MOLOTOV wil binnen het jaar wereldconferentie over ontwapening Cubaanse afgevaardigde hekelt de Sovjet-Unie Program van 7 punten Perón toch weer de baas? Duitsland is niet meer „über alles" Generaal Romulo verwijt v. Kleffens partijdigheid loei-tango Gangsters bleken doodonschuldige vacantiegangers Kinderlijkje in muurkast gevonden Weer mis met het weer K Actie O 56 voor het verkiezingsfonds van de K. V P. Socialistische critiek op verkiezingskrant K. V.P. antwoordt Het Vrije Volk r ORR Russische rede in San Francisco Felle aanval Niets nieuws „Je bent beroemd" Drama in Amsterdam Het weer (^Aan zeèy Radio-uitzending zal het geheim van de verkiezingskrant onthullen Elf prijzen van f 1000.- Rem op afbetalings- uitwassen ilili DONDERDAG 23 JUNI 1955 79ste JAARGANG No. 26327 iiwlillll liftiiil IHHilI M0T0R-BR0MFIETSKLEP1NG Mill v J ik Weer mysterieus Franse burgemeester honderd jaar ft Eerder raak Nervositeit Ministerie volgt nauw lettend ontwikkeling BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: teeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTfcNIlfciAKlfct- 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544. De Russische minister van buiten landse zaken, V. M. Molotov, heeft op de tiende-ver jaardagsbijeenkomst van de Verenigde Naties gisteren gezegd dat de tijd rjjp is voor nieuwe pogingen om de hangende geschillen in de koude oorlog tot oplossing te brengen en voor gesteld dat er binnen het jaar een we reldconferentie zal plaats vinden waar op een algemene vermindering van de bewapening besproken wordt en een verbod op atoomwapens. Molotov ne geerde de instructies van voorzitter Van Kleffens om in zijn toespraak „con troversiële kwesties" te vermijden en wijdde langdurige aandacht aan de vraagstukken van de atoomwapens, de bewapeningswedloop, de betrekkingen tussen Oost en West, en de ontwikke ling van militaire blokken en bondge nootschappen in Europa, het jabije en midden-Oosten en Azië. Hg zei dat het „aan de Verenigde Staten en de andere Westelijke mogendheden was om de vol gende stap te doen" naar een vermin dering van de bewapening en het „bui ten de wet stellen van atoomwapens". Molotov stelde de volgende lijst op van zaken die naar zijn mening ter stond ter hand genomen moesten wor den: 1. De ten uitvoer legging van de be kende resolutie van de algemene ver gadering over het beëindigen van de oorlogspropaganda in alle landen. 2. Een onderlinge overeenkomst van de grote mogendheden om militaire bases op buitenlands grondgebied te ontmantelen. 3. Het ontwikkelen van het vreedza me gebruik van atoomenergie en het verlenen van industriële, wetenschap pelijke en technische hulp op grote schaal aan minderontwikkelde lan den. 4. Overeenstemming tussen Rusland, Het voorstel van de Sovjet-Unie be oogt geleidelijke invoering van gepaste maatregelen in twee stadia, namelijk maatregelen, die in 1956 en die in 1957 ten uitvoer moeten worden gelegd, al dus minister Molotov. Verder stelt de Sovjet-Unie voor niet later dan in de eerste helft van 1956 een wereldconfe rentie bijeen te roepen ter bespreking van algemene vermindering van be wapening en verbod van atoomwapens. Ook wil Rusland eeii internationale eco nomische conferentie. Over toezicht op de naleving van een ontwapeningsver drag zei minister Molotov, dat het Rus sische voorstel controleposten beoogt in grote havens, bij spoorwegknooppunten, op hoofdwegen en op vliegvelden van alle betrokken landen. De controleurs sullen er op toe moeten zien, dat er geen gevaarlijke concentraties van land-, zee- en luchtstrijdkrachten plaats vin- llilliliiiiillinillllillllllilllllllllllliiiliiilllllllllll lltilllllllliil Generaal Lucero, de Argentijnse mi nister voor het leger en bevelhebber van de strijdkrachten, die de opstand van 16 Juni hebben onderdrukt, heeft in een boodschap tot de Argentijnse troepen verklaard, dat het leger in de kwartie ren is teruggekeerd. Na de troepen te hebben geprezen zegt de generaal, dat het leger in de zeer moeilijke omstan digheden de eer heeft gehad geleid te zijn door generaal Perón, president van de natie en opperbevelhebber der strijdkrachten. De Peronistische partij en het mach tige algemeen vakverbond hebben gis teren communiqué's uitgegeven, waarin zij hun geloof in Perón bevestigen. Volgens AFP heeft Perón, welke vrij heid van handelen hij ook aan het leger heeft gegeven om de orde te herstellen, de macht thans weer nagenoeg in han den. Talrijke officieren, onder-officieren en zeelieden, over wier goede trouw geen twijfel blijkt te bestaan, zijn inmiddels vrijgelaten. Aan de andere kant zijn op verschei dene plaatsen van de provincie Buenos Aires vijftien personen gearresteerd, om dat zij valse geruchten over de jongste gebeurtenissen zouden hebben verspreid. Volgens berichten uit Montevideo zou president Perón hebben bevestigd, dat alle Argentijnse ministers hun ontslag hebben ingediend. Perón zou „te gele gener tijd" een nieuw kabinet vormen. President Juan Perón van Argentinië heeft Woensdagavond ontkend een „ge vangene" te zijn als gevolg van de op stand tegen zijn regiem van de vorige week. Volgens berichten uit Buenos Aires, die in Montevideo zijn ontvangen, ver klaarde Perón op een particuliere bij eenkomst van journalisten in de Argen tijnse hoofdstad: „Volgens de geruchten ben ik een gevangene. Schenk geen aan dacht aan die verhalen. Zij hebben ab soluut geen belang". (AFP-Reuter). Generaal Franklin Lucero heeft in een communiqué een beroep gedaan op burgers, die in het bezit van vuur wapens zijn, om deze onverwijld bij de autoriteiten in te leveren, omdat dit wa penbezit onwettig is. Vele burgers hebben zich, toen de opstand uitbrak, in wapenwinkels van wapens meester gemaakt. den, ten einde een aanval van het ene land op andere te voorkomen. Onmiddellijk na de rede van Molotov deed dr. Emilio Nunez Portuondo van Cuba een felle aanval op de U.S.S.R., die naar hg zei verantwoordelijk was voor alle mislukkingen en tekortkomin gen van de Verenigde Naties in de eer ste tien jaar van hun bestaan. In dit tijdvak, zo zei hij, had Rusland 1.180.252 vierkante kilometer grond gebied in Europa veroverd en 98.000.000 mensen onderworpen. „De vredelieven de landen op de wereld beseffen dat zij het voortdurende doel zijn van een agressie van de zijde van de Sovjet-Unie die mogelijk even ernstig is als gewa pende agressie. De vertegenwoordiger van de Phllip- pijnen, brigade-generaal Carlos Romu- lo, heeft de voorzitter van de algemene vergadering, ae Nederlander mr. Eelco N. van Kleffens verweten dat hg zich aan partijdigheid had schuldig gemaakt toen hij een eind maakte aan een speech van de Cubaanse gedelegeerde waarin de Sovjet-Unie gehekeld werd. Romulo, die zelf voorzitter van de al gemene vergadering is geweest, betoog de dat Van Kleffens partijdig is ge weest omdat hij niet heeft ingegrepen toen de Rus Molotov in zijn redevoe ring omstreden kwesties aanroerde. De reacties van V.N.-afgevaardigden op de rede van Molotov variëren van lof voor zijn gematigdheid tot beklag over het feit, dat de voorzitter hem niet heeft verhinderd kwesties aan te snij den, die op een herdenkingsbijeenkomst eigenlijk met thuis horen. Wel is men het er algemeen over eens, dat de Russische minister in feite niet met iets nieuws is gekomen, uit gezonderd misschien zijn aandringen op een internationale economische confe rentie. (U.P., Reuter, A.F.P.) Bondspresident Theodor Heuss van West-Duitsland heeft zich er over be klaagd dat vele Duitsers hardnekkig „Deutschland über alles" blijven zin gen, alhoewel de officiële tekst van het Duitse volkslied voortaan spreekt van „Einigkeit und Recht und Freiheit". In de Evangelische academie in Bochum zei Heuss gisteren het nog altijd te betreuren, dat het hem indertijd niet gelukt is de Duitsers een geheel nieuw volkslied te geven. Thans was alles precies gegaan zo als hij het zich had voorgesteld: „Wan neer de mooie melodie van Haydn werd ingezet kwam het steeds weer tot een wedijver der sterkste kelen tussen de eerste en derde strofe". De Duitse posterijen hebben nu hun bijdrage gele verd om de Duitsers er aan te herin neren, dat de tijden van het „Deutsch land über alles" voorbij zijn. Zij drukt bij haar poststempels voortaan op alle brieven een notenbalk met de officieel erkende tekst van het volkslied. (ANP) MOLOTOV Verbod op atoomwapens Amerika, Engeland en Frankrijk over de terugtrekking van hun troepen uit Duitsland met uitzondering vah plaat selijke politietroepen. 5. Een regeling van hangende proble men die het Verre Oosten raken in overeenstemming met de grondbe ginselen van souvereihitelt en territo riale onschendbaarheid. 6. Het verwijderen van iedere discri minatie die de ontwikkeling belem mert van een economische samen werking op grote schaal en in het bijzonder die van de internationale handel. 7. Een uitbreiding van de interna tionale culturele betrekkingen door een ruime uitwisseling van delegaties en de ontwikkeling van het toerisme. ROMULO Verwijt aan Van Kleffens VAN KLEFFENS Beschuldigd van partijdigheid TAc leiding van een boerderij, f E die wordt gedreven onder J.toezicht van het West-Ber- lijnse gemeentebestuur, heeft proe ven genomen, om de uitwerking van alle vormen van radiomuziek op de 41 koeien, waarover zij be schikt, na te gaan. Het resultaat: koeien houden niet van jazz, zij geraken overstuur van schelle trompetsoli (de z.g. „hot trompet"), zij hebben geen belangstelling voor walsen, een tango brengt haar aan het loeien, doch marsmuziek, en dan speciaal de Hohenfriedberger-mars en die der Pruisische grenadiers, genieten duidelijk haar voorkeur. De grootscheepse jacht van het ge hele Italiaanse politiecorps op vier door de Interpol als „hoogst gevaarlijke" gangsters gekenschetste Amerikanen is als een zeepbel uit elkaar gespat toen de politie gisteren de vier gezochte mannen rustig in de bar van een be kend hotel in Rome bijeen vond. Het bleken in werkelijkheid vier ex-militai ren te zijn, die als uitermate vredige vacantiegangers in een zwarte Chevrolet door Italië trokken. De politie-autori- teiten in Rome .nodigden" de vier Ame rikanen uit om naar het hoofdbureau te komen kort nadat deze, van niets kwaads bewust, zich in het gastenboek van het „Residence Palace Hotel" in de elegante wijk Parioli hadden laten inschrijven. De Amerikanen werden van 10 uur 's morgens tot 4 uur 's middags op het hoofdbureau vastgehouden, waar men hen de gewone routine-vragen stelde en hen tenslotte zonder dat enig verhoor had plaats gehad weer liet gaan. De internationale politie-organisatie had waarschijnlijk op verzoek van het Amerikaanse F.B.I. de Italiaan se politie om opsporing van de vier Amerikanen en een Canadees meisje verzocht, daar de mannen waarschijn lijk de daders zouden zijn van een overval op een New Yorks kantoor van de Chase National Bank, waarbij niet minder dan 305.000 dollar werd geroofd. De mannen waren volgens het Interpol-rapport' „tot alles in staat" en waarschijnlijk zwaar gewapend. De Amerikanen zouden in een zwarte Chevrolet met een Frans nummerbord reizen en vergezeld worden door een Canadees meisje. Op het politiebureau hebben de vier Amerikanen toegegeven, dat zij inder daad in Parijs een zwarte Chevrolet hadden gehuurd en dat tot Nice inder daad een Canadees meisje, dat zij op de boot naar Europa ontmoet hadden, was meegereden, maar het kardinale punt, medeplichtigheid aan een brutale bankroof, bleek hun volkomen vreemd te zijn. Terwijl de hele Italiaanse politie ge alarmeerd was en men garages, sche- pen en havenwijken nauwkeurig door- I zocht, toerden de vier gezochten lus- tig in hun wagen rond en pas gister ochtend lazen zij op de voorpagina van de „Rome Daily American" dat zij ge zocht werden wegens een bankover val in New York. De vette krantenkoppen waren de ver rassing van hun leven. Zij zaten bij elkaar op de hotelkamer van een van hen, toen zij het bericht lazen. „Kijk, Riordan, je bent beroemd", zei Ma- guire, een van de vier. Op dat mo ment klopte een piccolo aan en bracht een briefje binnen, waarin de Ameri kanen verzocht werden zich naar het' hoofdbureau van politie te begeven. Eenmaal daar aangekomen, werden drie van hen onder de nodige excuses vastgehouden, terwijl de vierde met een politieman mee terug moest naar het hotel voor het openen van de baga ge. De detective doorzocht de kof fers op wapens en 1000 dollar-biljet ten, die er echter niet waren. Daarna ging het weer naar het po litiebureau, waar de vier Amerikanen ongeduldig en hongerig werden. Om 4 uur, na de hele middag kaart te heb ben gespeeld, verzochten zij de Ameri kaanse ambassade te mogen opbellen. Er volgde een haastige conferentie van politiefunctionarissen en tien minuten later kwam er een politie-officier bij hen, die hun onder veel plichtplegin gen vertelde dat er een mystificatie in het spel moest zijn en dat hun detentie op een betreurenswaardige vergissing berustte. De politie wilde later geen commen taar op de kwestie geven, terwijl men van de zijde van de Interpol de pers niet eens te woord stond. De vier „bandieten" zaten gistermid dag in de bar van het hotel onder het genot van een koele drank eens har- (Var.' een verslaggever) In het souterrain van een kantoor aan de Weteringschans te Amsterdam heeft een schilder een maand geleden in een muurkast het lijkje gevonden van een kind van ongeveer een week oud, dat door wurging om het leven was ge bracht. De schilder was met zijn werk zaamheden in het pand gereed en wilde zg«i verfpotten in de kast wegzetten. Daarbij stond hem een kartonnen doos in de weg. Toen hg de doos opnam viel de bodem er uit, waardoor de man, tot zijn grote schrik, het lükje zag van een geheel gekleed kindje. Aan gifte werd gedaan bij de politie, die na een maand sporen nog geen enkele aanwijzing heeft gevonden. Wei heeft een werkster verklaard, dat zij enige maanden geleden babykleertjes in de vuilnisbak heeft gevonden. Het lijkje is door de droogte van de kast geheel gemummificeerd. Deskundi gen durven geen nauwkeurige schattin gen van de tijd van overlijden van het kindje te maken. De vermoedens lopen uiteen var.' enige maanden tot enige jaren. De politie van het bureau Stadhouders kade verzoekt al degenen, die inlich tingen kunnen verschaffen, zich te wenden tot de afdeling recherche van het bureau, telefoon 720093. Advertentie (Tot Vrijdagavond) Overwegend zwaar bewolkt met morgen plaatselijk wat regen. Ma tige tot krachtige, langs de Wadden- kust tijdelijk harde wind tussen Zuid en Zuidwest, morgen ruimend naar West of Noordwest en afne mend. Lagere middagtemperaturen. Zon 4.22—21.06. Maan 9.57—23.21. Een zwak front, dat vandaag ons land passeerde, veroorzaakte veel bewolking, maar de temperatuur was nog aange naam. Voor morgen is een verslechte ring van het weer te verwachten. Het hogedrukgebied met het centrum boven Noord-Frankrijk trekt zich naar het Oosten terug, terwijl met grote snelheid een depressie Ierland nadert en in de richting van de Noordzee beweegt. De wind zal morgen in kracht toenemen uit het Zuid-Westen, terwijl later ook enige regen is te verwachten. Later ruimt de wind meer naar het Westen en wordt weer koelere oceaanlucht aan gevoerd. Hedenmiddag goed weer, maar veel bewolking. Morgen vrij krachtige Z.W. wind, enige regen en lagere tempera turen van 1517 gr. C. Vooruitzichten koeler en onbestendig. telijk uit te lachen over de hele ge schiedenis. „Ik kreeg 400 dollars van thuis om met vacantie te gaan", zei de 34-jarige Peter Riordan, „da's waar achtig niet te veel voor een bankro ver. De vier zijn van plan eerstdaags in de mysterieuze zwarte Chevrolet, welke verscheidene dagen rustig voor het hotel geparkeerd heeft gestaan, naar Napels te vertrekken, welke stad al een paar dagen in rep en roer is door berichten, dat de „bandieten" zich daar zouden bevinden. De Katholieke Volkspartij gaat op de Zondagen 26 Juni en 3 Juli een grote actie voeren ter versterking van haar verkiezingsfonds. Deze actie, georgani seerd door de heer A. M. Bergers, voorzitter van de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O., die op dit gebied zgn sporen wel verdiend heeft, wordt gevoerd met medewerking van de K.R.O. Het plan de campagne ziet er als volgt uit: Zondag zal bij alle kerken van ons land gratis een verkiezings krant verspreid worden: dit blad, „Of ficieel Orgaan voor de Overwinning in 1956" geheten, ontvangt men zonder dat hier enige verplichting aan vast zit. Het is een strijdvaardig pamflet, dat onder het motto „d'Anderen een Van Doorn in het oog" met name de P.v.d.A. criti- seert. Behalve dat men een politiek geschrift in handen krijgt heeft men ook de kans tevens een bedrag van 1000 te ontvangen. De verkiezingskrant bevat namelijk een geheim. Dit geheim zal worden onthuld op de volgende Zondag, 3 Juli, des avonds om 8.30 uur in een radiouitzending van de K.R.O. Op die tweede Zondag zal wederom de K.V.P. aantreden op de kerkpleinen en wel met de collectebus. Voor de versprei ding van de krant en de collecte zijn 20.000 mensen nodig. Men heeft hier voor het kader van de partij gemobili seerd en heeft vrijwel alle mensen reeds bijeen. Het geheim van de krant zal het publiek moeten ontdekken door het blad goed te lezer- Voor elf perso nen in iedere provincie één ligt er een bedrag van 1000 klaar. Wie de gelukkigen zijn zal blijken in de K.R.O.-uitzending, tijdens welke men deze mensen aan de telefoon hoopt te krijgen. Het is zelfs moge lijk, dat iemand meer dan 1000 ont vangt, maar dit zal van hemzelf af hangen of juister gezegd: dat heeft van hemzelf afgehangen. Het klinkt nogal mysterieus, doch zo is het nu eenmaal steeds bij de acties van de heer Bergers. De aanwijzing van de elf plaatsen, waar een bedrag van 1000 valt, is toevertrouwd aan het notariskantoor Kropman te Delft, vroeger kantoor van notaris Libourel, van vorige acties welbekend. Men hoopt met deze actie, die „O 56" genoemd wordt een aanzienlijk bedrag binnen te krijgen voor het verkiezings fonds van de K.V.P. De organisatie is zo voorbereid, dat op de tweede Zon dag 's avonds o-n zes uur de opbrengst over het gehele land bekend is. De K.R.O. verleent behalve met de radio- uitzending op 3 Juli nog meer mede werking: er zullen in de komende week kleine hoorspelletjes worden uitgezon den, waarin personen uit verschillende groeperingen het hunne zeggen over de Katholieke Volkspartij. De organisatoren van „O 56" zjjn de mening toegedaan, dat tegen het feit, dat een politieke partij zich aan de kerkdeur presenteert geen enkel be zwaar bestaat. Voor allerlei doeleinden pleegt men nu eenmaal "katholiek Ne derland bij het verlaten van de kerk aan te spreken en men acht het een onge zonde opvatting, dat een belangrijke or ganisatie als de Katholieke Volkspar tij niet bij de kerkdeur zou moben ko men. Voor de Grote Prijs van Duitsland en voor het Europese kampioenschap bui tenboordmotoren klasse C (350-500 cc) verschenen meer dan zestig raceboten aan de start op het Starnberger meer en gaven een spannende wedstrijd te zien. De Berlijner Dieter König ver overde met een grote voorsprong de Europese titel. Op de voorgrond links nr. 92 passeert König juist de zich taai verzettende Italiaan Osculati, wiens boot net een grote luchtsprong maakt. Frankrijks oudste burgemeester, Roger de Lattre de assigny, is gis teren 100 jaar geworden. Hij is de vader van maarschalk Jean de Lattre de Tassigny, die in Berlijn de Duitse overgave in ontvangst nam uit naam van Frankrijk en die drie jaar geleden overleed. Zijn kleinzoon sneuvelde in lndo-China. De Lattre is, hoewel hij niet meer kan zien, nog welgemoed en flink en handelt zijn burgervaderlijke plichten af met medewerking van zijn jonge secretaresse Alice, die hem de papieren voorleest. „In 1951", herinnerde De Lattre zich glimlachend, „werd ik twee maal voorzien van de laatste sacra menten. Toen ik het bed verliet, zeiden de artsen, dat het maar een schijnherstel was. Ze wilden me op een dieet zetten; maar mijn dieet is, dat ik er geen op nahoud. Ik eet goed, drink mijn wijntje en rook 20 sigaretten per dag". Het stadje Mouilleron-en-Parods aan de Franse kust, dat 1300 inwo ners telt, was gisteren vrolijk ver sierd voor de burgemeester en de meesten der inwoners hebben hun opwachting bij de oude magistraat gemaakt in de loop van de dag. De burgemeester is de laatste „De Lattre de Tassigny". (UP) „Het Vrije Volk" heeft Woensdag in een publicatie gesteld, dat de verkie zingskrant van de K.V.P. van leugens aan elkaar hangt. De publicatie in het blad van de P.v.d.A. besluit als volgt: „Mr. H. W. van Doorn, de voorzitter van de K.V.P., is substituut-officier van justitie in Rotterdam. Het behoort tot zijn taak het recht in Nederland hoog te houden en de wet te handhaven. Dat is een taak voor rechtschapen mensen. Dit pamflet is een stuk volks vergiftiging van de ergste soort, uit gereikt aan de deur van zijn kerk met zijn naam in top. Als man van eer resten de heer Van Doorn na deze bla mage nog maar twee wegen. Hij kan zijn functie ter beschikking stellen, om dat hij niet meer de man is om op lichters, bedriegers en lasteraars te vervolgen. Hij kan ook alsnog in het openbaar verklaren, dat hij dit pamflet ernstig betreurt en in zijn geheel zal laten herroepen. Wij wachten af." Naar aanleiding hiervan wordt ons van de zijde van de K.V.P. het volgende medegedeeld: Koning Hoessein van Jordanië, die een bezoek bracht aan een vliegbasis van de Royal Air Force te Biggin Hill in Engeland, glimlacht hier breed vanuit de cockpit van een Vampire T-ll trainingsstraalvliegtuig, vol voorpret over de vlucht door het Engelse luchtruim, die even later zal beginnen. De koning, zoals bekend, kortgeleden gehuwd met prinses Dina van Jordanië, brengt op het ogenblik met zijn jonge vrouw een officieel bezoek aan Engeland. Het Vrije Volk werpt zich op als ko- ninginne der preutsheid en is klaar blijkelijk van zins Ba vandaag haar eigen voorlichtingsmethode krachtig te herzien. Immers een krant, welke de vrijmoedigheid heeft om op deze wijze aan anderen het vertellen van grove leugens in de schoenen te schuiven, zal zeker na de merkwaardige capriolen tijdens de kabinetscrisis het eigen huis willen zuiveren. Het feit, dat Het Vrije Volk reeds enkele dagen voor de distributie van de O 56-krant hieraan zulk een opmer kelijke aandacht heeft willen geven, wordt door de K.V.P. allerminst be treurd. Men zou kunnen concluderen, dat het socialistische partijblad de in houd van de O 56-krant eerder raak vindt dan er naast. Al eerder, en wel bg de strijd voor de statenverkiezingen, heeft men ge tracht door pietepeuterige critiek de K.V.P. er van af te brengen de dingen nu eens ronduit te zeggen. Reeds thans mag rnen weten, dat de K.V.P. van plan is de politiek van de P.v.d.A. en de opvattingen, die bij de P.v.d.A. leven voor zover de K.V.P. die af keurt voor het voetlicht te brengen. Het voor de P.v.d.A. nogal pijnlijke verloop van de kabinetscrisis schijnt de redactie van Het Vrjje Volk dermate nerveus gemaakt te hebben, dat poli tieke spot haar een „Doorn" in het oog is geworden. Naar wij van het ministerie van Eco nomische Zaken vernemen is er al ge ruime tijd een onderzoek gaande naar de invloed welke bepaalde kartels uit oefenen op de hoogte van de rente welke bij koop op afbetaling berekend wordt. Het wettelijk toegestane maxi mum van deze rente is 13 procent. In dien zou blijken dat kartelafspraken er in de praktijk toe leiden, dat dit maximum-percentage als regel wordt nagestreefd en in bepaalde gevallen dwingend wordt opgelegd, zal het mi nisterie stappen ondernemen om de prijsverstarring, waarvan dan in feite sprake is, te doorbreken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1