Xwijfeiachtig resultaat Perón ontvangt Lucero l l Service. Jacht op in Z.-Italië Adenauer doet onv r iendelij k tegen Oostenrijk Zorg voor veiligheid D i i Niet door meer uren per dag, maar door meer dagen per jaar Zonnig vacantieweer r. Gekweld door socialisten Niet bevorderlijk voor de goede betrekkingen 500 Engelsen door Arabieren omsingeld I^T overdrank je Dit lijkt tenminste" Meer continuïteit in het bouwen ORR Het weer DE GROTE MAN LANGER WERKEN IN DE BOUWVAKKEN WOENSDAG 22 JUNI 1955 79ste JAARGANG No. 26326 Spoed met belasting en huurvoorstellen Revolte voorbereid en zijn beschermers HE1NZELMANN BADKLEDING Aan zee BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: X 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE lARIfcl- 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Argentijns kabinet biedt ontslag aan De gisteren gepubliceerde rege ringsvoorstellen betreffende de huurverhoging en belastingverla ging konden geen verrassingen opleve ren. Zij zijn slechts een precieze formu lering van het compromis, waarop het kabinet en de regeringspartijen het op nieuw met elkaar hebben willen wagen en dat in algemene trekken geopenbaard is in de onlangs afgelegde regeringsver klaring. Van de toekomstige behandeling in de Kamer behoeft men al evenmin verras singen te verwachten: de niet tot de op positie behorende partijen kunnen vol staan met ja te knikken, een formele herhaling van een eerder, toen met pijn en moeite, gegeven instemming. Dat kan in ieder geval bevorderlijk zijn voor een snelle gang van de gewijzigde voorstel len door de parlementaire molen en ga randeert de in werking treding op 1 September a.s. Zakelijk gezien moeten echter drie vragen van gewicht worden gesteld. Ten eerste: schiet de normalisatie der huren door de nieuwe maatregelen be duidend in de goede richting; ten tweede: wat gaat de huurder aan den lijve er varen; en tenslotte: zal recht, althans méér recht, worden gedaan aan de stel selmatig stiefmoederlijk behandelde ver huurder? Wij moeten in eerlijkheid vooropstellen, dat de politieke verdien sten van het compromis het in teleur stellende mate winnen van de zakelijke. Een verhoging van de huren der vóór oorlogse (en van bepaalde tijdens de oorlog gebouwde) huizen met 5 pet. is een uiterst pover stapje in de richting van een optrekken der huren tot het al gemene prijspeil. De huurder zal voor deze in zijn ogen niettemin bezwarende verhoging van zijn levenskosten tweeër lei compensatie ontvangen: één in de persoonlijke belastingsfeer gelegene en één de omzetbelasting betreffende. Zo verschillend als de huurders zijn, zo ver schillend zullen zij ook van die compensatie profiteren. Welke baat zul len bijvoorbeeld al degenen die in het geheel geen of nauwelijks enige inkom stenbelasting betalen vinden bij de voor gestelde belastingverlaging? Zullen de ouden van dagen en de overige verge ten groepen niet opnieuw ervaren dat zij vergeten zijn en blijven? En kan in redelijkheid de slechts tijdelijke vrijstelling van omzetbelasting op sui ker en textiel voor hen als afdoende compensatie worden aangemerkt? Wat op papier een aardig rekensommetje lijkt verbleekt in de levenspraktijk tot onwezenlijk gemillimeter. Ons algemene bezwaar tegen de bepaling van de be lastingverlaging is, dat zij met allerlei kunstmiddelen moest worden gehouden binnen dogmatisch vooropgezette be perkingen. De staat is in een socialis tisch gekleurde personificatie gaan op treden als belanghebbende; hij mocht geen hogere „verliezen" lijden dan oor spronkelijk als compromissen uit de po litieke rekenmachine waren gerold. De aan de verhuurder ten deel ge vallen zegeningen zijn al even twijfelachtig. De P.v.d.A. heeft hem genadiglijk de gunst toegestaan, dat hij geen huurbelasting hoeft te betalen. Hij zal profiteren van de verlaging der grondbelasting en een hoger afschrij vingspercentage voor zijn eigendom mogen toepassen. Maar daar zijn enige verplichtingen tegenover komen te staan, welker begrenzing per se vaag zal blij ven en die daarom mogelijkerwijs on evenredig bezwarend zullen blijken. De verhuurder zal de woning moeten on derhouden in een redelijke staat. Doet hij dat niet, dan vervalt de huurverho ging. Voor wat hoort wat: voor niets hoort niets. Nu is het maar de vraag wat in de praktijk onder een „redelijke staat" van bewoonbaarheid wordt verstaan, en het is evenzeer de vraag wie het oordeel daarover zullen vellen. Zoals men weet zal hier niet de rechter optreden, maar hetzij B. en W. hetzij een z.g. „huur- commissie". Men hoeft beide colleges waarachtig niet te benijden om de taak welke hun zal toevallen. Want kan men anders verwachten dan een stroom van klagende huurders, die uiteraard worden aangelokt door de premie, welke erop staat wanneer zij in het gelijk wor den gesteld: ontheffing van de verplich ting tot betaling der huurverhoging? Het is nog steeds niet duidelijk geworden, waarom men wat het onderhoud der huizen betreft, niet is blijven volstaan met de gewone Wetsbepalingen, aange vuld met de regelen van Woningwet en Wederopbouwwet. Was men zo bang, dat deze niet toereikend waren om de huiseigenaren ervan af te houden van de 5 pet. verhoging „een lui leven te gaan leiden"? Of moeten we hierin de prijs zoeken voor het (voorlopig) weg zenden van het socialistische stokpaard je der afroming door middel van huur belasting? Het milde gedogen, dat de huiseigenaar niet tot datgene wordt ge houden wat men, laten we zeggen in 1938, van hem vergde, doet enigszins lachwekkend aan, wanneer men let op de mate waarin sedertdien de materiaal- prijzen enerzijds en de huren anderzijds gestegen zijn. Neen, rust en tevredenheid kan men op grond van dit compromis niet ver wachten, bij huurders noch bij verhuur ders. De regering is destijds weggezon den, omdat haar huurvoorstellen „kreu pel" werden geacht. Men heeft zich in Den Haag slechte orthopedisten ge toond. De Tweede Kamer zal het nieuwe ontwerp tot wijziging van de Huurwet en de belastingvoorstellen reeds Don derdagmiddag in de afdelingen onder toeken. Alle leden van de Argentijnse rege ring hebben hun ontslag ingediend bij president Perón, aldus is volgens U.P. onofficieel in Buenos Aires bekend ge maakt. De ministers zouden ontslag hebben genomen om een reorganisatie van het kabinet te vergemakkelijken. Sommige ministers zullen hun porte feuille behouden, zo verneemt U.P. van gezaghebbende zijde. Generaal Perón heeft gisteravond nog verscheidene vooraanstaande per soonlijkheden ontvangen, onder wie generaal Lucero, de minister van oor log, die sedert vorige week opperbe velhebber van alle militaire strijd krachten en politietroepen is. Perón heeft verder een vergadering gepresi deerd van leiders van zijn jartij, de tweede secretaris van het algemeen vakverbond, de voorzitter van de Se naat, de voorzitter van de Perónisti- sche fractie in de Kamer, de minister van binnenlandse zaken en het hoofd van de politie. Vandaag later op de dag zou hij de buitenlandse pers ont vangen. Ondertussen heeft de Argentijnse staatsradio gisteravond de traditionele „avondwijding van Evita Perón" weer hervat, nadat deze uitzending Maan dagavond voor het eerst sinds het overlijden van de vrouw van de pre sident in Juli 1952 was komen te ver vallen. Volgens enige van de 112 Argentijnse officieren, die in Montevideo zijn ge ïnterneerd nadat zij hun land hadden verlaten, zijn aan de mislukte op stand van Donderdag j.l. vijf maanden van ondergrondse voorbereidingen voorafgegaan. De actie ontstond in kringen van het ministerie van ma rine, enerzijds uit vrees dat Perón's politiek het communisme in de hand zou werken en anderzijds uit protest tegen de anti-kerkelijke campagne van de regering-Perón. De opzet was een gemengde junta in te stellen, bestaande uit drie militai ren en drie burgers, die het bewind had moeten overnemen nadat Perón ten val was gebracht. Na anderhalf jaar zouden er „vrije, gewaarborgde" verkiezingen worden gehouden, waar na de leden van de junta geen officiële ambten meer zouden mogen bekleden. Dit plan, aldus de uitgeweken offi cieren, had in feite de steun van de ge hele marine en ongeveer de helft van het leger en de vloot, terwijl ook de radicalen, conservatieven, socialisten en de „katholieke actie" er achter ston den. De opstandelingen wezen vier oor zaken aan voor het mislukken van hun actie: V i 1. Doordat de aanval zich te lang zaam ontwikkelde kreeg de regering tijd om order te geven tot een tegen aanval. 2. Tengevolge van het slechte weer konden de bommenwerpers hun doelen niet goed waarnemen. 3. Een gebrek aan samenwerking tussen de grond- en d luchtstrijd krachten was er de oorzaak van, dat de door de luchtaanval behaalde voor delen niet werden uitgebuit. 4. Door een misverstand was de Plaza de Mayo gebombardeerd, waar de revolutionnairen bijeen zouden ko men voor een bestorming van het re geringsgebouw. Door dit bombarde ment zijn vele aanhangers van de op standelingen omgekomen. Toen de opstandelingen zich tegen over deze „rampzalige vergissing" za gen geplaatst, hadden zij geen andere keuze dan zich over te geven of te vluchten, aldus de ontsnapte officie ren. Argentijnse militairen, die vorige week na het uitbreken van de op stand op strategische punten in Bue nos Aires en op steunpunten aan de kust en in het binnenland werden ge- stationneerd, zijn gisteren naar hun kazernes teruggekeerd, hetgeen er op zou wijzen, dat de militaire noodtoe stand afgelopen is. Rondom het Plaza de Mayo en het ministerie van oorlog waren vechtwa- gens en stukken luchtdoelartillerie samengetrokken. (A.F.P., Reuter) Gespannen kijkt het personeel van de Britse Marine in de haven van Portland aan de Engelse Zuidkust toe, hoe een deel van de door een torpedo-explosie gezonken duikboot „Sidon" boven water wordt gehesen. Zoals bekend, eiste de ramp met de „Sidon" dertien doden. Wenen is bij uitstek de stad gebleken om de mogelijkhe den, die de telefoon biedt, grondig uit te buiten. Vandaag heeft de telefoondienst zijn veelzijdigheid nog vergroot door het instellen van een bureau, dat begeleiders zo wel mannelijke als vrouwelijke kan leveren. Deze krachten kunnen worden be steld „voor iedere deugdzame tijd passering", zoals een vierde man voor een spelletje bridge, een veer tiende dinergast, een tennis-partner, een chauffeur of een baby-oppas. De employé's van het bureau zul len, naar uitdrukkelijk werd be paald, geen romantische voorstellen, van welke aard ook, kunnen accep teren. De dienst is 24 uur per dag op te roepen onder nummer 14000. De gemeentelijke telefoondienst heeft reeds een service voor weer- en marktberichten, sprookjes voor kinderen, recepten en op de band opgenomen muziek. De eerste aanvragen betroffen baby-oppassen, wier tarief 20 schil lingen (ongeveer 2.85) per drie uur bedraagt. Ander soort gezelschap is duurder, vooral als het iemand is, die meer dan één taal moet beheer sen of die in officiële avondkleding moet verschijnen. Een van de specialiteiten van het bureau is een staf van muziekdeskun- digen, die gereed staan om buiten landse toeristen te vergezellen naar Weense opera's en hun uit te leggen wat er in iedere acte en ieder be drijf gebeurt. Op het ogenblik is in Zuid-Italië de grootste mensenjacht sinds jaren aan de gang. De politie kamt Europa's „kleurrijkste" onderwereld uit naar vier Amerikanen en een Canadees meisje. De internationale politie-organisatie (Inter pol) beschrijft het vijftal als zeer ge vaarlijke gangsters. Zij worden er van verdacht op 6 April j.l. in New York, met een machinegeweer in de aanslag, 305.000 dollar uit een bijkantoor van de Chase National Bank geroofd te heb ben. In antwoord op een verzoek van In terpol is overal de Italiaanse politie in actie gekomen, met speciale aandacht voor het gebied van Napels, omdat men geloofde dat de van een Franse num merplaat voorziene Chevrolet van de gangsters daarheen op weg was. De vijf gangsters zijn: de 35-jarige John Timothy O'Connell, de 37-jarige Daniel William Maguire en de 28-jarige Joseph Michael di Tacco, alle drie uit New York, de 34-jarige Peter Jerome Riordan, uit het plaatsje Manchester in New Hampshire, en de 27-jarige Jea- nette Forest uit Montreal. In Napels houdt de politie discreet een oogje cp de uit New York uitgewe zen onderwereldkoning Charles „Lucky" Luciano en andere Italiaans-Amerikaan se ex-gangsters, voor geval de bandie ten zouden willen proberen contact met hen te maken. Verwacht wordt dat Lu ciano zelf, wiens bewegingsvrijheid al eerder door de politie aan banden is gelegd, zich verre zal houden van de affaire. Toen men hem om commentaar vroeg in het Giacomino-restaurant, waar hij bijna iedere dag spaghetti komt eten, was Luciano weinig vriendelijk tegen zijn ondervragers: „Deze zaak gaat mij niet aan. Ik heb met zulke mensen niets meer te maken, evenmin als met Ame rika. Ik doe alleen maar mijn plicht en houdt mij aan de Italiaanse wet. Ik vind het onplezierig dat telkens wan neer er zo iets is, jullie knapen naar mij toe komen. Ik maak het jullie niet lastig en waarom laten jullie me dus ook niet met rust?" Kanselier Adenauer heeft zich giste ren weinig vleiend over Oostenrijk uit gelaten. „Waar werd Hitier zo enthou siast ontvangen ais in Wenen?", merk te de kanselier in de Bundestag op in de hitte van een debat over de buiten landse politiek met de socialisten. De botsing draaide om de kwestie van confiscatie door Oostenrijk van Duitse activa krachtens het vredesverdrag van Wenen. De federale republiek heeft reeds scherp tegen die confiscatie ge protesteerd. Adenauer verdedigde zich tegen socialistische beschuldigingen dat niet gezorgd is voor bescherming van de Duitse belangen gedurende de on derhandelingen die vooraf zijn gegaan aan het tot stand komen van het op 15 Mei in Wenen ondertekende vredes verdrag. Door de socialistische verwijten op spelden gezet, hield de kanselier zijn kwelgeesten voor dat zij heel goed wisten dat Duitsland in oorlog is ge weest met de vier grote mogenuhe- den die het vredesverdrag onder tekend hebben. Oostenrijk, welk land bij de „Anschluss" van 1938 in het Derde Rijk was opgenomen, verkeer de in een volkomen andere positie. „Niettemin", zo flapte hij er na een korte pauze uit, „is Hitier nergens zo enthousiast ontvangen als in Wenen". De socialisten sprongen onmiddellijk op, uitroepend „is dat diplomatie?". Adenauer antwoordde niet. Hij schakel de op andere onderwerpen over. Adenauers verklaring werd zelfs door leder, van zijn eigen Christendemocra tische unie ondiplomatiek genoemd. Leden van de Bundestag die Adenauer persoonlijk goed kennen, zeiden dat de oude man zijn zelfbeheersing had ver loren door de socialistische aanval. Het bureau van de kanselier leverde geen commentaar op dê verklaring. Ook van andere officiële zyde werd niet onmiddellijk commentaar gegeven. Maar diplomatieke waarnemers voor spelden dat de zaak de betrekkingen tussen Oostenrijk en West-Duitsland, die toch al niet zo warm zijn op het ogenblik, weinig goed zal doen. In gisteren uit Aden te Cairo ontvan gen berichten wordt gemeld, dat vijf honderd man onder Britse leiding staande regeringstroepen in het heuvel- gebied van Mawla Matar, in het Britse protectoraat Aden, door opstandige Arabische stammen zijn omsingeld. Au toriteiten van de provincie Makalla heb ben met spoed aanzienlijke versterkin gen gezonden, om de afgesneden troe pen te ontzetten. De moeilijkheden begonnen, nadat het Britse protectoraatsbestuur een or der had uitgevaardigd, waarin het ver boden werd levensmiddelen per kara vaan van Makalla naar Hadramoet, aan de golf van Aden te vervoeren. iiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiMiiiHiiMiiiiiiiiiiiiiiiiMi minimum Zesduizend personen moesten giste ren op Ceylon in een ziekenhuis worden opgenomen na het drin ken van een „magisch drankje", dat door een medicijnman werd aanbevolen ter gelegenheid van de zonsverduiste ring. De uitwerking was wel enigszins anders dan men had verwacht, want het drankje zou volgens de inheemse dokter ieder, die er van dronk, schoon heid, wijsheid, vitaliteit en perfecte gezondheid brengen. Onder de zieken bevinden zich tal van vrouwen en kin deren. Het drankje was samengesteld uit een kruidenaftreksel en cocosmelk en stond geadverteerd in een Zondags blad met een aanbeveling van de in heemse dokter. Het moest genuttigd worden op het ogenblik, dat de maan de zon geheel verduisterd had. Het re sultaat was, dat duizenden met een maagvergiftiging in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. e door velen met een zekere be zorgdheid tegemoet geziene auto races te Zandvoort zijn zonder ongevallen verlopen. De recente dode lijke ongevallen tijdens auto-races kre gen hun climax in de ramp van Le Mans. Verschillende stemmen zijn op gegaan, die de vraag stelden of het Avel geoorloofd moet worden geacht wed strijden te organiseren, waarbij niet alleen dodelijke gevaren voor de deel nemers, maar ook een latent levensge vaar voor de toeschouwers aanwezig is. Voor zover de ondervinding heeft ge leerd, voldoet het auto-circuit van Zand voort aan redelijke eisen wat de veilig heid van deelnemers en publiek aan gaat. Inrichting van de baan en de ruimte welke daar tussen het publiek en coureurs bestaat, maken het zeer on waarschijnlijk dat daar een ramp zo als te Le Mans geschied is, zou kunnen plaats vinden. In Nederland worden niet alleen auto- en motorwedstrijden georganiseerd, men houdt van tijd tot tijd ook vlieg- feesten, waarbij allerlei stunts in de lucht worden vertoond. Wij geven toe: deze verrichtingen zijn uitermate boei end maar daarbij wordt ook het uiter ste gevergd van de mens en het ma teriaal. Zelfs de geringste tekortko ming heeft een ramp tengevolge en daarbij is het onmogelijk om een vei ligheidszone voor de toeschouwers in acht te nemen. Enkele jaren geleden stortte in Engeland een vliegtuig, waarmee stunts werden uitgehaald, tussen de toeschouwers met alle ramp zalige gevolgen van dien. Wij juichen het toe, dat de ramp van Le Mans voor de burgerlijke en justitiële autoriteiten aanleiding was om het toe zicht op auto- en motorraces te ver scherpen. Onze vraag bestrijkt echter een breder terrein en wij zouden de aandacht willen vestigen op vliegfees- ten, waarbij stunts worden uitgehaald boven de hoofden van honderdduizen den bezoekers die onbeschermd zijn te gen de gevolgen van een calamiteit in de lucht. Met een gebaar naar het pas onthulde standbeeld, merkt Sir Winston Chur chill op: „Dit lijkt tenminste". Het standbeeld, dat door Sir Seymour Howard (zittend) in de Guildhall te Londen werd onthuld, is in brons uit gevoerd en werd vervaardigd door de 48-jarige beeldhouwer Oscar Nemon die voor de oorlog uit Joegoslavië naar Londen is gekomen. Alom is de leuze: „Langer werken in de bouwvakken" gehoord. Dat zij min der weerklank heeft gevonden dan mis schien werd verwacht heeft mij niet ver wonderd. Wanneer men weet dat de productiviteit afneemt naar gelang de werktijd langer wordt geloof ik niet, dat het in het algemeen goed is de bouwvakarbeiders langer te laten wer ken dan nu het geval is. Aldus de ar- beidstechnische adviseur van de Alg. Ned. Bouwbedrijfsbond, de heer A. Tuun- ter, op het congres van deze bond. Het doel, productiviteitsverhoging, kan snel ler en gemakkelijker bereikt worden door gebruik van andere middelen. Als oorzaken voor een lager dan mo gelijke productiviteit noemde de heer Tuunter in de eerste plaats de stede- bouwkundige opzet; waarbij het aan tal blokken per woningtype en de si tuering der blokken het bereiken van het gestelde doel, een minimum aan tal arbeidsuren, in sterke mate bemoei lijkte. Voorts het gebrek aan continuï teit in het bouwen. Een technisch zowel als een organisatorisch probleem. Men kent in Nederland zo langzamerhand een bouwseizoen dat omstreeks April begint en eind November begin Decem ber eindigt. De winter is als bouwtijd zeker niet gunstig te noemen. Doch naar sprekers smaak wordt er veel meer rekening mee gehouden dan strikt noodzakelijk is. Als bü het voorbereiden van een bouw gedacht wordt aan het zoveel mogelijk bewaren van het binnenwerk, hef tref fen van beschuttende voorzieningen bij buitenwerk, het aanwezig zyn van ver warmde dagverblijven, het creëren van bevredigende loonregelingen, enz. dan zou spreker van harte ja zeggen tot de genen, die de leuze „langer werken" in hun vaandel voeren. Niet langer wer ken door meer uren per dag of per week maar door meer dagen per jaar. Uit breiding van hef aantal werkbare da gen door technische voorzieningen dus, met als resultaat meer continuïteit in het bouwen. De hertog van Edinburgh, die, naar bekend is, een hekel heeft aan het al te conventio nele, heeft gisteravond bijna zijn sanctie gehecht aan een woord, dat in Engeland als bijzonder ongepast geldt. Op het deftige banket van het ko ninklijke college van chirurgen werd hem door de voorzitter een antieke medische beker geschonken, die eens door doktoren werd gebruikt, om het bloed op te vangen van aderge laten patiënten. Woorden als „bleeding" (bloedend) en „bloody" (bloederig), indien niei gebezigd in hun letterlijke beteke nis, gelden bij beleefde Britten als vulgair en ongepast. Maar de voorzitter was een en al onschuld, toen hij zei: „Moge het uwe koninklijke hoogheid behagen deze „bleeding cup" te aanvaarden". De hertog kon geen weerstand bie den aan de verleiding het antwoord te géven, dat voor de hand lag, en zei onder toejuichingen en gelach: „Ik kan alleen maar zeggen, dat het „bloody" vriendelijk van u is". Advertentie (tot Donderdagavond) Overwegend droog weer met van avond en vannacht nog opklaringen, maar in hoofdzaak in het Zuiden van het land ook mistbanken. Zwakke, later matige Zuidwestelijke wind. De zelfde of iets hogere temperaturen. Zon: 4.22-21.06. Maan: 8.37-23.02 (Van onze weerkundige medewerker) Vrijwel in het gehele land scheen he denmiddag de zon en de temperatuur, die gisteren aan het Noordzeestrand niet hoger dan 12 a 13 gr. C. kwam, steeg bij zonnig weer tot 16 a 18 gr. C. Het is mooi zomerweer, zonder dat wij van warmte kunnen spreken. Het hogedruk- gebied, waarvan het centrum hedenmid dag boven de Golf van Biscaye lag, zal ons ook morgen nog een mooie dag be zorgen. Het kan ook nog iets warmer worden. Ook de verdere vooruitzichten waren hedenmiddag niet ongunstig. Zonnige perioden. Morgenochtend tij delijk kans op nevel of mistvelden. Temperatuur morgen 17 a 19 gr. C., droog weer, matige Z.W. wind.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1