Zo snel mogelijk Ere Divisie voor het betaald voetbal Teleurstellende wedstrijd van Amsterdam tegen Strasbourg c de wolf en de havik k Pot met drie oren SINT VITUS Kees zoekt 7i;Kiv In 1956: één Ere Divisie, twee Eerste Divisies en de Tweede Divisie Engeland scoort 244 voor 4 Goede zege van Puck van Duyne Niet steeds goede prestatie Fantasieloos spel kost 2—0 nederlaag Haringkaken MAARTEN VAN ROSSUM SECTIEBESTUUR BESLUIT: .Gelijkopgaande strijd op de eerste dag Engeland en Indië staan gelijk: 1-1 Maria Sander op de 100 meter verslagen BEHRA GEWOND Bouwvakken mmi» w itnkl VRIJDAG 10 JUNI 1955 PAGINA 7 EERSTE TESTMATCH Davis Cup Zeven bestuursleden van Go Ahead willen gaan Niet in race van Le Mans, wel naar Zandvoort Zatopek weer tweede op de 5000 meter Verpleegster verslaafd aan verdovende middelen Marius Richters overleden Eredoctoraat voor Darius Milhaud Muziek van Max Vredenburg bij „Herodes" Notaris te Rotterdam T I cursus ieck"6< Sterk vorm Er zal voortaan een duidelijk on derscheid zijn tussen de afdelingen be taald voethal en de amateurs van de KNVB. Dit blijkt uit het besluit van bet bestuur van de sectie-betaald voet bal over de competitie-indeling voor de toekomst. Voortaan zal men niet 'meer spreken van hoofdklasse, eerste klasse, enzovoorts, maar van ere-(livi sie, eerste divisie en tweede divisie. Uit dit besluit blijkt ook, dat men binnen de kortste keren de instelling van de ere-divisie wil bereiken. Dat moet zijn aan het einde van het seizoen 1955- 1956, het volgend jaar dus. Dan zal de afdeling betaald voetbal moeten be staan uit één ere-divisie van achttien clubs, twee eerste divisies van elk zestien clubs en vervolgens tweede di visies van vijftien of zestien clubs elk. Het sectiebestuur is tot deze besluiten gekomen na eerst een bespreking ge voerd te hebben met vertegenwoordigers van enkele huidige eerste klassers. Andere eerste klassers hebben in ver band met deze beslissing een spoed vergadering uitgeschreven van de Ver eniging van Eerste Klassers. Deze ver gadering wordt Zaterdag in Utrecht gehouden. Wat er nu precies gaat gebeuren in de afdeling betaald voetbal? Voor het komende seizoen, 1955/'56 zullen wor- dep gevormd twee Eerste Divisies i^gn. hoofdklassen! van 18 clubs en drie Eerste Klasse-afdelingen van 15 clubs. In deze Eerste Divisie komen dus de eerste negen van de vier afdelingen van de huidige eerste klasse. De vijf laagst geplaatsten in deze afdelingen degra deren naar de Eerste Klasse en vormen tezamen met de tweede klassers en de vijf derde klassers die zijn geaccep teerd voor het betaald voetbal de drie afdelingen van -ijftiem Aan het einde van 't komende sei zoen promoveren de bovenste acht clubs van de twee Eerste Divisies naar de Ere-Divisie, die in totaal uit achttien clubs zal bestaan. Om dit aantal van achttien te bereiken wordt om de twee resterende plaatseneen volledige competitie gespeeld tussen de nummers negen van de Eerste Divisies en de drie kampioenen van de eerste klasse. Aan het einde van datzelfde seizoen blijven achttien verenigingen over in de Eerste Divisie - zij dus die niet promoveren naar de Ere-Divisie: Deze achttien moe ten met veertien worden aangevuld om twee Eerste Divisies van zestien clubs te kunnen foimeren. Daarom zullen veertien eerste klassers pro moveren. Het zijn de clubs, die de eerste vier plaatsen innemen in el ke afdeling. Bovendien spelen de drie nummers vijf om twee plaatsen in deze divisie. Van de overige clubs wordt de Tweede Divisie gevormd. (Van onze cricketmedewerker) Te Nottingham, op het fraaie terrein ran Trent Bridge, is gisteren de eerste testwedstrijd tussen Engeland en zuia- iVfrika, die een duur heeft van vijf da zen, begonnen. Aan het einde van de serste dag had Engeland 244 runs op het bord voor het verlies van 4 wickets. Peter May, de aanvoerder van Enge land, is met 81, Trevor Bailey met 1 not out. Engeland verscheen met het reeds door ons gepubliceerde elftal in het veld; alleen had men voor de 12e man (Milton) Tonny Lock van Sur rey nog naar Nottingham ontboden, daar Milton wegens een kleine ver wonding verstek moest laten gaan. Lock bleef echter 12e man. May was zo fortuinlijk om de toss te winnen, en koos batten. Het wicket, dat de laatste 24 uur voor de aanvang geheel was afgedekt, bleek nogal aan de langzame kant te zijn, het weer was in de morgenuren bepaald koud, later op de dag kwam de zon door het wolkendek. In doorsnee kan men van deze eerste lag spreken van een gelijk opgaande itrijd. De Engelse batsmen hebben de Zuid-Afrikaanse aanval geen enkel ogenblik weten te overmeesteren, het scoren is in een laag tempo (41 runs per uur) uitgevoerd. Fastbowler AdcocK heeft tot nu toe 2 wickets veroverd ten koste van 60 runs, al vond hij geen wicket dat voor zijn bowlen „geknipt was. De linkse bowler Goddard heeft één wicket ten koste van 50 runs, Ful ler nam het vierde voor 46 runs. De beide slowbowlers Tayfield en Smith hebben eveneens prachtig werk gele verd en door hun accuratesse het snelle scoren verhinderd. Buitengewoon fraai is het fielden van de Zuid-Afrikanen geweest, met Cheetham, McGlew, God dard en McLean als uitblinkers. Waite, die twee vangen achter het wicket ver richtte, heeft prachtig gekeept en slechts één extra laten glippen. Het Engelse openingspaar: Kenyon en Graveney hadden met de lunch 79 runs op het bord zonder wicketverlies, doch op 91 was Graveney voor 42 runs uit op Adcock, achter het wicket gevangen. May en Kenyon, de laatste met zijn persoonlijk totaal op slechts een run gemist, scoorden hierna 75 runs voor het tweede wicket. Op 166 werd Kenyon l.b.w. op Goddard gegeven voor een fraaie 87 (10 x 4). Compton batte anderhalf uur zonder één ogen blik zijn vorm te benaderen en was op 228 uit voor 27 runs, l.b.w. op Ad cock. De 24-jarige Barrington van Sur rey faalde, voor een nieuweling een te grote opgave, hij werd voor nul runs door Waite op Fuller gevangen, waar na Bailey samen verder met May de tijd uitspeelde. Op 244 voor 4 wickets werd de strijd gestaakt. Groot Brittannië en Indië staan aan net einde van de eerste dag van de wed strijd voor de kwartfinale van de Euro pese zone van de Davis Cup met 1-1 gelijk. De Engelsman Roger Becker won met 6-2, 7-9, 6-2, 6-3 van Naresj Kumar, Indië. Ramanatan Krisjnan, de 18-jarige Indische kampioen, versloeg Tony Mot tram die aan de top van de Britse rang lijst staat met 6-4, 6-0, 6-2. Uit al deze besluiten blijkt dus, dat het sectie-bestuur voor het betaalde voetbal niet is geweken voor de aan drang van een groep eerste klassers, die de instelling van de hoofdklasse (Ere Divisie) meer langs de weg der geleidelijkheid wilde bereiken. Die aandrang was gepersonifieerd in een voorstel van „Leeuwarden" om dit jaar niet vijf clubs per afdeling maar slechts drie te laten degraderen en via drie eerste klassen van 16, vervolgens twee van 18 de hoofdklasse van 18 te bereiken. Ook blijkt dat men niet heeft willen voldoen aan de wens van de kampioenen in de tweede klas se om meteen een tweede klasse be taald voetbal in te stellen en daarin de andere tweede klassers en de derde klassers die zijn toegelaten tot de sec tie onder te brengen. Voor de kampioe nen zou dat de beloning voor het be haalde kampioenschap moeten zijn. Om deze wensen nog eens kracht bij te zetten hebben de voorstanders van de ze plannen voor Zaterdag de reeds ge noemde spoedvergadering van de Ver eniging van Eerste Klassers uitgeschre ven. Eerlijk gezegd, wij vinden de be sluiten van het sectie-bestuur gezonder voor het Nederlandse voetbal dan de wensen van enkele eerste klassers en de kampioenen in de tweede klasse. Puck van Duyne-Brouwer heeft in het Duitse stadje Bottrop een prachtige overwinning behaald op de 100 meter dames. Zij versloeg de Duitse kampioene Maria Sander met groot verschil. Haar tijd was 11.9 sec.; die van Maria Sander 12.2 sec. Daarna kwam zij op de 200 meter uit tegen Charlotte Böhmer van wie ze daags tevoren zowel op de 100 als op de 200 meter had verloren. Het werd een dead heat: voor beide dames werd 25.4 sec. afgedrukt. De 4 x 100 meter estafette dames was voor Horde in 48.6 sec. vóór Olympia '48 (Den Haag) 49.3 sec. Bij de heren won de Keulenaar Ger- mar de 100 meter in 10.5 sec. Rulander werd in 10.6 sec. een uitstekende tweede. In de 4 x 100 meter estafette heren ze gevierde Köln. in 42.3 sec., voor Vlug en Lenig (Den Haag) 42.6 sec. Zeven bestuursleden van de voetbal vereniging Go Ahead zullen op de alge mene vergadering op 24 Juni a.s. hun functies neerleggen. Onder hen bevinden zich de voorzitter, de secretaris en de penningmeester. Slechts twee bestuursle den stellen zich herkiesbaar. Van de 10 leden der elftalcommissie willen er maar vijf blijven. Een en ander houdt verband met de interne moeilijkheden bij Go Ahead, die onlangs geleid hebben tot de schorsing van 8 spelers van het eerste elftal. De Franse coureur Jean Behra zal dit weekeinde niet kunnen deelnemen aan de 24-uurs race van Le Mans. Hij is aangereden door de D. B. van Storez, toen deze, bij de training op het circuit, om de Mercedes van Stirling Moss te ontwijken, het stuur omgooide en daar door met zijn wagen een groepje toe schouwers, bij wie Behra, onderste boven wierp. Behra liep hierbij lichte kwet suren en een gescheurde rechter kuit- spier op. Hij werd in een ziekenhuis te Le Mans opgenomen en zal tot Dins dag a.s. volkomen rust moeten houden. Daarna zal hij naar Zandvoort vertrek ken, waar hij, zoals bekend, deel zal ne men aan de Grote Prijs van Nederland op Zondag 19 Juni. Bij internationale athletiekwed- strijden, die gedurende twee dagen in Praag worden gehouden, is Emil Zato pek tweede geworden op de 5000 meter. Hij werd verslagen door zijn landgenoot Ullsperger in de tijd van 14 min. 09.8 sec.. De tijd van Zatopek was 14: 11.8. De voorzitter van de Nederlandse Aannemers- en Patroonsbond, de heer J. Dura, heeft zich op de jaarvergade ring o.m. bezig gehouden met het vorstverlet. Wij kunnen, aldus de heer Dura, het vorstverlies niet beperken, indien wij in Nederland bij een temperatuur van 4 graden geen beton meer mogen storten, terwijl in omringende landen wordt doorgewerkt tot - 3 gra den. Wij kunnen de productiviteit niet bevorderen zolang de werknemers niet erkennen dat niet alleen de hoogte van loon beslissend is doch. in nationaal verband gezien, nog veel meer de pres tatie die er voor wordt geleverd - en dit te minder - aldus spreker - omdat het hoogste loon helemaal niet wil zeg gen de hoogste prestatie. Indien wij, aldus de heer Dura, er niet in slagen dit punt te regelen, zul len alle andere pogingen zonder re sultaat blijven. De werkgevers in het bouwbedrijf zijn zeker bereid om de arbeiders een goed loon te betalen, maar zij menen daar tegenover een goede prestatie te mogen verlangen. En daaraan ontbreekt hier en daar veel. Spr. zeide er van overtuigd te zijn, dat de tariefbepalingen in de nieuwe C.A.O. een bijdrage tot verbetering van de prestatie kunnen vormen. Tenslotte deed de heer Dura een be roep op alle betrokkenen, om deze zo mer, wekelijks 51 uur te werken, opdat een deel van het vorstverlet wordt ingehaald. Voor de Groninger rechtbank stond te recht de 36-jarige verpleegster uit Gro ningen, M. M. W., verbonden aan het Verzorgingshuis, die, door de drang in haar naar verdovende middelen, tot diefstal gekomen was en een «verpleeg hulp, zekere S., voor 160 gulden besto len had. Verdachte was reeds vier maal veroordeeld, dri' maal wegens diefstal en een maal wegens oplichting. Het geld besteedde zij voor verdovende middelen, sterke slaappoeders en dergelijke mid delen. De officier van justitie eiste tegen haar acht maanden gevangenisstraf met aftrek en voorwaardelijke ter be schikking stelling en stemde in met het advies van de psychiater, verdachte eventueel een kuur te laten ondergaan. Uitspraak over veertien dagen. Op 77-jarige leeftijd is te Rotterdam overleden de kunstschilder en glazenier Marius Johannes Richters, die op 20 Maart 1878 in Rotterdam werd geboren. Hij heeft in Rotterdam gewerkt en gestudeerd. Tot zijn werk behoorden onder meer de ramen van de Zuider- kerk, die bij het bombardement van 1940 verloren gingen. Hij heeft ook de ramen van het koor van de St. Jan te Schiedam gerestaureerd. Tot zijn laatste grote werken behoorde een zendings opdracht in het gereformeerde centrum te Baarn en een opluistering in de aula van de theologische school te Kampen. In 1948 is in museum Boymans een ere- tentoonstelling van zijn werk geweest. Marius Richters zal Maandag in het familiegraf op de Hervormde begraaf plaats te Hillegersberg (Rotterdam) worden bijgezet. De rouwdienst in de kerk zal aanvangen om half drie. De beroemde Franse componist Darius Milhaud is tijdens examens op de school van de Hebreeuwsche bond voor reli gieuze muziek onderscheiden met het eredoctoraat in de Hebreeuwsche lette ren. Tijdens deze plechtigheid zong een koor van 40 leerlingen het door Milhaud gecomponeerde „Gebeden voor de Sab batavond". Bij de uitreiking van de doctorsbul werd Milhaud geprezen als „een moedig strijder voor democratie, een groot kun stenaar en een dappere jood". In overleg met Albert van Dalsum, die de regie voert bij Abel J. Herzberg's „Herodes", dat als onderdeel van het Holland Festival door de toneelgroep „Theater" in een aantal plaatsen van ons land zal worden opgevoerd, heeft Max Vredenburg de muziek gecompo neerd. Zij werd onder leiding van de componist uitgevoerd en opgenomen op een geluidsband. Bij K. B. is benoemd tot notaris te Rotterdam P. C. de Raadt, candidaat- notaris aldaar, in de plaats van J. Lou- rens (eervol ontslagen). De circa 12.000 toeschouwers, die gis teravond naar het Olympisch Stadion gekomen waren om van een enerveren de wedstrijd tussen Amsterdam en de Franse profclub Strasbourg getuige te kunnen zijn, zijn bedrogen uitgekomen. Geen enkel ogenblik hebben zij zich kun nen verwarmen aan werkelijk uitstekend voetbal. Integendeel, het uitermate gu re weer en het fantasie- en lusteloze tik-tak-spelletje van Amsterdam in clusief gastspeler Wilkes maakten 't verblijf 'n het Stadion voor het publiek tot een kwelling. Strasbourg met Car- lier naast de gevreesde Stojaspal in de voorhoede hoefde slechts tweemaal in een hogere versnelling over te schake len om door Stojaspal en Hertrich aan een 2-0 overwinning te komen. Het eerste optreden van de rechts achter Mesman na dertig seconden was tekenend voor de gehele wedstrijd van Amsterdam. Na de bal van Van Hou ten gekregen te hebben probeerde de Amsterdammer nog even een „mannetje te nemen", hetgeen hem uiteindelijk op een door Carlier geforceerde hoek schop kwam te staan. Deze werd door Stojaspal doorgekopt naar rechtsbuiten Sesia, die een gloeiende kopstoot net over de lat losliet. Met vernuftig drie- hoekspel werd de verdediging van Am sterdam keer op keer uit positie ge speeld maar onheil on voorlopig wor den voorkomen mede doordat de Fran sen de juiste richting niet konden vinden De actieve linksbinnen Vonhoff wist het spel enigszins te verplaatsen en eni ge gevaarlijke aanvallen op te zetten maar doelman Fragassi stond met enige uitstekende saves succes in de weg. Wilkes was bij ce meeste charges slechts toeschouwer daar zijn medespe lers verzuimden hem in het spel te be trekken. Had hij eenmaal de bal ver overd dan werd hij zo fel op de huid ge zeten en kreeg hij zo weinig steun van zijn medespelers dat alle lust om eens flink van leer te trekken hem verging. Bij een botsing met Boskamp liep Sesia een gebroken sleutelbeen op en moest zich laten vervangen door Keiler. Na 35 minuten deed Strasbourg tien minuten wat het wilde. Eerst gaf rechts- hal- Krug een fraaie dieptepass aan midvoor Stojaspal, die langs v. Houten glipte en de uitlopende v. Raalte kans loos sloeg. 1-0. In de volgende minuut leverde Stojaspal een staaltje acroba tiek en deponeerde nummer twee in het net, echter in buitenspelpositie, hetgeen scheidsrechter Horn zonder pet niet kon tolereren. Zes minuten later was het echter toch 2-0 toen links buiten Hertrich na een feilloze com binatie met Carlier en Stojaspal zie dend hard raak schoot. Na rust kreeg doelman Van Raalte driemaal gelegenheid zijn niet geringe talenten te tonen bij keiharde schui vers van Carlier in de uiterste hoeken. Strasbourg deed het verder rustig aan want voor een eenmans voorhoede (Von hoff) behoefden nu eenmaal niet „alle hens aan dek" geblazen te wor den. Mesman probeerde het eens van grote afstand, maar ook hij kon geen verandering in de stand brengen. 117. Terwijl zij naar de brandende resten van Tyrfing staan te kijken, komt het merendeel der krijgers, die de Bohuslaners hebben achtervolgd, terug. Even later komt ook Haljra opdagen. „Ik ben mijn wolven kwijt", zegt de goede kerel spijtig. „Hun bloeddorst is gewekt. Het scheelde niet veel of zij hadden mij, hun eigen meester, aangevallen. Zij zitten nog steeds de Bohus laners na, arme kerels. Ik kan slechts de raad geven terstond op te breken voor zij terugkeren en ons ook nog aanvallen". In allerijl maken zij zich nu gereed. De meeste krijgers voorzien zich van toortsen om als de nood aan de man komt daarmee de wolven op een afstand te houden. Hoewel zijn eigen hond Wolf er ook vandoor is, voelt Eric toch medelijden met vrouw Astara, haar twee trouwe wolfshonden zijn eveneens nergens meer te bekennen. De kans is groot, dat zij zich bij het wolvenpak hebben aangesloten. Het is de vraag of zij hun dieren ooit weer terugzien. Zo trekken zij enkele dagen voort met korte onderbrekingen voor de nodige rust en hoewel de stemming uiteraard niet opgewekt te noemen is na alles wat er is gebeurd, met boven dien nog de dreiging van de wolven op de achtergrond, is het Eric opgeval len, dat Svein Langtand buitengewoon stil en teruggetrokken doet. Verschei dene malen heeft de Noorman reeds geprobeerd zijn oude makker aan het spreken te krijgen en eindelijk komt het hoge woord eruit. „Ik ben mijn helm kwijt", gromt de Sakser mistroostig, „mijn goeie mooie helm, die nog van mijn grootvader was". „Komaan", lacht Eric, als dat alles is, ik beloof je de mooiste helm die er ooit maar te krijgen is, wel moet je nog even geduld hebben". Maar Svein schudt zijn hoofd en verklaart stug, dat zijn helm niet te vervangen is. Zolang je die helm maar op hebt, overkomt je niets. Mijn grootvader, die een geweldige vechter was, is 105 jaar geworden en hij stierf omdat hij zijn helm niet op had en mijn vader, een reus van een krijger, zou nu nog geleefd hebben, als zij hem zijn helm niet tijdens een ge vecht hadden ontfutseld. Het is de voorspelling van een oude vrouw; zonder die helm sterf je en nou ben ik hem kwijt". Erich tracht hem lachend bij te brengen, dat het allemaal louter bijgeloof is. Hebben wij nog niet genoeg ellende uit zulk dom bijgeloof zien ontstaan?" vraagt hij. „Kom wees toch verstandig". Maar er valt met Svein Langtand niet te praten. Op dat moment klinkt uit de verte een snel verwoed gekef. „Zie je wel", klaagt Svein, „daar heb je het al, de wolven en wie pakken ze het eerst? Svein Langtand zonder helm". Eric wendt zich om en ziet een paar groene lichtjes tussen de stam men, een enkele donkere gedaante rent naderbij. Eric slaakt een vreugde kreet. Wolf, het is zijn eigen hond, die daar met de tong uit zijn bek en bloedend uit vele wonden, op hem toesnelt. Rijke haringvangst. Men gaat te Biervliet (in het westelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen) een standbeeld oprichten voor Willem Beu- kelszoon, de uitvinder van het haringkaken, welke vinding van zoveel betekenis is geweest voor de haringvisserij. Reeds eeuwenlang is de Nederlandse haringvangst van betekenis en geen vis is zo geliefd bij jong en oud als de haring. In de vroege middeleeuwen werd haring reeds gevangen en ook door de bewoners van an dere landen graag gegeten, lem toch tot 's avonds laat in zijn pakhuisje uitvoerde! Maar hij liet niets los en toen in het jaar 1397 de vis sers hun vangst verkocht had den, sloeg hij in vaatjes zijn haring op, nadat hij het kaken had toegepast. Maanden later, toen er geen haring meer te bekomen was, opende hij ziin vaatjes en het bleek, dat de haring in beste staat verkeer de. Pas na een jaar maakte hij zijn geheim bekend en leer de de andere vissers 't haring kaken. Jullie hebt zeker wel eens gehoord hoe dat gaat: met een mes, vlak achter de kop, een snee maken, de ingewanden er uit halen (maar zonder hom of kuit), afwassen met zoet wa ter, vervolgens pekelen in een oplossing van zout in zoet wa ter, tenslotte gewoon inzouten. Wie het niet wist, ziehier dan 't geheim van Willem Beukels- zoon. (Slot volgt) Willem Beukelszoon van Biervliet. doch de gebrekkige wijze van zouten, waardoor de bewaring en verre verzending moeilijk was (men kon de haring niet langer dan een week goed be waren) was oorzaak, dat zij lange tijd slechts een minder belangrijke tak van nijverheid was. Door de uitvinding van het kaken kwam hierin geheel verandering. Willem Beukelszoon vond in 1397 het haringkaken uit, dus al heel lang geleden. Het spreekt haast vanzelf, dat Wil lem dit kaken (waardoor de vis jarenlang kan worden be waard, zonder te bederven), zo maar niet ineens ontdekte, doch eerst allerlei proefnemin gen deed, zodat de bevolking van Biervliet al spoedig tracht te te weten te komen wat Wil- Heb je wel eens een kop of pot met drie oren gezien? Toch bestaan die. In Noord-Bra bant, te Helmond vooral, wor den die voor de aardigheid wel eens vervaardigd, omdat er een verhaaltje aan verbonden is. Op een dag, lang geleden, kwam keizer Karei te Hel mond en werd er feestelijk ont vangen. Hij verbleef een tijdje in de stadsherberg, en bestel de een grote pot bier. l e waard, vereerd met dit hoge bezoek, bracht hem zelf de pot bier, maar was zo zenuwach tig, dat hij de stenen pot aan het (enige) oor vast hield. De keizer kon het niet aanvatten en gelastte de waard een pot met twee oren te brengen. Maar de waard nog meer van streek, hield de pot bier met twee handen stevig vast aan de oren. Dat was natuurlijk hele maal verkeerd. Toen beval de keizer dat van nu af aan in Helmond alleen uit potten met drie oren mocht worden gedronken. Lange tijd heeft men daar dergelijke tin nen potten gebruikt en voor sieraad maakt men nog af en toe potten met drie oren. Haringlogger ter visvangst. Een naam die veel voor komt in °ns land. Wie Hilver sum nadert, wordt dadelijk ge troffen door de slanke toren, die hoog boven de huizen uit steekt. Het is de toren van de Sint Vituskerk. Tal van andere plaatsen in ons land hebben ook een Sint Vituskerk, bijv. Naarden, Bus- sum, Blaricum. In Leeuwar den bestaat nog een Sint Vi- tusschool en de grote toren in die stad, de Oldenhove, is nog een laatste overblijfsel van een vroegere Sint Vituskerk. Sint Vitus is dus geen onbe kende in ons land. Maar wie kent het ver haal, het leven van deze hei lige? We zien hem vaak afge beeld, staande bij een ketel ko kende olie. Deze afbeelding wijst op de manier, waarop deze heilige gemarteld is. Sint Vitus behoort namelijk tot de martelaren uit de eer ste christeneeuwen. Met zekerheid weten we wei nig over zijn leven. Maar de legende verhaalt, dat Vitus, als jong kind, zonder medeweten van zijn vader gedoopt /erd. Toen dit later bekend werd, liet de vader in zijn woede zijn eigen zoon voor de rechters brengen, die hem met stok ken en touwen een geduchte afstraffing gaven. Als zij gedacht hadden hier mede de jonge knaap tot een afvallige te maken, vergisten zij zich geweldig. Vitus bleef zijn eenmaal aangenomen geloof trouw. Dit maakte de vader nog woeden der. En hij bedacht andere plannen, om zijn zoon te dwin gen het christendom af te zwe ren. Toen echter verscheen een engel aan Vitus en raadde hem aan te vluchten. Maar hoe en waarheen kon deze jonge knaap vluchten? Gelukkig, hij kreeg hulp. Zijn leraar, Modestus en de vrouw, die Vitus jarenlang ver zorgd had, gingen met hem mee. Zij verlieten Rome, sta ken de zee over en kwamen op het eiland Sicilië terecht. Maar ook hier waren de Ro meinse keizers de baas en daarom waren de christenen op dit eiland evenmin veilig. Wel dra werden Vitus en zijn twee helpers gegrepen en de enkele beschuldiging, dat zij christen waren, was alweer voldoende, om hen voor de rechters te brengen. Die spraken dadelijk hun vonnis uit. De drie mensen werden tezamen in een grote ketel kokende olie geworpen. Maar.... de kokende olie dood de hen niet. Net als in vroeger eeuwen de drie jongelingen in de vuuroven, bleven ook Vitus en zijn gezellen ongedeerd. Te midden van de kokende olie zongen zij een loflied ter ere van God. Deze wondere gebeur tenis maakte natuurlijk de woede van de heidense rech ters nog groter. Als de olie hen niet doden kon, dan toch zeker de wilde dieren. En zoals het in de eerste jaren van het christen dom zo vaak gebeurde, werden ook Vitus, Modestus en de vrouw Crescentia naar de are na gebracht, om daar door de wilde dieren verscheurd te wor den. Maar ook de wilde dieren lieten hen met rust!. Na deze wonderbare reddin gen zijn de drie mensen toch de marteldood gestorven. Waarschijnlijk is Sint Vitus in de catacomben van Rome begraven. Relikwieën van de ze heilige zijn echter ook naar ons land gebracht en hebben hier de verering van deze christenmartelaar bevorderd. 15 Juni vieren we het feest van Sint Vitus en tegelijk ook de feesten van de H.H. Modes tus en Crescentia. Deze maand is het 400 jaar geleden, dat de gevreesde Gelderse krijgsoverste Maar ten van Rossum, berucht door zijn vele plunderingen in ons land, overleed. Zaltbommel is zijn geboorteplaats. Maarten was een echte vech tersbaas. Zijn troep bestond uit meer dan duizend man: ruiters en voetvolk. Op een keer trokken ze naar Den Haag om er te plunderen. Over Woerden trokken ze in de richting van Gouda. Bij een sluis daar in de buurt, vertelt V. W. Francken, stond een troep soldaten op wacht. Toen deze mannen de reus achtige troep echter in de ver te zagen aankomen, wisten ze niets beters te doen, dan maar haast je rep je, op de vlucht te slaan! Zo ging het door tot Leiden en toen ze Maarten van Rossum. Leuke dingen kun je met die kleine Kees beleven. Daar had je laatst die ge schiedenis met de radijsjes. Nu moet je weten, dat de va der van Kees een groentezaak heeft. Kees mag daar naar hartelust rondscharrelen, als hij maar niemand in de weg loopt. Als het druk wordt, dan zegt vader: „Hier heb je een ba naan, Kees en ga naar je moeder!" Op een morgen is Kees al vroeg in de winkel. Vader is zo juist teruggekeerd van de markt en zit binnen zijn laat ste boterhammen op te eten. De deur is nog op slot: klan ten komen er zo vroeg niet. Een pracht gelegenheid voor Kees om op verkenning te gaan. En al gauw ontdekt hij iets bijzonders. Sinaasappels, peren en bana nen kent Keesje wel. Maar in een kist vindt hij nu van die kleine leuke rode en witte knolletjes. Ze zitten aan groene stengeltjes vast. Maar dat be tekent voor Keesje niets; hjj trekt er een zo'n bolletje af en steekt dat in zijn mond. Als ie gedacht heeft, dat het net zo iets als een zuurtje is, dat moeder in de ballenbus heeft, dan vergist de jongen zrch. Zijn eerste kennismaking met de radijs valt niet mee. Het ding is hard en helemaal niet lekker. Het is zelfs een beetje bitter. Kees heeft moei te het ding fjjngekauwd te krijgen en door te slikken. Neen, daar hoeft hjj geen tweede van te hebben. Toch vindt hij die bolletjes wel leuk. Vooral die rode! Een voor een plukt hjj de rode radjjsjes van de bos; de witte laat hjj rustig zitten. Daar vindt hij niets aan. Als de ene bos leeg geplukt is, begint hij aan een andere. Net zolang tot hjj zjjn, hele broekzak vol heeft mét rode radijsjes. Dan komt vader in de win kel. Die heeft er natuurlijk helemaal geen erg in, wat zjjn bengel uitgevoerd heeft. De winkel gaat open en de klanten komen. De een moet aardappels heb ben, een ander spinazie en een derde weer wat anders. Tot er eindelijk ook een juf frouw vraagt. „Groenteman, hebt u ook al radjjs?" „En of!" zegt vader dade lijk. „Prachtige verse radijzen. Net van de markt. Zoekt u maar uit, ze liggen daar in de kist." Vader helpt onderhand een andere klant aan sinaasappe len. „Maar groenteman!" roept de juffrouw opeens, „wat een rare radijzen hebt u. Ze zijn allemaal wit! Groeien er geen rode meer?" „Natuurlijk wel!" lacht va der. En hij loopt ook naar de kist, om de juffrouw te laten zien, dat er net zo goed rode als witte radijzen zjjn. Hij heeft ze toch zeker vanmorgen zelf gekocht! Maar als vader de kist met radijzen ziet, schrikt hij toch wel even. „Wel heb ik van mijn leven! roept hij uit. „Daar snap ik niets van. Waar zjjn mijn rode daar voorbij waren, werden de meegebrachte vaandels en vlaggen uitgepakt en opgesto ken, en marcheerde het leger daarmee vrolijk verder. Op een middag rukten ze het dorp Voorschoten binnen. Hier ver deelde Maarten van Rossum zjjn leger in tweeën: een klein gedeelte ging over Voor burg en Rijswijk naar Den Haag, terwijl hijzelf met de meeste manschappen rechtuit langs de Leidse Weg trok. Het kleine troepje had bevel gekre gen, om de Hagenaars, die misschien over Rijswijk naar Delft zouden willen vluchten, tegen te houden. Deze mannen marcheerden rustig door, maar Van Rossum kon zelf zolang niet wachten met plunderen! Hij begon al meteen bij 't begin van het Haagse Bos een boer derijtje in brand te steken. De laaiende vlammen sloegen al gauw hoog op en het duurde niet lang of er was alleen nog maar een hoop rokend puin over! De arme bewoners vluchten naar Den Haag en als een lopend vuurtje ver spreidde zich hier het gerucht, wat er zou gaan gebeuren! (Slot volgt) radijzen? Ze zullen toch niet verkleurd zijn in de zon!" Vader bekijkt de bossen eens goed. En dan ziet hij duidelijk tussen de witte radijzen de ope ningen en de. kale steeltjes, waar de rode knolletjes geze ten hebben. Tegelijk kijkt vader eens naar Keesje. Die zit heel genoeglijk op een stapel zakken met allemaal rode radijsjes te spelen. Nou wordt vader toch wel een beet je kwaad op zijn kleine jongen. „Wat heb je nou uitgevoerd! Zit ie me daar met een hand vol rode radijzen te spelen!" Vader ziet nu ook, hoe bol de zak van Keesje's broek staat. „Heb je warempel je zak ook nog vol met die rode din gen. Ben je nou helemaal gek, om al die radijzen af te pluk ken!" Kees komt tot de ontdekking, dat hij iets verkeerds gedaan heeft. Al de radijzen moeten zijn zak uit. En Kees de winkel uit. „Ga jij maar naar je moe der!" zegt vader kwaad. „Al mijn radijzen naar de maan. Foei!" Ja, nu blijft er voor Kees niet veel anders over, dan om huilend naar moeder te lopen. Vader kwaad, de radijzen weg en de winkel uit, dat is te veel bij elkaar. En luid snikkend valt hij in moeders armen. „Vader plaagt me weer zo! Ik mag niet eens in de winkel blijven!" Moeder lacht. Ze begrijpt, dat haar lieve bengel wel weer wat uitgevoerd zal heb ben. Later krijgt ze het radijzen- verhaal van vader te horen en nu lachen ze er allebei om. Maar dan is Kees al naar bed. Wij gaan nu enkele vogels tekenen, maar enige typerende vormen laten wij voorafgaan. Er zijn vogels die een (wij- wel) rechte ruglijn hebben en welker buiklijn sterk gebogen is, bijvoorbeeld bij de kip, raaf, spreeuw, mus. De lus- vorm is ook een opmerkelijke vogelvorm, deze komt voor bij de duif, kievit, ooievaar. Bij eend, gans, zwaan is de ruglijn minder rond dan de buiklijn. Ook zjjn er vogels welke een ronde rug hebben, terwijl de buiklijn vrijwel recht is. De havik behoort tot deze groep. Zo, dit zijn enkele, wat we in de tekenwereld „grond vormen" noemen, waarbij we niet van kop, snavel of kuif uitgaan. Volgende weken zul len we verschillende vogelsoor ten gaan tekenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7