■H Witboek over Indonesië NEDERLANDS GEDULD IS NU TEN EINDE Nog koud en onbestendig Bezinning gevraa gd Afschuwelijk drama in Le Mans 79 doden 103 gewonden Toeschouwers onthoofd, verminkt en verpletterd I .Arabeske in purper" Een „Van Eemlandt 7 als feuilleton Laatste waarschuwing Het leven is heilig Auto wedstrijd zij geen race tegen de dood Nederlandse bus vliegt in brand Twee kinderen gedood; vijf in levensgevaar Voorts nog twaalf zwaar- en vier lichtgewonden ■sBl ORR IN OSNABRÜCK Het weer MAANDAG 13 JUNI 1955 79sfe JAARGANG No. 26318 Het geduld van de Nederlandse regering met de Indonesische autoriteiten die verantwoordelijk zijn voor de mishandelin gen van Nederlandse arrestanten is ten einde. Na talloze mislukte pogingen om eerbied voor het recht en de menselijke waar digheid te herstellen als basis voor de processen, die thans gevoerd worden, heeft Den Haag zwaarder geschut in stelling gebracht: men is overgegaan tot publicatie van een Witboek, om een beroep te doen op het wereldgeweten. De tekst is heden gepubliceerd in Den Haag en in New York, waar minister Luns bij zijn aankomst de Amerikaanse pers een toelichting heeft gegeven. De regering heeft de Indonesische autoriteiten op 12 Maart voor het laatst gewaarschuwd, dat zij hiertoe zou overgaan. Lange tijd is het prestige van Indonesië ge spaard en is publicatie uitgesteld. Nu de bewijzen omtrent de onhoud baarheid van de toestand waarin onze landgenoten zich bevinden zich opstapelen en van de andere kant de antwoorden op Nederlandse nota's steeds langer uitblijven en steeds laconieker worden, ziet de regering geen reden tot langer uitstel. De hoofdpunten van de Nederlandse beschuldigingen zijn: I. De autoriteiten in Indonesië hebben het de Nederlandse arres tanten, die ervan beschuldigd worden gemene zaak met de revolu- tionnaire Darul Islam te maken, onmogelijk gemaakt rechtskundige bijstand in te roepen, hoewel dit internationaal gebruikelijk is. II. Men heeft hun met physieke zowel als psychische dwangmidde len een aantal verklaringen afgeperst, die als bezwarend materiaal worden gebruikt. III. Er wordt geen middel geschuwd om een veroordeling uit te lokken. IV. Ook de verdedigers worden onder zware druk gezet. In dit ver band is het proces-Jungschlager tekenend voor de situatie. De advocaat van deze arrestant, mr. Bouman, moest uit gerechtvaar digde vrees voor eigen veiligheid uit Indonesië vluchten. Het Wit boek gaat uitvoerig in op de wijze, waaróp hij onder psychische druk is gezet. Zijn veilige overkomst naar Nederland heeft op dit punt aanzienlijk bijgedragen tot de completering van het Witboek. Het bevat woorden van oprechte bewondering en lof voor de Indonesische advocate, mevrouw mr. Nani Razak. Zij heeft zich tegenover haar eigen autoriteiten en de Indonesische pers moeten verdedigen met de grondwet van Indonesië in de hand. Na aanhoudend voor het recht, waarop de Republiek Indonesië gebaseerd heet te zijn, te zijn opge komen, heeft zij ten slotte, evenals mr. Bouman, van de verdediging van Jungschlager afgezien, daar zij geen zekerheid meer had, de ver dediging ongestoord te kunnen voeren. Amerikaans vliegtuig van magnesium Sinetex Motorjasjes f 42.75 ^Aan zeey DRIE DODEN IN HET VERKEER r -k J illlllllllllllll Droeve lijst Benzine op uitlaat Spontane hulp Gespannen toestand in Singapore BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor «dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Redders, geestelijken en familieleden zoeken op de tribunes van het circuit van Le Mans tussen de slachtoffers naar bekenden en gewonden, die zij bijstand kunnen verlenen. (Vervolg op pagina 5) De Amerikaanse luchtmacht heeft Vrijdag voor de eerste maal een nieuw prototype getoond, namelijk een jacht vliegtuig voor opleidingsdoeleinden, ge maakt van magnesium. De luchtmacht stelt grote verwachtingen in dit toestel, omdat magnesium sterker is dan alu minium en twintig procent goedkoper. Advertentie (Tot Dinsdagavond) Aanvankelijk nog hier en daar en kele buien, maar ook opklaringen. Later weer toenemende bewolking, maar op de meeste plaatsen droog. Vannacht kouder, maar morgenmid dag iets minder koud. Matige, tijde lijk zwakke wind tussen Noordwest en Zuidwest. Zon: 4.22-21.02. Maan: 0.40-14.02. (Van onze weerkundige medewerker) In het gehele land was Zaterdag een weersverbetering te bespeuren. De wind nam af, het was zonnig en de temperatuur ging stijgen. Met grote snelheid naderde inmiddels een actie ve depressie over Ierland naar Enge land, welke reeds Zondagochtend in het Westen van ons land met regen in Oostelijke richting trok. De temperatuur blijft voor Juni nog steeds ongeveer 10 a 12 gr. C. te laag. Een rug van hoge luchtdruk, die over de Britse eilanden trekt, zal, evenals Zaterdag, «een weersverbete ring brengen. De temperatuur, die morgen 1316 gr. C. zal bedragen, blijft echter te laag. Lang zal ook deze verbetering niet duren, want ten Westen van Ierland kwam vanmorgen al weer een nieuwe depressie opda gen aan zee. Ook aan zee moet daarom de ko mende dagen op een aanhoudend koel weer gerekend worden met afwisse lend perioden van zonneschijn en la ter opnieuw enige regen. Het verschrikkelijk ongeluk, dat in Le Mans gebeurd is, dwingt ons tot bezinning op het gema- niak, waarin sommige sporten dreigen te ontaarden, waarbij het om topsnelhe- den te doen is. Men is blijkbaar nooit tevreden. De vermogens van de mecha nische vervoermiddelen moeten steeds worden opgevoerd, totdattotdat er rampen gebeuren, zoals nu tn Le Mans. Het is onzin om zich te verdiepen in de schuldvraag van dit speciale onge luk, zo er al van iemands schuld sprake is. Maar het heeft alle zin de algemene oorzaak aan te wijzen van zulk soort rampen: het onvermogen van de mens om zich zelfbeperkingen op te leggen. De mens kan veel, hij kan steeds meer, maar hij is bepaald niet gevor derd in de deugd der beheersing. Hij heeft de krachten van de natuur tot on- worden opgevoerd, totdattotdat er gelooilijke ontwikkeling gebracht, hij is met technische hulpmiddelen tot het haast onmogelijke in staat, maar zijn geestkracht is op pijnlijke wijze daarbij ten achter gebleven, want hij kan niet uit voorzichtigheid en wijsheid afzien van wat binnen zijn (technisch) vermo gen is gekomen. Men beseft dat nooit zo duidelijk als wanneer er plots een onge luk gebeurt, dat de „normale" omvang op schokkende wijze te buiten gaat. Het is van onbetwistbaar nut dat er snelle auto's zijn en dat zij op hun snel heid worden beproefd, maar laat men daarbij geen onnodige risico's nemen en zich in ieder geval niet schuldig maken aan axcesen, waarbij alleen van sen satie en record-jagerij sprake is. Men mag het tekenend achten voor de men taliteit van de organisatoren van zulke evenementen, dat in Le Mans de race niet werd afgelast, maar doorging als iets wat nu eenmaal noodzakelijk was. Dat schijnt zo gebruik te zijn. Bjj het edele streven naar de toppen (van snel heden bijvoorbeeld) let men niet op kleinigheden. De krant bevat vandaag veel onheils tijdingen. Er zijn typische „ongelukken" bij, welke misschien moeilijk hadden kunnen voorkomen. Maar een catastro phe als die te Le Mans springt daaruit naar voren zowel door haar omvang als door haar karakter. Zou zij hen, die het aangaat, tot bezinning brengen? La ten wij het hopen. Ontploffende racewagen richt luguber bloedbad aan n het twee en dertigste jaar van de historie van de 24-uurs race van Le Mans voor sportwagens is Zaterdag omstreeks zeven uur een afschuwe lijk ongeluk gebeurd, dat een vreselijk bloedbad heeft aangericht onder de meer dan 250.000 toeschouwers. Tenminste 77 personen zijn gedood en 105 meer of minder ernstig gewond door de welhaast met atomische kracht rondvliegende brokstukken van een Mercedes-sportwagen, die bestuurd werd door de Franse coureur Pierre Levegh en die in brand vloog en explo deerde na een botsing met een ervoor rijdende, al afremmende, plotseling haar rechts uitwijkende Austin Healy, die bestuurd werd door de Engels man Macklin. De Mercedes was juist de hoofdtribune, op welke hoogte snel heden van ongeveer 30 km per uur werden bereikt, gepasseerd toen de botsing met de voor een Jaguar uitwijkende Austin Healy plaats vond. De stuurloos geworden Mercedes ploegde zich een weg door een dubbele rij strobalen, schoot vervolgens over een één meter hoge talud, raakte op dat ogenblik in brand en explodeerde. De brandende brokstukken vlogen met enorme kracht, op schouderhoogte, over de tweede omheining, in het rond en richtten een met geen woorden te beschrijven catastrofe aan. Onge veer twintig van de dicht opeengepakt zittende toeschouwers werden door de stukken metaal van de zilverkleurige Mercedes onthoofd, anderen vatten vlam door met brandende benzine doordrenkte delen en nog weer anderen werden verminkt of verpletterd door de uiteengescheurde stukken van de carrosserie en het chassis van de geëxplodeerde auto. De in panische angst wegrennende mensen en de grote hitte van de brandende resten maakten georganiseerd reddingswerk eerst een kwartier na het incident mogelijk. Voor velen mocht hulp toen al niet meer baten. Het stoffelijk overschot van de coureur trof men meters van de plaats van het ongeval, onthoofd aan. (Vervolg op pag. 6) Op de provinciale weg, de Gooweg te Noordwijkerhout is Zondag een auto bus tegen een personenauto gereden. Bij dit ongeval werden twee personen ge dood en één ernstig gewond. De autobus komende uit de richting Noordwjjk kwam op de smalle weg in botsing met een uit Haarlem komende personenauto, die aan de kant van de weg tegen een hek terecht kwam. Van de zich in de personenauto bevindende drie personen, de heer en mevrouw Van Bruggen uit Haarlem en een veer tienjarige jongen, die volgens de poli tie vermoedelijk hun zoon is, werd de jongen op slag gedood. De heer Van Bruggen overleed kort na het ongeval ter plaatse. Zijn vrouw moest in ernsti ge toestand naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden vorden overgebracht. Zaterdagmiddag is te Winterswijk de zevenjarige Henkie Klooster, die naast zijn vriendje fietste, door een vracht auto overreden en op slag gedood. J~~\ e recherche-romans van de f I heer W. H. van Eemlandt hebben in korte tijd zulk een (welverdiende) opgang ge maakt, dat ,,'n Van Eemlandt" een begrip is geworden op het terrein van de betere ontspan ningslectuur. Zij worden gepre zen om hun hoge peil, knappe compositie en boeiende verhaal trant. Wie is eigenlijk die W. H. van Eemlandt? Hij is een hoofdambte naar der belastingen, die een groot aantal Indische dienstjaren achter de rug heeft, in Nederland bij de belastingopsporingsdienst is werkzaam geweest en nu in Baarn rustend is voor zover men iemand, die in twee jaar tijds on geveer 12 boeken schreef, „rus tend" kan noemen. Achter de door hem aangenomen schrijversnaam gaat zijn burgerlijke naam schuil: W. H. Haasse. De heer Haasse is de vader van de bekende schrijf ster Hella Haasse. 71 /f en heeft van Van Eemlandt /rf gezegd, dat hij kan wed- -7 '-*■ ijveren met schrijvers van wereldformaat als E. A. Poe en Conan Doyle. Of dat zo is zullen onze lezers mede kunnen beoorde len, want wij prijzen ons gelukkig, een door Van Eemlandt geschre ven feuilleton te kunnen publice ren. Het is getiteld „Arabeske in Purper" en speelt o.a. in Am sterdam. Commissaris Van Hout- 1 hem van de Amsterdamse recherche, een door Van Eemlandt gecreëerde speurder, lost twee misdrijven op. En wat de typische charme van dit boek is: de lezer wordt zelf bij de reeks van opwindende avonturen betrokken, zowel in de opbouw als bij de oplossing der misdaden. De eerste afleve ring van het feuilleton vindt U in dit nummer. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De speciale medewerker van het Duitse sportnieuw sag entschap S 1 D meent, dat de catastrophe van Le Mans als een laatste waarschuwing voor de autosport moet worden beschouwd en voor de belanghebbenden aanleiding dient te zijn eindelijk de consequenties te trekken uit de tragische ervaringen van de laatste jaren. Wanneer dit niet geschiedt zal de definitieve afschaffing van de wedstrijdsport niet te vermijden zijn, want het is het leven dat heilig is, en niet de vooruitgang. Na een aantal maatregelen te hebben opgesomd tot vergroting van de veilig heid voor de toeschouwers verklaart de Duitse deskundige dat, wat de coureurs betreft, hun deelneming aan een wed strijd niet langer een „race tegen de dood" mag zijn. In weerwil van de be perking van de cylinderinhoud halen de moderne wagens nog zulke hoge snelhe den dat een volkomen controle op een circuit onmogelijk is. Derhalve is het zaak dat de internationale federaties de maximale snelheden van racewagens en racemotoren beperken, en tevens de maatregelen tot bescherming van het publiek uitbreiden. Worden die maatre gelen niet genomen, dan zal in de toe komst niemand meer de verantwoorde lijkheid voor de evolutie van de auto- mobielsport op zich kunnen nemen. Anderzijds heeft de heer Lelievre, president van de automobielclub van West-Frankrijk, die de 24-uurs race organiseert, verklaard dat lering zal worden getrokken uit de ramp. Hij verzekerde tevens dat de wedstrijd, die van essentiële betekenis is voor de sport in de wereld, zal worden ge handhaafd. Advertentie ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING. l«U££f, «ODEN. SN 51 AAL WARENF ABRIEKIN f| ZEVENBERGEN, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiuii Zaterdagmorgen omstreeks kwart over negen is, zoals wij nog in een deel van onze vorige editie konden berich ten, in de stad Osnabriiek een uit Vrie- zenveen afkomstige autobus met drie en veertig kinderen van het Hervormd Jeugdkoor uit de gemeente Den Ham en vier volwassen begeleiders uit Den Ham tijdens de rit in brand geraakt. Toen de buschauffeur, Anton Heuver, uit Den Ham, door een Duitse employé van een langs de weg staand tankstation, op de achter de bus komende rook en vlammen opmerkzaam was gemaakt en de bus tot stilstand was gekomen, scho ten de vlammen omhoog en ineens was het gehele interieur van de auto bus een laaiende gloed. De heer Gurk en omstanders deden wat ze konden om de inzittenden te redden. Ze slaag den erin alle kinderen, op twee na, uit het fel brandende vehikel te krijgen. Het bleek spoedig, dat het aantal do den twee bedroeg, n.l. de twee veer tienjarige meisjes Jantje Kosters en Ineke Heikens. In de consternatie vlak na het ongeluk dacht men, dat nog twee zwaargewonde kinderen de dood hadden gevonden. Vandaar dat aanvan kelijk gesproken werd van vier doden. Gelukkig bleef het aantal doden be perkt tot twee. Levensgevaarlijk gewond waren de veertienjarige Alie Schutmaat en de vijftienjarige Jantje Vrijlink (twee meisjes), de twaalfjarige Henk Leewis, de twaalfjarige Gerrit Podde en de der tienjarige Jan Ardesch, allen uit Den Ham; zeer ernstig gewond, maar niet in levensgevaar verkerend, bleken te zijn de volgende jongens: de twaalf jarige Frederik Jan Koskamp, de vijf tienjarige Gerrit Jan Kelder, de twaalf jarige Bertus Podde, de vijftien jarige Cor Snel, de vijftienjarige Henk Rensink, de twaalfjarige Frederik Jan Dalvoorde en de vijftienjarige Mar- tie Kremer, en de volgende meisjes: de dertienjarige Dini Marsman, de der tienjarige Henny Stokvis, de dertienja rige Gezina Vrijlink, de veertienjarige Herma Jansen en de zestienjarige Hen ny Bloemendal, allen uit Den Ham. Licht gewond bleken het zestienjari ge meisje Henny Kelder, het dertien jarige meisje Hendrika Voort, de 52- jarige heer Jacob Gorter, hoofd van de Hervormde school te Den Ham die optrad als reisleider van het Hervormd jeugdkoor, en de chauffeur, Anton Heuver, allen uit Den Ham. Voorts bevonden zich in de autobus mevrouw Gorter en de heer D. J. Snel, onderwijzer aan de Hervormde school en leider van het Hervormd Jeugdkoor, en zijn echtgenote. Ongedeerd bleven twee en twintig kin deren. Het gezelschap was Zaterdagmorgen omstreeks vijf uur uit Den Ham ver- De kinderen, die met de schrik vrij kwamen, werden liefderijk opgenomen, doch de schrik bleef nog lange tijd op hun witte gezichtjes te lezen. trokken om een uitstapje van één dag te maken naar het Teutoburgerwoud. Toen de autobus door Osnabrück reed bemerkte, zoals is gemeld, de Duitse employé van een tankstation dat er vlammen en rook aan de achterzijde uit de bus sloegen. Het is gebleken dat zich enige blik ken benzine onder de achterbank in de bus hebben bevonden. Een van deze blikken was, door onbekende oorzaak, niet gesloten. Er is, zo neemt men aan, benzine uitgelopen die de vloer van de bus heeft doordrenkt en door die vloer op de, uiteraard hete, uitlaat is gedruppeld. Daardoor ontstond de brand. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur was de burgemeester van Den Ham, de heer G. Bramer, met ouders van de omgekomen en in levensgevaar verkerende kinderen in Osnabrück aan gekomen. De heer Bramer heeft verklaard niets dan lof te hebben voor de wijze waarop van Duitse zijde hulp is en wordt verleend. De gewonden zijn voor het merendeel opgenomen in het stadsziekenhuis van Osnabrück. Enkelen bevinden zich in het Marien-Hospital. In de toestand van de zwaargewon de kinderen is geen verandering ge komen. Volgens de dienstdoende dok ter in het stadsziekenhuis bevinden zich vijf var de daar opgenomen kin deren nog steeds in levensgevaar. De toestand van één hunner, een jongen, is zeer ernstig. Over de verdere ont wikkeling van de toestand der pa tiëntjes zou naar de mening van de dokter pas over vijf a acht dagen een oordeel mogelijk zijn. Twee van de kinderen, die in het Marien-Hospital verpleegd worden, zijn buiten levensgevaar. De toestand van een derde kind is echter nog zeer ernstig. In het afgelopen weekeinde heeft er een gespannen toestand in Singapore geheerst, vanwege de maatregelen die de regering heeft genomen om een drei gende staking van zeventigduizend ar beiders uit industrie- en vervoersbedrij ven te vermijden. Zesduizend buschauf feurs zijn gisteren in staking gegaan als protest tegen die maatregelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1