Arbeiders in de V.S. eisen hogere Bijna 58000 stakers in de auto-industrie ZW! 49 Dr. J. J A. van Dijk terug van archeologische expeditie r CARLIER gaat Mens of Wolf? MARKTEN en VEILINGEN In de gehele wereld Levensstandaard der arbeiders hoger dan ooit Kleitabletten uit neo-Babylonische tijd in Uruk Warka Donzige huidjes Op weg naar de maan?.... De Vries negende in Route de France COPPI heeft „neen" gezegd VVV verspeelt zijn voorsprong naar Fortuna Nonington speelt drie keer een draw 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen 527ste STAATSLOTERIJ Kapitein T. E. Spier ridder M. WO. (sCMEtPVAARIBHtlC™) BIJ EXAMENS J DONDERDAG 9 JUNI 1955 PAGINA Senaat verhoogt het minimum-loon Examens Geld lon en. in Nederland met 69 pet. gestegen Kinderboekenweek Engelse T.T. DUBBELE ZEGE M.V. AUGUSTA Autoraces Zandvoort Rulander wint, maar Puck Brouwer verliest Kegelbond zal N.O.C. „het dubbeltje" betalen 68 schipbreukelingen in 195+ gered Tour de France Granen derde in Belgisch Limburg Nederlaag tegen BW, terwijl Eindhoven wint Accoord met Strasbourg Contracten bij D.H.C. Regen spelbreker waarschuwen tegen door A. Rutgers van der Loeff-Basenau 4e Klas 12e lijst Voor zuiveringsacties in West-Java By de autofabrieken van Ford en General Motors in de V.S. zyn nog steeds bijna 58.000 arbeiders in staking. De stakingen zyn niet officieel. De arbeiders van Ford hebben het werk in vier fabrieken neergelegd, waar men ontevreden is over de be palingen van een nieuw contract waar over men Maandag r.a een staking door 68.000 arbeiders overeenstemming had bereikt. In een aantal fabrieken wordt eveneens wegens plaatselijke grieven gestaakt. Vakbondsleiders hebben aangedron gen op beëindiging van de onofficiële stakingen bij General Motors. In een telegram wordt gezegd, dat dergelijke stakingen de nationale onderhandelin- §en over een nieuw arbeidscontract sa- oteren. In Pittsburgh, het Amerikaanse staalcentrum hebben ondertussen vak bondsvertegenwoordigers van 600.000 arbeiders van de Bethlehem, United States en Republic Steel Corporations aanzienlijke loonsverhogingen geëist. Bij drie andere staalmaatschappijen zullen later in de week looneisen wor den ingediend. Het huidige contract van de arbeiders in de staalindustrie loopt dertig Juni af. Voorts zal de vakbond van spoorweg personeel in Chicago voor zijn 215.000 leden een loonsverhoging van twee- en een halve dollar per dag vragen. De Amerikaanse Senaat heeft een door Democratische senatoren voorge stelde verhoging van het nationale mi nimum-uurloon van 75 dollarcents tot een dollar goedgekeurd. Dit is 10 dol larcents meer dan de verhoging, die President Eisenhower had voorgesteld, let voorstel moet nog worden behan- AMSTERDAM, 8 Juni. (G.U.) Bevor derd tot arts mevr. M. v. d. HoutVle- ming, J. W. Breukelaar, H. T. C. Neder- veen, W. Nijhoff, dr. J. Langman, Tj. de Reus, A. J. M. van Hasselt en A. A. J. van den Eijnden. Artsexamen le ged. R. Meijer, J. C. Stork (Amsterdam) en W. Strubbe (Hilversum). AMSTERDAM, 8 Juni (G.U.). Ge slaagd voor het candidaats examen En gels mej. E. Th. Schot (Amsterdam) en de heer A. A. Visser (Haarlem). LEIDEN, 8 Juni. Doctoraal scheikun de J. W. Vogelzang, Leiden en A. W. de Ruyter van Steveninck (cum laude), Leiden. Doctoraal geologie H. C. G. L. Meijer, Leiden, A. P. Audretsch, Den Haag en F. J. J- van Heijst, Oegstgeest. Advertentie spelen zenuwen een grote rol. Een beheerst examen doet U met Mijnhardt's Zenuwtabletten WAT Mijn harpt maakt is&OED deld door het huis van Afgevaardigden. Verhoging van het minimum-loon tot een dollar pgr uur zal automatisch leiden tot loonsverhogingen voor onge veer 2,1 millioen arbeiders, o.m. van de textielindustrie, de confectieindustrie de houtindustrie en de lederindustrie. In de gehele wereld is de levensstan daard der arbeiders hoger dan ooit te voren in het industriële tijdperk het ge val is geweest, zo deelt het Internatio naal Arbeidsbureau in zyn orgaan mede. In de zevenentwintig landen, die in lichtingen hebben verstrekt aan het In ternationaal Arbeidsbureau, waren de gemiddelde reële lonen in 1954 onge veer een kwart hoger dan voor de oor log. De gestegen koopkracht der arbei ders is voor een deel het resultaat van de omstandigheid, dat gedurende de drie laatste jaren de lonen dei industrie arbeiders in de meeste landen geleide lijk zijn gestegen, terwijl de prijzen der verbruiksgoederen betrekkelijk stabiel bleven. Volgens de gegevens van het In ternationale Arbeidsbureau zijn de lonen in Nederland van 1946 tot 1954 met 69 procent gestegen, terwijl de prijzen der verbruiksgoederen in het zelfde tijdvak een gemiddelde stijging van 44 procent ondergingen. In de overige belangrijke industrie landen waren de stijgingen der lonen en van de prijzen van verbruiksgoede ren respectievelijk als volgt: België 43 en 23 procent, Amerika 67 en 38 pro cent, Canada 92 en 51 procent, Mexico 77 en 67 procent, West-Duitsland 86 en 32 procent, Oostenrijk 118 en 107 pro cent, Denemarken 58 en 30 procent, Finland 265 en 147 piocent, Frankrijk 344 en 304 procent, Ierland 79 en 36 procent, Italië 72 en 27 procent, Noor wegen 78 en 41 procent, Engeland 48 en 41 procent, Zweden 110 en 42 procent Zwitserland 26 en 12 procent, Australië 149 en 104 procent en Nieuw-Zeeland 69 en 54 procent. (AFP) De Commissie voor de collectieve propaganda voor het Nederlandse boek organiseert dit jaar voor de eerste maal een Kinderboeken-week, die zal wor den gehouden van 27 October tot en met 2 November. In deze week zal, aldus de commissie, worden getracht op alle mo gelijke manieren de aandacht van kin deren en ouderen te richten op het kin derboek. Dezer dagen heeft het ANP een onderhoud gehad met de weleerwaar de heer dr. J. J. A. van Dijk, die als Assyrioloog van 10 November 1954 tot 15 Mei 1955 in Mesopotamië heeft vertoefd en onder meer tegenwoordig is geweest bij de opgraving van de 4000 a 5000 kleitabletten uit een ruïne heuvel te Uruk Warka, het oude cen trum van de Sumerische cultuur. De studiereis werd dr. Van Dijk moge lijk gemaakt door een subsidie van de Nederlandse organisatie voor Zuiver- Wetenschappelijk onderzoek. Het wetenschappelijk belang van de vondst, aldus dr. Van Dijk, bestaat daarin, dat men hier yoor het eerst een gesloten tempelarchief uit de neo- Babylonische tijd in handen heeft gekre gen. Wel waren er in de diverse mu sea grote aantallen kleitabletten van dezelfde inhoud en afkomstig van de zelfde plaats, als waarop het bovenge noemde archief gevonden is. De aan wezigheid van de tabletten vermeer dert de waarde van de vondst, omdat men nu ook de plaats kan bepalen, waar de reeds bekende tabletten door ,,roofopgravers" voor ongeveer 50 jaar gevonden werden om vervolgens in verschillende over de gehele wereld verspreide musea te belanden. Teza men met het thans gevonden archief maken deze tabletten het mogelijk we tenschappelijk vast te stellen in hoe verre koningen als Nabopalassar, Nebu- cadnezar en vooral Nabor.ide de oude Sumerische tempeleconomie wederom In het leven hebben geroepen. Afgezien nog daarvan, kunnen wij geen beschavingsperiode zo vroeg in de geschiedenis der economie beschrijven. Het is echter mogelijk en wordt moge- ïyk gemaakt voornamelijk door de thans gedane vondst ten opzichte van de Ba- byloniërs en de Sumeriërs. Het behoeft geen betoog, dat het eco nomische leven nauw verband houdt met de levensbeschouwing en de cul tuur. Zodoende kan zelfs een zo grote menigte van kleitabletten, die ons elk op zich zelf Vet zo terstond enthousiasmeren, een onmisbare scha kel worden in de historische reconstruc tie van het oude Nabije Oosten. De expeditie te Uruk Warka stond onder leiding van prof. dr. H. Lenzen en werd gefinancierd door het „Archae- ologisches Institut" te Berlijn en door de „Deutsche Orient-Gesellschaft". De staf werd gevormd door: prof. dr. Fal- kenstein uit Heidelberg, die de opgra vingen in een nieuwjaarsfeesthuis heeft doorgevoerd, dr. J. J. A. van Dijk als epigrafist, twee jonge architec ten en een fotograaf. Onze landgenoot heeft ongeveer 500 tabletten gecopieerd en ontcijferd en voorts de helpende hand geboden bij het reinigen, registreren en fotograferen der tabletten. De door dr. van Djjk gecopieerde tabletten blijven in Bagdad. De rest gaat voorlopig naar Europa om vervolgens naar pariteit te worden verdeeld. Het betreft hier ongebakken kleitablet ten en het spreekt van zelf dat het een heel nauwkeurig werkje is, om die te reinigen van het leem, waarmee zij uit de grond komen. Deze arbeid geschiedt door Arabieren, die aan de kleur van het leem kunnen zien of men met ta bletten te doen heeft. Is het leem nog vochtig, dan wordt dit eerst gedroogd en dan wipt men met de pen van een stekelvarken het leem van het kleitablet af. Vermeld dient tenslotte te worden, dat in de collectie de Liagreböhl te Lei den een groot stuk in het Sumerisch var; het Gilgamees epos is ontdekt. Advertentie IWIISAL baby vrior9in9 De Italiaan Ubbiali heeft op MV Au gusta de categorie 125 cc van de Engelse TT gewonnen. Hij legde de negen ronden van het „Clipse"-circuit (totaal 97.11 mijl) af in 1 uur 23 minuten 38 secon den. Zijn gemiddelde was 69.67 mijl per uur. In de 250 cc klasse ging de over winning naar de Brit' Lomas, eveneens op MV Augusta. Lomas had reeds de 350 cc gewonnen. De Duitser Schneider zegevierde op BMW in de race van de zijspan- klasse. De uitslagen luiden: 125 cc: 1. Ubbiali (It.) op MV Augusta, 1.23.38,2 (112.12 km/u.); 2. Taveri (Zwits.) op MV Augusta, 1.23.40; 3. Lat- tanzi (It.) op Mondial, 1.25.53; 4. Lomas (G.B.) op MV Augusta, 1.36 37. 250 cc: 1. Lomas (G.B.) op MV Augus ta, 1.21.38,2 (gem. 114,8 km/u.); 2. Sand- ford (G.B.) op Moto Guzzi, 1.22.29; 3. Müller (Did.) op NSU, 1.26.21; 4. Whee ler (G.B.) op Moto Guzzi, 1.29.44; 5. Chadwick (G.B.) op R D Special, 1.30.45. Zijspan: 1. Schneider (Did op BMW 1.23.14 (122.66 km/m.); 2. Bodice (G.B.) op Norton, 1.26.58,3; 3. Harris (G.B.) op Matchless, 1.28.22. Het staat thans vast dat aan de lijst van zestien voor de Grote Pry's van Ne derland, welke de KNAC op 19 Juni op het circuit van Zandvoort organiseert, ingeschreven race-wagens nog drie wor den toegevoegd. Ferrari zal namelijk met drie wagens uitkomen, die zullen worden bestuurd door Farina en Trintig- nant, terwijl de derde bestuurder nog nader zal worden aangewezen. Over de deelneming van Lancia, die met drie wagens heeft ingeschreven, zal tijdens een bespseking, welke de directieleden in de fabriek te Turijn zullen houden, worden beslist. Zoals men weet is overwogen dat Lancia tengevolge van het dodelijk on geluk van Alberto Ascari dit jaar niet meer aan races zou deelnemen, maar de mogelijkheid is niet uitgesloten dat men hierop zal terugkomen. Bij internationale athletiekwedstrijden, die gisteren in Wezel zijn gehouden, heeft Rulander de 200 meter gewonnen in de tijd van 22.8 sec. Tweede werd op dit nummer Neneux, Frankrijk, in 23.1. Puck van Duyne-Brouwer werd zowel op de 100 meter als op de 200 meter ge klopt. De uitslag van de 100 meter dames is: 1. Böhmer (Did.) 12.6; 2. Van Duyne- Brouwer (Ned.) 12.7; 3. Van Kuyck (Ned.) 12.8; en van de 200 meter: 1. Böh mer 25.9; 2. Van Duyne-Brouwer 26.1. De vier maal 100 meter estafette werd een overwinning voor Olympia, Den Haag, in 50.4. De Nederlandse Kegelbond heeft in zijn algemene vergadering het bestuurs voorstel om tot heffing van het NOC- dubbeltje over te gaan, aanvaard. Volgens het verslag 1954 van de Ko ninklijke Zuid-Hollandse Maatschappij tot redding van schipbreukelingen werd in dat jaar 48 maal een beroep gedaan op haar reddingboten, waarbij in 14 gevallen werkelijke hulp werd verleend. Bij deze hulpverlening konden in totaal 68 personen veilig aan land worden ge bracht; Alsof de machine op weg was naar een ver verwijderd doel ergens in het heel al, zo lijkt de Norton van Bos Mclntyre op te stijgen, wanneer deze motor-cou reur de sterk gewelfde Ballaughbrug passeert tijdens de motorwedstrijd om de Internationale Toeristen Trophee voor Junioren op het beruchte circuit van het eiland Man in het Engelse Kanaal. Mclntyre, die in deze race een 348 cc. Norton reed, eindigde als tweede met een minuut achterstand op Bill Louas, die op een Moto Guzzi over het parcours gierde. De gemiddelde snelheid van de winnaar was maar liefst 92,33 mijl per uur. Achtennegentig renners ziin gisteren gestart voor de eerste etappe van de Route de France, waaraan ook de Ne derlander Sjoerd de Vries deelneemt en die een verrassende Ierse overwinning heeft opgeleverd. In de beslissende fase van de striid vormde zich een kopgroep die bij Is- soire (100 km) 1(4 minuut voorsprong had. Twintig kilometer voor de finish spurtte de Ier Elliot zo fel dat alleen Bianchi zijn wiel kon houden. Tien kilometer verder werd een nieuwe de marrage van de Ier ook Bianchi noodlot tig, zodat Elliott onbedreigd als eerste door de finish kon gaan. Het klassement van deze etappe luidt: 1. Elliot (Ierland) 4 uur 30 min. 15 sec.; 2. Bianchi (Fr.) 4.31.29; 3. Busto (Fr.) '4.33.22; 4. Ruel (Fr.) 4.33.30; 5. Coupry (Fr.) z.t.; 6. Brun (Fr.) z.t.; 7. Meneghini (Fr.) z.t.; 8. Skeri (Fr.) z.t.; 9. Sjoerd de Vries (Ned.) z.t.: 10. Vil- lard (Fr.) z.t. Fausto Coppi zal niet deelnemen aan de komende Tour de France, zo heeft de leider van de Italiaanse ploeg Alfredo Binda bekend gemaakt. Ook de Italiaan se kampioen van 1954 Magni. de win naar van de Ronde van Italië, zal niet deelnemen aan deze wedstrijd. Magm zou niet deelnemen als Coppi thuis bleef. „Dit besluit is onherroepelijk", ver klaarde Binda, die verder aankondigde, dat de Italiaanse equipe voor de Tour er, naar alle waarschijnlijkheid, als volgt zal uitzien: Fornara, Coletto, Nencini, Conterno, Giudici, Benedetti, Defilippis, Bertoglio, Rosello en Monti. De definitieve samenstelling zal Zon dag in Rome worden bekendgemaakt. De Belg Clerckx heeft de eerste etappe Hasselt—Nieuwerkerken gewonnen van de Ronde van Belgisch Limburg (ama teurs) waarvoor 72 renners zijn gestart. Hij reed de afstand van 153 kilometer in 3 uur 47 min. Tweede werd de Belg Butsen en derde Cr an en (Ned.). Daarna volgden de Belgen De Meyere, Gryson. Depauw, Deferm, Niemegers, Chantrain en Reniers, allen in dezelfde tijd als de winnaar. De overige Nederlanders bezetten de volgende plaatsen: 19. Gelissen 3.47.15; 29/30 ex aequo Leo Stevens en Nieskens z.t.; 61. Leunissen 4.01.0; 66. Van den Brekel 4.01.45; 69 Lahaye 4.01.55; 70. Schoenmakers 4.02.0. De internationale schaatsbond heeft voorkeur uitgesproken voor Innsbruck (Oostenrijk) als plaats voor de Olym pische Winterspelen in 1960. Voor de voetbalcompetitie zijn gis teravond drie wedstrijden gespeeld. De belangrijkste waren ongetwijfeld Eind- hoven-Xerxes en BVV-VW. Eindhoven zegevierde royaal (met 6-2) terwijl VVV verloor van BW. VVV en Eindhoven staan nu, met nog drie wedstrijden te spelen waarvan twee keer tegen el kaar met een gelijk aantal punten op de eerste plaats in afdeling D. DOS zegevierde thuis tegen Veendam met 6-2. In afdeling D luidt de stand nu: VVV 23 14 7 2 35 49-17 Eindhoven 23 15 5 3 35 53-19 Ajax 23 10 11 2 31 48-22 Enschede 24 12 5 7 29 47-32 Graafschap 23 12 4 7 28 45-31 HVC 23 6 11 6 23 28-29 BW 23 9 5 9 23 33-37 RBC 24 8 7 9 23 38-46 Volewijckers 23 9 4 10 22 26-45 DFC 23 8 5 10 21 33-41 VSV 23 6 6 11 18 34-38 AGOW 24 4 5 15 13 30-49 Be Quick 22 4 4 14 12 19.53 Xerxes 23 2 7 14 11 19-43 Het is zo goed als zeker, dat de ex- VVV-speler Carlier, die op het ogenblik voor de Racing Club Strasbourg uitkomt, met ingang van 1 Juli a.s. voor Fortuna '54 te Geleen zal uitkomen. Carlier, die Dinsdag met Strasbourg tegen Fortuna uitkwam, heeft van die gelegenheid ge bruik gemaakt, om onderhandelingen met de Limburgse club te voeren. Men is tot overeenstemming gekomen en de directeur van Strasbourg heeft persoon lijk zijn toestemming gegeven. Hij wilde de kwestie echter, bij zijn terugkomst in Frankrijk, nog met zijn mede-directie leden bespreken. De eerste-elftalspelers van DHC, die 't volgende seizoen in de competitie be taald voetbal zullen uitkomen, zijn on der contract gesteld. Het ligt in de be doeling nog zes spelers te contracteren. Men wenst hiermee echter te wachten tot de transfermaand Juli, teneinde de handen nog even vrij te houden. (Van onze cricketmedewerker) De Nonington Cricket Club, een klein clubje uit het graafschap Kent in En geland, maakt deze week een korte tour door ons land, doch trof tot op heden alleen de j.l. Zondag fraai cricketweer. Op die dag werd tegen het Rotterdam se Victoria een draw gespeeld. (Victo ria: 124, Nonington 120 voor 7). De tweede match, tegen Still Going Strong, die Dinsdag op het fraaie ter rein van de Cricket Club Groenendaal gespeeld werd, eindigde eveneens onbe slist, daar in de namiddag de regen als spelbreker optrad. (Nonington 199 vooi 8; Still Going Strong 137 voor 6). Gisteren werd tegen een N.C.B.-elf- tal, wederom op het terrein van de C.C. „Groenendaal", aangetreden. Alhoewel tot des avonds 7 uur gespeeld werd, eindigde ook deze ontmoeting onbeslist, daar eerst, wegens de overvloedige re gen, tegen 12 uur begonnen kon worden. In deze match waren de cijfers: No nington C.C. le innings: 179. (L. Ring 59 (6 x 4, 1 x 6); L. Brown 61 (4 x 4), F. Ring 18 en R. Rye 16. Bowlingcijfers N.C.B.-elftal: A. Rutgers 6 voor 49; R. v. d. Luur 1 voor 48. Hakstege 0 voor 18 en A. Foortse 3 voor 58. Het Bondselftal restte 2% uur om de runs te maken, in die tijd bracht het 144 runs op het bord voor het verlies van 6 wickets, waarvan Lantinga 10, F. Konert 32, H van Eek 29, H. Stolk 21 en W. Rijnders 21 n.o. De Engelse bow lingcijfers waren: R. Wilding 3 voor 43, N. Garlinge 1 voor 44, F. Ring 1 voor 26 en R. Rye 0 voor 16. Advertentie Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Le verpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletje» stellen uw Inge wanden in staat weer op eigeD kracht to werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertra gen, neem dan tUdelbk Carter's Leverpilletje» om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet In de laxeer middelen-gewoonte. Haal direct Carter's Le- ▼erpilletjes. t 1-20 per flacon. 77 „En we halen zakken cement naar boven. Heb je wel eens gemetseld, Bart? Ik heb het op school geleerd." Hij keek zijn moeder aan met een triom fantelijke blik en rende weer vooruit. Ze keek hem na. Hij had dus op school leren metselen en hij had er niets van gezegd. Zij dacht aan zijn eerste tijd op deze school, toen ze nog maar net van Sylt waren gekomen. Op een dag was zijn klasseleraar naar haar toe ge komen en had tamelijk bezorgd gevraagd: Hoe oud precies is Uw zoon? Net twaalf nad zij gezegd. Ik heb hem boven op de speelwei gevonden, bezig met de aanleg van een weggetje; beu- ketakjes waren de bomen, twee rijtjes kiezels vormden de randen en hij ving kevers en torretjes om er op te la ten lopen. Hij speelt zulke kinderach tige spelletjes. Vind U dat gek? had zij geantwoord. Ja, zei hij aarzelend, ja, voor een jongen van die leeftijd wel, en hij had toch ook nogal wat mee gemaakt. Juist daarom, zei ze. Hij heeft afbraak gezien. Hi) wil bouwen. Hij heeft in jaren niet gespeeld en hij is twaalf jaar. Nu begirtt hij met een weggetje voor kevers en torren. En wat droomt hij daarbij, denkt U? Dat was r.u al meer dan een jaar gele den; sindsdien hadden ze hem blijkbaar stenen en cement gegeven. Daar kwam hij weer aanhuppelen met scheve sprongen, als een veulen. Zij lachte. „Waarom lach je, moeder?" „Je lijkt in niets op een roofridder," antwoordde ze. „Zou ik ook niet willen! Wat dacht je?" Hij gleed een eindje en viel bij na. Hij hield zich nog net overeind. „Rotkerels waren dat," zei hij en hij straalde hun toe. „Bart lijkt er wel een beetje op," zei hij. „Houd je mond," snauwde Bart, en zijn gezicht, dat al aan het ontdooien was, begon te trillen. „Een hele varentuin ga ik aanleggen", deelde Erlof mee. „Er groeien nier al lerlei soorten van varens in het bos. En dan leg Ik een rotstuin aan, aan de voet van de Zuidmuur van de to ren. Misschien leg ik ook een vijver aan. Maar dat zal wel moeilijker zijn." „Zonder water, ja," zei zijn moeder. ..Water draag ik naar boven," zei Erlof. „De oude put zal onbruikbaar zijn," zei ze. ,,Er moet een leiding van een uron zijn geweest, maar die moet eerst hersteld worden. Elke druppel drink water zul je voorlopig naar boven moe ten dragen." „Wat zijn nu die paar druppels drink water!" riep Erlof overmoedig. „Later," zei ze, „als de trekkers ko men zal elke dag al dat eten. alle melk. alle brandstof de berg opgedragen moeten worden. Al die broden, kilo's jam, zakken aardappelen, tientallen li ters melk Erlof bukte zich, pakte een handvol sneeuw, trachtte die tot een bal te kne den, maar ze was te droog. Als confet ti liet hij de sneeuw op zijn donker hoofd dwarrelen, tolde in het rond op één been en danste daarna weg. „Alles van later zorg, moeder, dat is alles van la ter zorg," schalde zijn stem over de stille besneeuwde bosweg. Maar hij kwam terug rennen: „Een hond moeten we hebben, moeder. Liefst twee. Grote, zwarte honden. Ik ga een hok voor Ken bouwen tegen de oude burchtmuur aan. Maar eerst moet na tuurlijk al het andere af zijn," voegde hij er zakelijk aan toe. Bart bleet zwijgen, maar zo nu en dan trokken zijn mondhoeken in eeo Bart werd geen ogenblik ongeduldig, glimlach. Ze liepen heel langzaam, zijn arm ble«f haar trouw steunen. Maar Erlof wenkte om de bocht van te weg. „We kunnen hier doorsteken!" riep h^„Niks doorsteken," bromde Bart, „daar is het nog steiler." En naar Er lof riep hij met een beweging van zijn hand: „Ga jij maar door, wij komen wel." Weg was de jongen als een pijl uit een boog. Boven, aan de voet van de toren, werd zelfs Erlof stil. Geweldig rezen de hoge rechte muren van de tien ver diepingen hoge toren boven hen uit. Sneeuw plakte tussen de grof gehou wen stenen die naar boven toe kleiner leken te worden. Op de kozijnen van de gedrongen, diep ingezette ramen lag de sneeuw in kleine witte kussens. Alles rondom was stil en wit, maar wel waren er eerder op de dag men sen geweest, want er stonden voet sporen. Een uit de rotsgrond gehouwen trap leidde naar de grote binnenhof achter de toren. Smetteloos wit en egaal lag het uitgestrekte plein binnen de vrij lage, gehavende muren, ook onder de sneeuw. Groene sparretakken met een lichte, witte last en fijn ver takte twijgen van de zware beukebo- men achter de muren bogen er over heen. Daarachter en er boven begon de hemel op deze late wintermiddag goud te kleuren. Als filigraanwerk stond het zwarte netwerk van de boom kruinen tegen de lucht. „Vandaag be klimmen we de toren," besloot Lene Stojke. Wat er ons ook in de weg komt," zei zij. Er kwam veel in de weg. Op de vloer van de onderste verdieping stond het water nu meer dan een voet hoog. In het beschadigde, vervuilde trappen huis vielen ze bijna over de hopen vuil, puin, rommel en dezelfde stinkende smerigheid die ze een jaar geleden ook in de „Valkenburg" had gevonden. Hogerop waren gaten in de muren ge schoten, maar ze waren onbeduidend. Van buiten leken de beschadigingen ernstiger. „Zelfs hier zijn dieven aan de gang geweest," zei Bart somber. De deuren naar de grote vertrekken op elke verdieping éér; waren uit de hengsels gelicht en weggehaald: er was water leiding geweest, maar de loden buizen waren gestolen; er hingen resten van electrische draden, waar armaturen waren weggerukt; er was niets, hele maal niets meer over van het vaste meubilair, dat er zich volgens het schrijven, dat Lene Stojke had ont vangen, behoorde te bevinden. De hele toren was uitgeplunderd. Een helse tocht woei door elk vertrek, geen ruit, maar dan ook geen één, was heel. En ook hier lagen de hopen afval, roestige blikken, glasscherven, vergane lorren en schimmelige papieren samenge- koekt tot lagen en hopen rottende taaie smerigheid. Langzamer en langzamer, stap na stap, beklom ze de toren. In dit tempo houdt mijn hart het by, dacht zij bijna verrasc. Bart bleet trouw achter haar. Erlof had zyn geduld niet kunnen be dwingen. (Wordt vervolgd) VRIJDAG HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.10 muz., 7.30 gram., 7.45 prot. pr„ 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 zieken, 9.30 huisvrouw. 9.40 gram., 10.30 prot pr„ 11.00 tenor, altviool en piano. 11.25 gram, 12.33 gram., 12.53 gram., 13.00 nws.. 13.15 thuisfront, 13.20 lichte muz., 13.45 gram.. 14.00 caus., 14.30 gram., 15.15 voordr„ 15.35 sopr., fluit en. piano, 16.00 caus., 16.15 zigeunermuz., 16.30 piano, 17.00 voordr., 17.20 gram., 17.40 beursber., 17.15 stemmen van overzee. 18.00 gram., 18.15 harmonie-ork., 18.35 cabaret, 19.00 nieuws. 19.10 regeringsuitz., 19.30 gram., 20.00 ra diokrant, 20.20 gram., 20.30 hoorspel. 21.00 muzikale caus., 21.35 piano, 21.55 orgel. 22.20 koorzang, 22.45 prot. pr., 23.00 nws., 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram., 8.00 nieuws. 8.18 gram., 8.25 vacantie- kalender, 8.30 gram.. 8.50 huisvrouw, 9.00 gym. vrouw, 9.10 gram., 9.40 schoolradio. VPRO: 10.00 caus., 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 kleuters. 10.40 gram., 11.15 voordr., 11.35 gram. AVRO: 12.00 twee piano's, 12.35 sport. 12.50 gram., 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 dansmuz., 13.55 beurs ber., 14.00 klarinet en piano, 14.30 voor dracht en litt. caus., 14.50 sopr. en piano, 15.15 lichte muz. VARA: 16.00 gram., 16.30 jeugd, 17.00 muzikale caus., 17.30 orgel en zang, 18.00 nieuws, 18.15 act., 18.20 Roemeens ork., 18.45 caus., 19.00 kinderen, 19.10 koorzang. VPRO: 19.30 :aus„ 20.00 nieuws, 20.05 boek, 20.i0 strijkkwartet, 20.30 caus. VARA: 21.00 lichte muz., 21.25 buitenl. weekoverz 21.40 Concertgebouwork. VPRO: 22.40 caus., 22.45 prot. pr. VARA: 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND. BBC. home service, 330 m: 12.25 gevar. muz., 15.00 ork.cunc., 21.45 gevar. muz., 22.15 recital. BBC, light progr.. 1500 en 247 m: 12.15 Philharm. ork.. 15.45 amus.muz 17.00 mil. ork., 21.00 ork.conc., 22.25 gevar. muz., 23.20 gevar. muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m: 12.00 gevar. muz., 13.15 amus.muz.. 16.00 kamermuz., 19.15 operettemuz.. 23.40 symph.ork., 0.25 rhythm.muz., 1.15 ge var. muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m: 12.30 kamermuz., 20.02 Werther, opera, 22.45 intern, solistenconc. BRUSSEL, 324 m: 13.30 gevar. muz.. 16.02 operamuz., 17.10 lichte muz., 18.00 Vlaamse liederen, 20.00 Ierse volksliede ren, 20.15 symph.ork. en solist. 20.10 symph.ork. en solist, 22.30 Chopin-wed- strijd. 484 m: 16.05 lichte muz., 17.25 viool en piano, 20.00 ork.conc. en koren. ENGELAND, BBC. European service. Uitz. voor Nederl. 22.00-22.30 Nieuws. Feiten v. d. dag en Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 en 76 m). HOGE PRIJZEN 2000 4311 1500 9375 17922 1000 5670 5972 400 1669 5159 5590 17519 200 1503 1894 4917 7222 7395 7825 8363 9390 10000 11668 12293 13274 13796 14184 14284 14430 15827 15839 16054 16797 16807 16872 17467 17599 18371 18635 1S728 1541 577 962 973 2030 123 789 799 3181 224 4103 195 653 687 5021 390 6005 118 816 849 7060 237 8028 031 730 886 9065 066 10029 132 986 11103 181 579 604 676 713 731 776 366 406 471 588 257 363 874 275 374 212 332 752 863 434 458 163 196 935 962 331 394 108 122 903 238 240 134 171 423 477 338 478 890 483 645 403 425 999 778 788 225 259 364 546 320 377 PRIJZEN VAN ƒ80 935 961 497 533 563 604 12145 181 253 363 663 667 640 680 739 746 18050 136 137 177 14050 278 298 347 640 641 590 600 617 68/ 15014 024 125 198 935 937 683 778 834 835 710 768 16010 078 112 160 645 /27 775 864 17074 077 091 105 738 778 835 867 18011 162 408 431 714 747 819 19050 187 537 538 644 661 729 971 20130 137 369 497 787 916 938 21054 103 131 215 746 983 561 606 673 719 556 560 903 923 279 284 421 506 674 731 375 414 822 952 195 386 385 523 740 975 213 243 838 940 178 313 904 988 336 368 940 973 498 713 558 751 527 665 892 481 583 449 539 536 546 590 612 827 931 566 578 264 276 335 350 388 434 436 493 NIETEN 348 359 473 556 448 610 660 705 786 965 749 758 252 453 643 688 811 833 419 444 994 406 532 744 777 667 747 1025 283 517 681 2044 293 698 9bl 3009 239 367 816 4015 177 376 563 936 5082 449 824 6022 309 504 741 7016 219 431 712 925 8035 359 618 969 9003 316 814 10001 218 454 602 801 11003 233 492 796 029 067 075 303 315 354 520 527 533 690 732 802 117 128 175 350 390 440 720 770 773 976 060 065 070 255 272 277 411 431 473 835 882 958 053 056 085 187 200 213 386 399 400 618 628 635 950 982 122 133 146 535 558 566 832 946 952 066 100 134 316 344 357 531 610 646 749 751 763 023 028 036 277 280 302 444 516 534 721 723 727 955 974 985 077 079 082 378 399 436 673 697 722 971 981 004 018 125 400 413 419 815 834 846 017 040 056 219 225 231 460 467 480 607 614 632 825 828 853 022 146 164 250 279 287 529 552 562 867 868 890 078 098 370 374 536 544 857 858 208 228 585 617 854 856 080 087 281 295 518 542 995 102 108 242 251 405 413 661 741 162 188 589 635 992 147 225 368 369 647 697 777 783 039 104 338 365 545 546 748 794 121 139 453 575 744 752 161 204 443 444 858 937 063 068 270 280 493 502 659 662 866 888 168 180 330 418 602 625 915 950 177 180 232 234 395 430 478 491 621 624 626 644 871 965 984 232 235 262 290 647 649 688 694 870 894 935 954 101 114 170 208 303 312 335 342 581 720 743 777 112 123 125 153 269 278 295 316 464 480 488 555 747 844 857 864 231 344 378 417 636 760 795 80S 255 272 374 450 702 708 785 889 123 126 369 379 555 558 840 843 289 291 470 502 719 726 949 987 171 179 382 392 654 683 877 922 184 249 303 308 577 582 588 591 816 864 922 963 265 277 526 577 946 955 086 142 310 313 508 575 679 722 954 998 184 203 422 425 736 749 960 989 287 295 715 797 968 987 203 215 409 429 576 598 749 776 213 230 478 479 756 779 18001 348 769 13092 432 627 867 14027 341 555 766 932 15010 284 542 872 16005 167 563 951 17003 141 253 653 824 955 18013 409 698 846 19012 236 480 687 955 20015 282 573 848 984 21004 096 313 542 691 005 016 036 397 471 482 784 803 808 093 109 112 443 480 494 707 716 768 915 969 973 037 039 066 371 403 407 579 582 584 767 769 857 945 967 976 039 069 121 342 344 350 546 579 582 901 950 978 014 041 04b 200 207 349 606 624 650 964 998 030 036 038 143 156 160 301 334 344 661 665 699 842 845 847 957 969 970 041 133 196 472 479 529 704 720 738 886 925 951 032 055 065 265 280 396 482 483 521 715 741 759 150 172 189 200 286 316 510 523 530 550 671 710 839 967 972 984 115 231 257 348 390 392 516 583 587 599 603 605 783 799 814 829 844 851 087 097 131 150 197 268 409 433 454 484 491 499 631 637 673 674 694 763 861 884 888 889 907 911 175 184 207 233 273 280 372 396 486 506 528 529 637 666 695 696 698 762 069 079 094 127 138 148 397 418 481 485 492 505 703 777 783 SIS 885 949 065 079 167 168 362 385 701 712 850 857 982 991 226 235 562 578 765 788 102 108 220 221 420 503 714 720 872 895 993 996 278 308 630 638 799 818 124 128 235 250 611 635 727 750 917 951 348 355 685 695 823 824 119 144 152 175 203 228 399 416 440 448 455 472 554 560 568 575 580 679 807 82g 859 909 919 950 036 066 073 105 201 238 242 247 248 293 313 400 411 423 424 455 489 541 652 669 674 678 716 718 724 730 826 851 881 886 913 917 922 939 943 966 997 006 014 036 041 061 078 085 093 094 102 124 151 2(10 212 221 226 261 276 336 362 385 389 406 423 508 521 531 570 579 589 590 594 657 658 680 685 709 736 799 871 875 943 968 Het heeft H. M. de Koningin behaagd te bepalen, dat in de registers van de kanselarij der Nederlandse orden zal worden ingeschreven als ridder der 4e. klasse der Militaire Willemsorde: de kapitein Tivadar Emile Spier, van het wapen der infanterie. Deze onderschei ding is kapitein Spier verleend wegens „het zich in de strijd onderscheiden heb ben door uitstekende daden van moed, beleid en Louw als commandant van de afdeling „speciale troepen groep Spier", welke voor een militair politiële taak was toegevoegd aan het 6e regi ment veldartillerie van de 7 December divisie in het tijdvak van Augustus 1947 tot medio 1949 in West-Java. Deze door hem uit inheemse vrijwilli gers samengestelde en naar hem ge noemde, van één peloton allengs tot een sterkte van ongeveer 250 man uit gegroeide afdeling wist de toenmalige eerste-Iuitenant Spier op een zodanige moedige, beleidvolle en succesrijke wij ze aan te voeren en tot een strijdvaar dige eenheid te vormen, dat aan hem in het toenmalige territoriaal gebied van de 7 December divisie (West-Java) de uitvoering van talrijke zuiverings acties werd toèvertrouwd. In de gedurende meer dan twee jaar door hem met grote onverschrokken heid en initiatief rusteloos voortgezette zuiveringsacties wist hij in het Soebang- se en daarbuiten, het bendewezen met aanzienlijke verliezen aan doden en wa pens te bedwingen, waartegenover ge ringe verliezen aan eigen zijde stonden AAGTEKERK 9 van Newcastle n. Brisbane. ALBLASSERDIJK 9 te Tampa. ALDABI p. 9 Fern. Nor. n. Antw. ALPHERAT p. 9 Rio Jan. n. Santos. BALI p. 9 IJmuiden n. Antw. BANTAM 6 te Bombay. DAPHNIS 7 te New Orleans. EENDRACHT 8 van Constanza n. Glasg. EOS p. 9 Alg. n. Thessaloniki. GROOTE BEER p. 8 Kp. Race n. Southampt. HEEMSKERK 9 te Genua. HELDER p. 9 IJmuiden n. Hamb. INDRAPOERA 9 te Southampton. IVOORKUST 9 te Dakar. KREBSIA 9 te Buenos Aires. LEMSTERKERK 8 van Bahrein n. Damman. LETO 8 te Rotterdam. MARKEN 9 te Rotterdam. MATARAM 9 te Baltimore. MIRZA 6 van Auckland n. Tarakan. NESTOR 8 te Bordeaux. NIGERSTROOM 8 te Dakar. OBERON 9 van Curasao n. Aruba. ORANJESTAD 8 90 m. W Cartagena Col. n. Aruba. OVERIJSEL p. 9 Kp. Guardafui n. Aden. SLAMAT p. 9 IJmuiden n. Antw. UTRECHT 9 van Pt. Said n. Napels. STAD BREDA p. 9 Madeira n. Antw. STAD SCHIEDAM p. 9 Tersch. n. Narvik. STAD VLAARDINGEN 8 te Vlaardingen. ALMDIJK 8 te Havanna. ALMKERK p. 9 Gibr. n. Antw. ARENDSDIJK 7 te Philadelphia. DALERDIJK 8 te San Francisco. ESSO DEN HAAG 9 van Ras Tanura naar Antwerpen. jAPARA KRL. p. 9 Babang n. Singapore. KIELDRECHT 9 van Madras n. Colombo. KOTA BAROE 9 te Suez. LAURENSKERK 9 te Pt. Said. MAUREEN verm. 9 van Bomboro n. R'dam. NOTOS 9 te Hamburg. POELAU LAUT 9 van Suez n. Belawan TARAKAN p. 9 Dungen. n. Houston. VAN SPILBERGEN 9 te Antwerpen. WILLEM RUYS 9 te Pt. Said. WONORATO 9 te Hoek van Holland. VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH 8 Juni. Op de markt werden aangevoerd 6097 stuks vee, zijnde 2106 runderen, 495 vette kalve ren, 653 nuchtere kalveren, 69 fokzeugen, 427 slachtzeugen, 39 lopers, 1823 biggen, 82 schapen, 11 geiten en 392 lammeren. De prij zen waren als volgt: melk- en kalfkoeien van f 700—990 p. st., guiste koeien van f 475 —775 p. st„ zware boven not., kalfvaarzen van f 570920 p. st„ klamvaarzen van f 480 —580 p. st., guiste vaarzen van f 515675 p. st., pinken van f 385485 p. st., graskal- veren van f 230330 p. st., nuchtere fokkal- veren van f 90—145 p. st., nuchtere slacht- -.alveren van f 38—50 p. st., zware soorten f 57.5082.50, lopers van f 6575 p. st., big gen van f 30—52 p. st., drachtige zeugen 250330, weischapen f 6565 p. st., ooien met lammeren f 150215 p. st., weilamme ren 5078 p. st., Aanvoer slachtvee: 926, prijzen: extra kw. vaarzen tot f 3.05, lekw. f 2.70—2.80, 2e kw. f 2.55—2.65, 3e kw. f 2.30 —2.40, worstkoeien f 2.10—2.25, vette stieren f 2.402.70, alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren: prima soorten 2.402.70 middens, f 2.102.30, nuchtere siachtkaive- ren f 1.051.25, zware soorten f 1.301.75. Slachtzeugen f 1.30—1.36. Jonge slachtvar- kens f 1.42—1.52 alles per kg lev. gew. KAASMARKT WOERDEN 8 Juni. Aange voerd 212 partijen. Prijzen: eerste soort f 2.19—2.28, tweede soort f 2.12—2.18, extra kwaliteit tot f 2.45. VEILING VENLO 8 Juni. Bloemkool A 81, B 24, Bonen: Wagenaars I 154161, I z. dr. 158—185, Servus 1/8, Champignons I 248—277, III 106—112, Kool: Savoyen A 18—25, Spits kool 3440, Peen, rode bospeen 5361, Peu len 1 125181, Radijs 8, Rabarber 78.50, Sla natuur A 47.20, Spinazie I 9.5012.60, Soepgroen 13.70, Tomaten A 119120, B 110—111, C 111—116, CC 80, Bonken 89—96, Aardbeien A I 290, A II 220—280, Asperges AA extra 190—203, A id, 189—195, B id. 182— 188, AA I 187—189, A I 168—174, B I 171— 175, C I 145—154, D I 51—53, E I 44—55. Al les in guldens per 100 kg/stuks/bos. VEILING TIEL, 8 Juni. Eerste notering is eerste soort, tweede notering is tweede srt. Appelen: Eijsdener Klumpkes 2431 Gol den Delicious b-a 7391 eerste 3963 Goudreinette b-a 2638 eerste 2232, twee de 5—22, Grondsv. Klumpkes 2023 7—14, Jonathan verpakt 3573 b-a 2546 eerste 1434 tweede 1025, Rode Keuleman 815 37, Witte Keuleman 6—13 3—7, Zuur kroet per 100 kilo 100400. Peren: Brederode 25 —32 1020, Provisiepeer 1719 Smt Re- my 2230 1322, IJsbouten 2024 1417. Aardbeien: Bak eerste 305365 tweede 225 —200, koude grond 180200, ales in ets. per kilo tenzij anders vermeld. Handel iets williger. Aanvoer appelen afnemend, maar nog vrij belangrijk. De eerste aard beien van de koude grond werden heden aangevoerd door W. v. d. Werdt uit Dreu- mel en gekocht door H. Peters uit Tiel VEILING POELDIJK 8 Juni. Tomaten "A f 4.90—5.90, B f 4.50—5.40, C f 4.50—6.00, CC f 3.304.50, grof f 3.50—4.50, alles p. bakje van 5 kg. Aanvoer Tomaten 55.000 kg. Drui ven: Frankenthalers f 4.005.40, Golden Champion f 9.009.50, Aardbeien f 2.104.00 Perziken f 1.251.40, Dubb. Rode bessen f 5.20—5.50, Prinsessebonen f 1.75—2.40, Snij bonen f 1.701.95, Nieuwe Aardappelen 43 60 ct. Poters 48—55 ct. kl. poters 4655 ct. kriel 39—50 ct. Andijvie 45—54 ct. Spinazie 8(412 ct. Stoofsla 1621 ct. Postelein 13 -16 ct Rabarber 9 ct Spitskool 30 ct Krom me Komkommes 33 ct alles per kg Bloem kool (6) 26—38 ct (8) 22—27 ct ((10) 20— 23 ct. (15) 9 ct. (aanvoer pl.m. 90.000 st.) Komkommers A 3538 ct. B 28 ct. Perzi ken (3) 43—49 ct. (4) 33—42 ct. (5) 18—29 ct. (6) 1014 ct. Pruimen: Golden Japan 11 25 ct, June Blood 12—26 ct. Ontario 34 ct.; Paprica 32 ct. alles per stuk. Sla A 2 f 3.50 —7.00, B f 5.50, B 2 f 2.504.50, Pepers f 3.303.90, alles per 100 stuks. Peen 50 —62 ct. Selderij 8(411 ct. Kroten 8 cL alles per bos. GERSTTERMIJNMARKT R'DAM 8 Juni. Alle termijnen niet genoteerd. KOFFIETERM1JNMARKT R'DAM 8 Juni. Stemming: vast. Omzet 67(4 ton. Noterin gen: Juli 235, Sept. 204205(4 (ged. 204%), Dec. 189—189(4, Mrt. 181—182 (ged. 181(4), Mei 177—178 (ged. 177(4), Juli 170(4—171 (ged. 171). KOFFIETERMIJNMARKT A'DAM 8 Juni. Stemming: prijsh. Omzet: 75 ton. Noterin gen: Juli 236—240, Sept. 203%—204, Dec. 189—189(4, Mrt. 180(4—181 (ged. 1.80(4, Mei 176—177, Juli 172>4—173!2. MA1STERMIJNMARKT R'DAM - 8 Juni. Juli 27.00, Sept. 26.30, Nov. 25.80, Jan. 25.75.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7