Negen maanden geëist tegen vertegenwoordiger Visserijgolf Geef Vader nu eens 't Silver Stoepke Vraag en Antwoord Kruiswoordraadsel Schoenfabrikanten moeten de productie moderniseren R RUDGB Coros y Danzas voor scholieren Grote verscheidenheid in modellen en kleuren op vakbeurs VRIJDAG 10 JUNI 1955 PAGINA 6 HAARLEMSE RECHTBANK NICO VAN SCHAGEN ZONEN Gierstr. 42 - Haarlem - tel. 17768 een goed horloge, een PRIMA 15 of 17 sieens anker b.v. een ZENTRA v.a. 45.— een PRISMA va. 49.50 een INDUS v.a. 54.— een REMOVA v.a. 47.— Dan kan Vader weer vooruit en is tevreden. Komt U eens kijken bij GROTE HOUTSTRAAT 49 3600 VERDUISTERD Een jaar en drie maanden geëist Tentdoopweekend in Kennemerduinen Haarlems Oiperakoor „II Trovatore" Prins Bernhard inspecteert installaties in Drente Verwijdering resten oude pier te Scheveningen Gouden kloosterjubilea Ziekentriduum in Bloemendaal REDDINGSMIDDE LEN AAN BLOEMEN- DAALSE STRAND HEEMSTEDE AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN De aanrijding in Zwanenburg Vrijspraak voor autobestuurder SANTPOORT OPENLUCHT-CONCERT Waterstanden- ■srtrrrr:. Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag Interleder in Utrecht Bijeenkomst ministers i K.S.G.-landen Gedachtenwisseling over nieuwe wegen naar integratie •9 „Deze man had verleden jaar een vermogen van 154.000 en een inkomen van 37.000, meneer de president, heren rechters, zjjn zaak floreerde en de ge dachte aan een eventueel faillissement scheen belachelijk. Nu is zijn positie kapot door een zogenaamde oplichting van 3700, die tevens de ouverture is geworden van een opwindingstoestand, waaruit tenslotte een faillietverklaring voortkwam." Aldus mr. O. H. van Wijk, de raads man van een 50-jarige Heemsteedse vertegenwoordiger J.W., die gisteren voor de Haarlemse rechtbank terecht stond. In September van het vorig jaar zat de 53-jarige koopman J.v.K. rustig bij de kapper, toen W. binnenstapte en hem dringend verzocht even mee naar buiten te gaan. De koopman liet de scheerkwast voor wat hü was en luis terde naar de woorden van zijn vriend, die vertelde dringend 3500 nodig te hebben om de belastingmensen te be talen, die op zijn kantoor waren. An ders zou zijn hele boel direct verzegeld worden. ,,En jij bent de enige, die mij kan helpen", zei verdachte bij de kappers salon. Van K. die al 11.500 van de vertegenwoordiger tegoed had, was niet temin geneigd het bedrag te lenen en hij belde zijn boekhouder op om een cheque te laten uitschrijven. Zijn dank bare vriend zou de volgende dag het geld terugbetalen. Dit gebeurde echter niet en het werd een justitie-aangele- genheid. Een paar dagen na deze voor de koopman weinig voordelige transac tie werd W. in staat van faillissement verklaard. Tussen verdachte en de twee getui gen, de boekhouder en Van K., was op de zitting verschil van mening om trent het doel, waarvoor de Heemstede- naar de contanten had gevraagd. ,,Hij zei het geld nodig te hebben om de belasting te Detalen", getuigden de Advertentie vanaf f 174.— Eén trawler Vikingbank IJm. 183, vier loggers en twee en twintig kotters zorgden er Donderdag voor, dat de visafslag van IJmuiden werd voorzien van een totale aanvoer van 3.500 kisten verse vis, 270 stijve kabeljauwen, 25 kleine kistjes haring en 23.000 kilo ton gen. Er waren 1.700 kisten makreel, 190 kisten schelvis, 100 kisten gul en kabeljauw en 125 kisten wijting. De prijzen waren Donderdag weer la ger. Schelvis werd goedkoper, maar schol werd echter duurder. Grote tong deed nu 2.34 tot 2.14, groot middel 2.12 tot 1.82, klein middel 1.90 tot 1.70, tong I 1.90 tot 1-70, tong II 1.42 tot f130 en tarbot 1.90 tot 1.30 per kilo. Klein middel schelvis deed 40.tot 32.pennen 40.tot 24.en braad 28.tot 20.per kist van 50 kilo. Wijting deed 24.tot 11.grote gul 32.tot 25mid delsoort 23.tot 19.klein gul 18.tot 16.kleine haai 25. poontjes 8.klein middel schol was duur met 46.tot 36.schol I 48.tot 32.schol II 42.tot 40.en schar 25.tot 8.Ma kreel deed 22.tot 12.Grote ka beljauw werd gemiddeld voor 188. tot 74.per 125 kilo verkocht. Grote zwarte koolvis deed 83.tot 82. en grote leng 120.per kist van 125 kilo. De Vikingbank IJm. 183 besomde 16.200.—. Loggers VI. 85 6.980.—, Sch. 135 ƒ8.400.—, IJm. 129 7.950.—, Kw. 17 3.490.Kotters: Kw. 89 5.150.—, Kw. 56 970.—, Kw. 71 680.— Wr. 7 5.730.—, Wr. 67 5.500.-, Hd. 125 4.880.—. Voor de Vrijdagmarkt kwamen te IJ muiden twee trawlers binnen. De Sura baya IJm. 79 met 830 kisten verse vis, waarbij 500 kisten makreel, 220 kisten schelvis, 40 kisten gul en kabeljauw en 30 kisten gul en kabeljauw, 25 kis ten haring en 65 kleine kistjes makreel. Óm de Noord waren de vangsten slecht. De Polderman IJm. 20 deed één goede trek van 40 manden makreel, doch besloot de dag met een vangst van 100 manden hoops in totaal. De Postboy IJm. 35 gaf trekken van 20 manden makreel door en de Claesje Ro. 46 van 40 en 10 manden makreel. De loggers op het Zand vingen 40 tot 20 manden makreel plus 1 tot 10 man den piepers (kleine schelvis). In de Sylt ging het ook niet zo best. Hier de den de loggers en kotters trekken van 30 tot 35 kilo tong en geen mand andere vis. Langs de kust vinden de loggers 's nachts gemiddeld 80 tot 100 kilo tong en 6 a 10 manden schol. Advertentie De KLEINE ZAAK MET DE GROOTSTE KEUZE. twee. ,,Niet waar, ik had het voor mijn arbeiders gevraagd om hun het week loon te kunnen geven", repliceerde W. In het laatste geval zou de affaire niet gefingeerd zijn. De Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, meende dat de ten laste gelegde oplichting, bewezen was en requireerde een gevangenisstraf van negen maanden. Mr. Van Wijk concludeerde in zijn pleidooi, dat het verhaal van de ver dachte op verschillende punten veel ge loofwaardiger klonk dan dat der getui gen en vermits bovendien de verka- ringen der laatsten als zeer kwetsbaar moesten worden beschouwd, verzocht hij de rechtbank de man vrij te spre ken. Uitspraak 23 Juni. Donderdag stond voor de Haarlem se Rechtbank terecht de 51-jarige C. E. M. penningmeester ener vereniging te Haarlem, verdacht van verduistering van 3600.-. Verdachte ontving regel matig contributies van de leden der vereniging. Hij had deze behoren te storten op de Nutsspaarbank. Bij een controle bleek echter dat het geld niet op de bank was gedeponeerd, maar ten eigen bate was gebruikt. Op de zitting kwam hiernaast een andere verduistering ter sprake, en wel ten nadele van een bouwfonds, die M. een bedrag van ongeveer 1000.- had opgeleverd. De officier van justitie vond het de lict van een bijzonder ernstig karakter, ook al omdat verdachte zelf goed ver diende en het verduisterde bedrag gro tendeels voor eigen genoegen heeft be steed. Mr. V. de Valk Bouman requi reerde dan ook een jaar en drie maan den gevangenisstraf met aftrek. De verdediger mr. C. Blankenoort legde de nadruk op de kommervolle omstan digheden, waarin M. lange tijd verkeer de, die mede oorzaak waren, dat hij tot deze misstap kwam. Uitgaande van de gedachte, dat het vooral voor vele nieuwbakken" kam peerders zeer nuttig kan zijn de nieuwe tent en de pas-gekochte kampeeruit rusting eens onder deskundige leiding te proberen, alvorens men ermee op vacantie trekt, organiseert de A.N.W.B. op een drietal plaatsen in het land zgn. tentdoopweekends. In tegenwoordigheid van geroutineer de kampeerders, allen A.N.W.B.-men- tors, die de adspiranten volgaarne met raad en daad terzijde zullen staan, kan men dan direct in de pracktijk met de geheimen van de nieuw-verworven uitrusting kennis maken en er trachten zich de handigheid te verwerven, die straks op het werkelijke buitenspoor wel eens van onschatbare waarde kan blijken. Voor de tentdoop-weekends zijn vast gesteld de data 11 en 12 Juni èn 18 en 19 Juni. Zij worden gehouden op de volgende kampeerterreinen: Bondskam- peerplaats ,,De Lakens" in het Natio nale Park ,,De Kennemerduinen" te Bloemendaal, Bondskampeerplaats ,,De Reebok" te Oisterwijk en Bondskam peerplaats ,,Ruijchenrode" te Lochem. Advertentie WAGENWEG 29 - TEL. 20518 HAARLEM Met aandacht en interesse creëren wij een MODIEUZE COIFFURE De directies van de scholen voor voort gezet onderwijs in Haarlem en omge ving hebben de mededeling ontvangen dat de matinée-uitvoering van Coros y Danzas de Espana in het openlucht theater op Zaterdag a.s. bijna uitsluitend bestemd is voor scholieren. Nader is ge bleken dat hieronder ook gerekend kun nen worden de leerlingen van de exa menklassen, die dus niet meer het dage lijks contact met de school hebben en degenen, die dit jaar het examen reeds hebben afgelegd. Dezen kunnen zich als nog wenden tot hun school of tot het bureau voor culturele zaken van het Haarlemse stadhuis. Maandag 8 Juni is de jaarsvergade ring gehouden van ,11 Trovatore" in een zeer geanimeerde stemming. Het bestuur is, op één uitzondering na, on gewijzigd gebleven, n.l. W. H. Selter, voorz.: J. G. M. van Maris, secr.: mej. M. S. Bannink, penn.sse: W. van Berkel, muz. bibl. De heer G. J. S. van Wjjk (Commissaris) trad af i.v.m. zijn a.s. vertrek naar Rotterdam. In zijn plaats werd de heer P. Houssart gekozen. Z.K.H. Prins Bernhard heeft Donder dag als inspecteur-generaal van de Kon. Landmacht een informeel bezoek ge bracht aan de garnizoenen in Zuidlaren, Assen en Hooghalen. De prins landde tegen tien uur met zijn eigen Dakota op het vliegveld van Eelde, waar de garnizoenscommandanten van Assen en Zuidlaren de hoge gast begroetten. Na een bezichtiging van de kazerne in Zuid laren werd een bezoek gebracht aan Assen, waar in de officierscantine de lunch werd gebruikt. In Hooghalen stel de de inspecteur-generaal zich op de hoogte van de stand van zaken in de militaire school voor lichamelijke op voeding. Het bergingsschip „Meermin" uit Vlaardingen zal Maandag pogen een begin te maken met het opruimen van de nog te Scheveningen overgebleven resten van de oude pier. De werkzaam heden worden in opdracht van het Hoogheemraadschap \an Delfland uit gevoerd door Van der Tak's bergings bedrijf. De „Meermin" is uitgerust met een spuitpompinstallatie en brandblus apparatuur. Aan boord bevinden zich duikers en er zal o.a. gewerkt worden met een drijvende bok. In het moederhuis van de Congre gatie der zusters Franciscanessen van St. Elisabeth in de Menno van Coe- hoornstraat te Breda zullen 18 Juni drie zusters haar gouden kloosterfeest vie ren. Het zijn zuster Assisia, in de we reld J. Peemen uit Sprundel, zuster Wadburga, in de wereld J. van Oorschot uit Rucphen en zuster Gerarda, inde wereld E. van Ginderen uit Nispen. Zuster Assisia was gedurende een en dertig jaar, van 1921 tot 1952, overste van de congregatie, stichtte in 1928 en 1933 missiestaties op Sumatra en ver blijft thans te Gilze, De twee andere jubilarissen zijn thuis in het St. Elisa- bethziekenhuis te Leiden. Wapenrusting H. B. Naar aanleiding van enkele gelezen boeken zou ik graag willen we ten hoe de wapenrusting van krijgers en edellieden in Engeland in de 6de eeuw was. Antwoord: Alle hulde voor uw fraai geïllustreerde brief! Het harnas dateert reeds uit de grijze oudheid. Het hoofd bestanddeel, het borstharnas (kuras), was oorspronkelijk van leder en later van metaal. Bij de Etruriërs kwam het schubbenpantser op lederen ondergrond voor, bij de Romeinen het geheel me talen borstharnas. De armen bleven on bedekt, de benen werden ten hoogste van scheenbeenplaten voorzien. Het har nas der middeleeuwen was steeds van arm- en beenstukken voorzien. Oorspon- keljjk bestond het uit schubben of meta len ringen op leder bevestigd; sedert het einde van de 12de eeuw grepen de ringen in elkander en ontstond de soepe le maliënkolder. De bepantsering daar na nam geleidelijk toe en tegen 1400 be stond het harnas geheel uit pantser platen, aan de gewrichten voorzien van beschermde scharnieren. Met het be kend worden van de vuurwapens ge raakte in de 16de en 17de eeuw het complete harnas voor praktische doel einden langzamerhand in onbruik. Het Ziekentriduum in de kerk van de Allerheiligste Drieëenheid te Bloemendaal zal dit jaar plaats hebben 12, 13 en 14 Juli. Gelegenheid tot het aangeven der zieken bestaat: Dinsdag 14 en Don derdag 16 Juni bij mevrouw A. C. v. Kranendonk Duffels-Tomeij, Bloe- mendaalseweg 72 Bloemendaal; Maandag 13 en Woensdag 15 Juni bij Mejuffrouw M. Beune, Koninginne weg 41, Haarlem. Langs het Bloemendaalse strand zijn op een onderlinge afstand van honderd meter de vorige week reddingsstokken met grjjptouwen aangebracht. De be doeling hiervan is, dat ook zij die het zwemmend redden niet machtig zijn, toch hulp kunnen verlenen aan baders die in nood verkeren. Speciaal zijn deze reddingsmiddelen dus voor hen, die niet te ver uit de kust zijn. Door de in moeilijkheden verke rende vrouw of man de stok toe te ste ken en deze te laten grijpen kan de helper haar of hem naar de kant trek ken. Het altijd grote gevaar, dat de red der door de drenkeling wordt vastge grepen en zelf in moeilijkheden kan ko men, is hierdoor uitgesloten. Voor het geval dat de redder de stok zwemmende verder in zee wil brengen is er een twintig meter lange drijvende oranje lijn aan verbonden, die door een helper kan worden vastgehouden. Op de dienstdagen van de Bloemendaalse Red dingsbrigade (Zaterdagmiddag en Zon dag) blijft het uiteraard raadzaam de Brigade te waarschuwen voor redding verder in zee, al was het alleen maar om een drenkeling deskundige EHBO- hulp te verlenen. Een aantal zwemmers en EHBO'ers van de reddingsbrigade is ingedeeld in een alarmploeg. Deze kan te allen tijde worden opgeroepen via de Centrale Post, Brouwerskolkweg 8, telefoon 24276. Op de overige dagen als de vrijwilli gers van de B.R.B. dus niet in de red- dingspost aanwezig zijn, kan men in noodgevallen deze alarmploeg oproepen bij de politiepost Kop Zeeweg: De leden van de B.R.B. oefenen elke Woensdagavond van ongeveer half acht af bij de reddingsboot aan het Bloemen daalse strand, enige honderden meters ten noorden van de Kop Zeeweg. Zij zullen belangstellenden dan graag in lichten over het werk van de brigade in het algemeen en het demonstreren van het gebruik der reddingsstokken in het bijzonder. Hoewel ik mij over het algemeen ont houd van het geven van aanbevelingen voor collecten, meen ik voor de inza meling, die volgende week in onze ge meente gehouden wordt ten bate van de autobustocht voor ouden van dagen, een uitzondering te mogen maken. Een ieder die onze oudjes op de dag waarop zij genieten van de hun aange boden tocht gezien heeft, weet, dat de ze dag voor hen een hoogtepunt van de zomer betekent. Het is dus omdat het doel van de collecte zo bij uitstek sympathiek is, dat ik haar gaarne in Uw warme be langstelling aanbeveel. Geeft met milde hand. U kunt er van verzekerd zijn, dat Uw gave voor de volle honderd procent wordt omge zet in vreugde voor onze ouden van da gen. De Burgemeester van Heemstede: A. G. A. van Rappard. De Haarlemse Rechtbank heeft de 29- jarige Haarlemmer K. P. P., die 28 April van het vorig jaar in Zwanen burg op het kruispunt Essenlaan-Olmen- laan met zijn auto de 46-jarige dagblad inspecteur H. P. uit Amsterdam aan reed, ten gevolge waarvan deze zeer ern stig werd gewond, vrijgesproken. Mr. dr. R. W. H. Pitlo had 14 dagen geleden een maand hechtenisstraf geëist. K. P. zou geen voorrang hebben ver leend aan de van rechts komende motor en de officier achtte hem daarom, mede gezien het feit, dat de motorrijder slechts ongeveer 30 km. per uur zou hebben gereden, schuldig aan het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel. Het slachtoffer liep een hersenschudding op en een breuk in het linker-dijbeen. De R.K. Harmonie „St. Caecllia" uit Vel- sen-Noord en het R.K. Gemengd Koor „Da Facem" geven Donderdag 16 Juni 's avonds 8 uur een openluchtconcert in het Burg. Rijkenspark ie Santpoort onder leiding van Lou Tervoort. IJMUIDEN Vrijdag 10 Juni Hoog water: 6.29 u. en 18.50 u. water: 2.06 u. en 14.24 u. Zaterdag 11 Juni Hoog water: 7.08 u. en 19.30 u. water: 2.43 u. en 15.01 u. Laag Laag Kefelsteen J. P. te Y. Het leidingwater hier ter plaatse veroorzaakt bij het koken veel z.g. ketelsteen. Is er niet een mo gelijkheid de vorming van ketelsteen te voorkomen, ofwel een gemakkelijke me thode om het, wanneer het eenmaal ontstaan is, te verwijderen? Antwoord: Voorkomen kunt u ketel steenaanzetting niet. Verwijderen kunt u het wel. Hiertoe vult u de pan of het keteltje met azijn en brengt dit aan de kook. Langzaam laten afkoelen en ver volgens, zo mogelijk, uitborstelen en na spoelen. Nu het zomer is WK. Gaarne een fietsroute, ver trek uit Arnhem, via Zwolle en dan naar Haarlem, ongeveer 5 dagen. Liefst door bos en heide langs de padden stoelen. Onderweg logeren. (4 dagen) Antwoord: 1ste dag Arnhem naar Apeldoorn: Binnenwegen naar Rozen- daal, Rhedense Heide naar de Galgen- berg, de Imbos, Eerbeek (hotel Zilven), Coenense Bos, Woeste Hoeve, Hoender- lo; Hoog Buurlo; Willemsbos; Order- bos; HoogSoeren; Apeldoorn, (over nachten). 2de dag; Apeldoorn, Zwolle, Aardhuis, Wiesselse Bossen, Elspeet, Vierhouten, Vierhouterheide, Oosthein- seheide, De Zoom, Nunspeet, Oosteinde, Aperlo, De Sprong, Het Loo, Wezep, Hattum, Zwolle (overnachten). 3de dag: Zwolle, Harderwijk, binnenweg naar Duivendans, Veenhoorn, Tilburg, binnen wegen naar Hooge Bijssel, Hierden, Har derwijk (overnachten). 4de dag: Harder wijk, bezichtiging Zuiderzeewerken, eventueel tochtjes in de bosrijke omge ving, daarna over Nuide-Hoef naar Njj- kerk, Holk, Baarn, (overnachten), 5de dag: Baarn, Haarlem via Bussum, Naarden, Muiden, Amsterdam, Haar lem. A. R. Kunt u mij vertellen, wat de kortste en mooiste weg is van Am sterdam naar Kaatsheuvel. En zijn er ook kastelen of parken, enz. in de buurt en hoe is de Efteling? Antwoord: Wij raden u de volgende route aan: Amsterdam, Utrecht, Vla- nen, Gorinchem, Geertruidenberg, Raamsdonk, Kaatsheuvel. Afstand on geveer 98 km. Als u van Amsterdam naar Utrecht de oude weg langs de Vecht neemt, ziet u verscheidene kaste len. De Efteling is een groot vermaak- centrum met sprookjestuin, grote speel tuin, kinderspoorweg, enz. F. W. S. Wil u voor mij een fiets tocht uitstippelen van Noordwijk naar Venlo en terug? Antwoord: Noordwijk, langs Westein der Plassen naar Breukelen, Utrecht, Zeist, Eist, Valburg, Nijmegen, Gem- men, Broekhuizen, Venlo en terug naar Noordwijk via Gemert, Den Bosch, Wijk, Gorinchem, binnendoor naar Schoonho ven, Haastrecht, Gouda, Alphen, Ley- muiden, Sassenheim, Noordwijk. Deze tocht is op één dag per fiets niet te doen. E. H. Kunt u mij de kortste weg van Haarlem naar Arnhem beschrijven en het aantal km opgeven. Zijn er op deze route nog R.K. jeugdherbergen voor meisjes? Antwoord: Voor R.K. jeugdherbergen moet u zich wenden tot de Jeugdher bergcentrale te Utrecht, Nachtegaalstr. 60 bis. De route is als volgt: Haarlem, Amsterdam, Soestdijk, Amersfoort, Wou denberg, De Klomp, Ede, Arnhem. Ouderdomsvoorziening L. B. Stelt een vraag verband hou dende met de noodwet ouderdomsvoor ziening. Antwoord: Al trekt u van deze nood wet, dan moogt u gerust werken. Een gedeelte van uw verdiensten wordt op de uitkering in mindering gebracht. Indien u zoveel verdient, dat u boven de inkomensgrens komt (voor uw ge meente, gehuwd, 1915) krijgt u geen uitkering. U kunt naast uw uitkering ook 'n uitkering van Sociale Zaken aan vragen, maar werkt u, dan bent u vrij man, ook al trekt u van „Drees" en dat is naar onze mening toch altijd nog prettiger. De Pakistaanlse ambassadeur Begum Liaquat ali Khan heeft Donderdag een bezoek gebracht aan Limburg, waar zij zich op de hoogte heeft gesteld van het maatschappelijk werk in deze provincie. In Maastricht heeft zij o.m. een bezoek gebracht aan het modelwoonwagenkamp. JWP'' j Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-boven- hoek der enveloppe: „Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komenOver de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd, Gaar- ne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Huur- en woonkwesties G. A. B. Wjj ontvingen van de heer B. enkele vragen inzake een huur- kwestie. Alhoewel de vragen zeer dui delijk zijn gesteld, kunnen wij deze on mogelijk juist beantwoorden, indien wij terzake niet zijn ingelicht over de uit spraak van de Huuradviescommissie, waardoor wij op de hoogte komen met de overwegingen van het advies. Ge vraagde werd tevens waar beroep mo gelijk is tegen een uitspraak van de Huuradviescommissie. Nu er blijkbaar tussen de twee partijen nog geen over eenstemming is, kan de kwestie wor<jen voorgelegd aan de kantonrechter. Zij kunnen zich tezamen of afzonderlijk tot de kantonrechter wenden met verzoek te verklaren welke de betalingsverplich ting van de huurder in dit geval is. Bij de indiening van het verzoek, dat schrif telijk moet geschieden, moet een af schrift van het advies der huuradvies commissie worden overgelegd. Partijen krijgen een oproep voor een zitting; daarna geeft de kantonrechter zijn be slissing schriftelijk, waarmee de zaak beslecht is. Beroep is daarna niet meer toegelaten. G. L. G. S. Wij bewonen een deel van een huis. Onze hoofdbewoonster is oud en nu zijn wij bang dat, indien zij komt te overlijden, wij deze woonruim te zullen moeten verlaten. Wat te doen? Antwoord: U geniet toch altijd nóg huurbescherming, zodat de eventuele nieuwe hoofdbewoner of eigenaar u de huur niet zo maar kan opzeggen; dit moet hij doen via een kantongerechts deurwaarder bij de kantonrechter. Wij raden u echter aan: ten eerste: niet in te stemmen met de eventuele huurop- zegging: ten tweede: u nu reeds te la ten inschrijven bij het Huisvestingbu reau in uw woonplaats. 0 A. H. Als ik een huurcontract voor het door mij bewoonde winkel-woonhuis niet wil tekenen, kan ik dan uit dit pand worden gezet? Antwoord: Indien u niet toestemt in een „redelijk" aanbod tot het aangaan van een nieuwe huurovereenkomst, be reikt u hierdoor dat u geen huurbe scherming meer zult genieten, d.w.z. dat de verhuurder een verzoek tot ont ruiming kan indienen bij de kantonrech ter. Leerplicht A. P. P. Ik heb een dochter die 21 Juni 14 jaar wordt. Nu wil ze van school af. Ze heeft 7 klassen doorlopen en 1 jaar huishoudschool. Mag ik haar nu van school nemen en wanneer? Antwoord: De leerplicht eindigt in dit geval aan het einde van het schooljaar. Alles opgeven L. W. Hoeveel geld mag men op de spaarbank hebben, dat niet voor de belasting behoeft te worden opgege ven. Antwoord: Opgeven moet u al uw be zittingen, dan bent u altijd safe. Snipperdagen J. de W. Betreft vraag uitbetaling snipperdagen. Antwoord: Waarom geeft u ons niet op, in welk bedrijf u werkzaam bent. De regeling is niet overal gelijk. Bent u werkzaam op C.A.O. of bin dende loonregeling? Erfenisregeling M. A. H. Ik ben in gemeenschap van goederen gehuwd. Nu heb ik ook nog broers en zusters uit het tweede huwelijk van mijn moeder. Wat ge beurt er nu, als ik kom te overlijden. Erven dan alleen de eigen broers en zusters, of ook de halfbroers en half zusters? Hoe hoog zijn de successierech ten, die door broers en zusters betaald moeten worden bij vererving? Ik moet nog vermelden, dat ik geen kinderen heb. Antwoord: Wij stellen voorop, dat uw vraag pas van belang is, als uw vrouw eerder overlijdt dan u. In dat geval immers bent u de langstlevende, van wie eigen familie erft. Zijn de ouders van de erflater voor overleden, terwijl deze geen vrouw of kinderen nalaat, dan wordt krachtens art. 904 Burger lijk Wetboek de nalatenschap gekloofd in twee gelijke delen. De volle broers en zusters bekomen hun evenredig deel in beide helften, de halve broers en zusters slechts hun evenredig deel in de ene helft. Wat het tarief van het recht van successie betreft, komen broers en zusters op de vierde plaats. Het ge ringste percentage betalen kinderen of echtgenoot (3 pet.). Iets meer betalen afstammelingen in tweede of verdere graad (5 pet.). Belangrijk meer beta len de bloedverwanten in de rechte op gaande Hjn (10 pet.). Door broers en zusters wordt nog weer meer betaald (18 pet.). Bovengenoemde percentages zijn slechts een voorbeeld, n.l. die welke gelden voor het gedeelte der verkrijging dat 1000 of minder bedraagt. Van het recht van successie is vrijgesteld (wij geven weer een voorbeeld van broers en zusters) alles, indien het zuiver sal do der verkrijging volgens de speci fieke aangifte 300 niet te boven gaat en 100 indien die verkrijging ligt tus sen 300 en 500. Horizontaal: 1. los neerhangend; 4. jongensnaam; 8. voedsel; 11. meisjes naam; 12. behoeftige; 14. geneesheer; 16. zangnoot; 17. bolgewas; 18. bijwoord; 19. onmeetbaar getal; 21. telwoord; 23. gast; 25. vr. munt; 26. einde; 28. lyrisch gedicht; 30. reinigingsmiddel; 32. vaar tuig; 33. vogel; 35. soort poeder; 37. on der het nodige voorbehoud (Lat. afk.); 38. opstootje; 40. boom; 42. inhbudsmaat; 43. vruchtennat; 44. leeftijd (Fr.); 45. bestaat; 47. bevel; 49. boom; 51. maan stand (afk.); 52. meisjesnaam; 54. jon gensnaam; 57. verlichtingsartikel; 59. buitenstaander; 61. schrijfbehoefte; 62. wederhelft; 63. rondhout; 64. bericht; 66. mop; 68. de onbekende; 70. ambts halve (Lat. afk.); 71. dierengeluid; 72. deel v. d. bijbel (afk.); 74. snavel; 76. tijdperk; 78. bijwoord; 79. fris; 80. huids kleur; 81. deel v. h. oog. Verticaal: 1. bevel; 2. soort onderwijs (afk.); 3. familielid; 4. vriendin (Fr.); 5. lidwoord; 6. zangnoot; 7. roofdiertje; 8. soort vaartuig (afk.); 9. lekkernij; 10. opschik; 13. vensterglas; 15. borduursel; 20. zijrivier v. d. Donau; 21. voorzetsel; 22. bedorven; 23. aanzien; 24. steenmassa; 25. bouwmatèriaal; 27. laatste nieuws (afk.); 29. boom; 31. kindergroet; 32, deel v. e. boom; 33. deel v. h. hoofd; 34. kleurling; 36. voetbekleding; 39. Euro- peaan; 41. steensoort; 46. muziekterm; 47. bridgeterm; 48. godin; 50. mep; 51. het zij zo; 53. water in Friesland; 55. pL in Gelderland; 56. nauw; 58. de somma van; 60. boterton; 62. gekookt; 63. slank; 65. schoorsteenvuil; 67. oevergewas; 69. onvriendelijk 73. meisjesnaam; 74. te zijner plaatse (Lat. afk.); 75. dierenge luid; 76. meisjesnaam; 77. reeds; 78. voegwoord. Horizontaal: 1. garant, - slop; 2. raat - eclips; 3. anarchie, - Ee; 4. pedicure, - ru; 5. p.e., - ik, - bad; 6. inlassen. - To; 7. Lenin; 8. cacao, - boei; 9. Genua; 10. in, - probleem; 11. sta, - titels. Verticaal: 1. grappig, - gis; 2. aaneen, - cent; 3. raad, - laan; 4. Afrika, - cup; 5. c.c., - staart; 6. tehuis, - o.i.; 7. cirkel, - abt; 8. slee, - neb, - le; 9. li, - nobel; 10. operatie, - es; 11. pseudoniem. De gemiddelde Nederlander verbruikt 1,9 paar schoenen per jaar. Aanzienlijk minder dan de Amerikaan, die jaar lijks vier paar schoenen nodig heeft. Deze vergelijking houdt een compliment in voor de degelijkheid van het Neder landse product, maar wijst er tevens op, dat men in ons land de schoen nog te weinig ziet als mode-artikel, afge stemd op kleding en gelegenheid. Het assortiment van de Nederlandse schoe nenindustrie is groot genoeg om voor elke voet, smaak en gelegenheid de juiste schoen te vinden, vooral nu de Nederlandse schoenfabrikanten sinds enige jaren zich beijveren de schoenen mode letterlijk en figuurlijk op de voet te volgen. Wie hieraan nog mocht twijfelen, kan zich volgende week in Utrecht overtui gen, waar van 13 tot en met 17 Juni in de Jaarbeursgebouwen aan het Vre- denburg de vierde Interleder gehouden wordt, een internationale beurs voor leder, schoenen en aanverwante artike len. De nationale schoenenproductie neemt gestadig toe. In 1954 bedroeg zij 25,4 millioen paar, een millioen meer dan in 1953, bijna 2,5 paar per Nederlander. Zoals gezegd, slijten wij echter nog geen twee paar per jaar, zodat er schoenen overhuiven voor de export, 4,6 millioen paar in 1954. Een jaar tevoren was de export geringer in aantal (4,3 millioen paar), doch hoger in waarde; de export van lederen schoenen nam enigszins af, terwijl die van goedkopere textielpan- toffels toenam. Desalniettemin bedroeg de exportwaarde in 1954 nog 29 millioen gulden. Opmerkelijk is, dat Nederland ook exporteert naar landen, die moei lijkheden hebben met hun eigen schoe nen-overschot; wel een bewijs, dat het Nederlandse product om zijn kwaliteit zeer gewild is. Om de export te behouden en nog te vergroten, zullen de Nederlandse schoenfabrikanten nieuwe afzetgebie den moeten vinden en bovendien hun productie opvoeren door invoering van moderne bedrijfsorganisatie, aldus de heer A. Ros, bestuurslid van de stich ting Interleder, die Donderdagmiddag in Utrecht een uiteenzetting gaf van d» stand van zaken in de schoenenbran che. Hü betoogde, dat in tal van be. drijven de maximale productie nog lang niet behaald is en dat een hogere man-productie noodzakelijk is om waar het verschil met ons loon- en prijsniveau steeds kleiner wordt met het buitenland te kunnen blijven con curreren. Verdere loonsverhogingen zullen op de schoenenexport een sterk nadelige invloed hebben. Dat de Nederlandse schoenfabrikan ten niet stil zitten, zal op de Interleder te zien zijn aan de grote verscheiden heid van modellen en kleuren. Het Mo decentrum van de schoen- en leder branche verricht op dit gebied baan brekend werk en buitenlandse ontwer pers in dienst van Nederlandse bedrij ven eveneens. De ministers der zes landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zijn te Parijs bijeen geweest. Naast verschillende technische beslui ten heeft de ministerraad zich ook met diverse politieke vraagstukken bezig ge houden. Zoals bekend moet er binnenkort door de ministerraad van de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king (O.E.E.S.) een commissie voor de energie worden aangewezen. Op voor stel van de regeringsdelegaties is be sloten, dat de Hoge Autoriteit een des kundige zal aanwijzen op grond van zijn geschiktheid en los van iedere nationale overweging en dat de ministers van de E.G.K.S. diens candidatuur tegenover de ministerraad van de O.E.E.S. zullen steunen. Naar aanleiding van de wensen, die tijdens de jongste bijeenkomst van de gemeenschappelijke vergadering naar voren zijn gekomen, hebben de minis ters van gedachten gewisseld over de nieuwe wegen, welke naar een grote Europese integratie kunnen leiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 6