Getuige a charge verklaart: Sensationele wending in proces Jungschlager Volop zon! ORR Twee Argentijnse prelaten door Perón verbannen Door trein gegrepen ^Opstel over Nederland Ontsnappingspoging strandde toen gloeiende motor het begaf EUTOPIA GEOPEND 5474 Bezwaren tegen „gesloten deuren" Honderdduizend op no. Het weer Aanleiding tot excommunicatie? Verslag aan de Paus Rechter beschuldigd Pastoors in arrest Winter in Utrecht weer begonnen Avontuurlijke expeditie ten einde „Zeeroverij door de Slaat" Weer een ernstig autobusongeluk in W.-Duitsland Eerherstel" Passen ingetrokken Geen commentaar Generaal der rebellen vraagt om bestand In Noord-Vietnam dreigt hongersnood DONDERDAG 16 JUNI 1955 79ste JAARGANG No. 26321 De getuige a charge Fritz Baden heeft vanmorgen in Djakarta tijdens de zestiende zitting van het proces-Jungschlager de bekente nissen die hij vroeger tegenover de politie heeft afgelegd, in het openbaar herroepen. „Ik heb bekend onder druk en bedreiging", zei hij. „Ik ben nooit geranseld of mishandeld, maar men heeft mij ge dreigd, dat men mij aan het leger zou uitleveren en dat het leger my, mijn vrouw en mijn kinderen zou doodschieten, als ik niet bekende. De commissaris van politie in Bandung, de beruchte Enduh, had Baden gezegd, dat hij zou worden opgehangen. Daarop had hij be kend, dat hij lid was van de z.g. Nigo (Nederlands-Indische Guerilla Organisatie) en dat hij in die organisatie verscheidene Nederlandse beschuldigden had ontmoet. Dit alles echter, zo verklaarde Baden nu tijdens een stormachtige zitting, was pure fantasie. Vertegenwoor digers van het Nederlandse Hoge Commissariaat en van de Britse ambassade waren in de rechtszaal getuige van de felle strijd, die de officier van justitie, Sunarjo, en mevrouw Bouman, die tijdelijk de verdediging*van Jungschlager leidt, daarna met elkaar leveiden. Rechter Maengkom greep tenslotte in en verdaagde de zaak-Jung schlager tot 24 Juni. Staatsloterij (Aan zeeT) Waterdichte bromfietskledmg Om leven te redden Diamantindustrie Rijksbemiddelaars beëindigen staking Braziliaans verkeers vliegtuig verongelukt Uitvoerder werd op slag gedood Koningin Juliana complimenteert Amerikaanse jongen De strijd in Vietnam BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IDmuiden: Leeuweriklaam 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERIfcNiltlARlth 48 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor «dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Ik heb bekend onder druk en bedreiging Dat getuige Baden niet is mishai> deld, zou in overeenstemming zijn met de passage in het Nederlandse „Wit boek", waar op pag. 22 wordt gezegd, dat hij, samen met enkele anderen, zo gewillig was in het afleggen van voor anderen bezwarende bekentenissen, dat de Indonesische politie hem, ofschoon hij formeel gedetineerd was, toestond zijn intrek te nemen in de villa „Pa norama" nabij Bandung. Mevrouw Bouman begon op de zit ting van vandaag met bezwaren te uiten tegen het feit, dat de vorige maal, op 10 Juni, de getuigeverhoren bij ge sloten deuren waren gehouden. Zij heeft het voornemen dit voor te leggen aan hogere instanties, omdat dit afwijkt van hetgeen gebruikelijk is. Zij won hier- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiHiiiiiiiiiimHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii In de 527ste Staatsloterij, vierde klasse, zestiende lijst, is vandaag de honderdduizend gevallen op lot num mer 5474. De premie van f 30.000 is gevallen op lot nummer 6488 met een prijs van f 1000. De vier series zijn, wat betreft het lot, waarop de honderdduizend is ge vallen, verkocht in Amsterdam, Utrecht, 's-Gravenhage en Zaandam. Collecteur Prins in Zaandam ver kocht het lot in de Zaanstreek, waarop de honderdduizend is gevallen. Hij ver kocht een half lot in Zaandam, een kwart lot in Krommenie en een kwart lot in Wormerveer. De loten zijn ge kocht door verschillende clubjes van een man of tien. Iiliiiiiiiillllliiliiiiiillllliiiiiiiiiiiimiiilimiiiiiii iiiiiiiiiiiiiii (Van onze weerkundige medewerker) Na enkele dagen met zeer wisselval lig te koud en regenachtig weer, waar noch de landbouwer noch de vacantie- ganger mee gebaat was, doet zich van daag een weersverbetering voor die van langere duur kan zijn. Een krachtig hogedrukgebied ten Noordwesten van Schotland breidt zich langzaam in Oos telijke richting over het Noordzeege bied uit. De wond, die naar het Noor den is gedraaid en later wellich tnaar Noordoost gaat, voert aanvankelijk nog koele lucht aan, maar een langzame stijging van de temperatuur tot om streeks 20 gr. in het Zuiden en tot 15 a 17 gr. C. aan de kust is de komende dagen te verwachten. De zon schijnt volop. Het kan enkele dagen droog blijven. Zonnig weer, maar nog een koele wind, zeewatertemperatuur 1112 gr. C. Komende dagen kans op zonnig en geleidelijk ook iiets warmer zomerweer. Advertentie (Tot Vrijdagmiddag) Droog weer met enkele overdrq vende wolkenvelden. Zwakke tol matige wind tussen Noord en Oost Weinig verandering in temperatuur Zon; 4.21-21.04. Maan: 1.52-18.09 over deskundig advies in. Rechter Maengkom herhaalde, dat het de bedoe ling was Baden vrijuit te doen getui gen. De officier van justitie, Sunarjo, maakte er bezwaar tegen, dat eën ro- gatoire commissie naar Nederland zou gaan, omdat de veiligheid van haar le den niet gegarandeerd is. Hij herinner de aan de aanslag op de Indonesische militaire attaché, majoor Harjon. Hij voegde hieraan toe: „Er zijn in Neder land veel onverantwoordelijke elemen ten". Rechter Maengkom verwierp op zui ver practische gronden ook absoluut het naar Nederland gaan van deze com missie. Hierna werd het verhoor van Baden openbaar voortgezet. Baden gaf toe, dat hij de politie des tijds heeft verteld, dat hij had gezien, dat Nederlanders wapens en ammunitie uit vliegtuigen hadden geworpen voor guerilla-strijdkrachten in West-Java. Hij zei, dat hij de politie ook had medege deeld, dat hij Jungschlager ontmoet had en dat hij hem „een van de hoofdfiguren" van de Nigo had genoemd. Vervolgens trok Baden deze eerder afgelegde getuigenverklaringen In. Hij zei dat hij dat alles had gezegd om zijn leven te redden en om het later op een openbare zitting te kunnen intrekken. Baden beschuldigde de politie er te vens van andere getuigen in de zaak te hebben geslagen. De rechter vroeg hem, waarom zes mannen, die hij leden van de Nigo had genoemd, allen tegenover de politie bekend hadden. „Ze werden geslagen", antwoordde Baden. Baden verklaarde nu, dat hij Jung schlager nooit had ontmoet vóór hij ge arresteerd werd. Hij hield ook vol dat hij de kroongetuige a charge, J. L. To- masoa, nooit had ontmoet. Tomasoa had gezegd dat hij en Baden samen in de Nigo hadden gezeten. De rechter riep Tomasoa op en con fronteerde de mannen met elkaar. Tomo- soa hield nijdig vol, dat Baden's eerder afgelegde getuigenverklaringen aan de politie waar waren. Op één punt tijdens het gesprek tussen de twee getuigen, zei de rechter tegen Tomasoa: „Baden heeft zojuist gezegd dat u snel gereed staat met een revolver". „Ja, dat doe ik en ik zal het zo nodig bewijzen", antwoordde Tomasoa. De aanklager Sunarjo zei, dat Baden beschuldigd zou worden van meineed. De verdedigster, mevrouw Bouman, vroeg dat Tomasoa eveneens van meineed beschuldigd zou worden. Sunarjo weigerde dit met te zeggen dat hij Tomasoa's verklaring geloofde. Het College van Rijksbemiddelaars heeft Woensdagmiddag een beschik king uitgevaardigd, waarin het bepaalt, dat de werktijd in de diamantindustrie in Amsterdam voorlopig wordt gesteld op 42% uur per week. Het bestaande weekloon wordt gehandhaafd, terwijl de tijdlonen, in de practijk kaartlonen of z.g. vastgeldersloon genoemd, even eens gehandhaafd blijven. Afwijking hiervan is slechts mogelijk, indien afzonderlijk toestemming van het Col lege van Rijksbemiddelaars is verkre gen. De gereed zijnde nieuwe arbeids- methoden en daarbij behorende tarie ven moeten onmiddellijk worden inge voerd. Het resultaat van de tussen de werkgevers- en werknemersbonden te voeren besprekingen ten aanzien van de werkzekerheidsstelling en de ouder domsvoorziening dient zo spoedig mo gelijk, doch uiterlijk binnen drie maan den aan het College te worden voorge legd. Met deze beschikking is de sta king in het Diamantbedrijf te Amster dam officieel voor geëindigd verklaard. Een Constellation van de „Panair do Brazil" is volgens berichten, die te Rio de Janeiro ontvangen zijn, nabij Asun cion, de hoofdstad van Paraguay, ver ongelukt. Alle inzittenden zijn volgens deze berichten om het leven gekomen. (Reuter). Lotus, een zevenjarige zeeleeuw van het circus Althoff, dat in Amsterdam zijn tenten heeft opgeslagen, had trek in een Hollandse Nieuwe. Zijn baas, Richard Dekker, belde een taxi. „Een taxi met een dekkleed, want er moet een zeeleeuw mee", vroeg hij aan de taxicentrale. Die bleek niet eens te schrikken, want vijf minuten later stond de wagen voor. Lotus stapte in en liet zich rijden naar de haringkraam vlak voor het Centraal Station. Tot vermaak van honderden voorbijgangers liet hij daar wat zeebanket voor zich klaar maken, hield en passant het verkeer geruime tijd op, door over straat te huppelen naar een politieagent, die het stopbordt bediende, en liet zich vervolgens weer naar het circus rijden. De Argentijnse regering heeft giste ren de beide prelaten, die zij daags tevoren eigenmachtig „uit hun functie had ontzet", uit het land verbannen en in een vliegtuig naar Rome geplaatst. Het zijn mgr. Manuel Tato, hulpbis schop en vicaris-generaal van het aarts bisdom Buenos Aires, en mgr. Ramon Carlos Novoa, kanunnik in hetzelfde aartsbisdom. In Rio de Janeiro, waar het vliegtuig een tussenlanding maak te, hebben de beide prelaten aan jour nalisten een vraaggesprek toegestaan. „Ondanks het feit, dat wij Argentijnen zijn, werden we verbannen zonder do cumenten en wij mochten niets anders meenemen, dan de kleren, die we droe gen", verklaarde mgr. Tato. In Vati caanse kringen verwacht men, dat de beide Argentijnse geestelijken vanavond laat in Rome zullen arriveren. Daar zullen zij hun intrek nemen in het La tijns-Amerikaanse Pauselijke College. Men is in Vaticaanse kringen van oor deel, dat de uit Argentinië gerappor teerde feiten ernstig genoeg zijn om tot de excommunicatie van president Perón te leiden. De Argentijnse politie is gisteren begonnen met het doorzoe ken van het aartsbisschoppelijk paleis te Buenos Aires, verscheidene kerken en woningen van vooraanstaande ka tholieken aldaar. Er zijn papieren in beslag genomen, die betrekking hebben op de werkzaamheden van de „Katho lieke Actie". De regering gaf later bevel alle gebouwen van de „Katholieke Ac tie" te sluiten. Zij heeft tevens openlijk critiek geleverd op een vooraanstaand katholiek, die lid is van het Argentijnse Hooggerechtshof. Volgens ooggetuigen heeft de politie gisteren twaalf monni ken uit de San Francisco-kerk te Buenos Aires gehaald en in overvalwagens weggevoerd. Paus Pius XII wacht vandaag de aan komst van beide priesters af, die het Vaticaan een verslag uit de eerste hand zullen geven. Monseigneur Tato, als bisschop van de Rooms-Katholieke Kerk, wordt beschouwd als een getuige „het geloof waardig". Zij zullen hun getui genis afleggen voor de Heilige Consis toriale Congregatie, welke het hoog ste college in het Vaticaan is betreffen de excommunicatie. De regering Perón heeft Dinsdag een rechter van het Hoge Gerechtshof, dr. Tomas Casares, gecritiseerd. Deze raadsheer, een gelovige Rooms-Katho- liek, bevond zich Zondag in de kathe draal te Buenos Aires tijdens de relle tjes tussen katholieken en Peronisten. Hij heeft sedert 1944 zitting in het hoog ste rechterlijke college en werd enige jaren geleden in zijn am jt gehandhaafd, toen de andere raadsheren werden ver vangen. Volgens een Woensdag gepubliceerd politiecommuniqué heeft dr. Casares Zondag getracht het eerste regiment infanterie te doen aanrukken om de kathedraal te beschermen, omdat vol gens hem de politie niet voldoende waarborgen bood. Verder heeft dr. Casares getracht in te grijpen in de actie van rechter Carlos Gentile, die gelast had, dat allen die zich in het bisschoppelijke gebouw bevonden, voor ondervraging naar het politiebureau moesten worden overgebracht, aldus de verklaring. Drie van de overgebrachte personen hadden een revolver bij zich. Men verwachtte gisteravond te Buenos PERÓN Aires, dat beide huizen van het Argen tijnse parlement de senaat zullen ver zoeken dr. Casares in staat van be schuldiging te stellen. In een kerk te Sarmiento, in de pro vincie Buenos Aires, is een aantal per sonen gearresteerd die, onder leiding van de pastoor, bezig waren „met het drukken van tegen de regering gerichte pamfletten." De pastoor is eveneens ge arresteerd. In een voorstad van Buenos Aires is een pastoor gearresteerd, nadat in zijn kerk een aantal „tegen de regering ge richte" geschriften was aangetroffen. Santiago Luis kardinaal Copello, de 75-jarige aartsbisschop van Buenos Aires, heeft gisteren het Maria-sanato- rium verlaten, waar hij sinds j.l. Maan dag verbleef. De kardinaal, die bij zfjn vertrek uit het sanatorium door twee priesters ge steund werd, had later een onderhoud van 10 minuten met vier andere prela ten en de minister van buitenlandse za ken, Jeronimo Remorino. Na het onderhoud verklaarde de kar dinaal tegenover de pers, dat de katho lieke hiërarchie een officiële uitleg eis te van wat er met de monseigneurs Tato en Novoa gebeurd is. De Braziliaanse Bondsraad heeft met algemene stemmen een door één der afgevaardigden ingediende resolutie aanvaard, waarin solidariteit wordt uitgesproken met „Kerk en volk van Argentinië' en waarin uiting wordt gegeven aan „het leedwezen, waarme de de democratische Amerikanen ken nis hebben genomen van de vervol ging, waaraan zij bloot staan". (Van onze Utrechtse redacteur) In Utrecht is vanmorgen, de kalen der ten spijt, de winter officieel be gonnen. In huizen en kantoren, die aangesloten zijn op het stadsverwar- mingsnet, kan men een behaaglijke warmte uit de radiator draaien. De directie van het Pegus heeft welis waar ongaarne besloten de stadsver warming weer te laten functionneren, omdat de zomermaanden eigenlijk ge bruikt moeten worden voor het nazien der leiding en dergelijke, maar zij vond het onverantwoord, haar afne mers nog langer in de kou te laten zitten. Bij Lent is Woensdag tegen het mid daguur de heer W. S. uit Utrecht, uit voerder van de Kon. Mij Wegenbouw te Utrecht, onder een trein gekomen en op slag gedood. De heer S„ die bezig was met werkzaamheden aan de spoor weg, welke door Wegenbouw in op dracht van het Spoorwegbouwbedrijf worden verricht, week uit voor een uit de richting Arnhem komende trein. Hij werd daarop door een uit Nijmegen komende trein gegrepen. Het slacht offer was gehuwd en laat enige kin- Een 14-jarige Amerikaanse jongen, Selwyn Lempert, heeft een persoonlijke waardering van Koningin Juliana ont vangen voor een opstel van 50 pagina's over Nederland. „Het doet mfj genoegen je te kunnen mededelen dat Hare Majesteit, Koningin Juliana mij heeft verzocht je te danken voor het toesturen van je opstel over Nederland. Hare Majesteit heeft mij te vens verzocht je de ontvangst te beves tigen van je goede wensen, welke je met Haar verjaardag zond", aldus luid de het briefje, dat ambassadeur van Roijen de Amerikaanse jongen stuurde. De vader van Selwyn verklaarde te genover United Press, dat de jongen bij zonder trots was op de waarderende woorden welke hij voor zijn opstel van de Nederlandse Koningin had ontvan gen. Selwyn verwacht intussen van zijn onderwijzer een 10 voor zijn opstel te krijgen. „En als hij die tien niet krijgt", zei de trotse vader, „dan krijgt zijn on derwijzer met mij te doen". Drie maanden lang heeft de jongen aan zijn opstel gewerkt. Hij gaarde de inlichtingen over ons land bijeen bij de voorlichtingsdienst en de K.L.M., in New York en bij een plaatselijk reisbu reau. De Nederlandse inlichtingendienst liet een foto-copie van het opstel van Sel wyn maken en stuurde deze naar de Nederlandse ambassadeur te Washing ton. Dr. van Roijen besloot het gehele oeuvre door te zenden aan H. M. de Ko ningin. Selwyn Lempert wil wanneer hij zijn school zal hebben afgelopen, naar een M.T.S. gaan in Brooklyn om zich voor te bereiden op de studie van ingenieur. Hij hoopt bovendien eens een reis naar Nederland te kunnen maken om met eigen ogen de vele gegevens over ons land welke hij in zijn opstel heeft opge tekend, in werkelijkheid te kunnen aanschouwen. Politie sleept Evipan terug naar Delfzijl (Van onze correspondent) Het veelbesproken jacht „Evipan" is niet ver gekomen op de avontuurlijke weg van Nederland via Le Havre naar Ceram en Westerling is nog in Neder land, zonder pas zoals thans ook de bemanningsleden van dit bijzondere jacht zonder pas rondlopen. Dinsdag avond zou het ranke jacht in het duister met grote vaart zee kiezen. Evenwel, de bewaking was formidabel. De ene Duitse snelboot na de andere zat het jacht -p de hielen en enkele malen achtereen werd het aangehouden, door zocht en gecontroleerd. Er gebeurde verder niets, tot Woensdagmiddag om een uur nabij de lichtboei Ransel de Nederlandse politie ingreep. Het schip werd aangehouden, er kwamen leden van de marechaussee, douane en ri vierpolitie aan boord en de gezagvoer der werd gelast terug te keren naar Nederland, en toen geweigerd werd dit bevel op te volgen were de „Evipan" op sleeptouw genomen en opgebracht naar Delfzijl. Dinsdagavond zat gezagvoerder Gal- liard tezamen met stuurman Loonstra wat mistroostig in Hotel Elzenga te Groningen, hevig verontwaardigd, zon der pas, nog wel in uniform maar ge vangen binnen Neerlands grenzen. De „Evipan" ligt in de haven van Delfzijl. Het schip is niet in beslag genomen en de leden mogen er rustig mee varen wanneer het tochtjes betreft over de Friese meren of soortgelijke minder avontuurlijke en minder gevaarlijke reisjes. Maar waarschijnlijk zal de „Evipan" verkocht worden. De plannen liggen in duigen. In ieder geval kan Galliard niets over de toekomst zeg gen. „Eerst moet ik praten met Wes terling en met Van Wijk. De tocht van Westerling naar Ceram gaat zeker door maar wij kunnen thans niets beginnen". De heer Gailiard was uiterst verbol gen over de tegen hem genomen maat regelen, welke hij kwalificeerde als „zeeroverij door de staat". Hij vertelde hoe de „Evipan" Donderdagavond was uitgevaren uit Delfzijl, naar Emden was gegaan en later naar Leer, waar ook de motor gerepareerd moest worden op de werf van Martin Jansen. Wij waren nog niet klaar met de voorbe reidingen in Groningen de vorige week Donderdag, maar moesten overhaast vertrekken om nog ongehinderd weg te komen, aldus Galliard. Zondag kwam een kennis van ons aan boord te Leer en kort daarna volgde controle door de Duitse politie. Men dacht dat Wes terling aan boord gekomen was. Van af dat ogenblik hebben ze ons geen minuut onbewaakt gelaten, zo vertelde Galliard ons. De Nederlandse rege ring heeft de internationale politie in geschakeld en deze heeft de Westduitse regering verzocht ons vast te houden, hetgeen geweigerd is. Dinsdagavond om negen uur besloten we snel zee te kiezen. Het was donker Opnieuw heeft in West-Duitsland een ernstig autobusongeluk plaats gevonden, het vierde in de laatste weken. 17 vrouwen werden gewond, waar van 2 ernstig, toen zjj naar hun woon plaats Ewenhaus terugkeerden van een bijeenkomst van katholieke vrouwen in Hannover. Het ongeluk gebeurde door asbreuk. Alleen een geestelijke en de chauffeur bleven ongedeerd. (UP) Gisteren vond te Arnhem de officiële opening plaats van „Eutopia", waarbij vele vooraanstaande personen aanwezig waren. Op de foto: Juliette Greco, een Franse chansonnière, de ambassadeur van Frankrijk, Jean Paul Gamier, en burgemeester Chr. G. Matser. Straaljagers van de Argentijnse luchtmacht zullen vandaag over de kathedraal van Buenos Aires vliegen als „Eerherstel" voor de belediging door de rooms-katholieke kerk de Vader van Argentinië, generaal José San Martin (wiens stoffelijk overschot in de kathedraal ligt begraven) aan gedaan". Deze vlucht is een nieuwe vorm van agitatie van de regering tegen de rooms-katholieken, die zij verantwoor delijk wil stellen voor de ongeregeldhe den rondom de kathedraal. Intussen verneemt A.F.P., dat 109 per sonen, die afgelopen Zondag door de po litie zijn aangehouden, intussen weer op vrije voeten zijn gesteld. (AFP-Reuter-UP) Eutopia, het grote zomerfeest te Arnhem, dat van 15 Juni tot 15 Augus tus duurt, begon Woensdag met pech. Het talrijke gezelschap genodigden, waaronder het voltallige bestuur en het voltallige corps ambassadrices, moest tegen half een onverrichterzake in de druilerige regen van het vliegveld Deelen naar Arnhem terugkeren, om dat de American Airforce Band door het laaghangende wolkendek niet op de bestemde plaats kon landen. De drie Dakota's, waarmede dit 42 man sterke muziekkorps voor het eerst Nederland se bodem zou betreden, landden tegen een uur op de vliegbasis Volkel. Van daar werden ze in autobussen snel naar Arnhem gereden, waar ze nog net op tijd kwamen om de opening van Euto pia muzikaal te kunnen opluisteren. De officiële opening van Eutopia werd verricht door de deken van het Corps Diplomatique Z. Exc. Jean Paul Gar- nier, ambassadeur van Frankrijk en beschermheer van Eutopia. Na de opening maakte de Franse am bassadeur met de chansonnière Juliette Gréco onder enorme belangstelling een rijtoer door de stad. Nabij de Place Pigalle opende de Franse handels attaché, monsieur Lorrand het wijn centrum en onthaalde de gasten op wijn, die de Franse regering ter be schikking had gesteld, 's Avonds maak te Juliette Gréco haar Nederlands de buut in het Rembrandttheater. toen we de Eems afzakten met grote snelheid, een betrekkelijk gevaarlijke onderneming met al die zandbanken. Bij het lichtschip naderde een snelboot, maar die waren we te snel af, zoals van morgen trouwens ook nog twee Duitse boten. In de buitenhaven van Emden werden we aangehouden op verzoek van de Nederlandse consul. Ondanks onze protesten volgde een onderzoek, maar er werd niets gevonden. Vandaag hebben we er voortdurend voor 'ge zorgd op Duits gebied te blijven, zo vertelde Galliard. Ter hoogte van de lichtboei Ransel naderde een Neder landse politieboot, welke ons bleef volgen. Toen liep onze motor warm. We besloten naar Borkum te varen en lie ten ons slepen door een boot van Wa genborgen, die diensten onderhoudt op Borkum. Toen greep de politie in. We werden aangehouden, er kwamen ongeveer 15 manschappen mare chaussee, politie en douane aan boord en men gelastte ons terug te keren naar Nederland. Toen we weigerden namen ze ons op sleeptouw en brach ten ons op naar Delfzijl. Aan boord werd alles overhoop gehaald, maar er werd niets gevonden. De heer Galliard, die het maar niet verkroppen kan dat het schip in Duitse wateren is aangehouden en terugge sleept naar Nederland, zei dat men de opvarenden een verklaring had voorge lezen waarin stond dat de minister van Buitenlandse Zaken vanmorgen om tien uur de passen had laten intrekken van allen die zich aan boord bevonden en dat zjj werden teruggebracht voor hun eigen veiligheid, omdat was komen vast te staan dat zij in het buitenland zonder passen in moeilijkheden zouden komen. De maatregelen werden genomen in overleg met de Duitse regering te Bonn. De opvarenden waren op dat moment gezagvoerder Galliard, stuurman Loon stra en machinist Rust alsmede twee monteurs van het ingenieursbureau Joosten te Groningen, die in Leer aan boord waren gegaan. Ook de monster boekjes werden ingenomen en volgens stuurman Loonstra zelfs met geweld, want het was hem uit de handen ge grist. Stuurman Loonstra trok Dinsdagavond zjjn uniform weer uit, kapitein Galliard ging naar huis. De heren Westerling en Van Wijk moesten maar zeggen wat er gebeuren moet. De heer Westerling blijkt, in tegen stelling tot berichten in de buitenlandse pers, dat hij reeds op weg zou zijn naar Marseille, Woensdag in Den Haag ge weest te zijn. Gevraagd naar de ge volgen voor zijn plannen van de te rugkeer van de „Evipan" in de haven van Delfzijl zeide hp slechts: „Geen commentaar". Wel schijnen de gebeur tenissen met de „Evipan" te hebben geleid tot ernstige onenigheid tussen Westerling en Galliard. Overigens zei Westerling niets af te weten van plan nen voor het aanschaffen van een ander vaartuig, waarover verschillende ge ruchten de ronde hebben gedaan. De heer Westerling zeide voorts ver wonderd te zijn over de heftige reacties in Indonesië op zijn plannen. Dat bij een regering over een volk van 77 mil- lioen mensen zo'n grote verwarring kan ontstaan over de plannen van één man bewijst, aldus Westerling, hoe zwak zij staat. Het semi-officiële Vietnamese pers bureau heeft gisteren meegedeeld dat de rebellengeneraal Tram Van Soai pre mier Ngo Dinh Diem een staken van het vuren gedurende acht en veertig uur heeft gevraagd, „pdat men vredes onderhandelingen zal kunnen voorberei den. De Noord-Vietnamese radm heeft gis teren meegedeeld dat Ho Chi Minh twee dagen geleden in een rede te Hanoi heeft gezegd: „Wij moeten er rekening mee houden dat in de maanden Juli en Augustus voedseltekorten kunnen op treden". Ho Chi Minh deelde dit mee in een rede op een productiviteitscongres.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1