Enige vrouw aan boord bij de 22 geredden BEMANNING IN PANIEK SCHLÜTER Komt U ook eens kijken in Moskou? RUSSEN accoord met conferentie van Vier op 18 Juli in Genève rijdt op tankwagen in Het was alsof wij rond zwommen i een poel van vloeibaar vuur Mishandeling en honger op Pools „schip des doods" Stout stukje bergingswerk van Nederlandse matrozen Molotov gestrand neemt ontslag Molotov tot Faur en Pi nar: LUIPAARD uit Referendum in Saarland Expressetrein Zonnig en iets warmer Z.-Vietnam eist basrbermim>- Straaljager bij Koblenz neergestort r Oud-SS'er circus ontsnapt Visies op de veiligheid weer elf jaar ondergedoken General Motors sluit twintig fabrieken VRIJDAG 10 JUNI 1955 o 79ste JAARCANC No. 26316 Als een hel Mogelijk nog dit jaar Bomaanslag op Sovjet-ambassade te Stockholm ITALIAANSE REGENJASSEN Slai* in de lucht? Twee doden Vlammende brandstof lekt op drie auto 's BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 1. 1. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIElARIEE 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Scheepsramp op Noordzee eist twintig slachtoffers Overlevenden van de ramp op de „Johannishus" bij hun aankomst in Dover, waarheen zij door het Nederlandse schip „Arak" gebracht zijn. In hun midden mevrouw Ina Svensson, de echtgenote van de eveneens geredde eerste machinist van de verongelukte tanker. De reddingsboot van Ramsgate maak- het onder Panamese vlag varende te gisteravond een einde aan de twijfel vrachtschip „Buccaneer", werd ge- over het i°t van de negentien vermiste staakt. Doordat een van de geredden Zweedse en Duitse zeelieden van de later aan zijn verwondingen is bezwe- tanker „Johannishus". Er kunnen on- ken, heeft de scheepsramp in totaal mogelijk nog overlevenden zijn, meldde aan twintig opvarenden het leven ge- de kapitein. Het zoeken naar drenke- kost. Onder hen bevinden zich de kapi- lingen van het Zweedse schip, dat gis- tein en de twee stuurlieden. Tweeëntwin- teren in de vroege morgenuren op de tig overlevenden zijn in Engeland aan Noordzee een aanvaring had gehad met wal gebracht. De brand, die onmiddellijk na de oord in Schiedam te dokken. Woensdag botsing aan boord van beide schepen had het schip deze werf verlaten en ontstond, was aan boord van de ,,Buc- een dag later keerde het er gehavender caneer" na enige tijd onder controle dan ooit in terug. Het schip heeft een gebracht. Gistermiddag is de vracht- gat aan de stuurboordsboeg en het liet boot op eigen kracht de Nieuwe Water- een oliespoor achter toen het de Rot- weg binnengevaren om bij Wilton-Fijen- terdamse haven binnenvoer. Overlevenden van de ontplofte Zweedse tanker „Johannishus" in Margate. De geweldige vuurzee aan boord van de „Johannishus", die zulke rampzalige gevolgen heeft gehad, heeft tot in de loop van de middag gewoed. Terwijl verscheideni andere schepen geen kans zagen het bran dende en smokende schip te naderen is de Nederlandse sleepboot „Maas" uit Rotterdam er in geslaagd een sleepkabel vast te maken. Drie leden van de bemanning, matroos J. Sebel, lichtmatroos jG. Brokke en lichtma troos J. J. Brouwers, haalden daartoe een stout stukje uit. Ondanks de ver stikkende rook, die opsteeg, sprongen zij over op de „Johannishus" en brachten een sleepverbinding met het voorschip tot stand. Vervolgens heeft ook de Engelse sleepboot „Rumania" weer een poging gedaan op het ach terschip vast te maken, doch door de nog steeds grote rookontwikkeling werd de bemanning even later ge dwongen weer los te gooien. De sleepboot „Maas" heeft daarna i redden door overboord te springen, de tanker in de richting van de Neder- Woest met hun armen om zich heen landse kust gesleept. In de loop van de nacht heeft ook de sleepboot „Blan kenburg" van L. Smit en Co's inter nationale sleepdienst de „Maas" en de voor een groot deel uitgebrande tanker bereikt. Na de pogingen die de „Blan kenburg" vanmorgen bij het eerste dag licht heeft ondernomen om ook vast te maken, hebben de kapiteins van de sleepboten beslist de tanker naar de Nieuwe Waterweg te slepen. De geredden, die met verschillende boten drie o.a. met de Nederlandse kustvaarder „Arak" in verschillende Britse havens aan land zijn gebracht, hebben in hun relaas over de doorge stane verschrikkingen verteld, dat en kele minuten na de botsing het gehele, 11.000 ton metende tankschip in brand scheen te staan. De bemanning, waarvan het grootste gedeelte in bed lag, geraakte in paniek. Verscheidenen zijn uit hun slaap opge schrikt door kreten aan dek. Zij renden uit hun hutten, maar toen zij aan dek kwamen, stond het schip al in lichter laaie, terwijl ook de zee bedekt was met brandende olie. Een der reddingsboten was vernield en in de tweede wisten zich slechts drie mannen te redden. De anderen konden slechts pogen zich te slaand, probeerden zij buiten het bereik te blijven van de muur van vlammen, die het brandende schip omgaf. „Het was alsof wij rondzwommen in een grote poel vloeibaar vuur," vertel de de zestigjarige Albert Melin, een Duits bemanningslid van de „Johannis hus". Terwijl het schip met grote snel heid bleef doorvaren sprong hij met een groot deel van de bemanning overboord van de achtersteven, omdat alleen het zog van het schip vrij was Van branden de olie. Stig Svensson, de eerste machinist, wekte onmiddellijk na de botsing zijn 33-jarige echtgenote, Barbro Svensson, de enige vrouw die aan boord was. „De zee brandde als een hel", zei hij vanavond na zijn aankomst in Mar gate. „Ik wist Barbro te bewegen de sprong te wagen. Gelukkig kwam zij op een plaats in zee terecht waar geen brandende olie dreef. Daarna sprong ik zelf overboord. Mevrouw Svensson, die in Dover aan land werd gebracht, barstte in tranen uit toen zij vernam dat haar man ook gered was. Al zwem mend hadden zij elkaar uit het oog verloren. De Russische minister van buiten landse zaken Molotov eu Russische af gevaardigden naar de Verenigde Naties bevinden zich onder de 600 passagiers, die de nacht in Cherbourg moesten door brengen, omdat de aankomst aldaar van de Queen Elizabeth" door de Britse havenstaking vertraagd is. De boot had er gisteravond moeten zijn, maar is pas vanochtend uit Southampton aangekomen. Molotov was eregast op een door de plaatselijke autoriteiten aangericht maal en bracht de nacht (loog op de sub prefectuur. Dr. Leonhard Schliiter, wiens neo-na- zistische verleden een internationale controverse ontketende, toen hij vorige maand werd benoemd tot oultuur-minisjj ter van de staat Neder-Saksen, heeft gis teren zijn ontslagaanvrage ingediend. Premier Hellwege zal het ontslag aan vaarden, zo wordt officieel medege deeld. De regeringscommissie die be noemd was om de zaak te onderzoeken, heeft verklaard dat de tegen Schliiter ingebrachte beschuldigingen van zo al gemene aard zijn, dat zijn „democra tische goede trouw" niet kan worden ontkend. President Hellwege had Schliiter voor onbepaalde tijd met verlof gezonden na dat Schlüters partijvoorzitter, Thomas Dehler van de Vrije Democratische par tij, de nieuwbenoemde minister niet lan ger steunde. Schlüters benoeming had geleid tot een studentenstaking op de universiteit van Göttingen en tot het ontslagnemen van de rector en de se naat. Andere Duitse universiteiten zijn daarna tot soortgelijke acties overge gaan. Op 1 Juni hadden 3 nobelprijs- winnaars, waaronder dr. Otto Hahn uit Göttingen en 14 andere wereldberoemde geleerden Hellwege een telegram ge zonden waarin zij Schlüters benoeming een rechtstreekse bedreiging van de academische vrijheid" achtten. De 33-jarige Schlüter heeft alle be schuldigingen van de hand gewezen die naar hij aanvoerde ongegrond wa ren verklaard door het ministerie van Justitie van Neder-Saksen en een juri dische staatscommissie. Desondanks verklaarde hij zijn ambt niet te kunnen blijven bekleden. (Reuter-UP) (Van onze Parijse correspondent) Alle Fransen roemen luide de hartelijk- heid van Molotov ondanks het feit dat PARIJS, hedenmorgen. hy bijna een zware diplomatieke teleur. Tussen twee treinen in heeft Molotov stelling ging boeken toen hij de kazen gisteren in Parijs de maaltijd op de zag aankomen en een loflied ging zin- Quai d'Orsay gebruikt. Uitgenodigd door gen op de onvolprezen Camembert, die de Franse minister van Buitenlandse echter niet op de schaal lag. In alle Zaken, de heer Pinay, zou Molotov zelt stilte werd dit gemis door de Franse de wens te kennen gegeven hebben ook gastheren snel goedgemaakt. De harte- de Franse premier Edgar Faure te wil- lijkheid van het bezoek is zelfs zo groot, len ontmoeten, aldus de officiële tekst dat er een uitnodiging aan de Franse van de mededeling. De gesprekken tij- staatslieden gericht is naar Moskou te dens het déjeuner schijnen van een op- komen. Natuurlijk niet minder dan vallende hartelijkheid geweest te zijn. Adenauer! Tegen het aanbreken van de dag is gisteren in Durban een luipaard erin geslaagd uit het circus te ontsnappen. Een neger-nachtwaker, die een dutje was gaan doen, ontwaakte ruw, omdat de dekens weggetrokken werden. Sla perig staarde hij toen de luipaard in de ogen. Hij slaakte een gil en maakte zich uit de voeten, achterna geblikt door de grote „kat" die met de deken tussen zijn kaken geklemd een wat suffe indruk maakte. Een olifant diende de luipaard een tik toe, waardoor de geschrokken vluch teling wild werd en twee Shetlandse ponnies doodde. De circusdirecteur, die inmiddels wakker was geworden, greep een keukenstoel en zette de ach tervolging van de naar buiten gerende luipaard in. De politie werd gewaar schuwd en ging aan de jacht meedoen met vijf overvalwagens. Het incident eindigde er mee, dat het ontsnapte dier op het station een lege spoorwagon binnenvluchtte en door de politie werd afgemaakt. Uit betrouwbare bron verneemt UP dat binnen een maand of zes, en mo gelijk in December, in het Saarland een referendum wordt gehouden, waarbij de bewoners van dit gebied kenbaar kunnen maken of zü de „Europse sta tus" wensen te aanvaarden. Dit bericht maakte gisteravond grote indruk in Parijs. Doch hedenmorgen werd officieel gepreciseerd, dat er van een politiek of diplomatiek bezoek geen sprake was geweest, maar dat Molotov zo maar eens gezegd had in goede luim: komt U ook eens kijken in Moskou? Een algemeen gestelde toeristische opwek king dus! De bekende hartelijke toon van de ge sprekken schijnt vooral gediend te heb ben om te voorkomen dat op de officiële zakelijke besprekingen vooruitgelopen zou worden. Van Franse zijde deelt men plechtig mede, dat er geen ernstige be zwaren van Molotov geuit zijn tegen de door de drie mogendheden voorgestelde plaats en tijd: Genève, 18 Juli. Dit stond echter ook reeds in de Russische nota. Na het déjeuner met Molotov gaf de heer Edgar Faure zijn gebruikelijke we kelijkse persconferentie, waar hij na tuurlijk met tal van nauwkeurige vra gen werd bestormd, waarop de minister president even natuurlijk met brillante algemeenheden antwoordde. De heer Faure was bijzonder ingenomen met de door Molotov nadrukkelijk gestelde noodzaak tot een beter en nauwer con tact tussen de landen te komen. Men zou zo zeggen, dat, als dit nog niet ge beurd is sinds jaar en dag, dit niet de schuld is van de mogendheden aan deze zijde van de Russische grens. Natuurlijk heeft de minister-president er ook aan toegevoegd, dat een beter contact met Rusland niet mag uitlopen op een ver koeling van de betrekkingen tussen de Westelijke mogendheden. De algemene tendenz van het ge sprek schijnt wel geweest te zijn al- Z. K. H. Carl Guslaaf, kroonprins van Zweden en zijn zuster, prinses Desirée, tijdens een parade in Stockholm. De express-trein Milaan-Parijs is gis teravond op het station van Premosello bij de Domodossola op een goederen trein ingereden, waardoor een tankwa gen, geladen met benzine werd open gereten en in brand geraakte. Het sta tionnetje was onmiddellijk in een vuur zee herschapen. De machinist van de trein werd gedood: de stoker liep ern stige verwondingen op. Een veertigtal personen liep lichte verwondingen op. (UP) De politie van Stockholm heeft gis teravond enkele deskundigen gezonden naar een huis, waarin kantoren van de Russische ambassade zijn gevestigd, na dat de concierge telefonisch een ontplof fing had gemeld. Op het terrein van de ambassade zou een bom zijn geworpen. Een function- naris van 't Zweedse ministerie van bui tenlandse zaken heeft tegenover de Russische ambassadeur, Constantin Rodjonov, verklaard het incident te be treuren. (AFP-Reuter) gemene broederschap als voorspel op een algemene ontwapening. Tenslotte heeft de minister-president nog eens onderstreept, dat een Europees veilig heidssysteem een eerste etappe dien de te zijn op de weg naar algemene veiligheid. Reeds in Berlijn heeft Mo lotov voorstellen gedaan voor een or ganisatie van de Europese veiligheid. De vraag is maar of beide visies op de veiligheid thans samen willen val len. In de Franse hoofdstad kwam dit be zoek bijzonder wel uit om de gedrukte stemming, die ontstaan was door Mos- kou's uitnodiging aan Adenauer, een beetje weg te wissen. De wezenlijke ongerustheid van Frankrijk, dat zich nu reeds door dit op de voorgrond treden van Duitsland onaangenaam verrast voelt, valt hiermede echter niet weg. De strijd tussen de voormalige E.D.G.- voorstanders en -tegenstanderse leeft tot in het hoogste niveau weer op. De E.D.G.-voorstanders wijzen namelijk op het feit, dat zij helaas al te snel gelijk beginnen te krijgen in hun voorspellin gen. Het vriendelijke Moskou slaagt er uitstekend in de oude wantrouwige di plomatieke routine in Europa glim lachend te herstellen. (Van onze weerkundige medewerker) De laatste dagen konden wij het weer niet anders dan ongunstig noemen. De koude Noordoostenwind met een tem peratuur van 11-13 gr. C. maakte het zelfs in huis nog onaangenaam. De ko mende dagen zal een gebied van hoge luchtdruk, dat over Schotland en de Noordzee naderbij komt, voor zonnig en droog weer zorgen. De wind die van daag nog koud en Noordelijk is, gaat afnemen. Vooral in de zon zal het op het strand tijdens het weekeinde mooi weer kunnen zijn, maar het zeewater, dat een temperatuur van ongeveer 11 gr. C. heeft, blijft nog te koud. Op het strand aan de Noordzee verwachten wij de komende dagen een temperatuurstij ging tot omstreeks 15 gr. C. of enkeie graden hoger. Advertentie (Tot Zaterdagavond) Wisselend bewolkt met flinke op klaringen. Bijna overal droog weer. Iets minder koud. Krachtige tot ma tige wind tussen Noord en West. Zon: 4.22-21.00. Maan: - tot 10.18. De directie van de General Motors Corporation in de Verenigde Staten heeft gisteren bekendgemaakt met in gang van vandaag 20-van de 111 fabrie ken van de maatschappij te zullen slui ten. Hierdoor komen 60.000 arbeiders zonder werk. Volgens de bekendmaking is deze sluiting nodig in verband met een te kort aan onderdelen veroorzaakt door onofficiële stakingen van arbeiders uit protest tegen een vertraging in de loon onderhandelingen tussen General Mo tors en de vakvereniging van arbeiders w de auio-industrie. Te Koblenz is een Amerikaanse Sabre- straaljager neergestort. De piloot werd op slag gedood. De brandstof, die tij dens het neerstorten van het vliegtuig uit de tank lekte, kwam vlammend te recht op drie auto's die op Rijksver keersweg no. 9 reden. Een der Duitse automobilisten verloor hierbij het leven. De beide andere liepen ernstige brand wonden op. Een huis op de plek van het gebeui'de vatte vlam, maar het vuur kon spoedig bedwongen worden. De wrakstukken van het vliegtuig en de beide auto's versperden geruime tijd de spoorlijn Koblenz-Mainz en het ver keer op de rijksverkeersweg. (UP) Zuid-Vietnani heeft bij de Internatio nale Bestandscommissie een eis inge diend, dat de vluchtelingen, die uit Noord-Vietnam komen, beschermd zul len worden tegen mishandeling op het Poolse „schip des doods", de „Kilins- ky", dat de vluchtelingen naar Zuid- Vietnam brengt. De „Kilinsky", is het enige schip, dat zich mag ophouden in de territoriale wateren van Noord-Viet nam teneinde vluchtelingen aan boord te nemen, die naar het Zuiden willen. Noord-Vietnamezen, die met het schip naar Saigon kwamen, zeiden, dat op de laatste reis niet minder dan 7 vluchte lingen door honger en mishandeling om het leven kwamen en in zee geworpen werden. De termijn voor de uitwisseling van vluchtelingen is enige tijd geleden ver lengd tot 20 Juli aanstaande, maar vele Noord-Vietnamezen die naar Zuid-Viet- nam willen, zullen zich wel tweemaal bedenken voor zij zich aan boord van de „Kilinsky" inschepen nu de berich ten over „gruwelijke toestanden" op het schip langzaam doorsijpelen. De mees te vluchtelingen zijn arme lieden, maar ieder moet voor zijn eigen voedsel be talen, terwijl er bijna geen water ver strekt wordt en de mensen voortdurend scherp bewaakt worden door gewapen de Vietminh-soldaten. De toestanden aan boord schijnen echter ingrijpend te wijzigen, wanneer het schip met een handvol vluchtelingen, die naar Noord- Vietnam terug willen, uit de haven ver trekt. Het een is dan gratis en over vloedig, terwijl de Vietminh-militairen in plaats van wapens muziekinstrumen ten gaan hanteren. Via de Franse vertegenwoordigers bij de bestandscommissie heeft de Zuid- Vietnamese regering nu verzocht een vluchtelingencentrum in Noord-Vietnam op te richten, dat onder toezicht van de Bestandscommissie zou moeten komen te staan. Verder heeft Zuid-Vietnam verzocht om vluchtgangen uit Noord- Vietnam slechts met Amerikaanse en Franse schepen te laten vervoeren. Zuid-Vietnamese regeringstroepen zijn tot 70 kilometer doorgedrongen in ge bieden die als bezet door de Hoa Hao- secte werden geacht, zonder op verzet te stuiten. Er werd alleen een kleine munitie-opslagplaats ontdekt. Reeds wordt gevreesd dat het offensief van de regeringstroepen een slag in de lucht zat blijken. Een Jonge Oostenrijker heeft zich elf jaar lang iii de kelder van een boerde rij in Normandië schuil gehouden, om dat hij vreesde ais oorlogsmisdadiger te zullen worden gearresteerd. De (hans dertigjarige Friedrich Stangl die deel uitmaakte van een Duitse S.S.- devisie, was toen de Duitse strijdkrach ten zich uit Frankrijk terugtrokken, bij een Franse familie ondergedoken. De Westduitse douanebeambten heb- hen hem, toen hij illegaal de Frans- Duitse grens wilde oversteken, gearres teerd. De man, die zijn kelder nooit bij dag had verlaten, wilde, nadat hij van het sluiten van het Oostenrijks staatsverdrag had gehoord, in Oostenrijk papieren halen, die hij nodig heeft om te kunnen trouwen. Hij zag er verwil derd uit en was lijkbleek. Op het vliegveld le Bourget bij Parijs is een automaat geplaatst, om binnen komende luchtreizigers te kunnen ver welkomen met een welriekend ruiker tje. Een muntstukje in de gleuf en je krijgt een fris en fleurig bouquet bloemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1