Hij bepleitte een verdere Europese integratie langs richtlijnen van een „bo ven de staten verheven unie", ook al zou hier slechts van een losse vorm sprake zijn. (U.P.) Chili heeft een Amerikaanse uitnodi ging aanvaard om in November deel te nemen aan een expeditie naar het Zuid poolgebied, die door de Verenigde Sta ten wordt georganiseerd en die onder leiding zal staan van de 66-jarige vice- admiraal Richard Byrd. Vier Frans-talige inwoners van Mont real zijn van plan Woensdag a.s. per vlot naar Europa te vertrekken. Het vlot dat zij voor de overtocht gebrui ken is 8 v 4 m. Op het vlot staat een hutje van 2 x 3 m. Zij nemen al leen levensmiddelen in blik mee. On derweg willen zij hun conservendieet aanvullen met verse zeevis. Bij gunstige wind geloven zij de overtocht in twee maanden te kunnen maken. Zij reke nen op de medewerking van de Golf stroom. Van de Canadese autoriteiten hebben zij de waarschuwing ontvangen, dat zij kans lopen te worden vervolgd wegens het in gevaar brengen van de scheep vaart. (UP) De kansen op beëindiging van de Brit se spoorwegstaking zijn toegenomen. Na dat de vakbonden de oproep van pre mier Eden om weer aan het werk te gaan hadden afgewezen, aangezien .Sir Anthony naar hun mening niet goed begreep waar het om ging, is het Britse verbond van vakverenigingen (TUC) gisteravond na een vergadering van zes uur met een nieuw plan van vijf punten voor de dag gekomen. De 70.000 stakende machinisten en sto kers wordt gevraagd hoeveel hun mini maal moet worden toegezegd, alvorens zij instemmen met regeling van de sta king, met dien verstande, dat later be sprekingen zullen worden gevoerd over vergroting van het verschil met de lo nen van minder geschoolde arbeiders. Indien de TUC op deze basis tot een accoord zal komen, zal deze organisatie er bij de Britse eerste-minister op aan dringen, dat nog tijdens de staking met de onderhandelingen zal worden begon nen. Om tijdens de spoorwegstaking de toeloop van belangstellenden naar de Britse hoofdstad zo gering mogelijk te houden is besloten, dat koningin Eli zabeth overmorgen, als zij het nieuwe parlement opent, de tocht van Buck ingham Palace naar het parlements gebouw niet zal maken in de gouden koets, maar in een zwarte limousine. het kabinet besproken zijn, als met het kabinet. Naar aanleiding van gestelde vragen en. geopperde suggesties heeft het kabinet medegedeeld, welke voor stellen het meende te kunnen doen. Het overleg heeft geleid tot een zodanig resultaat, dat het kabinet vertrouwt voor de wetsontwerpen en nota's van wijzigingen, die het ter zake van huren en belastingen bij de Staten-Gëneraal zal indienen, de nodige steun te zullen vinden. Waar het votum der Kamer zich niet richtte tegen de regeringspolitiek in het algemeen, acht het Kabinet zich onder deze omstandigheden gerechtigd zijn taak weer op te nemen, terwijl het mede in verband met verschillende be langrijke en urgente wetsontwerpen, die aanhangig of in voorbereiding zijn, het landsbelang er mede gediend acht. in dien niet een langdurige onderbreking intreedt. De nieuwe huurvoorstellen Met betrekking tot het huurvraagstuk zal de regering voorstellen doen van tweeërlei aard. Het eerste strekt tot ver laging van de lasten, die drukken op da exploitatie zowel van oude als van nieuwe woningen. Het tweede tot ver hoging van de huren van oude wonin gen met 5 pet. De verlaging van lasten kan wor den bereikt door verhoging van het afschrijvingspercentage der huurinkom sten voor de inkomstenbelasting van 10 pet. tot 15 pet., welke verhoging overi gens reeds in uitzicht was gesteld, en door wat de grondbelasting betreft, voor ongehuwde eigendommen de in de Duitse periode opgelegde 80 op centen te doen vervallen en voor ge bouwde eigendommen niet alleen de destijds opgelegde 100 opcenten, doch daarenboven nog 30 opcenten. In verband met het daardoor ont staande verlies van ongeveer f 36 mil- lioen. waarvoor de gemeenten com pensatie moeten ontvangen, zal de ver laging van het tarief van de loon- en inkomstenbelasting van 8 pet. op 6 pet. moeten worden teruggebracht. Hier staat tegenover, dat de huurders van duurdere woningen geen 10 pet., maar 5 pet. huurverhoging zullen hebben te betalen, terwijl de indirecte belastin gen sterker zullen worden veilaagd dan aanvankelijk in de bedoeling lag. De verlaging van de grondbelasting zal per 1 Januari 1956 ingaan. De an dere belastingverlagingen, die gedacht waren tegen 1 Juli, zullen tegelijk met de huurverhogingen ingaan op 1 Sep tember. Verlichting omzetbelasting In verband met de voorgenomen huurverhoging van 5 pet. zal in de om zetbelasting ook de laatste 2 pet op textiel verdwijnen, hetgeen een bedrag vergt van f 56 millioen per jaar, terwijl de omzetbelasting op suiker eveneens vervalt, waarmede een bedrag van f 14 millioen per jaar is gemoeid. De verlagingen voor textiel en suiker gelden tot 31 December 1956. Tegen die tijd zal kunnen worden bezien of op an dere wijze een compensatie kan worden gevonden. Door de opschorting van de parlemen taire behandeling wordt de inwerking treding van de daarin vervatte belas tingverlagingen in de persoonlijke sfeer vertraagd. Verschuiving naar 1 Septem ber levert een budgetaire winst voor eenmaal op van rond 60 millioen. Het vervangen van een deel van de verla ging van loon- en inkomstenbelasting door een iets later ingaande verminde ring van de grondbelasting, levert een bate voor eenmaal van 12 millioen. Te genover het verlies aan opbrengst inzake textiel en suiker ad 93 millioen tot 31 December 1956 staat dus een bedrag van 72 millioen aan hogere ontvangsten aan loon- en inkomstenbelasting in 1955 dan verwacht werd. Onderhoudsverplichting Waar huurverhogingen worden toege staan, mede met het oog op de gestegen kosten van onderhoud, acht het kabinet het redeiyk, dat verband wordt gelegd tussen de huurverhoging en het onder houd, voorzover dit bij deze beperkte verhoging mogelijk is. Het ligt dan ook in de bedoeling in het wetsvoorstel tot (Vervolg op pag. 2) Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM - TEL. 13439 RD B0ISTR 48 A DAM TFJ 71716? (Tot Woensdagavond) Enkele verspreide buien, maar ook opklaringen. Zwakke tot matige wind in het Noorden van het land uit Noordelijke richtingen, elders ver anderlijk. Morgen overdag iets lage re temperaturen dan vandaag. Zon: 4.24-20.58. Maan: 23.02-6.49 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENl IE I ARIEL 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1