Schoolwet-Collard in eerste lesing aanvaard Belgische Kamer hield zitting van twee dagen I ROXASECT Geen erkenning van O.-Duitsland Ook niet na overleg met Moskou L „Scheveningen van vroeger" herleeft in diorama Spaak las een politieroman Onderhandelingen diamantbedrijf mislukt Attlee blijfl KONINGIN ELIZABETH OPENT PARLEMENT OP SOBERE WIJZE Uitbreiding Senaat is practisch seker Yon Brentano in radiorede: Onvoorwaardelijk Mens of Wolf? De tijd voor de vredestichters is nu gekomen Eén etmaal in oud Scheveningen samengeperst in een kwartier WRICLEY MOTTEN K. INSECTEN I I VRIJDAG 10 JUNI 1955 PAGINA De Band)arne gar a-zaak Nederlander uit voor arrest ontslagen De seniliteit van Dalton Tegen en andere MICRO-MIST s ÜK micro-mist Liturgische studiedagen voor onderwijzers San Filippo Neri bijeen in Den Bosch In Zuid-Afrika: kAuW heerlijk - verfrissend houdt u in topvorm in uw werk en bij sport door A. Rutgers van derLoeff-Basenau Nehroe in Moskou: Examens „Levende" expositie Speciale effecten Voor het goede doel (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen De Belgische Kamer heeft gister avond na een marathonzitting, die se dert Woensdagochtend bijna onafgebro ken duurde, het schoolontwerp van de socialist Coliard in eerste lezing goed gekeurd. Het debat, dat in tegenstel ling tot veler verwachtingen tot het be gin dezer week in een opmerkelijke kalmte was verlopen, nam vanaf Dins dag een andere wending. Aan socialis tische zijde werd er onverwacht een strakkere houding aangenomen nadat het bureau van de Kamerfractie van deze part" had besloten dat geen enkel amendement van de CVP nog zou wor den aanvaard en dat het ontwerp des noods ten koste van e. .1 of twee nacht zittingen deze week diende te worden goedgekeurd. De CVP nam als ant woord hierop haar toevlucht tot een sys- Een woordvoerder van de Diamond Corporation te Londen heeft de geruch ten tegengesproken, dat een Londens syndicaat voornemens zou zijn de toe wijzing van diamenten voor Nederland te staken, in verband met de reeds twee maanden oude staking van diamant slijpers, welke de diamantslijperijen in Nederland stil ligt. Het College van Rijksbemiddelaars heeft Woensdagavond in aanwezigheid van vertegenwoordigers van de Stich ting van den Arbeid, een informatieve bespreking gehad met partijen betrok ken bij het conflict in de diamant industrie De besprekingen hebben niet tot re sultaat geleid. Een Nederlandse verdachte in de zaak Bandjar-negara gisteren uit voorarrest ontslagen. De heer E. I. M. Versteegh de 53-jarige administrateur van de on derneming Bandjarnegara, die de rechts zittingen in een rolstoel moest bijwo nen wegens gestoorde bloedcirculatie in de benen, heeft thans stadsarrest gekre gen, zulks op verzoek van de verde diger, mr. Boegheim, die een medisch attest overlegde. De mede-verdachten Schmutzer en Caton blijven in arrest. tematische obstructie en dwong over elk amendement (in totaal waren er een stuk of honderd) een hoofdelijke stem ming af. De zitting, die Woensdagochtend be gon, had dan ook meer weg van een parlementaire turnoefening dan van een debat, omdat over een hele reeks amendementen bij zitten en opstaan werd gestemd. Felle incidenten waren bovendien niet van de lucht en de Ka merbodes dienden herhaalde malen tus senbeiden te komen als heetgebakerde tegenstanders elkaar te lijf wilden. Woensdagmiddag zag het er een ogen blik naar uit dat een ingrijpen van minister Spaak nog tot een compromis zou leiden. De minister van buitenland se zaken -Hoogde dat de linkerzijde de katholieken een heel eind was tege moetgekomen en dat het niet in de be doeling lag de katholieke scholen een minderwaardig statuut op te dringen. Staatsminister De Schrijver antwoord de uit naam van CVP dat zijn partij be- bereid was de olijftak te aanvaarden op voorwaarde dat in de wet waarborgen werden opgenomen die de willekeur van de staat ten overstaan van het bijzonder katholiek onderwijs aan banden zouden leggen. De socialisten reageerden op dit antwoord van het katholieke kamer lid door de in discussie zijnde amende menten te verwerpen. Zij deelden ver der mee de zitting tot het bittere einde voort te zetten. Toen de bespreking Woensdagavond na korte onderbreking werd voort gezet, verdiepte bemiddelaar Spaak zich in de lectuur van een politiero man. De nachtzitting bood het klas sieke aspect van tegen de slaap vech tende parlementairen van wie som migen bij de bespreking van de meest ingewikkelde artikelen indutten en plotseling wakker schoten wanneer er gejouwd of in de handen geklapt werd. De 84-jarige kamervoorzitter Huysmans liet zich slechts een paar uren vervangen. Gistermiddag zag het er nog naar uit dat de oppositie een tweede nachtzit ting zou forceren, hetgeen met zich mee zou brengen dat het wetsontwerp in elk geval deze week niet meer kon worden goedgekeurd, omdat er ten minste 24 uur tussen de eerste en de tweede lezing dienen te verlopen. Pre mier Van Acker f-n minister Spaak zochten hierop voc' g met de CVP- leiding en dreigden met intrekking van een verzachtend regeringamendement omtrent de terugwerkende kracht van de wet (de credieten voor het katholiek onderwijs zouden dan met nog 200 a 250 mlllioen francs worden besnoeid) indien de CVP haar obstructietactiek niet verzaakte. Toen de rechterzijde voor deze chantage niet zwichtte, stelde de premier voor het op een accoordje te gooien. Indien de CVP toestemde in een snelle afhande ling van het ontwerp in eerste lezing verbond de regering er zich toe niet voor Maandag met de tweede lezing aan te vangen. De CVP ging op dit voor stel in en hiermee kwam aan deze ma rathonzitting een vroeger einde dan aanvankelijk verwacht werd. De oppo sitieleden verliefen de zaal met de kreet ,,Weg met Coliard", nadat ex- premier Eyskens had verklaard dat het goedgekeurde schoolontwerp de ergste ramp is die België sedert de tweede wereldoorlog heeft getroffen. Advertentie dringt overal door ROXASECT micro-mist van Philips- Roxane is ccn nieuw, radicaal middel, dat niet alleen de motten doodt, maar óók de mottenlarven (dat zijn de vreters^ en de mottencitjes. Ook andere insecten worden radicaal verdelgd door ROXASECT micro-mist i van Philips-Roxane. Een kamer behandeld met een vleugje ROXASECT micro-mist blijft lange tijd vrij van motten en insecten. Micro-mist dringt overal door. ROXASECT micro-mist is ZUINIG. Er zit vécl in een klein busje; het is niet brandgevaarlijk en niet explosief; het geeft GEEN vlekken op kleding, gor dijnen, behang, meubels en lampekappen. Belangrijk Let er op dat U werkelijk ROXA SECT micro-mist krijgt. De kleine bus is te herkennen aan blauw of rood gestreept etiket. Vraag dus om ROXASECT micro- mist van PHILIPS-ROXANE. Dan hebt U het radicale middel tegen motten, mottenlarven, mot- teneieren en andere insecten. Geen geknoei meer met pompfes Het omslachtig geknoei met pomp jes en blikken behoort tot het verleden. Geen gespat en gemors. ROXASECT micro-mist zit in een handige, zindelyke bus van roest vrij metaal. Door sterke concentratieuiterste zuinigheid. Door sterke samenstelling:buiten gewoon radicaaL Motten kunt U missen! micro-mistze! van PHILIPS-ROXANE .N.V. PHILIPS-ROXANE PHARMAC6UTISCHCHEMISCH8 INDUSIRIE -DUPHAR' AMSTEROAM-OlSt-WEESP, (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Vanwege de spoorwegstaking en het daardoor bemoeilijkte stadsverkeer be gaf zich gisteren de Koningin van Groot- Brittannië naar het parlement zonder de gebruikelijke luister van staatsiekaros en bereden escorte om er in de troonrede het wetgevend programma aan te kon digen voor het nieuwe parlementaire jaar, dat zal duren tot October 1956. Ko ningin Elizabeth kondigde aan, dat haar regering van plan was o.m. de volgende wetten voor te leggen aan het parle ment: een wet ter voorkoming van „dumping" op de Britse markt door andere landen,, een wet voor de ver betering van het welzijn van land- bouwpersoneel, en een wet welke het mogelijk zal maken krotwoningen af te breken en te vervangen door nieuwe woningen. Eveneens kondigde Konin gin Elizabeth aan dat de regering van plan is de spoorwegen en het wegen net van Brittannië te moderniseren. Kort na de opening van het parle ment begon in het Lagerhuis een debat over de rede van de eerste minister, Sir Anthony Eden, welke hij Zondag voor de radio had gehouden en waarin hij volgens Attlee een nieuwe opvatting zou hebben verkondigd over het beëindigen van industriële disputen. Eden had vol gens Attlee gezegd dat geen onderhan delingen plaats konden vinden voordat een staking beëindigd was. Eden ver zette zich nogal fel tegen deze beschul diging en wees erop dat de minister van Arbeid reeds twee dagen lang druk be zig was met onderhandelingen. Inmiddels duren de stakingen voort. Onderhandelingen tussen alle betrokken partijen zijn gaande, maar het is niet waarschijnlijk dat er voor Maandag een einde zal komen aan de staking bij de spoorwegen. Ook de havenstaking duurt voort. Twintigduizend havenarbeiders zijn hier nog steeds bij betrokken, en deskun digen menen dat de schade veroorzaakt door deze staking groter is dan die aan gericht door de spoorwegstaking, voor al nu begint duidelijk te worden dat men de ergste gevolgen van de spoor wegstaking heeft kunnen ondervangen door het* gebruik van andere vervoer middelen, vooral vrachtauto's, maar ook vliegtuigen en vrachtschepen, welke laatste hun ladingen „buitenom" ver voeren langs de Britse kust. Gisteren vond een interessante gebeur tenis plaats in de Labourfractie van het Lagerhuis. Deze fractie kwam bijeen om de leider te kiezen. Het was algemeen bekend, dat Attlee verkoos te blijven, doch dat hjj van plan was weldra heen te gaan. Toen Attlee in deze zin de frac tie had toegesproken, nam Bevan op dramatische wijze het woord en insis teerde met enige hevigheid, dat de partij Attlee nodig had als leider en dat hij geen termijn moest stellen aan zijn lei derschap. Attlee vroeg vervolgens, of iemand onder de aanwezigen het niet eens was met Bevan. Niemand sprak Bevan te gen, en Attlee is unaniem hersteld in zijn leiderschap voor onbepaalde tijd. Verschillende leden van de oude gar de van Labour trokken zich vrijwillig terug uit de fractieleiding, onder wie Hugh Dalton en Chuter Ede. De beide laatstgenoemden zorgden voor een ietwat komische noot. Dalton, die geneigd is tot het pompeuze, had niet slechts schrifte lijk aan Attlee doen weten, dat hij zich niet herkiesbaar zou stellen voor de fractieleiding, doch dat hij de rest var de oudere leden eveneens adviseerde hun plaats in de leiding beschikbaar te stellen. In de Norbertijner Abdij „Berne" te Heeswijk (N.Br.) worden dit jaar voor de achtste maal studiedagen gehouden voor onderwijzend personeel, en wel voor onderwijzeressen en vrouwelijke religieuzen van Zondag 14 tot Woensdag 17 Augustus en voor onderwijzers en mannelijke religieuzen van Woensdag 17 tot Zaterdag 20 Augustus. Deelneming staat ook open voor leerlingen der hoog ste klassen van de kweekscholen. Inlei dingen betreffende het congres-thema „Bijbel en Liturgie" worden gehouden door Dom. dr. Ambrosius Verheul O.S.B., Gilbertus van der Velden O.- Praem., Gabriel Smit, Emmanuel Hoekx O.Praem., H. Duif en Pasch. J. van Kaat- hoven O.Praem. De congressisten zullen ruimschoots in de gelegenheid worden gesteld deel te nemen aan de liturgi sche plechtigheden in de Abdijkerk Aanmelding vóór 10 Augustus s.r het Liturgisch Apostolaat, Abdij „u Berne te Heeswijk. Het Katholiek Cultureel Verband van Dansleraren „San Filippo Neri" houdt zijn jaarlijks congres op 14, 15 en 16 Juni in Den Bosch. Tijdens de officiële openingsavond op Dinsdag 14 Juni spre ken mgr. A. M. Janssen en de presi dent van S.F.N., Cor de Jong, over de stroming van deze tijd op het terrein van de verhouding der geslachten. Ger- da Zegers en haar ballet, Wim Voeten en Jeanne Assmann, prof-danskampioe- nen van Nederland en de muziek van het Bossche Trio zorgen voor de opluis tering van deze avond. De Zuid-Afrikaanse volksraad heeft gisteravond het wetsontwerp van de regering tot uitbreiding van de Senaat in laatste lezing met 79 tegen 46 stem men goedgekeurd. Krachtens dit wets ontwerp zal de Senaat bijna worden verdubbeld. Het zal de regering-Malan dan mogelijk zijn de kleurlingen op aparte kieslijsten te doen zetten. In het laatste stadium van het debat moest een vooraanstaand lid van de Ver enigde Partij, oud-minister majoor Van der Bijl, de Kamer verlaten, nadat hij leden van de regering van „godslaster lijke taal" had beschuldigd. Hij viel de regering aan met de woorden: „Dege nen die zeggen, dat de bevoegdheid tot het doen van deze verwerpelijke daad voortvloeit uit goddelijk recht of god delijke inspiratie, zijn niets minder dan huichelachtige bedriegers of belaste raars van de Schepper". Het wetsontwerp moet nu nog door de Senaat wqrden goedgekeurd. Het is zeker, dat het daar een meerderheid zal krijgen. (Reuter) Kenya. Het bestuur van de Britse Afrikaanse kolonie Kenya heeft mede gedeeld. dat de amnestiewet voor Mau Mau-leden die sinds 18 Januari j.l. van kracht is geweest, met ingang van 10 Juli a.s. buiten werking wordt ge steld. Mau Mau-leden, die zich voor die datum nog niet hebben gemeld, zuilen al hun land en rechten op grond verlie zen. Advertentie gezonde gewoonte De West-Duitse Bondsregering heeft gisteravond bij monde van haar nieuwe minister van buitenlandse zaken Von Brentano nog eens verklaard, dat zij een neutralisatie van Duitsland onmoge lijk blijft achten. Von Brentano heeft daarmee de domper gezet op de ver wachtingen van de Duitse kringen, die geloven, dat de aan dr. Adenauer ge zonden Russische uitnodiging reeds op korte termijn zou kunnen leiden tot nieuwe uitzichten voor het probleem van de hereniging van het land. De minister herhaalde de door Bondskanse lier Adenauer in een vroeger stadium gegeven waarschuwing, dat bij de op lossing van het grote nationale vraag stuk der Duitsers ,,veel geduld" nodig zal zijn. Kennelijk rekent de West-Duitse re gering er op, dat zij bij een eventueel rechtstreeks contact met Moskou voor eerst niet zal worden geconfron teerd met voor haar discutabel geachte oplossingen van het grote probleem en dat voorlopig alleen de regeling van de betrekkingen tussen Moskou en Bonn aan de orde zal zijn. Dit wordt hier ook afgeleid uit de verklaringen, die officiële Russische woordvoerders heb ben afgelegd voor een groep Duitse journalisten, die enkele weken geleden plotseling in de gelegenheid werden ge steld de Sovjet-Unie te bereizen en die thans in Moskou vertoeven. De woord voerders lieten daarbij doorschemeren dat de Sovjet-regering zich vooreerst wenst te beperken tot de bespreking van de kwestie van het aanknopen van normale betrekkingen terwijl de con cretisering van andere kwesties „een zaak der toekomst" werd genoemd. Voorlopig moet men, aldus de Rus sische woordvoerders, rekenen met de reële factoren die bestaan: de West- Duitse Bondsrepubliek aan de ene zijde, de Oost-Duitse republiek aan de andere. Wanneer de Sovjet-Unie in haar uitno diging ook de kwestie der eenheid van Duitsland had aangesneden, dan had zij daarmee volgens dezelfde woor- voerders de wens uitgedrukt, dat „een eenvormige vertegenwoordiging van de Duitse belangen" zal worden bereikt. Bij het lezen van deze Interpretatie herinnert men zich in Bonn de pogin gen, die in vroegere stadia door de Sov jet-Unie werden gedaan om het Oost- Duitse communistische bewind een plaats in een dergelijke vertegenwoor diging te geven. De Bondsregering heeft zich steeds met bijzondere nadruk tegen zulk een vorm van erkenning van het communistische bewind der Sovjet zone gekeerd. Minister Von Brentano heeft duidelijk gemaakt, dat zü zich ook bij rechtstreekse onderhandelingen met Moskou niet van deze weg zal la ten afbrengen. Een der vraagstukken, die nog moesten worden opgehelderd, zo zei Brentano, was de kwestie of de Sov jetregering het plan had van Bonn te verlangen, dat de Bondsrepubliek het Oost-Duitse bewind zou erkennen. Te genover de Duitse journalisten werd in Moskou verklaard, dat deze kwes tie een onderwerp van bespreking zou moeten vormen. Een erkenning van de regering-Grotewohl wordt in Bonn onmogelijk geacht, omdat men deze regering elke democratische le gitimatie ontzegt. Bovendien zou de ze waarschijnlijk voor de publieke mening als een al te krasse demon stratie van de bestendiging der ver deling worden beschouwd. Reeds thans dringt in de weinige nog ver schenen West-Duitse pers-commen taren de vrees door, dat het zenden van een West-Duitse ambassadeur naar Moskou een verdere verdieping van de kloof tussen Oost en West- Duitsland zou kunnen zijn. Wanneer desondanks toch de verwachting ge uit wordt, dat ook voor Duitslands eenheid nieuwe kansen zullen voort komen uit het rechtstreekse contact, dan zijn deze verwachtingen meestal op een verre toekomst gericht. Van de grote Duitse bladen heeft al leen de in Hamburg verschijnende „Die Welt" nog commentaar geleverd. Daarin heet het, dat Duitsland niet blijvend Moskou de rug kan toekeren en dat het moet terugkeren naar zijn oude plaats van bemiddelaar tussen Oost en West, die tot zijn historische taak behoort. 78 Op de bovenste verdieping, waar ramen aan alle kanten waren, stond Erlof hen op te wachten. „Honderdzesentachtig ruiten moeten we inzetten," zei hij met een brede grijns en met een beweging van zijn duimen alsof hij al met de stopverf bezig was. „Hout, glas, cement, stenen, alles slepen we naar boven," zei hij. Dit is maanden werk voor een flink stel arbeiders, dacht Lene Stojke, maar daarvoor is het mij toegewezen bedrag veel te gering. Hoe spelen we het klaar! Deze taak is te zwaar. Bart naast haar zweeg. Zij keek even naar Erlof's heerlijk jong, overmoedig ge zicht, hét was als een slok fris water na veel bitters. Toen sloot zij haar ogen en zij zag weer het verval, de vervui ling, het dievenwerk. Alleen als zij er voor instond voor het toegewezen be drag de toren weer bewoonbaar te maken,zou het plan doorgaan. Meer kon niet uitgetrokken worden en het was haar denkbeeld. Van deze toestand hier hadden ze daar op het hoofdkwartier natuurlijk geen begrip. Zo iets moest men met eigen ogen hebben gezien om het te kunnen geloven. Voor hen was het criterium van iets bruikbaars: de muren staan of de muren staan niet. Welnu, de muren stonden. Maar dat was dan ook vrijwel het enige. Zij voelde hoe Bart zijn hand onder haar elleboog schoof. „We gaan op het dak," zei hü. „Hoger kunnen we niet." Daar, achter de hoge borstwering, stonden ze onder de v.jje hemel. En naar alle kanten lag de wereld open. Naar Oost, Noord en Zuid de bergen met de bossen, steeds verder golvend tot alles zich oploste in een zacht blauwgrijs. Dichterbij was het streep- jesspel van zwart en wit op de terras- gewjjs beplante wijnhellingen, waar op elke kleine, grillig gevormde akker in de plooien van het terrein de tekening weer anders liep. Daartussen lagen de gaarden met hun besneeuwde vrucht, bomen en de verspreide kleine huizen onder hun wit gedekte daakjes. Onder in het dal school het oude stadje onder zijn lichte sneeuwlast, waardoor het rood en grijs van huizen, kromme straatjes en pleinen schemerde. Maar naar het Westen toe naar heel dat open, wijde Westen waar de vlakte lag waaraan geen eind scheen te komen en waar de torens van de' grote Rijnsteden en de toppep van de Vogezen ver, ver weg als puntjes in de eindeloosheid dreven daar lag de troost en de helende kracht van de ruimte, van het grote, van het voor de mens onaf zienbare. Het was alsof alle kleine wolken aan de met een goudwaas overtogen avond hemel stil stonden terwille van de drie kleine mensen op «je toren. Alsof op deze heldere avond de hele wereld een ogenblik haar adem inhield om zich aan hen te kunnen tonen in een roer loze grootheid: zo ruim en zo gewel dig ben ik, van nabij getekend in zwart en in wit, maar verzacht en verstild en zo rijk aan mogelijkheden in de verte. Neem me zoals ik ben. Ik lig altijd klaar en open. En vergeet niet hoe mooi en onmetelijk ik ben, als je weer van je toren naar beneden bent gekomen. „Ik geef mijn beroep op," zei Bart's stem hees. „Ik word hier torenwachter, met Erlof, als hij wil, zo lang het hier voor U nog niet bewoonbaar is. Als we hier de hele winter hard werken, kun nen we in het voorjaar klaar zijn. En dan mogen ze komen, de mensen...." Zoals Erlof daarnet al de stopverf hanteerde, zo stak Bart nu een hand uit, als wilde hij een ander omhoog helpen. Lene Stojke keek naar haar beide jongens, zoals ze daar stonden met hun hoofden en schouders donker te gen de lichte avondlucht boven de borstwering van de toren. Achter hen lag heel de wereld open, aarde en hemel. En in hen zag zij de kracht en het hoopvolle zelfvertrouwen van de jeugd. Ik moet niet sentimen teel doen, dacht ze, dat verdragen ze niet, maar God, wat ben ik dankbaar voor die stopverfduimen en voor die hand en voor alles wat ze daarmee willen zeggen. Het is het begin van een zich herstellend vertrouwen. De hemel weet dat de hoop hun nog wel eens zal vergaan, want het zal niet gemakkelijk zijn. Maar hier zullen we voortaan thuis behoren. Toen ze weer afdaalden door vuil en puin en scherven, zei Erlof: „Moeder, we hangen een stallan taarn uit de toren zolang U nog bene den woont. Dan kunt U hierboven al tijd ons licht zien. Goed?" „Het is goed, jongen." DE TOREN Het volbrengen van een werk geeft vreugde en pijn. Soms is de pijn zo groot, dat de vreugde er nauwelijks tegen opgewassen lijkt. Maar later, wan neer de pijn voorbij is, wanneer de moeizaamheid van het werk nog slechts een weemoedige herinnering is, dan lijkt het alsof de vreugde groeit met de dag. Zulk een werk was het herstel van de toren. Ik zag ze zitten op een zomeravond, op de stenen bank aan de voet van de toren: Lene Stojke en Erlof, later kwam ook Bart erbij. Achter hen brandde het licht in de keuken en ie mand daarbinnen schuurde pannen, er klaterde water. Op de grote binnenhof, nog beschenen door de avondzon, en in de schemering onder de bomen en oude muren bewogen zich jonge mensen, stemmen klonken, zacht en zomers, er speelde iemand op een fluit, van bene den hoorden we een roep en juist kwa men drie jeugdige trekkers met zware laarzen de laatste stenen treden naar de burcht opklimmen. Ze vroegen on derdak. Lene Stojke trad hun tegemoet. Erlof bracht hen even later naar bo ven, op de achtste verdieping waren nog bedden vrij. Hij liep geruisloos voor hen uit op zijn lichte gymnastiek- schoentjes. Ze liepen de brede, stenen buitentrap op naar de eerste verdie ping. Ik zag Erlof's profiel. Zijn kuif krulde, zijn neus krulde, zijn lange, don kere wimpers krulden. Op de bovenste tree stond hij even stil, hij keek naar beneden, vluchtig naar mij, langer naar zijn moeder. Zij zat weer op de bank, zü was gewend aan haar zware lichaam. De jongen glimlachte naar haar. Zijn hand lag op de granieten leuning, het was al bijna een mannehand. in de houding van die hand en in het ge baar van de andere hand, waarmee hij de drie oudere jongens, die hem volg den, naar binnen noodde, lagen zijn zachte trots en zijn liefde voor de to ren niet alleen, maar voor de hele om geving waar hij thuis was en voor de mensen, die er kwamen. (Slot volgt) Van bevoegde Oost-Duitse zijde te Berlijn wordt ong vernomen, dat het Russische voorstel tot het aanknopen van. diplomatieke betrekkingen tussen West-Duitsland en de Sovjet-Unie „on voorwaardelijk" is. De Russen zullen de Bondskanselier niet vragen het Oost- Duitse communistische regime te er kennen of de bewapening van West- Duitsland op te schorten. Wel dient Adenauer er mee in te stemmen, dat er te Moskou naast de West-Duitse ambassadeur een Oost-Duitse am bassadeur zal zijn. West-Duitse po- Adenauer met een dergelijk voorstel zal kunnen instemmen, omdat dit zou neerkomen op erkenning van Oost- Duitsland. De ministers van buitenlandse zaken van de Westelijke grote drie zullen op hun bijeenkomst in New York volgende week de Moskouse uitnodiging aan Adenauer bespreken, zo hebben officiële bronnen gemeld. Tijdens het officiële bezoek, dat de West-Duitse kanselier volgende week aan Amerika zal bren gen, wordt hij ook persoonlijk geraad pleegd. (ANP-Reuter) Op een receptie in het Kremlin tef ere van het bezoek van de Indische premier, Nehroe, aan Moskou heeft de Russische eerste minister, maarschalk Boelganin, verklaard, dat hij een „vre- desalliantie" nastreeft tussen Indië, Rus land en communistisch China. Nehroe zei, dat de tijd is gekomen voor de vre destichters in de wereld om te weige ren de verkeerde wegen in te slaan, die leiden naar geweld en botsing. „De Sovjet-Unie", zo verklaarde Nehroe, „draagt een grote verantwoordelijkheid, die door weinig andere landen wordt gedeeld". Hij feliciteerde de Sovjet-Unie met de maatregelen, die zij „ter wille van de vrede en de vermindering van de span ning" heeft genomen. Nehroe zou de Russische leiders hebben uitgenodigd dit jaar naar Indië te komen. AMSTERDAM. (R.K. Kweeksch. De Voorzienigheid). Examen L.O. Geslaagd de dames: I. Geurtsen, E. v. d. Hart, T. ten Have, J. Hintzen, J. Hofman, R. Joma. AMSTERDAM. Gem. Kweekschool acte L. O. de dames M. Steenbergen, P. Witzen, W. v. d. Ameele; de heren B. v. Loevenzijn, F. Petri, M. Pijper. De Franse piloot Jan Boulet laat hier de barograaf zien, die staat op 8260 meter, met welke hoogte Boulet het wereld-hoogte-record voor helicopters heeft ge broken. Op de achtergrond ziet men de Alouette II", de helicopter, waarmede de recordvlucht werd gemaakt. Het toestel wordt aangedreven door een turbine motor van 400 P.K. en kan 4 a 5 passagiers vervoeren. De recordvlucht speelde zich af boven het vliegveld Buc in een van de voorstadjes van Parijs, waar ook deze foto werd gemaakt. (Van onze Haagse redactie) De slogan „there's no business like showbusiness" schijnt niet alleen voor gestaan te worden door een bepaalde Amerikaanse filmmaatschappij. Het aloude en degelijke Scheveningen ziet kennelijk wel iets in de show-business, al wil hiermee niet gezegd zijn, dat het de oude, stevig verankerde principes wil prijsgeven. Dat zeer bepaald niet. Men wil namelijk op de Scheveningse boulevard een soort museum oprichten, waarin het oude Scheveningen tot leven wordt geroepen. Tegen dit idee zou men moeilijk bezwaren kunnen maken, maar de opzet van dit nieuwe plan, dat uit de koker komt van een thans in Voorburg woonachtige Scheveninger, doet wel enigszins bombastisch aan en is, voor zover wij dit thans kunnen beoordelen, nogal ingesteld op „show", die misschien wel tot de verbeelding zal spreken van de dagjesmensen, maar die niet erg geschikt is, het Sche veningen van vroeger jaren te eren. Het ligt in de bedoeling ter hoogte van de Keizerstraat een gebouw op te richten, dat hoofdzakelijk bestemd zal worden voor een diorama, dat Scheve ningen omstreeks de eeuwwisseling zal uitbeelden. In het gebouw zal voorts nog een zee-aquarium, een museum en een restaurant worden ondergebracht. Het diorama zal echter het belangrijk ste onderdeel worden. De toeschouwer zal hier het idee krijgen vanuit zee naar Scheveningen te kijken. Zowel het strand als de vissersplaats zullen volko men natuurgetrouw op schaal worden weergegeven. Door middel van een kunstmatige golfslag krijgt men de sug gestie, werkelijk op zee te zijn. Op het strand zullen 25 modellen van de toen gebruikte schepen bommen ge- pavoiseerd, als op Vlaggetjesdag lig gen, gecompleteerd met alles wat er bij hoort, zoals nettenwagens, tonnen, etc. Tot zover valt wel enige gelijkenis op te merken met het wereldberoemde Pa norama Mesdag, maar de initiatief nemers van dit nieuwe diorama willen een „levende" expositie. Dit tracht men te bereiken, door een heel etmaal in een kwartier sa men te persen, met gebruik van spe ciale licht- en geluidseffecten. Het kwartier-etmaal begint met de zaal lichten langzaam te doven, de gordij nen voor het diorama gaan open en dan zingt een koor een stemmig lied. Voor u ziet u dan het oude Scheve ningen bij nacht, zacht belicht door stralen van de maan, terwijl het rui sen van de branding u welluidend in de oren klinkt. Ergens tegen de donkere hemel zit een rossige gloed. Dat is de weerschijn van de Haagse nachtlichten. Dan doorbreekt de stem van een explicateur in vijf talen de gewijde stilte van de nacht. De man somt de namen op van de Sche veningse rederijen, waarbij dan het scheepsmodel van de rederij op het strand belicht wordt. Het wordt dag: Het morgenrood wordt zichtbaar, meeuwen gaan krijsen en vogels gaan zingen. Uit het duinzand schieten plot seling mensen en paarden omhoog, het geluid van menselijke stemmen weerklinkt, het lawaai van de dag wordt duidelijker, om slechts een ogenblik te verminderen, als een kerkklok het middaguur aankondigt. Het zal de aandachtige toeschouwer zijn opgevallen, dat het tot nu toe schit terend weer in Scheveningen is ge weest. Maar dit zal niet lang meer du ren. Er komen wolken opzetten, de wind neemt in hevigheid toe en plotse ling plenst de regen uit de lucht. Het begint te onweren, de noodklok gaat luiden. Stelt u gerust, alles loopt goed af. Helaas, dan is het al weer avond geworden: het wordt donker, de men sen en de paarden zakken weer weg in de duinen, de vuurtoren gaat bran den. Het lawaai vermindert en dan, dan schuiven langzaam de gordijnen weer dicht. Het kwartier-etmaal is voorbij. Wat nu precies het aantrekkelijke van dit hele gebeuren moet zijn, is ons niet recht duidelijk. Het plan doet ons nogal kitscherig aan, eerlijk gezegd. Maar men schijnt, wat voor het goede doel over te moeten hebben. De entree-op brengst van het diorama waarin een bedrag van 750.000.geïnvesteerd moet worden zal namelijk worden bestemd voor reddingsmaatschappijen, het hospitaalschip en het studiefonds voor de opleiding van zeelieden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2