Belgische Kamer aanvaardt wets ontwerp- Collard C.V.P. neemt niet aan de stemming deel „De strijd zal niet luwen" Kilometers Beter Troosteloos slot van handbal competitie Vido raakt verder achterop Algemene toestand in textieldetail handel niet al te rooskleurig Dr. Ariëns-vereniging telt thans duizend leden CARRUGAN ««Y Belgische overwinning in de Ronde van Zwitserland LEFEVRE: Oorlogswet „Kinderdieven" Administratieve sabotage Uitslag versterkt positie regering tiO# Consumptie van textiel heeft peil van 1938—1939 nog lang niet bereikt Beroepscode voor maatschappelijke werkers Congres I.O.C. geopend Engeland wint gedecideerd Opnieuw geen ingrijpende wijzigingen ARABE§KË Ii\ PURPER ygenóést DINSDAG 14 JUNI 1955 PAGINA 7 Verkiezingen Antillen Tien veroordeelde R.M.S.-leiders vragen gratie ÜSS Prentbriefkaarten van de E55 Uitspraak in kort geding Jaarvergadering „St. Willibrordus" Middenstand heeft weinig aan winsten uit export S.E.R. eigengereid Groeiend sociaal besef Loonstijging gevaarlijk BROEDER GELESTINÏUS 50 JAAR SMID Minder faillissementen in Mei Eerste testmatch Echt slank en toch geen honger Pleidooi voor spelen zonder „bijbedoelingen" Zd-Afrika met innings en 5 runs verslagen door W.H. VA N EE MLA ND T WONDEN, SCHRAMMEN (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische Kamer heeft gisteravond het wetsontwerp Collard in tweede le ring aangenomen met 111 stemmen te gen 1. De C.V.P. weigerde aan de stem ming deel te nemen. De voorzitter van de C.V.P.-parlementsfractie Eyskens gaf een korte motivering voor deze wei gering. Hij verweet de regering dat zU tot dusver niet was ingegaan op de eis van de oppositie een aantal objectieve gegevens bekend te maken over de fei telijke toestand van het onderwijs in Bel gië. Alhoewel de premier bij de aan vang van het debat had verklaard dat de meerderheid de amendementen van de oppositie niet a priori zou verwer pen, was de regering in werkelijkheid halsstarrig op de door haar ingenomen positie blijven staan en had zij slechts concessies gedaan op enkele punten van ondergeschikt belang. De goedge keurde wet, aldus Eyskens, is verwer pelijk door de verkeerde grondslag waar op zij berust. Zij voert bovendien een regiem van discriminatie in tegen de katholieken. De C.V.P., zo besloot Eys kens, wil enkel de meerderheid de ver antwoordelijkheid laten, te stemmen voor een wet die door meer dan de helft van de Belgksche bevolking als dwangwet wordt beschouwd. Direct na het einde van de Kamer vergadering legde de C.V.P.-voorzitter Theo Lefèvre tegenover de pers een zeer strijdvaardige verklaring af. De heer Lefèvre wees er op, dat de kalmte waarvan de C.V.P.-fractie tijdens het debat had blijk gegeven verband hield met de formele belofte van de regering de amendementen van de oppositie ern stig in overweging te nemen. Hiervan was niets gekomen. De wet die de meer derheid van het parlement vroeger in de avond had aangenomen bestempelde de heer Lefèvre als een oorlogswet, in gegeven door een diep misprijzen voor het katholieke volksgedeelte. De wer kelijke bedoeling van de regering met deze wet is het wekken van wantrou wen bij de ouders tegenover de prac- tische waarde van diploma's, afgege ven door het katholieke onderwijs. Aldus hoopt men een aantal kinderen uit de bijzondere scholen naar de staatsscho len over te hevelen. Het is dan ook volkomen begrijpelijk, aldus de C.V.P.- voorzitter, dat van de oppositiebanken hedenmiddag het verwijt „kinderdieven" naar de regeringsbank werd geslingerd. De heer Lefèvre besloot: ,,De chris telijke gemeenschap en al wie in dit land de vrijheid lief is bevinden zich thans in staat van wettige zelfverde- Bij de Maandag gehouden verkiezin gen voor eilandsraden (gemeenteraden) in de vier eilandsgebieden van de Ne derlandse Antillen hebben de democra tische partijen over de gehele linie een duidelijke overwinning behaald, zelfs in vergelijking met de in November ge houden statenverkiezingen, welke in plaats van de leider van de Nat. Volks partij Da Costa Gomez de democrati sche leider Jonkcheer aan bewind brachten. De positie van de huidige regering is door de verkiezingsuitslag ongetwijfeld aanzienlijk versterkt. De uitslagen lui den: Op Curacao behaalde de KVP 11.5 procent der stemmen (2 zetels), NVP 40 procent (9 zetels) Dem. Partij 41.5 procent (9 zetels.) en de uur. Onafn. Par - tij 7 procent (1 zetel). Door dit resultaat heelt de Democra tische Partij de positie van de Nat. Volkspartij ais grootste partij op Cura sao overgenomen. Op Aruba behaalde de Arub. Volks partij (Henny Eman) 3 zetels, de U.N.A. (Christ. Partij) 3 zetels en de P.P.A. (Patnott. Partij van Yrausquinlö zetels. In Bonaire kreeg de Dem. Partij 5 ze tels en een combinatie van Chr. partijen 4 zetels. Hen veroordeelden uit de z.g. R.M.S.- zaak, hebben tegen hun recente ver oordeling door de krijgsraad te Djokja karta, gratie-verzoek ingediend. Het zijn: Manuhutu, die als president van de Republiek der Zuid-Molukken heeft ge fungeerd; Wairisal (ex-minister-presi dent) Pattiradjawane (oud-minister van Financiën), Apitupaly (minister van Financiën ad interim), Perruwariza (minister van Voorlichting), Ohorilla (minister van Voedselvoorziening), Ro- rimarna minister van Welvaart), Pieters (minister van Verkeer), voormalig op perbevelhebber Samson en zijn chef-staf Nussy. De oud-minister van Binnenlandse Zaken van de R.M.S., Gaspers, wie vier en een half jaar werd opgelegd, heeft inmiddels de gevangenis verlaten, waar hij reeds vijf jaar ir.' voorarrest had doorgebracht. Dr. Pattiradjawane, de minister van Gezondheid van de RM.S.. die thans arts op Ambon is, en de enige leider van de R.M.S., die nooit is gearresteerd, maar die tot drie jaar werd veroordeeld, heeft nog geen gratie verzoek ingediend. Hij is familie van bovengenoemde oud-minister van Fi nanciën. (PIA) diging. De strijd zal niet luwen. Moch ten de leiders in gebreke blijven, dan zullen de troepen voldoende vinding rijkheid bezitten om de oorlog verder te strijden". In de loop van 't debat had de C.V.P.- partijvoorzitter verleden week reeds verklaard, deze oorlog met alle midde len te zullen voeren. Dat deze middelen o.a. financiële druk op de regering be helzen (niet intekenen op de staatslenin gen, afhalen van spaargelden en van het geld op de postchèquerekeningen) is in de afgelopen maanden reeds ge bleken. In de komende maanden zal blijken of de C.V.P. haar toevlucht neemt tot het wapen der administra tieve sabotage, waarmee zij de regering vroeger reeds heeft bedreigd. In ieder geval zal het ontwerp-Collard de inzet vormen van de volgende verkiezingen en het is zeer de vraag of de regering deze verkiezingen tot in 1958 uit de weg zal kunnen blijven. Advertentie N.V. Ver. Ned. Rubberfabrieken Heveadorp (Gld) Op de werf van Wilton Feyenoord in Rotterdam wordt hard gewerkt aan de afwerking van de nieuwe walvisvaar der de „Willem Barendsz II". Duidelijk is in de achtersteven de „glijbaan" te zien, waarlangs de gedode walvissen worden binnengetrokken. Binnen vijf dagen zal de Reproductie compagnie te Rotterdam de door haar vervaardigde prentbriefkaarten van de E-55 uit de verkoop moeten nemen en moeten verhinderen dat ze verkocht worden. Ook zal zij geen nieuwe af beeldingen meer mogen vervaardigen of doen vervaardigen, uitgeven of doen uitgeven, verkopen of doen verkopen. Bij overtreding in het eerste geval zal voor elke dag 200,- betaald moeten worden, in het tweede geval zal voor elke overtreding een bedrag van 1000,- verschuldigd zijn. Zo luidt het vonnis, dat de presi dent van de Rotterdamse rechtbank, heeft gewezen in het kort geding, dat de Rotterdamse Couranten Import en Kioskonderneming (v. h. Van Ditmar) aanhangig heeft gemaakt tegen de Re productiecompagnie, omdat deze laat ste ook prentbriefkaarten van de E-55 in omloop was gaan brengen, terwijl de eerste het alleenrecht daartoe, van de E-55 gekocht had. Verenigde Staten De commissie voor strijdkrachten van de Amerikaan- »e Senaat heeft een wetsontwerp aan vaard, dat voorziet in verlenging van de duur der dienstplichtwet met vier Jaar. De algemene toestand in de textielde- tailhandel is hoewel niet alarmerend toch ook niet ai te rooskleurig te noe men. Zo luidt het oordeel van de heer W. van Mansum, voorzitter van de Ka tholieke Vakbond voor de Textieldetail- handel ,,St. Willibrordus", uitgesproken op de jaarvergadering te Eindhoven. De consumptie van textiel heeft het peil van 1938-1939 nog lang niet bereikt. De liquidatiepositie in de textieldetail- handel is slecht. Oorzaken '.iervan zijn o.a. de enorme prijsstijgingen in en na de oorlog, de margebeschikking van September 1950, ,de verhoging van de door de detailhandel te betalen omzet belasting en de margebeschikking van 1955. Dat de betekenis van de textieldetail- handel achteruit zou lopen is onjuist, aldus spreker. Hij wees op de gevolgen van de wijziging van de omzetbelasting, van de margebeschikking 1955 en op de indiening van een wet tot regeling van het cadeaustelsel. Wat de opruimingen aangaat blijft de textieldetailhandel aan dringen op een verschuiving van de op ruimingsdata van 20 Juli voor de zo mer en 15 Januari voor de winterop ruiming. Ontevreden toonde spreker zich over de houding van de S.E.R. inzake de aftrekregeling. De houding van de S.E.R. in dezen geeft voedsel aan de opvatting, aldus spreker, dat de S.E.R. te eigengereid zijn gang gaat en een staatje in de staat gaat worden. Omtrent het vestigingsbesluit voor de textieldetailhandel heerst bij de orga nisaties de mening dat de opleiding vereenvoudigd en verkort moet worden. Binnen enkele maanden zal een wijzi gingsvoorstel bij de minister worden in gediend. In de middagvergadering hield prof. dr. G. Groenveld een inleiding over de economische en fiscale situatie van de middenstandsonderneming. Spreker stel de allereerst vast dat bij de midden stand het groepsverband veel minder sterk spreekt dan bij de arbeiders. De laatste tijd is er een kentering geko men in het middenstandsbedrijf en in de middenstandspolitiek. Dit is deels een gevolg van de oorlog en de wereld crisis, deels ook van een '-roeiend so ciaal besef en van een wijziging in de maatschappelijke samenleving. Na een aanvankelijk opportunistische ontwikke ling vormt thans de middenstandspoli tiek een onderdeel van de nationale po litiek. Dit kan meebrengen dat van de middenstand in het algemeen belang offers worden gevraagd, maar ook dat van de overheid een open oog mag wor den verwacht voor de economische en financiële belangen van de middenstand. De hoogconjunctuur waarover tegen woordig veel gesproken wordt is zeker niet algemeen. Er is bijvoorbeeld geen sprake van hoogconjunctuur bij ambte naren, gepensionneerden, middengroe pen en ook niet bij de arbeiders. De ontwikkeling van de economische situa tie wordt door de middenstand vaak passief ondergaan. De winsten, verkre gen uit de export bijvoorbeeld vloeien niet toe aan de middenstand. Zij wor den in de bedrijven vastgehouden of dienen als reserve. De welvaart van de middenstand is afhankelijk van de inkomens. De twee belangrijke elementen in de huidige regeringspolitiek noemde spre ker de loonstijging en de belastingver laging. Loonstijging acht de spreker ge vaarlijk omdat deze een prijsstijging kan meebrengen met het gevaar dat de export daardoor zal teruglopen. Op langere termijn ondergraaft men met loonstijging de welvaartspositie. Belas tingverlaging kan wel dienen tot bevor dering van de omzet van de midden stand. Fiscale heffingen, die het leven van de middenstand aantasten, tasten ook de nationale welvaart aan, zei de spreker, die stelde dat het wel en wee van de middenstand afhankelijk is van twee factoren, namelijk samenwerking op het terrein van de middenstand, die zich niet laat massificeren, en de mid denstandspolitiek. Vervolgens sprak de heer J. Jongma over ontwikkelingstendenzen in de tex tieldetailhandel. Tijdens de studiedagen van de Ka tholieke Vereniging van Maatschap pelijke Werkers „Dr. Ariëns", heeft het duizendste lid zich aangemeld. Het was zuster Leonarda uit Helmond en ze werd met enige hartelijke woorden en met een boekenbon door voorzitter dr. Van Eek welkom geheten in de kring van de vereniging. Tijdens het congres werd in de algemene ledenvergadering de voor gestelde beroepscode voor maat schappelijke werkers voor 2 jaar, bij wijze van proef, geaccepteerd. De voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Maatschappelijke Werkers, mr. Tjaden, sprak hier over Zaterdagochtend zijn grote vreugde uit. Met niet minder vreug de werd de mededeling van dr. P. van Loon ontvangen, die een sub sidie voor het ontwikkelingswerk en het bevorderen van de deskundig heid, onder de leden voor de „Ariëns-vereniging" in het vooruit zicht stelde. Het ongekend grote aantal deel- ne(e)m(st)ers aan de studiedagen er waren er ruim vierhonderd heeft Zaterdag nog geboeid geluisterd naar de inleiding van prol dr. H. Ruygers over „Zielzorg en Maatschappelijk Werk". Spr. stelde allereerst, dat de laatste jaren de belangstelling voor de ziel zorg zeer is toegenomen: priesters, psychologen, artsen enz. stellen er be lang in. De zielzorg is feitelijk de zorg voor de gehele mens in zijn gericht heid op God. Bijbels gesproken, al dus spr., richt de zielzorg zich niet op de ziel alleen. Zielzorg is delen in Gods zorg voor de gehele mens, is de zorg om de mens vast nu te plaat sen op de weg van het Heil. Die zielzorg nu is niet voorbehouden aan de priesters, ieder christen is er toe geroepen, juist in zijn beroep. Ook de maatschappelijke werker mag zich niet aan zijn zielzorgelijke taak ont trekken. Het zielzorgelijke is impliciet in zijn werk aanwezig. Dit brengt mee, dat katholieke maatschappelijke werkers eigenlijk de beste werkers zouden moeten zijn, die er te vinden zijn. Het werk moet ver vuld worden met eerbied voor het religieuze, dat in het werk vervat ligt, en het moet open blijven naar het re ligieuze. De maatschappelijke werker moet de bereidheid bezitten, om, waar dit nodig is, de professionele zielzor ger, dus de priester, in te schakelen. Over en weer hebben priester en maatschappelijk werker veel van el kaar te leren. Zij moeten daarom be reid zijn met elkaar een team te vormen. Tot slot wees spr., dat er verband is tussen maatschappelijk werk en geestelijke volksgezondheid, al vallen deze niet samen. Ook de zorg voor de geestelijke volksgezondheid is for meel geen zielzorg, maar zo ooit, dan is hier de relatie van de mens tot God aan de orde. Met hartelijke dankwoorden tot de organiserende afdeling, die van Bre da, sloot de voorzitter dr. Van Eeck het congres. 15 Augustus viert broeder Celestinus van de R.K. Ambachtsschool „De Hei bloem" te Heythuysen L., zijn vijftigja rig kloosterfeest en tevens zijn gouden jubileum als leraarsmid. Gedurende al die jaren heeft hij de geheimen van het smidsvak weten bij te brengen aan ze ker ongeveer 1000 jonge smeden. Er worden plannen „gesmeed" voor ieders aanwezigheid op het feest. Géén ipders aanwezigheid op het feest. Géén cadeaux ,maar persoonlijke aanwezig heid van al zijn oud-leerlingen, is zijn wens. Zij worden daarom verzocht, zich al len zo spoedig mogelijk te melden bij het daartoe gevormd Comité Archipel straat 43, Haarlem. (Opgegeven door Van der Graaf Co. N.V. Amsterdam) Het totaal aantal faillissementen uitge sproken in de Maand Mei 1955 bedraagt 86 (100), te verdelen als volgt: In de provincie Noord-Holland (ecxlusief Amsterdam 8 (14), Amsterdam 11 (14), Zuid-Holland (exclusief Den Haag en Hot- tredam) 6 (5), Den Haag 6 (5), Rotterdam 11 (7), Utrecht 7 (6), Gelderland 6 (8). Noord-Brabant 6 (18), Limburg 5 (13), Zee land 1 (2), Friesland 1 (4), Groningen 4 (1), Drente 3 (0), Overijssel 11 (3). Het totaal uitgesproken aantal faillisse menten van 1 Januari 1955 t/m 31 Mei 1955 bedraagt 191 (575). Tussen geplaatste cijfers hebben be trekking op dezelfde periode van 1954 (Van onze handbalmedewerker) De officiële sluiting van het hand balseizoen is voor de handbalbeoefe naren een troosteloze dag geworden. Voor zover de wedstrijden niet afge last moesten worden, werd er ge speeld onder een gestadige regenval, begeleid door een koude wind, die het spelen beslist niet tot een aange name ontspanning maakt. Onder de gegeven omstandigheden kon men over de wedstrijden geen hoge ver wachtingen koesteren. Bij de dames deelde Odos de punten met Ado, 11. Tybb zegevierde in de Spaarnestad met 72 over Ambon. Vido slaagde er niet in zich van de onderste plaats los te werken. Na vorige week van Wilskracht Sport met 32 te hebben verloren, moesten de Purmerendse da mes afgelopen Zondag opnieuw, met dezelfde cijfers, de meerderheid in de Wilskrachtenaren erkennen. De ontmoeting tussen Odos en Ado, die alleen maar een statistische waar de had en geen invloed meer kon hebben op de beslissende plaatsen, is in een gelijk spel 11 geëindigd. De omstandigheden lieten niet veel goed spel toe. De gladde bal veroorzaakte ingewikkelde situaties, die veelal glijdende door de speelsters opgelost werden. Odos was iets meer in de aanval, maar ondanks deze kleine meerderheid tekende Ado het eerste doelpunt aan: 0—1. Na de doelwisse- ling slaagde ook Odos er in de Ver dediging te passeren en te scoren: 11. Met het verstrijken van de tijd ver dween tevens de animo en waren bei de elftallen tenslotte blij, dat de scheidsrechter het einde aankondigde. Het is Vido niet mogen gelukken revanche te nemen op Wilskracht Sport van de vorige week geleden nederlaag. Ondanks ijverig werk en goed samenspel viel het Vido niet mee gevaarlijk tot de cirkel door te dringen. De gasten waren met hun doelworpen wat gelukkiger en kon den daardoor een voorsprong nemen, 01. De zes man-aanval van Vido had tenslotte toch succes, 11. Nog voor de rust was het Wilskracht, dat op nieuw reden tot juichen had. Toen de doelverdedigster van Wilskracht we gens een blessure vervangen moest worden, schenen de kansen voor Vido gunstiger. Een onverwachtse uitval leverde een derde goal voor de gasten op, waarna men zich in de verdediging terugtrok. De aanhouden de aanvallen, die Vido daarna op touw zette, vonden geen genade, zodat twee minuten voor tijd de stand op 23 gebracht kon worden. Tijd voor de gelijkmaker bleef daarna niet meer over. Tybb heeft het tegen Ambon niet moeilijk gehad. Beide elftallen kwa men onvolledig uit, wat vooral bij de Amsterdamse dames een handicap bleek te zijn. Pas in de tweede helft was Ambon iets ingespeeld, maar toen had Tybb reeds een 30-voorsprong genomen. Daarbij draaiden ook de gastvrouwen beter zonder echter tot groots spel te komen. 'De Haarlemse dames wonnen onbedreigd met 72. De stand is: AOG 16 15 0 1 30 101—24 TYBB 15 13 0 2 26 47—26 Ado 15 8 3 4 19 62—30 Odos 14 8 1 5 17 41—41 DCG 14 8 0 6 16 55—45 Wilskr. sp. 10 4 0 6 8 35—44 Leonidas 14 3 2 9 8 32—58 Ambon 16 3 1 12 7 36—37 Or. Wit 13 2 2 9 6 30—55 Vido 11 1 1 9 3 26—51 Advertentie door CARRUGAN. het Zweedse melkdieel CARRUGAN Is niet een soort vermagerlnpsmlddel, maar een gezond, ver. frissend dieet uit Zweden, dat op> natuurlijke wijze, zonder onaangename met ponden vermindert. rrissena uico u.i tweaen, aat op natuurlijke wiiz« gevolgen vanaf de eerste dieet-dag Uw extra-gewient £XAto^$^A^Vurp°L(,<,n9.Normale verpakking f 4,80. Vraag de leerzame CARRUGAN-brochure bij Uw apoth. of drog., of bij HACO N.V., Maastricht. ZWEEDSE K-DIEET De Franse president René Coty heeft de 50ste jaarvergadering van het Inter nationaal Olympisch Comité geopend, welke tot taak heeft de plaats voor de Olympische Spelen I960 aan te wijzen. Coty verklaarde het congres voor ge opend, nadat de voorzitter van het I.O.C., de Amerikaan Avery Brundage, een hartstochtelijk pleidooi had gehou den om te verhinderen dat de spelen door individuele personen, organisaties of .naties gebruikt zouden worden voor „bybedoelingen". Met een groep strakkijkende Russi sche gedelegeerden tegenover zich zit tend, voegde Brundage hier aan toe: „In een wereld die in een titanenstrijd tus sen verschillende politieke systemen gewikkeld is, is het geen eenvoudige zaak op een afstand te blijvenWe kunnen slechts vertrouwen op de steun van hen die geloven aan de principes van eerlijk spel en sportiviteit, die in de amateur code belichaamd zijn." De openingsziting werd gehouden in de grote zaal van de Sorbonne, waar de moderne Olympische beweging zestig jaar geleden geboren is. (Van onze cricketmedewerker) Een vol uur vóór het verstrijken van de speeltijd op de vierde dag in de eerste testmatch tussen Engeland en Zuid- Afrika te Nottingham en met nog een volle speeldag ter beschikking, had En geland deze match met innings en 5 runs gewonnen. Frank Tyson, Engelands fastbowler, die in de testmatches gedurende de M.C.C.-tour reeds zulke fabelachtige sucessen behaald had, bleek ook van daag veel te snel voor deze Zuid-Afri kanen, die bovendien op een opdrogend wicket, na hevige regen op Zondag j.l„ hadden te batten. Tyson bowlde in totaal 21. 3 overs, waarvan 6 maidens en nam 6 wickets voor slechts 28 runs. Zijn laat ste 7 over leverden hem 5 wickets op ten koste van slechts 5 runs. Dergelijk fastbowlen was sinds de dagen van Ha rold Larwood niet meer op Trent Bridge gezien. Van 46 voor nul runs, op Zaterdag avond j.l., scoorde het openingspaar McGlew en Goddard tot aan de lunch 10 runs zonder wicketverlies, doch tus sen lunch- en theetijd sloeg Tyson toe, mede door de hulp van Trevor Bailey, die het wicket van McGlew voor 51 runs wist te veroveren. Goddard ging door een goede aangooi van Statham run out (via de schoen van Wardle!) en met de theepauze stond Zufd-Afrika al met de rug tegen de muur. De stand luidde toen: 132 voor 5, nog 21 runs van een inningsnederlaag verwijderd. Daar na kwamen Tyson's overs, die verwoes ting in de gelederen van de „Spring- bokken" aanrichtten en het einde kwam op een totaal van 148. Goddard scoorde 32, McLean 16, daarna waren de extra's met 18 topscorer. AI was het wicket in het nadeel van de Zuid-Afrikanen, bijeen was het een „poor" batting show. De eindscores luid den: Engeland: le innings: 334. Zuid-Afrika: le innings: 181; 2e innings: 148. Donderdag 23 Juni a.s. begint de tweede testmatch op Lord's. De Belg Sorgeloos heeft de derde etappe van de Ronde van Zwitserland, van Delemont naar Genève (234 km) gewonnen In 6 uur 54 min. 41 sec. HU heeft ook de leiding in het algemeen klassement. De Zwitsers Kamber en Croci Torti deden nabij Saignelegier (33 km) een geslaagde ontsnappingspoging en ver schaften zich al spoedig een behoorlijke voorsprong. Op de top van de Vue des Alpes, de eerste col in deze etappe, welke voor de grote bergprijs meetel de, passeerde Croci Torti als eerste, met 15 sec. voorsprong op Kamber en 2 min, ngrijkste hij voo nieuws uit de plaat' voor de vuist weg in het De radio-omroep van de nieuwsberichten om één Mikailian, het belan. uur pracht in ruimer kring de zekerheid, dat er een selijke pers dat ernstig misdrijf was gepleegd. Uit tienduizenden Duits vertaalde in beknopte Vorm" voorla-f Onk'nn nmrneno m0nden klank de onbewogen stem van de deze Maandagavond geschiedde dit, en het eerste umroeper: bericht, waarop de ogen van de ionse man violen w °prfen0m halfnegen werd bij de opening bij het openen van de krant, was uiteraard het alle van het filiaal van de Continentale Bank Associatie aandacht opeisende verslag over de inbraak bii de op het Frederiksplein ontdekt, dat in de loop van Continentale. moraaK bij de Zaterdagnacht inbrekers de kantoorruimte zijn bin- „Hier is", zei hij, terwijl hij een vragende blik /Ia honv /I a a 1j Het was kwart over vieren, toen Mikailian met dezelfde behoedzaamheid in zijn huis terugkeerde. Thans zette hij de motor eerst af nadat de Rolls Royce op haar plaats in de garage was beland. Tuin hek en buitendeuren werden geruisloos gesloten. Nadat hij, in het donker naast de wagen staande, enige minuten scherp had geluisterd, knikte hij voldaan. De kans, dat iemand ook maar iets van zijn nengedrongen en erin zijn geslaagd de kluis te openen. De bank, die met het oog op het naderende einde van het kwartaal over een uitzonderlijk grote hoeveelheid kasgeld beschikte, taxeert voor lopig het bedrag, dat de rovers in handen moet zijn gevallen, op ongeveer twee millioen gulden in contanten. De afdeling Centrale Recherche van het hoofdbureau der Amsterdamse politie ving onmid dellijk na de ontdekking het onderzoek ter plaatse aan. De buitenlandse zenders zorgden voor verdere verbreiding van overeenkomstige mededelingen; ook op de heer des huizes wierp om te zien of deze blijk van belangstelling zou geven, „een lang bericht over die bankroof „We doen geen zaken met hen", merkte Mikailian zonder veel Interesse op. „Bepaal je maar tot het voornaamste". De geroutineerde secretaris keek vluchtig de dicht bedrukte kolommen in en deed hier en daar een keuze. Hij begon; „Toen de procuratiehouder, de heer Kolenbrander, zoals gebruikelijk het nachtslot van de straatdeur zeer ontsteld te bemerken, druk van zijn hand de voor escapade zou hebben bemerkt, was te verwaarlozen, veroreiding van overeenkomstige mededelingen; ook wilde openen, was hij Klaarblijkelijk had hij de in het telegram uit Parijs de. Franse omroep van de Zwitserse radio. In .de dat zelfs bij een lichte va„ 11H„U uc voor bedoelde bestelling in ontvangst genomen; uit het huiskamer van een kleine villa, die uitzag op het het oog normaal gesloten deur week. Zij stond open! donkere binnenste van de ruime auto kwamen althans meer van Lugano, beluisterden twee nog jonge „Het was mij", aldus vertelde de heer Kolenbrander een aantal leren koffers en metalen dozen te voor- mE?noen, die juist 's morgens van een uitstapje van onze speciale verslaggever, „of de grond onder mijn schijn, die de heer des huizes, op zijn kousen lopende, enkeie dagen waren teruggekeerd, met belangstelling voeten wegzonk!" nieuws over de bankroof. De oudste wierp eigenhandig naar zijn werkkamer droeg en opborg in een diepe kluis, die alleen door hem zelf kon worden geopend. Eerst daarna dronk hij in één teug het nog wachtende glas cognac leeg en legde hij zich weer ter ruste. II. In de loop van de vroege Maandagmorgen ver spreidde zich in kantoren en handelszaken van de Amsterdamse binnenstad als een lopend vuurtje een sensationeel bericht. Jongste bedienden en loopjon gens, die van het postkantoor terugkwamen of een andere boodschap hadden bezorgd, rondbrengers, die de volle melkflessen voor het personeel kwamen afleveren, portiers, die een ogenblik in het stralende zonnetje buiten er hun gemak van hadden genomen en een praatje hadden gemaakt met een voorbij ganger, zij allen waren vol van de geruchten en ieder hielp, al naar zijn persoonlijke aanleg, er toe mee het gebeurde aan te dikken. „Ze hebben ingebroken bij de Continentale Bank op het FrederikspleinTien millioen hebben ze gestolen..,. De nachtwaker is vermoord!" een blik op zijn polshorloge. „Het wordt tijd, dat ik terugga naar de kliniek van Monti", zei hij glimlachend in het Frans tot zijn metgezel. „Houd je van het verdere nieuws op de hoogte, Eugène. Mocht er iets bijzonders zijn, dan laat je het mij wel dadelijk weten!" Onder opvallende koppen wijdden de Nederlandse avondbladen een groot deel van hun frontpagina's aan de thans op aller lippen zijnde inbraak. De redactehren-binnenland, dankbaar het publiek iets te kunnen voorzetten dat door iedere lezer gretig zou worden verslonden, spaarden geen moeite om de kopij zo smakelijk mogelijk in te kleden en haar te verlevendigen met die kleine persoonlijke touches, die hier een glimlach, daar een meewarig hoofd schudden te voorschijn roepen, maar er steeds op gericht zijn de abonné's in hun persoonlijke ge voelens te treffen en hen als het ware van nabij te laten meeleven in de schokkende gebeurtenissen. Het was de gewoonte, dat de secretaris na afloop van het avondeten, de in een gemakkelijke stoel, onder het genot van een goede sigaar luisterende „Bespaar mij de ontroering van die meneer", zei Mikailian bits. „Hoewel het te vroeg dag is om hierover veel te publiceren, kunnen wij toch mededelen, dat de experts van de criminele recherche voor een raadsel staan met betrekking tot de wijze, waarop de in brekers zich toegang hebben verschaft tot de bank. De kantoren van het filiaal bevinden zich in het benedengedeelte van het hotel Metropole, een gebouw van acht verdiepingen, waarvan de beide onderste grotendeels aan verschillende handelsondernemingen zijn verhuurd. De lokaliteiten van de bank bestaan gelijkvloers uit de hal met de daarin uitkomende loketten van de kassiers en de daarachter gelegen afdeling boekhouding; op de eerste verdieping zijn vier vertrekken in gebruik, namelijk de kamers van de agent, de procuratiehouder en de accountant, en een grote ruimte voor de correspondenten. De kelder ruimte bevat een wachtkamer voor gebruikers van safe-loketten, de kluis, de toiletten van het personeel en enige dienstruimten. (Wordt vervolgd) 50 sec. op Serra, die gevolgd werd door Schellenberg, Boni, Kübler, Salvatio, van Cauter en Koblet. Tijdens de af daling, nabij Neuchatel en langs het meer van Neuchatel groeide de voor sprong van de koplopers steeds meer. Bij de ravitaillering te Yverdon (119 km) bedroeg deze 7 min. 15 sec. op het peleton. Op de 1184 meter hoge col van Mol- lendruz (163 km) was de volgorde aldus: 1. Croci Torti, 2. Kamber, 3. Buchaille (op 5 min. 40 sec.), 4. Schellenberg, 5. Hollenstein, 6. Kübler, 7. Boni, 8. Cle rici, 9. Koblet, 10. Gelabert. Tijdens de afdaling kwam Kamber ten val. Croci Torti kon zich niet alleen aan de kop handhaven en werd op weg naar Genève achterhaald. Sorgeloos, Graf en Hollenstein namen hun kans waar om een honderdtal meters voor sprong te nemen. Sorgeloos zegevierde in de sprint en reed zich meteen in de leiderstrui. De uitslag van de dered etappe luid de: 1. Sorgeloos (B.) 6.54.41; 2. Graf (Zwlts.) z.t.; 3. Hollenstein (Zwits.) 6.54.47; 4. Kübler (Zwits.) 6.54.66; 5. Brun (Zwits.); 6. Strehler (Zwits.); 7. Ockers (B.); 8. Ernzer (Lux.); 9. Koblet (Zwits.); 10. Freivogel (Zwits.); 13. W. van Est (Ned.), allen in dezelfde tijd als Kübler; 15de ex aequo een groep met Nolten en Hinsen (Ned.); 63ste Haan (Ned.) 7.07.19; 65ste Van Dongen (Ned.) 7.18.03. Het algemeen klassement luidt: 1. Sorgeloos (B.) 18 uur 37 min. 52 sec.; 2. Schaer (Zw.) 18.38.05; 3. Koblet (Zw.) 18.38.07; 4. Hollenstein (Zw.) 18.38.28; 5. ex aequo, een groep renners onder wie Kübler (Zw.), Ockers (B.), Van Est (Ned.) en Nolten (Ned.). Advertentie Op de tweede dag van het internatio nale waterpolotournooi te Moskou heeft de ploeg van Roemenië met 42 van Egypte gewonnen. Hongarije versloeg Italië met 5—2.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7