T21 tui Vooral uitweg voor de woningnood Katholiek speeltuinwerk diocesaan georganiseerd in Haarlem Ot' wolf en de havik o I mm JSp HAARLEM HEEFT EIGEN WOONSCHEPENHAVEN Winnaars van opstelwedstrijd kunnen nu beter gediend worden €Ric de nooRman f L s35CJ MARKTEN en VEILINGEN Leerlingenuitvoering Muziekinstituut OP INSTIGATIE VAN LANDELIJK VERBOND MAANDAG 13 JUNI 1955 PAGINA i WÊËÊÈËmmm - Ui t een, enthousiast kunnen wij over de steeds V/ groter wordende omvang van de woonsche- mL pen of arken aan de pheripherie van of soms midden in onze steden niet zijn. Het zijn meest al maar logge, rechthoekige bouwsels, recht-toe, recht-aan opgetrokken zonder dat er enig artistiek inzicht aan te pas is gekomen. Hier en daar treft men wel eens een fraai gebouwde ark aan, origi neel van constructie en gedurfd van lijn, maar het overgrote deel is nuttig en doelmatig zonder meer. Voor het kunstzinnige detail is geen plaats. De bewoner is veelal al tevreden met een aantal ku bieke meters woonruimte en een practische inde ling. Hierbij laten wij nog de véle onooglijke woon schepen, zoals er zo vele onze wateren stofferen en die niet voldoen aan de minimum-eisen, buiten be schouwing. Deze zijn iedereen een doorn in het oog. Toch is een ark voor velen, die gebukt zijn ge gaan onder de woningnood, een geliefkoosd bezit, waarvoor men zich vaak véle opofferingen heeft getroost. Eindelijk een eigen huis, geen last meer van inwoning, van luidruchtige buren op de trap, van schetterende radio's boven en beneden. De woningnood heeft de bouw van woonschepen na tuurlijk ten zeerste gestimuleerd. Maar ook andere redenen zijn aan te voeren voor het steeds omvang rijker wordende aantal arken. Verscheidene perso nen, die een redelijke woning hadden, zijn een ark gaan bewonen, omdat zij genoeg hadden van het ver- blijf in de mensenpakhuizen van vandaag-den-dag. Zij zijn de steden ontvlucht en wonen buiten. Als in een landhuisje, zeggen zij enigszins overdreven. Een andere beweegreden om een ark te bewonen ligt in het gemak, speciaal voor de vrouw: geen trappen lopen, het stuift niet, gemakkelijker schoon te houden. Men neemt daarom aan, dat, ook als de woningnood eindelijk opgeheven zal zijn, niet vélen, als na de eerste wereldoorlog, hun ark zul len verlaten ook al niet omdat zij stevig van con structie zijn), maar arkbewoners zullen blijven. Men kent niet het juiste aantal, maar men kan zeggen dat er zeker meer dan vijfduizend arken in onze wateren liggen, vooral in het overbevolkte en waterrijke Westen, in Amsterdam alleen al meer dan elfhonderd. Waar moet men op letten als men een ark wil gaan bewonen, wat zijn de kosten, welke vergunningen zijn er nodig, zijn er malafide bouwondernemingen of handelaren, doen zich pro blemen voor? Op enkele van deze vragen tracht deze reportage een antwoord te geven. De kosten Plaatselijke en streekbelangen MAN VALT VAN LADDER Ernstig gewond AVONDVIERDAAGSE IN HAARLEM JONGEN REDT HOND Polyhymnia 527ste STAATSLOTERIJ 4eKias—i3e lijst Vijfduizend ARKEN stofferen de Nederlandse waterwegen Tiur-;' Het uiterlijk aanzien van de ark heeft de laatste tijd een verandering onder gaan. Vroeger was er sprake van een schip, dat verbouwd was tot woning. Nu is het op de eerste plaats een huis, dat drijft. Een casco in de vorm van een schip komt men bij nieuwe arken niet tegen. Het zijn rechthoekige bakken van beton, ijzer of hout met een rechthoe kig huis er op. Wie wil weten hoe het komt dat de betonnen onderbouw niet zinkt moet de wet van Archimedes er maar eens op naslaan. Een onderbouw van hout komt niet veel voor, nog wel bij de oudste en bij de krotten. Het sta len casco maakt meer en meer plaats voor beton. Het grote voordeel hier van is, dat beton geen onderhoud vergt. Een stalen schip moet eens in de drie jaar naar de helling. Beton blijft voorts droog; bij ijzer heeft men last van con- densatiewater. Onder in het casco is plaats voor een aantal kelders, bij be ton vorstvrij, waarin men aardappelen kan opslaan en die 's zomers dienst doen als koelkast. De bovenbouw is practisch altijd van hout, waarbij rnen eternietplaten voor de buitenwanden kan gebruiken. De kosten hangen geheel af van het oppervlak. Men kan zeggen, dat een behoorlijk gebouwd, solied schip onge veer 220 per vierkante meter kost. Men moet uitgaan van een outillage als in een niet te groot huis, dus een woonkamer, keuken, toilet met douche, en een of meer slaapkamers. Het op pervlak wordt bepaald door het aantal kinderen en (dus) door het aantal slaap kamers. Ook door de eisen die men stelt. Deze kunnen soms heel gering zijn, blij als velen met een niet al te ruime beurs al zijn met enige woonruimte. Van de meeste schepen varieeTt het oppervlak tussen veertig en honderd vierkante meter. Kosten in het eerste geval dus 8.800, in het tweede geval 22.000. Men kan zeggen dat een gezin met enige kinderen aan een oppervlak van zestig vierkante meter (kosten f 13.200) voldoende heeft. Men treft echter vele luxueus gebouwde en fraai ingerichte arken aan die veertig mille gekost heb ben. Het oppervlak is voldoende voor de schatting van de kosten, daar vrij wel alle woonarken niet over een ver dieping beschikken. Zjj mogen zich niet te hoog boven het water verheffen. De stabiliteit zou er onder lijden. De arkbewoner heeft, ook omdat hjj geen grondkosten moet opbrengen, zijn drijvend huis voor minder geld dan hij zou moeten betalen voor een normale woning. Echter, een huis is meer soli de, kan ook langer bewoond blijven. Een degelijk gebouwde en goed onderhou den ark zal wel vijftig jaar meegaan; een huis veel langer, al kan men ook zeggen dat het na eenzelfde tijdsbestek sociaal en technisch ten zeerste ver ouderd is. Wij kunnen moeilijk zeggen bij welke firma men het best een woonschip kan laten bouwen. Men kan bij een honderd tal adressen terecht. Dit aantal is zo groot, omdat er veel jachtwerven in opgenomen zijn, die van tijd tot tijd wel eens een ark bouwen. Er is een tiental firma's, bij wie de bouw van arken een belangrijke tak van het be drijf uitmaakt. Daarnaast zijn er vele louche figuren, die speculeren op de woningnood en die voor enkele duizen den gulden een complete ark leveren. Niet iedereen kan de kwaliteit beoor delen. Het komt daarom meer dan eens voor, dat een „kleine man" met een groeiend gezin, die onmogelijk langer op zijn een- of tweekamerwoning in de stad kan blijven wonen, met een malafide arkbouwer in zee gaat en voor zijn goede en zuinig beheerde geld een woonscheepje koopt met asfaltpapieren dak en met een slechte onderbouw, waarin zich na korte tijd lekkages voordoen. Voor men ook besluit een tweedehands ark te kopen is het zaak terdege op te letten. Het is daarom goed, dat adspirant-arkbewoners de hulp inroepen van een vakman als een werfbaas of de bemiddeling van een expert, over wie de landelijke vereni ging ,,De Arkbewoner" (secretariaat: Ark „Inval" Vechtdijk, Utrecht) be schikt. Deze vereniging bezit tal van tevredenheidsbetuigingen van arkbewo ners, zodat men in vol vertrouwen zijn ark bij een der daar als goed bekend staande adressen kan bestellen. Er bestaat immers niet zo iets als een bouw- en wonir.goezicht op woon schepen. Er is alleen een minimum-eis, waaraan de ark moet voldoen; 4.5 x 2.10 x 2.10 meter. Voor het overige is men geheel vrij. Dit houdt overi gens niet in, dat er geen woonsche pen zijn, die niet aan dez - eis vol doen. In Amsterdam zijn het er drie tot vierhonderd. De Lijnbaansgracht en de Markengracht liggen er vol mee. Ook in en om andere steden kan men er veel aantreffen. Het is hiermee als met een onbewoonbaar verklaarde woning: als men de be woners er uit zot moet men hen aan een nieuwe woning helpen. En deze zijn nog niet zo dik gezaaid, dat men de vele slechte woonschepen maar kan saneren. ten is het vinden van een ligplaats. Het is duidelijk dat aesthetische eisen zich op verschillende plaatsen verzet ten tegen het ongelimiteerd meren van arken. Men denke zich de Herengracht, de Hofvijver of de Oude Gracht te Utrecht vol met woonschepen! Ook om wille van scheepvaartbelangen kan men niet steeds woonschepen in vaarwegen toelaten. Tenslotte zijn er, naar wij ons hebben laten vertellen, eisen van de fensie, die bepaalde kaden niet bezet wil zien. Aan de andere kant kan een arkbewoner moeilijk diep in de „bin nenlanden" zijn woning meren. Het is voor hem van belang, dat hij in de nabijheid ligt van een weg of boerde rij met het oog op leveranciers, water en electriciteitsvoorziening of telefoon aansluiting. Personen uit alle lagen der bevol king wonen in een ark. De handelaar in oud ijzer in een wrak bootje van misschien geen veertig gulden waarde, maar ook de advocaat of ingenieur, die dertig tot veertig mille voor zijn „oa- leisje" heeft neergeteld. Deze kost bare hebben veelal een redelijk fraaie bovenbouw; de inrichting is navenant. Van enkeie schepen is een deel bestemd voor garage. Diverse hebben centrale verwarming. Enkele bezitten eigen wa- teraccomodatie, waarbij de opgevan gen regen tot drinkwater wordt ver werkt en een aggregaat, dat de stroom voorziening regelt. De laatste liggen dan wel ver van de bewoonde wereld. De arken in de woonschepenhaven te Haarlem hebben hun sfeer. Het is een kleine gemeenschap van men sen, vrijwel allen in de Waarder- polder samengevaren tengevolge van de woningnood. Oostvest, maar de aanblik op de Oost- vest kon niet bepaald fraai genoemd worden. Mede door de wrakken, die maar net drijvend bleven, was de sfeer rommelig en de Haarlemse ge meenteraad maakte aan die toestand een eind door te besluiten tot de aan leg van een woonschepenhaven in het Noorder Buiten Spaarne (in de Waar- derpolder). De haven werd in 1935 in gebruik genomen en daardoor konden de woonschepen uit het centrum van de stad wordeh geweerd. Het nieuwe domein had overigens meer het karak ter van een trekkerskamp, waarvan de gebruikers gratis van gemeentewege voorzien werden van electra en water. Voor ligplaats was ook geen gemeente lijke vergunning nodig. Na de oorlog echter, toen ook vele Haarlemmers als gevolg van de wo ningnood een woonschip betrokken, ver anderde het karakter van de haven aan merkelijk. De gemeentelijke faciliteiten bleven natuurlijk gehandhaafd en ver schillende voorzieningen werden getrof fen om de ligging in Waarderpolder niet te onaantrekkelijk te maken. Niettemin maakten B. en W. van Haarlem herhaaldelijk van hun be voegdheid gebruik om arkbewoners vergunning te verlenen elders in de stad hun woonschip te ankeren. Zo'n vergunning wordt slechts gegeven in bij zondere omstandigheden en slechts al leen voor het Spaarne tussen de Lange- brug en de Buitenrustbrug en voor dat deel van de Jan Gijzenvaart, dat uit loopt in het Spaarne. In die gevallen echter moeten de bewoners zelf hun voorzieningen bekostigen. Weliswaar hebben verschillende schepen ook ligplaats gekozen in de Kolksluis te Spaarndam (zonder ver gunning van B. en W.l, maar deze ligging berust zoals wij kort geleden uitvoerig konden berichten op een misverstand. Opgemerkt moet nog worden, dat de Haarlemse binnenstad (in tegenstelling bijv. tot die van Amsterdam, Leiden of Utrecht) de huidige woonschepen vrij wel geen kans geeft om binnen te dringen. De bruggen, die vrijwel alle maal „vast" zijn, liggen te laag voor doorvaart en daardoor is het bijvoor beeld practisch onmogelijk om in de Leidsevaart te komen. De situatie in Haarlem samenvattend kan men zeggen: in de woonschepen havens zijn nog enkele plaatsen vrij, in de „vergunnings wateren" zijn alle plaatsen bezet en daarvoor is zelfs een wachtlijst opgemaakt van gegadigden. Aan de internationale schoolopstellen- wedstrijd georganiseerd in het kader van de Europese schooldag 1955 hebben 49 middelbare scholen in Nederland meegedaan. Na een eerste selectie door de leraren der deelnemende scholen zijn aan de Nederlandse jury 167 op stellen ingezonden. Na een tweede en derde selectie bleven 13 opstellen over, die in aanmerking kwamen voor een der 8 internationale prijzen of een der 5 nationale prijzen. Internationale prijzen: 1. een reis door de 6 landen van de K. S. G., G. v. d. Ven, leerling van het Titus Brands- ma-lyceum, Oss,wonende te Uden (N.B.) 2 een reis naar Frankrijk (verblijf Cap d'Ail), W. J. van Rhee, leerling Kon.a H.B.S., Apeldoorn, wonende te Apeldoorn., 3. een reis naar en een ver blijf te Straatsburg, A. de Vos, eerste vrijz. chr. lyceum, Den Haag, en wonen de in Den Haag.; 4 een reis naar Duitsland, B. Niekus, gymnasium H. Hart, Bergen op Zoom, wonende te Bussum.; 5. een reis naar Luxemburg, Mia Philippens, St. Clara college, Heerlen, wonende te Schimmert (L).; 6. een reis naar Italië met een ver blijf van een week te Rome, J. H. van Opzeeland, Triniteitslyceum, Haarlem, wonende in Haarlem.; 7. een reis naar en door het Saargebied, H. Meijer, rijks H.B.S., Breda, wonende te Breda.; 8. een reis naar Luxemburg, F. de Hoog, gereformeerd gymnasium, Am sterdam, wonende te Amsterdam. De nationale prijzen bestaan uit een boekenbon ter waarde van 25 gulden, zijn toegekend aan: H. Bollen, trini teitslyceum, Haarlem, wonende te Haarlem.; Mieke Biesma, rijks H.B.S. Breda, wonende te Breda, H. Hart man, St. Franciscuscollege te Rotter dam, wonende te Rotterdam; Eug.' van Reisen, Triniteitslyceum. Haarlem, wonende te Sassenheim en R. J. Voor hoeve, gem. H.B.S. Den Haag, wonende te Den Haag. De prijzen zijn beschikbaar gesteld Haarlem kende reeds lang voor de oorlog de kwestie van de woonschepen. Een probleem waar velen onder zuch- I De geliefkoosde ligplaats was toen de Op uitnodiging van het Landelijk Verbond „Katholieke Speeltuinorgani saties" zijn vele afgevaardigden van R.K. Speeltuinverenigingen en -stich tingen in het bisdom Haarlem Zaterdagmiddag te Haarlem in restaurant Brinkmann bijeen geweest om te komen tot de oprichting van een Diocesane Bond. Dat dit is bereikt is voor een groot deel te danken aan het stimulerend woord van de voorzitter van het Landelijk Verbond, kapelaan Th. G. Drost uit Amsterdam. Hij memoreerde, dat de Haarlemse afdeling deze week de negende speel tuin rijk is geworden, wat betekent, dat thans elke parochie in Haarlem haar eigen speeltuin en speeltuinvereniging heeft. Als men dan nu tevens zal komen tot een diocesaan verband is de organisatie een rijke stap verder. De heer P. J. Withagen uit Den Haag, die al geruime tijd het speeltuinwerk in diocesaan verband vertegenwoordigde, zag de oprichting van een Diocesane Bond, nodig voor het samenbundelen van krachten, als een intensiever samenwerken en uitwisseling van gedachten en mogelijkheden, waardoor men in de Diocesane Jeugdraad nog beter voor de behartiging van die be langen kan opkomen. Door de grote groei van het Landelijk Verbond ontstaat de noodzaak, dat er gedecentraliseerd wordt. Die grote groei met daarnaast de uiteenlopende belangen van de aangesloten verenigingen maken een tussenschakel noodzakelijk, welke het Landelijk Verbond van advies kan dienen over het werk, dat nodig is. Over de structuur van het Landelijk Verbond en de Diocesane bonden gaf vervolgens de secretaris van eerstge noemd verbond, mr. H. J. M. Megens een uiteenzetting. In 1949 is het Landelijk Verbond op gericht, dat sinds enkele jaren nog maar ten volle actief is. De groei van het speeltuinwerk was ongezond, door te weinig wisselwerking. Dit is jammer, omdat daardoor het Lan delijk Verbond als zodanig te weinig be sturen van speeltuinverenigingen aan spreekt. Was dit echter niet opgericht, dan zouden heel wat meer neutrale speeltuinverenigingen tot stand zijn ge komen, dan reeds het geval is. Zo spoedig mogelijk moet daarom tot normale verhoudingen worden terugge keerd en vandaar de oprichting van het Diocesaan Verbond. Bijna dagelijks bereiken het Landelijk Verbond verzoeken om advies bjj de op richting van speeltuinverenigingen. Dit Verbond wil gaarne dit advies en die voorlichting geven, doch zou ook graag zien, dat een Diocesaan Verbond aan de ze speeltuinverenigingen aandacht gaat schenken. Voorts kan dit laatste veel makke lijker rekening houden met de geweste lijke of streekbelangen, terwijl spre ker verder opmerkte, dat sinds kort het jeugdwerk is overgegaan tot oprichting van provinciale jeugdraden, waartoe ook het Katholieke jeugdwerk is moe ten overgaan, ten dele al door de toene mende mate, waarmee de overheid dit werk subsidieert. Ook deze jeugdraden, die in de pro vincies Noord- en Zuid-Holland in het leven zijn geroepen, hebben de rugge steun van een diocesaan verbond no dig. Na te hebben voorgesteld, te komen tot bepaalde stedelijke of gewestelijke bonden, hieruit een persoon af te vaar digen in het Diocesaan Verbond en uit dit verbond een persoon in het lande lijk bestuur, volgde de suggestie van het landelijk bestuur, om uit twee verte genwoordigers van Amsterdam, twee van Haarlem en twee van daarbuiten het diocesaan bestuur samen te stel len, waaraan kapelaan Drost, als gees telijk adviseur zal worden toegevoegd. Uit de stembriefjes kwam vast te staan, dat de vergadering zo goed als unaniem accoord ging met de verkie zing van de heer Gustenhoven uit Haarlem als voorzitter, en de heren Klein uit Weesp, Geisink uit Zaandam, Felix uit Haarlem, Nieuwint en Schef- fer uit Amsterdam en Withagen uit Den Haag, samen uitmakend het bestuur van de Haarlemse Dioces. Bond van speel tuinverenigingen, waarmee de tot stand- koming hiervan dus definitief was ge worden. De heer Megens gaf vervolgens nog een kort overzicht van de groei van het Landelijk Verbond. De N.U.S.O., reeds ruim 20 jaar in landelijk verbandgeorganiseerd, kreeg van het Ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen subsidie, wat bij de Katholieken nog lang niet het geval was, waardoor het Katholiek speeltuin werk in Nederland maar zeer moeilijk van de grond kon komen, tot het con tact kreeg met het Hoofdbestuur van de Katholieke Jeugdbeweging, dat er wel belangstelling voor had, omdat het speel tuinwerk aan clubwerk ging doen. Of schoon het nut van 't Landelijk Verbond maar moeilijk werd ingezien, ook al, omdat de noodzakelijkheid tot oprich ting van de Katholieke speeltuinen maar in kleine kring bekend is, werd in 1954 bereikt, dat het Rijk 2000.subsidie gaf, welk bedrag thans verdubbeld is. Nadat tijdens een gezamenlijke brood maaltijd de banden onderling nog wat steviger gelegd werden, kreeg de heer Felix uit Haarlem-Oost, de oprichter van de speeltuin „Kindervreugd", de eerste speeltuinvereniging in Haarlem, gelegen heid tot het houden van een geanimeerd „speeltuinpraatje", waarin hij vol trots uit rijke ervaring kon putten. Hierbij kunnen we aantekenen, dat uit de daaruit ontsponnen discussie bleek, dat het Haarlems speeltuinwerk gesub sidieerd door het Haarlemse gemeente- 119. Dadelijk worden er in verschillende richtingen pogingen gedaan, om de verdwenen piraat op te sporen, waarbij ze echter niet te hard durven roepen uit vrees voor mogelijke roversbenden. Maar Svein Langtand blijjt spoor loos, zodat Eric te langen leste het zoekén maar opgeeft. Wel spijt het hem, want de voormalige piraat was een brave makker en hij had hem graag bij zich gehouden. Blijkbaar heeft het gemis van zijn dierbare helm de Sakser de angst op het lijf gejaagd. De stemming onder de mannen verbetert gaande weg, nu alles zover achter de rug is. De scheepsbouwer onderwerpt de twee schepen aan een nauwkeurig onderzoek en schudt zijn grijze hoofd over de plompe bouw van de Saksische boot, waarmee volgens hem niet veel te be ginnen is. Toch weet hij nog enkele verbeteringen in de bevestiging van de helmstok aan te brengen, waardoor de boot beter bestuurbaar wordt. Terwij een aantal mannen op jacht gaat, wordt er door de overigen enkele dagen hard gewerkt om de rompen der boten geheel af te dichten met hars en de nodige reparaties aan te brengen. Inmiddels heeft de jacht een flinke voor raad voedsel opgeleverd en eindelijk is men gereed voor de tocht naar Hjalt- land om koningin Winonah te halen. Volgens Halfra is het slechts een korte zeereis en iedereen is vol goede moed, als de twee scheepjes langzaam hel fjord uitvaren. Alleen Eric staart een beetje weemoedig achterom. Nog al die tijd heeft hij in stilte gehoopt, dat Svein Langtand weer terug zou komen, maar de grote Saksische piraat is en blijft verdwenen. bestuur wel een paar streepjes voor ligt, zelfs op dat van Amsterdam. Nadat de heer Overtoom tenslotte de uitwisseling van bezoeken tussen speel tuinverenigingen in diverse plaatsen had gestimuleerd en met kennelijk genoe gen de samenwerking tussen parochie- geestelijkheid van enige parochies en het speeltuinwerk in Haarlem ten voor beeld had gesteld, werd het einde van deze bijeenkomst bereikt, die culmineer de in het dankwoord van de voorzitter, kapelaan Drost, over de tot standkoming van het Diocesaan Verbond. Op de derde van de acht jaarlijks terugkerende leerlingen uitvoeringen van het Haarlems Muziekinstituut wa ren het overwegend pianisten die optra den. Er vielen enkele vlotte muzikale prestaties te noteren, kenmerkend reeds voor het stadium waarin deze groten deels nog aan het begin staande leer lingen verkeren. Zowel uit de piano klassen van Bertha Bonset, Nico Hoo- gerwerf Sr. en Jr. als van Anton de Beer kwamen enkele uitblinkertjes te voorschijn. Van de overige instrumen talisten deed een trompetsolist, leer ling van Nico Hoogerwerf Jr. muzikale dingen op dit zwaar te bespelen instru ment. Een violiste uit de vioolklasse van J. Vierveyzer speelde verdienste lijk een deel uit een concert van Vival di, terwijl een tokkelensemble onder leiding van Bram Kwist op beschaafde wjjze wat afwisseling wist te brengen in het uitgebreide programma. Na de pauze speelde een trio be staande uit viool- cello en piano een werk van Rowleij, naar Franse volks liedjes, waarvan de meest interessante partij de piano was. Aan het slot van de avond volgde een herhaling van een deel uit het program ma dat vorige week Zaterdagmiddag in het Minervatheater werd gegeven, en door ons vanaf deze plaats reeds be sproken is. Het betrof een concert van Mozart, naar een Sonate van Chr. Bach, voor niano en orkest en de Suite van Saint-George. Beide werken werden we derom uitgevoerd door een jeugdsolis- te met begeleiding van de jeugdorkest- klasse onder leiding van Jan Hoeben. J.L. 1 door het nationaal comité „Europese schooldag". De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal op Vrjjdag 17 Juni, des namiddags 3 uur in de hal van het ministerie de prijzen uitreiken. Het opgegeven onderwerp voor de opstellenwedstrijd luidde: „in de streek, waar je woont en in het land waarvan je burger bent, hadden en hebben men sen elkaar nodig; vertel in een opstel hoe je het ziet in verband met Europa. In een perceel aan de Teding van Berkhoutstraat was de 72-jarige Haar lemmer W. J. v. W. Vrijdagmiddag aan het schilderijen ophangen, toen hij zich op een gegeven ogenblik niet meer staande kon houden op de ladder. Hij viel achterover en kwam met zijn rug plat op de vloer terecht. Met vermoe delijk een wervelfractuur moest het slachtoffer naar het Grote Gasthuis te Haarlem worden overgebracht. Het is een verheugend teken dat ook te Haarlem de belangstelling voor de Avondviefdaagse-wandeltochten groeien de is. Vorig jaar werd voor de eerste maal de achthonderd deelnemers gepas seerd en nu een week voor de aanvang is men reeds aan de 650 inschrijvingen, zodat verwacht mag worden dat voor deze vierdaagse een nog groter aantal zal worden genoteerd. Dir.sdag vanaf half zes en Woensdag vanaf half vijf ook ingeschreven kan worden. Dinsdag avond om zes uur is de start voor Se nioren vanaf 14 jaar die op Zaterdag 18 Juni niet in de gelegenheid zijn om te wandelen. Startplaats is gebouw „Ro- sehaghe" aan de Hoofmanstraat. Het aantal jeugdige deelnemers is dit jaar bijzonder groot. De 16-jarige Haarlemmer Ernst Heinz sprong Vrijdagmorgen gekleed in de Leidse vaart om een hond te redden, die niet tegen de 60 cm. hoge walkant op kon komen. Htj wist het beest te grijpen en op het droge te halen. Het gemengd koor „Polyhymnia" zal ook dit jaar weder deelnemen aan de zangwedstrijd uitgeschreven door de kring van Christelijke Zangverenigin gen voor Leiden en omstreken, welke op Woensdag 6 Juli zal worden gehou den in de Stadsgehoorzaal te Leiden. Het koor zal uitkomen in de ere-af- deling. Als verplicht nummer zal worden uit gevoerd „Sanctus" van E. Beintema en als vrij nummer „Bone Pastor" uit „Lauda Sion" van Mendelssohn Bar- tholdy. GRAANMARKT A'DAM 11 Juni. Granen. Gedurende de afgelopen week had de markt voor buitenlandse granen een lusteloos ver loop. In loco Platamais kwamen enkele za ken tot stand tegen f 31.60. N.-Amerikaan se maïs loco was aan de markt voor f27.65, terwijl aflading Juli f 28.noteerde, Oct.- Nov. en Nov.-Dec. f 26.75. No 2 N.-Ameri kaanse 2-rijïge gerst loco werd geoffreerd voor f 26.15, terwijl voor stomende posities f 25.25 werd gevraagd. Voor maalgerst be stond zeer weinig kooplust No 3 Ameri kaanse gerst stomend werd gelaten voor f 23.85 en op aflading Mei-Juni voor f 23.75. In Irakgerst vonden enkele afdoeningen plaats op aflading Aug.-Sept. tegen f 22.65. De prijzen voor Milocorn en rogge bleven onveranderd, terwijl er slechts weinig za ken tot stand kwamen. Witte Amerikaanse 'pver No 2 stomend 37*fc lbs werd gelaten voor f 27.25 en- op aflading Juni voor f 26.—, terwijl voor 36 lbs op aflading Juni-Juli f 25.50 werd gevraagd. Inlandse granen worden practisch niet meer aangeboden en noteerden vrijwel onveranderd. Fijne zaden. Karwijzaad was aanvanke lijk iets gemakkelijker gestemd, doch later herstelde de markt zich en sloot op dezelf de prijzen als een week geleden. De om zetten waren niet groot. Blauw maanzaad onveranderd, met enkele kleine zaken voor directe levering. Geel mosterdzaad onver anderd genoteerd, met zeer stille handel. Kanariezaad ca f 1.lager genoteerd, op welk niveau het een en ander omging. Peulvruchten. Groene erwten oude oogst vast gestemd en ca f 5.hoger genoteerd. Nieuwe oogst bleef vrijwel onveranderd. Van de overige peulvruchten valt geen nieuws te vermelden. VEEMARKT UTRECHT, 11 Juni. Aangevoerd 3199 stuks. Prijzen: melk en kalfkoeien f 1000f 75, kalfvaar_en f 850f 625, varekoeien f 750f 525, stieren f 600f 375, vette kalveren f 370f 200, graskalveren f 360f 220, nuchtere kalveren f. 53f 39, schapen f 125f 90, lammeren f 85f 65, var kens boven de 100 kg. f 350f 200, var kens beneden de 100 kg. 90f 50, big gen f 48f 30, bokken en geiten f 40-— f 10. HOGE PRIJZEN 25.0(10 9091 f 5000 10565 1500 12857 f 1000 11918 11920 16058 400 3545 5612 7187 8893 8936 12863 14312 15005 16672 16842 17934 20885 200 1437 1462 1840 1941 2300 2833 3090 3485 3843 4063 4568 5135 5350 5595 7917 8432 8854 8912 9465 9579 9619 10241 11281 11311 11377 11607 12007 13332 13925 14258 15100 15517 15890 16600 16751 17447 17591 18002 19429 19720 20436 20817 21306 21536 PRIJZEN VAN ƒ80.— 1002 008 059 IC 00 O 086 099 422 433 465 570 12055 098 112 188 213 311 324 435 564 617 835 929 933 943 653 678 699 726 749 796 834 890 2251 296 317 436 523 713 742 826 923 968 13268 325 453 456 589 705 847 874 900 921 982 14028 173 232 283 431 619 633 707 942 980 3053 157 254 260 262 631 713 774 817 993 4036 145 226 459 535 583 855 969 15113 305 335 355 398 436 439 461 478 487 5018 051 059 261 310 499 646 998 578 628 720 737 945 6177 237 302 332 347 537 572 589 653 660 16003 186 353 524 656 658 698 924 737 789 882 887 990 17095 173 193 257 383 548 567 577 589 596 7098 122 403 429 552 559 621 815 937 989 717 840 912 924 8099 220 245 268 335 344 439 500 545 633 18064 099 134 135 267 388 468 656 729 978 702 704 920 995 19108 138 145 157 191 201 205 237 400 449 0162 249 315 332 556 660 705 780 503 548 616 983 10078 094 097 101 127 391 522 631 639 673 20072 109 223 297 322 443 453 655 820 832 675 686 708 865 899 919 941 725 730 836 841 923 926 981 987 11090 238 268 273 523 572 655 702 21008 055 143 269 308 341 369 422 450 466 761 912 656 759 967 NIETEN 1014 032 036 044 096 104 170 187 199 220 507 526 544 547 644 652 675 688 690 696 269 302 311 323 353 367 371 383 402 447 704 746 786 797 813 816 825 833 841 908 492 525 566 586 599 620 635 665 679 684 927 941 992 688 716 733 781 893 940 988 996 12004 035 062 069 141 144 268 276 285 319 2025 056 061 125 130 135 152 162 184 186 322 345 357 403 407 412 485 568 641 647 205 242 315 331 346 369 375 414 461 496 661 672 722 729 736 819 868 871 902 963 548 555 564 594 608 622 635 654 664 683 964 974 734 744 772 814 830 857 864 879 888 900 13013 024 025 053 004 072 077 086 104 106 914 924 933 997 152 182 190 221 260 278 281 296 355 444 3011 051 072 074 078 081 089 143 163 179 490 502 524 536 541 557 570 584 593 626 226 243 274 285 300 476 516 527 567 579 628 632 683 697 700 711 764 777 798 837 596 623 644 708 723 729 764 784 814 846 839 840 870 872 902 903 962 989 883 901 916 935 936 951 955 959 968 14065 086 093 130 167 182 204 212 213 276 4027 028 128 164 188 191 193 198 214 229 299 302 306 386 394 404 405 421 438 469 248 272 281 285 304 317 322 428 517 564 504 513 548 589 620 648 663 691 736 757 576 712 768 769 779 836 842 854 872 906 758 855 903 905 962 966 988 951 15013 019 079 140 141 156 185 188 253 254 5015 041 073 111 124 138 165 240 242 244 255 281 287 319 332 386 402 450 458 466 253 264 285 296 302 329 347 385 396 493 467 521 526 565 641 655 688 727 745 747 547 553 577 591 628 674 687 692 706 708 759 765 786 840 861 903 924 938 947 994 716 728 741 742 743 747 751 756 779 850 16009 016 017 039 123 144 182 191 209 225 .892 912 957 966 989 227 257 292 325 339 371 376 398 420 431 6018 029 036 104 144 281 315 336 421 473 434 439 464 471 477 482 484 503 517 597 496 508 520 533 542 667 671 688 689 712 644 653 695 749 784 817 854 891 921 928 721 771 788 796 815 823 843 844 878 923 939 941 945 959 924 955 998 17020 022 055 076 158 196 236 239 243 263 7025 103 111 151 193 215 260 270 286 289 272 315 372 375 399 439 459 518 531 680 295 328 373 378 381 420 483 489 497 501 737 745 783 803 843 871 900 915 923 944 507 564 584 586 609 612 701 719 729 762 18031 072 097 114 174 195 212 284 293 325 765 857 869 879 880 902 905 915 961 341 441 446 457 496 522 542 570 576 614 8014 084 116 151 165 191 254 258 266 285 655 660 813 833 873 982 296 348 361 372 389 392 411 462 472 485 19112 188 196 214 248 276 305 321 333 364 523 553 598 613 632 693 725 740 799 819 477 497 533 541 587 589 638 655 704 737 837 852 867 930 967 970 976 990 740 798 812 838 846 847 867 876 904 949 9014 073 076 113 159 254 306 317 319 352 952 959 978 990 408 513 575 598 696 722 757 761 799 807 20006 061 064 088 097 157 177 228 339 351 811 813 842 867 887 889 892 907 913 921 374 467 507 520 521 522 534 563 587 589 956 959 962 984 989 591 598 613 660 684 746 753 778 792 853 10026 139 151 155 183 243 259 267 302 338 867 898 903 904 924 952 974 374 407 417 433 438 458 474 479 519 541 21019 060 064 116 191 224 230 275 292 328 550 580 592 620 665 667 687 735 746 778 387 409 449 492 515 632 731 741 745 772 779 792 819 851 939 940 960 975 779 787 792 842 843 870 872 897 909 928 11001 032 035 044 046 069 076 088 096 117 938 974 126 161 251 267 271 292 334 367 405 486

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2