Eervolle benoeming bij zilveren priesterfeest: Mgr. J. M. Groot huisprelaat van Z.H. de Paus Onrust over nieuwe wegen B.O.I.W. in Haarlem viert fees telijk het 10-jarig bestaan Zusters van O. L. Vrouw van Amersfoort 25 jaar in Haarlem Laatste koppeling geschiedt in Haarlem Schoolartsen- dienst Dure fotograaf in PLECHTIGE HOOGMIS MET PONTIFICALE ASSISTENTIE Hulde van de jeugd Met een gezellige receptie en een indrukwekkend toneelstuk Hartelijke viering in de parochie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten Nieuw voorstel over noodlokalen voor christelijke school MAANDAG 13 JUNI 1955 PAGINA 3 ;i %:W- I®lf3 Burgerlijke Stand Haarlem Automatisch telefoonverkeer De receptie Plechtigheid 29 Juni INBRAAK IN HUIS AAN REITZSTRAAT Geld en spaarbank boekjes gestolen Centraal Nazorgsfonds voor initvder-validen opgericht Afd. Haarlem van „De Verzamelaar" IJZERDIEFSTAL Draadtrekker in arrest Ver. Katholieke Dammers Voor Heemstede, Zandvoort en Bloemendaal Getuigen opgeroepen H.H.C.E.D.O. A.S. DINSDAG Jaarvergaderijng Kath. Uitleewbibliotheken St. Michaël behaalt triomfen in Wateringen Feestelijke intocht in Heemstede Huldigingsavond H.P.G. Uitslagen H.B.C. Autotocht ouden van dagen In Zandvoort Was er van door met verduisterd bedrag van 3700 J. B. TH. HUGENHOLTZ NAAR KOPENHAGEN Als adviseur bij aanleg auto-circuit BLOEMENDAAL „WILDHOEF" BESCHREVEN Uitbreiding I.V.O.-school Beurs van Amsterdam f Ter inleiding van het zilveren priesterfeest van mgr. J. M. Groot, vicaris-generaal van de bisschop van Haarlem, bracht ie jeugd een hartelijke hulde aan de jubilaris en defileerde zij met muziek langs diens woning aan de Kruisweg te Haarlem. Met vlag en wimpel is mgr. J. M. Groot, vicaris-generaal van de Bisschop van Haarlem, Zaterdag ingehaald aan de vooravond van de viering van zijn zilveren priesterfeest. Leden van de Katholieke jeugdbeweging in het Haar lemse district hadden zich bij de ingang van de Sint Josephkerk aan de Jansstraat opgesteld, toen de vicaris in gezelschap van zijn moeder bij de kerk arriveerde en ontvangen werd door een stoet van bruidjes, de schola cantorum en de geestelijkheid van de parochie. Onder het zingen van het „Veni Creator" werd de jubilaris naar het altaar geleid en het was daarna de pastoor der parochie, deken W. N. Zijlstra, die de vicaris vanaf de preekstoel toesprak en er daarbij aan Herinnerde, hoe de vicaris gedurende vijf en twintig jaren gewerkt heeft tot heiliging niet alleen van zichzelf, maar ook van vele anderen. De verkeersproblemen rond Haar lem baren de betrokken ge meentebesturen grote zorgen. Uit de besprekingen van de j.l. Woens dag gehouden vergadering van de Haarlemse gemeenterar is bijvoor beeld gebleken dat er tussen de ge meente Haarlem en Gedeputeerde Staten van Noord-Holland verschil van inzicht is omtrent de breedte en het profiel van de Delftlaan, die aan sluiting moet geven op de gepro jecteerde westelijke rondweg langs Haarlem. Doch niet alleen in Haar lem, ook in Bloemendaal heeft men zijn zorgen over de oplossing van de verkeersproblemen. De gemeente Bloemendaal is door haar ligging ten nauwste bij die problemen betrokken, want over ha„r grondgebied zal niet alleen de I oord-Zuid-verbinding, maar ook de Ocst-West-verbinding lo pen. Wij hebben zo de indruk dat het gemeentebestuur van Bloemen daal zich allerminst behaaglijk voelt., nu deze gemeente zo in het middel punt staat van de belangstelling van de provinciale diensten, welke zich met verkeersproblemen bezig hou den. Met een jpen oog voor de ge westelijke en nationale belangen, welke met de oplossing van de ver keersproblemen gemoeid zijn, wil het Bloemendaalse gemeentebestuur zijn traditie getrouw ook ervoor waken, dat het karakter van deze ge meente als woonoord niet onnodig wordt aangetast en dat aan het na tuurschoon in deze gemeente zo min mogelijk afbreuk v/ordt gedaan. Bloemendaal bevindt zich, zo is on ze indruk, op het ogenblik in het de fensief tegenover de planologen en verkeersdeskundigen, die uiteraard meer technisch georiënteerd zijn. Over de bedreiging van de buiten plaats Vogelenzang door een langs de cbünvoet geprojecteerd tracé van de Noord-Zuid-verbinding zijn aan de t ..rokken ministers vragen gesteld en het is goed, dat dc ministers heb ben geantwoord, dat zij zich zullen laten voorlichten omtrent de vraag of hierbij wel de nodige voorzichtig heid met betrekking tot het behoud van het natuurschoon is betracht. Wat de Oost-West-verbinding betreft, de provinciale waterstaat heeft een plan ontworpen om, ter vermijding van een verbreding van de Zandvoort- selaan en de Zandvoortseweg 'n weg aan te leggen welke begint bij de hal te Waterleiding onder Zandvoort en dan in Noordelijke richting een boog vormen zal rond Aerdenhout en ter hoogte van het tramviaduct over de Leidsevaart zal gaan. Al geruime tijd worden voor de uitwerking van deze plannen metingen verricht, wel ke in Aerdenhout tot grote veront rusting aanleiding hebben gegeven. Hieromtrent worden momenteel be sprekingen gevoerd tussen het pro vinciaal- en het gemeentebestuur. Het verkeersvraagstuk stelt onge twijfeld hoge eisen aan het bestuurs beleid van het Bloemendaalse ge meentebestuur. Enerzijds zal men de aantasting van het natuurschoon de zer gemeente zoveel mogelijk willen tegengaan (en daarmede dient Bloe mendaal een streekbelang van de eer ste orde) maar anderzijds zal het ge meentebestuur wel begrijpen dat het er niet mee klaar is, door op de voorgestelde oplossingen eenvoudig met ,,neen" te antwoorden. Wijsheid en tact mogen alle betrokken over heidsinstanties wel worden toege wenst. De deken wees er vervolgens op, hoe de bisschop de volheid van het priester ambt bezit; na de bisschop wordt de herderlijke macht echter het meest be naderd door de vicaris, wiens werk zaamheid op financiëel gebied hem vaak moet doen optreden als heelmees ter. Velen aldus de deken hebben u hoog leren waarderen en met name hebben de parochianen van Sint Joseph u leren kennen als een stichtend voor beeld, wanneer u vrijwel iedere Zondag de hoogmis in deze kerk bijwoont. De deken heette de jubilaris van harte wel kom, ook namens de jeugd, die met vele andere belangstellenden de inzet van dit feest wilden meemaken. Dat welkom werd nog eens zwaar on derstreept met een door alle aanwezi gen gezongen lied, waarvan de tekst naar bijna aloud gebruik gevloeid was uit de pen van em. pastoor J. F. van der Meer. Magistraal echter werd de jubilerende priester gehuldigd, toen de schola cantorum onder leiding van Jan Laarveld en begeleid door Albert de Klerk aan het orgel op voortreffelij ke wijze het vierstemmige ,,Ecce sacer- dos magnus" zong, getoonset door Her man Strategier. De kerkelijke plechtigheid werd be sloten met een Lof en terwijl feestelijk het „Christus Vincit" klonk, werd de vicaris weer uitgeleide gedaan. Maar daarmede was de vigilie nog niet ten einde. De jeugd marcheerde met veel enthousiasme naar het huis van de vicaris aan de Kruisweg en de fileerde daar voor de iubilaris. De Sint Jorisband sloeg en blies er lustig op los en de mannen van de Spaarnebazuin, die bij geen evenement ontbreken, brachten een plezierig stuk muziek ten gehore. Om de beurt spelend zorgden de twee corpsen voor een dreunende sere nade. die een ongewone maar gezellige drukte veroorzaakte op de Kruisweg. Hoogtijdag Een prachtige hoogtijdag ondanks een naargeestige regen is het giste ren voor de vicaris geworden. Om tien uur werd Haarlems bisschop, mgr. J. P. Huibers, die by de Hoogmis pontificale assistentie zou verlenen, aan de kerk ontvangen. Weer klonk, maar nu bij de intrede van de bisschop, het indrukwek kende „Ecce sacerdos magnus" en met CINEMA PALACE: „Sinuhe, de Egyptenaar" volw. Tijden: 2 en 8 uur. FRANS HALS: „UemerKt in de woestijn" 14 jaar. Do.: „Als de dauw hangt komt er regen'. 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 u.: L1DO: „Blond wrakhout" 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Die man is gevaarlijk", 18 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Ma. en Di. 8.15 u. „Obsessie", 18 jaar. Wo. 2.30 en 8.15 uur en Do 8.15 uur: „Een zaak van leven en dood", 14 j. REMBRANDT: „Het perfide web", volw. Tij- cfen: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY„Pépé le Moko", 18 jaar. In de mid dagvoorst. „Boemelstudenten", a. 1. Tilden: STUDIO: „Detective Father Brown", a. 1. Tijden: 2. 6.45 en 9.15 uur. Maandag 13 Juni Stadsschouwburg: „Haarlems Toneel En semble" met „De stoel van de koning" tdil.), 8 uur. DINSDAG 14 Juni Concertgebouw: Haarl. Muziek Instituut Leerlingenuitvoering. 19.30 uur. Grote Kerk: Orgelconcert door de stads- organist George Robert. Van 20-21 uur. GEBOREN: z. v. A. M. Kuin-Groen: z. v. H. Hoek-v. Vuren: d. v. W. Habich- Alders: d. v. J. G. van den Berg-Dees: d. E. H. Tibboel-Woerlee: d. v. J. Essers-Nijssen: J. v. J. Mulder-van der Kooij: d. v. E. Kuipers-Bosma: d. v. J. Sa.it-Hommes: d. v. W. Horeman- Winkel: d. v. H. D. Weijer-Anema: d. v. A. Blufjs-Uitzinger. ONDERTROUWD: J. Zeeuw en C. M. K rp1n r GEHUWD: A. H. Rompa en F. W. van Kessel. OVERLEDEN: H. J. Klein-Sonnemans, 78 j. Kenaupark. assistentie van zijn broer, rector G. J. M. Groot uit Amsterdam, als diaken, en van zijn neef, de Tilburgse gods^ dienstleraar J. van Sambeek, als sum diaken droeg mgr. Groot het H. Misof fer op. Presbyter-assistens was deken W. N. Zijlstra. Als troondiaken bij de bisschop fungeerden de secretarissen van de vicaris, C. J. van der Knaap en B. G. Stammeijer; ceremonarië waren de secretarissen van de bisschop, J. P. J. Solleveld en dr. M. J. de Jong. Op het priesterkoor, dat vanwege de L.T.B fraai was versierd (de bloemen waren geschonken door de parochie van Sint Jan de Doper uit Breezand) hadden o.m. plaats genomen mgr. J. van Sam beek W.P., rustend bisschop van Tan- gayka en oom van de vicaris, en mgr. H. J. J. van Hussen, voorzitter van het Fonds Kerkenbouw in het bisdom Haar lem. Zowel de wisselende als vaste ge zangen werden door de schola canto rum, volgens traditie en in dit geval ook op verzoek van de vicaris naar de Gregoriaanse toonzetting gezon gen. hetgeen aan het H. Misoffer een bijzondere liturgische luister gaf. Niettemin kreeg ook de polyphonie haar kans, toen na het Offertorium het prachtige ,,Sicut lilium" gezongen werd van de 16e eeuwse componist Antonius Brumei. Na de consecratie klonk het stemmingsvolle ,,0 saluta- ris Hostia", voor vier stemmen gecom poneerd door Jan Laarveld. Tijdens zijn predicatie sprak prof. dr. J. C. Groot van het Thilosophicum te Warmond, eveneens een broer van de vicaris, over de zegen van het priester schap. Hy stelde, dat wij er zo ver trouwd mee zijn geraakt, dat Christus blijvend in het H. Sacrament onder de mensen is gebleven, dat wij vergeten ons over dat geheim te verbazen. Niet alleen echter in het H. Sacrament is Christus onder ons blijven leven, ook in de persoon van de priester, die Hij ge kozen heeft uit de mensen zelf. Prof. Groot riep tenslotte allen op om God te vragen, dat de priester, wiens jubileum Met een letterlijk klinkend leest heeft de Bond van Oud-Illegale Verzetsstrij ders in Haarlem Zaterdag zijn lü-jarig bestaan gevierd, 's Middags kenmerkte de receptie in de sociëteit van de Bond aan de Kokstraat zich al gauw door een gezellige, roezemoezige drukte, af en toe onderbroken door een hartelijk, kame raadschappelijk toespraakje, terwijl 's avonds een volle schouwburg door de opvoering van het verzetsstuk ,,Het Ver raad" zich de donkerste dagen van de oorlog weer herinnerde. Op de receptie werd onder meer ge sproken door ds. G. J. Waardenburg namens de Nederlands Hervormde ge meente in Haarlem, de heer J. Gras- born namens het hoofdbestuur van de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland, mr. J. A. P. C. ten Bokkel uit naam van het Centrum Comité Koninginnedag, de heer Han Cox, oud-voorzitter van de BOIW, die het Comité Nationale Her denking vertegenwoordigde, de heer C. Mulder namens de afdeling Velsen, drs. A. P. van der Ham, vertegenwoordiger van de afdeling Bloemendaal, de heer C. Brink namens de afdeling Amster dam. en, niet te vergeten, door de heer P. Kessels, uit r.aam van de Kolkstraat- vereniging. Het gemeentebestuur van Haarlem was door gemeentesecretaris mr. H. E. Phaff vertegenwoordigd. Van de verde re aanwezigen/ noemen wij mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, pre sident van de Haarlemse rechtbank, en de heer J. A. Dorresteyn, directeur van de Dienst Hout en Plantsoenen. De heer Fr. Vink, die als lid van de BOIW een toespraakje hield, kondigde de komst van vele telegrammen en bloemstukken aan. Er was o.a. een telegram van de burgemeester ontvangen, die verhinderd was de feestelijkheden bij te wonen. Bloemstukken waren binnengekomen o.a. van de directie der N.Z.H.V.M., van „Ereschuld en Dankbaarheid" en van de Kokstraatvereniging. De toespraakjes werden beantwoord door de voorzitter van de BOIW, de heer Jacq. van de Boogaard, die de heer Grasborn nog een voorzittershamer overhandigde, omdat deze zo voortref felijk werk geleverd had als voorzitter van de congrescommissie in Valken burg. „Leve Limburg" was de kreet, die daarna werd aangeheven. In de voorstelling van „Het Verraad" in de stadsschouwburg door het Rotter dams Toneel gingen alle bezoekers ge heel op. Het suggestieve stuk liet niet I na te appeleren aan de gevoelens van I angst en haat, die in de oorlogsjaren i vaak alle andere gevoelens verdrongen en overheersten. nu gevierd werd, ook in de toekomst door Christus geleid zou worden. Want zijn heiliging betekent ook anderer bei- liging. De plechtigheid werd tenslotte besloten met het zingen van het Te Deum. Huisprelaat Na deze kerkelijke viering, die in de sacristie dc vicaris een hartelijk dank woord ontlokte jegens de leden van de schola en d e acolythen, volgde een tweede hoogtepunt in de pastorie, waar mgr. Huibers mededeelde, dat de vica ris benoemd was tot huisprelaat van z. h. de Paus. De bisschop hield tijdens het ontbijt een toespraak, waarin hij de werklust en (1 e ijver van de vicaris prees, en tenslotte deed hij mgr. Groot mededeling van diens pauselijke benoe ming. Het ontbijt werd ingeleid met een woord van welkom door deken Zijlstra, die als gastheer optrad. Na afloop sprak mgr. Groot een dank woord, waarin hij vooral de bisschop betrok. Hij gewaagde van een bijzonder prettige samenwerking met ie bisschop, ondanks het grote leeftijdsverschil tus sen hen beiden. Daarvoor was hij de bisschop zeer erkentelijk. In het middaguur kwamen zeer veel belangstellenden, zowel priesters, reli- gieusen als leken, mgr. Groot, die in zijn woning recipieerde, gelukwensen. Uit alle delen van het bisdom waren felicitaties en geschenken binnengeko men en t.z.t. zal de vicaris het geschenk van de dioeesanen de opbrengst van de collecte is nog niet bekend over handigd worden. Wethouder W. Happé houdt zijn eerst volgend spreekuur Donderdag 30 Juni. Het was Zondagochtend vroeg al merkbaar, dat het feest was in de pa rochie van O.L. Vrouw van Zeven Smar ten, waar de Zusters van O. L Vrouw van Amersfoort het 25-jarig feest van haar vestiging vierden. Daarvan ge tuigden de vlaggen, getooid met pause lijke wimpel, die wild wapperden hoog aan de kerktoren en aan de gevels van Zusterhuis en St. Catharinakleuteschool. Aan deze laatste, omdat ook deze school 25 jaar bestaat, terwijl zuster^ Gem ma er 25 jaar het hoofd van is en een van haar medewerksters, mejuffr. Schoon hof! 25 jaar als leerkracht aan deze school verbonden is. Het feest werd ingezet met een pleeh- tig Misoffer, opgedragen door dc paro chieherder, pastoor Van Eeden, geassis teerd door pastoor Goossens als diaken en pastoor Ftnkeldij als subdiaken. On der dit Offer heeft pastoor Van Eeden «1e betekenis van het bezit van een klooster voor een parochie belicht en allen opgewekt God te danken voor al wat in deze vijfentwintig jaar door de Zusters van O.L. Vrouw van Amersfoort voor de kleuters, de jeugd en vaak ook voor de ouders is gedaan. Als de ge zinnen een parochiefamilie zijn, is het klooster de huiselijke aard, waar eentra- Ie warmte van uitstraalt. Het bestaan van een klooster, waar getracht wordt goed te leven en te bidden is alleen reeds een apostolaat. Pastoor Van Eeden eindigde zijn pre dicatie met de Zusters nog jaren van vruchtbare arbeid toe te wensen als de mede-opvoedsters van de parochie-jeugd. Het parochiële zangkoor „Te Deum Laudamus" voerde met het jongenskoor de Missa Brevis van Palestrina o.l.v. de heer H. van Ewjjk uit, terwijl het priesterkoor feestelijk met bloemen was gesierd. Hartelijk was daarna de huldiging, die om half twaalf aanving in de smaak vol met bloemen versierde speelzaal van de kleuterschool, waar pastoor Van Eeden zich de tolk wist van alle paro chianen in zijn dankwoord aan de zus ters, wier rijen voor deze feestelijke ge legenheid was versterkt met een verte genwoordigster van de algemeen Over ste zelf door ziekte verhinderd de oversten, die in de loop van deze 25 jaar het Zusterhuis hadden bestuurd en alle zusters, die er in dat tijdvak hadden ge werkt. Uit naam van heel de parochie sprak pastoor Van Eeden van de ontzag lijke dank, die hem vervulde, voor het onderwijs officiëel en niet-officiëel aan huis of in de spreekkamer gegeven. Het onderricht aan hen, die Katholiek wil den worden, als de geestelijkheid dit werk niet afkon, vaak gevolgd door een eerste H. Communie onder een H. Mis in de vroege ochtend in de klooster kapel. Zijn woorden gingen vergezeld van het parochiecadeau, 'n verguld zilveren miskelk met de inscriptie: Van de pa rochie van O.L.Vrouw van Zeven Smar ten aan de Zusters van O.L. Vrouw van Amersfoort 1930-1955. De heer V. d. Meij, lid van het kerk bestuur belichtte in een met humor ge kruide toespraak naast het zilveren ju bileum van de vestiging, meer het an dere drietal jubilea, aanvangende met de opening van de St. Catharinaschool op 19 Mei 1930, op welke datum Zr. Gemma haar werkzaamheden als hoofd van deze school aanving, terwijl de thans eveneens jubilerende juffrouw Schoon- hoff haar taak als leerkracht begon. Telde de school bij de opening 176 leerlingen, in 1940 werden het er 286, in 1945 349 en thans zijn er meer dan 500. Met dank gewaagde spr. van het vele goede door Zr. Gemma steeds b;j de tijd en haar trouwe medewerk ster in deze 25 jaar tot stand gebracht. Als geschenk voor de school werd een projectietoestel aangeboden, waarmee een lang gekoesterde wens werd ver vuld, terwijl de pols van zuster Gemma werd getooid met een polshorloge en de hand van mej. Schoonhoff met een ring. De vertegenwoordigster van de Al gemeen Overste was de tolk van de zusters in haar dankwoord voor het mooie cadeau, dat ook nog bij het 50 en 100-jarig bestaansfeest de herinne ring aan dit zilveren jubileum zal be waren en voor het mooie feest, dat de pastoor de zusters bereid heeft. Zuster Gemma dankte, ook namens juffrouw Schoonhoff voor de fyne ca- deaux, vooral voor dat, waarmee ze ook de kinderen blij kon maken. De heer De Graaff sprak namens het personeel van alle scholen, wenste de zusters van harte geluk met deze grolw jubilea en dankte voor de fijne medewer king, welke de scholen met: het hele zusterhuis hadden, altijd bereid om te helpen, als de scholen ergens mee zaten en hoopte, dat dit nog veie jaren altijd zo mocht blijven als het deze afgelopen jaren is geweest. Zeer groot was het aantal parochianen, dat van de gelegenheid gebruik maakte, de zusters de hand te drukken, daarmee hun dank uitend voor het vele werk door de zusters in het belang van de jeugd in de afgelopen 25 jaar verricht. Onder hen schaarde zich de heer Stut, die 25 jaar geleden deel uitmaakte van het Kerkbestuur. Een plechtig Lof met Te Deum vorm de het sluitstuk van deze voor de zus ters ondanks het mistroostige weer blijde dag. Naar wij vernemen zal op 29 Juni in Haarlem de automatische telefoonkoppe ling HaarlemArnhem v.v. tot stand worden gebracht. Omdat de districten Haarlem en Arnhem de laatste twee zul len zijn die nog niet zijn geautomati seerd, wordt van deze koppeling een feestelijke zaak gemaakt, waarop enkele officiële autoriteiten zullen worden ge nodigd. Er zijn in ons land nog ver schillende „witte vlakken", gebieden, die nog niet automatisch te bereiken zijn. En deze koppeling wil dan ook niet zeggen dat van Haarlem uit nu ge heel Nederland zonder tussenkomst van een telefoniste bereikbaar zou zijn. Maar wel zijn alle districts-centrales onderling geautomatiseerd. In de nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in een woning aan de Reitzstraat. De bewoners waren thuis, maar hebben van de inbraak niets ge merkt. Uit een geldkistje en enkele por tefeuilles en portemonnaies wordt in to taal een bedrag van f 376 vermist, ter wijl ook een paar spaarbankboekjes van de kinderen verdwenen zijn. De politie heeft het onderzoek in handen. Onlangs is in Haarlem de „E. P. Schuyt Stichting", een centraal nazorg fonds voor minder validen van alle ge zindien, opgericht. De volgende instel lingen zijn hierin federatief opgenomen: de vereniging Haarlemse werkinrichting, de stichting Blindenfonds, de stichting Kennemerland voor lichamelijk gebrek- kigen en de verbandscommisSie Nazorg. Teneinde de binding met de gemeente lijke nazorg zo hecht mogelijk te doen zijn hebben B. en W. van Haarlem tot voorzitter van deze stichting de heer W. C. Bakker, wethouder van Volksge zondheid. benoemd. Verder hebben in het bestuur van de stichting zitting: E. P. Schuyt, secretaris, A. H. Bloem, pen ningmeester, mej. S. Houtkooper en W. J. B. van Liemt. Binnenkort zal het be stuur met nog vier leden worden uit gebreid. Mgvrouw baronesse De Vos van Steenwijk is beschermvrouwe van de stichting, terwijl mevrouw C. Cremers de Bruyn ere-presidente is. Vrijdagavond werd in het zaaltje van café „Schmidt" aan de Schotcrweg een afdeling „Haarlem en omstreken" van de Nederlandse vereniging ,,De Verzamelaar opgericht. In een kort openingswoord constateerde de tweede algemene voorzitter, dr. J. H. E. Reeskamp uit Utrecht, dat het aan tal leden te Haarlem en omgeving dus danig toegenomen is, dat er reden was een nieuwe afdeling op te richten. Spr. hoopte, dat dit een stimulans zal zijn om nog harder te werken aan de uit breiding van het ledental. Ongetwijfeld moeten er in deze streek tientallen ver zamelaars te vinden zijn, die zich tot deze vereniging aangetrokken voelen, vooral ook, omdat de organisatie iets kan bieden aan lieden, die objecten van de meest uiteenlopende aard verza melen. Zowel collectioneurs van luci fersmerken, van bierviltjes, prentbrief kaarten, postzegels, suikerzakjes, enz. kunnen n.l. als lid toetreden. Vervolgens installeerde dr. Reeskamp het ter vergadering gekozen afdelings bestuur, bestaande uit de heer H. J. Steensma, voorz., mevr. H. Vaarberg- v. Helde, Rijksweg 523, Santpoort, secr. de heer J. Swiersen, penningm. mej. A. Alders en de heer K. J. Heymans, leden. De heer Steensma begroette hierop de leden van zijn nieuwe afde ling. Tevens deelde hij mede, dat de eerstvolgende ruilbeurs gehouden zal worden op Vrijdag 15 Juli in café „Schmidt", Schoterweg ingang Zocher- straat 2. Iedere Haarlemse verzame laar wordt uitgenodigd ter kennisma king op deze ruilbeurs te komen. Op het terrein van de Hilarius Draadindus trie in de Waarderpolder zag een nachtwa ker Vrijdagnacht een man. die ijzer op zijn bakfiets oplaadde. Dit scheen de waker geen zuivere koffie toe en hij alarmeerde de po litie. die even later arriveerde en op de Oude Weg de 39-jarige Haarlemse draad trekker G. B. aanhield. die bekende een hoeveelheid ijzer te hebben willen stelen. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Op 1 Juli a.s. eindigt de onderlinge competitie van V.K.D. De volgende drie weken is er dus nog gelegenheid even tuele achterstand in te halen. Woensdag is nog inschrijving mogelijk voor het tournooi dat de damclub 't Oosten in Juli gaat organiseren. De uitslagen van de onderlinge com petitie zijn: F. Visser—D. Rump 1—1, J Lucas—V. Andringa 2—0, A. Mas- telingR. Kok afgebr., Th. v. Wort— Th. Kok afgebr., G. Hesselman—J. Jor- na 2—0. J. Lucas—G. Faaij afgebr., Th. v Wort—H. M. Rump afgebr., Amma- stelling—R. Kok afgebr., V. Andringa— 1). Rump 0—2, P. Mul—G. Hesselman 20, J. KramerP. Beelen 20, J. Jor- na—Th. Kok 0—2, J. Jorna—P. Hollen- berg 02, A. MastelingTh. Kok af gebr., P. BeelenR. Kok 02, J. Jor naJ. Lucas 02. Voor de comp. van onafhankelijken werd gespeeld: N. de VriesJ. Luiten 02, J. DraaismaJ. Sassen 02, P. v. d. VeldenTh. Bandsma 02, Th. BandsmaH. Hogenbom 20. N. de VriesP. v. d. Velden 02. J. Luiten J. Sassen afgebr. Blijkens het verslag van de school- artsendienst voor Heemstede, Bloemen daal en Zandvoort waren op 31 Decem ber 1954 onder toezicht van de school artsen 2073 leerlingen van kleuterscho len, 8213 leerlingen van lagere scholen en 1643 leerlingen van u.l.o.-scholen. In totaal dus 11929 kinderen. In het ver slagjaar werden 4748 kinderen onder zocht, van wie er 235 naar de huis arts werden verwezen. Het tuberculose-onderzoek (Pirquet- reactie) werd verricht bij 9281 kinderen; 28 kinderen reageerden positief; zij wer den ter doorlichting naar het consul tatiebureau te Haarlem gezonden. Be smettelijke huid- en haaraandoeningen kwamen sporadisch voor. Wat de be handeling van spraakgebrekkigen be treft, in Heemstede wordt met financi ële medewerking van de gemeente een aantal kinderen door een logopaediste behandeld; te Zandvoort is deze materie in voorbereiding; de gemeente Bloe mendaal ziet het spraakonderwijs als een taak die uitsluitend de ouders aan- gaat- Het aantal gevallen van besmettelyke ziekte was uiterst gering, namelijk in Heemstede 3, in Bloemendaal 16 en in Zandvoort 12. De Haarlemse verkeerspolitie roept getuigen op van een aanrijding, die moet zijn gebeurd tussen Zaterdag kwart voor elf 's morgens en Zondag half twee. Toen de eigenaar van een geparkeerd staan de auto aan de Zijlvest voor het ge bouw van de H.B.S.-A zijn auto Zon dagmiddag wilde ophalen, bleek deze aan de linkervoorzijde geheel te zijn in gedrukt. De conclusie ligt voor de hand. dat er een andere auto tegenaan gere den is. Eventuele getuigen van de bot sing geliêven zich te melden bij het bu reau van de verkeerspolitie in de Lan ge Wijngaardstraat. De eerste vastgestelde wedstrijd in het Schoten-honkbaltournooi tussen H.H. C. en E.D.O. zal Dinsdag 14 Juni des avonds om 19.- uur worden gespeeld op het Schotenterrein aan de Geuzeves persstraat te Haarlem Noord. Donderdagavond wordt eveneens om 19.- uur op het Schoten terrein de wed strijd E.H.S.-T.Y.B.B. gespeeld. Zondagmorgen werd in het Sint Vin- centiusgebouw aan de Nieuwe Groen markt te Haarlem de jaarvergadering gehouden van de vijf katholieke uit leenbibliotheken, welke een onderdeel zijn van de Sint Vincentiusverenigmg. 'Bij de vijf bibliotheken zijn totaal 1230 gezinnen aangesloten. In het af gelopen jaar werden 107217 boeken uitgeleend. Medegedeeld werd. dat van de mogelijkheid, om studieboeken, reisbeschrijvingen etc.. welke in bezit zijn van de R.K. Openbare Biblio theek en Leeszaal, via de uitleenbi bliotheken te betrekken, nog te weinig gebruik gemaakt wordt. De president van de Bijzondere Raad der Sint Vincentiusvereniging, de heer Th. Verhoeven, verheugde zich over het peil, dat de uitleenbibliothe ken hebben bereikt. Pater Distel spoorde de dames en heren aan het werk in de bibliotheek te willen zien als een sociaal en apostolisch werk, dat zeker rijke vruchten zal afwerpen. Op het Zaterdag te Scheveningen ge houden concours, uitgeschreven door „Ars Nova", behaalde het gemengd koor „Ons Genoegen" uit Haarlem, onder lei ding van de heer Jan Hensen. in de eerste afdeling een eerste prijs met 336 punten. Di R.K. Harmonie „St. Michaël" nam Zondag deel aan het Bondsconcours, uit geschreven door de R.K. Bond van Mu ziekverenigingen in Zuid-Holland en ge houden te Wateringen. „St. Michaël" kwam uit in de afde ling uitmuntendheid en veroverde onder leiding van de directeur, de heer S. A. Noom, met 308 punten de 1ste prijs. Daarmede behaalde het corps tevens de dagprijs omdat zij het hoogst aantal pun ten van alle corpsen had, benevens een wisselbeker. In de marswedstrijd was „St. Michaël" eveneens de eerste. Het corps behaalde 108 punten, terwijl het hoogst aantal punten dat door de jury kon worden toegekend, 110 bedroeg. Dat het Heemsteedse corps in feest stemming naar Heemstede terugkwam, laat zich begrijpen. Ter ere van de be haalde overwinningen werd door een ge deelte van Heemstede een mars ge maakt waarbij jeugdige leden met bord jes voorop liepen waarop de overwin ningen bekend werden gemaakt. Met muziek ging het naar het Verversings huis in het Wandelbos „Groenendaal" waar de voorzitter, de heer W. Luiten, aan corps en directeur dank bracht voor de buitengewone prestaties. Te midden van de feestvreugde kwam de burgemeester, mr. A. G. A. ridder van Rappard de zaal binnen en hij werd met gejuich ontvangen. Daarna werd de directeur, de heer S. A. Noom. door enige feestvierenden op de schouders ge nomen en onder toejuichingen van allen in triomf door de zaal rondgedragen. Toen de rust enigszins was teruggekeerd hield de burgemeester een toespraak waarin hij opmerkte, dat men hem zou waarschuwen indien „St. Michaël" een prijs had gewonnen, maar dat was ver moedelijk door de feestvreugde verge ten. De burgemeester constateerde dat het leven van een burgemeester met muziek verbonden is. Wat is tenslotte een ge meente zonder muziekcorps? En juist, het glorieuze binnenkorhen in zijn woon plaats, als men op eenlconcours succes heeft behaald, is het allermooiste. Aan het slot van zijn ^toespraak dankte hij ook namens het gemeentebestuur voor het feit, dat ,St Michaël" in Wate ringen zulk een buitengewoon goed fi guur heeft geslagen. Daarna gingen de overwinnaars aan tafel om de inwendige mens wat te ver sterken, want dat was danig in de ver drukking gekomen. In „Het Wapen van Heemstede" waren Zaterdagavond de leden der zwem- en polovereniging „H.P.C." bij eengekomen, om haar kranige heren- ploeg, die tot tweemaal toe het Neder lands record 4x 100 meter estafette ver beterde en het kwieke meisjeszevental dat in de wintercompetitie waterpolo de eerste prijs wist te behalen, hulde te brengen. De heer C. A. Schipper, voorzitter van H.P.C. herinnerde in zijn welkomstwoord aan het 40 jarig jubileum, dat de vereniging volgend jaar hoopt te vieren. Hij dankte allen, die tot de successen van de laatste tijd hebben bijgedragen. Rood en Wit 5cBMHC 2. Gewonnen door Rood en Wit met 12 runs en 6 wickets. BMHC: 37, F. v. d. Harst 12, M. Sluyter 22, P. Jansen 13 n.o., C. Nolle 10, J. Hoog 1-35, J. Molenaar 1-10, J. Kersten 7-26, J. v. d. Berg 1-5. Rood en Wit 99 voor 4: H. Frijns 38, J. Molenaar 21, F. v. Buchem 14 n.o. M. Heringa 2-27, F. v. d. Harst 2-30. Rood er. Wit 5bCVHW 2. Gewonnen door Rood en Wit met 95 runs. Rood en Wit 155, E. Westra 29, E. v. Schouwen burg 20, G. v. Marselis Hartsinck 30, P. Elias 15, F. v. Lent-^6 n o. A. J. Layer 4-47. F. Kottman 3-66. H. Lekman 2-19. CVHW: 60. H. Lokman 14, G. Zeeuwse 17, J. C. Luining 4-31, E. Westra 2-11, R. v. d. Hoek 1-2, H. Then 3-6. Haarlem 3Rood en Wit 5a. Gewon nen door Haarlem met 3 runs. Haarlem 59. W. Feldmann 13, N. Schenk 21. Kapteyn de Bouwmeester 3-25, F. v. Muyswinkel 7-27. Rood en Wit 56. H. West 17, L. Steffelaar 17, Th. Hetem 4-25, G. Strik 3-13, G. Goos sens 3-5. CVHW 2Haarlem 4. Gewonnen door Haarlem met 4 runs. Haarlem 50. D. v. Damme 11, G. v. Langelaar 8-18, J. Postma 2-4. CVHW 46: A. v. Loenen 21 n.o. G. Ledeboer 7- 19, Ph. v. Dok 2-12. Zoals reeds vermeld is wordt de jaar lijkse tocht op 7 Juli gehouden. Ingezetenen van Heemstede van 68 jaar en ouder kunnen zich hiervoor opgeven gedurende de week van 13 tot 18 Juni bij de volgende adressen: Jac. Roest. Raadhuisstraat 18 Heem stede: E. J. van Lent, Spaarnzichtlaan 6 Heemstede: L. Timmers, Lieven de Keijlaan 3 Heemstede: A. Verdonschot, Bosboom Toussaintlaan 15 Heemstede: H. Verdonschot, Glipperweg 37 Heem stede (de Glip). Zaterdagmiddag heeft de Zandvoortse gemeentepolitie een duur uitziende heer in de kraag gevat, die opviel door zijn well-to-do-gedragingen. Hij reed rond op een bromfiets van bijna duizend gul den en was getooid met een protserige zonnebril. De politie bleek met zijn aanhouding een goede greep te hebben gedaan. De bromfietser was de 38-jarige fotograaf J. J. F. S. uit Amsterdam, die door de politie aldaar gezocht werd om dat hij werd verdacht van verduistering van een bedrag van f 3700. Na aanvankelijk een valse naam te hebben opgegeven, viel hij door het aan houden van de Zandvoortse politie al spoedig door de mand en bekende op 10 Mei j.l. er vandoor te zijn gegaan met een bedrag van f 3700, dat hij op last van de directie van zijn firma naar een bank moest brengen. Van het geld had hij in Zandvoort goede sier gemaakt. Zo had hij een bromfiets gekocht en een duur fototoestel, terwijl hij voor vier maanden pension in Zandvoort had be sproken en zich voorts goed in de kleren gestoken had. Van het geld was bij zijn aanhouding nog f 1275 over. De man is inmiddels overgegeven aan de Amster damse politie. teletype band T. VB Stad. Zandvoort. De directeur van de stichting „Tou ring Zandvoort", de heer J. B. Th. Hugenholtz, is Maandagmorgen per vliegtuig naar Kopenhagen vertrokken. Op verzoek van de Deense automo bielclub zal de heer Hugenholtz advi seren bij de aanleg van een auto-cir cuit te Roskilde, ongeveer 30 km ten westen van Kopenhagen gelegen. B. en W. van Bloemendaal hebben de gemeenteraad een nieuw voorstel doen toe komen over de plaatsing van acht houten noodlokalen ten behoeve van de christelijke lagere school. De vorige maand werd een voorstel afgewezen om de lokalen op fe trekken op een gedeelte van het sportter rein aan Zomerzorgerlaan. Thans wordt voorgesteld de lokalen te bouwen aan weerszijden van de zogenaamde Graslaan, waar deze op de Zomerzorgerlaan uitkomt. Dat brengt echter met zich mee, dat het hakhout aldaar voor een belangrijk gedeelte moet verdwijnen. Het hout ver keert echter toch in een slechte conditie. Mej. A. M. G. Nierhof heeft een uit voerige studie geschreven over het ruim drie eeuwen oude landgoed „Wildhoef" te Bloemendaal. De „Vere niging Haerlem" wil haar uitgeven in een oplage van ongeveer 700 exempla ren. De vereniging zou echter van de gemeente Bloemendaal graag een by- drage van 600.willen hebben in de kosten. De gemeente krijgt dan gratis de beschikking over ongeveer honderd boekjes. B. en W. stellen de raad voor de gevraagde bijdrage te verlenen. Aan de gemeenteraad van Bloemen daal wordt voorgesteld medewerking te verlenen tot uitbreiding van de lvu- school. De school heeft groot gebrek aan ruimte en het bestuur wil nu een lokaal van het jeugdhuis huren, ver der wordt medewerking gevraagd by de aanschaf van meubilair. (Niet officiële Koersen) Vorig slot 3% Ned 1953 3Vs Ned 1953 3i', Ned 1948 3'.', pL't Ned 1950 3V, Ned 1954 314 Ned 1955 3.314 Ned 1947 1 Nep 62-64 bel tac inschr Grtbk 1946 3 pU Xed Handel Mil cert Van ^BerKeJ'a Patent Calve-Delft eert. Van Gelder Kon Hoogovens eert L'nllevei Cert. Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubbei Holl Amerika H1n Kon Ned. Stoomb MU Ned Scheepv. Unie H V.A. Dell Ml). Cert. 103 102(1 101 Vs 101% 101% 101 fe 101U 101(1 ïoo 234 298% 184 li 292(4 282 318(4 42044 265b 398 579(4 123% 180 172 178 146 143 Opening 13 6 101(4 298(4 425 401(4 587 127 17344 179 148 144

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3