Eerste klassers tegen competitie-in deling Ramp in Le Mans Race werd met muziek van accordeons voortgezet TYBB bezorgt Haarlem verrassende nederlaag in Hoofddorpse Boys en VYH spelen gelijk JAN ROL winnaar vai} slotcourse van de Amstredamse Sportweek Strafschop leidt zege van D.O.S. in Radio en TV VERREGENDE CRICKETDAG Pindakaas IN PURPE1 Fel verweer tegen Holland Sport Met vijftig duizend gulden mag geen promotie gekocht worden Zd.-Afrika de follow-on krijgt HVB-competitie Bloedig slagveld Misdadige wedstrijd" Mercedes uit de baan Verontwaardiging II. Mis op plaats van de ramp MAANDAG 13 JUNI 1955 PAGTNA Protestvergadering VE.K. W.H.S.—N.A.S. 0—4 door W. H. VAN EEMLANL West-Indië scoort 327 voor zes Be W aterpolo-tournooi in Moskou Amerikaanse tenniszeges Verklaring van Mercedes (Van onze sportredacteur) In de groep betaald voetbal van de KNVB heerst momenteel beslist geen eenstemmigheid over de indeling van de competitie voor het komend seizoen. Het bestuur van de sectie heeft weliswaar reeds de nieuwe indeling bekend ge maakt, maar er zijn inmiddels zoveel pro testen gekomen naar aanleiding van dit besluit dat er nog helemaal niet gezegd kan worden wat er nu wel en niet zal gebeuren. De eerste klassers hebben Za terdag in een spoedvergadering van de naar men veronderstelde sluimerende, maar in feite springlevend zijnde be langenvereniging tenminste duidelijk la ten weten dat ze „dit" niet zullen ne men. „Dit" wil zeggen: twee hoofdklas sen van achttien clubs en eronder drie eerste klassen van vijftien. In die eer ste klassen zou dan alles worden onder gebracht wat aan betaald voetbal doet of gaat doen en wat, gemeten naar de krachtsverhoudingen, niet in de hoofd klassen thuis hoort. Neen, protesteerden de eerste klassers vrijwel unaniem, een derde klasser mag nooit omdat er vijf tigduizend gulden op tafel gelegd wordt zomaar promoveren naar de eerste klas. Daarom willen de eerste klassers in het komende seizoen ook een tweede klas voor het betaalde voetbal. In die geest heeft men een suggestie naar het sec tie-bestuur gezonden. Enals de suggestie niet wordt overgenomen zul len de verbolgen clubs een buitengewo ne vergadering van de hele sectie bijeen roepen. De voorzitter van de vergadering was de heer Martens, die het ongelukkig trof dat hij ook voorzitter is van de sec tie-betaald voetbal en er nog slechter aan toe was omdat hij het helemaal niet eens is met het besluit dat door dit sectie-be stuur is genomen. De heer Martens kon bij de opening moeilijk anders doen dan uiteenzetten, waarom zijn bestuur tot déze competitie-indeling is gekomen, want dat moesten zijn leden van de Vereniging van Eerste Klassers toch eerst weten, om daarna allerlei argu menten aan te horen, waarmee hij het eigenlijk gloeiend eens was, maar dat niet zo nadrukkelijk mocht laten merken omdat hij ook voorzitter is van het sec tie-bestuur. Was het misschien niet raad zamer geweest om voor deze ene keer de hamer maar over te geven aan de vice-voorzitter? Nu kreeg de heer Mar tens alle verwijten naar het hoofd ge slingerd, terwijl hij het eens was met wat er werd verweten. Wat er zoal werd verweten? Om met de heer Mosterd van HVC te spreken, men vond het een schandaal, dat men tegenwoordig in de KNVB met geld zou kunnen promoveren. Bovendien was deze samenvoeging eigenlijk een dubbele de gradatie voor de eerste klassers die niet bij de zesendertig toekomstige hoofd klassers behoren. De heer Mosterd vond ook, dat de eerste klassers het toch niet konden helpen dat er bij het lagere voet bal zo weinig animo voor het betaalde voetbal was. De woordvoerder van He racles, de heer Van Ingen, voegde er nog aan toe, dat die geringe belangstel ling behoorde tot de risico's, die de la gere klassers moesten aanvaarden toen zij zich aanmeldden voor het betaalde voetbal. De heer Landaal van AGOW had een ander woord voor dit risico. Hij noemde het een idioterie, waarvan de lagere clubs de consequentie dan ook maar moesten aanvaarden. Maar een derde klasser of een tweede klasser die geen kampioen was geworden onder de eerste klassers, dat nooit! De heer Lan daal noemde het besluit van het sectie- bestuur „sportief niet goed doordacht". Hij had een ander voorstel. Een voorstel, dat later door de hele vergadering op één na werd overgenomen als sugges tie aan het sectie-bestuur. De hoofdklas se van 2 x 18 bleef. Maar daaronder dus twee eerste klassen, van veertien clubs elk en daaronder één tweede klas van zestien clubs. Er werd twee keer ge stemd. Eerst over het besluit van het sectiebestuur. Met 46 tegen 2 was men er vierkant tegen. Vervolgens haalde het plan-Landaal 47 tegen 1. Op de vergadering waren ook de la gere klassers aanwezig. Zij waren als gast uitgenodigd, vernamen daarbij dus dat men ze niet als gelijken wenste te accepteren en sprongen toen ook vooi hun belangen in de bres. Tal van deze vertegenwoordigers toonden zich teleur gesteld en noemden de plannen van de eerste klassers „een doodsteek voor men nog moest beginnen". Dinsdagavond komt het sectie-bestuur bijeen en vindt dan dus de suggesties en de protesten van de eerste klassers op zijn agenda. Zal men het reeds genomen besluit, waarvan het bestuur heeft gezegd dat het het enige aanvaardbare is, toch nog herzien? Zo fraai als de cricketters het de vo rige week Zondag met hun zomersport troffen, zo slecht was het gisteren, toen alle zeven op het programma voorko mende eerste klasse wedstrijden verre genden. Wel werd er hier en daar nog een begin gemaakt, zelfs kon in de wed strijden tussen P. W. en Quick (Den Haagen Kampong tegen Haarlem vrij lang gespeeld worden, doch ten slotte moest men voor „Pluvius" wijken. Toen Kampong 5 wickets neer had van Haarlem voor slechts 25 runs, waar van P. Maas 11 not out (twee man run out), kwam al het einde. J. G. de Bruin bowlde 3 voor 13. In de match tussen Rood en Wit en HHC 1 kon geen bal gebowld worden, bedrqven zelf kriigen 6.9 ook in de ontmoeting tussen H.B.S. en en u't eigen middelen te four- H.C.C. 2 op „Houtrust" bleef het bij vier en zullen daarnaast 16,8 mil- runs zonder wicketverlies voor HCC 2, aan normale bankcredieten moe- evengeens verging het Excelsior tegen ipnemen. Al zit Vadertje Staat Sparta geen haar beter: toen Excelsior °P de bok en al is hij num- én scalp van Sparta veroverd had, voor een bij het afromen en opdelen 7 runs, riep de regen een halt toe. vinsten, wij z en hem ook bij dit A.C.C. tegen het Rotterdamse V.O.C. P,an> a^s bet om financieren en betekende voor de Amsterdammers een "P?1? Saat, optreden in de al slechte start, twee wickets kwijt voor ischeiden rol van medepassagier, slechts 9 runs, toen de regen neerkwam krijgen niet de indruk, dat men en ook aan de andere kant van Am-visseriiwereld erff eelukkiu is sterdam tussen V.V.V. en V.R.A. was het [it al te 'beperkte Vlootplan. maar van hetzelfde laken een pak, want toen waardeert het toch als een be- V.V.V. 27 runs op het bord had zonder jke stap in de richting van een wicketverlies (C. J. Slagter 14 n. o. enaf visserijbeleid, waarop nogver- H. Dorresteyn 12 n. o.) kwam een plens-dienen te volgen, wil het moge bui de pret verstoren. zijn rente en afschrijvingen op P. W. scoorde nog het hoogst aantal ïuidige, vijfvoudige kostenniveau runs van de dag 55 voor het verlies van ;t water te vissen. Bezwaar heeft 4 wickets tegen het Haagse Quick. (W. tegen het niet toekennen van Elkink 10, G. van Heek 23 en N. Vonde- iremies, die het tempo der ver- ling 10 not out) en waarbij J. Clarke in ng van oud door nieuw zouden 12 overs 4 voor 14 bowlde, toen ook hierrn stimuleren. Maar vooral be de.... regen een einde aan de ontmoe- men de slakkengang onzer ting maakte. eidsinstanties, die in schrille te- :lling staat tot de haast, waar- o.m. in Duitsland en in Enge- aan de vernieuwing der vissers- wordt gewerkt. Ruim een jaar s indiening van het Vlootplan is vachten nog altijd op de eerste m tot zijn uitwerking, bouwen van een „nieuwe" voor Aan het einde van oe derde dag in taak berekende vloot dient zijn de eemte testmatch tussen Engeland en,nt te vinden in een efficiënt wer- Zuid-Afrika, die te Nottingham op distributiestelsel. De vis moet Trent Bridge gespeeld wordt, luidde ders een voor iedere beurs bereik- r Engeland: le innings 334; voedsei worden, wil men er in Zuid-Afrika: le innings: 181; -,e in-^ de consumptie van vis (goed- nmgs: 46 voor nul. McGlew is met eiwitten) in het belang van brede 24. Goddard met 21 not out. der bevolking te vergroten. De eerste twee dagen had de spoor- het visverbruik Is het in Ne- wegstaking een lelijke spaak in hetl(i, na de opleving van 1945-1948, wiel gestoken, er kwamen niet meer.om treurig gesteld. Wij doen het dan 35000 toeschouwers opdagen, doch iiechts negen kilogram per hoofd Zaterdag j.l. kon Trent Bridge een „full r jaar tegenover 12 kg in Duits- house" boeken. Genoten hebben de toe- zestien kg in Denemarken, twin- schouwers echter weinig of niet. daar- g jn Zweden en vijf en twintig voor was het spel te langdradig. De, Engeland. Daarin moet en kan eerste drie dagen werden er slechts dering komen. Ook al is het niet 561 runs gescoord voor het verlies van 20 wickets, derhalve 28 runs per wicket. in de drie dagen speeltijd, d.z.: 18 volle speeluren geeft dit een gemiddel- 11 n IB BWjZ H A de van 31 runs per uur. Zelfs voor een. BS H BA lm BA- testmatch een te traag tempo om en thousiast te woren D. O. S. heeft voor zijn doel tal van benauwde ogenblikken beleefd. Hier ziet men, hoe beschermd, de situatie meester bleef. doelman Coster, zorgvuldig Door ook zjjn laatste wedstrijd in winst om te zetten, mag N.A.S. over zijn heroptreden in de vierde klasse, met een middenmootsplaats op de rang lijst, niet ontevreden zijn. Hoewel er weinig op het spel stond en de weersomstandigheden voor voet bal verre van iedeaal waren, werd er door beide elftallen om de overwinning gestreden, waarbij N.A.S. meer schot vaardigheid aan de dag legde dan de thuisclub. Want ondanks een duidelijk W.M.S.-overwicht in de eerste helft wisten de Amsterdammers aardige veldspel niet met doelpunten te bekro nen. Daarvoor deden de gevaarlijkste momenten zich nog voor het doel van de thuisclub voor, maar ook de N.A.S.- voorwaartsen konden hierbij slechts één maal, door F. Blommestijn, scoren (1—0). Na de rust waren beide elftal len goed tegen elkaar op, maar nu kwam de staalkracht van de Halfwegse voorhoede duidelijker tot uiting. Eerst wist Schouten een goede pass van' Zegers in een doelpunt om te zetten, waarna F. Blommestijn en Zegers het effectiever voorhoedespel van de gasten met nog twee doelpunten aantoonden (4—0) Eqn Nederlands handbal-bondselftal heeft met 124 verloren van een elftal uit Westfalen. gemakkelijk, de voedingsgewoonten van een volk te veranderen, de voor uitzichten zijn toch veelbelovend, mits maar hoogwaardige, panklare vispro ducten geregeld in alle delen van het land tegen redelijke prijzen worden aangeboden. De vishandelaren beschikken ook al niet over voldoende financiële midde len tot uitbreiding en verbetering van het distributie-apparaat. Gelukkig ko men uit de Amerikaanse Moody Funds" twee millioen gulden op ta fel, met behulp waarvan een groot aan tal diepvries-containers bij de detaillis ten zullen worden geplaatst. Koel- en vrieshuizerf komen verspreid over het land tot stand, zodat stevige „vriesket- tingen" de vis van aanvoerhavens naar de verst verwijderde verbruikscentra brengen zullen. En om het publiek meer „fish minded" te maken trekt straks een demonstratie-auto door Ne derlands dreven teneinde de receptuur van de vis te verbreiden. Uiteindelijk beoogt men het zover te brengen, dat vis in de vorm van filets, panklaar en verpakt als merkartikel, overal tegen een vaste prijs wordt verkocht. Naast de directe consumptie is ook de visverwerkende industrie voor de afzet van aangevoerde vis van niet te onderschatten belang. Meer dan één kwart van de totale aanvoer van verse haring wordt '.hans jaarlijks in de vorm van visconserven geëëxpor- teerd. De haringrokerijen verzorgen een groeiende exportmarkt. Terwijl vóór 1940 de productie van vismeel in ondér Helaa nog karak in te ter IV jecter Decer VersL het w aivori van Nie verw: mer ken r De belangrijke strijd in de eerste klas se van de HVB tussen WH en Hoofd dorpse Boys Is in een 00 gelijkspel geëindigd, waardoor de partijen nog precies gelijk staan en met nog één wed strijd voor de boeg is het dus wel een zeer spannend slot geworden in de HVB. Velsen 2 won de beslissingswedstrijd tegen Terrasvogels 2 en blijft dus eer- ste-klasser. Geen van de partijen in de strijd tus sen WH en Hoofdorpse Boys zag kans van de vele kansen gebruik te maken. Voor rust was de Hoofddorpse club iets sterker maar na de pauze had WH het grootste woord. WH had misschien wel een kleine zege verdiend maar in elk geval behouden de Hoofddorpsers hun nog zeer goede kans. Concordia wist de strijd tegen WD met 32 te winnen maar deze zege zal de Hillegomse clubs toch niet veel meer helpen. De Hillegommers namen door Heemskerk de leiding en nadat Keizer gelijk had gemaakt scoorde Visser het tweede Hillegoms doelpunt, rust 12. Tien minuten voor het einde maakte Keizer opnieuw gelijk maar in de laat. ste minuut zag de Koning nog kans Concordia met 32 te doen zegevieren. BSM is na WH en Hoofddorpse Boys toch nog de grootste kanshebber ge worden en de Bennebroeker club zal nu spijt hebben over de zwakke start. Dit maal wonnen de Bennebroekers met 62 van DSK en zouden nog kampioen kunnen worden indien de beide concur renten hun laatste wedstrijden verlie zen of hoogstens gelijkspelen. Wie weet! Piet Goossens bleek weer top-scorer bij BSM met drie doelpunten, Peeper- korn scoorde twee goals en van Rijn voegde er één aan het totaal toe. Voor ten sp ten ii| -DSK was Roest de maker van de doel- Advertentie McGlew (68) en aanvoerder Cheet- ham (54) scoorden samen 122 van de in totaal 181 runs. de overige batsmen faalden. Van de Engelse bowlers was de linkse spinbowler Wardle van York shire veruit de gevaarlijkste: hij liet in totaal 32 overs los, waarvan 23 maiden overs, (13 stuks in successie!) voor slechts 24 runs en vier wickets. DEEL I Appleyard bowlde 2 voor 46, TysonZaterdag 21 September 1935 zat 's more 2 al en Statham 1 voor 47. in zjjn werkkamer met het uitzicht op de In de tweede innings scoorde het van zijn huis in de Koningslaan. Hij 1 Zuid-Afrikaanse openingspaar 46 runs Imatig, bijna klassiek Oosters gezicht, zonder wicketverlies, waarover het ech- ner genoeg ontsierd werd door een bl< ter ruim 2 uur batte.... die bij de linkerslaap begon en over c Ver voor het einde waren de meeste 3Ü.na aan km reikte. Een jaar of wat toeschouwers al verdwenen om warmer bij de witte, in rococo-stijl opgetrokke oorden dan het koude Trent Bridge 'cbt, haar door de duurste zaken laten s op te zoeken. De stand luidt: Engeland: neubileren en haar gevuld met een kle le innings: 334; Zuid-Afrika: 181 en 46 p„ers°"Tei; voor nul. In de vijfde testmatch tussen West-In dië en Australië, die Zaterdag j.l. te Kingston begon, had West-Indië aan het einde van d_> dag een totaal van 327 runs bijeengeslagen voor het ver lies van 6 wickets, waarvan Walcott een fraaie 155, reeds zijn 4e honderd in deze testserie tegen Australië. Met de lunch luidde de stand: West-Indië: 102 voor 3. Met nog één wedstrijd voor de boeg heeft Milaan, 's werelds duurste voetbal ploeg, het Italiaanse voetbalkampioen schap veroverd. HJU ICgV-lA JJ1UUI» Hik H At* eerste innings werden drie runs ge scoord door een drietal honkslagen waaronder een driehonkslag van Nus- se en in de vierde was het weer Nus- se die de grondslag legde voor drie runs toen hij weer een honkslag plaatste en het Kennemerland veld enige fouten had gemaakt. Weid scoor de Kennemerland in de rest van de strijd op werper Linke twee runs maar het mocht niet meer baten want de Amsterdammers scoorden in de ze vende innings ook nog een run waar door de eindstand 72 werd. De 63 nederlaag die EHS tegen HHC kreeg te incasseren komt ge heel op rekening van de velders die werper Schuitmaker niet de minste steun gaven. Een steun die deze wer- e.d. n de d< Dit a dan c De gehee groot achtei op vc men, dan r vleug er in vloot opzie) Het Buite maak; voorl een b lijk 1 spraal Bij ter te kanto tonrei mr. voor 's-Gr; vange recht* middag door „VTysses'^in.Amsterdams Kinkerbuurt voor de derde maal een wielerronde gehouden. Hierin sprong Henk Moolenijzer in de 75 km ama teurwedstrijd meteen weg, kreeg ge zelschap van Smit, v. d. Ruit en aan vankelijk ook van Jacobs, v. d. Hei den en Schipper, die snel terug vielen. Het overgebleven trio beheerste de wedstrijd en bleven met ruim 500 meter voorsprong doorvechten. Tegen het einde kreeg Moolenijzer een lekke band, maar van de sportieve Henk Ruiken, die toen in hun gezelschap op een ronde lag, werd hem de fiets af gestaan, waardoor hij weer op jacht kon gaan. Inmiddels was Piet Smit al leen op de vlucht gegaan, maar toen Henk Moolenijzer de cadans weer ge vonden had, boog hij het hoofd, om toen zelf een lek bandje te krijgen en uitgeschakeld te worden. Henk Moo lenijzer draaide gemakkelijk naar de overwinning, hoewel de tweede plaats niet minder fraai is van Robbie v. d. Ruit: Uitslagen:adspiranten 18 km: 1. W. H. v. d. Kamp (Barneveld), in 29.14; 2. J. Jager (Den Haag); 3. C. Cooper (Amsterdam). Nieuwelingen, 60 km: 1. A. G. Hel sloot (Amsterdam) in 1.20.5; 2. op 18 sec. M. Koops (Amsterdam); 3. Chr. Dumernit: 4. A. de Haan (allen Am sterdam): 5. T. M. de Haan (Ouder kerk a. d. Amstel). Prestatieprijs: A. G. Helsloot. Amateurs 75 km: 1. H. Moolenijzer (Amsterdam) in 1.47.56; 2. op 2 leng ten R. v. d. Ruit (Amsterdam); 3. op 29 sec. F. van Rossum (Amsterdam): 4. F. Schild; 5. P. Post; 6. L. de Booy; 7. Withoud; 8. N. Ballangee; P. J. Pa fort; 10. R. Stout (allen Amsterdam). punten. IEV ging roemloos ten onder bij EDO 3 (40) en DSS deed het nu weer eens heel goed. Met niet minder dan 80 (rust 4—0) ging RCH 4 er aan. Ten slotte won VI. Vogels met 20 van Spaarndam. Terrasvogels 2 met 31 gewonnen. De Velsenaren kregen het eerste doelpunt van de Vogels cadeau en gingen met een 10 voorsprong thee drinken. Het werd al spoedig 20 en eerst daarna kon Schippers voor de Vogels scoren. Velsen 2 behield evenwel het beste van het spel en toen Geusebroek een penal ty kreeg te nemen was het 31 en daarmee het pleit beslecht. De uitslagen luiden: IA: DSK—BSM 2—6, VVD—Con. cordia 2—3, WH—Hoofdd. Boys 0—0, DSS—RCH 4 8—0, EDO 3—IEV 4—0, SpaarndamVI. Vogels 0—2. 1B: Velsen 2Terrasvogels 2 31. Prom. Comp.Zandvoortmeeuwen 5 —RCH 8 6—4. (Vervolg van pagina 1) Er heerste een lugubere chaos, on middellijk na het ongeval. De gewon den die nog konden lopen, liepen jammerend en vaak verschrikkelijk verminkt zo hard als ze nog maar konden in de richting van de hoofd tribune. Van alle kanten schoten de brandweer en leden van de medische dienst toe. Zij konden zich nauwelijks een weg banen door de vluchtende toe schouwers. Priesters, die aanwezig wa ren om de volgende morgen in de open lucht missen te lezen voor de rond het circuit vergaarde belangstellenden, zag men overal de stervenden de laatste H.H. Sacramenten toedienen. En boven alles uit klonk steeds weer het zware geronk van de met onverminderd grote snelheid rondrazende automobielen en hoorde men accordeonmuziek uit de luidsprekers. Honderden vierkante meters langs het rechte stuk van het circuit, pre cies voorbij de hoofdtribune, leken een bloedig slagveld. Overal lagen tal van deerlijk verminkte lijken, terwijl tientallen gewonden het uit- kermden van de pijn. Verwanten van de doden en gewonden liepen snik kend rond of zaten ergens, wezenloos voor zich uitstarend, verslagen ter neer. Een moeder, zelf tot bloedens toe gewond, wierp zich op het lichaam van haar zoontje, dat op het talud lag naast zijn eveneens overleden vader. Een jonge man droeg zijn verloofde, die dood in zijn armen lag, weg van de onheilspellende plek. Er waren ook slachtoffers, die trachtten hulp te verlenen aan gewonden die er nog erger aan toe waren dan zij zelf. Voorts klonken telkens weer drin gende oproepen om bloed af te staan voor transfusies, die wellicht nog redding konden brengen. Alle ambulancewagens in Le Mans en omgeving werden onmiddellijk naar de plaats van de ramp gestuurd, van waar zij onophoudelijk af en aan reden naar de ziekenhuizen. Later arriveerden ook wagens van het leger. De kleine plaatselijke ziekenhuizen waren spoedig overvol. De hele nacht en de daarop volgende dag zijn de medische diensten, waaronder negen ploegen chirurgen, in actie geweest om de slachtoffers te verzorgen. Tal van hersenoperaties moesten verricht worden. In Parijs wer den in allerijl zendingen geneesmidde- Hoofdd. Boys 23 30 WH 23 30 Concordia 23 23 BSM 22 27 RCH 4 22 23 EDO 3 23 23 DSK VI. Vogels IEV Stormvog. 4 Spaarndam VVD 23 22 23 21 24 20 23 18 21 16 23 16 Velsen 2 heeft de extra strijd tegen Zondagavond is in het zwembad van het centrale gebouw van het rode le ger in Moskou een internationaal wa- terpolo-tournooi begonnen. Er wordt aan deelgenomen door Egypte, Italië, Roemenië, Hongarije en Rusland 1 en Zondag won Hongarije met 161 van Egypte, Rusland 2 won met 52 van Italië, Rusland 1 won met 51 Roemenië. van (Van een onzer verslaggevers) Jan Rol, de 22-jarige comingnian in de Nederlandse wielerwereld, onlangs prachtig winnaar van de IJselmeerron- de, stond Zaterdagavond op de Nassau- kade te Amsterdam met de erebloemen verheugd links en richts handjes te drukken. Want die sympathieke jon geling uit de Kaasstad had juist voor de tweede maal in Amsterdam 'n grote wegcourse op zijn naam laten schrijven, 'n 202 km race, waarin hij kort voor het einde op heftige wijze de pedalen drukte en zijn tegenstanders het nakij ken gaf. De Hagenaar Harrie Scholten mocht er zich toen tevreden mee stellen in de sprint van de zestien anderen de twee- de prijs voor de neuzen van de Amster dammer Jean Mehagnoul en Wim Snij ders uit Halfweg weg te kapen. Dat was 't enerverende slot van 'n overigens wel snelle, maar weinig interessante course, die door het Gooi, het Stichtse heuvelland en de Gelderse Vallei terug naar Noord-Holland en de hoofdstad leidde. Een razendsnelle ren voerde het uit 50 renners bestaande peloton, (het wa ren er 51 in Amsterdam geweest, maar de Hengeloër Martin v. d. Heuvel bleef op de Nassaukade met een platte band achter en schreeuwde vergeefs om een ander wiel, langs de Gaasp naar Weesp. Maar voor het zover was, had het tem po als een zeef gewerkt. De kleintjes vielen er onverbiddelijk door. Eerst Roelofsma, na nauwelijks 7 km, vervol gens Bloos, Biesterveld, van Dorrestein, Kreuger en daarna Kitz, Wagenaar en Dekker. Maar ook het pechduiveltje bemoeide zich met het wielerfeest. De Brabander Mathieu Sonnemans stond al voor Weesp met een platte band, (Van onze sportcorrespondent) Back Osterholt veroorzaakte in de 21ste minuut van de belang rijke wedstrijd van Holland Sport tegen D. O. S. hands en de kundig leidende arbiter Roodenburg Kon niets anders doen dan een straf schop toekennen. Temming voltrok dit vonnis. Deze goal depri meerde Holland Sport in hoge mate en wij zijn er van overtuigd, dat deze treffer de wedstrijd in feite heeft beslist. Deze goal was immers koren op de D.O.S.-molen, die toch al op hoge, soms te hoge toeren draaide en bleef draaienot een kwartier voor het einde, toen de Utrechters, uitgeput, de bal nauwelijks konden raken. D. O. S. had men in geen maanden in deze vorm gezien. Het wilde voor een vol stadion nog eenmaal laten zien, dat het rad van Vrouwe Fortuna vreemd kan wentelen, maar een totale krachtsontplooiing in een bepaalde wedstrijd nimmer kan remmen. D. O. S. heeft verdiend gewonnen. Het was agressief, snel, soms heel knap en gevaarlijk in de combinaties en het was een geïnspireerde ploeg, die lak had aan de standing van Holland Sport en zuiver voor lijfsbehoud alle wape_ nen in de strijd gooide. Dat Holland Sport tegenover dit moreel herbewa pende D. O. S. betrekkelijk machte loos stond, hebben De Harder en Schouten aan den lijve ondervonden want hoe ingewikkeld en misleidend ze ook switchten, hoe geraffineerd de tikjes en passes ook waren, steeds dook er een Utrechts been op. In de 21ste minuut gaf Temming D.O.S. de leiding, zoals hierboven werd vermeld. Maar alvorens het zover was. had Schouten een unieke kans om zeep gebracht, had Rijshouwer van schrik niet gescoord, toen hij alleen voor CöSter belandde en had Schou ten, ongeveer in het doel staande, toch nog de bal overgetrapt. Luiten kreeg na de pfenalty nog een kans, maar miste. De tweede helft gaf beide partijen kansen tot scoren, maar de verdedi ging van D. O. S. gaf zich niet ge wonnen. Toen Luiten na 14 min., na voorbereidend werk van de gebroe ders Lammers, een kanjer van een schot inzond, dat de reserve-doelman Verspulle geen kans gaf (20), rees de Utrechtse hoop op de definitieve zege. Deze kwam in de laatste minu ten nog even in gevaar, toen Rijshou wer de bal inkopte (na o.i. ongeoor loofd aanvallen van keeper Coster). Het was toen 2—1 en D. O. S. had geen adem meer. Kouwenberg- uit Hengelo brak de za delpen in het Eemland en de Amster dammer Daaf Janbroers moest na 52 km een ander bandje omleggen, waar na hij de achtervolging inzette op het peloton dat onverbiddelijk en in zeei hoog tempo de Gelderse Vallei door draafde, waarin de Hagenaar Gerrit Ravesteijn eveneens met een lekke band achter bleef en de Rotterdammer Schalk Verhoef ihet de Amsterdammer Wim Klebach aan de haal gingen, na dat dit de Amsterdammer Leo v. d. Berg al eerder was o- rkomen en dat later nog eens het geval zou zjjn, om hem muny te maken. We konden ver der wel uitvallers blijven noteren. Het verhaal zou waarlijk veel te lang wor den. Na 105 km zaten nog slechts 24 man voorop. In Barneveld dook pech vogel Daaf Janbroers plotseling weer langs de auto's op. Men vroeg zich af of hij een wc .der verricht, dan wel czn onsportieve daad gesteld werd. Want het peloton had steeds ver boven de 40 km per uur gereden. Het laatste bleex, volgens verklaringen van officiële controleurs en ook los geraakte ren. ners het geval te zijn. Diskwalificatie volgde in Amsterdam In het peloton hadden zich inmiddels renners als Schalk Verhoef, Wim Kle bach, Nico Ballengee en vooral ook de Brabander „Tini" Wolfs uitstekend ge weerd. Daaroor moest ook Piet Smit na een vlucht in de buurt van Leusden sneuvelen. Toen echter Jan Rol op de pedalen hamerde was er geen enkele renner die hem te na kon komen O ja, hij werd weer ingelopen, vlak voor Weesp, waar na de Brabanders Rutten en Liebregts op de vlucht sloegen, nagezet door Krijn Post, maar dat was omdat hij geen Va Banque wilde spelenToen hij op het hoofdstedelijke asfalt nogmaals een gat sloeg was er niemand meer die dat kon dichten. Het was weer een goede zege. En nu proberen de conditie tot In Rome te bewaren. Want, ontegenzeg gelijk, de KNWU-sportcommissie moet hem de kans in de eeuwige stad geven Tenzij De uitslag werd: 1. Jan Rol, (Alk maar), 202 km in 5.5.25; 2. op 13 sec. H. Scholten (Den Haag); 3. J. G. Me bagnoul (A'dam); 4. W. Snijders (Half weg); 5. M. Wolfs (Vlijmen); 6. J. v. d Putten (Den Haag); 7. W. Klebach (Amsterdam); 8. J. Jonker (Amster dam); 9. Kr. Post (Nw-Vennep); 10. G. Liebregts (Vlijmen); 11. H. Rut ten ('s-Hertogenbosch)12. S. Verhoef (Rotterdam)13. B. Lute ('s-Grave- land); 14. M. Neesman (Amsterdam); 15. G. Pos (Vreeland); 16. D. Meier ('s-Graveland). Prestatieprijzen: J. Rol, N, Ballen gee en W. Klebach. De Amerikaanse Louise Brough heeft het tennistournooi van Beckenham, in het damesenkelspel, gewonnen. Het he renenkelspel werd een overwinning voor haar landgenoot Tony Trabert. Het herendubbelspel was voor de Amerika nen Trabert en Gil Shea en het da- mesdubbelspel voor de Zuid-Afrikaanse dames Dora Kilian en mevr. H. Re- dick-Smith. len en bloedpraeparaten klaar gemaakt. Voor de ziekenhuizen speelden zich intussen dramatische tonelen af. Wan hopig huilende familieleden zochten op de lange lijsten met doden en gewonden die werden aangeplakt naar de namen van verwanten of vervloekten de „mis dadige wedstrijd". Een oude boer, die via de radio van de ramp had gehoord, liep 's nachts 23 kilometer- om zekerheid to krijgen over het lot van zijn zoon. Om twee uur in de nacht van Za terdag op Zondag haalde de leiding van Mercedes de twee wagens die zij nog in de race had, uit de baan. Toen men in Stuttgart van de ramp ver nam, werd onmiddellijk het. bevel „stoppen" uitgegeven. Ook de fede rale regering in Bonn had de wens te kennen gegeven, dat Mercedes zich zou terugtrekken. De organisatoren van de races waren het tegenover gestelde van mening. Namens de di rectie in Stuttgart werd toen ver klaard „dat de overwinning deze ver schrikkelijke prijs niet waard is en dat de trots van fabrikanten en be stuurders buigen moet voor zulk een wreedheid". De organisatoren hebben drie uur ge wacht eer zij melding maakten van het rampzalige ongeluk, zodat toe schouwers die slechts een paar hon derd meter verder stonden langs het ruim dertien kilometer lange circuit, niets wisten van hetgeen er zich vlak bij hen heeft afgespeeld. Tal van voor aanstaande coureurs hebben de organi satoren bewogen de wedstrijd te stop pen. Onder hen was de Argentijnse wereldkampioen Fangio, die voor Mer cedes reed. Zij waren diep verontwaar digd toen de organisatoren meedeelden, dat de traditie wil dat een autorace doorgaat, onder welke omstandigheden ook. Fangio vertelde nog dat Levegh hem in zijn laatste ogenblikken nog een sein had gegeven om binnendoor te gaan en zo zijn leven had gered. President Coty van Frankrijk heeft gisteren zjjn militaire attaché naar Le Mans gezonden om zjjn medeleven over te brengen aan de nabestaanden van de slachtoffers. De president van de Westduitse republiek, prof. Heuss, heeft in een telegram aan president Coty zijn deelneming betuigd. Ook de Belgische regering heeft de Franse re gering van haar deelneming doen bljj- ken. Op de plaats van de ramp is Zondag morgen in stromende regen een H. Mis opgedragen voor de zielerust van de slachtoffers. Daarna volgden nog twee godsdienstoefeningen. De predicaties werden uitgesproken in drie talen: Engels, Frans en Duits. Morgen wordt in de kathedraal van Le Mans een rouwplechtigheid gehouden. De persdienst van Mercedes geeft de volgende lezing van de oorzaken van de ramp: „Op het lange rechte stuk, dat aan de ene kant begrensd wordt door de grote tribune en aan de andere door de pits, haalde Hawthoren Zaterdagavond iets voor 19 uur een Austin Healy in. Hij reed vervolgens naar de pits, waar hij stoppen wilde, remde krachtig en slip te. De ingehaalde Austin Healy moest ook remmen en naar links uitwijken. De wagen slipte eveneens en zo was de baan voor een moment geblokkeerd door de twee wagens. Op dat ogenblik kwam Levegh aanstormen met zijn Mercedes 300 SRL, met een vaart van ongeveer 280 km. per uur. Onder het afremmen had hij de tegenwoordigheid van geest de hand op te steken om Fan gio te waarschuwen. Maar Levegh kon zijn wagen niet tot stilstand brengen en raakte de Austin Healy. Daarna bot ste hij tegen het talud, schoot er over heen en kwam met een door de schok brandende carburator in het publiek te recht, met de bekende ontzettende ge volgen". Tijdens de autorace Parmapoggio di Berceto zijn drie personen om het leven gekomen en werden er vier gewond. Uitvoerig werden wij Zaterdagmiddag door de T.V. ingelicht over de 24 uurs- rit van Le Mans. Men liet het circuit van het begin tot het eind zien, men toonde alles van wagens en coureurs, de Franse technici zagen ook na de start kans een overzichtelijk beeld van de wedstrijd te geven. Technisch een meesterlijke uitzending. Een uur reeds na de beëindiging daar van geschiedde de catastrofe. Toch werden wij 's avonds weer verbonden mtt Le Mans. De omroepster wist iets, de reporters wat meer, maar enig in zicht had men nog niet. De reportage ging gewoon Joor. Eindelijk Zondagmiddag, de ver schrikking overziende, viel het besluit van verdere uitzending af te zien. Het was ons van het begin af niet dui delijk wat de N.T.S. voo. had met bijna vier uur uit te trekken voor uitzending van deze monsterrit. Is er hier zo'n be langstelling voor? Integendeel, vrijwel niemand weet ervan. Dit soort uitzendingen hoort naar on ze mening in de Nederlandse T.V. niet thuis. Het gaat om sensatie en reclame voor automerken, het sportieve element is dubieus. Men mag zich nog wel eens beraden over de uitzending van a.s. Zondag van het circuit van Zandvoort. Over reclame gesproken, de A.V.R.O. vertoonde Zaterdagavond, in een alles bijeen zouteloos programma, de „trai ler" van een film die nog volop draait. Het handelsmerk werd vooraf gegeven. Ja, waar ligt de grens? Anton van Duinkerken hield Zondag middag een belangwekkend betoog voor de V.P.R.O.-microfoon als eerste spre ker in een serie over: is Nederland een protestantse natie. Een heldere en ver- heldere historische uiteenzetting, waarin de verschillende kanten van het probleem werden belicht, zonder tot een ja- of nee-conclusie te komen. De inlei der dr. H. Faber noemde het terecht een voorbeeld van nationaal denken. Dat de violist Wim Noske een grote kennis bezit van oude muzieken is be kend. Toch heeft hij or.s Zondagavond verbaasd door de grondigheid van deze kennis. Niet alleen wist hjj uit de moei lijke vallen, hem door Rutger Schoute gezet, te blijven en bijna steeds tot juis te conclusies te komen, h(j goochelde met jaartallen en opusnummers of hij de boeken bij de hand had. J. v. S.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 6