Mode-show op de Alpen Te gast bij de Zwitserse confectie Export van aardappelen naar Engeland Voor kleine zelfstandigen wordt gevraagd om een ziekenfonds-noodregeling Overlevenden van de „Dolfijn" op Schiphol „Met een stuk spek heb ik nog een gat kunnen stoppen" SHERRY BOLERO Tussen neus en lippen PP i Hoge contributie dwingt velen tot opzegging van het lidmaatschap Willem Pronk en stuurman Vrolijk vertellen van hun belevenissen Kind groeit uit de wieg DRY PALE VOOR VADERDAG FIJNSTE VIRGINIA 1 §MS mmmmm m Zenuwpijn? Spierpijn N AKKERTJE DONDERDAG 9 JUNI 1955 PAGINA a Exporteurs eisen schadevergoeding Nieuw radarbaken voor vuurtorens Toenadering van Oost-Berlijn Ontloop die pijn van brandend maagzuur. Neem Bennies! Duizend-gulden-prijs: „KUNST EN SPORT" Studieweken voor het amateurtoneel Nieuw narcose-middel Verzameling van wijlen Hearst verkocht In luxe dozen van 50 stuks a f 2.50 PRIJS PER FLES F 4.90 Winnaar van opstel wedstrijd Verrassingsacties van het Rheumafonds Tien millioen strooibiljetten Zwart-wit ensemble met jersey bovenstuk. Zwitserse confectie. T T onderd tien vrouwelijke journa- listen in de grote steden van J- J- Europa tussen Finland en Italië waren de vorige week Vrijdagavond druk in de weer met het pakken van hun koffer, waarin de tegenwoordig zo volumineuze avondjurk een plaats moest vinden. Aan de koffer knoopte ieder der toekomstige gasten de tevoren toegezonden label op naam, gemerkt met bestemming en doel: „Weekend Suisse de l'Elégance, Hotel Burgen- stock". Niemand minder dan de geza menlijke Zwitserse confectie-exporteurs waren namelijk gastheer en met de be kende Zwitserse gastvrijheid ivas bij de invitatie om de Zwitserse kleren te komen zien gedurende een gala-week end in de fraaiste Zwitserse hotels tus sen weergaloos natuurschoon, het ver voer per vliegtuig inbegrepen. Zaterdagavond zat dan het zeer inter nationale, elegante gezelschap, van alle windstreken aangevoerd, met een aantal Zwitserse journalisten en confec- tiefabrikanten aan een zeer geanimeerd gala-diner aan in het wereldberoemde Park Hotel te Bürgenstock, 800 meter boven het Vierwoudstedenmeer in het hart van Zwitserland, en iedereen was content ondanks de vermoeienissen van de verre reis en de -neerstromende regen, want de vriendelijke en perfecte ontvangst (van zoveel vrouwen met zó veel koffers en tassen en zóveel bijzon dere wensen) zat even feilloos in el kaar als een prima Zwitsers horloge. Na beëindiging van het diner te mid dernacht begaven de dames en heren zich naar het naastgelegen Palace Hotel voor de gala-show, enkele minuten door de onromantische regen, die echter niet deerde want gedienstige hotelknechten met grote paraplu's vormden één lange gaanderij, waaronder alle ruisende elegance zich droogvoets kon verplaat sen. Tussen het feestelijk gestemde pu bliek in een onovertroffen weidse entourage toonden toen op het mid dernachtelijk uur, tijdens een perfect geregisseerde show, een veertiental Zwitserse mannequins (waarvan enkelen Audrey Hepburn benader den. Zij logeerde in Bürgenstock de vorige week!) tot welke prestaties var; verfijnde en draagbare kleding de Zwitserse confectie in staat is. Van mooie, goed gekozen materialen weten ze modieuze uiterst beschaafde kleren te maken, die de verfijning van de couture hebben zonder het soms ook te geforceerde. De cocktailtoiletten in deze toepasselijke omgeving getoond, waarbij vele van glanzende jacquard stoffen, bewezen, hoe de Zwitsers ook in dit moeilijke genre, een bepaalde conventionele stijl, die het gevaar der confectie is, weten te vermijden en zonder in „gewildheid" te vervallen, toch een zeer aansprekende stijl hand haven. Dat ze alle soorten van kleren aan kunnen, van de beroemde broderie japonnen uit St. Gallen, voor zomerse tuinfeesten, tot uiterst gedistingeerde reis kleding, werd het gezelschap de volgende ochtend getoond tijdens een sprookjes achtige show in de buitenlucht zoals in de geschiedenis der mode-publiciteit nog nimmer is vertoond. Niet alleen de modejournalisten uit dertien landen keken toe, maar ook het massieve gebergte met de witbesneeuwde top pen, toen Zondagochtend op het enor me, zonnige, bloemrijke terras rondom het zwembad, tegen de enscenering van de majestueuze natuur, de veertien lieve frêle meisjes wederom gingen rondwandelen, ditmaal in alle mogelijke (en onmogelijke) kleren, waarin men aan de waterkant speelt, in zomerjurk jes van de liefste, met bloemen gebor duurde organza en zelfs met bloemen geborduurde witte jersey. In mantelpak- ken en wandeljaponnen, die men samen vat als reiskleding, en in japonnen en deux-pièces van hartveroverende jer sey. De regie van dit alles was perfect, met stralende zon oeweging in het zwembad door enige duikende en craw lende schonen, overal het gesjirp der krekels, koele dranken en luie ligstoelen. Wat is de charmante Zwitserse wijze van ontvangen en het weergaloze decor van natuurschoon, wat deze grootste manifestatie van de Zwitserse kleding industrie, aangeboden aan de gehele Europese modepers (Amerika had ver stek laten gaan) 'n uniek gebaar. Maar de inhoud van het gebodene was de e omlijsting waard. Wat de Zwitserse con fectie presteert is van uitstekend ge halte, zowel wat kwaliteit als smaak be treft. Sinds 1948 heeft de kledingproduc- tie zich verdubbeld en ze verschaft thans werk aan een tiende der arbeiders en arbeidsters van de gehele Zwitserse industrie. Dezelfde precisie-arheiders die de Zwitsers zich tonen in hun be roemde horloge- en instrumentenindus trie, zijn ze ook op het gebied van textiel en confectie. En schoenen niet te vergeten. De Bally-schoentjes, waar op alle gezonde gratie zich voortbewoog, waren van een perfecte verfijning, zo als men nooit zo volgehouden ziet. Hier Imprimé japon met rose mantel. Zwitserse confectie. Onder een lange gaanderij van parapluies begeven de gasten zich door de onromantische regen naar de gala-show. is dan ook de bron voor elegante schoentjes van hetzelfde materiaal als de japon. De Zwitserse kleren, die ons werden getoond voor de export in het goede genre (mantelpakken tot f 250.waar voor Nederland 45 pet. invoerrechten bijkomt) getuigden van de goede smaak van mensen, die in een mooie entourage wonen, die rustig en evenwichtig zijn en een gezonde kijk op het leven hebben. Wat klimaat en levenswijze betreft, passen de Zwitserse kler.n bij ons. Hun genre is bij onze eigen vaderlandse con fectie in slechts geringe kwaliteit ver tegenwoordigd. Hün kracht is „kwali teit en élégance", het slagwoord van dit weekend. Onze kracht zijn de lage prijzen en de gedegenheid van het product. Een Zweedse journaliste, die ons aansprak over het bezoek van het Zweedse koninklijke paar aan Neder land, zei stralend: „We love your Dutch coats in our country." Vier grote aardappelexporteurs 'zijn er begin Mei in geslaagd de Engelse aardappelenmarkt „open te breken" door de voordelige export van een gro te partij welke afkomstig was van de Stichting voor In- en Verkoop van Aard appelen (SIVA). Deze stichting had met gelden van het Aardappelegalisatie fonds tegen lage prijzen 32.750 ton aard appelen uit de binnenlandse markt ge nomen met het doel, de markt voor de prijsdrukkende invloed van de grote overschotten te behoeden. Het Bedrijf schap voor aardappelen dat zelf deze exportuitweg niet gevonden had en aan vankelijk van plan was de voorraden tot voeraardappelmeel te verwerken, sloot met de exporteurs een contract voor de verplichte levering van 50.000 ton SIVA-aardappelen terwijl tevens een regeling getroffen werd waardoor de gehele export naar Engeland via de SIVA zou lopen. De overige exporteurs achtten zich toen in hun handelsmoge lijkheden met Engeland benadeeld en dagvaardden het bedrijfschap in kort geding. Daags vóór dit geding, 11 Mei, werd de regeling echter ingetrokken waardoor de aanklacht geen grond meer had. De exporteurs hebben nu een eis tot schadeloosstelling ingediend bij het scheidsgerecht voor de voedselvoorzie ning. Het bedrijfschap heeft vóór het sluiten van het contract met de kleine groep de overige exporteurs niet met zoveel woorden doen weten, dat export naar Engeland tot de mogelijkheden be hoorde, doch nauwkeurige lezing van zijn circulaire zou volgens zijn zeg gen wel tot die wetenschap geleid hebben. Wij vernemen verder nog dat de kos ten van de steunmaatregelen voor de aardappelmarkt in totaal 4 millioen gld. bedragen hebben. Het ministerie van Landbouw heeft in principe toege zegd 50 procent van deze kosten voor zijn rekening te nemen. Over de con cretisering van deze toezegging is ech ter nog nader overleg nodig. Het Nederlandse radarproefstation heeft op de internationale kustverlich- tingsconferentie te Scheveningen bij zonderheden bekend gemaakt over een nieuwe Nederlandse bijdrage tot verho ging van de veiligheid ter zee. Bij het nieuwe systeem, een z.g. Ramark-sys- teem, worden met geregelde tussenpo zen signalen uitgezonden, die op het radarscherm aan boord van schepen streepvormige lichtflitsen veroorzaken, welke de plaatsbepaling van vuurto rens en andere markante punten aan de kust mogelijk maken tijdens mist of slecht zicht. De deelnemrs aan de con ferentie hebben Woensdag een bezoek gebracht aan IJmuiden, van waaruit zij aan boord van de tonnenlegger „Zaan dam" een tocht hebben gemaakt op de Noordzee, teneinde de werking van de ze nieuwe apparatuur te kunnen bestu deren. De „Zaandam" was uitgerust met een normale scheepsradarappara- tuur en op het radarscherm waren dui delijk de lichtflitsen van de twee te Zandvoort en Scheveningen opgestelde Ramarkbakens waarneembaar. Burgemeester Ebert van Oost-Berlljn heeft zijn deel in het Russische vredes offensief bijgedragen door zich in een brief aan zijn West-Berlijnse collega Suhr bereid te verklaren te onderhande len over een normalisering van de toe stand in de stad. Ebert verwijst in zijn brief naar een desbetreffend voorstel van een West-Berlijnse afgevaardigde. Als voorwaarde stelt Ebert echter, dat „de spionnagecentra in West-Berlijn" gesloten worden. (DPA-UP Advertentie Alsof de maag uit Uw lichaam brandt, zo'n pijn veroorzaakt overtollig maag zuur. De remedie is eenvoudig en af doende: Rennies. Die helpen dadelijk. Gewoon, zonder water of wat ook, op de tong laten smelten, 't Kan niet mis sen, de brand is gedoofd! Eet onbevreesd waar U trek in hebt, maarsteeds Rennies bij de hand! Het Prins Bernhard-fonds heeft voor lopig een bedrag van f 1.000 ter beschik king gesteld voor het beste werk van beeldende kunst, geïnspireerd op enige tak van sport. Het fonds heeft dat gedaan in het kader van zijn „commissie opdrachten Olympische Spelen", welke commissie sinds enige tijd werkzaam is en beoogt door middel van zorgvuldig geplaatste opdrachten kunstwerken te verkrijgen voor een betere inzending van Neder landse beeldende kunst op de tentoon stellingen. die telkens ter gelegenheid van de Olympische Spelen worden ge houden. De „duizend-gulden-prijs" zal dit na jaar worden uitgereikt. De jury wordt gevormd door de „commissie opdrachten Olympische Spelen" van het Prins Bernhard-Fonds, t.w.: J. Bruyn, voorzitter; T. Leeser, W. J. H. B. Sandberg, museumdirecteur, prof. J. Wiegers, drs. W. van Zijll, direc teur Ned. Olympisch Comité, en drs. J. Henrick Mulder, als secretaris. Portugal. De Portugese regering heeft de Indische regering formeel doen weten, dat „aanvallen" op Portugese ge bieden in Voor-Indië „met geweld zul len worden beantwoord". In een motie inzake het ziekenfonds wezen heeft het Nederlands Verbond ▼an Middenstandsverenigingen, tijdens een Woensdag te Utrecht gehouden congres, bij de regering aangedrongen op spoedige maatregelen in de vorm van een noodregeling voor kleine zelfstandigen. Uitgaande van gelijke normen voor vrijwillig en verplicht verzekerden wenst het Verbond, dat iedere kleine zelfstandige, tot een in komen van 6000 gulden, desgewenst moet kunnen toetreden tot een zieken fonds en dat een deel van de premie, gelijk aan het bedrag, dat voor de werknemers door de werkgevers wordt betaald, voor de vrijwillig ver zekerden ten laste van de rijksfinan ciën komt. Aan de motie ging een inleiding voor af door de heer C. J. van Lienden, socialistisch lid van de Tweede Kamer, die er op wees, dat sedert de invoering van het Ziekenfondsbesluit in 1941 de contributie voor de vrijwillig verzeker den regelmatig is gestegen en voor ve len de grens van de economische draag kracht reeds ver heeft overschreden. Spr. vreesde, dat bij verdere contribu tieverhoging, die hij in verband met de herziening var de honoraria der mede werkers onvermijdelijk acht, vele kleine zelfstandigen noodgedwongen voor het ziekenfonds zullen bedanken. Uit soci aal-economische overwegingen acht de heer Van Lienden het onrechtvaardig en niet verantwoord, dat kleine zelf standigen slechts tot de vrijwillige zie kenfondsverzekering kunnen toetreden wanneer hun jaarinkomen de grens van 3750 niet overschrijdt, terwijl voor verplicht verzekerden de loongrens op Het Werkverband Katholieke Ama teurtoneel (WKA) organiseert in samen werking met de Cultuurdienst der KAB en de Volkshogescholen Drakenburgh en Ons Erf twee studieweken: de week van 13 tot 18 Juni op Drakenburgh (Bij Hilversum) en van 27 Juni t/m 2 Juli 1955 op Ons Erf (bij Nijmegen). Als docenten treden op de heren Ton Lutz, Wim Vesseur, Kees Spierings, Ga- briël Beckers, Jan Muller, Maria van Mecklenburg, Karei Poons, Niek Sie- werts van Resema, e.a. 6000 ligt. Thans betaalt reeds 90 pet. van de vrijwillig verzekerden een hogere contributie dan de verplicht verzeker den. De huidige toestand houdt ernstige gevaren in, aldus de heer Van Lienden, zowel ten opzichte van de volksgezond heid in het algemeen als van die der kleine zelfstandigen in het bijzonder. Het was hierom, dat spr., in afwachting van een definitieve wettelijke regeling, aandrong op een spoedige noodregeling, die voorzien kan in de moeilijkheden van het ogenblik en voorkomen kan, dat vele zelfstandigen uit economische overwegingen gedwongen zullen worden hun lidmaatschap van het ziekenfonds op te zeggen, omdat de huidige contri butie voor hen een te «ware last be tekent. Dr. Francis F. Foldes heeft op de jaarvergadering van het Amerikaanse Medische Genootschap verslag uitge bracht over succesvolle resultaten wel ke hij bereikt heeft tijdens experimenten met een nieiwe medicijn waardoor pa tiënten, die een chirurgische behande ling ondergaan hebben, slechts weinige minuten na de operatie weer volledig tot bewustzijn komen, zonder dat de pijn- opheffende invloed van de bij de narco se gebruikte verdovende middelen te loor gaat. De naam van het nieuwe preparaat is „levallorphan tartrate", dat volgens dr. Foldes gebruikt wordt in combinatie met het pijnstillende middel „nisentil". Het spoedig herwinnen van het be wustzijn door de patiënten is belangrijk met het oog op vermindering van het gevaar voor complicaties, welke uit chirurgische behandelingen kunnen voortvloeien. De grote kunstverzameling van wijlen William Randolph Hearst, de in 1951 overleden Amerikaanse krantenmagnaat, is Woensdag voor 2.092.872 dollar aan zijn eigen belangen verkocht. De verza meling omvat onder andere verscheidene schilderijen van Gainsborough en Rey nolds, middeleeuwse wapenen en wa penrustingen en oude Egyptische, Griek se en Moorse potten. Advertentie Royai Derby (Van onze verslaggever) Met het K.L.M. toestel van Prestwick zijn gistermiddag vijf van de vijftien overlevenden van de voor de Engelse kust bij Aberdeen gezonken Schevening- se logger, de „Dolfijn", aangekomen. Het waren twee grote, stille mannen en drie jongens, die stil en schuw uit het grote vliegtuig stapten. Er was nie mand om hen te verwelkomen, alleen een groot aantal journalisten zwermden om hen heen, om van'hen nogmaals het verhaal te horen van die noodlottige nacht, waarin de „Dolfijn" ten onder ging. Schipper M. den Heijer ging door zijn pogingen om zijn schip te redden mee ten onder in de golven. Sober vertelt de 52-jarige machinist Willem Pronk dat hij in de nacht van Vrijdag op Zaterdag „we wilden net naar het nest gaan" in de machine kamer kwam om de motor aan te slaan, omdat de „Dolfijn" de vleet wilde gaan zoeken. „Toen de motor vijf minuten draaide, zag ik er water onder omhoog komen. Ik waarschuwde de schipper en zette de pompen aan. Hoe we ook pomp ten, we waren niet in staat het snel stijgende water tegen te houden. Door het starten van de motor moet er een scheur onder in het schip zijn ontstaan. Het gat was niet te vinden. Ik haalde de tweede machinist erbij om me met een handpomp te helpen, maar het wa ter was niet te bezweren. Na vier uur was alleen de top van de motor nog maar zichtbaar. De waterdichte schot ten hielden op dat moment het water nog midscheeps. Plotseling ontstond er een klein lek in het schot dat het ach terschip beveiligde. Met een groot stuk spek uit de kombuis heb ik dat gat kun nen stoppen. Maar om half zes begaf het achterschot het. Er moet een zwak ke lasnaad in gezeten hebben of zoiets. Toen wist ik dat er geen houden meer aan was en waarschuwde ik de schip per dat zün schip verloren zou gaan." Stuurman Johan Zier Vrolijk vertelt vervolgens dat hij omstreeks een uur de Sch 264, de „Albatros", die voor dezelfde rederij vaart, opriep om langs zij te komen. Eerst gaf het schip geen antwoord maar na twintig minuten had schipper Den Heijer contact. Er werd een sloep overboord gezet met een wacht erin en om twee uur kwam de Albatros al langszij. Om half zes, toen bekend was dat het schip waarschijn lijk niet te redden zou zijn. werd om ge nerale bijstand gevraagd. Een schip met een sterke motor werd opgeroepen om de „Dolfijn" naar Aberdeen te slepen. Om zeven uur kwam daarop de „Maria" langszij. Het weer was prachtig en de zee kalm. Vijftien leden van de beman ning stapten over op de Maria. Alleen schipper den Heijer bleef achter. Den Heijer bleek niet te overtuigen mee te gaan. „Nee", zei ie, „alleen als het schip lager gaat liggen, kom ik over. Ik waarschuw wel". Aan posten aan de kust werd om sleepboot- en doktershulp gevraagd. Even over twaalf zonk de „Dolfijn". De schipper had geen kans meer gezien tijdig te vragen hem van boord te halen. Vijf minuten nadat het schip gezonken was, haalde de Albatros de schipper bewusteloos uit het water. Hij overleed aan boord van de schuit, uitgeput door de doorstane vermoeie nissen." De lichtmatrozen, Rinus Vonk (17), Nico van Dongen (16) en Machiel Brom (15) luisteren stil naar dit verhaal. Ze kijken onwennig rond in de luxueuze ruimten van Schiphol en zijn blij als het tijd is voor de bus, die hen naar huis zal brengen, weg van de nacht merrie van een schipbreuk. (Van onze Haagse redacteur) De vele brieven, die in verschil lende steden door gegadigden voor een woning gericht worden aan de gemeenteraad, illustreren vaak op schrijnende wijze de ernst van het nog altijd voortdurende huisvestings probleem. Bij de brieven, soms ware smeekschriften, welke de Haagse raad ontvangt, iser thans een, die wel zeer duidelijke taal spreekt. De woningbehoevende in kwestie, die reeds ruim een half jaar op de hoogste urgentielijst genoteerd staat, wijst er op, dat hij met vrouw en kir.d op één kamer van 2)4 bij 4 me ter moet wonen, eten en slapen. Wan neer men naar bed gaat moeten voor de deur van het vertrek de stoelen op de tafel gestapeld worden. Dit alles is echter nog niet zo'n probleem als het feit, dat het zoontje in dit gezin, volgens mededeling van de briefschrijver, 75 cm lang is, terwijl het moet slapen in een wieg van niet meer dan 79 cm lengte. In het vertrek ontbreekt de ruimte om in plaats van de wieg een kinderledi- kantje te plaatsen. De briefschrijver slaat met begrijpelijke zorg de groei van zijn kind gade... Advertentie SHIPPED BY PALOMINO VERGARA JEREZ DE LA FRONTERA SPAIN Uitsluitend verkrijgbaar bij uw wijnhandelaar slijter IMP WED G. OUD PZN CO HAARLEM De 18-jarige Gerard van der Ven uit Uden, leerling van het Titus Brandsma- lyceum te Oss, heeft de eerste Neder landse prijs gewonnen in de interna tionale opstellenwedstrijd van de Euro pese jeugdbeweging. De wedstrijd wordt gehouden in alle landen van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap, zodat Gerard van der Ven ook nog meedingt naar de internationale prijs. Aan de prijs is een reis van 15 dagen door de K.S.G.-landen verbonden. .v.-.-.v:''... Woensdagmiddag arriveerde in de haven van Scheveningen de Sch. 264 „Albatros" met aan boord het stoffelijk overschot van schipper M. den Heyer van de „Dolfijn". Zoals bekend is het schip de vorige week op de visgronden vergaan. De overige leden van de be manning werden gered. Advertentie dal helpt direct Het bijkantoor van het Nationaal Rheumafonds te Rotterdam, dat een verrassinbsactie voert waaraan voor f 228.000 aan prijzen is verbonden, is, naar het ons mededeelt, voornemens zich Zateroag 2 Juli met een boodschap tot het Nederlandse volk te richten. Vijf jachtvliegtuigen zullen tien mil lioen strooibiljetten, waarvan vijf mil lioen voor kinderen en vijf millioen voor volwassenen uitstrooien. In grote ge meenten zal dit met het oog op even tuele verkeersngevallen, na ver kregen toestemming, des morgens vroeg geschieden, wanneer zich geen kinderen op straat bevinden en er nage noeg geen verkeer is. De expeditie be gint voor deze plaatsen des morgens te half vier en wordt om kwart voor zeven des morgens beëindigd. In de overige plaatsen van ons land zal zulks in de namiddag geschieden. Tussen deze strooibiljetten zullen zich bijzondere exemplaren bevinden. Dorstig Dat Frankrijk met al zijn dorstige bewoners wel raad weet, kan men distilleren uit de jongste statistische berichten, die vertellen, dat op iedere 236 inwoners een kellner wordt gevonden en dat de gezamenlijke kellners hun dagelijks brood en bor reltje verdienen in totaal 182.000 café's. Operatie Nijlpaard In de Soura Vallei in Frans equatoriaal Afrika is dezer dagen de „Ope ratie Nijlpaard" ingezet. Het offensief tegen de dikhuiden heeft ten doel de grote aantallen nijl paarden, die aanzienlijke schade hebben aangericht op het bouwland en in de dorpen van de inheem se bevolking uit de val lei, naar het vrijwel on bewoonde gebied van de Volta te verdrijven. Er zijn zeker honderd in heemse mannen en vrou wen met schreeuwstem men ingeschakeld om de nijlpaarden de schrik op het corpulente lijf te ja gen. Afreageren Alexander Evanoff, een 26-jarige bouwvakarbeider uit San Francisco, kwam op een dag van zijn werk thuis en constateerde, dat zijn vrouw het eten nog niet klaar had. Alexander sprong uit zijn vel, greep het eerste het beste voorwerp dat hij grijpen kon en smeet het pardoes van de derde verdieping het raam uit. De mannen van de ge meentereiniging hebben later de brokstukken van het splinternieuwe televi sietoestel hoofdschuddend bijeen geveegd. Netjes en eerlijk De instantie voor de Britse commerciële tele visie heeft een reclame code gepubliceerd, waar de adverteerders in de commerciële televisie zich maar aan te houden zullen hebben. Er zal geen reclame mogen worden gemaakt voor huwelijksbureaux, waar zegsters, begrafenison dernemingen, correspon dentieclubs, geldleners en middelen om het roken af te leren. In het bijzon der zal worden gewaakt tegen het kwetsen van kinderen „physiek, zede lijk of geestelijk". De re clame moet „wettig, net jes, eerlijk en waar" zijn en de bepalingen zullen zowel naar de letter als naar de geest dienen te worden nageleefd. Koeien „Kunt u niet slapen? Kijk dan naar de koeien; die hebben het nog veel slechter" dat is de schrale troost, die dr. Clive Balch, een Britse bioloog, aan lijders van slapeloosheid geeft sinds hij een onderzoek heeft ingesteld naar de slaap- gewoonten van het hoorn vee. Balch is tot de con clusie gekomen, dat koeien hun leven lang vrijwel geen slaap genie ten. Als een koe zich op haar zij legt, krijgt zij prompt chronische indi gestie. Ais zij overeind gaat zitten, raakt haar spijsvertering weliswaar niet in de war, maar moet zij toch altijd de kaken blijven bewegen om t» herkauwen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5