Spellingk we stie nog onopgelost Ministerraad beslist op korte termijn —Spellingsadvies De „hij-" en „zij-woorden De film worde geen speelbal van louter economische krachten Accoordmet aanvulling Zondagswet KOEK reclame een grote ONTBOT KOEK 4^25' CH0S05k"-25 Het hart van mijn stad RIJWIELEN t RIJWIELHUIS „WILHELMINA" ADRESBOEK VAN KATHOLIEK NEDERLAND O., K. en W. in de Eerste Kamer Ontslag-Fonteijn in de Tweede Kamer Bij ƒ4: waren eTF //LAC f AANK. BEDIENDE (Vr.) Kleding Ind. „VRIZO" Directeur-generaal voor het onderwijs VJ Zwitserse krant over berechting Nederlan ders in Indonesië TWEEDE KAMER ""A ,'•^.-50, JONGMENS EXPEDITIEBEDIENDE DE BETALING regelen wij met U KANTOORJUFFROUW NETTE WERKSTERS WOENSDAG 22 JUNI 1953 PAGINA 6 DODELIJKE VAL VAN DAK 55 Pak chocolade- KEUKENJONGEN KAMER- WERKMEISJES Leest de brochure Geschreven ioor Fred Thomas GIDS VOOR HET BECIJNHOF Prijs f 1.- bekw. MANGELSTERS en VOUWSTERS ANIMEX, Nieuwe Grachf, 7 Haarlem, heeft plaats voor FLINKE ZELFST. a. enige vrouwelijke analysten b. enige mannelijke analysten c. enige mannelijke analysten V J Wil li cl an in a - Simplex - Balako vanaf f 2.50 p. week Sporirijwielen in kleuren, vanai £1J0.25 KROCHT t/o Hema Telefoon 10353 Vergeef hef niei, hei lepeltje van Margriet' N.V. DRUKKERIJ DE TIJD - AMSTERDAM N.Z. VOORBURGWAL 65-73 - TEL. 63381 Op de beschouwingen In de Eerste Kamer over de begroting van O. K. en W. hebben minister Cals en staats secretaris mej. dr. De Waal uitvoerig geantwoord. Achtereenvolgens zijn de volgende zeer uiteenlopende kwesties be handeld: Financieel beleid; De financiering van het onderwijs is een wezenlijk onder deel van het algemene budgetaire be leid der regering. Met de eisen die het departement van O. K. en W. voor de nieuwe begroting stelt wordt terdege rekening gehouden. Scholenbouw: Deze wordt bezien van het gezichtspunt van de meest geavanceer de didactische en paedagogische me thodes. Het ter beschikking staande bouwvolume moet nog beperkt blijven, maar aan de genoemde eisen kan wor den voldaan. Ministerie: De benoeming van een di recteur-generaal voor het onderwijs ligt in de lijn van het streven naar meer coördinatie. De functionaris zal de rich ting moeten aangeven waarin wordt ver der gewerkt. Tevens zal hij doorkneed moeten zijn in de onderwijswetgeving. Spellingkwestie De Ministerraad gaat zich op korte termijn met deze zaak bemoeien. Hij zal dit doen aan de hand van de officiële adviezen. De Nederlands-Belgische woordenlijstcom missie heeft eerst thans te kennen ge geven wat aan de scholen dient te wor den geadviseerd. De conclusie van dit advies is dat er enige variatie ten aan zien van een aantal woorden moet kun nen blijven. De minister was het hier mede eens: „Er moet enige speling in de spelling blijven", vond hij. De heer Derksen (K.V.P.) achtte dit niet bevre digend en wilde meer eenheid, met na me ook tussen de ambtelijke taal en de taal van het onderwijs. Voorts vroeg hij naar mededelingen o.m. over de schrijfwijze der tussenletters. De voor naamwoordelijke aanduiding zag hij als een zaak apart van de spelling. Tegenover zijn standpunt: de wet eist eenheid van spelling, stond dat van minister Cals, die meende met de wet en het thans binnengekomen advies in de hand, deze strikte eenheid niet te kunnen geven. Er is een nota van achttien pagina's naar de Ministerraad, die thans de beslissing op korte ter mijn zal nemen. Er wordt naar ge streefd om vóór 1 September zoals destijds is toegezegd zekerheid te krijgen. Voor deze datum zullen in ieder geval de scholen per circulaire worden ingelicht omtrent het advies. Onderwijzerstekort: Hoewel ei 220 va catures zijn, blijft er een tekort. In Ne derland staat echter in tegenstelling tot vele andere lan,den geen enkele onbevoegde kracht voor de klas. Voor een overvoeren van de markt met on derwijskrachten bestaat volgens de mi nister weinig gevaar, zolang de leer- lingenschaal nog niet omlaag is gebracht. Met het geven van een toelage voor spoedcursisten zal worden voortgegaan. Deze toelage wordt a fonds perdu gege ven. De overheid kan cursisten die een andere maatschappelijke functie prijs geven, geen betrekking in het onderwijs garanderen, zodat van teruggave van de subsidie ook geen sprake kan zijn. Salariëring onderwijzers: Verschil in slariëring tussen stad en platteland houdt verband met de verschillen in bestedingsmogelijkheden. Niet met het verschil van kwaliteit in onderwijs. Van een sterke trek naar de stad, waar de heer Derksen over sprak, is de minister niets gebleken. Gehuwde onderwijzeres: In afwachting van een algemene regeling heeft het geen zin de gehuwde onderwijzeres bo ven 45 jaar reeds in vaste dienst te gaan nemen. Handenarbeid: Het aantal leerkrachten en vaklokalen neemt geleidelijk toe. Wanneer het groot genoeg is zal dit vak verplicht worden gesteld. Overlading van exameneisen: Nog dit jaar zal de „overladingscommissie" een rapport publiceren waarin advies wordt gegeven om te komen tot een matiging in de exameneisen. Hoger onderwijs: Het beleid blijft ge richt op het aankweken van groter zelf standigheid met de mogelijkheid tot ont plooiing van de universiteiten volgens hun eigen aa.d Studiebeurzen: De verhouding renteloze voorschotten beurzen a fonds perdu zal in het komende jaar zijn als twee tot een. Internationaal contact: Er studeren ge regeld een paar honderd Amerikaanse medische studenten aan onze universi teiten. Onze taal vormt daarbij geen be- Het officiële voorstel van de Nederlands-Belgische woordenlijstcommissie tot een mededeling aan de scholen inzake de toepassing van de woorden lijst luidt als volgt: In de woordenlijst is gestreefd naar een zo groot mogelijke eenheid van de geschreven taal in Nederland en België. Er is evenwel rekening gehouden met bestaande verschillen. 1. Het eerste is een verschil van taalgebruik ten aanzien van de voor naamwoordelijke aanduiding. In België en in een deel van Nederland is de onderscheiding tussen mannelijk en vrouwelijk in het levende taal gevoel geworteld. In het overgrote deel van Nederland daarentegen kent de levende taal die onderscheiding niet meer. Een groot aantal van de in België vrouwelijke woorden is voor Nederland en België beide tot verplichte „zij-woorden" gemaakt. Voor deze omvangrijke rubriek van zelfstandige naamwoorden is dus de eenheid in het gehele Nederlandse taalgebied bewaard. Daarentegen is de nuancering erkend ten aanzien van de woorden die in België eveneens „zij-woorden" zjjn, maar in het grootste deel van Nederland „hij-woorden". 2. Het tweede verschil tussen Nederland en België ligt op het gebied van de spelling en wel van de bastaardwoorden. In België gaat men in de vernederlandsing daarvan veel verder. Deze nuancering nu is in de woordenlijst erkend door het opnemen van meer dan een spelling. Ter wille van de eenheid in het onderwijs wordt op deze punten de volgende gedragslijn aanbevolen. a. Voor Nederland. 1. De woorden die in de lijst het teken v (m) hebben, kunnen als hij-woorden of als zijwoorden worden behandeld, met uitzondering van de woorden die uitsluitend zij-woorden zijn (deugd, drift, eer enz.). 2. In gevallen waar de woordenlijst meer dan één spelling toelaat, wordt de spelling onderwezen, waarvoor de lijst voorkeur uitdrukt. Dit houdt niet in, dat het gelijkmatig gebruik van de andere spelling als fout zal mogen worden aangerekend. b. Voor België. 1. De woorden die in de lijst het teken v (m) hebben, worden als zij-woorden behandeld. 2. In gevallen waar de woordenlijst meer dan één spelling toelaat, wordt de meest vernederlandste spelling onderwezen, met dien verstande, dat de andere spelling eveneens als juist wordt aanvaard. letsel. Wij zullen ons op de specifieke behoeften van buitenlanders moeten blijven toeleggen. BestuursacademieDe bestuurskunde moet voorlopig nog niet los worden ge maakt van de universiteiten. Ook de band tussen de juridische faculteit en de bestuurswetenschappen wordt niet verbroken. Van een eigen academie is nog geen sprake. Dochters der Wijsheid te Nijmegen: De heer Wendelaar heeft gevraagd om het rapport over de beschuldigingen inza ke onjuiste schade-aangifte ter kennis van de Staten-Generaal te brengen. Mi nister Cals deelde mede dat de zaak een ernstig karakter heeft, maar dat inmid dels voordelen uit hoofde van onjuiste declaraties zijn vergoed. Qollectie van Beuningen: Minister Cals heeft de Kamer gerustgesteld inzake de verkoop naar het buitenland. Het de- viezenbesluit verbiedt de uitvoer van kunstschatten. Een vergunning daartoe kan slechts door de minister van O. K. en W. worden ondertekend. Het groot ste deel van de collectie zal in ons land kunnen blijven. Beeldende kunstenaars: De suggestie van mevr. Verwey-Jonker (PvdA), om tot een coöperatieve afzet var.' kunstwerken te komen noemde de mi nister waardevol. De kunstenaars zul len de organisatie echter zelf ter hand moeten nemen. Sociale bijstand aan kunstenaars heeft een eigen karakter en zal voor het grootste deel bij de gemeenten moeten blijven berusten. Deze alleen zijn in staat de zaken plaatselijk te overzien. Een verande ring van de regeling wordt echter overwogen waarbij de minister van Sociale Zaken wordt gekend. Brabants Orkest: Een wijziging van de salariëring is in studie. De betreffende commissie werkt met voortvarendheid. Monumentenwet: Eerlang zal deze wet de Staten-Generaal bereiken. Het ont werp is reeds door de ministerraad goedgekeurd. De begroting is tenslotte goedge keurd en tevens zijn alle onderwijs nota's voor kennisgeving aangenomen. Dinsdagmiddag zijn in de vergadering van de Tweede Kamer verslagen over een groot aantal verzoekschriften uitge bracht. Onder de in handen der commissie voor de verzoekschriften gestelde adres sen is er een van A. H. F. Fonteijn te Amsterdam, gewezen sergeant-kon- stabel der Koninklijke Marine, betref fende het hem met ingang van 16 Maart 1935, z.i. ten onrechte verleend eervol ontslag uit de zeedienst op grond van een geneeskundig rapport, waarin hij ongeschikt werd verklaard voor de verdere waarneming van de dienst we gens asthma. De commissie stelde in meerderheid aan de Kamer voor ten aanzien van dit adres over te gaan tot de orde van de dag Zij is van oordeel, dat het de Kamer niet mogelijk is, een door de bevoegde rechter in hoogste instantie gegeven be slissing te herzien. De onderzoekingen hebben zonder uitzondering tot de con clusie geleid, dat niet gebleken is, dat het ontslag niet op goede gronden heeft berust of onbillijk is geweest. Dit verzoekschrift werd aanleiding tot een kort debat tussen de heer Scheps (PvdA), Haken (CPN) en staatssecre taris Moorman. De heer Scheps, die lid van de commissie was, zei, dat Fonteijn thans vrjj van asthma is en vroeg of het niet voor de hand ligt hem in mili taire dienst te nemen of te houden. Z. i. kan hier een stuk leed worden weggenomen. De vraag rijst of het toe vallig is, dat bepaalde stukken uit een dossier zijn verdwenen. De staatssecretaris zei van mening te zijn dat men Fonteijn alle recht heeft doen wedervaren. Alle recht, dat in Ne derland mogelijk is, is geschied. Er zijn zeker stukken verdwenen. De archieven zijn tijdens de oorlog op verscheidene adressen Ondergebracht geweest en door oorlogsgeweld stukken vernietigd. De heer Scheps achtte het vreemd, dat het dossier is teruggekomen zon der bepaalde stukken, die van veel be lang zijn. Hij diende een motie in, waarin gevraagd wordt, een commissie van onderzoek te benoemen. Zij werd verworpen met 46 tegen 28 stemmen, die van de PvdA en CPN. De conclu sie van het verslag werd goedgekeurd met aantekening, dat de PvdA en CPN geacht willen worden te hebben tegen gestemd. „Die Neue Zürcher Zeitung" van gis teren publiceert een lang artikel over de drie en twintig Nederlanders, die reeds meer dan een jaar in Indonesië worden gevangen gehouden, zonder dat aan hen werd meegedeeld, waarvan zij beschuldigd worden en zonder dat hun werd toegestaan zich met de Neder landse vertegenwoordiging in Indonesië in verbinding te stellen. Het Zwitserse blad gaat onder meer uitvoerig in op het Witboek van de Nederlandse rege ring en zegt hierover dat het beroep van Nederland op de wereldopinie niet ongehoord kan blijven en dat het komt op een tijdstip, waarin het laatste spoor van een vroegere koloniale heerschap pij in Indonesië verdwenen is. Vrijwillig heeft Nederland afstand gedaan van zijn voorrechten in Indo nesië als koloniale macht. Daarom heeft Nederland in de ogen van de onbevoor- oordeelden thans het morele recht het wereldgeweten wakker te schudden en een beroep te doen op de solidariteit van alle beschaafde volkeren om zich voor de 23 in Indonesische gevangenis sen zuchtende Nederlanders in te zet ten. Voor de Indonesische regering staat meer op het spel dan haar goede naam. Het gaat hier om de kwestie van de grondbeginselen van het Indonesische staatswezen, ook al kan men er be grip voor hebben, dat de leiders van de Indonesische vrijheidsbeweging hun anti-koloniale complex niet in een dag overwinnen kunnen, dan mag men dit toch niet als verontschuldiging aanvoe ren, dat zij tegenover de Nederlandse gevangenen de wetten van de mense lijkheid schenden en doof zijn voor de gegronde wensen van de Nederlandse regering. Frankrijk De Franse ambassadeur in Saarland, Gilbert Grandval, is be noemd tot resident-generaal in Ma rokko, als opvolger van Francis La- coste. Laatstgenoemde krijgt een be langrijke diplomatieke post. De H. Vader heeft Dinsdag om half- elf een groot aantal vertegenwoordi gers der Italiaanse filmindustrie in de St. Pieter in audiëntie ontvangen, en gezeten op een voor deze gelegen heid opgerichte troon het woord tot hen gericht. Na allereerst gewezen te hebben op de enorme invloed, die van de film uit gaat, zeide de Paus, dat de tegenwoor dige mensheid blijkbaar een onlesbare dorst koestert naar deze vorm van vermaak (het aantal bioscoopbezoe kers oves de gehele wereld bedroeg in 1954 niet minder dan 12 milliard). Ver volgens ging hij na welke de oorza ken van deze aantrekkingskracht zijn om tenslotte een definitie te geven, van hetgeen hij ,,de ideale film" wens te noemen. ,,De fascinerende invloed van de film", zo zeide de Paus, „is in de eerste plaats toe te schrijven aan zijn technische kwaliteiten, waardoor de toeschouwer in een denkbeeldige dan wel in een inderdaad bestaande, maar verafgelegen, vreemde en dus opwin dende wereld wordt geplaatst. Belangrijker nog is de rol van de artistieke kwaliteiten, die, dank zij de medewerking van schrijvers en ac teurs en de tussen hen bestaande on derlinge wedijver, in de laatste jaren een grote hoogte hebben bereikt. Om echter een juist idee te krijgen van de werkelijke krachten en invloed van de film op het publiek, moet men de psychologische kant er van bezien: in feite gelden voor de film dezelfde wet ten als voor de vertelkunst, met dit verschil, dat de film over veel grotere mogelijkheden beschikt om de seduc- tieve kracht op te voeren. „Het is volkomen natuurlijk", aldus de H. Vader, „dat niet alleen de we reldlijke en kerkelijke autoriteiten, maar ook de samenleving als geheel en de enkeling, die zich bewust is van zijn verantwoordelijkheid begonnen is enorme aandacht aan de film te be steden, juist omdat zij zulk een enorme invloed uitoefent op de gedragingen van individu en massa. Het spreekt van zelf, dat het niet langer toelaat baar kan worden geacht de middelen, die zulk een kracht bezitten om de mas sa te beïnvloeden, vrijelijk de kans te laten, de speelbal te worden van lou ter economische krachten. Het is noodzakelijk, dat het open baar gezag belemmerend of remmend kan ingrijpen, wanneer het morele erf deel van het volk als geheel en van het gezin in het bijzonder voor geva ren behoed kunnen worden. Maar", zo voegde de H. Vader hieraan toe, „de makers van de film kunnen, door zelf af te keuren wat onwaardig en ver foeilijk is, de rol van de competente autoriteiten tot een waakzaam toe zicht helpen beperken". In aansluiting hierop hierop ontwik kelde de H. Vader zijn denkbeelden over de ideale film. Deze moet aan een aantal criteria beantwoorden, maar in de eerste plaats eerbied tonen voor de mens en daarnaast ook liefdevol begrip voor zijn wezen en vervolgens voldoening schenken, dus als het ware de vervulling brengen van hetgeen aan „goede wensen" en „goede verlan gens" in de mens leeft. En tenslotte moet zij overeenstemmen met de eisen, welke de aan zijn natuur inhaerente plichten aan de mens stellen, d.w.z. zij moet de mens helpen trouw te blij ven aan hetgeen juist en goed is. De Tweede Kamer is Dinsdagmiddag overgegaan tot de artikelsgewijze behan deling van het wetsontwerp, houdende aanvulling van de Zondagswet, dat ver leden week aan de orde is geweest. Bij de algemene beraadslaging zijn te vens enige amendementen besproken. De heer Bruins Slot (AR) lichtte na der zijn amendement toe, dat wil voor komen, dat nog na vele jaren verzoe ken tot Ged. Staten zouden kunnen worden gericht tot het aanwijzen van op 7 Dec. 1953 (datum van in werking tre ding dér wet) bestaande tradities en gebruiken. Hij wil daartoe een termijn van 18 maanden in de wet vastleggen. De heer Maenen (KVP) lichtte een amendement toe, beogende de mogelijk heid te openen Zondags vóór 13 uur manifestaties van godsdienstige aard toe te laten, ook als deze door Ged. Sta ten niet zijn aangewezen als bestaande tradities of gebruiken. De heer Stuf kens (arb.) verdedigde een amendement waardoor een verdere verruiming zal worden bereikt. Nieuw opkomende uitingen van volkscultuur wil hij mogelijk maken. Ieder spoor van discriminatie moet z.i. verdwijnen. De here Krol (CH) lichte een amen dement toe, dat bedoelt de aanwijzing door Ged. Staten van bestaande tradities en gebruiken te onderwerpen aan ko ninklijke goedkeuring. De heer Bruins Slot (AR) verdedigde tenslotte een amendement, dat beoogt geen ontheffing te verlenen in die door Ged, Staten aangewezen gemeenten, waar naar hun oordeel verlening van ontheffing zou indruisen tegen godsdien- De dertigjarige leidekker A. Meulendijks. afkomstig uit Helmond, is Dinsdagmiddag omstreeks drie uur bij werkzaamheden op het dak van het station te Weert waar schijnlijk door een misstap komen te val len. Hij kwam zo ongelukkig terecht dat hij op slag werd gedood. M. was gehuwci en vader van drie kinderen. stige overtuigingen, welke het volks leven aldaar overwegend beheersen. Minister Beel zei geen bezwaar te hebben tegen het amendement-Bruins- Slot tot het invoegen van een termijn van 18 maanden. Het amendement-Maenen ontmoette evenmin bezwaar bij de bewindsman. Hij liet de beslissing over aan de Ka mer. Spr. bestreed het amendement-Stul- kens, dat z.i. verder gaat dan de be doeling der Zondagswet. Hij acht het be zwaarlijk dat elf colleges van Ged. Sta ten zullen moeten gaan uitmaken wat uitingen van volkscultuur zijn en wat daaronder valt. Het tweede amendement-Bruins Slot ontmoet geen overwegende bezwaren bij de minister, die echter liever had ge zien, dat Ged. Staten de aanwijzing zelf standig zouden doen en niet zoals het amendement wil na B en W te hebben gehoord. Tegen het amendement-Krol behield de minister zijn bezwaren. Het eerste amendement-Bruins Slot (invoeging termijn 18 maanden) werd aangenomen met 44 tegen 29 stemmen. Tegen: PvdA, WD, CPN. Het amendement-Stufkens werd ver worpen met 43 tegen 29 stemmen. Voor: PvdA., VVD en CPN. Het amendement-Maenen werd z.h.s. aangenomen. De CPN en de SG kregen aantekening dat zij geacht willen worden te hebben tegengestemd. Het amendement-Krol werd verworpen bij zitten en opstaan. Voor: alleen CH. Het tweede amendement-Bruins Slot werd aangenomen met 44 tegen 29 stem men. tegen: PvdA, CPN en VVD. Het wetsontwerp werd z.h.s. aange nomen, onder aantekening, dat de CPN en de SG-fracties geacht willen worden te hebben tegengestemd. Yoor groepsbezoek Inlichtingen bij iBureau E 55 - Rotterdam tot 3 Sept. - Rotterdam Banketbakkerij BIJMAN vraagt voor zijn zaak op het Stuyvesantplein een fl. 2de BEDIENDE V.g.g.v. Aanm.: Vergier- deweg 110, Tel. 24045. Gevraagd voor spoedige indiensttreding Pers. aanm. Hotel Duin en Daal, Bloemendaal. HAARLEM: Amsterdams». 50, Barteljorisstr. 25, Cronjéstr. 8, Rijksstraatweg 10, Zijlweg 38. HEEMSTEDE: Raadhuisstr.40. Verkrijgbaar in de boek handel en bij N.V. Druk kerij „De Tijd", A'dam. Postgiro 22884, PROPHARMA, Stephensonstraat 38, Haarlem, vraagt voor haar afdeling tabletteren en drageren Gelegenheid tot opleiding apothekers-assistent wordt geboden. Bij gebleken geschiktheid t.z.t. opname in het pensioenfonds. Gevraagd per 15 'Augustus a.s. Leeftijd ca. 18 jaar. Voor div. administratieve werkzaamheden. Vlot en accuraat machineschrijven is een vereiste. Brieven met voll. inlichtingen betr. opleiding, verr. werkzaamheden, verl. salaris, etc. te richten onder nummer 37881. Wasserij Kleverpark, Santpoorterstraat 41, vraagt: Ook gehuwde vrouwen voor halve dagen kunnen geplaatst worden. Gegadigden dienen met alle voor komende verpakkingswerkzaamheden op de hoogte te zijn. Enige kennis van foto- en filmmateriaal strekt tot aan beveling. Alleen personen, die over uitstekende getuigen kun nen beschikken, correct en zelfstandig kunnen wer ken, kunnen schrift, of pers. solliciteren bij boven genoemde firma. m Bij de Shell Installaties en Fabrieken „Pernis" (N.V. De Bataafsche Petroleum Maatschappij) kunnen wegens uitbreiding der Laboratoria worden geplaatst: in het bezit van het H.B.S.- of M.U.L.O.- diploma en het analysten - diploma der K.N.C.V. A, le deel. Leeftijd: 18-25 jaar. in het bezit van het H.B.S.- of M.U.L.O.- diploma en het analysten-diploma der K.N.C.V. A, le deel en eventueel II A. Ervaring op organisch analytisch gebied strekt tot aanbeveling. Leeftijd: 18-25 jaar. in het bezit van het H.B.S.- of M.U.L.O.- diploma en het analysten - diploma der K.N.C.V. A le deel, II B en/of het diploma U.T.K. en bij voorkeur met ervaring op preparatief organisch gebied. Leeftijd: 20-30 jaar. Met eventuele vacantieafspraken zal rekening worden gehouden. Na aanstelling kan in bepaalde gevallen aan gegadigden, die niet in Rotterdam of naaste om geving wonen, een belangrijke tegemoetkoming in de pension- en/of reiskosten worden verleend. Sollicitaties met opgave van personalia, opleiding en ervaring uitsluitend schriftelijk te richten aan de Shell Installaties en Fabrieken „Pernis", af deling PSr, Postbus 644 te Rotterdam. vraagt voor direct: PRIMA NAAISTERS LEERLING-NAAISTERS CONTROLEUSE en GEHUWDE DAMES voor het aanzetten van knopen, voor hele of voor halve dagen Aanmelden dagelijks van 9 t/m 6 uur BAKENESSERGRACHT 65. Grote internationale onderneming te Rotterdam nodigt hen, die, na genoten opleiding aan H.B.S. of Gymnasium en vervulling van hun dienst plicht, in aanmerking wensen te komen voor opleiding in de internationale handel; uit, bij haar te solliciteren. Na gebleken geschiktheid en vol tooiing van theoretische en prac- tische opleiding volgt aanstelling in een zelfstandige functie in het bin nenland of na wederzijds overleg in het buitenland. In aanmerking komen slechts can- didaten van goeden huize en prin cipiële levenshouding, die bereid zijn zich met ouderwetse toewijding aan hun opleiding en hun latere taak te geven. Sollicitatiebrieven dienen naast data en vol ledige antecedenten zoveel mogelijk gegevens te bevatten die een inzicht kunnen geven omtrent hun karakter. Br. onder no. 59565 In onze etalages en toonkamers vindt U een grote sortering in diverse uitvoeringen, kleuren en prijzen. r*|| 'AT MH |J7 BANKTUSSENKOMST mJHIA W9JEj BS. VOORUITBETALING Alléén bij: WASSERIJ ROOKMAAKER - Frankenstraat 25 vraagt voor haar gehele administratie Aanmelden na 19 uur. Zelfstandige werkkring. Telef. 10618 en Schagchelstraat 18 Gevraagd voor spoedige indiensttreding boven 18 jaar, voor de ochtenddienst van 7 uur tot 3.30 uur. Salaris 40.— per week. Aanmelden bij de portier van Café-Restaurant GEBR. BRINKMANN, Grote Markt, Haarlem. Binnenkort verschijnt de jaargang 1955 van het Wanneer U tot de vaste afnemers 'USAIMANAK van de PIUSALMANAK behoort, dan is het vanzelfsprekend dat U zich ook de nieuwe jaargang de 81e editie - aanschaft. U bent bekend met de uitstekende kwa liteiten van dit unieke adresboek U kunt dit boek voor Uw zaak voor Uw vertegenwoordiging voor Uw klooster of pastorie eenvoudig niet missen. De omvang is 960 pagina's De prijs voor deze jaargang Uitgave: Verkrijgbaar in de boekhandel U kent tot nu toe de PIUS ALMANAK nog niet? Wij adviseren U, dan tens een proef te nemen met de editie t955, of Uw boek handelaar eens een exem plaar ter inzage te "ragen. U zult zekpr enthousiast zijn! is vastgesteld op 14.50

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 6