De "Prooi vcui de Pode Pötó BETAALD VOETBAL: Alle nog Bijna overal ligt steeds op de vrees geen het accent vereniging ten spijt „zaak nog trie cfe Hoorma?1 d De familie P. van Uzzel XJCX XIX X X X X X 1/ X X X X XX X X X X X X X Van Dam en Dame Geen „hor maar d Voorlaatste etappe voor de Luxemburger Ernzer m. m. w, u w. Voor veel clubs geen financiële ramp, maar er komen brokken Nieuwe leden afdeling Letterkunde Ronderecord van Moss WRIGLEY Van Est op de zevende plaats Van stukken.... t Mi en schijven.... 1111 4 i V. J ZATERDAG 18 JUNI 1955 PAGINA 4 Akademie van Wetenschappen r-~ Na ongeval te Le Mans V erzekeringsmaatschap- pijen vergoeden schade kAuW heerlijk - verfrissend verjaagt vermoeidheid bevordert uw eetlust Ronde van Zwitserland Oipllossing kruiswoordraadsel van Vrijdag PROBLEEM VOOR GEOEFENDE 1 O I 42% 1 (Van onze sportredacteur) Hoe gaat het er nu toe in de voetballers betalende Nederlandse clubs? Best en slecht, mag men wel zeggen. En dan is meteen verteld, dat het bij alle clubs verschillend toegaat. Verschillend wat betreft de houding van de besturen, het gedrag van de spelers, de onderlinge ver houdingen, de wijze van betaling, de financiële uitkomsten en de manier waarop men de toekomst tegemoet gaat. Maar hoe het ook zij, het is wel duidelijk geworden dat het betalen van voetballers in Nederland in één jaar tijds niet die revolutie heeft gebracht die men meende of vreesde te moeten verwachten. Want het moge dan zijn dat de betalende clubs nu een afdeling „semi-profs" en een afdeling „amateurs" kennen, het is niet zo, dat de een laatdunkend naar de ander kijkt of er verschillende ge dachten op na houdt voorzover het de belangstelling of, zo men wil, liefde voor de vereniging betreft. Van de gehoopte of gevreesde keiharde zakelijkheid is tot nu toe weinig gebleken. Van een straf regiem met allerlei tuchtmaatregelen bespeurt men ook al niets. Er is dus niets veranderd sinds 4 Juli 1954, zult U zeggen. Dat is na tuurlijk ook niet waar. Er is bijvoorbeeld at één opmerkelijk verschil. Sinds de zo juist genoemde voor het Nederlandse voetbal gedenkwaardige dag geschiedt bij veel eerste klassers legaal wat daarvoor in het diepste geheim gebeurde. Want dat er vroeger bij tal van verenigingen is betaald al zijn de bedragen die nu worden uitgekeerd hoger is natuurlijk be kend. Trouwens dat wordt nu ook ruiterlijk toegegeven. Twee zaken -"allen op in de ge sprekken met verenigingsleiders en spelers van de groep „betaald voet bal". De leiders zijn nu, na één jaar, nog maar amper gewend aan de nieuwe situatie die heel andere gedachten en inzichten over bepaalde onderwerpen vereist. Zij zijn, zoals ze het zelf zeg gen, nog niet commercieel genoeg. Let wel: nog niet. Want onmiddellijk voe gen zij eraan toe, dat hierin nog wel een verandering zal komen; of beter gezegd: zal moeten komen. Zij begrij pen wel, dat er mettertijd concessies moeten worden gedaan aan de gemoe delijkheid in het verenigingsleven. Trouwens, de eerste stappen zijn ook al gedaan in die richting. Als het zesde elftal kampioen wordt van zijn klasse, legt men nu niet meer zoals vroeger nog eens duizend gulden op tafel om dat elftal te laten deelnemen aan de een of andere kampioenscom petitie met verre reizen. Nu haalt men, om een voorbeeld te noemen, driehon derd gulden uit de kas en zet een be scheiden feestavondje voor het kam pioensteam op stapel. En dan is er weer zevenhonderd gulden verdiend. Maar wat er ook gebeure, zo zeggen bijna al de clubbesturen nu nog, wij zullen in elk geval een vereniging blijven en zo lang mogelijk het vereni gingsleven belangrijk voor de club vinden. gen. Wij weten bijvoorbeeld van één vereniging die tot jongstleden Zondag een uitstekende kans op het kampioen schap heeft gemaakt, dat zfj aan de rand van een financiële afgrond staat. Doch laat ons geen namen noemen. Goed verging het ook die clubs, die geen concur rentie hebben te vrezen van een vereni ging uit eigen plaats of uit zeer nabije omgeving. Natuurlijk speelde bü deze tweede groep de positie op de rang lijst doorgaans wel een rol. Want als het goed gaat ofals het spannend kan worden bijvoorbeeld als de „ne gende plaats" in het geding is komt er toch altijd meer publiek dan an ders. Dat er overigens klappen zijn ge vallen, ligt voor de hand. Heel harde zelfs. Er is een club die in dit ene seizoen veertigduizend gulden verlies heeft geleden. Er zijn er meer, wier re serves nu totaal zijn opgeteerd en die met angst en vrees de toekomst tege moet zien. Het is nu al duidelijk, dat een aantal clubs, dat nu betaalt, binnen niet al te lange tijd öf terugvalt naar WANS <5 E5SE. Ziet, het verenigingsleven, dat is meteen het aanrakingspunt met de spelers. Zij worden nu weliswaar be taald, maar voelen zich toch meer lid dan employé. Natuurlijk, er zijn uitzonderingen. Er zijn er, die nauw keurig competitieranglijsten bestude ren en aan de hand daarvan een club uitzoeken aan wie zij hun diensten aanbieden, in de hoop zo iets meer te kunnen verdienen. Maar dat zijn werkelijk de uitzonderingen. Het grootste deel van de spelers blijft bij zijn eigen club. Er zijn er zelfs, die blijven ook al worden zij op een ge geven moment gepasseerd voor het eerste elftal omdat een ander beter is. „Wij spelen met z'n elven en we doen het met z'n elven", zo redene ren de meeste spelers. En waag het bij zo'n team niet om de één per wedstrijd meer te betalen dan de ander, want vanaf dat ogenblik is er onrust in de ploeg. Zelfs in gevallen dat er slechts verondersteld wordt, dat het zo is. Trouwens, wat het betalen betreft, de hoge premies zijn beslist geen graadmeter voor de mate van clubliefde. En het is ook niet zo, dat de grootte van de pre mie bepalend is voor de uitslag van de wedstrijd. In de practijk is al wel gebleken, dat de speler niet meer aan geld denkt zo gauw hij op het veld staat en de bal ziet rollen. Na tuurlijk, hij weet dat er geld ver diend kan worden, maar dat is al tijd voor of na de wedstrijden. Wat ons bijzonder opviel in de ge sprekken, zo links en rechts gevoerd, is dat de animo voor de functies in een vereniging vermindert. Kr zijn functionarissen, die nu het bijltje erbij neergelegd hebben. Niet, omdat zij principiële tegenstanders zijn van betaald voetbal. Meestal betreft het die gevallen, dat de persoon in kwes tie eigenlijk al geruime tijd vond, dat hij om welke reden dan ook niet meer in staat was voldoende aandacht aan zijn taak te besteden maar altijd toch bieef „hangen". Zij vooral hebben nu de knoop doorgehakt. Bij andere ver enigingen bemerkt men, dat het moei lijker is om voor alle lagere elftallen een vaste kern te vinden. Daar is de animo of het „plichtsbesef" wat verslapt. De reden ligt wel voor de hand. Het bestuur heeft doorgaans zo veel aandacht nodig voor de betaalde afdeling, omdat het nu eenmaal nieuw is en er tal van nieuwe zorgen zijn gekomen, dat de groep amateurs zich enigszins onbelangrijk en misdeeld be gint te voelen en er wellicht onbe wust naar handelt. Wat dit gedeelte betreft zijn de ver schillen het grootst. In de eerste plaats is er natuurlijk het onderscheid dat gemaakt moet worden tussen de clubs die, gemeten naar de prestaties en de plaats op de ranglijst, een goed sei zoen achter de rug hebben en de zwak kere broers. De eerste groep moppert doorgaans niet, al zijn er uitzenderin de rangen van de onbetekenenden öf ten dode is opgeschreven en moet li quideren. Die slag is nog niet gevallen, maar komt wel. Of er moeten wonderen gebeuren. Wat ook een geheel nieuw aspect is in deze veranderde voetbalwereld is de amimo van veel amateurs leden van amateurclubs wel te ver staan voor de betalende clubs. Zij melden zich soms bij tientallen tege lijk aan voor de amateurafdeling van deze verenigingen. In het achterhoofd van al deze lieden speelt natuurlijk de hoop, dat zij mettertijd kunnen door dringen tot de betaalde afdeling. En u moogt het geloven of niet, veel interesse tonen de betalende clubs niet voor de spelers. Zij gaan liever zelf op zoek om een paar spelers te vinden „waarin zij iets zien". En wat de toekomst zal brengen? Iedereen heeft er zijn gedachten over. Maar daarover een volgende keer. 4. De komst van de krijgerschare schijnt het moment te zijn, waarop de be woners van het dorp gewacht hebben. Een van hen slaakt een woeste gil en slechts door razend snel te bukken kan Eric de verraderlijke speer ontgaan. De krijger achter hem zag ook het gevaar tijdig en heeft gelukkig slechts een schram. Hoewel Svein luidkeels om wraak brult, begrijpt de Noorman, dat zij hier geen strijd kunnen wagen. De krijgers naderen snel over de heuvelen en zouden zij er in slagen, hun terugweg naar de boten af te snijden, dan is het met de Noorman en de zijnen gedaan. Dus zetten ze het zeer tot onge noegen van de vechtlustige Svein op een lopen en met de gehele horde dicht op de hielen bereiken zij het strand. Terwijl een gedeelte der mannen de boten duwt, pogen de anderen de aanvallers op een afstand te houden. En- kelen van hen bereiden kleine, wild uitziende paardjes en nu begint het er kele van hen berijden kleine, wild uitziende paardjes en juist begint het er ruiters uit het zadel licht. Klaarblijkelijk is het een belangrijk hoofdman, want ogenblikkelijk trekken de eilanders zich jammerend terug, hetgeen de Noren gelegenheid verschaft, zich schielijk in te schepen. Met krachtige sla gen brengen de roeiers de boten buiten het bereik van de gevaarlijke speren. Maar terwijl Svein Langtand springend van woede het teleurgestelde gekrijs van de eilandbewoners poogt te overschreeuwen en zich staat op te winden over dit verloren gevecht, spookt Eric'de Noorman slechts één bange vraag door het hoofd: Wat hebben deze woeste eilandbewoners zijn vrouw, Wi- nonah, aangedaan? 12 13 16 17 23 24 30 31 37 38 44 45 19 20 fx 26 27 33 34 40 41 47 46 Onder grote publieke belangstelling vond Vrijdagmiddag op het circuit van Zandvoort de eerste training plaats voor de coureurs, die Zondag de strijd zullen aanbinden om de Grote Prijs van Nederland voor renwagens. Be halve Rosier (Frankrijk), wiens Ma- serati nog niet was gearriveerd, waren alle coureurs present. Da Mercedes- ploeg was buitengewoon goed op dreef. Fangio maakte een rondetijd van 1 min. 42 sec., hetwelk een gemiddelde snel heid is van 147.9 km. per uur, Stirling Moss maakte zelfs een tijd van 1 min. 40.2 sec., hetwelk 150.7 km. per uur be tekent. Daarmee werd het op naam van Askari staande ronderecord van 1 min. 46'/2 sec. is 141.7 km. per uur over- „De slachtoffers van de ramp van Le Mans zullen de vergoedingen krij gen, waarop zij recht hebben. Het is zaak hen op dit punt gerust' te stellen", aldus vermeldt het communiqué van de „Mutuelle Générale Frangaise", dat de nadruk legt op het feit, dat noch de Franse, noch de buitenlandse assura deurs de eisen op schadevergoeding be twisten. De slachtoffers of hun recht hebbenden kunnen zich wenden tot de „Mutuelle Générale Fragaise". troffen. Hawtorn maakte met zijn Fer rari een tijd van 1 min. 47 sec., 140 km. per uur. Bij Koninklijk Besluit zijn bekrachtigd de benoemingen van: dr. Amalia M. E. Draakprofdr. A. M. Donner, prof. dr. S. Dresdenprofdr. W. J. W. Koster en prof. dr. L. J. Rogier, tot leden van de Koninklijke Nederlandse Akademie van WetenschappenAfdeling Letterkunde. Dr. A. M. E. Draak is lectrix in de Kel tische taal- en letterkunde aan de Gemeen telijke Universiteit van Amsterdam en de Rijksuniversiteit te Utrecht. Zij heeft zich door het uitnemende gehalte van haar we tenschappelijke publicaties een naam ver worven in binnen- en buitenland. Dr. A. M. Domier, geboren 15 Januari 1918 te Rotterdam letterkunde als in de wijsbegeerte, welke zeldzame combinatie van het begin af aan zijn werk grote diepte heeft verschaft en hem een vooraanstaande plaats onder^ijn vakgenoten heeft bezorgd. Dr. W. J. W. Koster aanschouwde op ,11 December 1896 te Batavia het levenslicht. Sedert 1940 bekleedt hij een professoraat in de Griekse taal- en letterkunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Van de Graeci in den lande is de heer Koster mis schien wel degene, aan wie het klassieke Griekse taaleigen het best bekend is» Daar naast bezit hij, mede op grond van ruste loze lectuur, een zeer uitgebreide kennis van de Griekse letterkunde der oudste tij den tot het begin der Byzantijnse periode. Dr. L. J. Rogier, geboren 26 Juli 1895 te Rotterdam, promoveerde aan de R.K. is hoogleraar in de Universiteit te Nijmegen in 1947 tot doc- algemene staatsleer, het staatsrecht en het I t°r honoris causa in de nieuwe geschie denis. Kort daarop werd hij aldaar tot administratief recht aan de Vrije Universi teit te Amsterdam, welk professoraat hij se dert 1945 vervult. Tevoren, in 1941, was hij aan deze Universiteit tot doctor in de rechtsgeleerdheid gepromoveerd op een proefschrift, getiteld: ,,De rechtskracht van administratieve beschikkingen", een der moeilijkste onderwerpen uit het alge mene deel van het administratieve recht. Zijn behandeling van dit onderwerp vestig de zijn reputatie. De heer Donner heeft voorts een aanzienlijke bijdrage geleverd aan de totstandkoming (in 1953) der nieu we bewerking van Nederlands Bestuurs recht", hetwelk als het voornaamste sa menvattende oeuvre op administratiefrech telijk gebied in de Nederlandse taal wordt beschouwd. Dr. S. Dresden werd op 5 Augustus 1914 te Amsterdam geboren. De heer Dresden is sedert 1947 hoogleraar in de moderne Franse letterkunde aan de Rijksuniversi teit te Leiden. Hij heeft doctoraal examen gedaan zowel in de Romaanse taal- en hoogleraar benoemd. De heer Rogier heeft verscheidene publicaties op zijn naam staan, waaronder de ..Geschiedenis van het Katholicisme in Noord-Nederland in de 16e en 17e eeuw", die hem meteen een zeer eervolle bekendheid onder de Nederlandse historici heeft verschaft. Van de vele andere publicaties van zijn hand zijn te noemen „In vrijheid herboren, Katholiek Neder land, 18531953", samen met de heer N. de Rooy. zijn monografie ..Henric van Vel deken, inleiding tot de dichter en zijn werk, met bloemlezing". Voorts droeg bij een hoofdstuk bij tot het 5e deel van de „Al gemene Geschiedenis der Nederlanden", on der de titel: „De protestantisering van Noord-Nederland", Gisternacht kor: Pa niet zo best de slaap vatten. Steeds weer greep hij er naar en steeds glipte die slaap tus sen zijn vingers vandaan. Pa zat met een moeilijkheid. De puzzle voor a.s. Zaterdag was nog niet klaar en dat zit Pa nooit lekker. Vrienden, het valt soms niet mee om steeds weer met wat anders te komen. Pa zoekt steeds naar nieuwe mogelijkheden om u bezig 14. alleenzang; 15, Europeaan; 16. beest; 17. kampeerartikel; 18. kier; 19. lichaamsorgaan; 20. gewicht; 21. voor nemen; 22. knevel; 23. stad in Afrika; 24. dunne stof; 25. nakomeling; 26. mu ziekinstrument; 27. deel van Sumatra; 28. netjes; 29. vijlwerktuig; 30. omzo ming; 31. niet warm; 32. gast; 33. Ier land; 34. wisseling; 35. worm; 36. loot; 37. eetlust; 38. deel van het gelaat; 39. té houden. Steeds weer andere vormen niet Stevig; 40.' tijdrékéning; 41. paard van breinkronkels. Deze keer ging het 42. vat; 43. houten gebouwtje; 44. deel wat moeilijk. Ontelbare malen wierp Pa zich van zijn linkerzij op zijn rech terzij en van zijn rechterzij op zijn linkerzij om vervolgens een poosje op zijn buik te liggen peinzen, dan weer een poosje op zijn rug te liggen den ken. Al deze omwentelingen bracht Pa op de gedachte u weer eens een honingraat te presenteren. Om echter in stijl te blijven heeft Pa alle moge lijkheden van wentelen open gelaten, hetgeen wil zeggen, dat u de woorden zowel linksom als rechtsom kunt in vullen. Ook de plaats waar de woor den beginnen wordt niet gegeven. U moet ieder woord (van vier letters) dus rond getallen invullen. Dat is alles en denkt er om, dat Pa woedend wordt als hij weer zo'n klein stapeltje brief kaarten ontvangt. Het moeten er dui zenden zijn. OMSCHRIJVINGEN 1. bouwvallige woning; 2. regelmaat; 3. een weinig; 4. vet van een dier; 5. broodbestanddeel; 6. zuivelproduct; 7. windrichting; 8. kleur; 9. jong persoon; 10. klinknageltje; 11. staat in Zuid- Amerika; 12. hard klinkend; 13. kleur; Advertentie Het is gek, maar er waren nogal wat kinders die moeilijkheden hadden met „H 12" in de puzzle van 28 Mei. Zij vulden „hor" in, inplaats van „lor". Hoe zij er bij kwamen, begrijpen wij niet goed. Want er stond bij die Tot duidelijk aangegeven: ,.T=1". Misschien vonden de kinderen die het fout hadden lor wel een lelijk woord. Maar hier is dan de goede oplossing: Horizontaal: 2 bed: 5 stuur: 6 roe: 7 standaard: 10 lee: 11 enkel; 12 lor. Verticaal: 1 stoot: 2 brandweer: 3 drama: 4 beeld: 7 speld: 8 appel: 9 raket. En de prijswinnaars zijn: le Prijs (monopolyspel) Ida v.d. Kolk, Antillenstraat 6, Beverwijk. 2e Prijs (portefeuille) Mary v.d. Park, Ged. Oude Gracht 71, Haarlem. 3e Prijs (jongensboek) Jan v. Bakel, Utrechtlaan 16, Heemstede. Nieuwe inzendingen liefst per brief kaart aan de redactie van dit blad. Naam van je krant vermelden. In lin kerbovenhoek schrijven „Kinderprijs vraag". Koblet heeft ook Vrijdag de leiding in het algemeen klassement van de ronde van Zwitserland behouden. De Luxemburger Ernzer zegevierde in de étappe va<n Bad Ragaz naar Lüzern. Nolten en Hinsen arriveerden als ne genden. Voor de voorlaatste etappe, in een afstand van 235 km, waren 62 ren ners gestart. Na 50 km werden twee uitvallers genoteerd. Het waren de Zwitser Schaer en de Belg Couvreur, die de strijd staakten. Veel was er nog niet gebeurd; en 20 km verder in de buurt van Lir.thal lagen de renners nog bijeen. De strijd ontbrandde pas toen de Col Klausen in zicht kwam. De Zwitser Hollenstein sprong uit het peloton weg en verkreeg spoedig een voorsprong. De top van de Col pas seerde hij als eerste met 3 min. 7 sec. op Koblet, Serra, Ernzer, Clerici, Nol ten, Ockers en Reisser, die in deze volgorde het hoogste punt bereikten, en met 3 min. 57 sec. op van Van Cau- ter en Brankart. Daarna volgde een kleine groep. De Zwitser Kübler, die op de top van de Col Klausen een achter stand van 4 min. 55 sec. had, daalde ir; een razend snel tempo, hij vloog de ene na de andere renner voorbij en bij Altdorf (117 km) lag hij in gezel schap van zijn landgenoten Koblet, Clerici en, Rudolf in tweede positie met 2 min. achterstand op Hollenstein. Het verschil tussen or.ze landgenoot Nolten, die een groep had gevormd met Ockers, Gelabert, Padovan, Ernzer, Brankart, Meili, Hubert en Serra bedroeg toen 3 min. 15 sec. De vluchteling werd echter bij Bru- nen (162 km.) door Kübler en de zijnen ingehaald. Tijdens de doortocht van dit stadje voegden Sorgeloos, Ockers en Pianezzi zich bij hen. Het tempo werd door de acht man verhoogd, doch niet temin slaagden een twintigtal andere renners erin aansluiting te krijgen; op 50 km. van de finish telde de kopgroep 33 renners. Twee kilometer van Luzern verwijderd zag de Luxemburger Ernzer zijn kans schoon. Hij ontsnapte. De tegenaanvallen van Brankart en Kübler werden door hem afgeslagen en zege vierend passeerde de Luxemburger met ruime voorsprong op zijn twee belagers. De uitslag luidt: 1. Ernzer (Lux.) 6 uur 57 min. 2 sec. 2. Brankart (Belg.) 6.57.14. 3. Kübler (Zwits.) 6.57.17. 4. Ockers (Belg.) z. t. 5. Meilli (Zwits.) z. t. 6. Padovan (It.) z. t. 7. Wim van Est (Ned.) z. t. 8. Koblet (Zwits.) z. t. van het gelaat; 45. mogelijkheid; 46. werktuig; 47. bekend eiland; 48. peul vrucht; 49. deel van een jas. Oplossingen uitsluitend op briefkaart in te zenden tot en met 27 Juni aan 't Kasteel van Aemstel, afd. Prijsraad sel, N.Z. Voorburgwal 65, Amsterdam, met vermelding van leeftijd. De prijswinnaars zijn: H. Sweerman, Keizer Ottostraat 97, Bussum; mej. F. Schaefer, Begastraat 9, Haarlefn; B. Blankennagel, Wester- dokstraat 29 I, Amsterdam. OPLOSSING 4 JUNI 1-2 monster; 2-3 regeren; 3-4 nooit; 4-5 tandarts; 5-6 stekel; 6-7 legende; 7-8 energiek; 8-9 kantoor; 9-10 roesten; 10-11 neger; 11-12 redres; 12-13 stekel varken; 13-14 nergens; 14-15 staren; 15-16 noemer; 16-17 raderen; 17-18 na deren; 18-19 niemand; 19-20 Donderdag; 20-21 gravure; 21-22 etalage; 22-23 eer baar; 23-24 ramp; 24-25 pret; 25-26 terrine; 26-27 ever; 27-28 roest; 28-29 tea 29-30 Ado; 30-31 ooi; 31-32 ingeval; 32-33 lel; 33-34 lui; 34-35 id.; 35-36 die renriem; 36-37 memoreren; 37-38 Nero; 38-39 octaaf; 39-40 fraai; 40-41 Indra; 41-42 aga; 42-43 ane; 43-44 esp; 44-45 p.k.; 45-46 kankeren; 46-47 naaste; 47-48 Ede; 48-49 eikel; 49-50 leem; 50-51 meid; 51-52 donderen; 52-53 naar; 53-54 raak; 54-55 kind; 55-56 dis; 56-1 stroom. Horizontaal: 1. kanteel; 7. januari; 13. rat; 14. etalage; 16. les; 17 n.n.; 18. d.a.v. 19. 1.1.; 22 ia; 23. genas; 25. as; 28. pan ter; 31. koster; 34 ir; 35. idem; 37. pils; 38. do; 39. bea; 40. ore; 42. ion; 44. de; 45. melange; 48. om; 50 rauw; 52. romp; 54. kapel; 57. stier; 59. k.o.; 61. le; 62. oma; 64. r.i.; 65. ds; 66. epe; 67. tij; 68. se; 69. art; 70. na; 71. je; 72. leo; 74. n.n.; 76. ao; 77. karos; 79. steel; 82. noen; 85. beer; 87. ne; 88. venster; 92. na; 94. lol; 96. ate; 97. opa; 100. et; 102. veer; 104. epos; 106. pa; 107. straks; 110. amalia; 112. da; 113. plank; 116. l.o.; 118. la; 120. ene; 121. a.m.; 123. ade; 125. reedsel; 128. ara; 130. vergaan; 131. tomaten. Verticaal: 1. kr; 2. aar; 3. n.t.; 4. een; 5. et; 6. lade; 7. java; 8. a.g.; 9. nel; 10. al; 11. rek; 12. is; 15. land; 17. natie; 20. lasso; 21. spin; 22. in; 23. gre; 24. ski; 26. st; 27. krom; 29. ar; 30. edam; 32. olie; 33. ed; 36. mol; 37. pen; 39. beuk; 41. ram; 43. nóor; 44. da; 46. ere; 47. gat; 49. m.m.; 50. rekenen; 51. wal; 52. rei; 53. pastoor; 55. peter; 5(?. l.q.; 57. s.a.; 58. irene; 60. opa; 63. moe; 65. dra; 71. jan; 72. l.s.; 73. os; 75. neb; 77. keel; 78. ore; 80. the; 81. lena; 83. on; 84. est; 86. e.a.; 88. vlek; 89. nar; 90. tee; 91. room; 93. rest; 95. ovaal; 98. psalm; 99. daar; 101. t.t.; 103. esp; 105. pak; 106. pi; 108. r.d.; 109. mand; 111. l.o.; 114. leen; 115. nest; 117. ode; 119. ara; 121. alm; 122. are; 123 a.v.; 124. er; 126. e.a.; 127. e.o.; 128. at; 129. an. PROBLEEM NO. 37 van K. A. K. Larsen Wit geeft in 2 zetten mat. Het C.I.O. en de Amerikaanse scheep vaartmaatschappijen zijn het eens ge worden over een nieuw arbeidscon tract, waardoor een einde kwam aan een zeeliedenstaking die ver- en twin tig uur geduurd heeft. 9. Een peloton van 24 renners, bij wie Nolten (Ned.), Clerici (Zwits.) en Hinsen (Ned., allen in dezelfde tijd als Kübler. Het algemeen klassement luidt: 1. Koblet (Zwits.) 45.22.28. 2. Ockers (Belg.) 45.22.59. 3. Schellenberg (Zwits.) 45.23.02. 4. Clerici (Zwits.) 45.23.03. 5. Kübler (Zwits.) 45.27.52. 7. Nolten 45.31.03. 23. Van Est 45.53.21. 46. Hinsen 47.02.00. Oplossing van probleem No. 36 van Guidelli en Westbury: 1. Db4! met de volgende varianten: Pe6t 2. Pf7; Pe8t 2. Lf7; Pc4:t 2. Pe4; Pf7t 2. Le6; Lc5: 2. Db2 mat In verband met desbetreffende vragen maken wij inzenders van oplossingen er op attent, dat voor 2-zetten alleen de sleutelzet ver meld behoeft te worden; voor 3-zet- ten de twee eerste zetten of varian ten. PROBLEEM No. 38 van C. Promislo Wit geeft in 2 zetten mat. Wit: Kb4 Dh2 Tbl Td4 La2 Pd3 Pe5. Zwart: Kc2 Th5 Lh4, pionnen b5 d2 e4 e7 f2. Oplossing van prijsprobleem Mei, probleem van L. C. Willemsen, Nó. 25: 1. Db8! met de volgende varian ten: Tb8 2. cb8D; Tc7 2. Dc7: Td8 2. cd8:; Kd6 2. Pf7; Kf4: 2. Lh2; T anders 2. c8 mat. De maandprijs is na loting ver zonden aan de heer G. Klepper té Groesbeek. Verschillende inzenders gavén als sleutelzet Dc5; dit wordt echter weerlegd door Tg8 Ook Db6 is niét ten XogXeX p'rlbTeeLNo. "39" van correct, want na Td8 is geen matzet dr K B Xt geeft in 3 zetten aanwezig. Wit: Kb7 Df2 Lh4 pionnen a3 c4 Oplossing probleem No. 34 van <13. A. Ellerman: 1. Tgl! met de vol- Zwart: Kc5 Pa2 Ld2 Pd4 pionnen gende varianten: (dreiging Pg6) b6 d6. Pe5 2. Lel; Pe3 2. Pd3; e3 2. Db8. Zeer fraai is hier de dualbestrijding Correspondentie betreffende deze door de penning van de dame na rubriek te zenden aan A. Perquin, Pe3. Wit: Kg6 Dd8 Ta6 Pc3 pion d4. Zwart: Ke6 Pb6 Pd6 pion e7. Voor dé liefhebbers van meerzet- OPLOSSERS No. 2123 van P. J. Eype te Haarlem Marnixka.de 104 tè Amsterdam-C. PROBLEEM VOOR BEGINNERS No. 363 van P. J. Eype te Haarlem V/, Wit speelt en wint; oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 Juli a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 2116 van Joh. v. d. Boogaard te Rotterdam Wit speelt naar: 5044, 28, 19, 13, 38, 37, 40, 1 en wint. Evenals in No. 2115 van dezelfde auteur, wordt vrijwel dezelfde slotstand be reikt, ditmaal na een ontleding, die heel aardig is, doch geen grote moeilijkheden biedt. Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 363 en 364 kun nen tegelijk ingezonden worden tot 1 Juli a.s. aan bovengenoemd adres. OPLOSSING van No. 359 van N. Groot te Amsterdam 30—24, 19X30, 28x19. 13x24, 33— 33, 29X27, 37—32, 27x38, 48-^43, 38x40, 45x1 en wint. Een goed probleempje met leuke en niet te lastige ontleding. PARTIJFRAGMENT (Vervolg) Na de 12de zet 35—30 van wit was de stand in de partij Willem- se—Dukel: Wit 18 st. op 26, 29, 30, 31, 33, 34 36, 38, 39, 40, 42/49. Zwart 18 st. op 2/7, 9/13, 15, 17, 18, 20, 22, 23, 27. Zwart vervolgde met 1014 en niet 20—25, hetgeen zijn spel na 30—24 zeer zou bemoeilijken. 13. 30—25? 40—35 is veel sterker. 13—19; 14. 40—35 9—13; 15. 46—41, eerst 4440 is beter, omdat dan het doorstoten op het centrum verhin derd is. 23—28! 16. 44—40 19—23; 17. 41—37 14—19; 18. 25X14 19x10; zwart heeft zich hiermede nuttige tempo's verschaft, iets wat in dit geval zeer nodig is. In plaats van 2924 en verder zijn spel te leiden tot afruil van de stukken op 28 en 23, gaat wit nu proberen via om- ■ingeling het zwart-centrum te be lagen. 19. 38—32 27x38; 20. 43x32 49! gedwongen, maar tevens sterk. Op elke andere zet zou wit door 3127 enz. een stuk gewonnen heb ben. 21. 4843? Vermoedelijk ge speeld, om de dreiging 3127 enz. er in te houden, doch het ver zwakt de toch al niet sterke stelling van wit nog meer; beter was 4233, gevolgd door 4742 en 4943. 15—20; 22. 35—30 20—25; 23. 30—24, dit komt wel wat iaat. 1015; 24. 4238 1116. Een aardige afwikke ling kan er nu ontstaan door het volgende spel: 4742, 711, 3227, 2—8. 33—32, 17—21, 26X17, 12x21, 3126, 22X31, 36x27 en zwart moet een stuk verliezen. Zwart zou dus niet 1721 mogen spelen, maar wat dan? Op 510 volgt 4338 en op 914 natuurlijk 24—19 enz. Het is moeilijk hier voor zwart een bevre digende oplossing te vinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 4