Haarlem's schuchtere groei naar meer allure HAARLEMSE MUGGENRONDE een TWEEDE „TOUR de FRANCE55 Ploegleider Hartman inspirator van zestig jonge wieier- enthousiasten Mijmeringen bij het groter voorden Van de stad VAGINA 3 DINSDAG 14 JUNI 1955 PAVILLON D'OR IN HAARLEM Jaarlijkse rallye voor motorjachten Avondvierdaagse Haarlem Telefonia in voetbalfinale HAARLEMS SLAGERS JUBILEERDEN LUK i HEEMSTEDE KRANIGE REDDING Ingewikkelde aanrijding op hoek Koningstraat H.V.B.-programma WIEILERNIEU WT J ES Burgerlijke Stand AANWINSTEN R.K. LEESZAAL Stichting 1940—'45 Opbrengst collecte in Haarlem f 16.974,64 Mooie Nel in opspraak BLOEMENDAAL PATER B. SLUYS GEESTELIJK ADVISEUR VAN „RENO VA" Eindexamens Gemeentelijke Handelsavondschool Beurs van Amsterdam Beurs van New York VERGEEFSE TOCHT VAN REDDINGBOOT CONCOURS PADVINIDERS-BANDS SPORTWEDSTRIJDEN Burgerlijke Stand Haarlem Om Rohlingbeker Wiersma naar P.S.V. Waterstanden Sinds 1936 wordt vrijwel jaarlijks de internationale rallye voor motorjach ten gehouden onder de naam Pavilion d'Or. Voor de derde maal sinds 1936 is dit jaar de organisatie in handen van de Koninklijke Nederlandse Motor bootclub, die een uitgebreide tocht heeft uitgestippeld door Nederland. Daarbij zal ook Haarlem worden aan gedaan. De motorboten komen in de bloemenstad aan op Dinsdag 2 Augus tus. De deelnemers brengen 's avonds om 8 uur een bezoek aan de oude St. Baaf, om half negen een bezoek aan het stadhuis en om negen uur zal men een kijkje gaan nemen in het Frans Halsmuseum, Woensdag worden de deel nemers 's morgens om elf uur door het Haarlems gemeentebestuur in het stadhuis ontvangen. Om twee uur des middags wordt er een rijtoer gemaakt met bussen vanuit Haarlem naar IJ- muiden, Bloemendaal, Kennemerdui- nen, Zand voort en Heemstede. Donder dag 4 Augustus vertrekt de rallye des morgens om negen uur naar Amster dam. Vanavond is voor de Haarlemmers die a.s. Zaterdagmiddag niet in de ge legenheid zijn om te wandelen, de eerste dag van de Avondvierdaagse wandeltochten welke worden georgani seerd door de Ned. Wandelsport Bond. Gestart wordt tussen 6 en 7 uur van af gebouw „ROSEHAGHE" aan de Hoofmanstraat alwaar tevens gelegen heid bestaat tot inschrijven. Het par cours van hedenavond is: Zijlweg, Duin- lustweg, Zandvoorterweg, Zandvoort- schelaan naar Zandvoort via Zeestraat naar de Boulevard de Favauge en dan weer langs de Zeeweg en Julianalaan terug naar de Hoofmanstraat. Het parcours voor Woensdag van de jeugdavond vierdaagse is als volgt: Hoofmanstraat, Duvenvoordestraat, Ver- spronckweg, Brederodestraat, Klever parkweg, Kleverlaan, Iepenlaan, V. Wickevoort Crommelinlaan, Laan van Boreel, Kennemerweg, Joh. Verhulst- weg, Noordlaan, Brederodelaan, Mol- laan, Bloemend, weg, Zijlweg, Hoof manstraat. De senioren vanaf 14 jaar beginnen aan hun eerste 15 km: de route is: Hoofmanstraat, Julianalaan, W. de Zwij gerlaan, Dompvloedslaan, Ter Hofstee- deweg, Hoge Duin en Daalseweg, Mid den Duin en Daalseweg, J. Israëlsweg, Zomerzorgerlaan, Brederodelaan, Brede- roodseweg, Midden Duinerweg, Fr. Net- scherlaan, Terrasweg, Hoofdstraat, Rijksstraatweg, Delftlaan, Kleverpark weg, Brederodestraat, Verspronckweg, Kinderhuissingel, Duvenvoordestraat, Hoofmanstraat. De start voor de junioren tot 14 jaar is tussen 5 en 6 uur terwijl de senioren starten tussen 6 en 7 uur. Dinsdag 21 Juni geven de leerlingen van de heer P. Vincent een uitvoering in de grote zaal van de muziekschool 's avonds om 8 uur. 16 Juni zal de heer J. v.d. Berg, Te- ding van Berkhoutstraat 79, 25 jaar in dienst zijn als chauffeur van de N.V. Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken te Haarlem. Aan het Jac. P. Thijsse Montessori- Lyceum te Overveen is geslaagd voor het eindexamen Gymnasium-B: H. Wam- steker. Afgewezen 2. Het examen wordt voortgezet. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd voor handwerken: de da mes: E. Groen, te Aerdenhout; M. Hoex- man, te Haarlem; M. Klunder, te Haar lem; C. Spaargaren, te Aalsmeer; C. M. Stevenhagen, te Haarlem; M. Visser, te Velsen. De afdeling Haarlem van de Neder landse Genealogische Vereniging zal Maandag 20 Juni, 's avonds om 8 uur, in „De Leeuwerik" haar jaarlijkse leden vergadering houden. Het huidige be stuur, bestaande uit de heren H. Ph. Callenfels, J. W. Barnhoorn, E. H. J. van der Poel, mr. J. W. F. X. de Rijk, C. de Graaff, ir. B. A. Geerlings en C. Rooden- burg, treedt in zijn geheel af en stelt zich, met uitzondering van de heren Van der Poel en De Rijk, herkiesbaar. Burgemeester en Wethouders van Haarlem zullen op Donderdag 22 Sep tember om 11 uur officieel ten stad- huize ontvangen de deelnemers aan het op 22 en 23 September in Haarlem te houden negende congres van de Bond van spoorwegesperantisten. De Heemsteedse wethouder H. Dis selkoen is Woensdag verhinderd spreek uur te houden. Wethouder mr. J. C. C. W. Hijszeler van Bloemendaal is verhinderd van avond zijn spreekuur te houden. Telefonia heeft zich in de finale ge plaatst van het N.V.P.T.T. Voetbal- tournooi. De Haarlemmers wonnen Zaterdag van Amersfoort met 10 en komen nu tegen de winnaar van Alk maarAmsterdam in het veld. Tot en met Zaterdag gaat dat door. He laas kan men de heren renners geen luxueuze hotelbedden aanbieden, maar boerderijen hebben ook prima rustplaat sen en daar zullen zij verblijven. Een bijzondere attractie is wel, dat de zestig Haarlemmertjes in Barneveld voor hun moeder zullen rijden. De prijzen zijn be schikbaar gesteld door een Haarlemse winkelier. Er zijn nog vele aardige kanten aan de muggenronde van hoofdagent Hart man, maar één ding mogen wij niet ver geten. Het gironummer van de finan ciële directie is 514953 ten name van de heer W. Hazevoet. Wie denkt, dat hij het met dit initiatief van de politie eens kan zijn en over contanten beschikt, weet dan in ieder geval wie hij er mee zou kunnen helpen. Ter gelegenheid van het 65-jarig be staan van de Haarlemse afdeling van de Algemenen Nederlandse Slagershond is Maandagmiddag een receptie belegd, waarop veel vrienden, bekenden en re laties het bestuur van de Haarlemse af deling gelukwenste. Het voltallig hoofd bestuur van de A.N.S. was aanwezig en wenste bij monde van zijn voorzitter, de heer B. van der Eijk, de jubilerende afdeling van harte geluk. Hij zei, dat het zo langzamerhand een traditie begint te worden, dat het hoofdbestuur op feest- bezoek gaat bij een van de afdelingen. De Haarlemse afdeling, een der mede- oprichsters van de bond, was haar tijd reeds ver vooruit, want zij bracht reeds jaren geleden als haar wens naar voren, dat er een ziekteverzekering voor het personeel in het leven moest worden geroepen. De heer Van der Eijk hoopte, dat de afdeling Haarlem nog lange tijd de parel mocht zijn aan de kroon van de bond. De heer Th. Cuiper, oud-directeur van de Nederlandse Slagersvakschool te Utrecht, bracht dank voor de ondervon den samenwerking, terwijl de heer Hau- ber, directeur van de Amsterdamse Hui denclub, hoopte, dat het vertrouwen, in het verleden zo dikwijls tot uiting ge komen, steeds groter zal worden. Er werden die middag nog meer vrien delijke woorden gesproken en goede wensen over en weer geuit. Vaak ging zulks vergezeld van een bloemstuk of een ander geschenk. De Haarlemse muggenronde, die van 1 tot 6 Augustus wordt gehouden, be looft interessant te worden. Op hun „gewone" fietsen zullen de rennertjes (zestig in totaal) door een groot deel van Nederland trekken en in verschil lende etappeplaatsen een sprint rijden. De organisator is hoofdagent H. Hart man, die als een tweede Pellenaars zijn mannen zal instrueren en de gele trui om de schouders van de winnaar trek ken. Alles wordt zoveel mogelijk echt. Ploegleiders, volg- en geluidswagens, mecaniciens, tijdopnemers, reclamekara vaan, fourageposten, kortom het is een complete „Tour de France". Alleen de bergen ontbreken. Een ander verschil is, dat de „muggen"-rijders tijdens deze ronde kalm aan zullen doen en alleen bij de plaatsen van aankomst in een tijdrit, een cross-country, een ploegen- rit of bosrit hard zullen gaan. Het klas sement van iedere dag zal de drager van de groene en gele trui bepalen. De eerste 25 aankomenden worden geklas seerd. Degene, die de meeste keren ban den- of ma.teriaalpech krijgt, verdient ook een prijs. Het waardevolle van deze ronde is niet alleen, dat de jongens op hun „tour" zoveel gezond plezier zullen heb ben, maar dat zij tevens op school hun uiterste best doen. Immers, wanneer het eindrapport niet goed is, worden er strafpunten uitgedeeld vanwege hoofd agent Hartman, hetgeen de kans op de trophee vermindert. Sportiviteit, net heid, kameraadschap, met alles houdt de rondleiding rekening, teneinde een zuiver overzicht te krijgen. Een ploeg bestaat uit zes deelnemers uit één buurt, waarvan uiteraard een kopman is aangesteld. Strafpunten kun nen eveneens gegeven worden voor de gene, die in het tijdvak tot Augustus met de politie in de kwade zin al thans contact heeft. Maandag 1 Augustus wordt uit Haar lem gestart. De renners komen bij el kaar op de Planetenlaan en trekken dan door de stad. Zij hebben shirts en petjes, hetgeen bij coureurs nu eenmaal de normale klederdracht is. Zij zullen de eerste dag zeventig kilometer afleggen en daar een uurtje of vijf voor nodig hebben, weliswaar geen recordsnelheid, maar toch een mooi tempo. Soest is de eerste etappeplaats, waar een sprint van één kilometer de al dan niet voorlopige drager van de gele trui zal aanwijzen. Beschilderde schutting ter af scherming van de verbouwing van een zakenpand op de Grote Markt. Hier is gedurfd gebroken zowel met de geijkte reclame als met de neutraliteit van de afsluiting. In nevenstaand artikel geeft onze medewerker voor beeldende kunst zijn mening over de tekenen, welke hij in Haarlem heeft waargeno men van een groei naar meer al lure althans voor wat enkele openbare versieringen betreft. riaal kan in zijn resultaat echter niet ongestraft blijven. Van zijn karakter uit leent asfalt zich voor een interes sante compositie van stoep tot stoep in vrijer verdeling der vlakken. In de laatste weken is de schutting om de verbouwing van Kreymborg heen, beschilderd. Ook hier een ge durfd plan om zowel met de geijkte reclame als met de neutraliteit van de afsluiting te breken Op een joyeuze en niet van humor gespeende wijze is de verbouwing een tijdelijke decoratie geworden. In plaats van een ver bergen van het bouwwerk een annonceren daarvan. Er zijn meer mogelijkheden om een pleister op een gat in de wand van plein of straat te leggen. Daarvan heeft er een op gedurfde wijze de weg opengestoten voor navolging in desgewenst gematig der vorm. L.T. Er zijn tekenen dat Haarlem bij zijn uitgroei in aantal bebouwde kilo meters en inwoners, en door de infiltratie van niet geboren en getogen Haarlemmers langzamerhand het klein steedse aspect gaat verliezen. Met deze negatieve stelling bedoelen wij niet af te dingen op de ongetwijfeld aantrekkelijke eigenschappen van de stad die binnen de proporties der ge moedelijkheid blijft. Daarnaast echter heeft zij ook haar onhebbelijkheden en het verlies daarvan hoeft niet betreurd te worden. Voor het betreurenswaardig verlies van de kleinsteedse deugden stelt de ontwikkeling naar grote stad nieuwe deugden in de plaats. Eén ervan is: meer. allure. Uit de reacties op het lichtmonument, dat de Haarlemse archi tect Nico Andriessen heeft ontworpen voor de entrée van de stad vanuit het Zuiden, is wel gebleken, dat de klein steedse opinie nog niet afgestorven is. Het moet ons daarom van het hart dat, nu Haarlems Bloei de moed heeft gehad de zaken vanuit een minder benauwd oogpunt aan te vatten, zij de openlijke steun verdient om op de ingeslagen weg voort te gaan en zich niet mag laten afschrikken door appreciaties van hen die alleen ach terom kijken. Per slot van rekening is het monument een teken voor de vreemdelingen (die iets meer gezien hebben) en is het niet voor intern ge bruik bedoeld. Wij hebben nog nimmer de lust gevoeld om iets te schrijven over de versieringen, waarmee de stad bij al dan niet spontane feesten is getooid. Wanneer wij dat nu doen willen wij beginnen met te herinneren aan de prijzenswaardige versiering a double usage (voor Sint Nicolaas en Kerstmis) ir. de Grote Houtstraat tijdens de Decembermaand. De goede vondst van de Anegang- vereniging om haar asfalt wat kleuri ger te maken had weer mogelijkheden. Hier en daar, met name waar de vlakken groter gehouden zijn, wijst de huidige beschildering in de goede rich ting. Het bij wijze van mozaiek sugge reren van kinderhoofdjes op dit mate- Een dezer dagen raakte het 6-jarig zoontje van de familie Schoone in de Blekersvaart. Op het hulpgeroep van enige kinderen snelde de 13-jarige Ineke Drayer toe, die zonder aarzelen in de modderige Blekersvaart sprong. Zij slaagde er in, de jeugdige drenkeling op de wal te brengen, die alleen maar hevig geschrokken was en verder geen letsel had opgelopen. Onlangs heeft een legerordonnan- ce zich in de Barteljorisstraat dusdanig misdragen, dat hij daarmee de ergernis heeft opgewekt van het passerende publiek. De man reed op zijn motor voor een mili taire kolonne uit. Plotseling bemerk te hij op zijn weg een tweetal jonge mensen, die per fiets moesten uit wijken naar het midden van de straat vanwege een rechts geparkeerde au to. De ordonnance passeerde de jon gelui daarop rechts en begon hen zon der pardon op handtastelijke wijze naar het linkertrottoir te duwen. Uiteraard protesteerden de beide jon gelui over deze handelwijze. Toen de jongelui eenmaal op het trottoir stonden met hun fietsen, reed de militair door en parkeerde even verderop zijn motor, keerde te voet terug om de jonge mensen nogmaals op woedende wijze terecht te wijzen. D» militair had kennelijk niet in de gaten, dat hij pertinent niet in zijn recht stond. Op de eerste plaats was de straat niet afgezet door de politie, zodat de militaire kolonne zich wat snelheid betreft diende aan te pas sen aan het verkeer ter plaatse. Dat hij als ordonnance de taak heeft de weg vrij te maken, is duidelijk, maar dat kan ook op minder dictatoriale wijze geschieden en niet door zelf een overtreding te begaan door rechts te passeren. Door zijn motor te par keren en zich los te maken uit de kolonne, verzaakte hij bovendien aan zijn directe taak. Wat ons vooral tegenstaat in deze affaire, is dat uit het hele incident een mentaliteit sprak, die -geen mens wenst te verdragen. Een militair ver vult zijn dienst, zoals ieder ander. Hij heeft geen enkel recht om over tredingen te begaan en nog minder om daarna een onbehoorlijk grote mond op te zetten. Zolang de nor male burgerlijke rechtsorde geldt, heeft iedere ambtenaar in overheids dienst al of niet in uniform zich daaraan te houden. Het komt vaker voor, dat over heidsdienaren in uniform zich aan 'n bepaalde vorm van machtswellust te buiter. gaan. Hoe dit veroorzaakt wordt doet hier niet ter zake. Het feit doet zich voor en een dergelijk optreden brengt onze rechtsorde in gevaar. En daartegen dient gewaakt te worden. Maandag vond omstreeks vijf uur een ingewikkelde aanrijding plaats op de hoek van de Grote Markt en de Ko ningstraat, waarbij een vrachtauto, een personenwagen, een fiets en een mo torcarrier betrokken waren. De wiel rijder werd op de hoek van de Koning straat opzijgedrongen door een rode volkswagen, waardoor hij met het rech- terpedaal tegen een rechts van de weg geparkeerde motorcarrier reed. Hij kwam midden op de rijbaan te vallen ongeveer één meter voor een naderende vrachtauto. De bestuurder slaagde er gelukkig in zijn voertuig bijtijds tot stilstand te brengen. Achter de vracht auto reed weer een personenwagen. Een wielrijder, die naast de auto reed, kwam door onbekende oorzaak in aan raking met de auto. De bestuurder van de wagen werd even afgeleid en was, toen hij weer voor zich keek, de stil staande vrachtauto tot op 50 cm. ge naderd. Voor remmen was geen tijd meer, zodat een botsing onvermijdelijk bleek. Beide wagens liepen schade op, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De bestuurster van de Volkswagen en de onbekend gebleven wielrijder worden verzocht zich bij de Verkeers politie, Lange Wijngaardstraat, te mel den. 1 a: BSM—Concordia; DSS—VI. Vo gels; EDO 3—RCH 4; Hoofdd. Boys— Spaarndam; VVDStormvogels 4; VVHDSK. GEBOREN: W. A. Huurmans en C. van Geldorp, d.; F. Cornelissen en A. M. P. Rooyers, d. ONDERTROUWD: G. Beerthuizen en H. de Vries; O. A. Immink en F. J. Mourits; J. H. Sloeserwij en B. J. van Schendelen; G. Gras en G. van der Veen; G. J. de Groot en C. T. Oorthuis. GETROUWD: J. A. de Groot an I. T. Lans; J. B. Kastelein en M. Boel houwer; E. Kieft en C. B. Zonneveld; E. de Leur en C. Keyser. OVERLEDEN: Wed. C. W. Dogger- Verhaaf, 85 jr.. Wipperplein 14; Wed. A. H. L. Buining-van der Bent, 84 jr.; Groenendaalkade 6; Wed. S. J. C. Mees- man-Uges, 75 jr. H. Dreef 165; Mej. H. R. Tonkens, 74 jr. Groenendaalkade 6; Wed. A. van Maanen-Martin, 77 jr., Oos- Stemming: overwegend vast. terlaan 17; A. Höcker, 81 jr., Glipper- weg 96. Ter gelegenheid van het Eeuwfeest der Haarlemmermeer organiseert de H.S.C. „De Bataaf" uit Halfweg, een grote wie lerwedstrijd voor amateurs op Zaterdag 2 Juli. Deze wedstrijd over een afstand van 154 km belooft bijzonder interessant te worden, aangezien zij niet om een blok maar rond en dwars door de Meer zal voeren en daarbij alle plaatsen in de 100-jarige polder zal aandoen. De start van dit wielerevenement is in Hoofd dorp. De Haarlemmer Wim Rusman, Arie van Wetten uit Noordwijkerhout, de Alkmaarder Jan Rol en Krijn Post uit Nieuw Vennep, hebben van de K.N.W.U. een uitnodiging ontvangen om op 23 Juni a.s. deel te nemen aan een internatio nale wegwedstrijd voor amateurs op het eiland Man in Ierland. Voor de Tour door Nederland voor amateurs, die van 17 tot 22 Juni wordt gehouden, zijn drie renners van „De Kampioen" geselecteerd, t.w. Rusman, Van 't Hof en Tonny Peters. Van het Beverwijkse „Kennemerland" zijn Groot, Geldermans en De Ruiter uitverkoren om aan deze grote wegwedstrijd deel te nemen. helpen mee om het beoogde te bereiken. De meeste overtuigde Pax Christi- vrienden hebben op een tocht of con gres de eigenlijke zin en de bedoeling van de Beweging verstaan. Hier werd de leer leven en de theorie praktijk. Door de openhartigheid (vooral op de trektochten, waar men zich gemakke lijker geeft), mededeelzaamheid, de ge heel nieuwe, onverwachte ontmoeting met allerlei mensen, hebben zij begre pen, wat de eenheid in Christus be tekent. Dit is een ervaring, waarvoor men geen overreding of studie in de plaats kan stellen. Behalve de internationale organiseert de Beweging ook landelijke en gewes telijke activiteiten. Voor Haarlem en omgeving wordt er van Zaterdag 25 en Zondag 26 Juni een tocht via Vogelen zang (alwaar de nacht van Zaterdag op Zondag wordt doorgebracht) geor ganiseerd. Inlichtingen over deze tocht kan men verkrijgen bij G. van Thienen jr. Zwaardstraat 16. De Haarlemse afd. der Pax Christi- beweging verzoekt ons om opname van het volgende: Het landelijk secretariaat van de Pax Christi-beweging in Nederland heeft dit jaar de eervolle taak het internationale congres van de vrede in Nijmegen te organiseren. In de dagen die daaraan voorafgaan, dat wil zeggen van 112 Augustus, hebben de inter nationale tochten plaats, die alle Nij megen tot eindpunt hebben. Die eer volle taak zal door katholiek Nederland tot een goed resultaat moeten leiden en dat kan, wanneer een groot aantal deelnemers aan tochten en congres zich opgeven. Daaruit zal blijken, dat wij een belangrijk aandeel willen heb ben in de internationale samenwerking op christelijke basis. Nu komt de gerechtvaardigde vraag naar voren. Waarom organiseert de Pax Christi ieder jaar die tochten, werkkampen en congressen, terwijl zij toch een beweging is van de per soonlijke geest en de daad' Het is zeker dat de beweging niet tot doel heeft het organiseren van genoem de activiteiten. Zij ziet over deze werk zaamheden heen naar het ideaal. Zij grijpt naar het Kruis van Christus, om dit als symbool van verlossing en ver bondenheid; als symbool van vrede en verzoening boven op de wereld te planten. Zo gezien komen de jaarlijkse activi teiten op de tweede plaats. Ze zijn niet het eigenlijke, waar het om gaat. Ze Van Ackere: Muziek van onze eeuw; Berendsen:Het meubel van Gothiek tot Biedermeier; Brochmann: Over mooi en lelijk; Handboek voor het amateurto neel; Holbein de Jonge: Oude Testa ment; Van der Meer: Chartres; Metz: Het orkest onder de loupe; Van Raven- zwaay: Purcell; Rutters: Handel; Rijkse en De Hey: Anatomie voor kunste naars; Schultink: Op de pointes; de West-Europese dans als cultuurspiegel; Doulier: Peter Benoit. De traditie in de Gen. Cronjéstraat, de Paul Krugerkade en de Schoterweg wekt herinneringen op aan nationale feest dagen. Men loopt niet met oranje lintjes en ook het Wilhelmus ontbreekt, maar de ker mis is er. Een lange, uitgestrekte tentenrij met muziek, af en toe een bel voor de laatste ronde en oliebollen. Het wezenlijke versc^I ligt in hetgeen men krijgt. Op de kermis een prul, in Haarlem-Noord wij kunnen het aanne men goede waar. Nochtans schijnt het vak van draaimolen exploitant voordeliger te zijn. Tenminste, afgaande op de uitlatingen van verschil lende standhouders. „Ik vind het bar koud, en de verkoop lijkt ook nergens naar" liet een handelaar zich ontvallen. Wat het eer ste betrof, beklaagden wij hem. Het laatste zal mischien voor enige win keliers aanleiding zijn geweest hun tent niet op te stellen. Er wargn nu lege plek ken langs de trottoirs; de twee eerste jaren niet. Voor de goede gang van zaken zij ver meld, dat de braderie tot en met Woens dag open ls en wel van 2 tot 10 uur. Wan neer de bezoeker echter achter een vis kraam een man in cowboycostuum ziet staan, moet hij niet schrikken voor de zware holsters die op z'n dijen bengelen, maar rustig kijken, of de paling goed is. De collecte van de Stichting 1940-1945, die in Haarlem gehouden werd van 25 April tot 8 Mei, moet wel bijzonder ge slaagd genoemd worden, mede dank zij de vele steun, welke van alle kanten werd ontvangen. De collecte bracht een bedrag op van f 15.433.24. Een prachtig resultaat als men bedenkt, dat in 1954 een bedrag werd opgehaald van 6951.34. Dit jaar brachten de andere acties 1498.58 op, terwijl bovendien van ver schillende bedrijven bij elkaar werd ont vangen 1042.82. In totaal bracht Haar lem dus 16.974.64 bijeen. c BRIEVE N VAN LEZERS, geplaatst in de rubriek „Het hart op de tong" vallen buiten verantwoordelijkheid van de redactie. Anonieme brieven zullen niet in be handeling worden genomen. De mening van het actie-comité van Haarlemmerliede over de watersport (gepubliceerd in dit blad van Woens dag j.l.) lijkt ons enigszins kortzichtig. Is deze misschien te wijten aan ,,de plat telandsbegrippen", waarvan het comité in zijn bezwaarschrift melding maakt? Weet het comité zeker dat het water sportseizoen slechts enkele weken per jaar duurt en dat slechts enkele perso nen hier hun vermaak zoeken? Zouden wij 't actie-comité onder ogen mogen brengen, dat de nog steeds snel groeiende watersport een van de belang rijke middelen is om een uitlaat te zoe ken voor de door het comité gehekelde industrialisatie, welke noodgedwongen ooi. buiten de stad moet toenemen? Wij zouden de agrarisch ingestelde he ren willen verzoeken om ook het voed sel voor de geest, lees recreatie, voor al niet uit het oog te verliezen.! A.van Poppelen. Mercuriusstraat 17 Haarlem. In de aula van de H.B.S. b Zijlvest 27 zijn de einddiploma's uitgereikt van de 3- en 5-jarige cursus der Gemeen telijke Handelsavondschool. De uitrei king werd bijgewoond door gecommit teerden, het lerarencorps en tal van genodigden w.o. een lid van de com missie van toezicht op het M.O., de Kamer van Koophandel en Fabrieken, van de afdeling onderwijs der ge meentesecretarie en de ouders der leer lingen. De aula was door de dienst van Hout en plantsoenen keurig ver sierd. De geslaagden werden toege sproken door de directeur en één van de gecommitteerden. Voor het diploma van de driejarige cursus slaagden de dames: H. B.D Krijgsman, M. J. Zekveld. De heren: G. van Eek, J. F. Halder- man, A. I Hart, J. Kaspers, J. C. Koe ne, A. M. H. Laurenssen, G. Ph. Scheers, Th. F. Smit, A. Vergers, W. Vogels en L. L. Zwiers. Afgewezen: 9 candidaten. Voor het diploma van de vijfjarige cursus slaagden de dames: H. B. G. Geervliet, J. v.d. Heuvel, G. Hoek stra, A. Honsbeek en W. J. Piek. De heren: J. Bosch, H. J. Bouwens, C. A. J. Brugman, M. Collet, W. Cra mer, A. de Graaf, W. J. Hoek, K. A. Koese, J. G. Kooy, N. Leonhardt, Ch. L. Möhring, G. van Oei, P. J. Schnei ders, Th. J. van Steyn en A. F. Wey- ers. Afgewezen werden 4 candidaten. De R.K.S.V. „Renova" te Haarlem heeft de eerste maanden van haar be staan een bijzondere bloei gekend. Na dat de vereniging officiëel was opge richt, meldden zich velen als lid en daar kwam bij, dat het elftal, dat in de competitie mocht uitkomen waarin zeer goede spelers alle wedstrijden met groot verschil wist te winnen. Dezer dagen heeft de Bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, „Reno va" een geestelijk adviseur toegewezen, pater B. Sluys van de „Open Deur". De nieuwe raadgever is uitstekend ge oriënteerd op sportgebied en heeft zelf menigmaal onder de lat gestaan. Overigens zal hij binnenkort een ver heugende gebeurtenis meemaken, want a.s. Zondag wordt het kampioenschap van het eerste team, dat in de vierde klasse van de H.V.B. uitkomt, na een bestaan van zeven maanden waar schijnlijk een feit. Het bestuur van „Renova" is van plan voor het komende seizoen een ju nioren-, adspiranten- en honkbalafde ling op te richten. Maandagmiddag omstreeks half vier heeft op de Zilkerduinweg een vrij ern stige aanrijding plaats gehad, doordat naderde, bestuurd door de heer A. W. een 4-jarig zoontje van de familie Laan van achter een geparkeerde auto plot seling de weg overstak juist toen uit de richting Haarlem een personenauto uit Santpoort. Het kind werd geschept en een achttal meters ver Ier in de berm gesmakt. Dr. Wijkmans uit Hille- gom constateerde een hersenschudding en een diepe hoofdwonde, alsmede een bloeduitstorting in een der benen. Na voorlopig verbonden te zijn werd het kind per ziekenauto naar de Maria- stichting te Haarlem vervoerd. De Rijks politie stelde een onderzoek in doch volgens ooggetuigen trof de hevig ge schrokken bestuurder geen schuld. CINEMA PALACE: „Sinuhe, de Egyptenaar" volw. Tijden: 2 en 8 uur. FRANS HALS: „Gemerkt in de woestijn 14 jaar. Do.: „Als de dauw hangt komt er regen". 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 u.; LIDO: „Blond wrakhout" 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Die man is gevaarlijk", 18 Jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Dinsdag 8.15 uur: „Obsessie" 18 jaar. Wo. 2.30 en 8.15 uur en Do. 8.15 uur: ,Een zaak van leven en dood", 14 j. REMBRANDT: „Het perfide web", volw. Tij den: 2 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY* 'pépé ie Moko", 18 jaar. In de mid- dagvoórst. „Boemelstudenten", a. 1. Tijden: 2.30 en 8 uur. STUDIO: „Detective Father Brown a. 1. Tijden: 2, 6.45 en 9.15 uur. DINSDAG 14 Juni Concertgebouw: Haarl. Muziek Instituut Leerlingenuitvoering. 19.30 uur. Grote Kerk: Orgelconcert (gratis) door de stadsorganist George Robert. Van 20-21 Uur. (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 13/6 3% Ned 1953 103 3(6 Ned 1953 102% 3% Ned 1948 101 ft 3(6 pet. Ned 1950 101 3(6 Ned 1954 101 3(4 Ned 1955 101(4 3-3(6 Ned 1947 101(4 101ft 3 Ned 62-64 bel. fac. 101% inschr Grtbk 1946 3 pCt 100ft Ned Hande) Mil cert 235 A.K.O. 299% 299(4 Van Berkel'e Patent 184(4 Caivé-Delft eert. 293 Van Gelder 283(4 Kon Hoogovens cert 318(6 Unilever Cert. 427(6 426(4 Ned. Kabel 265b Philips 402(4 402 Kon Petroleum 587(4 587(4 „Amsterdam' Rubber 127(4 127(6 Holl Amerika Lijn 181(4 Kon Ned Stoomb Mij 174(6 175(6 Ned Scbeepv Unie 179(4 180(4 H.VA "8(6 148(6 Deli Mt] Cert 145 144(6 Zondag voer de reddingboot Kurt Carlssen, onder bevel van schipper C. van den Berg, uit, daar er een melding binnen was gekomen, dat op enige af stand van de kust een vliegtuig in zee gestort was. De boot werkte samen met een Catalina-vliegboot van het vlieg veld Valkenburg en beider manoeuvres werden met veel belangstelling door een grote menigte, welke op de boule vard samengestroomd was, gevolgd. Na een vergeefse speurtocht van on geveer drie uur, keerden boot en vlieg tuig naar hun basis terug. Bij informa tie op vliegvelden in Nederland, België en Engeland bleek, dat geen enkel vliegtuig vermist of over tijd was, zo dat aangenomen moet worden, dat er sprake van loos alarm is geweest. In Utrecht wordt Zaterdag 9 Juli het jaarlijkse padvinders- en padvind- stersbandconcours gehouden, waaraan drumbands van de Nederlandse Pad vinders en Verkenners van de Katho lieke Jeugdbeweging, het Nederlandse Padvindsters Gilde en de Nederlandse Gidsenbeweging deelnemen. Dit con cours, waaraan ook één of meer bands uit Haarlem meedoen wordt besloten met een taptoe in het Wilhelminapark. GEBOREN: A. Rijlaarsdamde Vries; G. Dekker—van Zijp; H. Kamoen—van Veen; C. Huyboom—Ottenbros; M. H. van de Pol—van Wijngaarden; W. Ro- salskivan Lubeek; C. A. C. Sandfort Scheepers; G. P. van der LeenJonk hof, allen een zoon. ONDERTROUWD; C. J. M. Broeren en M. P. W. Janssen. GEBOREN: L. J. Betlem—de Jong; C. WeltevredeOnkenhout; J. C. M. de JongWassenaar; J. HummenHoef- smit; H. Th. ZonneveldDaams; J. E. de LaatMichielsen; C. J. R. de Vries Jansen; E. D. BruringVan Dillewijn; H S. W. BladKanne, allen een doch ter. OVERLEDEN; J. C. Schuil—Steen- mets, 82 j., Aelbertsbergstraat; W. F. van Schravendijk, 64 j., Kamerlingh Onnesstraat; J. J, van Leersum, 74 j., Reitzstraat. Verdienste behaalden. Voorts waren ei Master Charles, paarsblauw met flu- weelpaarse lippen, en Display, bruin en fluweelbruin. De Hollandse Iris was vertegenwoor digd met een zeer goede zaailing onder nr. 44 van de Verenigde Culturen te Noordwijk. De bloemen kwamen uit het warenhuis en hebben witte lippen en heel lichtblauwe standaard. G. Hommes uit Heiloo, die de vorige week naast de gewone Iris Wedgewood ook de donkere sport liet zien, toen nog in knop, had nu een vaasje van de laatste me open bloemen opgesteld. De bloemen zijn in derdaad donkerder maar de gewone stonden er niet ter vergelijking naast. Fred Singer uit Wij denes tenslotte liet prima lange takken zien van zijn beste ras Lilian) Regale alba voor zaad- winnign. Er waren takken bij met 14 bloemen waarvan 7 kelken geopend wa ren. Het waren waarlijk koninklijke le lies. Na de feestelijke weelde van de laatste maanden vertoonde de keuringzaal in het Krelagehuis deze week een leegte die wat onwennig aandeed, ingesteld als we nu eenmaal waren op een massaal kleurenspel. Er waren (half Juni!) nog enkele tul pen en wel drie grote vazen van parkiet Kathleen Ferrier en een vaas Sweet Harmoney die de inzender, E. Kooy uit Vrouwbuurtstermolen, ook vorige week reeds had laten zien. De kwaliteit was nog best. Van de eerste variëteit was een vaas gevuld met meerbloemige stengels, 16 bloemen van 5 planten. P. van Veen uit Naarden had een kleine maar goede collectie Iris barbata (Germanica) opgesteld waarvan Mabel Chadburn, zeer groot, eenkleurig geel, het Getuigschrift I-klasse verwierf en de prachtige eenkleurig donkerblauwe Arabi Pasha, alsmede de grote Sarah Goodloe, met bronzen standaards en vio- letbruine lippen, het Getuigschrift van Voor de leerlingen uit de vijfde, zesde en zevende klassen van de scholen voor lager onderwijs in Bloemendaal organi seert de gemeentelijke schoolsport commissie dit jaar weer sportwedstrij den om de mr. Rohlingbeker. Op Zater dag 18 Juni worden in Stoop's bad zwemwedstrijden gehouden waarbij de deelnemers verplicht zijn aan twee nummers deel te nemen: 25 meter schoolslag en een zelfde afstand vrije slag. Daarna volgen op Woensdag 22 Juni veldspelen op het sportterrein aan de Donkerelaan. Dit zijn voor de jon gens castiewedstrijden en voor de meisjes microkorfbal. Leerlingen van alle vijftien scholen voor lager onder wijs in de gemeente Bloemendaal zul len de volgende week aan de wedstrij den deelnemen. In de 527ste staatsloterij, 13e lijst. 4e klas, is uitgeloot een prijs van f 25.000 op lot no. 9091. Het is thans definitief, dat de Donar- speler, de internationaal Roel Wiersma het volgend seizoen voor P.S.V. (Eind hoven) zal uitkomen. Dinsdag 14 Juni Hoog water: 9.41 u. en 22.12 u. Laag wa- er: 4.59 u. en 17.33 u. Woensdag 15 Juni Hoog water: 10.45 u. en 23.18 u. Laag water: 6.02 u. en 18.40 u. 10/6 66 139% 77(6 53% 100 113(4 7916 53% 45% 76(6 6016 60% 97% 30% 48(6 Anaconda Copper Bethlehem Steei Chrysler Corp Genera] Electric Genera) Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutcb Shell Union OU southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S Stee) ex dlv.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3