Raymond Westerling: „Ik wil een actie op legale basis" Het gaat in Indonesië meer om een psychologische strijd Schrijver van de werkelijkheid De verraden „hemdlozen PIET PAALTJES, de oudstejaars-student Het honorarium voor de Snikken 3 weken tegen arts geëist Zo begon de zomer! Met de schim van Franyois Haverschmidt door Leiden Evipan wordt verkocht President Soekarno tevens premier van Indonesië? Na aanrijding verdronken Piin V.J WOENSDAG 22 JUNI 1955 PAGINA 3 door welke oorzaak ook In 1956 lijsttrekker voor Ned. Construc- Mr. Abel Herzberg Geen vertrouwen Twee boeken RIJTIJDENBESLUIT OVERTREDEN 14 dagen gevangenisstraf DODELIJK ONGELUK „Geen klasse-justitie" Auto bestuurd onder invloed van sterke drank GRATIS TREINREIZEN Bemanning heeft passen nog niet terug (Van onze correspondent) De officier van justitie bij de Arn hemse rechtbank heeft Dinsdagmiddag drie weken hechtenis onvoorwaardelijk en ontzegging van de bevoegdheid een auto te besturen voor de tijd van één jaar geëist tegen de 63-jarige longarts A. M. te Arnhem. Hij stond terecht omdat hjj Zondag 5 Juni onder invloed van sterkedrank naar het consultatiebureau was gereden. Hoewel slechts met een snelheid van 30 km was de dokter op de hellende Kluizeweg in aanraking gekomen met een personenauto, die daarbij slechts licht geschampt werd. In die auto zat de 25-jarige politieagent S. v. d. M. Toen deze zag, dat de richtingaanwij zer van de auto van de dokter rechts uitstond, terwijl hij naar links moest, en vervolgens, dat de dokter ook nog nét even een boom raakte, besloot hij de wagen te volgen. Naar het oordeel van de agent manipuleerde de dokter op een vreemde manier met zijn rich tingaanwijzers. De agent bracht de wa gen tot stilstand en constateerde daar op, dat de bestuurder sterkedrank ge dronken had. De bloedproef wees 1.3. pro mille alcohol aan, hetgeen over eenkomt met de inhoud alcohol van vijf glazen port. De verdediger, mr. J. ter Horst wilde de zaak met gesloten deuren laten be handelen. Hij vond dat in het alge meen belang, aangezien zijn cliënt arts is. De rechtbank wilde daar echter niet van weten. „Geen klasse-justitie", zei de officier. Mr. Ter Horst bepleitte een voorwaardelijke straf op grond van de vele subjectieve elementen in het on derhavige geval. Uitspraak 5 Juli. (Van onze correspondent) Dinsdagavond omstreeks half zeven zijn op de Kanaaldijk tussen Helmond en Aarle-Rixtel een personenauto en vrachtauto, waarmede een twintigtal ar beiders van hun werk te Asten huis waarts keerden, met elkaar in botsing gekomen toen beide chauffeurs om uit te wijken voor wielrijders iets naar het midden van de rijweg zwenkten. Door de botsing werd de 72-jarige mevr. Bouw uit Handel uit de auto geslingerd, voor dat deze van de weg af in het kanaal de Zuid-Willemsvaart terecht kwam. De 74-jarige heer Bouw. organist te Han del, en zijn 40-jarige zoon Harry, die de wagen had bestuurd, werden door de geopende portieren in het water geslin gerd. Toen de vader werd opgehaald, bleek hij reeds te zijn overleden, waar schijnlijk aan een hartverlamming, hoe wel hij ook verwondingen aan het hoofd had opgeiopen. De bestuurder had een beenbreuk bekomen, doch wist nog zwemmend de kanaaloever te bereiken. Het slachtoffer en de door een shock getroffen mevr. Bouw en haar zoon zijn naar het ziekenhuis te Helmond overge bracht. Alle inzittenden van de vracht auto bleven ongedeerd. Advertentie I 4 LA S j j Neem een AKKERTJE dat helpt direct (Van onze Haagse redacteur) „Het gaat in Indonesië niet zozeer om een oorlog met wapens als wel om een psychologische strijd". Dit zei ons Dinsdag in 'n persgesprek, dat gevoerd werd in een café te den Haag, de ge wezen kapitein van het voormalige K.N.I.L. Raymond P. P. Westerling. Dat ook bjj de psychologische strijd, zoals hij die zich voorstelt, wapens ge bruikt zouden moeten worden, wilde de heer Westerling niet ontkennen, maar hij bestreed ten stelligste, dat hij een avonturier of een moordenaar zou zijn: „Ik ken het Indonesische volk; het gaat mij er uitsluitend om dit volk recht te verschaffen". Spr. zei van plan te zijn alleen naar Ceram te gaan; hij zou dit niet doen wanneer hij niet rekende op steun ter plaatse: „Ik heb een vrouw en vier kinderen en koester geen zelfmoord plannen. Ik wil alleen opkomen voor het recht van de kleine man, wiens gevoe lens ik ken". Evenals de heer Van Wijk, een der financiers van de mislukte Evi- panexpeditie, verklaarde de heer Wes terling, dat hij geen contact heeft ge had met de Masjumi, maar wel met 71 /f r. Abel J. Herzberg, wiens toneelstuk „H erodes" •LTJ. Zaterdagavond in Arn hem in première ging, is, naar zijn zeggen, geen schrijver in de gebruikelijke zin van het woord. Hij schrijft slechts „op bestel ling"; wanneer dus blijkt dat sommige mensen er „behoefte aan schijnen te hebben". Zo kwam hij voor de oorlog na een opdracht van een onzer toneel gezelschappen in Amsterdam tot het schrijven van een to neelstuk „Vaderland" geheten. Niet lang na de bevrijding verscheen „Amor fati", een boekje over zijn belevenissen in het kamp Bergen Belsen. Ook dat is „op bestelling" geschreven. Het was in de dagen dat Jo seph Cramer, een van de kamp beulen, voor het gerecht moest verschijnen, dat mr. Herzberg tot een van de redacteu ren van „De Groene Am sterdammer" zei: „Daar moeten jullie nu eens een ander stuk over schrijven, dan men gewoon is te doen. Aan al dat gevloek heb je niets. En het is er niét mee gezégd, wanneer men be weert dat de man een schurk is". Die redacteur heeft toen geantwoord: „Probeer zelf eens zo'n stuk te schrijven". Het werd een hele serie stukken, die naderhand werden ge bundeld in bovengenoemd boek, dat altijd nog behoort tot het allerbeste, wat na de bevrijding op het gebied van „oorlogsliteratuur" is verschenen. En dat geldt ook voor zijn bijdrage tot „Onderdrukking en Vet zet", waar voor hij een magistrale „Kroniek van een Jodenvervolging" leverde. Het is niet voldoende, dunkt ons, wanneer men mr. Herzberg in zijn „Amor fati" en zijn „Kroniek" bewondert om de objectiviteit, waarmee hij de stof behandelt. Hij is, geloven wij, een schrijver van de werkelijk- Als men daarbij dan maar zo goed wil zijn om zijn „werkelijk heid. heid" niet gelijk te stellen met dat ietwat logge litteraire verschijnsel, dat men doorgaans bedoelt wanneer men het over „het realisme" heeft. De werkelijkheid van mr. Herzberg is duizendmaal gedifferentieerder, nademaal hij haar projecteert tegen de achtergrond van de Eeuwigheid. Dit moet men, menen wij, ook wel in het oog houden wanneer men hem hoort zeggen: „Ik houd niet van de fictie. Wanneer ik sommige romans lees dan denk ik wel eens: jullie bedriegen de boel". Uit de werken van mr. Abel Herzberg blijkt zijn grote liefde voor de mens. Maar men mag daarbij bepaald niet denken aan een morali serende sentimentaliteit, waarop veler „mensenliefde" haar grond vindt. Mr. Herzberg houdt van de mensen, als men zulks goed wil verstaan, op zakelijke gronden. Hij waardeert niet zonder te begrijpen, althans niet zonder een poging tot begrijpen gedaan te hebben. Maar zijn waardering is er des te dieper om. En hij kan met recht en reden zeggen: „Een boe renzoon, die zijn eerste zoen geeft is even belangrijk als de dichter, die een fraai liefdesgedicht heeft geschreven". Mr. Herzberg, de schrijver van de werkelijkheid, heeft in het dagelijkse leven een drukke advocaten-practijk. En die combinatie kan men dan nauwelijks schokkend noemen. Iets moeilijker te verwerken vinden wij het, dat de schrijver van „Amor fati" tevens de auteur is van een bijzonder lijvig boekwerk over de Drankwet. Kenmerkend voor mr. Herzberg is hel wellicht, dat hij vrijwel uitsluitend optreedt in civiele zaken, omdat de verhoudingen daar genuanceerder zijn; in strafrechtelijke zaken zijn de tegenstellingen, naar zijn smaak, ietwat te grof. Het interviewen van een man als mr. Herzberg is even moeilijk als het plezierig en boeiend is een gesprek met hem te voeren. Hij heeft een kennelijke afkeer van vage aanduidingen en onvolledige formuleringen. Het beste hadden wij hem dit, overigens korte, interview ongetwijfeld zelf kunnen laten schrijven: „op bestelling". Maar een journalist heeft per slot van rekening ook zijn beroepseer WESTERLING enkele figuren uit deze partij, hetzelfde is het geval met individuele leden uit de P.N.I. De moeilijkheden, waarvoor Raymond Westerling een oplossing meent te kunnen brengen, komen z.i. uitsluitend voort uit een gebrek aan vertrouwen tussen Oost en West. Op de vraag of het Westen hiervoor een op lossing zal kunnen geven werd geant woord, dat 't het Oosten aan de nodige krachten ontbreekt. Naar aanleiding van de opmerking, dat men met een onderneming zoals door hem beoogd beter zou kunnen wachten totdat uit de verkiezingen van 29 September is gebleken welke richting Idnonesië verder uitgaat, zei spr. geen vertrouwen te hebben in de democratie van Indonesië. „Men heeft al zo vaak gezegd, dat een ingrijpen de gunstige ontwikkeling in de weg zou staan, maar inmiddels wordt de toestand slechter". Spr. vond het veel zeggend, dat men in Indonesië reeds vanwege de eventuele komst van één man in paniekstemming geraakt. Op onze vraag wie zijn onderneming financiert, antwoordde de heer Wester ling: „Ik voer geen oorlog zoals Ame rika; achter deze zaak staan een paar financiers". Contacten met het Vetera- nenlegioen Nederland, de Stichting „Door de eeuwen trouw" en de Ambon- nezenorganisaties hier te lande werden ontkend. „Ik wil mijn actie op een legale ba sis ondernemen", zo zei de heer Wes terling verder; „ik wil een paspoort hebben en verwacht nog altijd een ant woord op de aanvrage voor een pas, welke ik ruim drie maanden geleden heb ingediend". Bij de vraag of hij niet zou vertrekken wanneer hij geen ant woord zou krijgen glimlachte Wester ling. Hij deelde nog mede, dat de Neder landse Conservatieve Partij is omge doopt in Nederlandse Constructieve Par tij. Er zijn, aldus spr., voor deze par tij veel symphatiebetuigingen binnen ge komen; er zal echter voor het lidmaat schap een strenge ballotage worden toegepast. „Mr. Wolthuis is van de kaart". Bij de verkiezingen in 1956 zal Westerling als lijsttrekker optreden; het kamerlidmaatschap ambieert hij inmid dels niet. Er zullen binnenkort in verschillende talen twee boeken van Westerling ver schijnen. Het ene, „Antwoord aan Ka- rel Escalund", weerlegt z.i. beschuldi gingen van een Deense schrijver over Westerling's optreden op Zuid-Celebes; het andere, getiteld „Voorspiegeling of Werkelijkheid" behandelt de Aziatische problematiek. De politierechter te Groningen heeft de 36-j. expediteur H. van A. uit Oude Pekela conform de eis veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf wegens overtreding van het Rijtijdenbesluit. A. had in zijn werkboekje geknoeid en de aanvangsttijd van zijn rit veranderd, nadat hij pech had gehad en niet uitkwam met zijn diensttijd. Zo begon gisteren de zomer aan net Nederlandse strand. Strandstoelen ston den bij groepjes te kleumen en onfor tuinlijke vroege vacantiegangers liepen te kniezen langs de boulevard. Maar vandaag belooft het toch eindelijk be ter te worden Toen Perón in 1946 president van Argentinië werd, beloofde hjj hèt volk gouden bergen. Het land zou een tijdperk van grote welvaart tege moet gaan. De eenvoudige arbeiders en boeren, die hij de descamisados (de hemdlozen) noemde, zouden niet lan ger door de rijken worden uitgebuit. Perón zou aan hun ellende een einde maken. Op talloze descamisados hebben de woorden van Perón, en vooral die van zijn vrouw Evita, indertijd grote indruk gemaakt. De president heeft dan ook geruime tijd een grote populariteit genoten. Perón streefde naar de „economische emancipatie" van Argentinië. De natie moest zich vrij maken van de econo mische banden met de Verenigde Sta ten en Engeland In de tweede wereld oorlog werd er door de Argentijnen, vooral met de vleesexport, veel ver diend. Het aldus verworven kapitaal wilde Perón aanwenden voor een snelle industrialisatie. Maar. het project heeft geen succes gehad. En intussen is de afzetmogelijkheid voor Argentijns vlees op de internationale markt aanzienlijk afgenomen. De economische manoeuvres van het regime om de situatie alsnog te redden hebben gefaald. (Onlangs ver klaarde Perón: Eerst zullen we voor eten zorgen en dan zullen we uitleggen hoe we het gedaan hebben). Bovendien heeft de wijd verbreide corruptie de ontwikkeling van de welvaart ernstig geremd. Als de Argentijnen enkele jaren geleden niet een aanzienlijke lening in Amerika hadden kunnen slui ten, zou er reeds lang een ware economische chaos zijn ontstaan. De Argentijnse arbeiders en kleine boeren staan er niet beter voor dan toen Perón hun, een kleine tien jaar geleden, een stralende toekomst voor spiegelde. In Argentinië heeft de arbei der het slechter dan in de Verenigde Staten en in West-Europa. De verhou ding tussen de Argentijnse lonen en prijzen is bijzonder ongunstig en zelfs de descamisados gaan gebukt onder zware belastingen. Daar komt bij dat de natio nale vakbeweging, de C.G.T., de leden met ijzeren hand leidt. Deze organisatie, die uiteraard slechts een werktuig is van het regime, heeft de individuele leden alle persoonlijke vrijheid ontnomen. Onder de descamisados, eens de trouw ste volgelingen van Perón, nam dan ook de ontevredenheid met de dag toe. Maar het regime dat aan populariteit ver loor, kon zich nog altijd door dwangmid delen handhaven. En het kon steunen op het leger. (De vakbeweging en het leger zijn steeds de hechte steunpilaren geweest van het peronistische bewind). Toen Donderdag het toenemend verzet van het Argentijnse volk een hoogtepunt bereikte, in een staatsgreep van de marine, heeft dan ook het leger de op stand moeten onderdrukken. Het regime kon op het leger rekenen, omdat enige jaren geleden het kader drastisch ge zuiverd werd van niet peronistlsch denkende officieren. Maar overigens hebben de landstrijdkrachten in de ge beurtenissen van de vorige week een zó dominerende rol gespeeld dat zij zich een zelfstandige machtspositie hebben verworven. En als een nieuwe sterke man in Argentinië is de minister voor het Leger, de 67-jarige generaal Lucero, naar voren gekomen. Reeds Vrijdag avond werd officieel aangekondigd dat het leger zich belastte met het herstel van de veiligheid en de rust in het land. Wellicht heeft president Perón aan de legerleiding voor het neerslaan van het verzet een dure prijs moeten be talen. Men veronderstelt dat Perón's persoonlijke macht door de jongste ge beurtenissen aanzienlijk is verzwakt en dat generaal Lucero feitelijk de opperste leiding in handen heeft genomen, daarin bijgestaan door Perón zelf en door de minister van Defensie, Gen. Molina. Argentinië zou dan dus momenteel be stuurd worden door een uit drie perso nen bestaande junta. Een dergelijke machtsverschuiving zou de belangrijke consequentie kunnen hebben dat tegen over de Kerk een andere houding wordt aangenomen. Want in legerkringen schijnt men verontwaardigd geweest te zijn over Perón's recente anti-katholieke campagne. De grote carrière van de nu 60-jarige Perón is feitelijk reeds begonnen in 1943, toen hij deel uitmaakte van een groep officieren die een succesvolle staatsgreep organiseerden tegen presi dent Ramon Castillo. In 1944 werd Perón minister van Oorlog, en kort daarna bovendien nog minister van Arbeid en vice-president. Vanaf dat ogenblik was hij in feite reeds de machtigste man in Argentinië. Toen hij twee jaar later bij de presidentsverkiezingen een aanzien lijke meerderheid behaalde kreeg hij ook officieel de absolute leiding. Volgens de jongste berichten zou het nu echter met zijn alleenheerschappij gedaan zijn, al schijnt het peroms- tisch regime tot op zekere hoogte te zijn blijven bestaan. Dit régiem ziet zich intussen geconfronteerd met een grote groep descamisados die zich verradqn achten door Perón's bewind. In Kommerzijl is de 78-jarige 3. Hut met zjjn fiets in aanraking gekomen met het achterwiel van een hem passerende melk- auto. Hij werd ernstig aan het hoofd gc wond en overleed kort nadien. Frangois Haverschmidt, alias Piet Paaltjes. rj~t erwijl de studenten er hun zoveelste lustrum vierden, I hebben wij door Leiden gedwaald en daarbij be- dacht dat we wegen gingen die een eeuw geleden Frangois Haverschmidt, alias Piet Paaltjes, moet zijn ge gaan, die wonderlijke student in de theologie, waarover hoogleraar en studenten van deze tijd nog steeds niet zijn uitgepraat. Hij vaas een trouw en actief lid van het stu dentencorps. In 1856 was hij quaestor, in 1857 zelfs praeses van het Collegium Supremum. Alsook een vlijtig student, die zich waarachtig wel rekenschap gaf van de woorden van zijn leermeesters. Door de Breestraat hebben we ge zworven, waar de Duitse bierkroeghouder Vater Muller rwoondebij wie Haverschmidt met zijn vrienden placht te tafelen. Natuurlijk zijn we in dezelfde straat niet zonder meer voorbijgegaan aan Sociëteit Minerva, waar het huidig studentenvolk nóg zijn dubbelgebeide drinkt. Langs de Nieuwe Rijn hebben we gedwaald en daar naar de plek gespeurd waar Paaltjes voor eeuwig vriendschap zwoer met een academiebroeder, die die dure eed tussen De Vink en de Haagsche Schouw verraderlijk zou breken. Het Rapen burg _afgekomen, zijn we de Hooge Woerd afgegaan en daar 'voor het huis op de hoek van de Koenesteeg blijven staan. We hebben opgezien naar de gevelsteen, die de Leid- se studenten bij gelegenheid van het laatste lus trum hebben laten aanbrengen, om iedere voorbij ganger te doen weten dat daar de beroemde dichter zijn kast heeft gehad; dat daar, boven de bidder die zijn hospes was, de Snikken en Grimlachjes zijn ontstaan die Jiet Leid- se studentenleven beroemd hebben gemaakt. En tot in on derdelen bekend bij duizenden, die van het studentenleven overigens geen notie hebben. Daarbij hebben we ons afge vraagd hoeveel lustra er nog gevierd moeten worden in de Sleutelstad, voordat Piet Paaltjes er met een stand beeldje geëerd zal tvorden. Hij is immers de enige figuur waarmee de Nederlandse student gesymboliseerd kan wor den. Het huis aan de Hoogewoerd te Leiden, waar Piet Paaltjes in zijn studen tentijd woonde. Paaltjes is de oudste-jaars, die men zich denken kan, hjj studeert nooit af, hij is eeuwig. Hij is van de vorige eeuw, toen de student nog rjjk was en een oppasser had, maar hij is ook van deze tijd, waarin de student steeds meer werkstudent dreigt te worden. In wezen zijn studenten van alle tijden een der: jolig en speels als te verwachten is van uitgegroeide paarden die de last nog niet kennen van de haam om de hals; en tegelijkertijd oud en zwaar moedig, want beroepshalve dagelijks geconfronteerd met een wetenschap en wijsheid die uit vele, vele jaren onder vinding werden bijeengepuurd. Die wonderlijke mengeling van jeugd en ouderdom, van louter speelsheid en zoveel loodzware ernst raakt het wezen van Paaltjes, dat het wezen van alle jonge mensen is die op de drempel staan van hun geestelijke volwassen heid. En Haverschmidt zelf? Wat voor mens hij geweest moet zijn, hebben we ervaren op de tentoonstelling, die bij gelegenheid van het Leidse lus trum werd ingericht in het tijd schriftenzaaltje van de Universiteits bibliotheek. Een boeiende tentoon stelling over een boeiende figuur uit een boeiende tijd. Brieven, foto's, dag boeken, werkschriften, boeken, officiële papieren e.d. die alle bij elkaar een portret opleverden, dat warm was van levensechtheid. Kernstuk van de verzameling vonden we de Bulla Corporis, een zwaar en dubbelgeze- Advertentie Hiervoor bestaat enorme belangstelling. Dag en nacht wordt bij Hoboca gewerkt om aan alle aanvragen te voldoen. Dat de Hoboca-bonnen zo geweldig in trek zijn is geen wonder, want wie had ooit durven dromen, dat thans iedereen gratis met de trein mee kan. De 10.000 winkeliers, ver spreid over heel Nederland, die de Hoboca- bonnen gratis aan hun klanten uitreiken, komt dan ook een woord van warme dank toe. Het aardigste is, dat alle HOBOCA- bonnen en haar door de NED. SPOOR WEGEN gewaarmerkte reischèques, geldig blijven tot 1 Jan. 1958 en steeds te gebrui- tijn, wanneer men wil. (Van onze correspondent) De Evipan, het veelbesproken jacht van gezagvoerder P. J. Galliard, ligt nog steeds in Delfzijl in het zg. dok, een Inham in het Eemskanaal, tussen een oude baggermolen en een poiitievaar- tuig. Het scheepje ligt er eenzaam en verlaten. De bemanningsleden zijn er, nadat de Evipan Delfzijl is binnenge bracht, nog niet weer geweest. Gezag voerder Galliard zei ons dat de Evi pan verkocht zal worden. Dat was ook het enige plan, waarover hij zich kon en wilde uitlaten. De heer Galliard ver blijft ergens in de provincie Groningen. Waar, dat houdt hij angstvallig geheim. We hebben hem aan de telefoon gehad, via een tussenpersoon. Er bestaan plannen. Maar welke? Machinist J. P. Rust zegt alleen maar: „Ik hou er niet van om plannen in de wai te sturen. Ik kan niets verklaren." Wel blijkt dat de bemanningsleden nog steeds hun passen niet teruggekregen hebben en evenmin hun monsterboek jes Ook de beide monteurs van het Ingenieursbureau Joosten te Gronin gen, die in Leer aan boord zijn gegaan en op de Evipan werden aangetroffen toen het scheepje werd opgebracht naar Delfzijl, hebben hun passen nog niet te rug. geld stuk papier, dat rept van de Leeuwardenaar Haverschmidt als een „spectatissimum juvenem". De aandachtige beschouwer heeft ple zier in het royale studentenlatijn en bestudeert de handtekeningen van de toenmalige bewindslieden die op dat moment nog niet konden bevroe den, dat die superlatief veel meer zou blijken dan een loze krul in het pro tocol. Van het studentenbier heeft Haver schmidt zeker zijn portie gehad. Bo vendien raakte hij als studenten-auteur bekend, en gewaardeerd blijkens de op de tentoonstelling natuurlijk niet ontbrekende Studentenalmanakken waarin de Snikken en Grimlachjes successievelijk verschenen. Voor een paar glimlachjes heeft ongetwijfeld uit gever Roelants gezorgd met een briefje dat waarschijnlijk niet per onge luk op een vijfde De: -mber is geda teerd. Hierin deelt de uitgever de au teur mede dat de eerste druk van Paal tjes' „Opera omnia" gehonoreerd zal worden met 150.de tweede met 100.Wandelend langs de tafels za gen we de officiële stukken, waaruit de bemoeienis bleek van Haverschmidt met tal van verenigingen als „Sem- pre Crescendo", „Minerva", „Veritatis Ergo" en „Nil Volentibus". De onster- felijkste van zon Immortellen Hoor ik op' Sempre een waldhoorn kreeg er een diepere klank. Ook de namen van het viertal in de tuin van de So ciëteit wonnen aan betekenis. Er lag een foto van Sand of Adrianus van Wessem, die later advocaat werd in Tiel. Van Kaai of Willem van der Kaay die het nog brengen zou tot minis ter van Justitie, van Poal zelf met zijn vroeggeknakte wangen en van Haver schmidt die door al deze vrienden Haas genoemd werd vanwege zijn vlugge tred. Haverschmidt studeerde in Leiden van 18521858. Hoe hjj in dit laatste jaar afstudeerde kon men uit het dag boek lezen: „Op den 7den October 1858 deed ik in de kosterij der Kloosterkerk te 's-Hage mijn Proponentsexamen van 's morgens half tien tot 's namiddags drie uur. Zeven oomes tapten mü ach tereenvolgens Hebreeuws, Grieks, Exe gese, Kritiek, Bijbelse en Kerkgeschie denis, Dogmatiek, Moraal en Pasto raal af, lieten mij .reken en zweren en verklaarden mij vervolgens S. S. Min. Cand. Ik was gelukkig". In 1859 werd Haverschmidt naar Foudgum in Friesland beroepen, met de verplichting eens in de week ook in Raard te preken. Na het levendige, studentikoze Leiden de eindeloze stilte en ruimte van het Friese platteland: een modernistische dominee met nog geen 150 gelovigen, ouderwets-bekrom pen boeren, die het hun nieuwe herder wèl lastig gemaakt zullen hebben. In 1863 trouwde Haverschmidt met Jacoba Osti, die hij via Sand had leren kennen. Het werd een gelukkig huwelijk, maar toen zijn vrouw hem ontviel, werden de nevels der eenzaamheid dichter en donkerder om de zo kwets bare predikant, die uiteindelijk aan zijn zwaarmoedigheid zal bezwijken. Wat is een brief op een tentoonstel ling? Er liggen er zoveel, maar de bezoeker is toch diepgeroerd als hij in een kattebelletje aan Haverschmidt's zuster Adriar.a een alinea als deze onder ogen krijgt: „Ik ga 's Zondags naar de kerk, doch heb er niet veel aan. Verleden Zondag hoorde ik ds. El- horst van Arnhem. Hij preekte flink, maar de kracht om mij tegen mijn leed te verzetten, ontving ik van zijn rede niet". Een maand later valt Ha verschmidt aan zijn leed ten offer. Op de tentoonstelling prijkte ook de nieuwste biografie van Haverschmidt: die van Ed Serrarens. En we hebben ons vast voorgenomen deze te lezen, want dat wonderlijke leven van Haver schmidt boeide ons na het bezoek aan de expositie meer dan ooit. Het Rapen burg afstappend konden we de gedach te maar niet kwijtraken aan d. student auteur, aan de dominee die aan droef heid ten onder ging in Schiedam waar het geluk der vergetelheid sinds jaar en dag gebotteld wordt. Rondzwervend door het doodstille Leiden die avond stonden we dan hier, dan daar te aar zelen bij een wereld zo boordevol vreugde, zo boordevol leed. En we voelden het: Paaltjes is eeuwig, want hij leeft in ieder van ons. Hij moet een standbeeld hebben. JAN ELEMANS Leiders van de twee grootste partijen in Indonesië hebben de vorming be sproken van een presidentieel kabinet, waarbij president Soekarno tevens pre mier zou worden. Dit presidentieel ka binet zou dan de leiding van de huidige regering overnemen en de eerste al gemene verkiezingen in Indonesië ver der organiseren en doen uitwerken. Het schijnt echter niet eenvoudig te zijn een dergelijke kabinetswijziging te verwezenlijken. Jusuf Wibisono, een van de voor naamste leiders van de Masjumi, de leidende oppositiepartij, heeft de be richten in de pers bevestigd, dat hij met de algemene voorzitter van de Na tionalistische Partij van premier Sas- troamidjojo, Sidik Djojosukarto, heeft gesproken over de mogelijke vorming van een interim-kabinet, dat door pre sident Soekarno zou worden benoemd en waar de president zelf premier van zou zijn. In politieke kringen te Djakarta en in diplomatieke missies in de Indonesi sche hoofdstad slaat men verder de ontwikkeling van een en ander nauw keurig gade en wacht men op een vin gerwijzing voor een verdere overeen stemming tussen de Masjumi en de Na tionalisten. De Masjumi wordt algemeen als de grootste partij in Indonesië be schouwd met de nationalistische partij als tweede. Deze manoeuvres nemen in belangrijkheid toe met het oog op het feit dat de Masjumi vorige week overeenstemming bereikte met de Mo hammedaanse partijen, die thans nog deel uitmaken van de coalitie-regering, om samen te werken bij de komende al gemene verkiezingen, welke in het na jaar zullen worden gehouden. (U.P.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2