J Doris Hart geldt als FENNY TEN BOSCH WINT De dames op I Wimbledon j Boelganin gaat naar Indië Grootmeesters van zesdaagse op een mislukte wieleravond Jonge amateur Kooyman groot overwinnaar Pindakaas ARABESKE- IKf PERPER 1 De oorbellen van Maria Weiss... Prisma-woorden boeken verschenen Voetbalprogramma Brabant-politie-rit een succes WOENSDAG 22 JUNI 1955 PAGINA 7 Nehroe naar Engeland De Munck en v. d. Hart in continentaal elftal? Uitslagen van Wimbledon Rapid wint van Koeln I m I Amerikaanse hulp voor Djokjakarta Een dameslkampioen Ernstig omgeval Hoogovens Betaald voetbalgaat weer vergaderen Opnieuw: de oompetitie- indeling Bezoldiging van personeel bij de girodienst Wegrenner Kooyman ster van het baan- programma OLYMPIADS TOUR DOOR NEDERLAND Bijsonder geslaagde wedstrijd door W. H. VAN EEMLANDT C. PENNINGTON GOLFKAMPIOEN. Examen® *w?w 3» ÉüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniË ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiË (Van onze sportredacteur) Londen, Dinsdagavond. Vandaag was het de dag van de dames. Dat wil zeggen de dag van de toiletjes. Want er zijn twee categorieën van deelneemsters aan dit 39ste tournooi van Wimbledon. In de eerste plaats komen natuurlijk zij die er echt iets van kunnen. Veel Amerikaansen en nog wat anderen die allen dingen naar de titel, die drie jaar achtereen is veroverd door Maureen Connolly. Maureen is wel in Wimbledon, maar zij speelt niet. Na een ernstig ongeluk is zij gestopt met spelen. Zij is nu als mevr. Brinker naar Londen gekomen en schrijft elke dag twee verhalen. Een voor de krant in San Diego, de plaats waar ze woont, en een voor de Daily Mail. De Daily Mail doet dan ook goede zaken onder de tennissers en de enthousiaste kijkers. Doris Hart is nu de favoriete voor de titel. De enige concurrentie die men haar toedenkt is die van enkele andere Amerikaansen, zoals Louise Brough en Darleen Hard, het 19-jarige meisje dat zich in een jaar tijds uit de onbekend heid heeft opgewerkt tot de rangen van 's werelds sterkste tennissters. Zij behoren allen tot de categorie nr. 1; een kleine, selecte groep. Het andere deel van de deel neemsters aan dit tournooi is veel groter. Dat is de groep, die Wim bledon ziet als vlagvertoon voor zichzelf. Het zijn allemaal speel sters, die van het begin af kans loos zijn. En enkelen er van willen natuurlijk toch de aandacht trekken. Dat is, geloven wij, voor dames niet zo moeilijk Men hoeft öf slechts lichtelijk tegen de regels te zondi gen door een toiletje te dragen, dat niet helemaal wit is of men zoekt het in de mode en meer van dat buiten sporigs. Een Argentijnse Maria Weisz gehêten heeft dat laatste gedaan. Zij droeg tijdens het spelen enorme bloedkoralen oorbellen. Zij verbloemde er haar tamelijk ge brekkige spelkwaliteiten wel niet mee, maar in dit geval hinderde dat niet, want iedereen kwam slechts kijken naar de oorbellen. Het was dan ook bijzonder druk op Court VI. Onbegrijpelijk, dat iedereen zoiets zo gauw weet. Want het staat be slist niet in het programma. Een Italiaanse, Leo Pericoli, deed het weer anders. Zij droeg een he melsblauw pakje onder haar nylon tenniscostuum. Miss Brewer uit Bermuda was zonder meer in het blauw, dat bovendien versiérd was met twee pikzwarte vlinders en een zwart kraagje. Weer een ander, Ar- villa McGuire uit Amerika, droeg een blauw-wit gestreept pakje met lange mouwen. En dan was er na tuurlijk de A- en de H-lijn, of moet de andere volgorde gebruikt wor den? De Indische premier Nehroe heeft zijn Russische ambtgenoot maarschalk Boelganin uitgenodigd Indië te bezoe ken. Boelganin heeft de uitnodiging aanvaard. Nehroe heeft dit gisteren op een persconferentie te Moskou ver klaard. De datum van het bezoek is nog niet vastgesteld, maar Nehroe liet door schemeren dat deze vermoedelijk in de komende herfst zal vallen. De Indische premier wilde niet in bijzonderheden treden over zijn besprekingen met de Sovjet-leiders. Hij zei slechts dat onder meer van gedachten was gewisseld over vraagstukken betreffende de vre de, de ontwapening en Indo-China. Nehroe, die juist van een rondreis van tien dagen door de Sovjet-Unie in Moskou was teruggekeerd, had in de middag een bespreking in het Kremlin, waaraan, naar verluidt, van Sovjet-zij de werd deelgenomen door partij-secre taris Khroesjtsjev, premier Boelganin en de eerste vice-premiers Kagano- witsj en Mikojan. Ook over dit gesprek wilde de Indische premier geen mede delingen doen. Wel verklaarde hij dat de Sovjet-regering bereid was aan Indië technische hulp te verlenen, niet in de vorm van leningen of financiële steun, maar op zuiver zakelijke basis. Van gezaghebbende zijde is bevestigd, dat premier Eden zijn Indische ambt genoot Nehroe heeft uitgenodigd Groot- Brittannië te bezoeken. Over een datum is in feite nog niet gesproken. In het Dynamo-stadion te Moskou heeft premier Nehroe gisteren in tegen woordigheid van tachtig duizend .Rus sen een rede gehouden, waarin hij on der meer weer pleitte voor het toelaten NEHROE van communistisch China tot de Vere nigde Naties. Ook sprak hij uitvoerig over de vijf beginselen voor co-existen tie. die Indië en China hebben opge steld en die reeds zijn onderschreven door Birma, Joegoslavië en de Sovjet- Unie. In antwoord op de toespraak van de Indische premier Nehroe heeft de Rus sische premier, maarschalk Boelganin, verklaard dat de Sovjet-Unie op de ko mende bijeenkomst van regeringslei ders der „Grote Vier" alles in het werk aal zetten om bjj te dragen tot een ver mindering der internationale spanning. De bekende Hongaarse voetballeider Gustav Sebes is belast met de samen stelling van het continentale elftal, dat op 13 Augustus te Belfast tegen Groot- Brittannië zal spelen. De Munck als doelverdediger en Cor van der Hart als midhalf behoren tot degenen, die solli citeren naar een plaats in de continen tale ploeg. De Europese federatie heeft beide Nederlandse spelers op zijn lijst van candidaten staan. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat een oefenwed strijd tussen twee ploegen, samenge steld uit ..mogelijken" voor de continen tale ploeg, zal worden vastgesteld. Ge begrijpt, dat er bij zoveel verschil in interesse, om naar Wimbledon te komen, weinig belangrijke partijen waren op de eerste dag. Alle fa vorieten zegevierden uiteraard en dikwijls met groot gemak en in de kortst mogelijke tijd. Maar er was toch ook een uitzondering. De Amerikaanse Do rothy Knode had bij zonder veel moeite met de Australische mej. Muller. Het leek zelfs een nederlaag te worden voor de Ame rikaanse. In de derde set, toen zij al lang van haar voetstuk was gehaald, besliste echter de routine. Maar zij had toch vijf match-points nodig eer zij de volledig uitge putte Australische had verslagen. Doris Hart was in 25 minuten klaar met de Austra lische mevrouw Hop man, die al 21 jaar meeloopt in Wimble don. Darleen Hard versloeg de Australi sche miss Seeney na een duel, dat een uur in beslag nam. En ook de anderen, zoals Louise Brough, Ange la Mortimer win nares in Parijs Angela Buxton, mevr. Fleitz-Beverly Baker en Miss Penrose ze gevierden. Nederland heeft één speelster in dit tour nooi. Het is Fenny ten Bosch, die, als het maar even kan, bijna alle Europese tour- nooien afloopt zonder er overigens veel suc ces te behalen. Ze ze gevierde vandaag. In de Engelse mevrouw Morris had zij nage noeg geen tegenstand. Dat zeggen de cij fers, 61 en 63, trouwens al wel. Vandaag is ook een begin gemaakt met het herendubbelspel. Het waren doorgaans spelletjes van kat en muis, van heel ster ke combinaties tegen heel zwakke, Voor het publiek was er dan ook weinig te beleven. Het enige plezante was eigen lijk, dat er af en toe sterke lieden waren, die de kracht van hun smash wilden weten en dan de bal len huizenhoog de tri bunes in lieten stui teren. Ook hier geen J enkele verrassing en Dit is de Oostenrijkse tenniscrack A. Huber, die driemaal alleen maar winst in acrobatische standen door de camera werd verrast tijdens voor de favorieten, zijn wedstrijd tegen de Brit G. L. Ward op de Wimbledon. Herendubbelspel: Eerste ronde: Hartwig en Hoad (Austr.)Grinda en Molinari (Frankr.) 62 36 97 86; Rose en Worthington (Austr.)Anderson en Radford (Austr.) 64 62, 10—8; Drobny en Morea (Egypte-Ar- gent.)Huber en Scholl (Duitsl.) 6—2 64 61; Hammersley en Hopman (Chili-Austr.) -Drinkall en Hime (G.B.) 06 119 61 7—5; Seixas en Trabert (V.S.)—Becker en Barrett (G.B.) 8—6 6—2 6—1; Fraser en Ro- sewall (Austr.)Clayton en Moys (G.B.) 62 61 61; Schwarz en Stockenberg (V.S.- Zw.)Mulloy en Robinson (V.S.) 97 63 6—4; Pry en Shea (V.S.)—Cooper-Gilmour (Austr.) 4—6 6—4 12—10 3—6 10—8; Pickard en Wilson (G.B.)Horn en Spychala (G.B.- Polen) 6i 63 64; Ager en Eisenberg (V.S.)—Chatrier en Lary (Fr.) 6—0 6—1 6—3; Patty en Richardson (V.S.)Huber en Sai- ko (Oostenr.) 6—3 6—1 6—3; Pietrangeli en Sirola (Italië)—Gubb en Mason (Austr.) 6—4 75 62; Davidson (Zweden) en Nielsen (Denem.)—Flye en Fox (V.S.) 6—1 6—2 6—3; Mottram en Paish (G.B.)—McDonald en Redl (G.B.-Oostenr.) 7—5 6—1 6—1. Damesenkelspel: Eerste ronde: mevr. Bu- eaille (Frankr.)—mej. Woodgate (G.B.) 6—2 5—7 6—4; mevr. Kormoczy (Hong.)—mej. Bulleid (G.B.) 6—1 6—1, mevr. Chatrier (Fr.) mej. MacLeod (G.B.) 61 61, mej. Knight (G.B.)—mev r.Guldbrandsson (Zwe den) 3—6 12—10 6—4; mej. Harrison (G.B.) mej. Knapp (G.B.) 57 64 63; mej. Mortimer (G.B.)mej. Luxton (Nieuw Zee land) 60 6—2, Fenny ten Bosch (Nederl.) mevr. V. Morris (G.B.) 61 63; mevr. M. Weiss (Argentinië)mevr. G. Walter (G.B.) 6—3 3—6 7—5; Darlene Hard (V.S.) mej. D. Seeney (Austr.) 61 36 6—0; mej. R. Woodgate (G.B.)mej. P. Hird (G.B.) 1—6 6—4 6—1; mej. L. Felix (V.S.)— mej. G. Hoahing (G.B.) 6—3 7—5. Tweede roncte: Doris Hart (V.S.)mevr. Hopman (Austr.) 61 60; mej. D. Kilian (Z. Afr.)—mej. K. Hubbell (V.S.) 6—2 6—1, mevr. RedickSmith (Z.-Afr.)mej. R. Da- var (India) 61 63; mej. Bloomer (G.B.) mej. MacFarlane (G.B.) 63 63; mevr. D. Knode (V.S.)mej. Muller (Austr.) 64 26 75; mej. Penrose (Austr.)mevr. Ball (V.S.) 62 46 63; mej. De Riba (Span je)mej. Pericoli (Italië) 57 61 62; mej. Brough (V.S.)mej. Walsh (G.B.) 60 6—2; mej. Watson (G.B.)—mej. Speight (G.B.) 6—2 6—3. Rajid J.C. heeft gisteravond in Heer len van de F.C. Koeln met 3-1 gewonnen, nadat de rust met een 2-0 voorsprong was ingegaan. Voor de rust scoorden Coerver en Adang. Nadat Hanneman in de tweede helft de stand op 3-0 had ge bracht, scoorde Schwier tegen. Cor van der Hart hield de bekende internatio nale vleugel van F.C. Koeln, Roerig- Schaefer, volledig in bedwang. -;v TnTïïltgflBflmïïTTnrf -N Van de acht aangekondigde Prisma woordenboeken zijn er thans vier ver schenen: Nederlands, door dr. A. Wey- nen, Nederland -Engels, door dr. G. J. Visser, Engels-Nederlands, door drs. F. J. J. van Baars en drs. J. G. J. van der Schoot, Frans-Nederlands, door dr. P. M. Maas. De vier andere verschijnen nog voor het nieuwe schooljaar. Het is een'verbluffend initiatief van de uitgeverij Het Spectrum, dat enigszins zijn voorloper heeft gehad in de bekende zakwoordenboekjes van Van Goor, maar dat de lage prijs en het handzame formaat van deze combineert met de uitvoerigheid van de grotere woordenboeken. Formaat, uitvoering en prijs zijn gelijk aan die van de gewone Prismaboeken, met dit verschil, dat de gebruikte letter nog iets kleiner is, alhoewel nog dui delijk genoeg. Men heeft met de ruimte gewoekerd, zonder daarvoor iets van de overzichtelijkheid op te offeren; die is zelfs nog iets groter dan bij de woordenboeken, die wjj tot dusverre gewoonlijk raadpleeg den: samengestelde woorden b.v. zijn niet, zoals gebruikelijk, achter het eerste woord opgenomen, maar vor men een zelfstandig trefwoord, dat men derhalve snel kan vinden. Uiteraard is er enige beperking toe gepast, die de uitgever zelf aangeeft, als hij mededeelt dat zijn woorden boeken de gangbare taalschat geven, met alle uitdrukkingen, zegswijzen en in het algemeen de idiomatische wen dingen, welke voor de normale gebrui ker van belang zijn. De F.A.O. (bureau voor buitenlandse hulpverlening) heeft een plan bekend ge maakt, waarbij de universiteit van Cali- fornië de Gadjah Universiteit in Djogja- karta zal gaan helpen haar installaties voor de opleiding van ingenieurs en weten schapsmensen uit te breiden. Binnen enkele weken zal een deskundige van de univer siteit van Californië reeds naar Indonesië vertrekken om de plannen verder uit te werken. De F.O.A. zal ongeveer 100.000 dol- larsjper jaar hiervoor uittrekken. De dameshandbalafdeling van de Kath. Sportvereniging ,,Wijk aan Zee" is door een uitspraak van het bondsbestuur kam pioen geworden van de eerste klasse der afdeling Kennemerland-Zaanstreek. Een protest van de vereniging ,,Wijk aan Zee" werd toegewezen. De uitgeschreven match tussen Zeevogels en Wijk aan Zee, die de beslissing moest brengen, is niet doorge gaan, omdat de Egmonders verstek lieten gaan. Zondag a.s. speelt ,,Wijk aan Zee" een enkele promotiewedstrijd tegen het hoofdstedelijke T.O.B. om een plaats in de hoofdklasse op het T.IJ.B.B.-terrein te Haarlem. De arbeider van de Firma Werkspoor C. van Vlaanderen uit Arnhem stond Dinsdag middag op een kast, die tegen de gashouder voor hoogovengas aanstaat, om deze gas houder te schilderen. Doordat hij uitgleed viel hij van de kast af van circa twee me ter hoogte, waarbij hij dermate ongelukkig terecht kwam, dat hij met ernstige bescha diging van een halswervel moest worden opgenomen in het Rode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk. Zijn toestand was hedenmor gen naar omstandigheden redelijk. Zaterdag 25 Juni EERSTE KLASSE A. Go AheadEmma. Roda Sport Veendam, DOSLonga. C. EBOH—Rapid JC, Feijenoord Alkmaar, Enschedese BoysNOAD. D. VSVBe Quick, XerxesHVC. Zondag 26 Juni A. EmmaGo Ahead, Amsterdam MVV, Longa—DOS, Holland Sport— NAC, StormvogelsLeeuwarden. B. HeerenveenEDO, DWSADO, ElinkwijkSittardia, RigtersbleekWil lem II, BrabantiaWageningen, Spar taHeracles. C. Hermes-DVSLimburgia, Rapid JCEBOH, VitesseBlauw Wit, Haar lemGVAV, AlkmaarFeijenoord. D. Be QuickVSV, De Volewijckers —De Graafschap, SC VVV—Eindho ven, RBCEnschede, DFCAjax, AGOW-BVV. De lustrum-Brabant-politierit heeft zich mogen verheugen in een grote be langstelling. Mede daardoor is de rit tot een succes geworden voor het organise rende Tilburgse politiecorps. Meer dan honderd equipes, met auto, motorzijspan of solo-motor, vertrokken in de och tenduren, na het startschot van burge meester mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorst, van het sportpark te Til burg. De uitslagen zijn: Auto's; 1. J. MeyersJ. Wisscher (Roosendaal) 29 strafpunten, 2. H. Veld wijkP. C. Daim (Kon. Marechaussee, Breda) 51 str.pnt., 3. C. de JonghII. Bergsma (Kon. Marechaussee, Utrecht) 87 str.pnt. Motorzijspan: 1. N. VervaartJ. Nuy- tinck, Breda, 2. A. v. d. WaterM. van Beem, Zutphen, 188 str.pnt., 3. A. Ver- meyJ. HengstMengel, Rotterdam, 193 str.pnt. Solo-motoren: H. Koeneman, Eindho ven, 88 str.pnt., 2. J. Baken, Eindhoven, 127 str.pnt., 3. A. v. d. Horst (Kon. Mar. Breda) 145 str.pnt. Binnenkort zal een algemene verga dering worden gehouden van de leden van de bondsvergadering van de afde ling betaald voetbal, met de bedoeling nogmaals de competitieindeling voor het seizoen 1955-1956 in ogenschouw te Naar aanleiding van de gang van za ken op de vergadering van j.l. Zater dag hebben ongeveer 23 leden van de bondsvergadering, afdeling betaald voetbal de sectie betaald voetbal heeft 47 leden in de algemene verga dering van de K.N.V.B. schriftelijk gevraagd een algemene vergadering van de sectie uit te schrijven. Het Tweede-Kamerlid Blom (PvdA) heeft de minister van Binnenlandse Zaken gevraagd, of het waar is, dat het staatsbedrijf der PTT zou hebben besloten per 1 Juli speciaal voor het personeel, werkzaam bij de postcheque- en girodienst, een verbetering in de bezoldiging aan te brengen. Wil de minister dan mededelen, of het in het voornemen van de regering ligt soortgelijke maatregelen te treffen voor andere groepen van overheidsper soneel? (Van een speciale verslaggever) De wieleravond, die gisteren in het Olympisch Stadion was georganiseerd, bleek een demonstratie van de bloedar moede der baanrennerij. Ondanks klin kende namen, die aan een noviteit op wielergebied waren verbonden, hadden slechts drieduizend liefhebbers hun nieuwsgierigheid niet kunnen bedwin gen. Het was dus een uitgelezen schare te noemen, die van de noviteit, zijnde een koppelrace achter Derny-motoren, kennis kwam nemen. Schulte-Peters, Van Steenbergen-Ockers, Van Vliet- Wagtmans, Derksen-Van Est en Mül- ler-Preiskeit, roemruchte figuren uit de zesdaagsen, zouden hun krachten geven aan dit experiment. Ondanks de carica- turale, pruttelende motorfietsjes, on danks de veelkleurige en glimmende wielerhemden van ïenners en gangma kers werd het geenszins een succes. De opzet vertoonde dusdanige manke menten, dat er met de beste wil van de wereld geen boeiende wedstrijd kon ontstaan. De telkens wisselende koppel genoten achter de grotendeels dicht bij elkaar rijdende motortjes zorgden voor een onoverzichtelijk gewriemel. Boven dien had de wedstrijd in de lange zestig kilometer, die ze duurde, zes klasse menten, zodat er slechts zesmaal wer kelijk gefietst werd. De grote mannen van de baanrennerij verkochten hun circus-nummertje op dusdanige wijze, dat het nauwelijks van belang is te ver melden, dat het koppel Van Steenber gen-Ockers met ruime voorsprong won. Gelukkig kwamen tijdens deze onfor tuinlijke avond de bezwete, stoffige deelnemers aan de Tour door Neder land voor amateurs hun vijfdaags avon tuur in het stadion besluiten. Hierbij kreeg men tenminste te maken met een bijzonder geslaagd sportief evenement, zodat er reden ontstond om zich van welgemeende toejuichingen te ontdoen. De kleine Haagse renner Kooyman, die beduusd en vuil op het erepodium werd overladen met bloemen, medailles waaronder er zelfs een was van Z.K.H. Prins Bernhard en een enorme be ker, vormde terecht het middelpunt van het programma. De sprintwedstrijd voor amateurs, die rondom de aankomst van de weg renners werd verreden, leverde ook al geen sensaties op. De Fransman Le- moigne kon winnen en kreeg een slap applausje. Slechts de manier waarop de geroutineerde Bontekoe een klasse mentsrace voor amateurs over 8 kilo meter tot het best mogelijke eind bracht, kon de gemoederen van de lief hebbers nog enigszins in beroering brengen. Wellicht ten overvloede volgen hier de uitslagen van de wieler-soiree: Sprintwedstrijd Amateurs. Eerste rit: 1. Lemoigne (Frankr.) 12.6 sec., 2. Zieg- ler (Duitsl.), 3. Maen (Ned.), 4. De- bakker (België); tweede rit: 1. Ziegler 12.8 sec., 2. Maen, 3. Lemoigne, 4. De- bakker; derde rit: 1. Lemoigne 12.2 sec., 2. Maen, 3. Ziegler, 4. Debakker. Einduit slag: 1. Lemoigne 5 pnt., 2. Ziegler 6 pnt., 3. Maen 7 pnt., 4. Debakker 12 pnt. Amateurs 8 km. met vier klassemen ten: 1. Bontekoe 11 pnt. 10 min. 57.6 sec., 2. Post 8 pnt., 3. Van de Ruit 7 pnt. Klassementwedstrijd achter Derny- motoren voor profs over 60 km.: 1. Van SteenbergenOckers (België) 1 uur 6 min. 9 sec. 32 pnt. Op één ronde: 2. Derksenvan Est (Ned.) 29 pnt., 3. Schulte—Peters (Ned.) 19 pnt., 4. Van VlietWagtmans (Ned.) 14 pnt., 5. Niel senKlamer (Den.) 1 pnt.; op twee ron den: 6. MüllerPreiskeit (Duitsl) 6 pnt., 7. FrenchPatterson (Austr.) 0 pnt., 8. PlattnerZehnder (Zwits.) 4 pnt. PIET KOOYMAN, de glorieuze overwinnaar. (Van een verslaggever) Met een wielergevecht, dat Dins dagavond over een afstand van meer dan 140 km. tussen de Brabantse buurtschap Kapelle in de Langstraat en het Olympisch Stadion gevoerd werd, heeft de Haagse amateur Piet Kooyman in Olympia's voortreffelijk ge organiseerde en uitstekend geslaagde vijfdaagse tour door Nederland de eindzege veroverd. Dit ondanks de vele en felle attaques, die in de meer dan 900 kilometer lange ronde tegen hem geleverd zijn. De laatste dag was het vooral de Noordhollandse kampioen Krijn Post, die met de Haarlemmer Wim Rus man, Gerard de Jager uit Hoog Blokland, en Wout Heeren uit St. Oedenrode de winnaar het leven zuur maakte. Xl na iets meer dan 25 km. van de 162 sloegen ze op de vlucht. De Hagenaar begon met een. telg uit een bekend Brabants wieier- geslacht, de 20-jarige Piet van Est, de jacht in de buurt van Waddinx- veen, toen nog meer dan 40 km. ge reden moest worden. Op dat moment was de voorsprong van de vier ver metele en verbeten vluchters al tot 2 min. 10 sec. aangegroeid. Bijzonder sterk rijden van Kooyman deed het laatste vleugje hoop van Post, die met een ruime overwinning de oranje trui had kunnen bemachtigen, ver vliegen. Toen de 47 renners van het Vrijdag morgen uit het Olympisch Stadion ver trokken veld v;.n Dinsdagmid dag omstreeks half vijf bij het sport park De Viiert te 's-Hertogenbosch in een dreinerige regen in beweging kwamen, was al meteen te zien, dat er op deze slotdag bijzondere dingen te wachten stonden. Immers, Krijn Post, die slechts 2 min. 1 sec. achter de lei- Advertentie een ironische tinteling in de ogen merkte hij op, dat omliggende land. De grauwheid van de komende het personeel van de omliggende huizen in groten nacht ging schuil achter de naar alle richtingen zich getale van zijn belangstelling in dit gebeuren bljjk uitstrekkende ketens, slingers en guirlandes van twin- In de tweede helft van October hadden de geheim zinnige villa en haar bewoners zich onbedreigd de eerste plaats veroverd in de aandacht van de buren. Men zag werklieden bezig met het ontmantelen van de weelderig ingelichte woning. Schilderijen en bron zen, kristal en porcelein, tapijten en antiek meubi lair, werden deskundig voor een lange reis in kis ten en kratten verpakt. Voor het hek, dat de voor tuin van de Koningslaan scheidde, kwam een bord met de bekendmaking, dat kooplustigen eigenaar van huis en erf konden worden door tussenkomst van een bekend makelaar in onroerende goederen. En tenslotte verschenen in de laatste dagen van de maand, drie grote verhuiswagens van een Zwitsers transportbedrijf voor de wit marmeren portiek, die stuk voor stuk werden volgeladen met de verpakte inboedel. Onopvallend werden in de tweede meu bilaire, veilig geborgen tussen met zorg gestouwde kisten, een aantal koffers, valiezen en stalen dozen geladen, die, zoals Mikailian persoonlijk aan de voorman van het transport meedeelde, zijn garde robe en zijn particuliere administratie bevatten. Bij het in de verhuiswagen dragen van één dezer koffers raakte een etiket los, dat onopgemerkt in het grint van de voortuin neerdwarrelde en al spoedig door de zware laarzen van de transporteurs tot een onleesbaar vodje werd vertrapt. Het was een bedrukt etiket van de Franse spoorwegen voor ver zending van passagiersgoed over het traject Parijs- Amsterdam en het droeg de gestempelde datum 20-IX-35. Tevreden over de vlotte wijze waarop de inlading had plaats gehad, keek Mikailian de door de Konings- gaf en dat ook al zijn buren, minder opvallend, want opgesteld achter vitrage en kamerplanten, toegaven aan een zeer menselijke nieuwsgierigheid. Hij wend de zich tot de firmant van het makelaarskantoor, die naast hem stond, en overhandigde deze de sleu tels van de villa. Na een laatste blik naar de holle ramen van de vriendelijke woning trok hij de met bont gevoer de handschoenen aan en zette hij zich achter het stuur van de Rolls-Royce. III Aan de noordzijde van een pleintje, de Piazza San- kelende lantarens, terwijl de verre dorpen aan de overzijde van het meer, zelf onzichtbaar in het donker, zich verraadden door een nevelachtige glans als van sterrenhopen. „Het blijft toch altijd even mooi en nieuw", zei de oudste van beide mannen zacht. „Nooit verveelt het om de nacht te zien vallen en die wonderlijke illuminatie te zien opleven als voor een zich steeds herhalend fête de nuit". „Over een feest gesproken, Gérard", merkte de jongste glimlachend op. „Ik zal eens poolshoogte moeten gaan nemen in de keuken. Giulia is een beste meid, maar een beetje toezicht op de bereiding van ons diner heeft ze toch wel nodig. We kunnen Helm. ta Marina, ligt in het langs de hellingen van Monte Sj.ra siraks moeilijk een taaie canard roti voorzet- San Salvatore omhoogklimmende Lugano, een klein ^en Daarvoor is onze vriend te veel fijnproever! wit huis tegen een achtergrond van donkere cypresr Bovendien moet ik nog voor de wijn zorgen. Aan sen. Wie voor het brede erkerraam van de verdie- tafel Iijkt me de chateau Latour niet gek en daarna ping staat, met achter zich de welvoorziene biblio- kunnen we overgaan tot onze oude Bourgogne". theek van de bewoners, ziet zich in de ware zin des woords geplaatst tegenover een riant tafereel. Op de voorgrond, in het centrum van de piazza, klatert en kwinkeleert een monumentale fontein, die haar fijne droppels in een regenboog van tinten op de bronzen groep laat vallen, uit welker midden zij opstijgt. Daarachter liggen, alweer verscholen in ruime tuinen, met zorg gebouwde villaatjes, over welke daken men het uitzicht heeft op de glooien de straten van de stad. Daarachter weer, flitsend en tintelend in zonlicht of woelig opgejaagd onder strie mende regenvlagen in de korte winter, steeds bewo gen, vaak diepblauw, altijd een lust voor de ogen, het meer van Lugano. En als had de natuur nog niet genoeg gedaan om dit plekje tot een der schoon ste van de wereld te maken, verrijzen aan de over zijde van het meer de groene bergen beschermend achter de vele dorpen en dorpjes met hun zoetklin kende Italiaanse namen. Enkele dagen voor Kerstmis 1935, in de scheme ring van de vallende avond, lieten twee nog jonge Fransen hun ogen rusten op het wijde panorama, dat zij uit het kleine witte huis konden overzien. Ter- toe is bloedrood," purper!" wijl zij daar stonden in de groeiende duisternis „Je doet maar, Eugène. In onze celibatairs-huis houding is de menage bij jou in de beste handen. En we kunnen Hqlmstra niet feestelijk genoeg ont vangen. Jammer, dat hij niet een paar dagen kan blijven.... maar zo is hij nu qenmaal! Ik ben per soonlijk erg gesteld op reizen en trekken, maar het tempo waarin hij van land tot land fladdert, zou me op de duur niet kunnen bevallen." „Achhij denkt: zaken zijn zaken! Helmstra heeft zó veel ijzers in het vuur, dat hij er nooit echt zijn gemak van kan nemen. Ik zal niet gauw vergeten wat hij me eens in een opwelling heeft gezegd. We zaten vertrouwelijk te praten, toen hij zich liet ontvallen: Als ik in een vliegmachine of een internationale trein of in mijn reisauto uren achtereen de kilometers onder me voel voortvliegen, komt mijn leven mij wel eens voor als een reusach tige arabeske, die op het ronde hoofd van Moeder Aarde wordt geschreven. Altijd weer dezelfde routes volgend voor soortgelijke doeleinden, die toch telkens weer door fijnere nuances van elkaar verschillen. En de kleur van mij arabeske voegde hij er aan laan wegrijdende colonne vrachtwagens na; met flitsten allerwegen de lichten aan in de stad en het (Wordt vervolgd) der in het algemeen klassement stond, was geladen. De afbrokkeling begon al snel, toen de Amsterdammer Schild in Vlijmen een lek bandje kreeg. Dat was de inleiding van de grote strijd, die volgde tussen Kapelle en Waspik. Door het hoge tempo, dat zich toen ontwik kelde, vielen Muilwijk, Verhelst, Smits (Helmond) en Brands, verder Aanraad, Barlage en De Vree terug en noteerde Looyen een lek bandje. Toen in Dordrecht was de voorsprong van de vluchters 39 seconden. In Rijsoord na 74 km. 1 min. 15 sec. Het werd zelfs nog één minuut meer, toen Waddinx- veen bereikt werd na 120 km. en de prachtige eindstrijd kwam om de kostbare seconden. Piet Kooyman en Piet van Est wonnen dat gevecht op grootse wijze. En toen de Brabander Wout Heeres de etappezege in het Sta dion behaald had voor De Jager en Post, kwam Piet Kooyman met Van Est even later zegevierend binnen. De uitslag van de vijfde en laatste etappe luijjt: 1, Heeren. 4 uur 23 min. 28.0 ec. (met bonificatie 4.22.28); 2. De Jager, 4.23.28 (met bonificatie 4.22.58); 3. Post. 4.23.28 (met bonificatie 4.23.13); 4. Rusman, 4.24.30; 5. Kooyman, zelfde tijd; 6. Van Est. z.t.: 7. Van Houwelingen, 4.25.25: 8. Scholten, 4.25.33: 9. Kayer, z.t.; 10. Rol, z.t. Eindklassement 1. Kooyman (Der Haag), 23.24.05 2. Pest (Nieuw Vennep). 23.24.49 3. Stoker (Utr.), 23.26,25 4. Wolfs (Vlijmen) 23.27.02 5. Van Grinsven (Eindhoven, 23.27.16; 6. De Jager (Hoogblokland), 23.27.29 7. Ehlen (Sittr d), 23.27.45; 8. Rol (Alkmaar), 23.28.02; 9. Brug- fenkamp (IJmuiden), 23.28.44; 10. Van teenselen (Mijnsh-erenland), 23.29.06; 11. Van der Putten (Den Haag). 23.29.2C; 12. Van Est (Fijnaart). 23.30.38: 13. Van Hou welingen Sassenheim23.30.58; 14. Wuur- man (Amsterdam). 23.31.05; 15. Van der Kloot (Zundert), 23.33.05. Het besloten golfkampioenschap van Nederland voor professionals (heren) is gewonnen door C. Pennington van de Hilversumse Golf Club met een totaal van 142 slagen (71-71). B. Koudijs van de Rotterdamse Golf Club klasseerde zich tweede met een totaal van 144 slagen (74-70) en Gerard de Wit van de Haagse Golf en Country Club eindigde als derde met 146 slagen (74-72). Piet Witte (Golfclub „De Dommel") moest zich met de vierde plaats tevreden stellen (149 73-76). De overwinning van C. Pennington, die weliswaar als een der favorieten gold, kwam toch als verrassing. Alge meen waren Gerard de Wit, de winnaar van verleden jaar, de meeste kansen gegeven. AMSTERDAM 21 Juni (G.U.) Cand. ge neeskunde 2e gedeelte: P. van Bentrum, Am sterdam, G. David, Amsterdam, mej. G. v. Diepen, Maracaibo (Ven.), J. Faber, 's-Gra- venhage, J. Hermans. Weert, J. Hoogerbeets, Malang, L. Hyams, U.S.A., J. Meyer, Am sterdam, A. Otto, Velsen, mej. M. Pais, Haarlem, P. Roosenboom, Dordrecht, mej. L. Satony Dockum, Amsterdam, R. Schui- lenburg, 's-Gravenhage, mej. M. Wilmering, Pladjoe (Ind.), A. Drukker, Schagen. AMSTERDAM 21 Juni. (G.U.) Doctoraal geneeskunde: mevr. A. van PuttenBier- masz, mej. C. de Lange mej. H. Bootsman, mevr. J. Beins—v. d. Berg, mej. M. Her mans, mej. H. Mooy, mej. I. Rothschild, mej. F. Venema en de heren R. Blom, J. Ruys, J. Moelionp, P. Durr, C. Brandt, P. Groeneveld, J. Vergroesen, E. Houpst, W. Heyenbrock, Nic Loen Lie, J. Pinckaers, H. Rebel, J. Hesp, H. Peters. P. Rienstra, F. Weisz, S. Abas, J. van Waveren Hogervorst, A. van der Hoeven, F. du Mee, D. Mei boom, M. den Hartog, E. Leyns, C. Wiers- ma, A. Hoek, R. Enthoven (allen te Am sterdam), S. van Minde (Amersfoort), J. Ettema (Beverwijk), J. Famsen (Wijdewor- mer), B. Hoogstraten (Hilversum), E. Ver- denius (Steenwijk), J. Herben (Haarlem), J. Hommes (Velsen-Noord) en mej. M. Hart man (Diemen). AMSTERDAM 21 Juni. (V.U.). Cand. wis- en natuurkunde J. Joosse, Nieuw en St. Joosland. Cand. Engelse taal en letterkunde: J. A. Bakkum, Amsterdam. BERGEN OP ZOOM (Juvenaat Heilig Hart). Gymn. A.: W. v. Calcar, Koog aan de Zaan; P. Daalmans, Hoogerheide; S. Dijk man, Haarlem; A. Kamer, Hilversum; R. v. Langen, Opmeer; W. Marrevee, Schiedam; J. van Meer, Breda. HOORN (St. Werenfriduslyceum) H.B.S. B: R. Overbeek. Hoorn; Piet Beerepoot, Spanbroek: Gerard Buis, Zwaag; Kees Cor- tie. Lutjebroek; Wim Eeken Hoorn; Kees Jong, Blokker; Jan Schouten, Berkhout; Wim Tap, Hoorn; Piet Trompetter, Grootebroek; Henk Verbeek, Hoorn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7