Minder schoolgeld Volgens Perón via de radio: P0j*on Nieuwe regeling niet voor het komende studiejaar gereed Iets warmer Ministers Grote Drie samen aan de lunch D Eenheden van de vloot en de luchtmacht rebelleren tegen de regering Dertien man in Britse duikboot verdronken in de ban Groot aantal slachtoffers bij felle gevechten in Buenos Aires De hoogmoed van een despoot Treinongeluk in Brazilië A n W JÊ Lagere collegegelden Voorspel Genèvc Het weer Staat van beleg \L Na het „Witboek" Indonesië gaat op zoek naar bewijzen Oproep voor radio Djakarta ADENAUER: begin nen met geleide ontwapening Aan zee MOTORVALHELMEN f 27.50 Bomaanval Woedend publiek steekt station in brand VRIJDAG 17 JUNI 1955 79sfe JAARGANG No. 26322 Dezer dagen is in het Staatsblad verschenen de wet van 20 Mei 1955 tot regeling van de hef fing van schoolgeld, de „schoolgeld- Wet". Een zaak, die verschillende ja ren de gemoederen heeft bezig gehou den, heeft hierdoor haar beslag ge kregen. Voor de talrijke ouders en ver zorgers van schoolgaande kinderen lijkt het ons nuttig, een overzicht te geven van de gevolgen die voor hen uit de wet voortvloeien. Geen schoolgeld wordt geheven voor het bezoeken van scholen voor gewoon lager onderwijs, voortgezet gewoon lager onderwijs en buitenge woon lager onderwijs; evenmin voor leerlingen van het eerste en het tweede leerjaar van scholen voor uitgebreid lager onder wijs, voor voorbereidend hoger on derwijs (gymnasia), voor middelbaar onderwijs (hogere burgerscholen en lycea) en voor lager nijverheidson derwijs. Voor de lagere land- en tuin bouwscholen geldt de vrijstelling al leen voor het eerste leerjaar. Al deze vrijstellingen gelden alleen voor dagscholen en niet voor avondscho len. Uit het vorenstaande volgt, dat wel schoolgeld is verschuldigd voor het derde en de hogere leerjaren van scholen voor uitgebreid lager onder wijs, voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs en lager nijver heidsonderwijs; voor lagere land en tuinbouwscholen vindt de school geldheffing plaats met ingang van het tweede leerjaar. Wat de kweek scholen en de scholen voor'uitgebreid lager en middelbaar nijverheidson derwijs betreft, hier worden alle leer jaren in de schoolgeldheffing betrok ken, omdat de leerlingen van deze scholen al een vooropleiding achter de rug hebben, waardoor zij boven de leerplichtige leeftijd zijn gekomen. Hoeveel schoolgeld moet men nu betalen? Grondslag is het be drag dat men aan inkomsten en loonbelasting en vermogensbelas ting moet voldoen over een kalen derjaar. Bedraagt de som van die belastingen minder dan 100, dan is g e e schoolgeld verschuldigd. Bedraagt die som (schoolgeldmaat staf genoemd) f 100 of meer dan is per leerling en per jaar aan school geld verschuldigd 8, vermeerderd met 2 pet. van elk geheel bedrag van 50 van de schoolgeldmaatstaf. Bij een schoolgeldmaatstaf van bij voorbeeld 420 betaalt men aan schoolgeld dus 8 plus 2 pet. van 400 is 8 of in totaal 16. bij een schoolgeldmaatstaf van 770. 930 en f 1210, respectievelijk f 23, f 26 en f 32. Het maximumbedrag dat men aan schoolgeld verschuldigd kan zijn is f 200. Deze maximum-bepa ling is dus van belang voor degenen die meer dan f. 10.000 per jaar aan inkomsten- en vermogensbelasting be talen. Het zullen er niet velen zijn. Op het schoolgeld kan op verzoek van de schoolgeldplichtige een r e- ductie worden toegepast. Name lijk van 25 pet. indien twee kinderen uit hetzelfde gezin een der boven genoemde scholen of een universi teit of hogeschool bezoeken. Voor drie kinderen bedraagt de reductie 40 pet. en voor vier of meer kinde ren 50 pet. Iemand die dus bijvoor beeld vier schoolgaande kinderen heeft, namelijk twee op de lagere school, één in de eerste klas van het gymnasium en één in dc vierde klas van een H.B.S., betaalt bij een schoolgeldmaatstaf van f 1030 in to taal aan schoolgeld f 14 (f 8 plus 2 pet. van f 1000 en de som daar van gedeeld door 2). De schoolgeldwet heeft terugwer kende kracht tot 1 September 1953. Voor zover nodig zal dus terugbe taling plaats vinden van de voor de schoolgeld jaren 1953-54 en 1954-55 ten onrechte of te v betaalde schoolgelden. De heffing van de school gelden, verschuldigd voor leerlin gen van de bijzondere kweekscho len, de bijzondere scholen voor voor bereidend hoger en middelbaar on derwijs en de bijzondere nijverheids scholen geschiedtdoorhet r ij k. De aanslagen worden dan ook vastgesteld door de inspecteur der belastingen. De invorde ring geschiedt door het schoolbe stuur, maar als dit zulks verlangt, wordt die taak door het rijk overge nomen. De invordering vindt dan op dezelfde manier plaats als van de rijksbelastingen. Het rijk keert de ingevorderde schoolgelden aan liet schoolbestuur uit. Schoolbesturen, die met het euvel der „oninbare posten" te kampen hebben, zullen van deze gelegenheid gebruik kunnen maken om een lastige taak op de rijksad ministratie af te wentelen. Het Indonesische ministerie van voor lichting heeft voor radio-Djakarta een oproep gericht tot alle Indonesiërs, die op een of andere manier hebben mede gewerkt aan, wat genoemd wordt, „sub versieve acties van Nederlanders, die van plan waren Indonesië ten gronde te richten". Als deze Indonesiërs duide lijke bewijzen van die acties overleggen, zal de Indonesische regering tegenover hen „niet optreden als een koloniale regering, doch als een vader tegenover zijn afgedwaalde zoon". In de uitzending werd het Nederlandse „Witboek" een poging genoemd om bet Indonesische volk in de ogen var.' de wereld omlaag te halen. Het „Witboek" zou aantonen, dat de Nederlanders bang zijn. dat de schuld van de 23 Neder landse arrestanten aan „subversieve ac ties" vast zal komen te staan. (PIA) (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen moet er reke ning mee worden gehouden, dat de reeds geruime tijd in het vooruitzicht gestelde verlaging van de collegegel den niet voor het nieuwe universitaire jaar haar beslag zal krijgen. De desbetreffende wetsontwerpen wer den in November 1953 ingediend. Er is een voorlopig verslag over uitgebracht, gevolgd door een Memorie var. Ant woord, doch de Tweede Kamer is nog niet toegekomen aan de vaststelling var. haar eindverslag. Dit schijnt zijn oorzaak te vinden in consequenties, welke de verlaging van de collegegel den zou hebben voor het bijzonder hoger onderwijs. De bijzondere uni versiteiten en hogescholen, die hun middelen mede putten uit de college gelden, zouden bij de verlaging in komsten derven. Hiervoor is een com pensatieregeling opgesteld, waarover, naar verluidt, minister Cals en de onderwijscommissie van de Kamer het na langdurige onderhandelingen wel in principe eens zijn geworden, maar die toch nog niet in de vorm van een wijziging van de subsidiewet bij de Kamer is ingediend. Volgens onze informaties zou de openbare behande ling van de wetsontwerpen inzake de verlaging der collegegelden hierop wachten. Het ziet er dus naar uit, dat de Kamer eerst in het nieuwe zittingjaar, als de colleges alweer begonnen zijn, deze kwestie zal afdoen. Ir.' de wets ontwerpen van November 1953 werd gesproken over terugwerkende kracht over het studiejaar 19531954; het vorig jaar meldden wij, dat de terugwerkende kracht waarschijnlijk beperkt zou blij ven tot het studiejaar 19541955. Thans ligt het in de reden, dat men de terug werkende kracht zal laten gelden over het studiejaar 19551956. (Van onze weerkundige medewerker) Het hogedrukgebied bij Schotland heeft zich de laatste 24 uur versterkt en strekt zich over de Noordzee tot Zuid-Duitsland uit. Boven uid-Frankrijk komt een onweersstoring tot ontwikke ling. die langzaam in Noordoostelijke richting beweegt. Daar werden Don derdag tropische temperaturen van meer dan 30 gr. C. gemeten. Onder invloed van deze storing zal de wind iets meer naar het Oosten draaien en wordt morgen minder koude lucht aan gevoerd. Wij verwachten een langzame stijging van de temperatuur met droog en zonnig weer. De kans op een bui neemt later alleen in het Zuiden van Nederland iets toe. De ministers van buitenlandse zaken der Grote Drie hebben gisteren ge zamenlijk geluncht ten huize van de Britse ambassadeur bij de V.N., sir Pierson Dixon. De minister's Dulles, Macmillan en Pinay hebben hiermee een reeks besprekingen geopend ter voorbereiding van de komende ontmoe tingen in San Francisco en Geneve. Zoals de Britse minister het noemde, het begin van een lange reis naar een duurzame vrede in de wereld. De Westelijke ministers wensen hun politiek zovéél mogelijk te coördineren .alvorens zij de volgende week te San Francisco met de Russische minister van buitenlandse zaken Molotov zul len confereren. De West-Duitse Bondskanselier, df. Adenauer heeft gisteren in de Harvard Universiteit te Cambridge in de Ameri kaanse staat Massachosetts er op aan gedrongen, dat de Verenigde Staten het initiatief nemen tot „geleide ont wapening" door onderhandelingen met de Sovjet-Unie. Indien de Verenigde Staten er in zouden slagen ontwapening te verwezenlijken, zou dat het hoogte punt zijn van hun historische opdracht, aldus Adenauer. Hij zeide het met de Westelijke Grote Drie eens te zijn, dat zij geen nauwkeurig omschreven pro gram koppelen aan hun uitnodiging aan de Sovjet-Unie tot vier-mogeiidhedenbe,- sprekingen, omdat, naar zijn overtui ging, alle grote internationale proble men met elkander samenhangen. Adenauer waarschuwde er voor, dat de komende internationale besprekingen hard, langdurig en langdradig werk zullen vereisen, en lang zullen moeten duren „zelfs een of twee jaar". De wereld is te veel in wanorde om te kunnen denken, dat in enkele maanden tijds een redelijk goede orde geschapen kan worden. Bondskanselier Adenauer hield deze redevoering bij zijn erepro motie aan de Harvard Universiteit. Zonnig en droog weer met morgen middag iets hogere temperaturen. Advertentie (Tot Zaterdagmiddag) Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden. Dezelfde tem peraturen of iets hogere. Vannacht zwakke, morgen overdag matige wind uit Oostelijke richtingen. Zon: 4.21—21.04. Maan: 2.31—9.28. Opstand in Argentinië bedwongen In de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires wordt een kerkganger door po litieagenten gefouilleerd. In het afge lopen weekend hebben in deze stad, naar aanleiding van de anti-katholieke betogingen. relletjes plaats gehad, waarbij 400 tot 600 mensen werden gearresteerd. Ongeveer 22 personen werden bij deze botsingen tussen ka tholieken en Perónnisten gewond. Foto rechts geeft een beeld uit het roerig Buenos Aires, waar gisteren een opstand uitbrak naar aanleiding van de maatregelen van de Perfinis- tische regering tegen de Katholieke Kerk. De trotse onderzeeër ,.Sidon", op deze het schuim van de golven, is gisteren va gezonken en het graf getvorden vaii De pogingen de mensen te redden, die in de gezonken Britse onderzeeër „Sidon" waren ingesloten, zijn niet ge lukt. Dertien officieren en manschap pen, waaronder twee heldhaftige red ders die zich aan boord hadden ge haast zijn verdronken. I)e Britse duik boot is gisteren in de haven van Port land gezonken, nadat de zware spring lading die de torpedo uit de torpedo buis stoot, explodeerde in de voorste torpedokamer van de ongeveer twee en veertig meter lange onderzeeër. De eigenlijke torpedo was niet vorozien van de torpedokop die nodig is om hem tot ontploffing te brengen. Maar de explo sie van de aandrijvende springlading, buiten de buis die normaal werkt als de loop van een kanon, scheurde de boeg van de onderzeeër open in een zuil van vuur en gele rook. Onmiddellijk na dc ramp werden duikers per hefschroefvliegtuig naai de haven van Portland overgebracht om te trachten de in de romp van de gezonken duikboot opgesloten mannen te redden. Maar na uren zoeken maakte de Britse Admiraliteit bekend, dat er geen hoop meer op redding van de dertien vermisten was. De ontploffing gebeurde even voor negen uur 's ochtends, toen de „Sidon" met vier andere duikboten klaar lag om uit te varen voor oefeningen in het lanceren van torpedo's. De sche pen waren gemeerd aan het depotschip Maidstone. Zestien duikers hebben gisteren in ploegen gewerkt. Zij sloten luiken en dichtten ventielen. Als de gaten gedicht kunnen worden, hopen de bergers het schip naar de oppervlakte te kunnen brengen door middel van samenge perste lucht. Indien de schade hiervoor te groot is, zal misschien geprobeerd worden zo veel mogelijk compartimen ten te sluiten en leeg te pompen, waar na gepoogd zal worden het schip op eigen kracht vlot te brengen. Het is niet uitgesloten dat het schip weer in dienst zal worden genomen. (Reuter-UP) markante foto nog voortstuwend door een explosie in de haven van Portland dertien man van de Britse Marine. De Heilige Stoel heeft gisteren Juan Domingo Perón, de president van Ar gentinië, en alle anderen, die de hand hebben gehad in de arrestatie en de uit wijzing van de hulpbisschop en vicaris- generaal van het aartsbisdom Buenos Aires, mgr. Manuel Tato, en van mgr. Ramon Novoa, kanunnik in hetzelfde bisdom geëexcommuniceerd. Het excom- nunicatie-decreet is ondertekend door Adeodato Giovanni kardinaal Piazza, se cretaris van de Heilige Consistoriale Congregatie. De Osservatore Romano drukte het gistermiddag af. Enkele uren nadat het Vaticaan gis teren de Argentijnse president Juan D. Perón van Argentinië en andere rege ringsautoriteiten bad geëxcommuni ceerd wegens de uitwijzing van mgr. Manuel Tato, hulp-bisschop van Buenos Aires en mgr. Ramon No voa, kanunnik van het diocees, is er in de Argentijnse hoofdstad een opstand uitgebroken. Het waren officieren van de marine-luchtvaart en de vloot die gebruik maakten van de grote onrust in het land, welke veroorzaakt was door het anti-kerkelijk beleid van Perón, om in opstand te komen tegen het regime van de dictator. De Argentijnse presi dent lieeft echter gisteravond in een radiotoespraak verklaard, dat de re volutie is onderdrukt dank zij het Ar gentijnse leger „dat het volk trouw was gebleven". Het aantal slachtoffers van de opstand is zeer groot en kon gister avond in de grote verwarring nog niet bij benadering geschat worden. Gevluchte Argentijnse officieren be vestigden in de Uruguayse hoofdstad Montevideo, dat de opstand was mislukt, grotendeels omdat het weer zeer on gunstig was. Een flinke storm had de monding van de Rio de la Plata bijna on bevaarbaar gemaakt, waardoor eenhe den van de marine, die een amphibie- landing zouden uitvoeren na de eerste successen, welke de revolutionnairen boekten, van hun operatie moesten af zien. Een laaghangend wolkendek en een flinke mist boven de stad Buenos Aires zelf bleken een bijkans onover komelijke handicap voor de vliegtuigen van de marine-luchtvaart, zodat slechts enkele toestellen er in slaagden bom men af te werpen. Vele van de toestel len waren gedwongen geweest hun bom- menlast boven de Rio de la Plata uit te werpen. Voor zover men nu kan beoordelen schijnt slechts het leger bijna in zijn geheel achter Perón te hebben ge- staar.. Bij de marine-luchtmacht sche nen zich de meeste militaire tegen standers geconcentreerd te hebben, terwijl zich op de vloot ook veel anti peronisten bevonden. Het feit, dat straaljagers aan de bombardementen van de Argentijnse hoofdstad heb ben deelgenomen, zou er op moeten wijzen, dat eenheden van de lucht macht niet betrouwbaar zijn geweest. Perón deelde in zijn radiotoespraak mee, dat de leiders van de opstande lingen zich hebben overgegeven. Hjj gaf echter toe. dat zich enkele groepen re volutionnairen nog niet hebben over gegeven. De opstand begon gisteren geheel on verwacht midden op de dag met een bomaanval op het centrum van de stad. Ongeveer 300 opstandelingen trokken daarna met mitrailleurs de Casa Rosa ria, het Argentijnse regeringsgebouw binnen. Dc aanval werd afgeslagen en de revolutionnairen vestigden zich in het ministerie van Marine. Het centrum van de actie was rondom Plaza de Mayo, in het hart van de stad. Aan de ene zijde van dit plein staat bet regeringspaleis en aan de andere zijde de kathedraal. Het afgelopen weck-einde is het op dit plein tot botsingen gekomen tussen pe- ronistas en katholieken. In de namiddag ondernamen de op standelingen een tweede aanval met straaljagers en bommenwerpers. Ma rine-vliegtuigen wierpen ongeveer een dozijn bommen op de Plaza de Mayo af en beschoten het hoofdkwartier van het algemeen vakverbond met de boord- wapens, terwijl de s' aat vol aanhan gers van Perón was. Troepen en bur gers, die de Argentijnse president trouw waren gebleven vuurden op de laag over hun doelen heen vliegende toestellen met luchtafweergeschut. Er werd ook in de lucht tussen marine- en leger vliegtuigen gevochten. Oorlogsschepen van de opstandelingen die op de Rio de la Plata lagen in de nabijheid van het Casa Rosada, beschoten het Plaza de Mayo, waar leden van het algemeen vakverbond waren samengestroomd. Het algemeen vakverbond, de grootste ar beiders-organisatie van Argentinië, had haar leden opgeroepen met alle beschik bare middelen haar de Plaza te komen. Hun werd opgedragen zich van bussen en particuliere auto's meester te ma ken en de chauffeurs zo nodig te doden. Tijdens de bombardementen van vloot- en luchtmacht maakte zich bij de grote volksmassa's op straat een paniekstemming meester. Doden en ge wonden waren zeer talrijk. De zieken auto's hadden moeite door de menigte te komen om de slachtoffers te vervoe ren. Een verslaggever van United Press telde op een plek twintig lijken. Achter het regeringsgebouw lagen ook vele do- j ben plaatsgevonden werd woedend den en gewonden. en sjak het station in brand. De brand Door zijn misdadig optreden tegen de Argentijnse katholieken heeft president Perón de uiterste ker kelijke straf over zich afgeroepen. Pe rón wist dat hem deze maatregel be dreigde. De Osservatore Romano had hem op niet mis te verstane wijze ge waarschuwd. Maar de dictator heeft be wust met de Kerk willen breken. In zijn hoogmoed heeft hij zelfs Christus' Plaats vervanger op aarde willen trotseren. Een onheil, waarvan hij de draagwijdte eens zal beseffen, heeft hem nu door eigen schuld getroffen. De onmiddellijke aanleiding tot het ontzaglijke besluit van de H. Stoel is geweest: de verbanning van twee Ar gentijnse prelaten, die door de regering verantwoordelijk waren gesteld voor ae ongeregeldheden die in het weekeinde in Buenos Aires waren uitgebroken. Te voren had Perón de brutaliteit gehad de hoge geestelijken van hun functies vervallen te verklaren, alsof hij daar toe de bevoegdheid had. De maatrege len tegen deze eerbiedwaardige kerke lijke autoriteiten hebben voor Rome de maat doen overlopen. Er was nog slechts één antwoord mogelijk op deze schand daad: Perón werd geëxcommuniceerd. Indertijd heeft de Argentijnse presi dent wel verklaard dat hij zich niet tegen de Kerk als zodanig wilde rich ten, maar slechts tegen die katholieken die de staat wensten omver te werpen. Maar Maandag heeft hij het masker afge worpen. In een radiotoespraak ging hij zich aan afschuwelijke beschuldigingen té buiten. Hij noemde de Kerk „een wolf in schaapsklederen", en hij gaf blijk alle besef van de verhoudingen tussen bo vennatuurlijke en natuurlijke orde ver loren te hebben. Aan welk een ernstige begripsverwarring hij ten prooi was, kwam tot uiting in zijn verklaring dat niet de regering tegen de Kerk was, maar dat de Kerk zich tegen de rege ring had gekeerd. Hij zei dat hij te vergeefs twaalf jaar lang getracht had, de Kerk met de regering te doen sa menwerken. Alsof de Opperherder zich naar een wereldlijk bestuur zou moeten richten, en niet omgekeerd. Het was een openlijke oorlogsverklaring, als hoogte punt van een kerkvervolging die zeven maanden te voren begonnen was. In die periode heeft Perón door een uitgebreide reeks wettelijke maatrege len de Argentijnse katholieken beledigd en getart. Hij maakte de echtscheiding mogelijk, hij voerde Christelijke feest dagen van de officiële kalender, hij ont nam het katholieke onderwijs de finan ciële staatssteun en hij verzwaarde de belastingen op alle kerkelijk bezit. Tenslotte bereidde hij een grondwetswij ziging voor die een volledige scheiding van Kerk en Staat moest invoeren. In deze zelfde tijd liet Perón herhaaldelijk priesters in de gevangenis werpen, op beschuldiging van verzet tegen de over heid. Geestelijken die aan universiteiten doceerden werden van hun post verwij derd, en het Ministerie van Openbare Gezondheid en Sociale Welvaart beval dat geen religieuze zusters meer werk zaam mochten zijn in weeshuizen en tehuizen voor ouden van dagen. Toen vorige week Zaterdag in de kathe draal van Buenos Aires Sacramentsdag werd gevierd, kwam het tot een botsing tussen katholieken en Peronisten. De betreffende incidenten waren duidelijk door de regering uitgelokt. Bijzonder veel ophef hebben Perón en de zijnen gemaakt van de aantijging dat een ka tholiek een Argentijnse nationale vlag zou hebben verbrand. (Een aantijging die door de kerkelijke autoriteiten af doende is weerlegd). De dramatische uitweidingen over deze fictieve vlagver branding waren intussen typerend voor het Perónistische extreme nationalisme, dat sterk aan de leer van Hitier herin nert. Overigens heeft Perón in zijn radio rede van Maandag ook gesproken over de „koffiehuis-revolutionnairen". Hoe misplaatst deze scherts was is Perón gis teren met bloedige ernst duidelijk ge maakt, toen de marine en de marine luchtmacht zich tegen zijn tyrannie keer den. Perón heeft de opstand onderdrukt, zoals men dat. in het nationaal-socia- listische Duitsland en in het commu nistische Rusland placht te doen. Deze jongste gewelddaad van de Argentijnse despoot werpt een schel licht op zijn schrikbewind. Men kan slechts hopen dat. de nationale en Internationale ver ontwaardiging over Perón's optreden tenslotte voor het Argentijnse volk een lotsverbetering zal bewerken. In een voorstad van Rio de Janeiro, de Braziliaanse hoofdstad, is een trein ingereden op het achterste gedeelte van een andere trein. Beide treinen wer den zwaar beschadigd. Ambulances en dokters werden niet spoed naar de plaats van het ongeluk gezonden. Men vreest, dat er vele slachtoffers zijn. Het publiek, dat getuige was van het ongeluk het jongste van een reeks ongelukken, welke in de laatste tijd bij de Braziliaanse spoorwegen heb- (Vervolg op pagina 5) 'kon echter spoedig worden geblust. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertentie» 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W, Severln, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1