Amerikaanse en Britse diplomaten als waarnemers bij zaak Jungschlager Staking; bij Engelse spoorwegen opgeheven Argentinië's Führer Ontploffing in Groothandelsgebouw is Atomen voor vrede Mgr. Tato door de regering Perón „uit functie ontzet" Hetzelfde is geschied met de kanunnik Mgr. Novoa Bloemen in Genzano Gevaarlijke traditie Vuurwerk doodt bruidegom Dodenherdenking in Le Mans Het weer Amerikaanse advoeaat De Vries als verdediger aangezocht Nog 16 kinderen in ziekenhuis Per vergissing Koud avontuur Galg tussen vlaggen WOENSDAG 15 JUNI 1955 79ste JAARGANG No. 26320 NA HET NEDERLANDSE WITBOEK Pravda twijfelt aan goede wil der JAS. iSARIEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 I Falcon Gabard. Jassen 89.50 Autobusramp Osnabrück Binnen 48 uur weer normale treinenloop Belgische kanker specialist overleden Amerikaanse hulp voor bouw van kernreactors in Nederland HONDERD JAAR URSIiLINEN Vragen over uitzending naar Nieuw-Guinea „EVIPAN" UIT LEER VERTROKKEN Uil-*3 f i BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. I7muiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. 7. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERrtNIIEIARIth 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI7S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze Londense correspondent) Vanmorgen - omstreeks half twaalf werden velen in het Groothandelsge bouw te Rotterdam opgeschrikt door een oorverdovende knal. In een wapen- I handel, gevestigd op de derde verdie- j ping bleek zich een ontploffing te heb- j ben voorgedaan. De ruiten op deze etage werden uit hun sponningen ge- drukt en kwamen kletterend op straat 1 terecht, en verder sneuvelden vele an- dere ruiten van de eerste tot en met de zesde verdieping. Gelukkig ontstond er geen brand. De brandweer, die onmiddellijk ter plaatse was, kon al spoedig inrukken. Een ma gazijnbediende is door de ontploffing, die waarschijnlijk heeft plaats gehad in opgeslagen ammunitie, nogal ernstig ge- i wond. Een juist passerende priester verleende de jongeman, die verder door de GGD behandeld werd, geestelijke bij stand. Enige vrouwelijke employé's heb ben wat schrammetjes bekomen van de scherven glas, die in het rond vlogen. Bij de wapenhandel is nogal wat ont zet. De glasschade is vrij aanzienlijk. Wat de oorzaak#s van de ontploffing is nog niet bekend. De oude Oostenrijkse gewoonte om. de bruid op de dag van haar huwelijk te wekken door vuurwerk te ontste ken b ijhet raam van haar slaapkamer, heeft gisteren de dood tengevolge ge had van de bruidegom en de verwon ding van twee broers van de bruid. Het ongeval had plaats te Krumbach- Ambt bij Wenen, waar de 26-jarige bruidegom Johann Trimmel door een ontploffend stuk vuurwerk onmiddel lijk werd gedood. De 22- en 25-jarige broers van de bruid, die in de nabijheid stonden toe te zien, kregen verwondingen. Dinsdagmorgen is in de kathedraal van Le Mans door kanunnik le Lievre een plechtige H. Mis opgedragen voor de slachtoffers van de ramp tijdens de 24 uurs wedstrijd. Hierbij waren kar dinaal Grente, aartsbisschop van Le Mans, mgr. Paolo Marella, apostolisch nuntius, generaal Corniglion-Molinier, minister van Openbare Werken en vele officiële persoonlijkheden aanwezig. Boodschappen werden voorgelezen van Paus Pius XII en van kardinaal Grente, waarna de apostolische nuntius de Ab- soute verrichte. De menigte begaf zich vervolgens naar de Place du Chateau, waar o.m. door de minister van Openbare Werken toespra ken werden gehouden. De Argentijnse regering heeft twee hoge „R.K. geestelijken" uit hun functie gezet. Het zijn Mgr. Manuel Tato, hulp bisschop en vicaris-generaal van Bue nos Aires, en Mgr. Ramon Novoa, ka nunnik. Zjj worden verantwoordelijk ge steld voor de recente ongeregeldheden in Buenos Aires. Hun wordt verweten, dat zij de katholieken hebben aange zet openbare en particuliere eigendom men te beschadigen, dat zij processies hebben georganiseerd in strijd met het verbod van de regering en de lands- vlag hebben onteerd. Na de incidenten die zich te Buenos Aires hebben voorgedaan heeft de gou verneur van de gelijknamige provincie de gemeente onder toezicht van de provinciale autoriteiten geplaatst De ra dicale (oppositie) partij heeft de meer derheid in de gemeenteraad. Voor het congresgebouw van de Ar gentijnse hoofdstad is gisteren door het algemeen vakverbond een massa-bijeen komst van arbeiders georganis -erd, die hun solidariteit met de regering Peron tegen de Kerk betuigden. Temid-1 den van een zee van vaandels en vlag gen bevond zich een galg, waaraan een pop in kardinaalskleding hing. President Peron, die zich met spoed van zijn buitenverblijf naar de ver gaderplaats had begeven, werd met luide toejuichingen begroet. In een toespraak zei Perón onder meer: „Niemand is verachtelijker dan hij, die twee vlaggen dient. Landen hebben sinds onheuglijke tijden slechts een vlag bezeten. Arbeiders eren hun land en zichzelf, wanneer zij er voor zorgen dat hun vlag geëerbiedigd wordt". Na de betogers te hebben verzocht hun geduld te bewaren, besloot het Argentijnse staatshoofd met de woor den: „U geeft de wereld een voorbeeld van verstandig en beleidvol optreden". Het aartsbisdom van Buenos Aires heeft een verklaring uitgegeven, waar in wordt ontkend, dat katholieken Za terdagavond j.l. bij betogingen een Ar gentijnse vlag hebben verbrand. 1 Het Sovjet-Russische partijblad „Prav da" schrijft in een hoofdartikel, dal Amerikaanse leiders spreken over ze kere onderwerpen van bespreking op de aanstaande topconferentie der Grote Vier, met de kennelijke bedoeling de onderhandelingen te doen mislukken. Een en ander wijst er volgens het blad duidelijk op, dat bepaalde Amerikaanse kringen een vermindering der interna tionale spanning, welke begon dank zij Sovjet-Russische inspanning, niet wen sen en dat zij evenmin wensen, dat de conferentie doeltreffend werkt. Advertentie (Tot Donderdagavond) Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht iets kouder. Morgenmiddag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Langs de Waddenkunst aanvanke lijk nog vrij krachtige, overigens matige tot zwakke naar Noordelijke richtingen draaiende wind. Zon: 4.21-21.04. Maan: 1.23-16.45. De Belgische kankerdeskundige dr. Casman uit Antwerpen is Maandag aan de gevolgen van bijensteken overleden. De 68-jarige specialist was in zijn vrije tijd een hartstochtelijk en be kwaam imker. Bij de verzorging van zijn korven Zondag j.l. moet hij even wel de woede van de bijen hebben op gewekt, want deze vielen hem plotse ling in dichte zwermen aan en staken hem hevig. Geneeskundige hulp bleek niet meer te mogen baten. Dr. Casman was een der eerste Belgische geneeshe ren, die radium-bestraling toepasten bij de bestraling van kanker. De regeringen van de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië hebben bij In donesië aangedrongen op een eerlijke berechting van de Nederlanders, die thans in Indonesië gevangen worden ge houden. Vertegenwoordigers van de Amerikaanse en Britse ambassades in Djakarta zullen morgen, als het proccs- Jungschlager wordt hervat, aanwezig zijn om de gang van zaken in de rechts zaal gade te slaan. Deze laatste stap is het gevolg van besprekingen, die de Nederlandse ambassadeur in Washing ton, dr. Van Royen, gisteren heeft ge voerd met de Amerikaanse onder-minis ter van buitenlandse zaken, Herbert Hoover. Dr. Van Royen, die bij deze gelegenheid het Witboek over de Neder landse arrestanten in Indonesië over handigde, sprak de hoop uit, dat de Amerikaanse regering waarnemers zal afvaardigen naar alle processen, die te gen de 23 Nederlandse arrestanten ge voerd zullen worden. Een vriendschap pelijk verzoek om de Nederlanders een eerlijke berechting te gunnen zou aan Indonesië ook zjjn gedaan door Pakistan, Ceylon en enkele andere Aziatische mogendheden op de conferentie van Bandung. Ook de regeringen van Indic en Burma zouden zich in die zin hebben uitgelaten. Uit welingelichte kringen te Washing ton wordt verder vernomen, dat de Nederlandse regering de advocaat Henry P. de Vries, een advocaat be horend tot het kantoor Sullivan en Cromwell, te New-York, waar de hui dige minister vr.i buitenlandse zaken Foster Dulles eens deel van uitmaakte, zou hebben aangezocht om te assisteren bij de verdediging van de gevangen Nederlanders, die 1hans te Djakarta terecht staan. De Vries werd in Wil lemstad oo Cüracso geboren en werd in 1935 Amerikaans staatsburger. Hij is lid van de commissie van de Unesco voor vergelijkende rechtswetenschappen en lid van de raad van buitenlandse betrekkingen. De Vries heeft voorts een aantal boeken gepubliceerd, waaronder werken over Europese wetssystemen. Vernomen wordt dat mr. de Vries het verzoek van de Nederlandse regering in beraad heeft gehouden en het wórdt tevens voor mogelijk ge houden dat behalve de heer De Vries nog enige Amerikaanse advocaten werden benaderd. Vandaag komt het Indonesische ka binet in Djakarta bijeen en het wordt zeer waarschijnlijk geacht, dat dan ook het Nederlandse Witboek ter spra ke zal komen. Het Indonesische minis terie van buitenlandse zaken bereidt op het ogenblik een antwoord op de Nederlandse beschuldigingen voor. Het in de Engelse taal verschijnende blad „Indonesian Observer" schenkt in een hoofdartikel aandacht aan het plan van Westerling om naar Indonesië te komen en aan het Nederlandse Wit boek, welke twee elementen het blad samenvat onder de term „provocaties". Voortzetting van deze provocaties, al dus dit blad, zou kunnen leiden tot ge welddaden tegen Nederlanders, die in Indonesië wonen. Dini Marsman, een van de als zwaar gewond opgegeven slachtoffers van het autobusongeval in Osnabrück is Dins dag uit het ziekenhuis aldaar ontslagen. Hierdoor is het aantal kinderen, dat nog in het ziekenhuis te Osnabrück ver blijft tot 16 gedaaldv In de toestand, van een van de zes jeugdige personen, die aanvankelijk in levensgevaar verkeer den, is in zoverre verbetering ingetre den, dat het levensgevaar is geweken. Thans is van vijf slachtoffers het le vensgevaar nog aanwezig, terwijl de toe stand van de elf anderen nog ernstig is. De begrafenis van de twee omgeko men kinderen is bepaald op Vrijdag. LONDEN, hedenmorgen Gisteravond om zes uur werden de bij de Britse spoorwegstaking betrok ken partijen het eens over een formule voor het beëindigen van het conflict. Sir Walter Monckton, minister van ar beid, begaf zich aanstonds naar het Lagerhuis om het einde van het ar beidsconflict aan te kondigen. De lei ders van de Bond van Locomotiefper- soneel begonnen aanstonds met het ver zenden van telegrammen aan plaatse lijke afdelingen om aan te kondigen, dat de machinisten en stokers de ar beid konden hervatten. Men verwacht, dat de treinenloop binnen 48 uur vol ledig zal zijn hervat. Tn de Britse hoofdstad hebben zo wel de politie als de automobilisten één belangrijke les geleerd, namelijk, dat verkeerspolitie veel doeltreffen der werkt dan verkeerslichten. Op talrijke plaatsen had men de lichten uitgeschakeld in de hoop de gemid delde verkeerssnelheid op te voeren. Het was een groot succes. Doch voor lopig beschikt Londen niet over vol doende politiepersoneel om verkeers lichten blijvend te vervangen, zelfs indien dit financieel verantwoord e 57-jarige Harold Millard I I heeft dezer dagen per ver- gissing en zonder 't te voelen zijn eigen rechtervoet geamputeerd, zo heeft een geneesheer van het „Royal Hospital" in Wolverhamp ton (Eng.) meegedeeld. De dokter zei, dat Millard, wiens gebroken rechterbeen in het gips zat, eenpijnlijke druk van het gipsverband wilde verminderen door met een metaalzaag een stuk van het verband tpeg te zagen. Hij zaagde echter zijn hele voet even boven de enkel af, zonder er iets van te merken. Volgens de arts was het been van Millard blijkbaar door het gipsverband volkomen gevoelloos geworden. Millard's zuster Lydia was de eerste, die merkte wat haar broer gedaan had. "ij waarschuwde on middellijk het ziekenhuis, waar men kort daarna een spoedoperatie bij Millard uitvoerde. Lydia vertelde, dat haar broer geen moment bewusteloos was ge weest. Wel was hem in het zie kenhuis een bloedtransfusie toege diend, maar volgens Lydia was Millard opgewekt en wilde hij zo snel mogelijk weer aan het werk gaan. De kerkvervolging in Argentinië vertoont opmerkelijk veel over eenkomst met die welke een twintigtal jaren geleden in Duitsland ontketend werd. De parallel is aller minst toevallig, want Perón is altijd een bewonderaar van Hitier geweest, en na de oorlog zijn vele Duitse Nazi's naar Argentinië gevlucht, waar zij in verscheidene gevallen als adviseurs van de regering werden aangesteld. Paus Pius XI volgde in 1937 „Mit brennender Sorge" de ontwikkeling in het natio- naal-socialistisch geregeerde Duitsland. Zijn opvolger, Pius XII, zal ongetwij feld met even grote ongerustheid de berichten vernemen over de huidige Argentijnse activiteiten tegen de Kerk. Evenals aanvankelijk in de dertiger jaren Hitier, beweerde Perón nog in November van het vorig jaar dat zijn maatregelen niet tegen de Kerk als zo danig waren gericht, maar slechts tegen die katholieken die zijn regiem om ver trachten te werpen. Maar intussen werden er door de Perónistische partij in Buenos Aires affiches aangeplakt met opschriften als: „Dient het vader land door een pastoor te doden": „Wan neer gij een pastoor doodt, doodt gij een hond". En vooral de leiders van de Perónistische partij voeren een felle antielericale en antipapistische cam pagne, terwijl zij zelfs aansturen op de vervanging van het katholicisme door een nieuwe eredienst: de cultus van het Perónisme. Heeft immers niet de secretaris-generaal van deze partij het vorig jaar verklaard: Wij zijn vrien den van God, omdat wij vrienden zijn van Perón, die door God is geschapen om Zijn leer in de wereld toe te passen en uit te voeren. De kerkvervolging gaat aldus gepaard met een vorm van afgoderij. Perón heeft aanvankelijk met de steun van zijn in 1952 overleden echt genote, Evita, alles in het werk ge steld om de arbeiders los descami- sados, de hemdlozen voor zijn be weging te winnen. Maar meer en meer tracht hij nu vooral de jeugd in de geest van de nieuwe leer te doen op groeien. Naar het voorbeeld van Hitier wil hij reeds de kinderen met het Pe rónisme vertrouwd maken. Dac dit op het ogenblik het grote doel is van de Argentijnse bewindvoerders is kort ge leden nog uitdrukkelijk verklaard door de leider van de oppositie in de Ar gentijnse Nationale Vergadering, de moedige Yadarola. Voormalige nazi's schijnen de Perónistische regering voor deze op de ,,eug„ gerichte actie waar devolle adviezen te geven. Perón zelf heeft eens verklaard: „De beste leerschool is het leven, en hoe eerder een jongen of meisje zich aan het ouderlijk gezag onttrekt, hoe beter het is". Uitgaande an dit principe worden er op het ogenblik op de Argentijnse scholen door officiële Perónistische voorlichtsters cursussen gegeven ter verbreiding van de zedenleer van Perón en de zijnen. Een moraal die doet den ken aan die welke onder de Hitlerju- gend opgeld deed. En om de wat oude re jeugd in zijn macht te krijgen heeft de Argentijnse dictator een landelijke organisatie opgericht waarvan alle leer lingen van middelbare scholen lid moes ten worden, willen zij niet in ernstige moeilijkheden raken. Het is de U.E.S., een gemengde vereniging waarin een verderfelijke mentaliteit heerst. Intus sen worden de bestaande katholieke verenigingen op middelbare scholen langzaam maar zeker met alle moge lijke middelen geliquideerd. Zo wordt ook de nog opgroeiende generatie al van jongs af aan vergiftigd en met de „Perónistische levenshygiëne' gecon fronteerd. Overigens heeft Perón ook door an dere maatregelen, als bijvoorbeeld de instelling van een processieverbod en de afschaffing van bepaalde algemeen erkende christelijke feestdagen, de Ar gentijnse oprechte katholieken tegen zich in het harnas gejaagd. Maar in zijn op de jeugd gerichte activiteiten cul mineert zijn verfoeilijke leer. In de Argentijnse hoofdstad hebben zich vooral sinds Zaterdag enige heftige botsingen voorgedaan tussen vurige ge lovigen, onder wie leden van de Kath. Actie, en fanatieke Peronisten. Kenne lijk heeft men van Perónistische zijde incidenten uitgelokt, om een aanleiding te hebben nog krachtiger tegen de Kerk op te treden. Met bijzonder veel ophef heeft de regering bekend gemaakt dat katholieke demonstranten een Argen tijnse vlag verbrand zouden hebben. De secretaris van het aartsbisdom Buenos Aires heeft echter officieel verklaard dat deze beschuldiging volkomen vals is. De autoriteiten hebben het verhaal dus verzonnen om hun stelling dat de katholieke betogers zich tegen de staat en de natie keerden te ondersteunen. In hun haat tegen de kerkelijke gezag dragers en de hun toevertrouwde gelo vigen deinzen de Perónisten voor geen enkel middel terug dat hun dienstig lijkt voor het bereiken van hun doel: de volledige geestelijke dictatuur van Ar gentinië's Führer Juan Domingo Perón. zou zijn. Twee uur behoeft deze Bristel-helicopter, om de afstand LondenParijs af te leggen. Hij vertrekt en landt in het centrum. De 28-jarige arbeider Manuel Ra mirez ligt op het moment in het ziekenhuis te bekomen van een „ijse- lijk" avontuur, waarbij hij er won derlijk genoeg nog het leven heeft afgebracht. Ramirez, die werkte bij de slach terijen in Chicago, kreeg kortgeleden zijn ontslag. Hij vond geen nieuwe baan en tenslotte had hij nog slechts een dollar over. Hij besloot daarom naar Laredo in Texas terug te keren, waar zijn familie woont. Daar hij echter geen geld voor deze lange reis had, klom hij vorige week Woensdag om vijf uur 's middags in een koelwagen, die volgeladen was met schaapshuiden, om zo als blinde passagier mee te rijden in de vracht- trein, die, voorzover hij wist, naar Texas ging. Terwijl hij nog bezig was zich onder de huiden te verbergen, sloot een spoorwegarbeider de wagen af, waarna de temperatuur al spoedig tot ver onder het vriespunt daalde. Toen vertrok de trein.... maar niet naar Texas. Na talloze malen op zij sporen gerangeerd te zijn, kwam de koelwagen' tenslotte Dinsdagmorgen op het terrein van een leerverwer- kende fabriek in Philadelphia aan. Arbeiders, die de schaapshuiden uit laadden, vonden Ramirez verstijfd onder zijn overjas liggen. Men dacht, dat de man dood was en riep de politie. Twee agenten kwamen en haalden het „lijk" uit de wagon, om het naar een lijkenhuls te brengen. Maar nauwelijks was de dode in de warme buitenlucht gebracht, of hij sloeg zijn ogen op. IJlings werd, hij in een ziekenwagen naar het Episcopale ziekenhuis in Philadel phia vervoerd, waar hem onmiddel lijk water en makkelijk verteerbaar voedsel gegeven werd. Doktoren ver klaarden later, dat hij aan onder voeding en ernstig gebrek aan wa ter leed, maar dat hij verder won derlijk genoeg geheel in orde bleek. Ramirez zal nog enige tijd in het ziekenhuis blijven, waarna hij aan de politie zal worden overgedragen, die zich verder over hem zal ont fermen en hem door zal sturen naar Texas. (U.P.) Vertegenwoordigers van Nederland en de Verenigde Staten hebben Dinsdag te Washington een overeenkomst inzake samenwerking bij het onderzoek naar het vreedzaam gebruik van atoom energie geparafeerd. Hiermee zijn on derhandelingen afgesloten, waarbij aan Nederland werd voorgesteld dee te ne men aan het program van president Eisenhower „Atomen voor vrede". Op grond van het accoord krijgt de Nederlandse regering gegevens voor het ontwerp, de bouw en het gebruik van reactors ten behoeve van weten schappelijke onderzoekingen. Voorts zal de Amerikaanse commissie voor atoomenergie aan Nederland een zoda nige hoeveelheid uranium met ten hoogste twintig procent U-235 „ver pachten" (lease), dat maximaal zes kg U-235 wordt verstrekt. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie zal aan Nederland be halve het genoemde splijtbare materi aal, materialen verkopen en „verpach ten", die niet op de Amerikaanse han delsmarkt te verkrijgen zijn. Voor het ogenblik zullen de V. S. slechts een hoeveelheid zwaar water beschikbaar stellen die nodig is voor een proef reactor. Het accoord laat de weg open voor onderhandelingen over grotere hoeveelheden, nodig voor het opwekken van electriciteit met behulp van kern energie. De Ursulinen van Groot Klooster Nu- santara 29, Djakarta, Indonesië (ex Noordwijk, Batavia), delen mede dat zij op 7 Februari 1956 het honderdjarig bestaan van haar inrichting, alsmede de aankomst der zes eerste Ursulinen op Java hopen te vieren. Het Tweede-Kamerlid Visch (K.V.P.) heeft de" staatssecretaris van Marine een aantal vragen gesteld met betrek king tot de uitzending van de kapitein der marine A. J. van Bork naar Nieuw- Guinea. De heer Visch vraagt o.m. of het hier betreft een normale uitzen ding met betrekking tot de persoon en de tijd van uitzending. Zijn de klach ten van een aantal inwoners van Doorn mede van invloed geweest op de uitzending? Tenslotte vraagt het Kamerlid een zo volledig mogelijke uiteenzetting van deze zaak. De „Evipan" is Dinsdagavond laat uit Leer vertrokken. Het schip heeft volgens de havenpolitie voor dertig dagen brand stof en leeftocht aan'boord. De bestemming zou in eerste aanleg zijn een haven aan de Franse Atlanti sche kust of aan de Middellandse Zee. Van het Duitse persbureau D.P.A. is het merkwaardige bericht afkomstig volgens hetwelk Duitse instanties zou den hebben vastgesteld, dat Wester ling per trein naar Marseille is ver trokken waar hij waarschijnlijk op de Evipan zou wachten. Naar ons bij onderzoek te Marssum (Fr.) Dinsdagmiddag bleek, was de heer Westerling niet thuis en had ook de politie van Marssum het gerucht bereikt, dat hij de gemeente zou heb ben verlaten. Sinds 200 jaar bestaat in Genzano de traditie, om op 12 Juni de stralen te bedekken met prachtige bloemtapijten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1