Politieke sensatie van de eerste rang I De Russische vogelaar Koninklijk bezoek aan IJmuiden Erkenning de facto van West-Duitsland? SOVJETMJNIE wenst „goede betrekkingen" met Bondsrepubliek 9 mijnwerkers geïsoleerd Attlee zal in October aftreden Zieke wereld 11 km Geen afspraak gemaakt over invoering van huurbelasting Felle critiek van oppositie in de Tweede Kamer Trein grijpt autobus Agenda voor Genève Hereniging Duitsland Situatie om Europa Rol van het interna tionale communisme Slangen als boekenwurmen O! BIJ RECONSTRUCTIE KABINET ORR Op 8 Juli Hereniging in ruil voor zwakte? Voorspel Niels op eigen houtje Sovjet-vloot op één na de grootste Twee gemiste kansen Kamer heeft beleid bepaald Contact met zeer primitieve stam Vier doden in het verkeer weer HET DUIKELAARTJE WOENSDAG 8 JUNI 1955 79ste JAARCANC No. 26314 DOODGEVALLEN OP BETONVLOER In Saarbrücken Amerikaans marineblad UUUUUU UULfiJU Ontwerp voor een Nationaal Monument Het Passagiers in paniek kind ernstig gewond Drie jongens onder passerende auto ANORAKS - SPORTTRUIEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Rusland nodigt Adenauer naar Moskou liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiii iiii1111111ii11 n een vroeger stadium van de inter nationale politiek is door bepaalde kenners van het moderne Rusland wel eens een stelling verkondigd, die toen erg stoutmoedig klonk. Zij beweer den namelijk, dat er geen vuiltje aan de lucht was, zolang de Sovjet-Unie met scheld-kanonnades en bruusk op treden de kloof tussen zich en de vrije wereld handhaafde of verbreedde. Pas zodra de leiders in het Kremlin tekenen van toenadering vertoonden, was het zaak op te passen, want men mocht nooit uit het oog verliezen, dat hun vriendschappelijke omarming spoedig een zeer verstikkende zou worden. Zo luidde de stoutmoedige theorie van nauwelijks twee jaar geleden. Thans is het ogenblik gekomen om zich af te vragen, of in deze stelling nog iets van stoutmoedigheid is te ontwaren. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, heeft de totstandkoming van het Oostenrijks staatsverdrag toegeschreven aan de politiek van krachtsontwikkeling, die door de vrije wereld in de laatste 8 jaar is gevolgd. Enhet bezoek van de Sovjet delegatie onder leiding van Khroesj- tsjev aan de eens zozeer verguisde Tito noemde hij een „nederige pelgrims tocht". Nu is het onmiskenbaar, dat de Sovjet-Unie op de een of andere manier tot de slotsom is gekomen, dat haar bitse, dreigende politiek van de laatste jaren niet het verlangde resultaat heeft gehad. Het is echter zeer de vraag, of het Westen met de nieuwe Sovjet methode volledig gelukkig kan zijn. Tito, die zich thans weer, om eens een term van de Cominform uit 1948 te ge bruiken, zo groot voelt, dat „hij meent, dat de diepte van de zee hem tot de knieën reikt", heeft voor deze euphorie zonder twijfel iets op tafel moeten leggen en dat iets is naar alle waar schijnlijkheid de Balkan-alliantie met Griekenland en Turkije. En Khroesjtsjev is niet alleen de „nederige pelgrim", en zeker niet een logge uitgave van Stalin. De beweeglijk heid, die hij tijdens een moment van auto-panne in Joegoslavië ten toon spreidde in een worstelpartijtje met een andere zestiger, vice-premier Mikoyan, bezit hij ook in het staatkun dige. De uitnodiging aan Adenauer om naar Moskou te komen en daar te spreken over de vestiging van diploma tieke, economische en culturele betrek kingen tussen de Sovjet-Unie en de W.- duitse Bondsrepubliek, is een staaltje van politieke wendbaarheid, dat in geen en kel opzicht ten achter staat bij de ver bijsterende capriolen van Lenin zelf. Het Russische dreigement, dat bekrach tiging van de Parijse accoorden door West-Duitsland de Europese politiek in een beklemmend slop zou voeren, heeft blijkbaar iedere kracht verloren. Nu is de Westduitse Bondskanselier wel de laatste man, die zich in licht vaardige avonturen zal storten. In de nabije to-komst zal hij de laatste ont wikkelingen kunnen bespreken met Eisenhower, Dulles en ook Eden. Maar het staat nog te bezien, of al zijn land genoten een even grote behoedzaam heid aan de dag zullen leggen. En het is ook de vraag, of men thans reeds overal in de niet-communistische landen inziet, dat de Russische vriendelijkheids actie van het ogenblik niet meer wordt ingegeven door gevoelens van inferiori teit of onmacht. Hoezeer men ook een vermindering van de internationale spanningen moeten toejuichen, de nuch tere visie op de werkelijkheid mag daar bij niet verloren gaan. En die werkelijk heid schijnt thans te zijn, dat Khroesj tsjev c.s. bezig zijn met 'n grootscheep se poging om alles wat het Westen sinds 1947 langzaam en moeizaam aan sterkte en onderlinge verbondenheid heeft opgebouwd te doen vervliegen in een ongerechtvaardigde vacantiestem- ming. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiNiiiiiiiiniiiiiiiiii minimum Vrijdag 8 Juli, vandaag precies over een maand, zal H. M. Koningin Juliana een officieel bezoek aan IJmuiden bren gen voor het verrichten van twee plech tigheden. Om 12 uur arriveert de Ko ningin op de Kop van de Vissershaven, waar tijdens een sobere plechtigheid het vissersgedenkteken, een schepping van de Amsterdamse beeldhouwer H. M. Wezelaar, onthuld zal worden. De IJmui- der Harmonie is uitgenodigd voor een muzikale omlijsting van deze onthulling te zorgen. Om kwart voor een zal H. M. de Ko ningin zich aan boord begeven van het nieuwe hospitaal-kerkschip „De Hoop", dat gemeerd zal liggen aan de Tegeltjes- markt. Dit schip wordt op 25 Juni door de werf in Zaandam afgeleverd. Door het hijsen van de vlag zal de Koningin het nieuwe schip officieel in gebruik stellen en er vervolgens de Vissershaven mee verlaten. Bij goed weer zal de „De Hoop" naar Scheveningen varen en on derweg zal op zee gedemonstreerd wor den met het aan boord nemen van pa tiënten. Bij minder gunstig weer zal slechts een klein tochtje buitengaats ge maakt worden. In het katoenbalenmagazijn van de stoomspinnerij Twenthe te Almelo is de 43-jarige electriciën J. W. de Leeuw bij zijn werkzaamheden van een vijf meter hoge stapel katoenbalen gevallen. Hij kwam met zijn hoofd op een betonnen vloer terecht en overleed korte tijd la ter. De Sovjet-Unie eeft de West-Duitse Bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, uitgenodigd Moskou te bezoeken voor regering een bezoek aan Moskou „in de nabije toekomst" door kanselier Aden auer en andere vertegenwoordigers van „Hij, die de vrede wenst te bewaren en te versterken, kan slechts een nor malisering van de betrekkingen tussen „besprekingen over de kwestie van -iet de Duitse Bondsrepubliek zou toejuichen aanknopen van diplomatieke betrekkin- gen tussen de Sovjet-Unie en de Duitse Bondsrepubliek". Tijdens een haastig ge arrangeerde persconferentie te Moskou de Sovjet-Unie en de Bondsrepubliek werd gisteravond de buitenlandse jour nalisten een transcriptie van de nota overhandigd, die de Sovjet-ambassade te Parijs aan de West-Duitse ambassa deur .er hand heeft laten stellen. De tekst van de nota beslaat vier en een halve pagina. In Westelijke kringt ziet men in de wensen". Bij deze normalisering „heb ben de volkeren van Rusland en Duits land meer belang dan wie ook". De geschiedenis toont aan, dat „het behoud en de versterking van de vrede in Euro pa in beslissende mate afhangen van het bestaan van normale en goede betrek kingen tussen de volkeren van de Sov jet-Unie en Duitsland", aldus de Rus- Russische uitnodiging een erkenning de sische nota. De Sovjet-Unie wenst ook facto van West-Duitsland. In de Sovjet nota wordt gezegd dat de Russische In de nota wordt de West-Duitse re gering er verder op gewezen, dat „agres sieve kringen" van sommige landen plannen uitvoeren, die ten doel hebben de Sovjet-Unie en West-Duitsland tegen elkaar op te zetten. Dit zou tot een nieuwe oorlog leiden. Maar „dit drei gende gevaar kan worden afgewend, in dien tussen onze landen normale betrek kingen worden gevestigd, gebaseerd op wederzijds vertrouwen en vreedzame samenleving". Dergelijke betrekkingen „zullen bijdragen tot de regeling van on- o"p'geloste problemen aangaande geheel Duitsland en moeten op deze wijze hel pen bij de oplossing van het voornaam ste nationale probleem van het Duitse volk: de hereniging van een democra tische Duitse staat." Over de kwestie van handelsbetrek kingen herinnert de nota aan de „uit gebreide voor beiden voordelige handel" tussen de Sovjet-Unie en Duitsland in het verleden. Er wordt gezegd, dat de handel thans van „beperkte en onsta biele aard is". Dit zou door normali sering der betrekkingen kunnen veran deren tot economisch voordeel van beide landen. culturele betrekkingen tussen beide lan den Dr. ADENAUER Waarnemers te Moskou beschouwen het aanbod en de uitnodiging als het Moskouse voorspel van de topconfe rentie van de regeringsleiders der Grote Vier. Zij geloven, dat de Sov jet-regering Adenauer het vooruitzicht van uiteindelijke hereniging van Duitsland in ruil voor beëindiging van de bewapening van West-Duitsland zal bieden, indien de Bondskanselier naar de Russische hoofdstad komt. De Russische uitnodiging aan dr. Aden auer heeft te Bonn terstond een groot aantal zeer voorlopige reacties gewekt. Het nieuws heeft een schok teweeg ge bracht in het politieke leven van de W'.-Duitse hoofdstad, waar alle aandacht in deze dagen was geconcentreerd op de aanstaande reis van dr. Adenauer naar Washington en Londen en op de eerste parlementaire strubbelingen over de bewapeningsplannen. Alhoewel de mo gelijkheid van een dergelijke uitnodiging der Sovjet-Unie al geruime tijd tot de actuele thema's der politieke gesprek ken in Bonn behoort, is de uitnodiging toch ontvangen als een politieke sensa tie van de eerste rang. Bondskanselier Adenauer heeft het nieuws in zijn priré- woning te Rhöndorf ontvangen, maar heeft vooralsnog geweigerd enig com mentaar te geven. De Bondsregering is vanmorgen bij eengekomen en daarbij heeft dr. Aden auer zijn standpunt over de nota aan zijn ministers bekend gemaakt. In rege ringskringen valt voorts te vernemen, dat het Russische initiatief in elk geval dr. Adenauer's plannen voor zijn reis naar Washington niet zal veranderen. De voorzitter van de Bondsdag, dr. Eugen Gerstenmaier, die kort voor het bezoek der Sovjet-delegatie met presi dent Tito te Belgrado over de interna tionale toestand heeft gesproken, zei van mening te zijn, dat de uitnodiging moet worden aangenomen. De voorzit ter van de Sociaal-Democratische Par tij, Ollenhauer, verklaarde, dat de uit nodiging van Moskou geheel in de lijn van de politieke activiteit der Sovjet- Unie ligt om in Europa tot een gesprek over de actuele problemen te komen. Uit de verschillende West-Duitse ver klaringen meent men te kunnen conclu deren, dat de West-Duitse regering niets op eigen houtje zal ondernemen en dat zij nauw overleg zal plegen met de grote Westelijke mogendheden en niets zal doen zonder toestemming van deze landen. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft de Moskouse uitnodiging aan Bondskan selier Adenauer van West-Duitsland „een gebeurtenis van zeer groot be lang genoemd". Goed ingelichte krin gen in Parijs zien in deze nieuwe zet van de Sovjet-Unie een permanent ver deeld zijn van Duitsland. Diplomatieke kringen in Londen vrezen, dat de onverwachte diplomatieke buiging, die het Kremlin voor West- Duitsland heeft gemaakt, het voorwend sel zal worden voor een vertragings tactiek op de voorgenomen conferentie der Grote Vier en misschien zelfs tot een verschuiving van de datum zal lei den. Tengevolge van het instorten van een mijngang zijn in een mijn in Saarbrü cken negen arbeiders sinds gistermor gen op een diepte van 700 meter van de buitenwereld afgesneden. Met twee hunner had men gisteravond laat nog telefonische contact. Men vreest echter dat de anderen gestikt of vergast zijn. Zeven anderen konden eerder naar de oppervlakte worden gebracht; een hun ner was echter zo ernstig gewond dat hij kort na aankomst in het ziekenhuis overleed. (UP) Clement Attlee, die 72 jaar oud is heeft besloten in October af te treden als leider van de Britse Labourparty, na twintig jaar lang de Labourpartjj te hebben geleid. Hü zal op de jaarlijkse afgevaardigden conferentie in October bekendmaken, dat hy zich niet herkies baar zal stellen voor het leiderschap van de partij. Volgens vrienden van de socialisti sche politicus zal Attlee nog wel voor een paar maanden de leiding van de Labourfractie in het Lagerhuis op zich nemen, dat Maandag in een nieuwe zitting bijeengekomen is. Het besluit van Attlee volgt op de aankondiging van drie leden van het z.g. „schaduwkabinet", Dalton, Shin- well en Chuter Ede, die allemaal om streeks 70 jaar oud zijn, dat zij zich als zodanig niet herkiesbaar stellen, ten einde plaats te maken voor jongere socialistische leiders. (Reuter). President Eisenhower heeft gisteren in een rede tot de cadetten van de mi litaire academie van West Point ver klaard, dat de komende vier-mogend- hedenconferentie van regeringsleiders slechts het begin is van een nieuwe krachtsinspanning om de vrede te win nen, voor welk streven „wellicht een generatie nodig zal zijn". Spreker maande aan tot voorzichtig heid ten aanzien van de „dwaze ver wachtingen dat een wereld, die ziek is door onwetendheid, wederzijds vrees en haatgevoelens op wonderbaarlijke wijze door een conferentie kan worden gene zen". Na een overzicht te hebben gegeven van hetgeen in de laatste veertig jaar op het gebied van oorlog en vrede is gebeurd, legde de president er de nadruk op, dat uit de geschiedenis blijkt dat „wij beter, sneller en met meer wijsheid moeten denken dan ooit tevoren". (Reuter) De Sovjet-Unie is op het ogenblik de tweede vlootmogendheid ter wereld na de Verenigde Staten. Rusland beschikt tevens over de meest moderne vloot ter wereld, zo heeft de gepension-neerde Amerikaanse schout-bij-nacht E. M. Eller in het onofficiële, maar gezag hebbende blad „U. S. Naval Proceedings" geschreven. (Van onze parlementaire redacteur) t politieke debat over de huurverhoging en belastingverlaging heeft naast een uitgebreid politiek steekspel ook een aantal concrete feiten van zakelijke aard opgeleverd, waaromtrent de minister-president dr. Drees mededeling heeft gedaan aan de Tweede Kamer. Om met lit laatste te be ginnen, van belang is: 1. Hoewel de regering het hernieuwde gevaar van een kopersstaking inziet, wanneer de omzetbelasting op textiel eerst 1 September zal verdwijnen, ziet zij geen kans deze maatregel reeds 1 Augustus te doen ingaan, zoals de heren Romme en Tilanus hadden gewild. Wel zal aan de handel wat reeds op voorraden betaald is worden teruggegeven. De industrie kan daarop niet rekenen. Zij zal zich moeten tevredenstellen met de administratieve voor delen. 2. Er is bij de reconstructie van het kabinet geen enkele afspraak gemaakt over de invoering van een huurbelasting. Het vertrouwvol beraad over het gehele huurbeleid op lange termijn zal in volkomen vrijheid kunnen worden gehouden. 3. De onderhoudsplicht van de huizen waarvan de huur verhoogd wordt zal niet aanstonds op 1 September kunnen ingaan. Er kan nog geen alge mene maatregel van bestuur over deze zaak worden uitgevaardigd zolang de huurwet niet in het Staatsblad is verschenen en bovendien zullen eerst de organen nog in het leven moeten worden geroepen die nodig zijn om hierop controle te kunnen uitoefenen. 4. De regering blijft streven naar her stel van het evenwicht tussen directe en indirecte belastingen waarop prof. Romme heeft aangedrongen. Dit even wicht is door het compromis waarop het kabinet zijn taak zal voortzetten, ver stoord. De loon- en inkomstenbelasting zal nu niet met acht maar slechts met zes procent verlaagd worden terwijl an derzijds meer compensatie wordt ge geven door faciliteiten bij de indirecte belastingen. Dr. Drees heeft medege deeld, dat dit laatste nodig was omdat compensatie voor de goedkope arbei derswoningen niet in de inkomsten- en loonbelasting te vinden is, daar de huur ders van die woningen in deze belas tingen niet worden aangeslagen. Zo zijn er meer omstandigheden die ertoe heb ben geleid de belastingverlaging op een geheel andere leest te schoeien. 5. De vraag of compensatie moet wor den gevonden in loonsverhoging of in belastingverlaging blijft actueel. In 1956 komt de definitieve ouderdomsvoorzie ning aan de orde en dan zal het, aldus dr. Drees, nodig zijn deze kwestie op nieuw te bezien. Ongetwijfeld zullen dan nieuwe besprekingen in de loonsector nodig worden. Het politiek gedeelte van het debat naar aanleiding van de re-constructie van het kabinet was vooral voor de oppositiepartijen die bij de pogingen daartoe niet betrokken zijn geweest, aanleiding tot felle critiek. Maar zelfs van zijn geestverwanten in de PvdA heeft dr. Drees het een en ander te slikken gekregen. De heer Willems wierp hem o.m. tegen dat de regering de motie-Burger had moeten aanvaar den. Dan was de crisis niet nodig ge weest. De lieren Weiter (KNP), Oud (VVD) en Zandt (S.G.P.) schoven met prof. Gerbrandy (A.R.) de gehele verant woordelijkheid voor het ontstaan van de crisis op de regering. Prof. Oud sprak van twee gemiste kansen: de re gering had zelf het compromis moeten vinden dat thans door iemand buiten het kabinet is tot stand gebracht. Het was vroeger hoge uitzondering maar tegenwoordig is het bijna regel, dat formateurs optreden die geen leider van een kabinet zijn. Prof. Oud merkte enigs zins schamper op, dat hij een grenzen loze bewondering had voor wat mr. Bur ger gelukt was maar hij gaf dr. Drees in overweging zich de regels van de Romeinse dichter te herinneren: „Ik blijf de Grieken wantrouwen, ook wan neer zy m(j geschenken brengen". Het kabinet heeft verkeerd gehan deld door halsstarrig tegen de Kamer in te gaan na het algemeen misprij zend voorlopig verslag. Het had liever enige tijd „met verlof moeten gaan voor herstel van gezondheid" dan af te treden. Voorts had dr. Drees de op dracht van de Koningin niet moeten teruggeven. Het slagen van mr. Bur ger heeft bewezen dat de politieke ba sis die de minister-president niet zag wel degelijk aanwezig was. Bij de scher ven zittende heeft het kabinet nog niet begrepen dat het die zelf moest helen. Wat gebeurd is, noemde prof. Oud een zeer bedenkelijke stap in de ver keerde richting. Het kabinet kan niet met trots terugzien op zijn beleid. De Kamer heeft dat beleid bepaald. De ministers zijn zet-ministers van de volksvertegenwoordiging geworden en de verhoudingen tussen regering en Kamer zijn bedorven. De heer Weiter sprak van een poli tiek die niet past bij onze parlementaire zeden. Het kabinet heeft een partijtje poker gespeeld met de Kamer, nog Dinsdagmiddag is voor het Zuider ziekenhuis te Rotterdam een trein van de ^Rotterdamse Tramwegmaatschappij op een autobus van de Rotterdamse Electrische Tramwegmaatschappij ge reden, waardoor een meisje van tien jaar zeer ernstig werd gewond en tal rijke passagiers lichte verwondingen op liepen. Een en ander verliep nogal gecom pliceerd. De bus stak de rails over juist toen een andere bus voor het Zui derziekenhuis de daar gevestigde begin- halte verliet. Bij de aanrijding werd de eerste bus aan de achterzijde door de trein gegrepen, draaide een halve slag om, kwam klem te zitten tussen de inmiddels tot stilstand gekomen trein jn de van de andere kant komende bus en werd zeer ernstig ingedrukt. Onder de vele passagiers brak een pa niek uit. Velen werden licht gewond. Het enig ernstig gewonde meisje is in het Zuiderziekenhuis ter verpleging op genomen. Het heeft een schedelbasis- fractuur opgelopen. Een missie van de Indische anthropo- Iogische dienst is er voor het eerst in ge slaagd in „vriendschappelijk contact" te treden met een volksstam, die nog niet bekend is met het gebruik van vuur of het maken van zelfs de meest primitieve stenen voorwerpen. Deze volksstam, die uit ongeveer 200 personen bestaat, bewoont een klein eiland in de Golf van Bengalen, meer dan 1100 kilometer van Calcutta. De stam heet „Onge". Men heeft tot dus verre nog niet kunnen vaststellen of deze mensen tot het donkere Oceani sche of het zwarte Afrikaanse ras be horen. (A.F.P.) De Amerikaanse minister van buiten landse zaken John Foster Dulles heeft gisteren op een persconferentie ver klaard, dat de drie voornaamste agen da-punten van de topconferentie van de regeringsleiders der vier grote mo gendheden zullen zijn: de vereniging van Oost- en West-Duitsland, de situatie in Oost-Europa en de rol "an het in ternationale communisme. Hij geloofde, dat het oorlogsgevaar in het Verre Oosten in de afgelopen twee tot drie maanden kleiner is ge worden. De vermindering van de span ningen in het Verre Oosten was volgens hem te danken aan de recente confe rentie in Bandoeng, omdat daar de lan den van Azië en Afrika lieten blijken, dat zij tegen een oorlog tussen de om Formosa strijdende partijen zijn. Dul les verheelde niet, dat het informele karakter van het bestand de facto in de straat van Formosa onbevredigend is. Aan de andere kant toonde hij zich hui verig voor een streven naar een formeel bestand. Onder de gegeven omstandig heden, zo liet hjj uitkomen, is de huidige toestand daar misschien wel de beste. Op de vraag wat er bij de komende besprekingen met de Russen op dat pur.t zou worden gedaan, zei de minis ter, dat sommige problemen het beste uit de wereld worden geholpen door er niet te veel aan te doen. Hoewel Dulles als zijn mening uit sprak, dat de toestand in het Verre Oosten vermoedelijk tijdens de top conferentie niet aan de orde zou ko men, verklaarde Antoine Pinay, de Franse minister van Buitenlandse za ken op een persconferentie te Parijs, dat premier Edgar Faure er geen bezwaar tegen heeft het Verre Oosten op de agenda te plaatsen. Pinay zei verder, dat de Westelijke mogendheden niet bereid zullen zijn het met de Sovjet-Unie op een accoordje te gooien op het punt van verzwakking van de banden tussen West-Duitsland en de NATO. De Franse minister achtte verlenging van de topconferentie met een of twee dagen zeer goed mogelijk. (Reuter,UP) (Van onze correspondenten) In de Westpolder te Vierhuizen zijn Dinsdag twee auto's met elkaar in bot sing gekomen. De bestuurder van de ene auto, B. uit Leens, moest volgens ooggetuigen mei gesloten ogen achter het stuur hebben gezeten. Vermoed wordt dat de man reeds onwel was. Kort na het ongeval bleek hij te zijn overleden. Te Ees is de dertienjarige scholier J. Koops uit Odoornerveen door een vrachtauto geraakt en op slag gedood. Toen de auto wilde passeren wilden vier scholieren achter elkaar gaan rij den. Het slachtoffer kwam met zijn voorwiel in aanraking met het achter- wie. van een van zijn vrienden, kwam te vallen en werd overreden. Het zevenjarig zoontje van de fami lie A. Hummel te Ter Apel kwam met ziin fiets te vallen op het moment, dat juist een bestelauto passeerde. Het vent je geraakte onder de auto en liep zo danige verwondingen op, dat hij tijdens het vervoer naa. het ziekenhuis is over leden. Dinsdagmiddag is in de Industriestraat te Hengelo de 7 jarige H. C. Groothuis in de omgeving van zijn ouderlijk huis tegen een lantaarnpaal gelopen. De jon gen kwam te vallen en geraakte met zijn hoofd onder een juist passerende vrachtauto. Hij was op slag dood. p het Egyptische ministerie van Financiën, waar men toch al niet I over gebrek aan zorgen behoeft te klagen, is een kolonie slangen ontdekt, die een onbekommerd bestaan voerde tussen de archieven. Tot dusver is men niet in staat geweest de reptielen te verwijderen, aldus de correspondent van de Londense Times in Cairo. Een Soedanese slangenbezweerder weigerde zich vorige week over de dieren te ontfer men, aangezien het, naar hij beweerde, geen slangen, maar duivels waren. Een inheemse specialist met minder aarzelingen bracht zonder succes enkele uren tussen de liassen en ordners door; zijn gebrek aan succes schreef hij, waarschijnlijk terecht, toe aan het grote aantal ambtenaren, dat de tijd vond om zijn werkzaamheden gade te slaan. Een paar men sen van de dierentuin kwamen op de proppen met een kleine hagedis, die zij eens flink knepen, aangezien, naar zij zeiden, de protestkreten van het diertje de hongerige slangen uit hun kohieren zouden lokken; 't resultaatvan deze methode was vijf kleine slangetjes, maar het grootste sexpent ten departemente houdt zich nog achterbaks. Het laatste nieuws is, dat de dierentuin 'n fret neeft aangeboden, die, als men hem vrij door de archieven laat wandelen, zonder twijfel de slang zal verscheuren. Maar het ministe rie is op dit aanbod niet ingegaan, wijl het vreest, dat de fret van staats wege gevoederd moet worden, als hij de bewuste slang niet vindt. Zodoen de blijft de grote slang, die elke dag langer en vraatzuchtiger wordt, rheester van de archieven. wel in de verwachting met de hakken over de sloot te zullen komen. Het spe len met de gedachte aan Kamerontbin ding getuigde van zelfoverschatting van dit ministerie, dat bij het overleg de niet-regeringsgezinde partijen maar als quantité négligeable aan de kant heeft gezet. Het aanzien van de democrati sche instellingen is hierdoor geschaad. De ministers zijn zaakgelastigden van de Kamer geworden. Hij vroeg wat ons te wachten staat in verband met mo gelijke afspraken tussen de regering en de vier partijen van de brede basis met name over het huurbeleid en de eventuele huurbelasting. Ook de heer Schmal (CH) wilde we ten of wjj tot in lengte van dagen met de brede basis opgescheept zullen zit ten. (Vervolg op pagina Advertentie (Tot Donderdagavond) Veranderlijke bewolking met en kele regenbuien en een kans op on weer. Weinig wind. Iets hogere tem peraturen. Zon: 4.23-20.59. Maan: 23.26-7.57

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1