Tien N' jaar Ver. Naties Bisschoppelijk paleis kerken en zeven in de as gelegd Perón: de communisten zijn er de schuld van Clandestiene radio meldt uitbreiding van verzet Opstand in China mislukt Geen waarnemer van Amerika bij proces Jungschlager Adenauer verbindt 3 voorwaarden aan naar Moskou vrijlating van gevangenen reis O.m. de 9.000 B Kwestie van vertrouwen Aardbeien blijven weg Bao Dai verwerpt de beslissing van de keizerlijke Jamilie Moskou lonkt naar Griekenland Zonnig ORR 200 doden en 1000 gewonden in Buenos Aires Radio Peking: Nederland zal om de reden vragen Anti-borrel Het weer- .....maar koel Suède Jasjes - Golf Jackets zeey ZATERDAG 18 JUNI 1955 o 79ste JAARGANG No. 26323 VEMOOGDE BOUWKOSTEN, verhoogde BWRAGEN Rosario bezet Verkiezingen Sociaal commentaar (^Aan BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Pmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAMEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f 6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. a tien jaar komen de Verenigde Naties de volgende week weer in San Franciscó bijeen, om er het tweede lustrum van deze na oorlogse wereldorganisatie te vieren. Hoe verschillend is de stemming nu vergeleken met 1945. Vooral Roo sevelt heeft indertijd van de op te richten nieuwe „Volkenbond" ver wachtingen gekoesterd, waaraan niet beantwoord is. Het optimisme dat aan het denkbeeld van de V.N. ten grondslag lag, heeft tot bittere te leurstellingen geleid. Indertijd wilde men in de Sovjet Unie slechts de bondgenoot van de strijd tegen Hit- Ier zien. Toen in Yalta de laatste voorbereidingen getroffen werden voor de oprichtingsvergadering van de nieuwe internationale organisa tie, had de president van de Ver enigde Staten nog vertrouwen in de dictator van de Unie van Socialis tische Sovjetrepublieken. De Weste lijke mogendheden hebben spoedig geleerd de Russen niet meer als ge allieerden, maar als geduchte tegen standers te beschouwen. En de V.N. zijn onderling verdeeld geraakt in communistische, anti-communistische en een groep min of meer neutra le naties. Met gemengde gevoelens leest men in 1955 het Handvest van de Ver enigde Naties, wanneer men bedenkt dat dit document ook door de Sov jet Unie is ondertekend. Wat is er In de practijk terecht gekomen van de edele doelstellingen die een de cennium geleden werden geformu leerd? Spreekt het Handvest immers niet van „vertrouwen in de grond rechten van de mens, in de waar digheid en waarde van de mense lijke persoon"? Zegt het niet dat de volkeren van de Verenigde Naties „in vrede met elkaar als goede na buren" willen leven? En stelt het zich niet tot taak „de internatio nale vrede en veiligheid te handha ven en te dien einde doeltreffende gemeenschappelijke maatregelen te nemen tot het voorkomen en weg nemen van vredesbedrei gingen en tot het onderdrukken van aanvals- daden en andere inbreuken op de vrede"? Het is waar: een derde we- reldb.and is intussen niet uitgebro ken. Maar wel is er een koude oor log ontstaan, en het Handvest van de V.N. is door de Sovjet Unie op flagrante wijze geschonden. Van de vier mogendheden die in 1945 de naties uitnodigden om in San Fran cisco de V.N. te komen oprichten, heeft er één de beginselen van de nieuwe organisatie op de schande lijkste wijze verraden. Het was ook te Yalta dat er door Amerika, Engeland en Rusland over eenstemming werd bereikt over het stemrecht in de Veiligheidsraad. In art. 27 van hei Handvest is het noodlottig resultaat van dit accoord vastgelegd. De Russen hebben hun listig verworven vetorecht misbruikt om de Veiligheidsraad aan banden te leggen. De V.N. zijn aldus ern stig tekort geschoten waar opgetre den had moeten worden tegen de grootste bedreiging van onze tijd: het internationale communisme. Het is nuttig en noodzakelijk dit op te mer ken, nu men de volgende week vele lofredenen op de Verenigde Naties zal horen. Het is de harde waar heid. Erkend moet worden dat de V.N. in bepaalde beperkte conflic ten zekere resultaten geboekt hebben. Men denke daarbij aan het terugtrekken van de Russische troe pen uit Perzië, het beëindigen van de burgeroorlog in Griekenland, het tot stand komen van een wapenstilstand in Palestina en de voorlopige be slechting van het geschil tussen In- cië en Pakistan over Kashmir. Bij zonder goed hebben de V.N. zich tenslotte geweerd toen in 1950 Noord Korea zich aan agressie schuldig maakte. Bij die gelegenheid is de organisatie inderdaad voo: de vei ligheid van de vrije wereld in de bres gesprongen. (Vervolg op pagina 5) iiiimiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiimiiiimiiimii Ruim 200 inwoners van Buenos Aires stad. Het aartsbisschoppelijk paleis, de zijn gedood en ongeveer 1.000 mensen residentie van Kardinaal Copello, de gewond bij de poging van de Argentijn- kerken van St. Dominicus, St. Nico- se Marine de regering van generaal laas van Bari, St. Franciscus, Onze Perón omver te werpen. De rust is gis- Vrouwe van Genade, St. Ignatius, Onze teren in de Argentijnse hoofdstad terug- Vrouwe van Beschutting en St. Johan- gekeerd. Wel patrouilleren nog militai- nes zijn afgebrand. Pres. Perón stelde ren en politie door de straten van de in een gisteren uitgesproken radiorede stad. De staat van beleg is'nog immer de communisten aansprakelijk voor de van kracht. De vastgestelde sportge- aanvallen op de kerken. „De regering beurtenissen voor vandaag en morgen betreurt en veroordeelt de excessen, zijn in het gehele land afgelast. door communistische elementen in ver schillende delen van de stad begaan", Nadat Donderdagnamiddag de ge- zei Perón. „Zij toonden zelfs geen eer- vechten voor het merendeel reeds ach- bied voor de religieuze gebouwen, de ter de rug waren, hebben rondtrekken- onschatbare relieken uit onze historische de groepen brand gesticht in het bis- erfenis", Perón beloofde dat de rege- schoppelijk paleis en in verschillende ring geen nieuwe aanvallen op kerken kerken in het centrum van de hoofd- zou toestaan. Het opruimingswerk na de bloedige revolutie van de marine-opstandelingen duurde gisteren de gehele dag voort. Het geluid van ontploffingen verstoorde van tijd tot tijd de rust van de dag. Het waren de blindgangers, door ma rine-vliegtuigen op en om de Plaza de Mayo uitgeworpen, die thans door de- toneringsgroepen tot ontploffing werden gebracht. Naar vernomen wordt is president Perón Donderdag bij het luchtbom bardement ternauwernood aan le dood ontsnapt. Hij bevond zich op een van de balcons van het ministe rie van Orlog, toen een helicopter de komst van de vliegtuigen aankon digde. Perón verliet onmiddellijk in gezelschap van enige ministers, af gevaardigden en hoge legerofficieren het gebouw. Juist op dat ogenblik viel de eerste bom voor het monu mentale gebouw van het ministerie. De uitwerking was desastreus. Een trolleybus en verscheidene geparkeer de automobielen gingen in vlammen op. Een groot aantal burgers werden gedood. Uit New York ontvangen berichten duiden er op, dat hoewel de regering in de hoofdstad de toestand in de hand heeft, het verzet in de provincies nog in volle gang is. Rosario, een stad met een half miliioen inwoners, zou nog in handen van de opstandelingen zijn. Personeel van de marine-luchtvaart dienst, dat naar Uruguay is uitgewe ken, zegt dat in het gehele land krach tige groepen tegen Perón ageren. Als leider van de opstand wordt generaal Bengoa genoemd, die commandant is van de eerste divisie infanterie. Twee Argentijnse kruisers, de 6.100 ton me tende „Pueyrredon" en de 6.800 ton metende „Veinticico de Mayo" bevin den zich nog in volle zee. De revolu- tionnaire officieren hopen, dat alsnog „belangrijke" groepen van het leger zich tegen de regering zullen keren. Volgens vluchtelingen bevinden de lei ders van de opstand zich nog op vrije voeten. Ook zou de regering de namen van de aanstichters niet kennen. Vanmorgen is in Montevideo nog een uitzending van een clandestiene radio opgevangen, waarin werd gemeld, dat troepen in drie Argentijnse provincies besloten hebben zich bij de opstand te gen president Peron aan te sluiten. In zijn radiorede heeft president Juan D. Perón de bevolking verzocht het resultaat van de komende verkiezingen voor een grondwetgevende vergadering af te wachten. Deze constituante zou moeten beslissen of er een scheiding tussen Kerk en Staat moet komen. „Als de regering niet hot besluit van het volk ten uitvoer legt, heeft het volk het recht om de regering te bestrijden, doch niet daarvoor", verklaarde de pre sident. Hij zei verder dat alle opstan delingen een eerlijk proces zullen krij gen. Hij besloot zijn ijde met het aan bieden va zijn codoleanees aan de familieleden van de slachtoffers die Don derdag zijn gevallen. Evenals in zijn ra diorede van Donderdag onderstreepte Perón ook nu weer de loyale houding van het leger tijdens de revolutie. De regering van Uruguay heeft de internering bevolen van alle Argentijnse opstandelingen, militair en civiel, die naar dit land zijn gevlucht. Tevens heeft de regering bekend gemaakt dat zij alle vliegtuigen, die door de Argen tijnse opstandelingen naar het vliegveld bij Montevideo zjjn gevlogen, naar Ar gentinië zal terugsturen. Uit Vaticaanse kringen werd gister avond vernomen, dat Paus Pius XII nog altijd hoopt dat een formele breuk met Argentinië kan worden voorkomen. De Paus zou dit ten sterkste blijven wensen en hopen, óók nadat hij ongeveer ander half uur met de beide verbannen pries ters uit Argentinië had gesproken. De haast waarmee de Paus de prelaten Mgr. Tato en Mgr. Novoa heeft ont vangen wordt gezien als een illustratie van het verlangen van de II. Vader de criticke situatie te kunnen redden. Radio-Peking heeft gisteren bericht, dat opstandelingen een poging hebben gedaan om de Chinese regering omver te werpen, maar dat de revolutionnairen werden gearresteerd en de leiders van de mislukte revolutie ter dood ver oordeeld zijn. In de uitzending is niet meegedeeld, wanneer de revolutie uit brak noch hoeveel personen erbij be trokken waren of wanneer de arresta ties geschiedden. In het bericht heette het verder, dat de gearresteerden subversieve activi teiten gepleegd hadden onder de boeren bevolking in het gebied van Tsjang Tsjiakow in de provincie Hopei ten Noord-Westen van Peking. In zes ver schillende arrestatie-acties werden de leden van de opstandige beweging vol gens de radio gearresteerd. Alle leden van de organisatie z(jn be recht en de leiders van de beweging werden ter dood veroordeeld. De overi gen werden volgens radio-Peking over gedragen aan het volk. (U.P.) Het was wat je noemt, een kale boel daar in Turijn bij de verkiezing van de kaalste Italiaanzelfs een vergrootglas moest er aan te pas komen om te zien, of er nog een spoortje van een kuif te ontdekken was. Enfin, één werd er uiteindelijk winnaar; ze zullen hem wel „de kale" noemen.... In Washington wordt verwacht, dat de Nederlandse regering de Verenigde Sta ten zal vragen waarom geen Amerikaan se diplomaat aanwezif was in Djakarta toen Woensdag het proces van de van samenzwering beschuldigde Nederlan- Nog is de verschrikking op hun gezichten te lezen: twee overlevenden van de ramp met de Britse duikboot „Sidon", die tengevolge van de ontploffing Van een oefentorpedo in de haven van Portland zonk. De opname werd gemaakt in het hospitaal te Portland. Kanselier Adenauer van West-Duits- land heeft de ministers van Buitenland se Zaken der grote Drie gisteravond meegedeeld, dat hij de uitnodiging naar Moskou te komen niet zal aannemen, tenzij de Russen beloven dat zij de Duitse krijgsgevangenen die zij nog steeds vasthouden zullen vrijlaten. Adenauer heeft gisteren de minis ters Macmillan, Dulles en Pinay ont moet tjjdens een lunch in het Wal dorf Astoria hotel. Adenauer zou drie voorwaarden willen verbinden aan zijn reis naar Moskou: 1. Negen duizend Duitse krijgsgevan genen zouden moeten worden vrijge laten en dit zou tijdens zijn bezoek moeten worden bekend gemaakt. 2. West-Duitsland is niet bereid de communistische regering van Oost- Duitsland te erkennen. 3. West-Duitsland is eveneens niet be reid de Oder-Neisse linie te aanvaar den als de Oostelijke grens van het toekomstige Duitsland. Adenauer deelde de ministers mee niet voor de herfst naar Moskou te zul len gaan. De Westelijke staatslieden waren het gehel eens met de voorwaar den van de Duitse kanselier om naar Rusland te gaan. De ministers van Engeland, Frankrijk en Amerika heb ben voorts Adenauer de toezegging ge daan, dat Duitsland zeker betrokken zou worden fc ieder Europees veilig heidsstelsel dat uit de besprekingen met de Russen te voorschijn zou kunnen komen. '/.Z ln Parijs is gisteren in het Grand Palais de tentoonstelling „Vervalsingen in Kunst en Geschiedenis" geopend. Hier ziet men twee valse Vermeer's, geschil derd door Van Meegeren. ij het Belgische parlement is een wetsontwerp ingediend inzake wijziging van de Wet op de Alcohol. Deze zgn. Wet van VandeVelde verbiedt reeds sedert jaren de verkoop van alcohol in café's en restaurants; jenever, cog nac e.d. worden dan ook alleen maar in privé-clubs geschonken. Van de zijde der café- en restau ranthouders was herhaaldelijk aan gedrongen op een wijziging van de Wet-VandeVelde in dien zin, dat ook zij dranken met een hoog alco holgehalte zouden kunnen schen ken. Het Belgische Instituut voor Opiniepeiling heeft dezer dagen een onderzoek ingesteld, waaruit blijkt, dat 82 procent der bevol king gekant is tegen een versoepe ling van de Wet-VandeVelde en van oordeel is, dat deze in zijn be staande vorm gehandhaafd moet blijven. Niet meer dan 15 procent der ondervraagden waarschijnlijk dus de café- en restauranthouders was van mening, dat de wet moet worden afgeschaft. Meer dan 28 procent antwoordde, dat het gebruik van alcohol niet alleen in café's en restaurants, doch ook in de par ticuliere clubs verboden zou moe ten worden. Het ziet er dus naar uit, dat men ook in de toekomst in de Belgische café's en restau rants slechts bier zal kunnen krij gen. ders werd hervat. De Britse ambassa de had een diplomaat gezonden om van de gang van zaken getuige te zijn, maar er was geen diplomaat van de Amerikaanse ambassade in de rechts zaal verschenen, aldus United Press. Het Nederlandse ministerie van bui tenlandse zaken had de indruk gekregen dat men van het State Department en het Foreign Office waarborgen had ont vangen dat hun ambassades in Dja karta vertegenwoordigers naar het her vatte proces zouden sturen. Sommige autoriteiten van het State Department hebben nu d indruk gegeven dat het aan 't ooi-deel van de Amerikaanse am bassadeur in Djakarta is overgelaten of een diplomaat van de ambassade het hervatte proces al dan niet zou moeten bijwonen. Zij wezen er op dat er geen sprake van zou kunnen zijn dat de am bassade in Djakarta stappen bij de In donesische regering zou kunnen doen met betrekking tot het proces, omdat zoiets uitgelegd zou kunnen worden als inmenging in de gang van plaatselijke rechtspleging. Het is bekend dat de Nederlandse am bassadeur Maandag zijn opwachting heeft gemaakt bij de onderminister van buitenlandse zaken Herbert Hoover, om de belangstelling van het ministerie op te wekken voor de behandeling van de Nederlanders die in Indonesië gevangen zitten en berecht worden. Eerder is ver klaard dat de Nederlandse ambassade in de overtuiging leefde dat het State Department van plan was een van zijn diplomaten in Djakarta het proces te laten bijwonen, als resultaat van een meningsuitwisseling over deze situatie. (Van een l'jzondere medewerker) Dezer dagen zaten wij met een tamelijk gemengd gezelschap te praten over de sociale gevolgen van de nu weer voorbije kabinetscri sis. Bewust wenste men de politieke si tuatie buiten beschouwing te laten, maar telkens bleek, dat dit toch wel een vrij hopeloos pogen was. Sociale wen selijkheden zijn nu eenmaal zo nauw verbonden met de politieke situatie, dat elke sociale beweging, hetzij van arbeiders of van' werkgevers, zich tel kens wel nauwkeurig zal .afvragen hoe de politieke kaarten liggen, alvorens zijn urgentieprogram al te stringent te formeren. We zijn ons bewust, dat dit een beetje erg oppervlakkig klinkt. Maar het stemt niettemin over een met de feitelijke situatie. Op het ogenblik hebben we te ma ken met het feit, dat een vooruitstre vende katholieke partij moet samen werken en ook wil samenwerken met een eveneens vooruitstrevende socialis tische partij. Wel heeft het woord voor uitstrevend bij beide een andere in houd. De socialis- ten streven naar collectief bezit, verzorging door de overheid, de ka tholieken daaren tegen willen de persoonlijke vrijheid zo veel mogelijk gaganderen, ijveren dien tengevolge voor een zo groot mogelijke persoonlijke welstand en persoonlijke verantwoordelijkheid. Dit principiële onderscheid behoeft samenwerking niet uit te sluiten. Een andere samenwerking tussen politieke partijen dan de huidige zal trouwens een moeilijke opgave blijken. Men be denke daarbij, dat elke partij rekening zal hebben te houden met het feit, dat de bevolking van ons land, evenals van geheel West-Europa en van Ameri ka, voor 65 en nog meer procenten wordt gevormd door mensen, die in loondienst hun arbeid verrichten. Geen politieke groepering of sociale bewe ging kan aan dit feit voorbij zien. De Bisschop van Innsbruck, Mgr. Rusch, beklaagde zich onlangs in een preek, die hij te Düsseldorf hield, over het feit, dat de burgerij, die zich bij de Franse Revolutie bepaalde rechten had bevochten, vergeten heeft deze rechten ook over te dragen op de sinds dien gegroeide 4e stand, die der arbei ders. Wij voor ons geloven, dat in de ze opmerking van Mgr. Rusch, die hij ook betrok op de houding van de Kerk (en dan de Kerk als geheel gezien), een van de oorzaken wordt aangeduid va., het tekort aan begrip tussen de zo belangrijke groepen van onze bevol king: de arbeiders en „de rest". De maatschappelijke ontwikkeling laat zich door geen conservatisme en geen standenvooroorcelen tegenhouden. Zuiver zakelijk gezien wedden zij, die nog blijven hechten aan verhoudingen van 50-60 jaar geleden, op een verkeerd paard. (Vervolg op pag 7i Was andere jaren om deze tiid te Beverwijk het aardbeien-seizoen reeds begonnen, het ziet er thans naar uit, dat het wel Juli zal worden eer men van een seizoen kan spreken. Vrijdag werd voor de zeer kleine aanvoer op de veilingen tot zeven gulden per mand van 5 pond betaald. Voor de consument komen hier vanzelfsprekend nog wel enkele dubbeltjes bij, zodat „de gewo ne man" een paar weken zal moeten wachten op z#n bordje aardbeien. Het reeds verwachte Russische vriend schapsoffensief jegens Griekenland is Donderdagavond ingezet met een groots galabanket, dat de Russische ambassa deur in Athene de Griekse minister van buitenlandse zaken, Stephan Stephano- poulos, en andere hooggeplaatse Griek se functionarissen aanbood. Het gesprek- thema tijdens en na het banket werd beheerst door onderwerpen als co-exis tentie en het aanknopen Aan nauwere betrekkingen. Volgens welingelichte bronnen was de Griekse reactie op deze Russische toe naderingspogingen niet afwijzend, maar sen. Dit betekende een nieuw overwin- wel zou de Sovjet-ambassadeur duide lijk zijn gemaakt, dat Griekenland niet van haar NATO-verplichtingen zou af zien en zich voorts tot niets zou kunnen binden aleer de Russische bedoelingen op de komende conferentie in Genève duidelijk waren geworden. Desondanks volgde hierop een uitno diging van de Sovjet-academie van wetenschappen aan de academie in Athene om een wetenschappelijke dele gatie te sturen naar een conferentie over het vreedzaam gebruik van atoom energie, welke begin volgende maand in Moskou zal beginnen. Het kabinet van het staatshoofd Bao Dai van Zuid-Vietnam heeft giste ren een communiqué uitgegeven, waar in premier Diem er van wordt beschul digd de keizerlijke familie in Saigon te hebben gedwongen Bao Dai af te zet ten. Het kabinet noemt het besluit van de familieleden van nul en generlei waar de, aangezien deze familieraad reeds lange tijd geledon werd ontbonden en zeker geen wettigheid bezit om hem af te zetten. De raad bestaat uit 40 leden van de Nguyen dynastie. In Hue, de aloude zetel van de keizerlijke familie werd eerder aangekondigd, dat Bao Dai niet langer als staatshoofd zou worden er kend door zijn familieleden. De raad drong er bij premier Diem op aan het presidentschap van de Vietnamese repu bliek te willen aanvaarden. Volgens het communiqué van Bao Dai is het zeer vreemd, dat een familie raad zichzelf het recht toe zou kennen een nieuw politiek regime in het leven te roepen en dan bovendien nog de president van die i-epubliek te benoe men. Zijne Majesteit kan zijn macht slechts teruggeven aan het Vietnamese volk, omdat iedere andere maatregel tegen de democratische grondbeginselen zou zijn. In diplomatieke kringen beschouwt men de interpretatie van Bao Dai als een zuiver academische en men ge looft niet dat Bao Dai ooit nog naar Vietnam zal terugkeren. Generaal Lam Than Nguyen, de der de man in de rebellerende Hoa Hao sekte, is in Saigon aangekomen om zich achter de regering Diem te plaat- ning in een hele reeks van victories voor de premier van Zuid-Vietnam, die er naar streeft het gehele land in de hand te krijgen en orde en rust te handhaven. Nguyen beweert het bevel te voeren over 8.000 soldaten, ongeveer een derde van he' Hoa Hao leger. De voormalige premier en aartsvij and van premier Diem, Tran van Huu, is naar Cambodja gevlucht nadat al zijn bezittingen door de regering waren geconfisceerd. Geruchten willen, dat Huu in het buitenland een regering in ballingschap zou willen oprichten. (U.P.) Advertentie (Tot Zondagmiddag) Overwegend zonnig en droog weer. Matige, tijdelijk krachtige Oostelijke wind. Iets hogere temperaturen. Zondag: Zon: 4.21-21.05. Maan: 3.23-2136. qoniTiiir* Zon: 4.21-21.05. Maan: 4.30-21.29. Het hogedrukgebied dat al een paar dagen bij Schotland ligt verandert vrij wel niet van plaats. Hierdoor blijft er nog een koele Noordoostelijke wind over ons land waaien waarin 's morgens en 's avonds wolkenvelden meedrijven. Een belangrijke stijging van de temperatuur mogen wij de eerstkomende dagen niet verwachten. Een onweerstoring boven Frankrijk breidt zich steeds verder in Noordelijke richting uit. Vooral in het Zuiden van Engeland is vanavond en ook morgennamiddag en -avond de kans op een enkele verspreide bui aanwezig. In het grootste deel van ons land zal het tot morgenavond droog en vrij zonnig weer blijven. In de afgelopen nacht daalde de tem peratuur op de vliegvelden Eelde en Twenthe tot slechts 3 gr. boven het vries punt. En dit op enkele dagen voor de langste dag. Goed weer, het zeewater echter nog te koud.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1