Krachtsport in uitverkochte Concertzaal SPORT Haarlemse koopavond in discussie Ziekenhuis St. Joannes de Deo wacht nog steeds op vergunning GELDEN ONTTROKKEN AAN ZIJN FAILLISSEMENT Tentoonstelling gewijd aan Frangois Haverschmidt Aöemda voor Haarlem en omgevinj WEEK Aantrekkelijke softbalwedstrijd Goede bokssport Moet Haarlems Bloei vereniging worden? een Om uitbreidingsplan uit te laten voeren Zware straf geëist voor bedriegelijke bankbreuk Expositie tekenclub Ton de Boer Lustrum van Leidse Universiteit Koningin bij de opening TWAALFDE HAARLEMSE SPORTWEEK Garage Den Ilout SPORTWEEK JAARVERGADERING R.K. MIDDENSTAND VRIJDAG 10 JUNI 1955 PAGINA 3 19 5 5 HAARLEM Volleybal Softbal Athletiek afgelast De laatste dag RENAULT D.K.W. STUDEBAKER Vrijdag Jeugdige joyrider in de kraag gevat Leende een jaar lang fietsen HEEMSTEDE Ongewenst schoolbezoek Stopborden op komst Aanwinsten R.K. Leeszaal Feestavond in Zandvoort VOOR STER RIT VAN ROND ZONDIER NAAM Hoe kom ik aan een eigen huis? Voorlichtingsavond in Halfweg Eeuwfeest Haarlemmermeer NOORDWIJK Uitstapje gemeente ambtenaren HEEMSTEDE Dringend verzoek aan autobezitters GEEN VOORRANG VERLEEND Televisie-uitzending uit Ntoordwijk Beurs van Amsterdam Beurs van New York Bioscopen Stadsschouwburg Concertgebouw Grote of Sint Bavokerk Diversen Tentoonstellingen Burgerlijke Stand Haarlem 4 t.m. 11 JUNI De laatste speelphase moest de be slissing brengen. Het hoofdstedelijke negental was in deze slagbeurt enigs zins gehandicapt, daar Mies van Scherpenzeel niet meer mocht wor den opgesteld, zodat een ander meis je de moeilijke taak van „pitcher" op haar schouders kreeg gelegd. Z(j slaagde hierin niet, want nadat Le- ny Dekker met vier wijd op het honk was gekomen, weldra het tweede be reikte en zelfs het derde door een tik van Wil Gieske, moest de situatie als bijzonder precair worden beschouwd. Toen Tineke Andrea hierna eveneens de knuppel vaardig hanteerde, werd een slechte aangooi naar het eerste honk de gasten noodlottig, aangezien Leny Dek ker nu voor de tweede keer de thuis plaat kon passeren: 21. Hiermede kwam het einde. Een misschien wat onbevredigend slot van een technisch goede wedstrijd, waarin beide werpsters de slagploegen verre de baas waren. Het was wel de verwachting, dat de Haarlemmers gisteravond in drom men naar het Concertgebouw trokken, waar kracht en behendigheid om strijd de boventoon voerden. Anton Geesink liet helaas verstek gaan, maar de andere judoka's gaven prachtige demonstraties van het spel der soepel heid. Het onderdeel boksen had natuurlijk veler belangstelling en de vech ters op de vuist maakten er geen onder-onsje van. Zij streden vurig, kregen enthousiaste open doekjes en vergaten de verdediging, wanneer de aanval dat noodzakelijk maakte. De verdere evenementen van deze avond stonden een beetje in de scha duw van het vertoonde in de concertzaal, maar ook de stedenwedstrijd soft bal tussen Haarlem en Amsterdam (21) en de kanowedstrijden in het water van de Nieuwe Gracht trokken en verdienden de aandacht. Overigens behoefden volleybal- en gymnastiekliefhebbers niet bij de niet ten onrechte aangemaakte kachel te blijven zitten, want in verschillende delen der stad konden zij terecht. De door de Haarlemse Kanovereni gingen in de Nieuwe Gracht georgani seerde kortebaanwedstrijden, zijn slechts ten dele het succes geworden, wat de organisatoren er van verwacht hadden. Het winterachtig aandoende weer maakte het verblijf langs het water van de Nieuwe Gracht n.l. niet bepaald tot een pretje. Toch was de publieke be langstelling niet onbevredigend. Men had nogal moeite de deelnemers bij het vertrek in toom te houden, maar met veel geduld en beleid kon op de duur in elke klasse op tijd gestart worden. Het strijdverloop was in bijna alle series erg interessant, hoewel uiter aard het maken van recordtijden met de straffe wind dwars over de baan bijna niet tot de mogelijkheden be hoorde. De uitslagen waren R.I.S. adsp. A: f. d. Aalst Trekvogels 1.38.2: Verster ren Spaarnevogels 1.40.3: R.I.S. adsp. B: 1: Krijnders Spaarnevogels 1.45.1, 2: de Hollander Trekvogels 1.52.7: R.I.S. adsp. C: 1: Bolkee H.K.V. 1.5.6.4: 2: den Roozen H.K.V. 2.01: Heren Nieu welingen R.I.S. 1: van Abs Spaarnevo gels 1.35.1: 2: van Oorschot H.K.V. 1 5.1: Heren Nieuwelingen K I: 1: Wag- i.„r Spaarnevogels 1.27.5, 2: van Steyn H.K.V. 1.32: Heren Senioren K I: 1: van Koersel Spaarnevogels 1.21.5, 2: Hittinger Trekvogels 1.26.1: Dames ad- spiranten R.I.S.1: Mej. L. van Scha- gen Trekvogels 1.41, 2: Mej. Kenbeek Spaarnevogels 2.12: Dames nieuwelin gen R.I.S.1: Mevr. van Oorschot H.K.V. 1.56.5, 2: Mej. C. Cupido Spaar nevogels 1.57.5. Onder het felle licht der schijnwer pers demonstreerden in het Concertge bouw tientallen vertegenwoordigers van de verdedigings- en krachtsport. Onder leiding van instructeur J.P.H. Schuite maker gaven drie leden van „Haarlem" te zien hoe body-building in zijn werk gaat. Het vertoonde was van degelijke kwaliteit en de uitleg bijzonder duide lijk. Helaas kon de Europese kampioen Anton Geesink niet aanwezig zijn om het in de judo-sport tegen tien tegen standers op te nemen. Hij had een blessure opgelopen en zou waarschijn lijk alleen maar nadeel van een wed strijd hebben ondervonden. De heer J. Nauwelaerts de Agé ging evenwel de houten vloer op om met zijn keur van judo en jiu-jitsu-specia- listen iets aantrekkelijks te bieden. De mannen in de witte pakken maten hun spierkracht, behendigheid en soepelheid op een paar vierkante meter en „bra ken" de val zonder moeite, waneer wij vreesden dat zij een ruggenwerfel zou den breken. Van der Geest en Feyt hadden een inspannende avond. 13 keren vloer den zü een tegenstander en dit duurde respectievelijk 4 min. 20 sec. en 4 min. 32 sec. Op het gebied van het gewichtheffen werden er eveneens prestaties van be lang geleverd. Bert van der Broek druk te in drie categorieën 307(4 kg., het geen zeer goed was. De meeste tijd vroeg ook dit keer de edele bokskunst, die in een tiental par tijen volledig tot haar recht kwam. Het „Helpers weg-eerste ronde' 'deed steeds weer in de totaal uitverkochte zaal een zekere spanning ontstaan, die soms in emoties of uitgelatenheid resulteerde. Over het algemeen stonden er jonge vuistschermers in de ring, die het lijf aan lijf gevecht niet uit de weg gingen. Zij sloegen vaak mis, maar ook raak, verwaarloosden regelmatig de dekking en incasseerden de slagen van hun te genstander als iets, waarop maar één antwoord bestond: terugslaan en dan liefst zo hard mogelijk. Men zag ook boksers, die voor het eerst tussen de touwen voor een offi ciële wedstrijd met gong en jury ston den. Zij debuteerden dus en het was mee te zien wie aanleg en techniek be zat en wie maar wat maaide. Het meest interessante duel was dat tussen H. Antonisse (De Ring, Haar lem) en de Amsterdammer Orloiwsky van B.S.K. Beiden sloegen flitsend en deden hun zwaargewichtsklasse eer aan. Antonisse liet echter zijn gezicht te veel raken en had tenslotte te weinig uithoudingsvermogen om te attaqueren of om zijn rivaal op een afstand te houden. Deze gebruikte veelal kundig de uppercut en won onbedreigd. De uitslagen van de bokswedstrijden waren: Bantamgewicht: Niesink verliest op punten van Van Dam D.A.B. Amster dam; Spoor IJmuiden verliest op pun ten van Van Wijk B.H.K. Amsterdam. Zwaar Welter A. H. Antonisse Haar lem wint door opgeven in 3e ronde van Van Walraven D.A.B. Amsterdam. J. Antonisse Haarlem verliest van Orlowski D.A.B. Amsterdam in de vier de ronde door opgeven. Welter: C. Kensler B.H.K. Amster dam bokst onbeslist tegen Kok B.H.K. Amsterdam. Visser Ymuiden verliest op punten van Oudhuizen D.A.B. Amsterdam. Vrij gewicht: Kneppers B.S.K. Amster dam bokst onbeslist tegen Zwaan D.A.B. Amsterdam. Vedergewicht: Sikkes IJmuiden wint door opgave in eerste ronde van Schol- te B.H.K. Amsterdam. Zwaar gewicht: Stol Haarlem verliest door interventie van de scheidsrechter in eerste ronde van Kallenbach D.A.B. Amsterdam. Licht Weiter: Meeuwsen B.S.K. Am sterdam verliest op punten van Schoon hoven D.A.B. Amsterdam. Het was voor de Amsterdamse soft- balploeg ongetwijfeld jammer, dat door een verkeerde aangooi van de uitste kend spelende eerste honkvrouwe een punt door Leny Dekker (Schoten) kon worden gescoord, waardoor het Haar lems negental op het terrein aan de Kleverlaan een verdiende en moeilijke overwinning behaalde. De Amsterdamse coach had in de laatste slagbeurt der bezoeksters nog de uitblinkende werpster Mies van Scherpenzeel doen vervangen door een meer slagvaardige speelster, die echter met drie slag aan de kant ging. Overi gens leverde deze omzetting toch het succes van de gelijkmaker op, aange zien Mien Berendonk de bal hoog over de thuisplaat gooide, waardoor Rie Hor den gemakkelijk binnen liep, en het kostbare punt der Haarlemmers, reeds in de derde innings door Leny Dekker gescoord, werd ingehaald. (11). Op het speelplein van de Beatrix- school in het Ramplaankwartier ston den naast gymnastiekdemonstraties van de Kennemer Turnkring, Concordia en Bato, volleybalwedstrijden op het pro gramma. De dames van A.V.C. speel den een spannende partü tegen De Blin- kertdames en zegevierden met 21 (15—8, 7—15, 15—8). H.B.C. (heren) gaf hierna mooi volleybal te zien tegen Ci- os, doch de Sportschoolmensen waren nog beter en wonnen met 20. (152, 156). Voor een derde set ontbrak de tijd. Nadat Woensdagavond de tegels van het J.P. Coenschoolplein de gymschoen tjes van Leonidasmeisjes en jongens hadden gedragen, kregen ze nu het vol leybalcorps te torsen. H.V.S. (dames) versloeg Onze Gezellen (153, 159, 515, 1510), terwijl de herenploeg van Leonidas ook aanwezig was en V.C.R. in het zand deed bijten (21). In de Pladellastraat trad de gymnas tiekvereniging „Turnlust" op het eer ste plan en voerde een twintigtal nummers uit, waaraan meisjes, dames, jongens, heren en veteranen meewerk ten. De athletieksprintkampioenschappen, welke vanavond op het terrein aan de van Oosten de Bruynstraat zouden plaatsvinden, gaan niet door. De in schrijving was dermate gering dat het Sportweekcomité tot deze maatregel heeft moeten overgaan. De Sportweek loopt alweer ten ein de. Een week van intensieve sportbe oefening heeft vele Haarlemmers genoe gen gebracht en men kan zeggen dat deze week aan het gestelde doel over het algemeen heeft beantwoord. En nu staan we dan aan de voor avond van de sluitingsdag welke naar wij hopen iets bijzonders zal worden. Op het terrein van de Wagenweg, hoek Spanjaardslaan wordt een groot nationaal Concours Hippique gehouden, dat 's morgens om 9 uur begint en 's middags om twee uur wordt voort gezet met een nationaal springconcours voor de jeugd, een Parijs springcon cours enz., enz. De bromfiets puzzlerit begint om drie uur bij „Dreefzicht" en terzelfder tijd starten de wandelaars voor de 10 km tocht. Het grote sluitingsfeest op het Haar lem terrein begint om zeven uur met de korfbalwedstrijd Westerkwartier Rhoda en in de rust daarvan toestel- turnen van de Kennemer Turnkring. Na het korfbal worden enkele athle- tiekwedstrijden (estafettes en een kop pelrace) gehouden en dan volgt de voet balmatch Haarlem Amsterdam. Hoe wel beide steden niet over de spelers van de eerste elftallen konden beschik ken brengen zij sterke combinaties in het veld, die de traditie van de Sport week, ondanks de gewijzigde omstan digheden in de Nederlandse voetbalwe reld, ook in deze wedstrijd zullen hand- Advertentie WAGENWEG 166—168 18.45 uur: Kaatsen op terrein Oos terkwartier. Demonstratie door „Fri- sia", gevolgd door korfbalwedstrijd Haarlem XII—Allen Weerbaar (Am- sterdam) 19.00 uur: Voetbal op EDO-terrein, Haarlem BDen Haag B. 19.00 uur: Sprintkampioenschappen athletiek op het terrein van Oosten de Bruynstraat, in zes groepen, jon gens, meisjes, dames en heren. 19.30 uur: Zevenhandbal voor Ju nioren op speelplaats J. P. Coen- school. Heren: RapiditasRest van Haarlem. Meisjes: BlinkertRest van Haarlem. 19.00 uur: Pleindemonstraties Turn verenigingen. Concordia op het Theemsplein, de Culturele Sport bond in het Zaanenplantsoen. 19.30 uur: Zaalsportavond in Kre- lagehuis. Badminton David Choong (Malakka) tegen Bent Lillelund (De nemarken). Volleybal RVCSMH (revanche kampioenschap van Ne derland) en jeugdwedstrijd HSV Die Raeckse. ZATERDAG 11 JUNI: 9.00 en 14.00 uur: Concours-hippi- que op het terrein aan de Wagen weg, naast HFC-terrein. Onder lei ding van Noordhollandse Ruiterver- eniging. Dressuurproef, jachtrit, springconcours en stedenwedstrijd in equipe-verband, enz. 15.00 uur: Bromfiets puzzlerit. Start bij „Dreefzicht". 14.0015.00 uur: Wandeltocht over 10 km. Start en finish Gebouw Rose- haghe, Hoofmanstraat. 19.00 uur: Sluitingsfeest op het ter rein van de HFC „Haarlem". Korf bal: WesterkwartierROHDA, toe- stelturnen Kennemer Turnkring, athletiek-estafettes, turndemonstra- ties dames en meisjes Kennemer Turnkring. Voetbal: HaarlemAm sterdam. Sluiting. De laatste tijd komen de berichten over het z.g. „joy"-rijden een plezier- ritje maken met het voertuig van eer ander nogal eens voor. In Noordwijk is dezer dagen een jon gen van 10 jaar gepakt, die er al ruim een jaar de gewoonte op nahield, fietsen •te pakken, om daarop een ritje te gaan maken. Wanneer het ventje van dit ver maakt genoeg had, deponeerde hij het rijwiel hier of daar, bij voorkeur bij een winkel, neer en trok zcih verder van de „geleende" fiets niets aan. Zo kreeg de politie telkens weer aan giften van diefstallen van een rijwiel te verwerken en enige dagen later even- zovele berichten van het vinden van zo'n voertuig. Toen de veelbelovende knaap ook zijn zusje in het vak inwijdde, lekte het ge heim spoedig uit en toen was ook aan dit amusementsbedrijf, vlug een eind gemaakt. haven en in de ware zin van het woord als amateurs propaganda voeren voor de voetbalsport. Tjjdens de rust treden de dames en meisjes van de K T K in het licht voor hun altijd zeer gewaardeerde de monstraties en dan zal de Sportweek tevens gesloten worden. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Op de jaarvergadering van de R.K. Middenstandsvereniging, welke Donder dagavond bij Brinkman werd gehouden, kwam reeds in het openingswoord van de voorzitter, naast enkele andere za ken de enquête over de koopavond, welke door deze organisatie word ge houden ter sprake. Van de 761 verzonden formulieren, zijn erl41 ingevuld terug ontvangen. Wil deze enquête enig nut afwerpen - aldus de voorzitter de heer Fr. v. Reij- sen - dan zullen toch zeker, zo niet alle, dan minstens een zeer groot ge- In het jaarverslag van het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem wordt opgemerkt, dat het jaar 1954 heeft ge staan in het teken van de verdere uit bouw en perfectionering van het be staande gebouwencomplex. Zoals wij reeds eerder konden melden, heeft de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid medegedeeld, dat hij zich met de uitbreidingsplannen kon verenigen en de rijksgoedkeuring voor het beno digde bouwvolume kon worden aange vraagd bij het departement van Weder opbouw en Volkshuisvesting. Dat laatste is onverwijld geschied, terwijl voorts aan een architect opdracht werd ver leend tot het aanbestedings klaar ma ken der plannen. In het verslag wordt echter de mededeling teleurstellend ge noemd, dat de rijksgoedkeuring voor het bouwplan nog niet kon worden ver leend. Deze mededeling kwam in September van het vorig jaar van het betrokken departement, omdat in verband met de spanning op de arbeidsmarkt de mi- Hoe men, wanneer dit zo te pas komt, gemakkelijk een man op de grond kan leg gen, wanneer deze vervelend zou worden, heeft een aantal judoka's laten zien in het Concertgebouw, waar bovendien andere krachtsporten aan de orde kwamen. In de nacht van Dinsdag op Woens dag hebben onbevoegden zich toegang verschaft tot de Bos en Hovenschool door in de kamer van het schoolhoofd een ruitje uit de sponning te drukken. Er schijnt wel naar geld gezocht te zijn, maar dat was er niet en er wordt niets vermist. In de afgelopen nacht werd de Nic. Beetsschool eveneens met een dergelijk bezoek „vereerd" en hier zijn aanwijzingen dat deze schoolbezoe- kers geen onbekenden zijn. Ook hier wordt niets vermist. De politie stelt een onderzoek in. Naar wij vernemen, zal zeer spoedig in de gemeenteraad een voorstel ter tafel komen om zowel aan de v. Mer- lenlaan als aan de Camplaan, waar deze wegen op het Raadhuisplein uit komen, stopborden te plaatsen. Dit betekent voor het verkeer een grote verbetering. Voor de Haarlemse Rechtbank ston den vier verdachten terecht, allen be trokken bij het faillissement van een firma te Hillegom. Hoofdverdachte was de 44-jarige Am sterdammer A. C. S., die op 6 Juli 1954 failliet werd verklaard, evenals zijn broer, tevens compagnon J. P. S. Uit de aard der zaak moest de eerste ver dachte en ook trouwens de andere alle baten aan de curator, die op de zitting als getuige optrad, afdragen. De Amsterdammer deed dit echter niet en hield 5.700.-, die aan contanten nog in kas waren, achter en verdeelde de buit met zijn broer. Bovendien verant woordde li ij een schrijfmachine niet. Naast deze bedriegelijke bankbreuk, die verdachte volmondig bekende, zou A. S. valsheid in geschrifte hebben gepleegd en daardoor een bankstel van 1.185.- rijker zijn geworden. „Er wordt veel geknoeid bij faillis sementen" zei de Officier van Justitie in zijn requisitoir. „Ik vind bedriegelij ke bankbreuk zeer ernstig en het zou raadzaam zijn, indien curatoren zich minder door een gevoel van medelijden voor hun cliënten laten leiden. Deze affaire is te meer verwerpelijk, omdat verdachte geprobeerd heeft middels al lerlei kunstgrepen een rad te draaien voor de ogen van zijn boedelbeheerder. Daar hij bovendien zijn echtgenote in de steek heeft gelaten om met een an dere vrouw de bloemetjes buiten te zet ten en er dus gesproken kan worden van boze opzet, requireer ik een gevan genisstraf van een jaar en drie maan den. Mr. C. F. M. van Koppen schetste de moeilijkheden waarin A. S. was geko men, nadat zijn faillissement een feit werd. Hoe hjj de verleiding om het geld uit de kas te halen niet kon weerstaan en de consequenties van zijn misstap niet overzag. Pleiter verzocht de Recht bank verdachte nog een kans te geven en hem tot een gedeeltelijk voorwaar delijke straf te veroordelen. De broer van de Amsterdammer, die hierna te recht stond, een 43-jarige Hillegommer, had slechts een bedrag gebruikt, zon der hiervan de curator in kennis te stellen. Deze som, die volgens verdach- te's eigen verklaringen 2.100.- be droeg, betaalde hij echter, toen alles uitkwam, zo snel mogelijk terug. Hem was bedriegelijke bankbreuk ten laste gelegd. Mr. van der Valk Bouman wilde re kening houden met het blanke straf blad van de man en eiste vijf maanden met aftrek van preventieve voorarrest. Een poging tot oplichting zou vervol gens door de echtgenote van A. C. S. ge daan zijn, waardoor zij 99.- in handen dacht te krijgen. Zij ging n.l. met een postwissel naar het postkantoor en vroeg de ambtenaar haar geld te ge ven, ofschoon de post door de curator niet was vrijgegeven. Verdachte zou dus de kwitantie niet mogen innen. De Officier achtte poging tot oplichting be wezen en requireerde drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Tenslotte stond een 64-jarige Haar lemse behanger en stoffeerder terecht, die een valse handtekening ten voorde le van de Amsterdamse aannemer had gezet, hoewel hij daarvan geen onmid dellijke voordelen zou hebben gehad, de eis luidde: één maand hechtenis. Uitspraak in al deze zaken op 23 Juni. Van der Beugel: Een snufje van dat; Böll: Huizen zonder vaders; Van Gre- velingen: Spel zonder inzet: Van Haer- solte: De komeet en het harlekijntje; Langen: Wacht éven, Brasem; Mauriac: Het lam; Panhuysen: Leven alleen is niet genoeg; Du P.arc: De nacht van Nadine; Verhoog: De Vliegende Hollan der; Zernike: De roep. nisterraad had besloten ook het gebruik van bouwvolume in de sector Gezond heidzorg aan een verdere beperking te onderwerpen. Men spreekt in het verslag echter het vertrouwen uit, dat de vergunning bin nen afzienbare tijd wordt verstrekt, daar de uitvoering der plannen zeer ur gent geacht moet worden, gezien de voortdurende overbezetting van het ziekenhuis en de behandelingsafdelin gen en poliklinieken. Uit het verslag blijkt verder, dat in 1954 het internaat van de Broeders aan zienlijk werd verbeterd, evenals de huis vesting van een gedeelte van het in wonend personeel. Overigens kan het huisvestingsprobleem van het verple gend en ander personeel eerst afdoen de worden opgelost na het gereedkomen van de nieuwbouw. In 1954 werden er totaal 2557 patiën ten verpleegd in het ziekenhuis, waar van 167 kinderen. Het totaal aantal verpleegdagen bedroeg 56318, waaron der 3496 verpleegdagen van kinderen zijn begrepen. Het grootste aantal ver pleegde patiënten bedroeg 165 op 14 Maart en 29 October 1954; het kleinste was 108 op 14 en 15 Augustus. De meeste patiënten in 1954 kwamen uit Haarlem (1815), Amsterdam (177), Velsen (113). Aan het stukje Oude Gracht tussen Jacobiinestraat en Stoofsteeg laat, in 't Vrijzinnig Protestants Jeugd huis, laat Ton de Boer, die kunstschil der is te Zandvoort, de resultaten zien die hij bereikt heeft met de groep Haar lemse kinderen die onder zijn leiding tekenen en schilderen. De selectie toont duidelijk aan, met hoeveel overgave kinderen kunnen tekenen en hoezeer hun observatievermogen wordt ontwikkeld. Tot ons genoegen troffen wij vele teke ningen zonder volledige naam aan, daar tegenover is de leeftijd zo belangrijk bij het bekijken van jeugdtekeningen, dat wij deze niet graag zouden missen. Vooral kinderen, die graag bezig zijn met potlood en krijt, raden wij aan eens een bezoekje te brengen aan de ten toonstelling om te zien wat hun leef tijdgenootjes presteren. Zij kunnen tot Zaterdag dagelijks terecht van 12 tot 4 uur en ouderen bovendien van 8 tot 10 uur. L.T. A.s. Zondagavond zal in één van de feesttenten, opgericht voor de deelne mers aan de sterrit van de Bond zonder Naam, namelijk die op het Zwartveld bij het Tramstation te Zandvoort, een bonte feestavond worden gegeven. Er zal een variété-revue worden op gevoerd onder de titel: „Humor is troef" Hieraan werken o.a. mee de Wama's, Mr. Doodle, Willy Alberti, Max van Praag, Truusje Koopmans e.a.. Deze voorstelling is voor iedereen toeganke lijk. Dinsdag 14 Juni, 's avonds om 8 uur, zal in de zaal „De Keizerskroon", Am sterdamsestraatweg 38 te Halfweg, een bijeenkomst worden gehouden, waarop meer bekendheid zal worden gegeven aan de mogelijkheden om met mede werking van de N.V. Bouwkas Neder landse Gemeenten in het bezit te ko men van een eigen huis. Vooral voor de jongere ingezetenen van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude kan deze vergadering zeer instructief zijn. (Van onze correspondent)) Na de plaatsing van een gedenksteen in de gevel van het huis waar Fran cois Haverschmidt de beste jaren van zijn leven snikkend en glimlachend doorbracht, heeft ook de Leidse Uni- versiteits-bibliotheek haar steentje aan de herdenking van de dichter bij gedragen. Zij deed dit met het inrich- ten van een zeer uitgebreide ten toonstelling, waarin het leven en wer ken van Frangois Haverschmidt op voortreffelijke wijze wordt geïllu streerd. Het materiaal voor deze verzame ling, die in chronologische volgorde het verhaal van Haverschmidt's leven vertelt, is afkomstig uit de bibliotheek van de Nederlandse Maatschappij voor Letterkunde, die op haar beurt de hand schriften en andere herinneringen aan de dichter aan de zoon, Frangois Ha verschmidt te danken heeft. Tot de eerste bezoekers van de ten toonstelling behoorde een nicht van Piet Paaltjes. Zij overhandigde aan de samensteller van de verzameling, de heer E. van Gü- lik, conservator aan de Universiteitsbi- bibliotheek, een brief die Frangois Ha verschmidt haar een week voor zijn dood geschreven heeft. Dit document waarin de geestesgesteldheid van de zwaarmoedige dominee duidelijk tot uitdrukking komt, kon te elfder ure aan de verzameling toegevoegd worden. De tentoonstelling werd Woensdag middag ingeleid door prof. dr. P. Min- deraa, voorzitter van de Maatschappij voor Letterkunde. Hij constateerde een grotere belangstelling voor het werk van Haverschmidt als roman ticus, waarvan verschillende proef schriften en boekwerken getuigen. De rector magnificus, prof. dr J. N. Bakhuizen van den Brink, noemde in zijn openingswoord de tentoonstelling een sprekend voorbeeld van de gro te cultuurschat, welke de bibliotheek van de Maatschappij voor Letterkun de herbergt. deelte van de middenstanders zijn me ning over het al of niet instellen van koopavond kenbaar moeten maken. Wanneer in deze levensgemeenschap een bepaalde behoefte bestaat aan een koopavond, dan zal de dienstbaarheid van de Middenstand tegenover deze ge meenschap in het geding komen en de vraag rijzen, of in dit geval niet be paalde nadelen genomen moeten wor den? Tijdens de rondvraag werd de kwes tie nog eens aangesneden. De algemene indruk was wel, dat de winkeliers in de binnenstad voordeel van de koopavond zouden hebben, terwijl de de anderen er maar weinig van zullen profiteren. Een van deze sprekers vond in deze enquête de zaak niet duidelijk gesteld, zoals het sluiten en het niet sluiten op een bepaalde middag. Een ander wierp op, dat in zijn vak organisatie de vraa gnaa r voren was gekomen,, om de avond voor Moeder dag en die voor Vaderdag geopend te mogen zijn. Deze vraagsteller zag het als een voordeel van de oorlog, dat een vroege winkelsluiting was verkregen. Hij geloofde dat het grootwinkelbedrijf uitging van een tekort aan verkoop- tijd, wat inderdaad een motief kan zijn; hij was daarentegen van mening, dat de Middenstanders niet ditzelfde mo tief willen doen gelden, doch dat het hen gaat. om meer klanten te krijgen. Voor wijk- en buitenzaken zag hij er geen voordeel in. De verlichting en ver warming in wintertijd zal alleen kos tenverhogend werken. Een volgende woordvoerder wilde het geheel overlaten aan de cijfers die de enquête oplevert, over het al of niet houden van een koopavond. De laatste vragensteller kende nog steeds niet de grondlegger van de ge dachte, dat er bij het publik behoefte zou bestaan een koopavond, al zocht hij dez bij het grootwinkelbedrijf. De overige agendapunten waren die van iedere jaarvergadering. Onder de bstuusleen, die aan de beurt van af treden waren, bevond zich de nestor, de heer G. Alders. Deze wilde graag zijn plaats inruimen voor een jongere kracht. Dit is inderdaad gepeurt. Naast de andere aftredenden, de heren C. W. Straalhof en A. Vos, die beiden werden herkozen, deed de heer Adelaar zijn entree in het bestuur. De heer Alders zelf werd bij acclamatie tot erebe- stuurslid benoemd en kreeg naast feli citaties veel lof toegezwaaid voor het vele door hem verrichte werk. Tenslotte kwam bij de rondvraag nog aanr voren, dat men het niet eens is met de porm van orbanisatie van „Haar lem's Bloei", welke een stichting is. Men achtte het een beetja rare geschie denis, dat tot voor kort hierin geen enkele winkelier zitting had, tot er een werd benoemd. Het gold hier dus een benoemings- en geen verkiezingszaak. De woordvoerder zag dan ook liever dat de stichting weer een vereniging werd en vroeg, of het niet mogelijk zouijn, dat de Haarlemse Middenstand dit bij B. en W. naar voren ou kunnen bren gen. Ongecorrigeerd) Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin Zaterdag 2 Juli de ope ningsplechtigheid van het eeuwfeest Haarlemmermeer bij te wonen en de eeuwfeesttentoonstelling te openen. Woensdag zijn de ambtenaren van de gemeentesecretarie en van het bureau gemeentewerken een dagje uit geweest. Het doel van de tocht was het Land goed „De hoge Veluwe". Op de terug weg werd in „Het Jagershuis" onder Zeist gedineerd. Het is een zeer ge slaagde dag geworden met goed weer. 's Avonds half twaalf arriveerde men weer in de beste stemming in Noord- wijk. In verband met de sterrit welke de Bond Zonder Naam a.s. Zondag naar Zandvoort onderneemt en waaraan 3000 auto's uit alle delen van het land deelnemen verzoekt de poltie te Heem stede aan alle autobezitters, wonende aan de Herenweg en Zandvoortselaan, op Zondag 12 Juni, voorzover er reeds geen parkeerverbod bestaat, hun wagens niet op deze wegen te plaatsen, maar in de garage of an ders in een der zijstraten. Alle deelne mers aan deze Sterrit moeten door de Zandvoortselaan naar Zandvoort. Aan de bevolking van Heemstede wordt bovendien verzocht, op Zondag 12 Juni de aanvoerwegen naar Zand voort, t.w. de Cruquiusweg, Camplaan, v. Merlenlaan, Herenweg en natuurlijk Zandvoortselaan in beide richtingen zo veel mogelijk te vermijden. Het ver dient daarbij aanbeveling, om zoveel mogelijk opstoppingen te voorkomen, door niet van de auto gebruik te ma ken om naar de kerk te gaan. Dit geldt dan voor alle kerken, want de kans op verkeersmoeilijkheden bij het begin en einde der diensten is dan bijzonder groot. De politie vertrouwt op de volledige medewerking van allen door bovenstaan de verzoeken zoveel mogelijk in te wil ligen en daardoor mede te werken aan het welslagen van deze sterrit. Donderdagavond te 6 uur reed op de Heemsteedse Dreef, komend uit de richting Haarlem, de 45-jarige motor rijder P. J. C„ wonende te Haarlem, terwijl op de andere rijbaan de 43- jarige W. K., wonende te Heemstede, met zijn auto uit de richting Benne- broek kwam. Ter hoogte van de Jac. van Campenstraat wilde laatstgenoem de deze straat inrijden en sloeg daartoe linksaf, de weg tussen het plantsoen op. Hij schijnt daarbij de naderende motorrijder niet te hebben opgemerkt en verleende hem geen voorrang, zodat deze met volle vaart tegen de rechter zijde van de auto botste. De motorrijder werd onmiddellijk naar de Mariastich- ting vervoerd, waar werd geconstateerd dat hij er nog goed af was gekomen met enige snvjwonden aan handen en gezicht en een ontwrichte elleboog zo dat K. nog dezelfde avond naar zijn woning kon gaan. De autobestuurder kwam er goed af, maar zowel het motorrijwiel als de auto werden zwaar beschadigd. De politie maakte procesverbaal op. Naar wij vernemen zal de Ned. Tele visie Stichting op Donderdag 30 Juni 's avonds om 9 uur een directe televi sie-uitzending verzorgen, vanuit het Huis ter Duin. Verschillende artisten zullen aan dit programma hun medewerking verlenen. Bij de athelethiekwedstrijden, georga niseerd door de Haagse Athletiek Com missie op Zondag 5 Juni, behaalde de heer Fr. van der Zalm als A junior de 2e prijs kogelstoten, klasse heren D. met 10.10 (2 m en bij discuswerpen de le prijs, eveneens in de D klasse, met een worp van 31.64 m. (Niet officiële Koersen i 3% Ned 1953 3(4 Ned 1953 3(4 Ned 1948 3V« pCt. Ned 1950 3','4 Ned 1954 3% Ned 1955 3-3(4 Ned 1947 3 Ned 62-64 bel fae. Inschr Grtbk 1946 3 pCt Ned Handel Mb cert A.K.O. Van Berkei's Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon Hoogoven» cert Unilever Cert Ned. Kabel Philips Kon Petroleum ..Amaterdam" Rubber Hol] Amerika Lt1n Kon Ned. Stoomb. Mb Ned Scheepv Unie H VA Sell Mb Cert ex-div. 8% Vorig Opening slot 10/6 103 102(8 ïoi (4 101% 101% 101A 101(4 lol A 101)8 100 A 2351/, 299% 299 183 291'/, 281'A 319 424%* 422 265(4 399% 398 583% 580 124(4 124 181 173(4 172 178% 178(4 147(4 143(4 8/6 9/6 Anaconda Copper 67 66% Bethlehem Stee) 138 137% Chrysler Corp 77(4 76% General Electrlo 54'4 53% General Motors 100(4 100 Kennecott Copper 113% 113 Montgomery Ward 79% 79(4 Radio Corp 53% 53 Republic Steel 45% 44% 76(4 Royal Dutch 77% Shell Union Oil 61% 60% Southern Pacific 60(4 59(4 Southern Railway 97(4 95 Tidewater 29% 29% U.S Stee) 48% 47% b= e* dl* prijsh. Stemming: nauw CINEMA PALACE: „Sinuhe, de Egyptenaar" volw. Tijden: 2 en 8 uur; Zo.: 1, 4.30 en 8 uur. ERANS HALS: „Gemerkt in de woestijn 14 jaar. Do.: „Als de dauw hangt komt er regen", 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 u.; Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Blond wrakhout" 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Die man is gevaarlijk", 18 jaar. Tijden2, 7 en 9.15 uur; Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Vr. t/m Zo.: „Thérèse Raquln 18 jaar. Tijden: Vr. 8.15. Za. 2.30, 7 en 9.15. Zo. 7.15 en 9.30 u. Ma. en Di. 8.15 u.: „Obsessie", 18 jaar. Wo. 2.30 en 8.15 uur en Do. 8.15 uur: „Een zaak van leven en dood", 14 jaar. REMBRANDT: „Het perfide web", volw. Tb- den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Pépe le Moko", 18 jaar. In de mid dagvoorst. „Boemelstudenten", a. 1. Tijden: Vr. en Za. 2.30, 7 en 9.15 uur; Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Ma. t/m Do.: 2.30 en 8 u. STUDIO: „Detective Father Brown", a. 1. Tijden: 2. 6.45 en 9.15 uur; Zo. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Zaterdag 11 Juni: Voormalig Verzet Ne derland. „Rotterdams Toneel" met „Het Ver raad", 8 uur. Maandag 13 Juni: „Haarlems Toneel En semble" met „De stoel van de koning" (dil.) 8 uur. Donderdag 16 Juni: Luciaschool. „Berna- dette" (besl.) 7.30 uur. Vrijdag 10 Juni: Haarl. Muziekinstituut. Leerlingenuitvoering, 19.30 uur. Dinsdag 14 Juni: Haarl. Muziekinstituut. Leerlingenuitvoering, 19.30 uur. Donderdag 16 Juni: Katholieke Land- en Tuinbouwbond. Herdenkingsbijeenkomst (40- Jarig Jubileum). Maandag 13 Juni: Carillon-Giockenspiel door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 15.30—16.30 uur. Dinsdag 14 Juni: Orgelconcert door de stadsorganist George Robert. Van 2021 uur. Donderdag 16 Juni: Gratis orgelconcert door de stadsorganist George Robert. Van 15—18 uur. Donderdag 16 Juni: Carillon-Giockenspiel door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 20—21 uur. Vrijdag 17 Juni: Carillon-Giockenspiel door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 11.3012.30 uur. Openluchttheater (Bloemendaal). Vrijdag 10 en Zaterdag 11 Juni: Het grootste Spaan se ensemble „Coros y Danzas", Spaans» Volksdans en zang, 8 uur. Tinholthuis: Vrij burglaan 17, Overveen, Geopend op werkdagen van 912 en 14 16 uur. Cruquiusmuseum: Grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp 1953. Teyler's Museum: Schilderijen XIX en XXe eeuw. Tekeningen Hollandse, Ita liaanse en Franse School, o.a. Rembrandt, Michel Angeio en Claude Lorrai. Fossie len en mineralen, historische natuurkun dige instrumenten. Geopend: iedere werk dag behalve Ma. van 115 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van pop penhuis anno 1750 met inventaris van meer dan 3000 voorwerpen. Geopend van 1017 uur. Zo. van 1316 u. Bisschoppelijk Museum: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, handschriften, munten e. d. Ge opend van 1017 uur. Zo. van 1316 uur. Huis van Looy: Werken van leden van de kunstenaarsvereniging „De Groep" te Haar lem. Geopend van 10—12.30 en van 1330— 17 uur. Zo. van 13—17 u. t/m 11 Juni. GEBOREN: H. Gort—de Rooij, z., J. van Es—van Meekeren, z„ C. JordanWarmer dam d„ B. Bijl—Rebnecke, d„ P. Ouwe hand—van Andel, d.. A. Schouten—van Ef- trik d„ M. van Dalen—Prampithak, d., X. E. Arnold—Oeschger, d„ J. M. Brandse—Jon- gejan, d. GETROUWD: R. ter Wal en M. C. Zoet, J W. van der Schalk en R. de Vries, S. Leijen en C. de Paus, A. van der Schoor en M. van Aken, J. M. W. Hos en H. M. Brugman, P. J. Snoeks en G. van Duijn, G. F. van der Beek en E. de Vos, L. F. van Nieuwenhuizen en C. M. de Groot. OVERLEDEN: C. J. Brasser, 80 jaar, Lin- naeuslaan, A. M, Bijvoet, 95 Zijlweg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3