Hildebrandmonument in Sonsbeek met aandacht bestudeerd De R.K. Lagere Technische School in Haarlem Het wegenplan rond Haarlem COEN VISSER wint clubtitel van „De Kampioen" „Madame", een unieke expositie in de Haarlemse Vleeshal Eerste nieuwe stadsbus in Haarlem gearriveerd Jan van Goyenstraat 5 Juli klaar Verschuiving naar handelsvaart Opdracht voor de architecten N. Andriessen en H. L. Klein Schiphorst om schoolgebouw te ontwerpen Pater Albers O.E.S.A. gepromoveerd Felle demarrage besliste de strijd Stoutste verwachtingen van directeur J. J Jurrissen overtroffen Eén jaar voor verduistering Wegenplan voor De Glip Belangstelling van de vishandel Wereldkampioen schap dammen HAARLEMSE VROEDSCHAP NAAR ARNHEM Pr"laerkrijwi«! Vele curiosa uit de 18e en 19e eeuw BEDRIEGLIJKE BANKBREUK VISSERIJSCHOOL IJMUIDEN ^touttotucók DONDERDAG 23 JUNI 1955 PAGINA 3 Wethouder Geluk wil ronde-tafelconferentie Onderling overleg Burgerlijke Stand Haarlem Vertegenwoordiger tot zeven maanden veroordeeld Ged. Staten komen met een voorstel Geslaagd1 Haarlemse Rechtbank Gelden niet afgedragen 55 jaar getrouwd Twee oorbellen (200gld.) voor een ijsje Waterpolo DWR VERSLAAT HZG Waterstanden Volgende week Donderdag in de raad 9 Juli opening ver enigingsgebouw aan De Glip Trottoir met gekleurde tegels Subsi die O r a n j e ver e niging „Zandvoort" Doorgaan van de wedstrijd twijfelachtig Beurs van New York Op uitnodiging van het Haarlemse gemeentebestuur hebben gisteren een aantal raadsleden, leden van de schoon heidscommissie, leden van het Hilde- brandcomité, hoofden en functionaris sen van verschillende diensten en ande ren een bezoek gebracht aan het park Sonsbeek in Arnhem om daar het mo nument van Hildebrand te bezichtigen en zich een indruk van het geheel te verwerven. Van het gemeentebestuur zelf namen de burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, en de wethouders D. J. A. Geluk en A. -I. M. Angenent deel aan de excursie. Ook gemeentesecretaris mr. H. E. Phaff bevond zich onder het ongeveer 45 personen tellende gezel schap. Het doel van het bezoek was om degenen, die zich tenslotte eens defini tief over de plaatsing van het monu ment in Haarlem moeten uitspreken, in de gelegenheid te stellen de conceptie van professor Bronner in een natuurlij ke omgeving te aanschouwen. Een algemene conclusie is naar aan leiding van het bezoek niet getrokken, omdat het uitstapje geen officieel ka rakter droeg. Uit de rapporten, die wei- licht te zijner tijd uit de verschillende commissies het licht zullen zien, zal na tuurlijk de indruk blijken, die gisteren op Sonsbeek is opgedaan. Wethouder Geluk is echter van plan om spoedig deze commissies te verenigen rond een ronde tafel, waardoor men minder ge makkelijk langs elkaar heen zal wer ken en wellicht vlug een compromis kan gevonden worden tussen de uiteen lopende standpunten. De meeste raadsleden bleken verrukt over het monument. Over de opstelling echter liepen de meningen uiteen. De meesten achtten de fonteinbak, waarop de negen figuren uit de Camera Obscu- ra zouden komen te staan, een integre rend bestanddeel van het monument. Deze fonteinbak is, zoals bekend, niet aanwezig in het park Sonsbeek. De fi guren staan daar rond het hoofdbeeld verspreid en het geheel draagt dus dui delijk het karakter van een tijdelijke expositie. Professor Bronner zou zich trouwens ten sterkste verzetten tegen een opstelling van het monument zon der de fonteinbak. Het struikelblok wordt echter gevormd door de kosten. De fonteinbak alleen wordt reeds ge schat op een bedrag van ongeveer 60.000.-, De totale kosten worden ge raamd op 100.000.-. Over de plaats van opstelling heeft men, na jarenlange debatten, gelukkig over eenstemming bereikt. Het monument zal worden geplaatst in de bekende doorkijk van de Haarlemmerhout tus sen de Spanjaardslaan en de Herten kamp. De excursie heeft intussen wel enige zin gehad. Wethouder Angenent ver telde ons, dat de mensen, die er over te beslissen hebben, voor het monument warm zijn gelopen. Wet houder Geluk achtte de verrichtingen van de verschillende commissies, die een mening moeten geven over de opstelling van het gedenkteken, niet doeltreffend genoeg. Daarom wilde hij binnenkort in het college van B. en W. een voorstel doen om de le den van deze commissies bijeen te roepen en in onderling en monde ling overleg een uitweg uit de moei lijkheden te zoeken. De penningmeester van het Hilde- brandcomité, mr. A. Beets, deelde ons gisteren mede, dat de opstelling, zo- als die was te bezichtigen in Sonsbeek, in Haarlem onmogelijk verwezenlijkt kon worden. De fonteinbak hoort er onvermijdelijk bij. H\j was in ieder ge- Advertentie Rudge v.a. 174, val van oordeel, dat het bezoek aan Arnhem zeer vruchtbaar was geweest. Mari Andriessen was van dezelfde me ning: „zonder fonteinbak valt er niet aan te denken", terwijl architect H. W.van Kempen als voorlopig voorzit ter van de schoonheidscommissie zich er liever niet over wilde uitlaten. De groep uit Haarlem maakte de rondwandeling door Sonsbeek in ge zelschap van wethouder Buggenum van Arnhem. Daarna werd nog een bezoek gebracht aan het Arnhemse gemeente- Ver van de plaats, waar hij naturaliter thuis hoort, staat Hildebrand letterlijk te kijk. In het park Sonsbeek te Arnhem komen dagelijks honderden bij hem op bezoek, maar het is hem aan te zien, dat hij bij alle pracht van Sonsbeek liefst zo gauw mogelijk met zijn geesteskinderen verhuist naar zijn ge liefde Haarlemmerhout. museum om zich een oordeel te vor men over een eventueel in Haarlem te bouwen museum. Sinds het ogenblik, dat er officiële school in gebruik kan worden genomen, FILMS: CINEMA PALACE: Vrouwenwereld, 14 j. 7, 9.15. FRANS HALS: Spionnage rond Triest, 14 1. 7 en 9.15. LIDO: Verborgen moederschap, str. volw., 7 en 9.15 uur. LUXOR: Die man is gevaarlijk. 18 jr. 2, 7, 9.15. MINERVA: ..Tonight we sing", a. 1., 8.15 u. REMBRANDT: Demonen der diepte, 14 J. 7 9.15. ROXY: Een seconde beslist, 18 jaar, 8 u. STUDIO: Madame de....,volw. 7 en 9.15 uur. Donderdag 23 Juni Grote Kerk: Carillon-Glockenspiel door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 20 Openluchttheater: Het Nederlands Ballet ln samenwerking met het N. Ph. O.. 20.30 u. Vrijdag 24 Juni Grote Kerk: Kerkconcert door „Zang en Vriendschap", 8 uur. Concertgebouw: Leerlingenuitvoering van Haarlems Muziekinstituut, 19.30 uur. Grote Kerk: Carillon-Glockenspiel door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 11.30 tot 12.30 uur. ONDERTROUWD: W. Hogenbirk en B. Bolhuis: T. Baars en F. E. Beukers: P. A. Harren en G. P. van der Klas horst: Chr. van Damme en M. Schraal: F. Meier en A. I. M. Papegaaij: W. van der Reep en J. P. Vernoojj: G. van Oudheusden en G. Verhagen: J. C. Nie sing en G. E. Burghout: J. J. Jonkman en E. H. Kramer: B. Schumacher en M. Hulshoff: W. J. Slujjter en C. H. Ver hagen: P. Rippen en C. W. van der Werff: R. L. van de Haterd en C. M. van den Hoek: R. Simonis en C. Buh ner: A. Spoor en C. Janssen: A. Ver- zeilberg en M. Papemejjer: J. A. Ni- terink en C. J. Tielens: D. Vermejj en H. Ruighaver: J. G N. van Berkel en A. C. Hogeslag: Th. H. J. van Mus- scher en A. E. Harmelink: J. Chr. F. Boonstra en A. M. J. van Ake: G. J. de Korte en A. M. Horn. GETROUWD: F. A. Genemans en M. A. M. Uitermark: J. R. S. Scargo en A. W. Jansen: A. de Zwart en H. A. Wilbert: J. C. Weijens en A. M. Ruig- rok: A. Korlaar en G. Ramseier: C. J. Selhorst en C. Assendelft: G. N. Bruns en Chr. J. Assendelft: C. Boerée en A. J. E. ten Wolde: J. Joren en L. de Jong: H. van Wijk en D. P. Beadle: J. J. Lamme en. M. Wesbonk. GEBOREN:H. J. van Waarde-Elfe- rink, z.A. E. Minnis-Hartemink, z.: J. Th. Thörig-Jansen, d.; E. P. Inpijn- Droog, d.: H. Bakker-Verkerk, d.. OVERLEDEN: M. H. Moosdorff- van Harten, 92 j. Molgnastraat; H. M. Groe- rendaal, 58 j. Raafstraat; E. Peters-Vogel, 42 j. Hasepaterslaan. goedkeuring afkwam om in Haarlem een R.K. Lagere Technische School te stichten, wordt er binnenskamers hard gewerkt om de plannen te verwerke lijken. De „Stichting tot bevordering van het R.K. Nijverheidsonderwijs in Haarlem en Omstreken" heeft nu een definitief bestuur samengesteld, waar van ir. G. A. Rosenthal het voorzitter schap bekleedt. Vice-voorzitter is de heer A. J. M. Angenent, penningmees ter de heer D. L. M. Smit. Het bestuur wordt voorts gecompleteerd door de heren A. de Keulenaar, G. Alders, J. M, Bonfrer, F. Knape en G. Kunst. Bisschoppelijk commissaris is deken W. N. Zijlstra uit Haarlem. Na verkregen goedkeuring van het departement is aan de Haarlemse ar chitecten Nico Andriessen en H. L. Klein Schiphorst opdracht gegeven om een schoolgebouw te ontwerpen, waar van het resultaat te zijner tijd weer ter goedkeuring aan diverse instanties zal moeten worden voorgelegd. Over de plaats, waar de Katholieke techni sche school bedoeld voor stad en streek in Haarlem gebouwd zal wor den, kan nog niets worden medegedeeld, omdat het bestuur daaromtrent nog be sprekingen voert met de gemeente. Ofschoon dientengevolge nog niet kan worden bepaald, wanneer de nieuwe Aan de Utrechtse universiteit is Woensdagmiddag gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid pater O. J. L. Albers O.E.S.A., leraar aan het Triniteitslyceum in de Staatswe tenschap en de economie. Zijn promo tor was prof. J. J. M. van de Ven. Bij de promotie waren aanwezig de provinciaal van de Augustijnen, pater Athanasius van der Weijden, de rector van het Triniteitslyceum, pater dr. Mo- destus van Straaten, en vele leraren, leerlingen en oud-ieerlingen van het lyceum. De promotor prees in zijn judicium het vermogen van de jonge doctor om zich, na wel en degelijk te zijn opge leid in de aristoteliscfc-thomistische wijsbegeerte, zich in te werken in een geheel andere denkrichting, in casu de wijsbegeerte der wetsidee, welke voornamelijk ontwikkeld is door de protestantse hoogleraar prof. Dooye- weerd. Vermeldenswaard is, dat prof. Dooyeweerd zelf bij de promotoe aan wezig was en dat de promovendus zijn eerste verweer te richten kreeg tegen pater Van Straaten die de rij der op ponenten opende. Terzake van oplichting heeft de Haar lemse rechtbank uitspraak gedaan tegen de 50-jarige vertegenwoordiger J. W. uit Heemstede, die in September 1954 f3500 van een koopman leende onder voor wendsel geld nodig te hebben voor de belasting. Hij betaalde het geld echter niet en werd enige dagen hierna failliet verklaard. De rechtbank veroordeelde hem tot zeven maanden. W. had tot zijn verdediging aangevoerd, dat hij zijn ar beiders moest uitbetalen en daarvoor geen contanten genoeg bezat. De eis luidde eveneens zeven maanden. heeft het bestuur ernstig overwogen om het onderwijs op een andere plaats te laten beginnen. De architecten zijn in zoverre niet vrij bjj het uitwerken van hun opdracht, dat zij gebonden zijn aan het lokalen- plan, zoals dat door de inspecteur voor het Nijverheidsonderwijs is vast gesteld Het bestuur is tenslotte voornemens om enkele scholen voor technisch lager onderwijs te bezoeken teneinde zich op de structuur van verschillende typen te oriënteren. Ged. Staten van Noord-Holland heb ben Woensdagmiddag uitvoerig de plan nen besproken, die betrekking hebben op de nieiuw geprojecteerde wegen rond Haarlem. Het betreft hier de z.g. Noord-Zuid en Oost-West verbinding. Het college heeft nu de laatste hand gelegd aan een voorstel, dat spoedig de Prov. Staten-leden zal bereiken en waarin het college een z.i. afdoende op lossing van het wegenprobleem aan de hand doet. Reeds 12 Juli zullen de Sta ten bijeenkomen om het voorstel te be handelen. Voor het doctoraal examen economie slaagden aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam de heren P. H. van der Weiden te Haarlem en R. J. Niehe te Bloemendaal. De jeugdige Coentje Visser uit Sant poort heeft op fraaie en verrassende wijze gezegevierd in het clubkampioen schap lange afstand van de Haarlemse wielerclub „De Kampioen". Verras send, omdat hij in de slotfase van deze boeiende titelstrijd, die gisteravond op het Zandvoortse autocircuit verreden werd, zijn meer geroutineerde collega's met een vlijmscherpe demarrage de winstkansen uit hun handen sloeg. Onmiddellijk na de start demarreer den al verschillende renners en hieruit kwam een drie man sterke kopgroep voort, bestaande uit Buis, Van Wijk en Koger. Deze drie renners joegen in een hoog tempo over het circuit en schenen een vroegtijdige beslissing te gaan for ceren, maar na circa 33 km toen de voorsprong van het leidende trio reeds een dikke minuut bedroeg, werd er in het peloton alarm geblazen. Kaptein opende de jacht op de uitlopers en kreeg daarbij versterking van Martens, Vroom, Visser en Van Weeren. Dit vijf- Volgende week zal in de Haarlemse Vleeshal een interessante tentoonstel ling worden geopend onder de titel „Madame", welke expositie vele cu riosa uit de 18de en 19de eeuw, welke de vrouw toen bij haar staat voerde, te zien zal geven. In het weekprogramma van „Haar lems Bloei" wordt daaromtrent het volgende medegedeeld, „De voorberei dingen der charmante expositie „Ma dame" vorderen gestaag en needs nu mag voorspeld worden, dat er in de komende weken iets heel bijzonders in het culturele centrum „De Vleeshal" te zien zal zijn. Vrijdagavond 1 Juli zal dr. Tjebbe Francken het openingswoord spreken De Haarlemse rechtbank heeft heden morgen het „schuldig" uiitgesproken over de 44-jarige Amsterdammer A. C. S., die 6 Juli 1954 failliet werd verklaard en in deze staat f 5700 niet aan de cu rator afdroeg. Bovendien verantwoord de hij een schrijfmachine niet. Een valsheid in geschrifte, waardoor S. een bankstel van f1185.in handen kreeg, werd eveneens bewezen geacht. Aldus veroordeelde de rechtbank ver dachte wegens bedrieglijke bankbreuk en valsheid in geschrifte tot een jaar en drie maanden met aftrek. De eis was 15 maanden'. Een broer van deze Amsterdammer, de 43-jarige Hillegommer J. P. S., had van de f 5700 ook een deel gebruikt zon der medeweten van de curator en daar voor vijf maanden met aftrek horen requireren. Thans werd hij conform de eis veroordeeld. In dezelfde zaak stonden terecht de 64-jarige Haarlemmer P. v. B. terzake van valsheid in geschrifte en de echtge note van A. C. S., verdacht van poging tot oplichting. De eerste zag zich ver oordeeld tot twee maanden hechtenis; eis een maand. De rechtbank sprak mevr. S. vrij. Het 55-jarig huwelijksfeest van het bruidspaar Van Houten-v. d. Berg, Ja- valaan 10 te Heemstede, wordt niet 10, maar 4 Juli gevierd. en dan volgt een even gracieuze als welluidende verrassing. Een indruk wekkend erecomité is gevormd onder erevoorzitterschap van Haarlems bur gemeester, mr. O. P. F. M. Cremers. Niet minder dan acht directies van vaderlandse musea stonden voorwerpen voor deze tentoonstelling af. Daarnaast werden van particulieren vele waarde volle inzendingen verkregen, alles pas send bij „Madame", zoals zij in de 18de en 19de eeuw haar staat voerde. Voor het eerst zal die heer Felix Tal uit Am sterdam zijn complete verzameling waaiers exposeren en daaromheen zal men kostbare costuums, frivole pren ten, een draagkoets, fonkelende dia manten, een complete stijlkamer en honderden knusse curiosa kunnen be wonderen. Prof. F. van Thienen schreef het voorwoord voor de catalogus. „Ma dame" zal te zien zijn van 2 Juli 2 September". De laatste weken werden er her haaldelijk portemonnaies gestolen uit het Haarlemse Sportfondsenbad. De politie slaagde erin de hand te leg gen op de dader, die een 12-jarige Haarlemse scholier bleek te zijn. De jongen had het geld gedeeld met twee vriendjes, tegen wie pro ces-verbaal werd opgemaakt wegens heling. De jongen kreeg wegens diefstal een proces-verbaal. Het bleek, dat de scholier uit een portemonnaie twee oorbellen ge haald had, die een waarde hadden van f 200. Hij was daarmee naar een ijsbar gegaan en had de oorbellen geruild voor één ijsje. De ijsbarkee- per, de 27-jarige J. B., had de oor bellen weer ten geschenke gegeven aan een familielid. Ook tegen B. werd proces-verbaal opgemaakt; de oor bellen konden worden achterhaald. Gistermiddag om vijf minuten voor half twee draaide de. eerste nieuwe stadsbus van de N.Z.H.V.M. het remi seplein in aan de Leidsevaart te Haar lem. Uit het fonkelende, parelgrijze voertuig stapten o.a. de directeur van de N.Z.H., de heer J. J. Jurrissen en zijn echtgenote, die met enkele andere N.Z.H.-functionnarissen de rit vanaf Waddinxveen hadden meegemaakt. Hij toonde zich enthousiast over de kwali teit van de wagens, die zijn stoutste ver wachtingen had overtroffen, zoals hij zei. Wij zijn er wel van overtuigd, dat het Haarlemse publiek evenzo zal reage ren, niet alleen de passagiers, die van de bus gebruik maken, maar ook en misschien juist de overige weggebrui kers, wie de logge Crossley's al te vaak een doorn in het oog zijn. De nieuwe bus, die gebouwd is op een Ley land- Holland Coach-chassis, is van binnen opvallend ruim. Vooral het middenpad biedt plaatsruimte in voldoende mate. De stoeibekleding is groen, maar de buitenkant is uitgevoerd in een be schaafde grijze kleur. Het drukbelletje voor het stopsein is afgeschaft en in- piaats daarvan kan men aan een koord trekken, waardoor een rood lampje gaat branden. Evenals bij de thans in gebruik zijnde bussen het geval is, stapt men voor in en door de middel- deuren uit. De schakeling is half-auto- metisch en verschillende andere snuf jes vergemakkelijken de taak van de chauffeur aanzienlijk vergeleken bij de bediening van de Crossley's. Het meest in het oog springende voordeel is ech ter, dat de bus veel korter is en daar door gemakkelijker wendbaar in het Haarlemse verkeer. De thans ontvangen bus zal nog niet onmiddellijk dienst gaan doen, maar eerst gebruikt worden voor de opleiding van de ruim 100 chauffeurs, die nu met het nieuwe type vertrouwd moeten ra ken. Er moet trouwens nog gewacht worden op het kentekenbewijs en op de vaststelling van het aantal staanplaat sen. De directie hoopt, dat er toestem ming wordt verleend voor 40 staan plaatsen. Aan 30 passagiers kan een comfortabele zitplaats worden aange boden. Nog deze week wordt het tweede exemplaar verwacht. Voor 15 Septem ber zullen 20 nieuwe bussen op het Haarlemse stadsnet rijden, terwijl voor 1 Februari 1956 de gehele serie van 55 exemplaren zal zijn afgeleverd. Een der bussen zal op de tentoonstelling E 55 in Rotterdam worden geëxposeerd. Wegens verduistering van contribu- tiegelden uit de kas ener vereniging is de 51-jarige Haarlemmer C. E. M. tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek veroordeeld. De man, die als penningmeester het door de leden gestorte geld op een bank moest depo neren, bleek bij controlering een paar duizend gulden ten eigen bate te heb ben aangewend. Bovendien zou hij ten nadele van een bouwfonds een bedrag van duizend gulden hebben verduisterd. Twee weken geleden had de officier van justitie een straf geëist van een jaar en drie maanden. In de zweminrichting aan de Hout vaart kregen de dames van DWR Woensdagavond RDZ, een van de sterk ste ploegen van de 2e klasse C, tegen over zich. In de eerste helft wist de DWR verdediging goed stand te hou den. Hierna echter kwam RDZ meer opzetten en brachten Anke Goetzee en Corry Homs de stand op 2-0 voor de gasten. De ontmoeting DWR-HZC, tweede klasse heren is in een overwinning voor de Haarlemmers geëindigd. Waren zij in de aanval ,snel en goed samenspe lend ging het op het HZC doel af. Wis- ker schoot voor de rust een keer raak. Na de pauze trokken de Hilversum mers zich meer in de verdediging te rug. Zij werden uit elkaar gespeeld en het was Piet de Bruyn die een voor zet van Wisker benutte om de DWR voor sprong op 2-0 te brengen, waarna Wisker er met een ver schot 3-0 van maakte. Waterpolouitslagen. Competitie KNZB. Heren: Reserve eerste klasse: Het IJ 2 HPC 2 8-1. Reserve tweede klasse: HZPC 3 DWR 2 6-4; DAW 2 HPC 3 2-2. Kring competitie. Heren eerste klasse: DWR R HWV 1 3-0. Afdeling jongens: HVGB HPC 2-5. Donderdag; 23 Juni Hoog water: 5.46 u. en 18.16 u. Laag water: 1.28 u. en 13.49 u. Vrijdag 24 Juni Hoog water: 6.35 u. en 19.03 u. Laag water: 2.14 u. en 14.34 u. De eerste nieuwe bus voor de stads dienst is in Haarlem aangekomen. Over ongeveer twee weken zal hij voor het reizigersveryoer in gebruik worden genomen. Vóór de aanwinst staan van links naar rechts de heren J. J. Jurrissen,. directeur van de N.Z.H., mr. Bremmers, directie-secretaris, H.J. Kapteyn, chef van de technische dienst, Th. Hetem, chef van de vervoersdienst, en P. H. Scheurleer, eveneens van de technische dienst, die over de rit van Waddinxveen, waar de wagen door de heer J. Verheul aan de directeur werd overgedragen, naar Haarlem buitenge woon tevreden waren. tal jagers kreeg de kopgroep tenslotte te pakken, zodat er 21 km voor de streep weer acht renners aan de leiding lagen. Van hen verloren Van Wijk en Koger nog contact en demarreerde Vis ser tussen de Hunzerug en Tarzanbocht zo scherp, dat zijn vijf medekoplopérs hem moesten laten gaan en hem niet meer te pakken kregen. De uitslag luidt: 1, C. Visser, de 85 km in 2 uur, 5 min. 23 sec.: 2. A. Mar tens: 3. H. Vroom: 4. H. Buis: 5. H. van Weeren: 6. J. Kaptein: 7. H. Ko ger: 8. W. Voorting: 9. P. de Bie: 10. P. van Galen. De juniorenwedstrijd over 33 km werd een overwinning voor Beugeling, die Smits, Takken etc. in de sprint wist te kloppen. Naar wij vernemen zullen B. en W. van Heemstede in de raadsvergadering van Donderdag 30 Juni de raad voor stellen een bedrag beschikbaar te stel len voor de aanleg van wegen in het uitbreidingsplan De Glip. Het betreft hier de aanleg van drie transversale lanen tussen de Glipperweg en de Ring vaart. Indien het plan de goedkeuring krijgt van de raad zal zo spoedig mogelijk met de uitvoering ervan worden begon nen, waardoor ook op korte termijn een aanvang kan worden gemaakt met de bouw van 114 woningen in dit gebied van het uitbreidingsplan. Zaterdagmiddag 9 Juli zal onder enig feestelijk vertoon de opening geschie den van het verenigingsgebouw aan De Glip. Op het ogenblik wordt er de laat ste hand aan gelegd: de loodgieter heeft nog enkele karweitjes op te knap pen, terwijl de electricien hard aan het werk is om de lichtinstallatie voor dat tijdstip in orde te hebben. De opening geschiedt door de burge meester van Heemstede, mr. A. G. A. van Rappard. Reeds drie maanden zitten de mid denstanders aan de Jan van Goyen straat in Heemstede te kijk met een opengebroken wegdek. Het einde van hun misère is thans in zicht, want om streeks 5 Juli hoopt Openbare Werken met de werkzaamheden gereed te zijn. De Jan van Goyenstraat en de Pieter Aertzlaan hebben een diep ingrijpende verandering ondergaan. Onder het trot toir liggen een nevenriool en de lei dingen voor gas, electriciteit en water. Een flinke puinfundering, een laag zand gemengd met traskalk en betonklin- kerkeien moeten er thans borg voor staan, dat het wegdek niet door het zware verkeer kapot wordt gereden. De trottoirs zullen voorzien worden van tegels in verschillende kleuren, waardoor aan de straat een bijzonder cachet wordt gegeven. Een gedeelte van het plantsoen in de Jan van Goyen straat heeft plaats moeten maken voor een parkeerterrein, dat ook in enigs zins feestelijke tinten zal worden uitge voerd. Voorts komen er drie oversteek plaatsen voor voetgangers. Het bestuur is van oordeel, dat de „Zandvoort" heeft aan de gemeente raad gevraagd haar in het genot van een jaarlijks subsidie van 2500 te wil len stellen. Het bestuur is van oordeel, da tde vereniging haar activiteit alleen kan ontplooien, wanneer de gemeente haar financiële steun verleent. Weliswaar ontvangt de vereniging van haar leden een bedrag van pl. m. 1000 wegens contributiën, doch gelet op de uitgaven, welke het bestuur voor nemens is dit jaar te doen, n.l. tot een bedrag van f 4000, staan genoemde inkomsten in geen verhouding tot de te maken kosten. Het bestuur heeft het voornemen evenals in 1954, ook in deze zomer een ledenwerfactie te voeren, waardoor een toename van de opbrengst der contri butiën verwacht wordt tot 1500. B. en W. stellen de raad voor, de oranjevereniging „Zandvoort" slechts voor 1955 een subsidie te verlenen en wel tot een bedrag van maximaal 1500. In het verslag van de Gem. Visserijschool te IJmuiden over het jaar 1954 constateert de directeur, de heer P. J. Verwayen, dat er de laatste jaren, wat het zeevarende deel der leerlingen betreft, een verschuiving naar de Handelsvaart heeft plaats gevonden. Dit geldt in hoge mate voor het machine- kamerpersoneel. Maar ditzelfde verschijnsel begint zich nu ook al bij het dekpersoneel voor te doen. De meest voor de hand liggende verklaring zou volgens het verslag kun nen zijn, dat het aantal stoom- en motortrawlers in verhouding tot dat van voor de oorlog sterk is teruggelopen en wel van 96 in 1938 tot 31 in 1953, Hiertegenover staat echter een sterke toename van het aantal kotters, dat 260 in 1938 en 340 in 1953 bedroeg. Beziet men deze aantallen, dan zou velen, gezien de aanmelding op de visse- men licht in de verleiding komen te rijschool, zich meer aangetrokken voelen VPrnnHprQtpllon Hat hot- aantal nnuaron. t t-o o v-j. t-«a. -J „„4- veronderstellen dat het aantal opvaren den hierdoor niet noemenswaardig wordt beïnvloed. Immers, 't verlies van de trawlers werd ruimschoots opgehe ven door de sterke aanwinst der kot ters. Maar men dient hierbij in het oog te houden, dat de trawlers bijna alle in IJmuiden thuishoren. Van de kotters kan dit niet gezegd worden. Voor een groot deel staan deze elders ingeschre ven. Het is dan ook duidelijk, dat hel aantal opvarenden van de zeevisserij vloot in Velsen woonachtig, hierdoor is teruggelopen. Als men dan ook nog rekening houdt met de niet onbelangrijke bevolkings groei van Velsen, waarvan blijkbaar Advertentie MODERNE BINNENHUISKUNST Modelwoning in een Bouwkas-huis Fr. Zwaanstraat 24 Zandvoort - tel. 3431 Halte Kostverloren Vrij te fzichtigen van 14-17 en 19-21 uur Zondags gesloten WONINGINRICHTING BEVERWIJK 250 MODELKAMERS TEL. K 2510-3641 In verband met de omstandigheid, dat de wereldkampioen dammen P. Roo- zenburg, om studie-redenen de dam- soort voor een aantal jaren gaat ver laten, heeft het Genootschap ter Be vordering van de Algemene Dambelan- gen „Damas" het voornemen opgevat ter gelegenheid van dit afscheid een wedstrijd om het wereldkampioenschap te organiseren tussen de Canadees R. Dagenais en onze plaatsgenoot P. Roo- zenburg. Aan deze laatste zal alzo de gelegen heid worden geboden zijn titel van we reldkampioen voor de laatste maal te verdedigen tegen de Canadees, die in 1952 in de strijd om het wereldkam pioenschap zijn felste tegenstander was. De kosten van deze wedstrijd worden door het Genootschap geraamd op f 10.000: de ontvangsten op f 3000. Het Genootschap verzoekt de gemeente Vel sen zich voor het tekort van 7000 ga rant te willen stellen. In aansluiting hierop vernemen wij echter van de wereldkampioen Piet Koozenburg, dat de kans op deze wed strijd zeer gering is. Er zijn nogal wat „haken en ogen", welke het zeer twijfelachtig maken of deze tweekamp nog wel doorgang zal kunnen vinden. tot de zeevaart dan tot de zeevisvaart, dan is de verschuiving zeer verklaar baar, aldus de directeur. Het valt niet te ontkennen, dat deze gang van zaken in zeker opzicht teleur stellend is. Vast staat, dat als het bedrijf geen kans ziet de jongeren aan te trekken, die een behoorlijke voor opleiding hebben gehad, dit personeels vraagstuk zal blijven bestaan. Met voldoening wordt in het verslag gewag gemaakt van de groeiende be langstelling, die een andere tak van het visserijbedrijf, n.l. de vishandel, voor het onderwijs aan de school aan de dag legt. Met deze opleiding bestrijkt men immers practisch slechts één terrein van de visverwerking, n.l. de verwer king in verse toestand. Een zeer be langrijke tak van de conserveermetho- de, n.l. het roken, kan slechts theore tisch, dus zeer onvoldoende behandeld worden. Wil dit onderdeel der conser- veermethode goed tot zijn recht komen, dan is het zeker noodzakelijk, dat aan of bij de school een lokaal wordt ge bouwd, waar de moderne rook-metho- den practisch onderwezen kunnen wor den. Ruim 31 pet. van de totale school bevolking is uit andere gemeenten af komstig. Gezien de structuur van de snel groeiende bevolking van Velsen moet een verschuiving van de zeevarende leerlingen naar de Handelsvaart nu eenmaal aanvaard worden. In dit licht bezien en rekening houdende met de wensen van belanghebbenden, c.q. de Nederlandse Redersverenigingen en de betreffende vakbonden, wordt het zeker een punt van overweging waard geacht een één-jarige cursus voor scheepswerk- tuigkundigen aan de school te verbin den. Hiermede zou tevens een. lang ge koesterde wens van de Commissie van Toezicht in vervulling gaan. Gezien de verminderde werkgele genheid voor de IJsselmeervissers is het volgens de directeur lang niet denkbeeldig, dat een aantal jongeren van deze categorie naar de zeevis- vaart wil overschakelen. Teneinde deze jongens op te leiden voor het IJmuidense visserijbedrijf zou een aan de school verbonden internaat zeer op zyn plaats zijn. De verschillende cursussen werden in 1954 bezocht door 420 leerlingen, welk getal ook voor 1953 werd genoteerd. Aan de verschillende rijks- en schóól-exa mens werd door 170 leerlingen deelge nomen. Van de 105 candidaten voor de rijks-examens behaalden 94 'n diploma, bijna 90 pet. Van de 65 candidaten voor de diverse school-examens slaagden er 36, dus ruim 55 pet. De dagschool werd bezocht door 215 leerlingen (1953: 219). De avondcursussen werden bezocht door 205 leerlingen (201 in 1953). Bij het aantal leerlingen, dat de „machine-af delingen" bezocht viel een vrfl grote teruggang waar te nemen. De dek-af- delingen werden evenals in 1953 matig bezocht. Anaconda Copper Hethlehem Stee) Chrysler Corp Genera) Electrle General Motors Kennecott Copper Montgomery Warö Kadio Corp. Kepublic Steel Hoya) Dutcb Shell Union Oil southern Pacific Southern Railwai lidewater U.S Steel a ex (UV 21/6 22/6 72% 72% 142% 142 79% 81 56 55% 56 108% 117% 118 82% 83% 52% 52% 46% 46% 77% 77% 63% 63% 60% 61% 94 96% 34 34 50% 50% ing: onregelm.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3