Tien-jaren-plan voor moet de achterstand „Diepvrieskettingen Nieuwe schepen de zeevisserij we gwerken SPREKENDE CIJFERS T achtigduizend betogen tegen Vlag met Pauselijke kleuren aan regeringsgebouw katholieken Perón Donderdag opening der sluis bruggen te IJmuiden Duurzame regeringsbevoegdheid inzake prijsbeleid ARABESKE IA PERPER Na vijftig jaar verwaarlozing Goedkope vis tot in alle uithoeken Groter bouwvolume gevraagd „De dood voor Perón, leve C Grote ontlasting van I MeTcS!?l,7"SS sra Adviescollege uit bedrijfsleven k. J S.E.R. STELT ADVIES VAST MAANDAG 13 JUNI 1955 PAGINA 4 Ziekenhuizen Gritieke situatie Benoeming kantonrechters door W. H. VANEEMLANDT DR. A. v. d. WEY O.Carm. 25 JAAR PRIESTER (Van een medewerker) Ondanks de deze keer niet bijster geslaagde Vlaggetjesdag belooft 1955 voor de Nederlandse Zeevisserij een goed en misschien zelfs groot jaar te worden. Niet zozeer vanwege de gunstige aanvoerverwachtingen, die altijd toch ongewis blijven. Ook niet vanwege het feit, dat Biervliet een standbeeld gaat oprichten voor Willem Beukelszoon, de uitvinder van het haringkaken. Maar vooral, omdat na vijftig jaar van verwaarlozing thans door de overheid eindelijk grote plannen moeten worden verwezenlijkt, die aan de achterstand der Nederlandse visserij op velerlei gebied een eind zullen maken en deze tak van bedrijf kunnen doen uitgroeien tot een gezond en harmonisch opgebouwd geheel. Aan de gunstige ligging van ons land, zowel ten opzichte van de visgronden als ten aanzien van het West- en Midden-Europese achterland danken wij het, dat onze zeevisserij door de eeuwen heen een belangrijke tak van be drijvigheid is geweest. Weliswaar liep haar betekenis relatief terug door de ontwikkeling der industrie, maar groot bleek de bijdrage, die de visserij na 1945 leverde tot bestrijding van het manco in de eiwitvoorziening van ons volk. In tijden van deviezennood was het onze vissersbevolking, die direct na de bevrijding een der meest lucratieve bronnen van inkomsten tot redres onzer betalingsbalans wist aan te boren. En bovendien als reservoir voor de aanvulling van de bemanning onzer Nederlandse koopvaardijvloot deze in staat stelde, enorme bedragen in het internationale scheepvaartverkeer te verdienen. Tot 1919 maakte de Nederlandse zee visserij een periode van bloei door, na dat aan het eind der negentiende eeuw de stoomtrawler en de haringdrijfnet- logger tot bloei waren gekomen. Na 1920 volgde een reeks van moeilijke ja ren, tot het in de hausse van 1924-1929 ook in de visserij weer beter ging. De economische crisis van 1930 bracht haar een zware slag toe. De export van ver se vis ging grotendeels verloren, die van haring ondervond grote moeilijk heden. Het binnenlands visverbruik daalde tengevolge van het ineen schrompelen der koopkracht. Noodge dwongen moesten verschillende takken van visserij financieel worden gesteund en zowel productie als afzet geregeld. Door het uitbreken van de tweede we reldoorlog kwam het echter niet tot saneringsmaatregelen, waardoor de vis serij de oorlog in ging zonder financiële reserves of vernieuwingsfondsen van enige betekenis. De Duitse bezetter heeft danig onder onze vissersvloot huisgehouden, zo zelfs dat van de haringvloot bij de bevrij ding weinig meer over was. Commis sies van bedrijfsgenoten moesten de havens van Duitsland en Frankrijk gaan afspeuren op zoek naar Neder landse vissersschepen. Het geluk was met hen, want reeds in 1945 wer den ongeveer zeventig schepen terug gehaald. Daarna volgde de lijdensweg van de wederopbouw. Maar al maken de re ders er met erkentelijkheid gewag van. dat het in technisch opzicht niet aan medewerking der overheid heeft ont broken, de financieel gunstige regeling die hun is voorgesniegeld, liep op een teleurstelling uit. De vloot bleef ver ouderd. ook al werd een aanzienlijk deel direct na de bevrijding met een overheidsbijdrage van tien millioen gul den weer bedrijfsklaar gemaakt in het belang der voedselvoorziening, die toen zeer nijpend was - speciaal in het op zicht van dierlijk eiwit. Aanzienlijke hoeveelheden vis wer den in de jaren na 1945 aangevoerd, ter wijl ook de export geleidelijk kon wor den hervat. Speciaal de aanvoer van platvis, haring en makreel kwam op bo- ven-vóóroorlogs niveau te liggen, de rondvis daarentegen stelde teleur. De Nederlandse zeevisserij bleek wederom niet alleen een typisch Noordzee-vis- serij te zijn, doch bovendien in belang rijke mate een haringvisserij. Een on gunstige ontwikkeling was de achter uitgang der grote trawlvisserij van IJmuiden, die goeddeels te wijten is aan het in hoofdzaak op de Noordzee visserij georiënteerd blijven der IJmui- der rederijen. Door overbevissing van de rondvis in de Noordzee moeten de trawlres thans een grotere actieradius hebben dan voor de oorlog. De Nederlandse rege ring is er dan ook in 1954 toe over gegaan, bij wijze van proefneming de zogenaamde „verre visserij" (d.i. de visserij in de Noord-Atlantigche wa teren) te bevorderen. Om de nodige ervaring met deze tak van visserij op te doen. is voor een tijdvak van twee jaar een aantal grote trawlers, die zich goed lenen voor de visvangst rondom IJsland uitgerust en op ver re vaart gestuurd Prijsgaranties en tegemoetkomingen in de exploitatie kosten door de overheid leveren me de de economische basis op voor de ze experimenten, die om te slagen ook gepaard zullen moeten gaan met een goede organisatie van de bin nenlandse afzet. Bepaald zorgwekkend is de toestand waarin de haringvisserijvloot verkeert. Na de oorlog bleek haar sterkte per saldo met één zesde te zijn vermin derd. Sedertdien kwamen slechts en kele nieuwe loggers in bedrijf. De helft van de loggervloot is geheel verou derd. heeft een te gering motorver mogen. alsmede accomodatie voor de bemanning, die niet beantwoordt aan de eisen, thans daaraan gesteld. Terecht rijst hierbij de vraag, hoe het mogelijk is geweest, dat in de jaren van goede conjunctuur na 1945 de Ne derlandse vissersvloot niet vernieuwd werd op een groep motorkotters na. Van officiële zijde wordt dit „ver klaard" door te wijzen op het feit, dat de investering in het moderne- vissers vaartuig zo hoge eisen stelt, dat het fa miliebedrijf, waarop de Nederlandse visserij gebaseerd is, daar -niet meer zelf in voorzien kan. Deze verklaring verzwijgt angstvallig, dat de Staat door zijn fiscale afromingspolitiek zelf de hoofdoorzaak er van is, dat deze fa miliebedrijven geen vervangingsfond sen hebben kunnen creëren, terwijl het ook de Staat is geweest, die de kos ten van moderne vissersvaartuigen door de devaluatie van de gulden in 1949 naar een veertig percent hoger prijspeil heeft opgejaagd. Tenslotte zijn dit dezelfde moeilijkhe den als waarmede de kleine en mid delgrote ondernemingen in de industrie ook te kampen hebben. Doch evenals bij de middenstand het geval is gaat de Staat langs de weg van credietverlening ook een aantal der afgeroomde millioenen naar de vis serijbedrijven terugvoeren. Binnen het kader van een Plan uiteraard, eep Vlootplan, dat richting-gevend moet zijn voor de opbouw en de omvang der visserijvloot gedurende tien jaren. Daarna zal men verder zien. Voor een visserij-mogendheid als Ne derland ziet het tien-jaren-plan er ta melijk bescheiden uit. Er zullen nieuw gebouwd worden: tien trawlers voor in totaal 12,5 millioen; veertig loggers voor in totaal 20 millioen; twintig kotters voor in totaal 4 millioen. Ver der veertig kleine kotters voor in to taal 5,4 millioen ten behoeve van IJs- selmeer-vissers, die op de Noordzee een nieuw bestaan willen vinden. De reeks sluit met honderd voor een zacht prijsje (totaal 2 millioen) aan te schaffen tweede bands vaartuigen, waar mede garnalen- en ansjovissers geluk kig zullen worden gemaakt. Ook zij immers oefenen thans hun bedrijf uit met ondoelmatige en verouderde scheepjes. Alles bijeen genomen komt dit Vlootplan neer op 43,9 millioen, nieuw te investeren, waarvan 17,5 millioen via de Herstelbank in de vorm van facilitaire Staatsbedrijven beschikbaar Welke betekenis heeft de zeevisserij in het kader onzer economie? Onderstaande kerngegevens werpen hierop een duidelijk licht. Visaanvoer f 100 millioen per jaar Omzet groothandel en visverwerkende indus trie (w.v. f 110 mill, wordt geëxporteerd) f160 Omzet kleinhandelf 100 Vervangingswaarde van de vlootf 225 ld. gebouwen en opstallen aan de walf 15 ld. activa groothandel en verwerkende ind. f 25 Vloot- en walpersoneel12.000 personen Werkzaam in visverwerking, handel enzovoorts 11.000 personen Niet in cijfers uit te drukken is de betekenis, die de vissersbevolking heeft als reservoir voor de aanvulling van de bemanning der Neder landse koopvaardijvloot en van de Koninklijke Marine. Thans is meer dan dertig percent van de vissersbevolking werkzaam op de koopvaardij. komen. De bedrijven zélf krijgen 6.9 millioen uit eigen middelen te four neren en zullen daarnaast 16.8 mil lioen aan normale bankcredieten moe ten opnemen. Al zit Vadertje Staat gaarne op de bok en al is hij num mer één bij het afromen en opdelen van winsten, wij z'en hem ook by dit Vlootplan, als het om financieren en risico lopen gaat, optreden in de al te bescheiden rol van medepassagier. Wij krijgen niet de indruk, dat men in de visserijwereld erg gelukkig is met dit al te beperkte Vlootplan, maar men waardeert het toch als een be langrijke stap in de richting van een positief visserijbeleid, waarop nog ver dere dienen te volgen, wil het moge lijk zijn rente en afschrijvingen op het huidige, vijfvoudige kostenniveau uit het water te vissen. Bezwaar heeft men tegen het niet toekennen van slooppremies, die het tempo der ver vanging van oud door nieuw zouden kunnen stimuleren. Maar vooral be treurt men de slakkengang onzer overheidsinstanties, die in schrille te genstelling staat tot de haast, waar mede o.m. in Duitsland en in Enge land aan de vernieuwing der vissers vloot wordt gewerkt. Ruim een jaar na de indiening van het Vlootplan is het wachten nog altijd op de eerste stappen tot zijn uitwerking. Het bouwen van een „nieuwe" voor haar taak berekende vloot dient zijn pendant te vinden in een efficiënt wer kend distributiestelsel. De vis moet immers een voor iedere beurs bereik baar voedsel worden, wil men er in slagen, de consumptie van vis (goed kope eiwitten) in het belang van brede lagen der bevolking te vergroten. Met het visverbruik is het in Ne derland, na de opleving van 1945-1948, wederom treurig gesteld. Wjj doen het met slechts negen kilogram per hoofd en per jaar tegenover 12 kg in Duits land, zestien kg in Denemarken, twin tig kg in Zweden en vijf en twintig kg in Engeland. Daarin moet en kan verandering komen. Cok al is het niet gemakkelijk, de voedingsgewoonten van een volk te veranderen, de voor uitzichten zijn toch veelbelovend, mits maar hoogwaardige, panklare vispro ducten geregeld in alle delen van het land tegen redelijke prijzen worden aangeboden. De vishandelaren beschikken ook al niet over voldoende financiële midde len tot uitbreiding en verbetering van het distributie-apparaat. Gelukkig ko men uit de Amerikaanse Moody Funds" twee millioen gulden op ta fel, met behulp waarvan een groot aan tal diepvries-containers bij de detaillis ten zullen worden geplaatst. Koel- en vrieshuizerf komen verspreid over het land tot stand, zodat stevige „vriesket- tingen" de vis van aanvoerhavens naar de verst verwijderde verbruikscentra brengen zullen. En om het publiek meer „fish minded" te maken trekt straks een demonstratie-auto door Ne derlands dreven teneinde de receptuur van de vis te verbreiden. Uiteindelijk beoogt men het zover te brengen, dat vis in de vorm van filets, panklaar en verpakt als merkartikel, overal tegen een vaste prijs wordt'verkocht. Naast de directe consumptie is ook de visverwerkende industrie voor de afzet van aangevoerde vis van niet te onderschatten belang. Meer dan één kwart van de totale aanvoer van verse haring wordt thans jaarlijks in de vorm van visconserven geëëxpor- teerd. De haringrokerijen verzorgen een groeiende exportmarkt. Terwijl vóór 1940 de productie van vismeel in Advertentie Nederland niets te betekenen had, bedraagt zij thans 12.000 ton per jaar, hetgeen echter nog altijd maar een fractie is van de totale behoefte. Teneinde de expansiemogelijkheden te benutten en op de exportmarkt in prijs en kwaliteit te kunnen concur- ren, moet de outillage der visconser- ven-industrie worden verbeterd. Door gebrek aan eigen middelen zijn de bedrijven ook hier weer afhanke lijk van de Staat, die bijspringen zal met „Herstelbank"-credieten tot ma ximaal 25 millioen gulden, door de Staat gegarandeerd. Wanneer al deze plannen tot ver nieuwing der vissersvloot en verbetering van het distributie-apparaat gereali seerd zijn zal de positie der Neder landse zeevisserij zowel naar binnen als naar buiten de versterking hebben ondergaan, die zij zo dringend behoeft. Helaas geven de Staten-Generaal er nog altijd blijk van, het spoedeisende karakter der te nemen maatregelen niet in te zien. Op 1 April 1954 legde minis ter Mansholt de ruwe schets der pro jecten voor in een Visserijnota. Op 31 December 1954 volgde het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer, waarna het weer tot 10 Mei 1955 duren moest alvorens de Minister met zijn Memorie van Antwoord gereed kwam. Niet uit ongeduld spreken wij de verwachting uit, dat de Tweede Ka mer het tot een van haar eerste ta ken rekenen zal, de visserijprojecten ten spoedigste af te doen. Daarna moe ten immers ook nog de beschikkingen e.d. nodig om tot daden te komen, door de departementen worden uitgewerkt. Dit alles kost tijd, veel tijd, meer tijd dan de situatie gedoogt. De positie van Nederland binnen het geheel der West-Europese visserij loopt groot gevaar. Aan de bedroevende achterstand der Nederlandse visserij op velerlei gebied moet een einde ko men, willen wij ons nog niet meer dan nu reeds het geval is, laten over vleugelen doorWest-Duitsland, dat er in geslaagd is, een jonge efficiënte vloot op te bouwen, die ons in menig opzicht de loef afsteekt. De stichting „Het Nederlandse Zieken huiswezen" en de Vereniging van Ka tholieke Ziekenhuizen, zijnde de twee overkoepelende top-organisaties van zie kenhuizen, sanatoria en psychiatrische inrichtingen in Nederland, hebben een gemeenschappelijk schrijven gericht tot de raad van ministers, waarin gezegd wordt dat een critieke situatie voor vele instellingen op het gebied der volksgezondheid is of dreigt te ont staan ten gevolge van de „bouwstop" in deze sector, die door de regering in September 1954 werd afgekondigd. Betoogd wordt, dat zeker een bouw ten bedrage van 120 millioen nodig is om in de eerste behoefte te voorzien. Daar dit jaar slechts voor een bedrag van 31 millioen mag worden gebouwd, ontstaat er een zeer grote achterstand, die nog wordt vergroot, doordat uit de ze 31 millioen in de eerste plaats wordt bestreden de overloop uit voorgaande jaren met als gevolg, dat in dit jaar met een minimaal aantal nieuwe ob jecten een begin kan worden gemaakt. Het schrijven eindigt met een drin gend beroep op de ministers om bij de verdeling van het bouwvolume aan de sector gezondheidszorg bijzondere aan dacht te besteden, opdat de bouwacti viteit niet te sterk wordt afgeremd met alle schadelijke gevolgen van dien. Tenslotte wordt een speciale toewij zing gevraagd boven het bouwvolume voor 1955 van 15 millioen. In een diamantmijn te Kimberley is een reuzendiamant van 572-1,5 karaat gevonden, heeft „De Beers Consolida ted" bekend gemaakt. In de St. Jans Basiliek te 's-Hertogenkosch is Zaterdag de zoon van de Com missaris der Koningin in Overijssel, P. ridder de van der Schueren, in het huwelijk getreden met de dochter van de Commissaris der Koningin in Noord- Brabant, mej. M. de Quay. Men ziet hier het bruidspaar bij het verlaten van de kerk. 55 Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend ge maakt, dat Nederland en de V. S. een voorlopig accoord hebben bereikt over een bedrag van 16 miln., aan vijande lijk bezit, vfaarop beide lar.den aan spraak maakten. Bij K. B. is benoemd tot kantonrech ter te Haarlem mr. J. E. Goudsmit, thans kantonrechter te Gorinchem. Tot kan tonrechter te 's-Gravenhage is benoemd mr. A. van Vuure, oud-tuchtrechter voor de prijzen in het arrondissement 's-Gravenhage, kantonrechter-plaatsver- vanger te 's-Gravenhage en tot kanton rechter te Hilversum mr. H. W. Hui- zinga, thans rechter in de arrondisse mentsrechtbank te Groningen. Na afloop van de plechtigheid in de kathedraal van Buenos Aires, waarmee Zaterdag in de Argentijnse hoofdstad Sacramentsdag werd gevierd, zijn onge veer tachtig duizend katholieken naar het parlementsgebouw getrokken om er te betogen tegen de regering-Peron. Aan dezelfde mast waar de Argentijnse vlag aan was gehesen, hebben katho lieke demonstranten eveneens de vlag met de Pauselijke kleuren bevestigd. Katholieke jongeren maakten vanen met de Pauselijke kleuren vast aan de beugels van trolleybussen. Op het plein voor de kathedraal had den zich tijdens de plechtigheid onge veer dertig duizend gelovigen verza meld. Zij konden echter het gebeuren in de kathedraal niet volgen, omdat de luidsprekers die aan de gevel van het gebouw waren aangebracht, niet werkten. Toen reeds weerklonken op het plein leuzen als „Wij willen de proces sie!" Zoals bekend had de politie de traditionele Sacramentsprocessie door de straten van Buenos Aires verboden. Na de betoging voor het parlements gebouw trokken de demonstranten naar het Noordelijk gedeelte van de stad, waar zij vaantjes in de Pauselijke kleu ren uitreikten. De ruiten van het re geringsgezinde blad „La Prensa" wer den ingegooid. Slechts zeven duizend mensen waren naar het vliegveld ge gaan om de bokser Perez die uit Tokio terugkeerde in te halen, ondanks de grote aandacht die radio en pers hier aan gewijd hadden. Efen deel van de extra vervoermiddelen die klaar ston den om mensen naar het vliegveld te brengen, bleef ongebruikt staan. Daar entegen waren de diensten van de on dergrondse gestagneerd, omdat een grote menigte naar de kathedraal wilde. President Peron heeft Zaterdag avond onverwacht het regeringsge bouw bezocht, waar hij een spoedbij- eenkomst heeft belegd met de minis: ter van binnenlandse zaken Borlenghi over de betoging van de katholieken. Voor de Radio-Omroep Buenos Aires is een verklaring van het presidenti ele voorlichtingsbureau voorgelezen, waarin wordt gezegd, dat de de monstraties op touw waren gezet door „oligarchen en opstandelingen". Na zijn bijeenkomst met president Peron verklaarde minister Borlenghi dat de politie gemakkelijk een eind had kun nen maken aan de „uitspattingen van een betrekkelijk gering aantal beto gers", maar dat zij dit in opdracht van de president niet had gedaan. „De Argentijnse souvereiniteit is be ledigd door het hijsen van de vlag ener vreemde natie het Vaticaan aan een voor de Argentijnse vlag bestem de mast. Bovendien is een Argentijn se vlag verbrand", aldus Borlenghi. De minister deelde op een perscon ferentie mee, dat de katholieken „da den van vandalisme" hadden gepleegd. Hij zei, dat de katholieken herhaal delijk „De dood voor Peron, leve Chris tus-Koning" hadden geroepen. Bor lenghi deelde verder mee dat voor de Joegoslavische ambassade een botn is gevonden en dat de muur met teer was besmeurd. De auto van de ambas- muiden aangelegde bruggen voor het brug bii het binnenhoofd de eerste^da- verkeer van personenauto's worden opengesteld. Deze verbinding is aan gebracht ter ontlasting van het zeer drukke verkeer per Velserpont, in de route Haarlem-Alkmaar v.v. Voor het zeer intensieve Noord-Zuid verkeer over het Noordzeekanaal be tekent de openstelling van de bruggen een aanzienlijke verbetering, daar thans personenauto's de overbelaste Velser pont kunnen vermijden, hetgeen én voor deze automobilisten én voor het zware vracht- en busverkeer dat wél van de ponten gebruik moet blijven maken, aanmerkelijk minder oponthoud zal be tekenen, zo meent de A.N.W.B. De be stuurders van personenauto's dienen DEEL I Op Zaterdag 21 September 1935 zat 's morgens een man in zijn werkkamer met het uitzicht op de achter tuin van zijn huis in de Koningslaan. Hij had een regelmatig, bijna klassiek Oosters gezicht, dat jammer genoeg ontsierd werd door een blauwrode vlek, die bij de linkerslaap begon en over de wang tot bijna aan de kin reikte. Een jaar of wat geleden had hij de witte, in rococo-stijl opgetrokken villa gekocht, haar door de duurste zaken laten stofferen en meubileren en haar gevuld met een kleine staf van personeel. Voor de buren was hij een raadsel. Niemand be greep waarom een, volgens alle uiterlijke kentekenen gefortuneerd mens, een comfortabel pied-a-terre liet inrichten en daarvan slechts enkele weken per jaar gebruik maakte. Beschikte hij over meer dergelijke benijdenswaardige domicilies? Had de reiskoorts hem aanbod van illegaal oorlogstuig, maakte in een voor ieder ander onleesbaar geheimschrift notities op de bladen van een kleine kartotheek on ordende in algemene zin zijn oude ervaringen en nieuwe plannen. Tegen elf uur bracht zijn Duitse secretaris hem een juist afgeleverd telegram. Met een kort hoofd knikje beduidde hij de man, dat deze kon ver trekken en pas nadat de kamerdeur zich weer had gesloten, opende hij eindelijk het formulier. Hij las: Project goedgekeurd, vertegenwoordiger onderweg, aflevering bestelling vier uur morgenochtend. Het telegram was 21 September gedateerd, afkomstig uit Parijs en droeg de ondertekening Mercator. Indien een nieuwsgierige de moeite zou hebben genomen de betekenis van dit laatste woord uit te vorsen, zou hij hebben ontdekt, dat het een tele gramadres was van het Franse hoofdkantoor van een over de gehele wereld bekend handelshuis; zou hij zijn nasporingen verder hebben voortgezet, dan zou hem echter zijn gebleken, dat niemand bij dat hoofd kantoor bekend was met de afzending van het draadbericht. Mikailian bleef na de lezing enige tijd onbeweeglijk willen wagen zich te laten insluiten, zonder enige moeite zou zijn ontdekt en voorkomen. Toch ver richtte de procuratiehouder zijn controlerende taak met pijnlijke nauwlettendheid. Hij opende kasten, keek onder tafels, schudde de terzijde van de ramen tot op de vloer afhangende gordijnen en liet niets achterwege om zich ervan te overtuigen dat alles was, zoals het moest zijn. Toen hij ervan verzekerd was, dat niemand in de kantoorruimten zich verborgen hield, opende hij de op straat uitkomende deur van het filiaal om de nachtwaker binnen te laten, die reeds op de stoep stond te wachten. „Ik heb alles nagezien. Je maaltijden staan op de gewone plaats en ik heb in het hokje van de portier een electrisch kacheltje laten neerzetten. De nachten willen wel eens koud zijn, nu de herfst be gonnen is. Tot Maandagmorgen, Bart!" Hij trok de zware, met bronzen lofwerk versierde deur achter zich dicht, stak een sigaret op en wan delde, genietend van de nog bijna zomerse dag, lang zaam naar zijn huis. Om drie uur in de vroege morgen van Zondag 22 in zijn stoel zitten. Met halfgesloten ogen staarde September stond Mikailian geruisloos op. Met zorg hij, niets ziende, in zijn zonnige tuin, waar het eerste geel van de herfst de bladeren met een vale tint overtoog. Op diezelfde gedenkwaardige Zaterdag, om twee uur 's middags,* legde de hoofdkassier van het drukke filiaal ener grote bankinstelling in het centrum van Amsterdam, aan de hoofdboekhouder, die bezig was zo zeer te pakken, dat hij, nauwelijks terug in zijn met het afsluiten van zijn weekstaten, zijn tot in weelderige woning, er weer op uit moest trekken onderdelen gespecificeerde kassaldo voor. om rond te zwerven in de wereld? Wat wist men „We zittten er vandaag bijzonder dik in", merkte eigenlijk van hem? Slechts, dat hij volgens de koperen hij op terwijl de accountant de kasstaat doorkeek, naamplaat op het tuinhek Tigran Mikailian heette, „Totaal in contanten alleen al ruim twee en een half garage te bereiken. Voorzichtig opende hij de goed- kleedde hij zich in avondcostuum, trok een lichte overjas aan, stak in de revers daarvan een witte bloem en zette zich de hoge hoed op het hoofd, juist onder die hoek, welke in overeenstemming was met het gevorderde nachtelijk uur. Uit een karaf in zijn kleedkamer schonk hij zich een glas cognac en be vochtigde daarmede keel, mond en lippen. Toep zette hij het glas neer zonder te drinken. Hij ontstak geen licht en de zachte lopers en tapijten maakten het hem mogelijk, zonder dat iemand hem kon horen, de binnendeur naar zijn er geen gezin op nahield, zich met de uiterste zorg millioen!' kleedde en dit had zich èen ambtenaar van de „Ook een wonder! belastingen laten ontvallen een buitenlander was, een Armeniër. Maar wat hij periodiek in Amsterdam kwam uitvoeren, waarheen hij ging, wanneer hij met zijn slee van een Rolls-Royce uitreed, hoe hij aan de kost kwam, dat was voor de Koningslaan een onoplosbaar geheim. Op die Zaterdagmorgen dan, bestudeerde dit leven de probleem aandachtig een stuk of wat door de post bezorgde rapporten over de vraag naar en het gesmeerde schuifdeuren, die naar het brede pad voer- antwoordde de aangesprokene den, dat terzijde van het huis met bijna onmerkbare helling naar het tuinhek leidde. Ook dit laatste draaide hij open zonder onnodig gerucht te veroor zaken. Toen duwde hij zijn glanzende auto met de hand naar buiten tot in de Koningslaan en eerst met een licht schouderophalen. „We naderen het eind van de maand en van het kwartaal. Over veertien dagen zal er niet veel van je kasgeld meer over zijn, Henk". Drie uur later maakte de oudste procuratiehouder daar stelde hij de starter in werking. De motor na het vertrek van de schoonmaaksters zijn ronde sloeg onmiddellijk met zacht gebrom aan en als een door de kantoren van het bankfiliaal. De inrichting schaduw verdween de wagen in de richting van de van de lokalen was zodanig, dat de aanwezigheid stad. van een ongewenste gast, die een poging zou hebben (Wordt vervolgd) gen om-en-om" zal worden doorge laten. De bond heeft er zorg voor gedra gen, het verkeer ten Noorden én ten Zuiden van het kanaal reeds ver voor het punt waar het verkeer van perso nenauto's en vrachtwagens zich splitst, opmerkzaam te maken hoe er door de diverse categorieën moet worden ge reden. Door. middel van richtingsborden van een groter formaat dan gebruikelijk en van afwijkende kleur wit fend met blauw-wit geblokte rand en zwarte op schriften wordt het de bestuurders van personenauto's duidelijk gemaakt in welke richting zij de bruggen over de IJmuidersluizefi gemakkelijk kunnen bereiken. Er komen weegbruggen in de weg te liggen, vlak voor de kleine sluis en aan de Noordkant van de Noorder- sluis. Wanneer een auto zwaarder dan 'het maximaal toegestane gewicht de weegbrug passeert, wordt automatisch een claxon ingeschakeld. Zou de auto mobilist toch doorrijden, dan kan hp er op rekenen een eindweegs verder aan gehouden te worden om een proces-ver baal te incasseren. sadeur van Peru was vernield en de chauffeur gewond. Volgens hem hadden de demonstranten ook schade aan het parlementsgebouw aangericht. De politie van Buenos Aires heeft een cordon gelegd om het paleis van aarts bisschop kardinaal Copello. Een groep van ongeveer 150 betogers had zich voor het paleis verzameld. Er werden kreten gehoord zoals: ,,Wjj wensen het aftreden van Copello" en „Wp willen het'hoofd van Tato". Mgr. Manuel Ta- to is de coadjutor van Buenos Aires en hij wordt, aldus Reuter, in brede kringen beschouwd als de ziel van de rooms-katholieke oppositiebeweging in Argentinië. Van gezaghebbende Vaticaanse zijde wordt verklaard, dat de berichten over vandalisme in Argentinië niet als waar aanvaard dienen te worden, alvorens alle feiten bekend zijn geworden. Er zouden reeds documenten zijn binnen gekomen, die provocatie bewezen. Volgens Reuter drong een groep de kerk binnen. Men poogde geslo ten deuren te openen en er werden ruiten gebroken. Drie mannen en een vrouw zouden bij relletjes nabij de kathedraal gewond zijn. Sommige groepen werden door de politie uiteen gedreven. Zij maakte gebruik van traangasbommen. Politiepatrouilles doorkruisten het centrum van de stad, waar een gespannen stemming heerste. De Argentijnse radio heeft meege deeld, dat alie religieuze plechtigheden en manifestaties in het gehele land ver boden zijn. voor zover zij zich afspelen buiten de kerkgebouwen, zulks met het oog op de recente strubbelingen. Dr. A. /an der Wey O. Carm., thans te Boxmeer, viert 14 Juni zijn zilve ren priesterfeest. Indertijd is hij te Rome aan de Pauselijke Universiteit Gregoriana gepromoveerd tot doctor in de philosophie op iet proefschrift „Jacob Anton von Zallinger zum Thurn und seine Kantschrift v. J. 1799". In Nederland is hij aan een breed publiek vooral bekend geworden door de krantenartikelen, die hij in groten getale geschreven heeft. Om beurten de gast van vrijwel al de katholieke dagbladen, die Nederland kent. Hij onderscheidde zich daarin doorgaans door een felle, levendige stijl, waarbij hij gaarne gebruik maakt van de mo derne journalistieke methodes, die er op uit zijn de nieuwsgierigheid te prikkelen. Hij wendt die middelen aan, om de aandacht te trekken naai le vensbeschouwelijke vraagstukken, die hij in populaire zin voor het moderne krantenpubliek begrijpelijk wil maken. Op het terrein van zijn eigenlijke vak, de philosophie, heeft hij vooral in vaktijdschriften gepubliceerd. In het begin van de oorlog hebben zijn zeer critische artikelen over de phi losophie van het nationaal-socialisme de aandacht getrokken, ook van dege nen die hij bestreed; hij is er door in het concentratiekan, r terecht ge komen. (Van onze Haagse redactie) De S.E.R. heeft in zijn vergadering van 13 Mei een advies aan de regering vastgesteld, dat handelt over de in de toekomst bij de wet te regelen perma nente bevoegdheden van de overheid tot ingrijpen op het gebied van de prijs vorming. Over de principiële juistheid van een dergelijk overheidsingrijpen is in de Raad in vrij grote mate overeen stemming bereikt. Het advies bevat echter het voorstel een adviescollege uit het bedrijfsleven te scheppen, zon der welks uitspraak als regel niet tot maatregelen zal worden overgegaan. Voor bijzonder urgente en belangrijke gevallen schijnt de Raad een ingrijpen zonder advies van het college echter niet te willen uitsluiten. De overheid heeft de S.E.R. medio 1954 om het uitbrengen van het onder havige advies verzocht, üver bevoegd heden van meer incidenteel en tijde lijk karakter beschikt de regering mo menteel uit hoofde van de Prijsopdri.1- vings- en Hamsterwet 1939. Deze wet, welke in September afloopt voorzag in het tegengaan van ongewenste ontwik kelingen als gevolg van schaarste en past; dus niet meer in het huidige be leid. Het na-oorlogse beeld van de eco nomie deed echter behoefte ontstaan aan een aangepaste wetteliike regeling van duurzame aard.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 4