land met Buitenlands bezoek aan ons 28 procent Bende boter smokkelaars voor de rechtbank y Evipan kiest toch zee maar zonder Westerling WENNEKER Tussen neus en lippen 7op-opstelschrijver 22 millioen mensen komen jaarlijks naar Europa Pia-nissimo Geraffineerd complot door douanerecherche opgerold r r Eutopia's poppen Ingrijpen van Justitie door listige gedragingen omzeild Een mop r D Jaarverslag A.N.V.V. over 1954 Ai Juwelendiefstal in Oud-Gastel Verdachte tot twee jaar veroordeeld Verzonken stad WEKEN VAN TE VOREN KERSENBONBONS J VRIJDAG 10 JUNI 1955 PAGINA Bron van inkomsten Weerinvloeden Runners" onovertroffen Emigrante met uitgebreide menagerie vertrokken VACATURES BIJ MET L.O. V.K.A.J. fÉpw Geen audiëntie Ondanks duidelijke onzeewaardigheid OUDE GENEVER Veel bekijks „Mooi pakje" Invalide na ongeluk met militaire auto Staat veroordeeld tot totale kosten Internationaal K congres te Oirschot Gerard van de Ven (Van onze Haagse redactie) De „industrie van het vreemdelingen verkeer" heeft in 1954 een gunstig seizoen gehad. Zo valt op te maken uit het jaarverslag over 1954 van de Algemene Nederlandse Vereniging voor vreemdelingenverkeer. Met een stijging van ongeveer 28 pet. overschreed het aantal overnachtingen van buitenland se bezoekers in onze hotels en pensions ruimschoots de twee millioen. Dit be tekent, dat sinds 1951 het aantal over nachtingen met meer dan 100 pet. is toegenomen. Wel een bewijs, dat ons land, zo heet het in het jaarverslag van de ANVV „een plaats in de rij van ge liefkoosde Europese vacantielanden is gaan innemen." In vergelijking met de bezoekcijfers van andere Europese landen neemt ons land een gunstige plaats in. De stijging van het aantal bezoekers is tot stand gekomen, ondanks de stij ging van de prijzen. Tussen 1949 en 1955 namen de prijzen van hotelkamers met ontbijt gemiddeld met 30 pet. toe, terwijl de kosten van het gezinsver- bruik met 26 pet. omhoog gingen. In deze zelfde periode vermeerderde echter het aantal buitenlandse over nachtingen met niet minder dan 175 pet. Dit houdt echter niet in, aldus het jaarverslag, dat het niet van belang zou zijn, te waken voor het behoud van ons huidige, over het algemeen nog vrij gunstige, prijsniveau. Ook al met het oog op het binnenlands toerisme zijn verdere prijsstijgingen zeker onge wenst. Het toeristenverkeer is overigens nog steeds een goede bron van inkomsten. Alleen al in Europa maken jaarlijks 22 millioen mensen een reis naar het buitenland. Over de gehele wereld, wordt per jaar zeven tot acht millioen dollar uitgegeven voor reizen en vacan- tiebesteding. Zo kwamen in 1953 bij voorbeeld 450.000 Amerikanen naar Europa, die hier de tegenwaarde van 475 millioen dollar uitgaven, met als gevolg, dat in dat jaar over het ge heel genomen het vreemdelingenver keer Europa's grootste bron van dollar inkomsten was. In 1954 kwam het grootste deel van de toeristen in Nederland uit West- Duitsland, n.l. 21 pet. Hierna kwamen de Engelsen met 14 pet., de Ameri kanen met 13,5 pet., de Belgen met 9 pet., de Fransen met 7,5 pet., de Zweden met 5 pet. en de Zwitsers met 4,5 pet. In de vacantiemaanden Juli en Augustus werd 32,8 pet. van alle buiten landse overnachtingen geregistreerd. Van de resterende 67,2 pet. kwam bijna 43 pet. ten goede aan de maanden April, Mei Juni en September. Hier naast kwamen nog tienduizenden over nachten in jeugdherbergen, bij particu liere kamerverhuurders, in kampeer- centra, e.d. In totaal leverde het vreem delingenverkeer ons land vorig jaar 187 millioen op. Ook het binnenlands toerisme nam vorig jaar grote vormen aan. De ver houding tussen de Nederlandse en de buitenlandse overnachtingen was in 1954 als 32 21. Een verbetering op het zo noodzakelijke punt van de „vacantiespreiding" viel echter niet te constateren. Het slechte weer heeft, gezien de stijging van het aantal over nachtingen van buitenlandse bezoe kers, volgens het ANVV slechts een geringe rol gespeeld. Op het dagbezoek, zowel buiten- als binnenlands, heeft het ongunstige weer wel een nadelige in vloed gehad. In periodes van slecht weer werd door de gasten van de hotels en de grotere pensions duidelijk de behoefte gevoeld aan meer recrea tie-mogelijkheden. Zoals ieder jaar werd ook in 1954 een enquête gehouden onder de buiten landse bezoekers van ons land, ditmaal niet alleen onder Amerikaanse toeristen, maar tevens onder Belgen, Duitsers, Engelsen, Fransen en Zwitsers. Over het algemeen was het oordeel over ons land bijzonder gunstig. Een veelvoor komende klacht werd echter geuit over het weinig gedisciplineerde karakter van ons verkeer. Van Franse zijde werd vele malen de aanmerking gehoord, dat de bewegwijzering, in het bijzonder in de grote steden, aanzienlijk te kort schiet. Veel critiek werd voorts ge hoord ov« de verontreining der stra ten door honden. Hardnekkig waren ook de klachten omtrent over-commercialisatie, waar door vele buitenlanders in bepaalde toeristencentra gehinderd werden. Veel overlast, vooral in Amsterdam, werd de buitenlandse toeristen aan gedaan door de zgn. „runners." Ook het fooienstelsel kan een vreemdeling maar matig waarderen. Over het algemeen wordt de kwaliteit van de Nederlandse keuken gewaardeerd, wordt over de vacantie ge sproken en precies uitgestip peld waar dit jaar de reis naar toe zal gaan. Wij vragen U niet om ons weken van te voren met Uw vacantieplannen op de hoogte te stellen, maar, indien dit maar enigszins mogelijk is, dan toch wel minstens 5 da gen vóór Uw vertrek. Wij kunnen er dan voor zorg dragen dat U tijdig de krant op Uw vacantie-adres ont vangt. Indien U vooral bij buiten landse adressen duidelijk schrijft, kunnen misverstan den voorkomen worden. Weekabonné's gelieven over de periode, welke zij afwezig zijn, het abonnementsgeld 'vooruit te voldoen aan de bezorger van wie zij op hun vaste adres de krant ontvangen. DE ADMINISTRATIE doch wel bestonden er van Ameri kaanse en Franse zijde, wensen ter zake van snellere bediening en min der overvloedige maaltijden. Vele klachten kwamen ook dit jaar weer naar voren over de vroege slui tingstijd van musea, winkels, café's en dancings. De verplichte winkelsluiting op bepaalde dagen is voor vreemdelin gen eveneens een groot ongerief. Voor het overige spraken de buitenlanders met veel lof over de Nederlandse gast vrijheid, hulpvaardigheid, vriendelijk heid, talenkennis en ondernemingslust. Advertentie CHOCOLADE Met een speciaal gecharterd vlieg tuig is mej. J. Bregman uit Garderen Donderdagavond van Schiphol vertrok ken naar Sydney op Nova Scotia in Canada, waar zij zich zal vestigen. Be halve huisraad zijn met het vracht vliegtuig meegegaan een tractor, 20 rol len kippengaas, 23 honden, voorname lijk Afghanen, haar bibliotheek en dis cotheek, een totaal gewicht aan lading van 5.000 kg. Drie paarden, een ezel en een pony waren reeds eerder met een chartertoestel naar Prestwick gevlogen en vandaar per schip naar Canada ge bracht, aangezien paarden niet door de lucht in Canada mogen worden inge voerd. ;::V1 :r:::0y>v:V'::V. De pianiste Pia Beck, die tijdens haar tournée door Amerika van een Neder landse bewonderaar een slang cadeau kreeg, heeft deze Donderdag overgedra gen aan het Dierenpark Wassenaar. De slang kreeg de naam Pia-nissimo. Pia toont hier de Indigoslang. Een beetje angstig was het wel. Voor de economische politierechter te Utrecht hebben Donderdag zeven per sonen terecht gestaan, beschuldigd van deelneming aan een groot smokkel- complot in boter naar België, dat in Januari volledig kon worden opgerold. De hoofddader, de 42-jarige kaashan delaar G. te Bunnik tegen wie vijf maanden gevangenisstraf was geëist, waarvan twee voorwaardelijk alsmede 1500 boete werd veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk, met aftrek van twee maanden voorarrest, alsmede een boete van f 1000. De tweede hoofd schuldige, de zuivelhandelaar J. uit Oudewater, werd conform de eis ver oordeeld tot twintig weken gevangenis straf, waarvan de helft voorwaardelijk, benevens een boete van 1500. In December van het vorig jaar werd door de douanerecherche een partij van 600 kg boter in beslag ge nomen, welke via Maastricht naar België zou worden gevoerd. Een uit gebreid onderzoek bracht aan het licht dat het hier om een omvangrijke botersmokkel ging, waarbij van April 1954 tot Februari van dit jaar niet minder dan circa 160.000 kg over de grens was gesmokkeld. Voor de fiscus betekende dit een flinke schadepost. Het complot was uiterst geraffi neerd in elkaar gezet. Men maakte onder andere gebruik van codewoor den waardoor de personen, die bij deze affaire waren betrokken elkaar niet kenden. Na een langdurig onder zoek werd de hoofdschuldigde, de kaashandelaar uit Bunnik, aangehou den. Hij ontkende echter hardnekkig iets met de affaire te maken te hebben. Ook ter zitting volhardde hjj in zijn ontkenning, doch het getuigen verhoor bracht zijn medeplichtigheid aan het licht. Wel gaf hij toe grote kwantums boter te hebben geleverd aan zekere Neuseman te Maastricht, die achteraf een gefingeerde figuur bleek te zjjn. De politierechter had weinig bewon dering voor de houding van deze ver dachte die hij kinderachtig en minder waardig noemde. Uit het getuigenver hoor kwam vast te staan, dat zowel de kaashandelaar v.d. W. als de zuivel- handelaar uit Oudewater contacten hadden gehad met de bekende Bra bantse smokkelaars en met niet bona fide zuivelhandelaren in België. In ver ba met deze smokkelaffaire werden voorts nog enige verdachten veroor deeld. De Bredase rechtbank heeft de Roo sendaler A. D. wegens diefstal met braak in een juwelierswinkel in Oud-Gastel veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Bij deze diefstal werden gouden en zilveren voorwerpen ter waarde van vijftien duizend gulden gestolen. De helft van de buit is niet teruggevonden. De woon wagenbewoner V. bekende de mede plichtige te zijn geweest van D., die echter hardnekkig is blijven ontkennen en beweert onschuldig te zijn. Twee speurhonden hebben hem ook als de da der aangewezen. De rechtbank achtte voldoende bewijs geleverd. Vier Britse duikers zjjn Woensdag in Famagusta op Cyprus aangekomen om onderzoekingen te verrichten in de ver zonken stad Salamis. Salamis. een welvarende havenstad uit de oudheid, werd in het jaar 330a.d. door een aardbeving veriMetigd en werd gedeeltelijk door een vloedgolf ver zwolgen. Plaatselijke duikers hebben reeds onthuld dat in het verzonken deel van Salamis twee havens zijn aange troffen, een voor schepen, die op het Oosten voeren, en een voor vaartuigen van de marine. De Britse duikers zullen proberen de beide havens in kaart te brengen en de gezonken galeien en hun lading aan een onderzoek te onderwerpen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal een overzicht gezonden van de vaca tures bij het Lager Onderwijs en van de wijze waarop in deze vacatures wordt voorzien. Per 16 Mei van dit jaar werden 2516 van de 2574 plaatsen in het verplicht personeel, waarvoor geen onderwijzer in vaste dienst aanwezig was, vervuld door gehuwde vrouwen, gepensionneer- den en andere tijdelijk aangestelden. Bijna de helft van deze plaatsen werd ingenomen door gehuwde vrouwen. Voorts was geen vaste kracht aan wezig op 803 plaatsen voor boventallig personeel en moest in 1597 plaatsen worden voorzien voor personeel dat door ziekte, militaire dienst enz niet aanwezig was. In totaal 220 van boven staande vacatures bleven onvervuld. In totaal waren er per 16 Mei 4974 vacatures (16 Januari jl. 5142), het totaal aantal onvervulde vacatures was resp. 220 en 314. Het episcopaat heeft toestemming verleend een begin te maken met de nationale V.K.A.J. Het heeft benoemd tot nationaal aalmoezenier, de zeer- eerw, heer F. R. Robroek, vroeger diocesaan aalmoezenier van de V.K. A.J. in het bisdom Roermond. Het secretariaat van de nationale V.K.A.J. is gevestigd Oudenoord 12 te Utrecht. In zijn werkplaats aan de Amstel te Amsterdam is de heer M. T. Koornstra, schilder-decorateur, bezig de laatste hand te leggen aan de vervaardiging van 60 totems, welke eerdaags op kleine voetstukken geplaatst, de winkelstraten van „Eutopia", in gewone tijden Arn hem, zullen sieren. De foto toont de kunstenaar aan het werk bij zijn zonder linge stukken. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 14 Juni geen audiëntie ver tenen. De „Evipan heeft Donderdagavond om tien uur Delfzijl verlaten met be stemming Le Havre. De officier van justitie te Groningen, jhr. mr. A. H. S. v. Wijck, heeft verklaard dat de moge lijkheden die er waren om het schip niet uit het land te laten gaan wegvie len door „listige gedragingen" zoals hij het uitdrukte. Het schip is namelijk als jacht met „gasten" aan boord vertrok ken naar Embden en bleef daardoor binnengaats. De officier van justitie verklaarde ons nog dat er op het mo ment niets tegen te doen was, maar dat het schip beslist niet zeewaardig was. In de loop van de dag was gisteren het op het schip belegde beslag opge heven. Hoewel de scheepvaartinspectie van Groningen de Evipan heeft „aan gehouden", hetgeen betekent dat het niet uitgeklaard mocht worden, omdat het geen certificaat van deugdelijkheid had, en derhalve geen zee kon kiezen, kon de Evipan Delfzijl ongehinderd ver- Advertentie Noodlanding Toen bij Vesoul in Frankrijk zijn sportvlieg tuigje vreemde kuren be gon te vertonen, zat er voor de piloot René Cahn niets anders op dan maar ergens een noodlanding te maken. Boven het eerste het beste weiland dook het met horten en stoten pruttelende vlieg tuigje naar beneden en maakte René een keurige landing op de horens van een koe, die danig opschrikte uit zijn vredig herkauwen. Cahn kwam er ongedeerd af, zijn vliegtuigje werd slechts licht beschadigd, maar de arme koe zal voorgoed haar hoorns moeten mis sen. Niet melk, maar Ijs Een Frans lid van de Internationale Rotary-be- weging, een zekere mijn heer Robert Lemasson uit Rouaan, heeft dezer da gen, toen hij een bezoek bracht aan de stad, ver klaard, dat men in Frank rijk meer ijs gaat eten en daarentegen minder wijn drinkt. De jeugd in Rou aan, zo vertelde Lemas son, prefereert tegen woordig ijs boven de wijn, die tot voor kort de tra ditionele drank was, die men in de café's bestelde. De wijnbouwers beweren intussen, dat Lemasson in zijn eigen straatje staat te preken, nu hij eigenaar is geworden van een grote banketbakkerij, waar ook ijs vervaardigd wordt, maar bovendien van plan is om binnenkort een le vensgrote fabriek voor consumptieijs te openen. Beet De Londense politie heeft een zekere Frank Roberts kunnen identifi ceren als de man, die kortgeleden in het café „De Witte Zwaan" in Londen inbrak, door een afdruk van zijn tanden te vergelijken met een af druk, die de inbreker had achtergelaten in een stuk kaas, waaruit hij een flinke hap had genomen. Twee Mannequin autobestuurders kwamen ziedend achter het stuur vandaan, toen hun wagens door een derde auto waren aange reden. Edoch, toen de schuldige een mannequin van Dior bleek te zijn vlogen de heren elkaar bijkans in de haren in 'n gevecht, wie voor haar de schade zou mogen be talen. Er moest een po litieagent aan te pas ko men, die de onkostennota netjes in tweeën deelde. De geschiedenis speelde uiteraard in Parijs Blaf-radar Op een vliegveld in de Verenigde Staten is men tot de ontdekking geko men, dat de honden het beter doen dan de radar. De viervoeters horen vliegtuigen reeds op verre afstand aankomen en zij horen dat eerder dan het radar-oog de toestellen „zien" kan. De Amerika nen hebben dies een half dozijn honden op de basis gepost en de beesten zo afgericht, dat zij bij het eerste het beste vliegtuig geronk beginnen te blaf fen. laten omdat het eerst dan de overtre ding begaat wanneer het buiten de vast gestelde lijnen komt, lopende van de Duitse kant van de Eems over de boei en van het Doekengat langs Borkum, Rottum en Schiermonnikoog. Enkele gasten die zich in Groningen aan boord hebben begeven zijn in Delfzijl aan wal gegaan. Toen het schip, nageoogd door be langstellenden, de haven van Delfzijl verliet waren aan boord P. J. Galliard, gezagvoerder, J. P. Rust uit Groningen, H. Loonstra uit Zoutkamp en H. v. d. Laan uit Groningen. De heer Wester ling bleef aanvankelijk in Groningen maar is in de loop van de avond ver trokken. Hij is nog wel even in Delf zijl geweest om het schip uitgeleide te doen. De „Evipan" had Donderdagmiddag in de Oosterhaven van Groningen veel bekijks getrokken. Enkele monteurs wa ren druk doende de motor te repareren, die het begaf toen dezer dagen gepro beerd werd te verdwijnen. Toen de heer Galliard, de gezagvoerder, op het ha venterrein arriveerde en aan boord stapte, maakten de belangstellenden vrij baan, maar het commentaar ging voort. De beste stuurlui staan aan wal, is een bekend spreekwoord, maar dit maal meenden we met een uitzondering te doen te hebben. Deze geboren schip pers daar aan de wal gaven ongezou ten hun commentaren. Het scheepje was prachtig voor een tochtover de Friese meren, liefst bij niet al te slecht weer. Op zee zou de schroef bo ven water komen, het schip stuurloos worden en verloren zijn. De bescher mingsplaten voor de ramen van de ka juit waren hoogstens vier streep dik en konden de golven niet keren. Flinke coasters hebben beschermingsplaten die dubbel zo dik waren en nog werden ze door de golven ingedrukt. Inmiddels was de gezagvoerder de heer Galliard al weer van boord ge stapt. Het bootje schommelde nog na, van het grote gewicht van de gezag voerder, toen hij reeds in zijn auto was weggereden. De eerste stuurman maak te een schampere opmerking over stuur lieden van binnenwateren, daarbij ken nelijk doelend op zijn mede-bemannings lid. De kiemen voor muiterij waren aanwezig nog voordat de Evipan de Noordzee zou hebben bereikt. De auto kwam terug, met de gezagvoerder en de stuurman, wiens kwaliteiten sterk in twijfel werden getrokken. Niet het minst door de (beste) stuurlieden aan wal, die zeiden hem nauwelijks te her kennen in zijn „mooi pakje" en die het lot betreurden van degenen, die aan de hoede van „Henkie" waren toever trouwd. Gezagvoerder Galliard plaatste zich in volle breedte en met geheel zijn ge wicht aan bakboordzijde van de boot, die zwaar meeheide en poseerde voor de fotograaf, die al enige tijd in de buurt van liet schip had staan kleumen. Toen werden de trossen los gegooid, sloeg de motor aan en vertrok het veel besproken jacht door de brugi In een civiele procedure heeft de Haag se rechtbank de Staat der Nederlanden veroordeeld tot betaling van f 25.000, „smartegeld" plus een geregelde uitke ring (met terugwerkende kracht tot September 1952) ad f 125,- per week, die zal voortduren tot aan zijn 65e jaar toe, tenzij hij eerder overlijdt, aan de thans 34-jarige terrazzowerker Angelo Enrico Petrucco uit Breda, gehuwd en vader van een dochtertje. De Staat zal voorts P. alsnog alle kos ten der verpleging moeten betalen, die voor hem gemaakt zijn, voor zover die niet reeds door verzekeringen gedekt zijn. P. werd op zijn motor op 26 Augus tus 1952 onder Etten en Leur bij St. Willebrord door sergeant B. van het transport-bataljon te Rucphen met diens zware militaire vrachtwagen aan gereden en liep daardoor levenslange ernstige invaliditeit op. Enige tijd na het ongeluk heeft de chauffeur van de betrokken militaire vracthwagen zich voor de krijgsraad in 's-Hertogenbosch moeten verantwoorden. Het vonnis tegen sergeant B. luidde: f 25 boete, subs, tien dagen hechtenis. Aan de leestafel nam een heer naast mij plaats en ontvouwde, nadat hij zich zorgvuldig had geïnstalleerd, een krant: Uw en mijn lijf blad. Dat ontroerde mij danig. Dat doet het trou wens altijd. Telkens als ik ergens een wildvreemde zie die zo vriendelijk is mijn krant te lezen denk ik: die man moet ik iets aanbieden; een glaasje sherry of zo. Een soort snoepje bij de boodschappen toe. Per slot van reke ning kén ik een kledingmagazijn waar je een Zwitsers horloge toe krijgt als je er een pak koopt. En van een pak houd je dan nog iets over ook. Maar goed. Ik sloeg hem vol war me gevoelens gade, de heer die mijn krant zat te lezen. Toen zag ik hoe z'jn blik over mijn stukje dwaalde. „Léés het nou", riep ik in stilte uit. Maar hij lette er niet op, sloeg een bladzijde om en begon aan de beurs berichten; waar niets aan is, als U het mij vraagt. Géén sherry, besloot ik. Maar even later bladerde hij weer terug, keek de uil van hiernaast een moment recht in de ogen en begon te lezen. Toch wel een aardige man, dacht ik, kijken of-ie lacht. Want U mag het gerust weten, ik ben dol op ap plaus. Maar hij lachte helemaal niet. Integendeel, op een gegeven moment wierp hij nijdig de krant terzijde. Ge geneerd keek ik een andere kant op; ik voelde mij betrapt. Toen hoorde ik hem vragen: „Heeft U een beetje vuur voor mij?" En dat was dan, zoals het behoort, het begin van een gesprek. Nadat wij het wéér en de belasting hadden af gehandeld, lag ineens het onderwerp „kranten" tussen ons in. „Hoe vindt U die krant", vroeg ik. „Alle kranten zijn hetzelfde", zei hij apodictisch. „Nou ja", antwoordde ik voorzichtig „er is toch wel ver schil". „Allemaal onzin", zei hij bars „neem nou zo'n artikel", en hij duwde mij mijn stukje onder ogen, „leest U dat nou es". Gechoqueerd nam ik mijn geschrijf tot mij. „Nee", zei ik op resumerende toon „veel zaaks is het niet, maar „Daar lees je toch geen krant voor, voor zulke flauwe kul", barstte hij. „Ach", zei ik uit een elementaire behoefte tot zelfverdediging, „altijd Molotov, Eisenhower en Romme gaat toch ook niet". „Die vent. die dat geschreven heeft, is gek", zei hij. Toen ben ik maar gauw op de po litiek overgestapt, want dat wil altijd wel gedaan wezen. Wij werden het een heel eind eens en gaandeweg ont stond er ondanks alles een hartelijke verstandhouding tussen ons. Tenslotte waren wij het jij-en en jou-en nabij. Toen mijn tijd gekomen was stond ik op. En al met mijn jas aan zei ik jolig: .Zeg, dat stukje, hé, dat flauwe kul stukje in die krant, dat heb ik geschreven". Op hetzelfde moment brak hij los in een schaterlach, die hem paars deed aanlopen. „Ha, ha", hijgde hij, die is goed. Da's een mop. Daar zou die vent nóóit opgekomen zijn". Verenigde Staten. De „Sea Wolf" de tweede Amerikaanse door atoom kracht voortbewogen duikboot, zal op 21 Juli worden gedoopt en te water worden gelaten. De „Sea Wolf" is gro ter en kfcehtiger dan de Nautilus. Op Zaterdag 18 en Zondag 19 Juni zal in Oirschot (NB) een groot inter nationaal katholiek jonge midden stands-congres gehouden worden. Op het programma staan voor Zaterdag een inleiding door de heer F. Margot uit Brussel over „Jonge middenstand - nieuwe middenstand" zoals een Belg het ziet, en een toneelstuk „Het on stuimige hart" door toneelgroep De Jonge Spelers. De Zondag zal worden ingezet met een plechtige H. Mis waar bij de gezangen zullen worden uitge voerd door een KJMV-koor. Mr. H. Velü uit Den Haag geeft een Nederlandse vi sie op „Jonge middenstand - nieuwe middenstand". Verder is er nog een or gelconcert in de Grote Kerk. vendel- zwaaien op de Markt en een bezoek aan het uit 1462 daterende gemeentehuis. \e 18-jarige Gerard van de Ven in Uden, de oudste van de vier kinderen van het ambtenaarsgezin Van de Ven in de St. Annastraat, is een „boom" van een jongeman en een „kei" in het opstellen ma ken. Dat laatste heeft hij weer eens bewezen door beslag te leggen op de Nederlandse prijs in de internationale opstellen wedstrijd voor de middelbare scholen van de landen, die aan gesloten zijn bij de Kolen- en Staalgemeenschap. We konden hem „eventjes dan" van zijn stu dieboeken loskrijgen, want blok ken is voor hem in deze dagen de orde van de dag. Immers Ge rard, leerling van de hoogste klas van het Titus Brandsma Ly ceum in Oss, moet over twee weken eindexamen doen. „Was het werkelijk een ver rassing voor je?" zo vroegen we. „Ja volkomen! Ik moest in het vrije kwartier in de lerarenka- mer komen en daar vertelde me de rector, dat ik de eerste prijs gewonnen had. Ik was 't hele opstel eigenlijk zowat al verge ten!" Hoe dat kon? Wel, zijn klas had op 'n dag, „in Maart, geloof ik", voor huiswerk een opstel gekregen. Er was keuze uit een handvol titels en een daarvan luidde: „Zoals de mensen in het dorp of de stad waar je woont, of in het land waarvan je burger bent, elkaar nodig hebben, zo is het ook in Europa". Er was iets bij zonders aan de hand met deze opgave, want de leraar Nederlands, pater dr. Sengers O.Carm., had langs zijn neus weg gezegd: „Als jullie hierover schrijven, zet 't dan eens extra netjes op papier. Er kan 'n aardige ver rassing aan zitten". Gerard kóós dat onderwerp en omdat hij een sterke voorliefde heeft voor geschiedenis, behandelde hij deze materie door een geschiedkundige bril. Hij sloeg er zelfs Toynbee op na! „Ik heb mijn opstel een week lang voorbereid en 't schrijven zelf heeft me bijna twee dagen gekost", herinnert hij zich. „Toen had ik elf kantjes van een grote bloc-note vol!" Naast quantiteit is het dus ook qualiteit gebleken en Gerard, die nog nimmer in het buitenland is geweest, mag nu een 15-daagse reis door de KSG-landen maken. Start 25 Juli te Straatsburg. Steekt deze prijswinnaar zijn borst nu ver vooruit? Weineen, hij is ge wend een opstelwedstrijd-winnaar te zijn, zo mogen we wel zeggen. In de 4e klas lagere school won hij een krantenprijsvraag met een disser tatieover het veelzijdige phaehomeen „Sinterklaas". In de zesde klas l.o. behoorde hij tot de prijswinnaars van de opstellenwedstrijd, die door de K.R.O.-schoolradio (sectie muziek) was uitgeschreven. („Mijn lievelings muziek? Klassiek én Dutch Swing College"). En het vorig jaar werd Gerard met zijn verhandeling „Socrat.es" nummer een in de wedstrijd van het „Nederlands Klassiek Verbond". Geen wonder, dat dit studiehoofd-met-speciale-geschiedenisknobbel dit najaar in Nijmegen geschiedenis gaat studeren, nadat hij de mooiste va cantie van zijn leven zal hebben genoten. „Ja, als ik tenminste slaag", haast hij er bescheiden aan toe. Maar zijn studiegenoten zeggen, dat hij veruit de beste van de klas is...

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5