De "Prooi van de Rode Roti EIGEN WONING in belang van het ALGEMEEN W ELZIJN Kinderbescherming in nieuwe banen trie de tioofma^ Het Westen zuigt arbeiders uit Oost-Groningen weg K ru iswoordraadsel NEHROE MAG RUSSISCHE ATOOMCENTRALE ZIEN Zo n kleinigheidje Blijl meester Burgemeester Van promoveert Heivoort (Boxtel) te Tilburg Mr. Donker voor toenemende activiteit van particulier initiatief Discussies in K.S.G.-parlement over investerings- en kartelpolitiek Nadere regeling effectenmanco Min of meer gedwongen migratie Ontwapening een der voornaamste punten uit de besprekingen Financieringsinstituut wenselijk Tien tegen één! DONDERDAG 23 JUNI 1955 PAGINA -- over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletien Voorkom en blus die zuurbrand op de maag. Met Bennies. Mr. Van Rijckevorsel boekte succes Dr. Drees op de E 55 Fabrieksbrand te Delft Susana en José op tournée door ons land - - - - - - - - - - 4 5 6 7 8 9 10 11 Oplossing van Woensdag r Nederlands zeerecht aangepast Aan de bestaande wetstoestand Herdenking van de slag bij Overloon (Van onze speciale verslaggever) Particuliere bouw van woningen is primair; de overheid dient de particu liere activiteiten op dit gebied te leiden en te stimuleren, waarbij het algemeen welzijn richtlijn is. Daar waar de parti culiere activiteiten niet voldoende re sultaat voor de volkshuisvesting ople veren, zal de overheid zelf moeten over gaan tot het doen bouwen van woningen Overheidsbouw dient echter bewust als aanvullend element in het geheel der volkshuisvesting gezien te worden. Tot deze conclusies komt de heer M. A. M. van Heivoort, burgemeester van Box tel, in zijn dissertatie Beschouwingen over het eigen-huisbezlt", waarop hij hedenmiddag aan de Katholieke Eco nomische Hogeschool te Tilburg pro moveerde tot doctor in de economische wetenschappen. De jonge doctor heeft Advertentie WAT Mijn HARPT CAAKT 15 GOED jarenlang een speciale studie gemaakt van het eigen-huis-bezit met zijn voor- en nadelen, de middelen tot bevorde ring van dit bezit en de mate waarin de overheid hierbij hulp dient te ver lenen. Promotor was prof. dr. W. K. Heere. Het algemeen welzijn is beter gediend door de bouw van eigen huizen voor zelfbewoning dan door de bouw van huurhuizen. De schrijver van het proef schrift baseert deze stelling op de overwegingen, dat het bezit van een eigen huis overeenkomt met de meest persoonlijke behoeften van de mens, zekerheid en stabiliteit aan het gezins leven biedt, een bezitsvorm is waarin bezit en beheer samengaan en dat de persoonlijkheidsvorming van de mens in het eigen huis een gunstig klimaat kan vinden. Naast andere voordelen stabiele sociale opbouw van de maatschappij, stimulering van zelfwerkzaamheid en spaarzaamheid - onderkent de schrijver ook nadelen, hoofdzakelijk in de indivi duele sfeer: belemmering van de mobi liteit der arbeiders, langdurig financiële belasting van de eigen-huisbezitter en geringe mogelijkheden tot verbetering van het woonpeil door het aanbrengen van centrale voorzieningen. Een „hui- zenbank", die de overdracht van eigen huizen in eigendom aan derden verge makkelijkt, kan echter tegemoet komen aan het bezwaar in verband met de mo biliteit. En wanneer gezorgd wordt voor goede selectie van candidaat-eigenaren, evenals voor een behoorlijke verhou- (Van onze parlementaire redacteur) De socialistische minister van Jus titie, mr. Donker, heeft zich in de Tweede Kamer ronduit een voorstan der van het particulier initiatief be toond. Deze zeer te waarderen opvat tingen van de minister kwamen dui delijk naar voren in het debat over een niet onbelangrijk onderdeel van het kinderrecht, waarbij de bevoegd heden van de kinderrechter in het geding waren. Enerzijds werd in het betreffende wetsontwerp vastgesteld, dat niet de gezinsvoogd maar steeds de kinderrechter de beslissing heeft over het plaatsen van kinderen die onder toezicht staan in een inrichting of in een ander gezin. Anderzijds wordt de macht van de kinderrechter beperkt door het verblijf buitenshuis van het kind aan een termijn van een jaar te binden, met een verlen ging tot hoogstens twee jaar. Bij de behandeling in de Kamer bleek, dat de kinderrechters zich met een adres tot de volksvertegenwoordiging hadden gewend en dat zij de suggesties hadden gedaan, hun macht niet te zeer in te perken. Dit zou er volgens hen wel eens toe kunnen leiden, dat zij gedwon gen werden om sneller hun toevlucht te nemen tot de ontheffing of ontzet ting uit de ouderlijke macht: maatre gelen die een heel wat scherper ka rakter hebben dan de onder toezicht stelling. De minister betoogde in zijn verdediging van het ontwerp, dat het toenemend aantal gevallen, waarin dit plaatsen van kinderen in gezinnen of inrichtingen (reeds meer dan een kwart van alle ondertoezichtstellingen) voor komt, hem ertoe gebracht had, om de grenzen daarvan vast te stellen. Het voornaamste punt dat geregeld van de wettelijke begrenzing van de duur der plaatsing buiten het gezin. Het verrassende element in de dis cussies was echter ongetwijfeld het antwoord van de minister op vragen van mr. Van Rijckevorsel (K.V.P.) en freulle Wttewaall van Stoetwegen (C.H.): hoe de minister de taak van de kinderrechter in de toekomst ziet, wanneer de gezinsvoogdijverenigingen zich met de onlangs toegekende ver hoogde subsidie tot grotere ontplooi ing komen. Zullen dan de kinderrech ters meer tot hun zuiver rechterlijke taak worden teruggebracht? Voorts werd gevraagd, hoe de minister het werk van de voogdijverenigingen in de toekomst ziet. Kan hij de zeker heid geven, dat deze instellingen van particulier initiatief meer in nauw contact met de ouders zullen kunnen optreden? Minister Donker zei het inderdaad ook zo te zien, dat de macht van de kinderrechter reeds een tweeledig ka rakter heeft aangenomen. Enerzijds is hij volop rechter, anderzijds is hjj so ciaal werker in de kinderbescherming en is zijn bureau een langzaam maar zeker uitdijend staatsorgaan geworden, waar toezichthoudend werk wordt ver richt, dat ook de minister liever in handen van het particulier initiatief ziet overgaan. Dit is ongetwijfeld een geluid, dat in kringen van de Katholieke Kinderbe scherming met vreugde zal worden ver nomen. Over de verschillende artikelen van de wet en de ingediende amendemen ten zou vandaag verder worden gediscussieerd. Ook een wetsontwerp tot wettelijke regeling van de adoptie van pleegkinderen zou dan in behandeling komen. ding tussen inkomen en woonlasten, zijn de financiële gevolgen niet van dien aard, dat in vergelijking met huur lasten van nadelen gesproken kan worden, gezien ook het belang van de bezitsvorming. Volgens de laatste telling nemen de huurwoningen in Nederland de groot ste plaats in 57 pet van alle bewoonde woningen. Bovendien wordt 15 pet. van alle woningen verhuurd door gemeenten, 28 pet der woningen in Nederland wordt door de eigenaar bewoond; de helft hiervan bestaat uit woningen met be drijf, zowel boerderijen als andere be drijfswoningen. In de Ver. Staten wordt 54 pet van de woningen door eigenaars bewoond, in België 39 pet, in Frankrijk 40 pet in Duitsland en Zweden 41 pet. De bouwkosten van de eigen woning zijn nog steeds te hoog om 'n redelijk- evenwichtige exploitatie mogelijk te maken en de rijkspremie-subsidie in kosten, die boven de rendabele bouw kosten uitgaan is niet van dien aar dat 'n sluitende exploitatie-opzet wordt verkregen. De eigen-huisbouwer, die gebruik maakt van de Premie- en Bij- dragenregeling 1953, wordt in ver gelijking met de woningwetbouw zwaarder belast. Om het eigen-huisbe- zit te bevorderen, dienen, aldus de schrijver, de stichtingskosten en ex ploitatielasten van eigen huizen in principe gelijk getrokken te worden met die van woningwetwoningen, b.v. door verhoging van de premie. Boven dien zou de jaarlijkse bijdrage in de exploitatiekosten gedurende 25 jaar (thans 10 jaar) gegeven moeten wor den. Andere overheidshulp kan o.m. gevonden worden in fiscale facilitei ten. In verband met het algemeen geldend karakter van de gewenste overheidshulp acht de schrijver het noodzakelijk, dat de regeling in de wet gefundeerd primair tot rijksbelang gemaakt wordt, met inschakeling van de gemeenten wier aanvullende bevoegdheid echter duide lijk en begrensd moet worden. Het proefschrift bevat de suggestie om van overheidswege een Centraal Finan cieringsinstituut voor de woningbouw op te richten, waarin de financiering van de woningbouw geconcentreerd wordt en waarin de financiering tevens 't zwaar tepunt is van eventuele overheidssteun voor de verschillende soorten van wo ningbouw, in het bijzonder voor de bouw van eigen huizen. Uitvoering van de gewenste regeling van overheidssteun voor eigen-huisbouwers zou grotendeels aan dit instituut kunnen worden toever trouwd, zoals het verstrekken van bouw- voorschotten tegen lage rente. Aan bouw- kassen zou het instituut leningen kunnen verstrekken of garanderen, terwijl ook de financiering van woningbouw door woningbouwverenigingen en gemeenten over het instituut zouden moeten lopen. De schrijver ziet in een dergelijk instituut een belangrijk steunpunt voor de regering bij het streven naar een be paalde huisvestingspolitiek, waarin im mers de financiering steeds 'n zwaarte punt vormt. Het instituut zou met in schakeling der bouwkassen ook kunnen fungeren als „huizenbank", met het oog op gevallen, waarin eigen-huis- bezit gedwongen moet worden overge dragen. Advertentie Wacht niet tot Uw maag door over tollig maagzuur „opstandig" wordt. Smoor dat pijnlijk zuurbranden in de kiem. Met Rennies. Uw apotheker of drogist heeft Rennies voor U in drie verpakkingen: klein - groter - grootst en iedere Rennie is apart verpakt. Hygiënisch en practisch om bij U te steken! Rennies helpen iedereen altijd direct enzij zijn nog smakelijk ook. De behandeling van twee rapporten Inzake vraagstukken van de investe ringspolitiek en van de maatregelen tegen kartels heeft in de vergadering van het parlement der Europese Kolen en Staal Gemeenschap tot vaak scherpe discussies geleid. Inzake de investeringspolitiek had de vergadering een verslag van het Franse lid De Menthon voor zich. Bij zijn toe lichting daarvan drong de heer De Men thon er bij de Hoge Autoriteit op aan, dat deze een „positieve coördinatiepoli- tiek" ten aanzien van de investeringen zou volgen en later werd hij daarin ge steund door de Duitse socialist Deist. Dit lokte krachtig verzet uit van het Nederlandse lid Blaisse, die nadrukke lijk verklaarde, dat het verdrag de Hoge Autoriteit uitsluitend het recht geeft zieh als raadgeefster met de investerin gen der gemeenschap te bemoeien. Voorts betoogde de heer Blaisse, dat Investeringen primair gericht moeten zijn op kostprijsverlaging, maar dat deze niet ten koste van het loonpeil mag gaan. Hij legde nadruk op de noodzaak, de investeringspolitiek te baseren op de structurele eisen van de industrie en niet op de conjuncturele. Wat de steen kolenmijnen betreft wees hij er in dit verband op, dat de Hoge Autoriteit het vraagstuk van de marginale mijnen krachtig moet aanpakken. Onrendabele bedrijven moeten zelfs in een periode van hoogconjunctuur niet aan de gang worden gehouden. Het standpunt van de heer Blaisse werd bestreden door de heer Neder- horst, die betoogde, dat de risico's van een verkeerd investeringsbeleid niet al leen door de ondernemers, die dit beleid voeren, maar een deel mede door de gemeenschap in haar geheel en in het bijzonder door de betrokken werkne mers worden gedragen. Dit alleen reeds zou de Hoge Autoriteit naar zijn mening rechtsgrond geven om in het investe ringsbeleid in te grijpen, aangezien ver hoging van het levenspeil en ver ruiming van de werkgelegenheid, die tot de algemene doeleinden van de ge meenschap behoren, door een verkeerd investeringsbeleid nadelig beïnvloed zouden kunnen worden. De heer Nederhorst klaagde ook over het gebrek aan voortgang in het werk van de Hoge Autoriteit ten aanzien van de kartels. Hij zeide door de opmerkin gen van de heer René Mayer over dit onderwerp niet te zijn gerustgesteld. Ook het Nederlandse lid Korthals gaf uiting aan zijn ongerustheid over het bestaan van de kartels. De Belgische volksvertegenwoordiger Bertrand protesteerde met grote heftig heid tegen het besluit van de Hoge Autoriteit om verlaging van de Belgi sche kolenprijzen te gelasten en dit ter wijl zij haar toestemming gaf voor een verhoging voor Duitse kolen. Dit be sluit zal de Belgische steenkolennijver- heid in de periode tot Februari 1958, wanneer zij aan de gemeenschappelijke markten moet zijn aangepast, voor een vermindering van inkomsten van 480 millioen Belgische francs plaatsen. (Van onze parlementaire redacteur) Door het invoeren van een nota van wijziging bij het wetsontwerp inzake het vooroorlogse effecten-„manco" is de mi nister van Justitie tegemoet gekomen aan de wensen van mr. Van Rijckevor sel (K.V.P.Deze wilde een regeling, waardoor niet zonder meer al deze ver mogensbestanddelen aan de staat zouden toevallen. De minister heeft een crite rium gevonden, dat hem de zekerheid geeft over wat inderdaad vóór 1 Januari 1938 was zoekgeraakt. De Kamer heeft zich daarmee vere nigd, ook de heer Van Leeuwen, die vond dat de regeling van de heer Van Rijckevorsel zelfs nog iets meer bereikt had dan hij met zijn eigen amendement had beoogd. Minister-president Drees heeft Woens dag onofficieel de E. 55 bezocht. De leden van de Tweede Kamer zul len 4 Juli een bezoek brengen aan de E 55. 8. Met een verbeten gezicht sleurt Svein de riemen door het water. Maar hoe hij ook roeit, de afstand tussen het bootje van de Noormannen en de schuitjes van hun woeste achtervolgers wordt steeds kleiner. De Hjaltlanders zijn reeds zo dicht genaderd, dat Eric duidelijk de makelij van hun vaartuigjes kan bekijken. Het zijn merkwaardige platte boten, die met dierenhuiden zijn overtrokken en zij schijnen wel bijster geschikt te zijn voor onverhoedse achtervolgingen. De Noormannen varen nu om de rotsen heen en tot hun grote opluchting zien zij, dat de beide Drakars leeds op hen komen afvaren. De achtergeblevenen hebben het verloop van de overval klaarblijkelijk kunnen volgen en snellen thans te hulp, net op tijd, want reeds snellen de vijandelijke speren door de lucht. Vele handen worden uitgestoken, om Eric en de zijnen binnen boord te trekken. „Bij Thor", gromt Svein woedend, „daarontgaat mij weer een goed gevecht. Hoe vaak moet mij dat nog gebeuren?" Op een kort bevel maken de Drakars een scherpe wending zeewaarts. De zeilen worden vliegensvlug gehesen en dan hebben de onhandelbare Hjaltlanders het nakijken. Eric beduidt de meeligger hen te volgen en terwijl Erwin zich in angstige span ning afvraagt, wat zijn moeder in dit barbaarse land is overkomen, over legt Eric een nieuw plan om meer te weten te komen omtrent Winonah. Nadat de raad van Vlagtwedde de zer dagen bü de Minister van Sociale Zaken heeft geprotesteerd tegen het wegzuigen van arbeidskrachten uit dit gebied, hebben verschillende an dere gemeenten zich aangesloten bij dit protest. Zo heeft de raad van Ou- de-Pekela inmiddels adhaesie be tuigd aan de actie van Vlagtwedde om de minister te bewegen de ge dwongen migratie onmiddellijk stop te zetten. Ook de gemeente Onstwed- de heeft een protest in voorbereiding tegen migratie van werkkrachten naar het Westen van Nederland. In Zuid Oost-Groningen heerst de laatste weken grote ongerustheid zowel bij werknemers als bij de werkgevers en de bestuurscolleges over de recente actie van het Rijksarbeidsbureau, on geschoolde arbeiders beneden de 40 jaar en de laatste dagen beneden 30 aan te wijzen voor tewerkstelling in de industrieën in het Westen van het land. Het bureau laat de arbeiders daarheen migreren, wanneer blijkt dat het werk passend is en wanneer binnen een termijn van 3 a 4 maanden een wo ning beschikbaar komt. In Vlagtwedde en Onstwedde worden elke week ver scheidene werkloze arbeiders opgeroe pen door het Gewestelijk Arbeidsbureau om overleg te plegen over migratie naar het Westen. Wanneer volgens het G.A.B. de arbeiders geschikt zijn, wordt gevraagd of ze bereid zijn tot migratie. Deze gang van zaken lijkt op vrij willigheid aan de zijde van de werk nemers, maar de raad van Vlagtwed de vond dat hier een practijk gevolgd werd, die in strijd is met de mense lijke waardigheid. Immers bij een weigering bestaat de mogelijkheid dat de arbeiders worden uitgesloten van de verschillende voorzieningen inzake de Wachtgeld- en Werkloos- heidwet. Aangezien de werkloosheid in dit gebied betrekkelijk groot is, spreekt het vanzelf dat de mensen niet zo snel weer aan de slag komen. In het schrijven aan de minister van Sociale Zaken van de raad van Vlagt wedde wordt gewezen op het streven van de regering enerzijds, waarbij al lerlei maatregelen worden getroffen om het ontwikkelingsgebied tot groter wel vaart te brengen, terwijl anderzijds gro te bedrijven in het Westen geschoolde krachten aan het gebied onttrekken. Hiertegen zou volgens de raad van Vlagtwedde geen enkel bezwaar zijn, wanneer deze geschoolden geheel vrij willig werk aanvaarden elders in het land. Die vrijwilligheid komt in een heel ander licht te staan, wanneer de arbeiders een woning krijgen aangebo den die ze in hun eigen streek niet kun nen krijgen, als gevolg van de ten ongunste van de ontwikkelingsgebieden werkende z.g. migratie-regeling. Burgemeester H. Waalkens Jr zei dat deze streek de dupe dreigt te worden van de hoogconjunctuur in ons land, De arbeiders worden weggezogen en indien daar geen maatregelen tegen worden genomen zal het gebied nooit uit zijn achterlijke staat worden verlost. Woensdag heeft een felle uitslaande brand gewoed in de raamlijsten-makerij van de raamlijsten- en kistenfabriek van gebr. Huisman aan de Rotterdamseweg te Delft. De loods, waarin de raamlijs- tenfabriek is gevestigd, werd met de zich daarin bevindende machines vol komen verwoest. De vlak er bij gele gen kistenfabriek en de timmerwinkel konden dank zij het snelle ingrijpen van de brandweer behouden blijven. De schade wordt op twee ton geschat. Het bedrijf is verzekerd. De brand werd ontdekt door een melkrijder, die de di recteur waarschuwde. Deze alarmeerde vervolgens de brandweer. De Spaanse dansers Susana en José zullen binnenkort een serie voorstel lingen in ons land geven, te beginnen op 30 Juni in Utrecht. Op 1, 2 en 4 Juli treden zij op in Rotterdam, van 8 tot en met 14 Juli in Amsterdam (Nieuwe de la Martheater), op 15 en 16 Juli in het Openluchttheater te Bloe- mendaal en op 19 en 21 Juli in de Kurzaal te Scheveningen. Paco Her nandez, gitarist, Armin Janssen, pianist en Antonio Cerezo, flamenco-zanger verlenen aan dit optreden hun mede werking. Horizontaal: 1. bewoner van werelddeel twaalf dozijn 2. middag dringend 3. groente CsJ Food and Agri cultural Org. (afk.) 4. vorm heilig boek der Moham medanen 5. luitenant lO (afk.) zwemvogel 6. deel van voet vO feesteling 7. wees gegroet 8. pisangen veelkleurig pret 9. aurol 00 dankdag zon der dag O zangstem 10. dopheide effen O 11. uitgedorste halmen Kon. regentes- 1 se 1890-1898 Verticaal: 1. ongeletterde 2. gebied - bewerkte oli fantstanden 3. een ieder - vervroeging van zijn 4. specerij - beleid 5. voortrekkers leider (afk.) - zot 6. touw - Fries zeilvaar- tuig 7. veerkracht - positieve electrode 8. Gouverneur- Generaal (afk.) - gebergte in Rusland - pers. vnw. 9. keervers - deel van ge luid 10. niet prettig 11. uren - groente Horizontaal: 2. lo; 4. nu; 7. koets; 9. pekel; 12. potlood; 16. vla; 17. als; 18. soldaat; 24. gever; 26. steen; 29. ar; 30. ir. Verticaal: 1. pk; 2. Ie; 3. otto; 4. nero; 5. uk; 6. 1.1.; 8. of; 10. eg; 11. sl; 12. pas; 13. tol; 14. ora; 15. dat; 19. oker; 20. de; 21. anti; 22. te; 23. re; 24. ga; 25. va; 27. er; 28. na. Advertentie Dit bronzen beeld van Sir Winston Churchill, iets groter dan levensgroot, is Dinsdag onthuld in Guildhall te Londen. Het beeld is vervaardigd door de 48-jarige in Londen wonende Joegoslavische beeldhouwer Oscar Nemon. „Dar. lijkt nou eens", was Churchill's commentaar na de onthulling. Blijkbaar is de oud-premier dus toch niet zo erg ingenomen geweest met het onlangs door Graham Sutherland van hem geschilderde portret, waarover de menin gen in Engeland erg verdeeld waren. Tien tegen één dat negen van de tien huisvrouwen MAÏZENA DU RYE A gebruiken. Een keuken geheim, dat overgaat van moeder op dochter, al sinds vele genera ties. Voor het binden van groen ten, soepen en sausen is er niets beters. Met MAÏZENA DURYEA zijn mislukkingen uitgesloten. Maar laat niets aan het toeval over. Als U Uw leverancier vraagt om maizena, zeg er dan uitdruk kelijk bij DURYEA. Dan pas weet hij, dat U de echte, originele MAÏZENA verlangt. Het Russische bezoek van Nehroe is afgesloten met de ondertekening van een gemeenschappelijke verklaring met premier Boelganin op het Kremlin. De inhoud van de verklaring, die een op somming is van de gemeenschappelijke conclusies van Nehroe en Boelganin aan het eind van Nehroe's bezoek, is van morgen bekend gemaakt. De vijf be ginselen van non-agressie en vreedzame co-existentie, die vroeger al in een In- Is het u wel eens opgeval len, hoe belangrijk kleinighe den vaak zijn? Dan moet u eens een keertje rond kijken en anderen goed opnemen. Mogelijk is er voor ons zelf nog lering uit te trekken en u weet het wel: wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Nu het zomer is geworden en we allerwege de frisse, fleurige japonnetjes voor de dag zien komen, gebeurt het al te vaak, dat we opmerken, dat het effect van zo'n toiletje door een kleinigheid wordt te niet gedaan. Bij het allerlief ste, fijne japonnetje verwach ten we b.v. een paar keurige schoentjes. De draagster schijnt echter last van haar voeten te hebben en heeft dus voor' het gemak maar een paar heerlijke afgedragen trappertjes aangetrokken. Weg effect! Ja maar, horen we u al zeggen, je kunt toch niet met pijn gaan lopen al leen' om er eleganter uit te zien. Dat is een opvatting. Een oud spreekwoord zegt: Wie mooi wil gaan, moet pijn doorstaan, dus onze voorouders dachten er blijk baar anders over. Maar af gezien daarvan, er is nog een tussenweg. De schoenfabri kanten brengen tegenwoor-' dig zoveel aardige, vlotte schoentjes met platte en half hoge hakjes, dat het voor het gemak heus niet nodig is er slordig bij te lopen. Het is trouwens van heel veel be lang uw schoenen goed te on derhouden. Geef liever bij het aanschaffen wat meer geld uit. U zult bemerken, dat een duurdere schoen veel langer een goed model houdt, zodat u er jarenlang werkelijk netjes mee blijft, mits u ze geregeld poetst of opborstelt en ze bij een des kundig reparateur laat her stellen. Zoals het bij de schoenen niet enkel een kwestie van geld is, of ze ons uiterlijk helpen verfraaien, Zo is het nog met een heleboel andere zaken het geval. Er zijn veel vrouwen, die een passie heb ben voor kousen. Ik ken vrouwen, die minstens elke twee of drie weken een paar nieuwe kousen moeten heb ben. Persoonlijk houden wij ook erg van mooie kousen, al doet ons gezond verstand en ons inkomen ons in deze heus wel maat houden. Voor kou sen geldt in zekere zin het zelfde als voor schoenen: goed onderhouden. U weet natuurlijk allemaal hoe ge makkelijk nylons haaltjes krijgen, wat het uiterlijk van de kousen en van onze on derdanen niet ten goede komt. Hoe opvallender onze kou sen, des te meer zorg dienen wij te besteden aan de wijze, waarop we ze dragen. Her haaldelijk ziet men vrouwen, die kousen dragen met zeer opvallende hielen. Als zo'n kous echter niet helemaal recht aan het been zit, maakt dat een afschuwelijke indruk. Het staat slordig en wekt op een afstand bovendien vaak de indruk, dat de benen van de draagster krom zijn. Al weer: een kleinigheid, maar hoe belangrijk. Kleinigheden, die elke vrouw ergeren bij een ander, zijn voorts: loshangende rok- zomen, te lange onderjurken, die de onhebbelijke neiging hebben onder de japonzoom uit te komen kijken, losse kousennaadjes, enz. Het zijn kleinigheden, maar ze zijn allemaal even lelijk. Het nare is, dat de draagster zelf meestal niet in de gaten heeft, dat deze gebreken bij haar aanwezig zijn. Een rokzoom wordt soms bij het op- of af stappen van de fiets losge- trapt. Een te lange onderjurk merken we bij onszelf eerst op als we er op geattendeerd worden. Er is maar één mid del om in dit opzicht hele maal zeker van ons zelf te zijn en dat is: een lange spiegel, die ons de fouten kan verraden. Een goede hulp kan ook zijn een spiegel b.v. te genover de deur van de slaapkamer, of bij de trap, maar dan moet deze zo ge plaatst zijn, dat we er onze onderdanen in weerkaatst zien. Onwillekeurig zal men dan de gewoonte aannemen, op die plaats nog even een laatste controle op zijn kle ding te houden. Wat de losse naadjes, alsook de vervelen de ladders, die altijd op de meest ongelegen ogenblikken in onze nylons plegen te springen, betreft, raden wij u aan, altijd twee paar dezelf de te kopen en die zoveel mo gelijk tegen elkaar op te dra gen. Als u wat langer van huis bent, is het een prettige gedachte een reservekous in uw tasje te hebben. Mocht u dan een ongelukje krijgen aan uw kousen, dat vindt u allicht een plaats, waar u de reservekous kunt aantrek ken. Het gevoel, dat u weer gezien mag worden, zal breed uit opwegen tegen de kleine moeite van het meenemen van die extra kous. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft een wets ontwerp aangenomen tot goedkeuring van een in 1924 te Brussel reeds ge sloten verdrag dat handelt over het vervoer van goederen te water. Het verdrag stelt regels betreffende het cognossement en is afkomstig van een in Den Haag reeds in 1921 opgestelde internationale overeenkomst waar ons land echter lang van afzijdig is geble ven. Om te voorkomen dat Nederland in cognossementszaken gaat vervreem den van de rest van de wereld, wordt het tiid dat het zich aansluit, aldus minister Donker, die wel moest toe geven dat aanpassing van dit verdrag aan ons Wetboek van Koophandel een schoonheidsoffer betekent. Voorkomen moet echter worden dat onze wet tot een dode letter gaat worden omdat wij nalaten een reeds vele jaren bestaande toestand in het zeerecht aan ons wet boek aan te passen. In het verdrag worden allerlei ver plichtingen geregeld die de bevrachter ten opzichte van de vervrachter heeft en wordt met name ingegaan op aan sprakelijkheden bij schade aan perso nen en goederen die per schip ver voerd worden. Deze regeling heeft ook betrekking op de binnenscheepvaart. Er werd ook bij de parlementaire be handeling 'n schoonheidsoffer gevraagd, maar dit laatste werd niet gebracht. De heer v. d Goes van Naters (PvdA) liet door zijn fractiegenote mej. Zeelenberg een amendement verdedigen dat op de vergissing berusttt alsof tegelijkertijd met de goedkeuring van het verdrag ook de toetreding door ons land zou moeten worden aanvaard. Mr. v. Rijcke vorsel (KVP) toonde, met de minister van Buitenlandse Zaken, die hoewel afwezig een uitstekend betoog op schrift had gesteld, aan, dat goedkeu ring van een overeenkomst een han deling van staatsrechtelijke orde is die voorafgaat aan een handeling van vol kenrechtelijke aard, namelijk de neder- legging van de acte van toetreding bij de depotstaat. Het debut dat hierover ontstond vlamde maar kort op, maar er was even een felle vuurgloed die door mannen als Romme en Oud nog werd aangeblazen. Jhr. v. d. Goes kwam zelf zijn vingers maar niet branden. Mej. Zeelenberg voelde echter ook niets voor een gevecht om een verloren zaak en zodoende werd het amendement inge trokken. disch-Chinese verklaring zijn neergelegd vormen er een voornaam onderdeel van. De „wettige rechten" van communis tisch China op Formosa en op een plaats in de V.N. worden erkend. Er wordt ge pleit voor een verbod van atoomwa pens en voor algehele ontwapening. De Indische premier Nehroe heeft gisteren als eerste niet-commumstische buitenlander een atoomkrachtinstalla tie in de Sovjet-Unie mogen zien. Ia het Tass-bericht over het bezoek wordt niet gerept over de plaats waar het atoomkrachtstation ligt. De Indische premier is per trein naar Moskou te ruggekeerd, omdat de weg bij het rij den naar de atoomkracbtinstallatie slecht was gebleken. Nehroe heeft bo vendien een ere-doctoraat in de rechten gekregen van de universiteit van Mos kou, een onderscheiding die zelden ver leend wordt. Bij de ondertekeningsplechtigheid was het gehele presidium van de Russische communistische partij aanwezig, uitge zonderd de voorzitter Worosjilov en de minister vat. buitenlandse zaken Molo- tov, die in San Francisco bezig was op te wekken tot convocatie van een we reldconferentie over ontwapening voor medio volgend jaar. Ontwapening is ook een van de voornaamste punten geweest die tussen Nehroe en Boelga nin besproken zijn. Boelganin heeft ge zegd, dat hij hoopte dat Indië een Sov jet-bondgenoot zou zijn bij het streven naar ontwapening. Vanmorgen is Nehroe per vliegtuig naar Warschau vertrokken, waar hp drie dagen vertoeven zal. Daarna zal hij een dag in Wenen en twee dagen in Salzburg zijn. In Salzburg zal hij alle Indische ambassadeurs die in Europa geaccrediteerd zijn, ontmoeten. De Salz- burgse bijeenkomst zal gevolgd worden door een staatsbezoek van acht dagen aan Joegoslavië. Nehroe zal daar onder andere gesprekken hebben met Tito. Via Rome, waar hij anderhalve dag zal blij ven, gaat Nehroe vervolgens naar Lon den. De Indische premier wordt op 13 Juli in Bombay terugverwacht. Diplomatieke kringen in Moskou zien Nehroe's buitenlandse tournee als een poging zijn reeds grote invloed in de wereldzaken uit te breiden in deze cri- tieke tijd die aan de conferentie van Genève vooraf gaat. (U.P.) De herdenking van het tienjarig be staan van de slag bij Overloon, die van 26 September tot 16 October 1944 duurde, is het vorige jaar op Ameri kaans verzoek uitgesteld en zal nu wor den gehouden op 29 Juni in tegenwoor digheid van de Amerikaanse afge vaardigde, colonel Chappuls, comman dant van de zevende Amerikaanse pant serdivisie. Van Duitse zijde is de suggestie ge daan, een Duitse afvaardiging bij de herdenking aanwezig te doen zijn. Het Stichtingsbestuur heeft gemeend geen officiële uitnodiging te moeten doen uitgaan. Hoewel het programma voor de her denking nog niet gereed is, staat het wel vast, dat er 29 Juni 'n officiële ont vangst zal zijn, dat het oorlogsmuse um te Overloon zal worden bezocht en dat bij het oorlogsmonument in het mu seumpark een krans zal worden gelegd. Voorts zal een folkloristische dansgroep optreden en zal de dag met een vuur werk worden besloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2