Brits telegrafist terug uit communistische Chinese gevangenschap Geen lichamelijke mishandeling, wel 8 maanden in afzondering „Gesproken boeken "voorblinden Dr. Schouten neemt afscheid yexss AmwMAtfse Mf>o#7 10.000 stakers in St. Nazaire slaags met de politie Socialistische vakbond niet te vreden met Faure's plannen Overkoepeling van de verzetsorganisaties H.M. de Koningin woont tweede lustrumcongres te Enschede bij BOLERO Uitzending kapitein Van Bork naar Nieuw-Guinea normaal Interview op Schiphol Initiatief van „Le Sage ten Broek" Delta-wet minister raad gepasseerd Begin Juli nieuw debat IVOROL: De Tandpasta van standing! Minstens 35 gewonden 1 Juli stakingen in Parijs Bestuur Expogé stelt voor: Niet het resultaat van klacht van lid der Staten-Generaal Film over Lourdes SHERRY DONDERDAG 23 JUNI 1955 - PAGINA 'j Zonder proces GETREUZEL MET WETSONTWERP Kleuteronderwijzeressen verontwaardigd 15 Jaar wegens moord op stiefdochter Huren en belastingen Geval van godsdienst waanzin Vrouw tracht in Wittem beeld stuk te slaan Redley IJsrevue in moeilijkheden Beslag op technische installatie V' Dr. J. SCHOUTEN Afgetreden als voorzitter van de A.R. partij Onderscheidingen Actiieve weerstand DRY PALE PRIjS PER FLES F 4.90 Ingenieurs, artsen en tandartsen voor de landmacht Belastingvrije premies Strijd van allen Regie van Georges Rouquier Bijwonen van kerk diensten door militairen Examens (Van een onzer verslaggevers) Toen hij gistermiddag om even over half vier uit de Super-Constellation, die van Singapore kwam gevlogen, het trapje afdaalde, knipperde Robert Ford schichtig met zijn ogen. Vanwege de son, die blitste op het betonnen plat form van Schiphol, vanwege het flit sende spervuur van de fotografen, maar daarbij ook zeker nog uit een gebleven onbewuste huivering bij iedere nieuwe spanning, ook al accentueerde deze van nu alweer een station dichter bij huis de nog onwerkelijke emo ties van vrij te zijn en naar de zon te kunnen grijpen: in tegenstelling tot de verschrikkingen van angst en onzeker heid, welke hij vijf jaar achtereen te verduren had gehad. Robert Ford kwam namelijk en practisch regelrecht uit Chinese communistische krijgsgevan genschap. Om half vijf stapte hij in het vliegtuig naar Londen en was hij op de laatste étappe naar zijn ouders in zijn geboorteplaats Burton-on-Trent. Het half uurtje interview, dat tussen aankomst en vertrek en de nodige en nog extra formaliteiten, voor de wach tende journalisten beschikbaar bleef, was intussen lang genoeg, te meer waar een Engelse krant er nog al haast mee had gemaakt om zich exclusief en bij contract van de onthullingen van Robert te verzekeren en daarbij voor alle securiteit reeds in Singapore een speciale verslaggever als een soort van aide aan mr. Ford had toegevoegd. Robert Ford, de Engelse radiotelegra fist, die vijf jaar in Chinese gevangen schap heeft gezeten op beschuldiging van spionnage, en die korte tijd gele den zijn vrijheid heeft herkregen, tij dens het interview. Nochtans wilde Robert Ford, die er ouder uitzag dan zijn 32 jaren, een smaller gezicht had gekregendan hij oorspronkelijk al had en een licht zo- mercostuum droeg, dat hem al te ge makkelijk zat, wel „in het algemeen" enige vragen beantwoorden. In lr45 werd hij als lid van een speciale mis sie uitgezonden naar de Britse legatie in Tibet. Hij verrichtte radio-telegra fische werkzaamheden. In 1947 keerde hij naar Engeland terug, maar kreeg toen een min of meer particuliere uit nodiging om in een soortgelijke functie in dienst te treden bij de Tibetaanse regering. Toen de Chinezen in 1950 Ti bet binnentrokken, werd mr. Ford „ver dacht van spionnage" gearresteerd en zonder enige behoorlijke procesvoering tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij verbleef eerst in Tsjoeking, later in Kanton. Mr. Ford deelde mee, dat hij gedurende die vijf jaar niet door de communisten lichamelijk was mishan deld. „Wel psychisch?" vroegen wij. „Dat wii zeggen", antwoordde mr. Ford „ze hebben me gedurende acht maanden in afzondering opgesloten en me toen volgestopt met communistische litteratuur, die ik verplicht was door te werken". „En kreeg u wel eens brieven?" Tawel, na de Geneefse conferen tie „En waarom werd u nu na vijf jaar vrijgelaten?" „Dat hebben ze me niet verteld. Ik werd vrijgelaten, zonder meer" - en daarmee was het interview beëindigd, want het toestel voor Londen was in tussen, zilverend in de tweede zomer namiddag, tot vlak voor de hal van ver trek getaxied. Op een gistermorgen te Leiden ge houden vergadering van de R.K. dioce sane bond van kleuteronderwijzeressen heeft de voorzitster mej. Rogier haar verontwaardiging uitgesproken over het getreuzel bij de realisering van het nieuwe wetsontwerp, dat salarisverbe tering voor het personeel bij het voor bereidend onderwijs beoogt. De toeloop voor deze vergadering was zo groot dat voor voortzetting in de middaguren te elfder ure naar een grotere zaal uitgekeken moest worden. Mej. Rogier vermeldde in haar ope ningsrede met voldoening het tweede regeringsontwerp dat na het teleurstel lende eerste de verwachtingen heeft overtroffen. Het bevatte e volledige gelijkstelling van het openbaar en bij zonder voorbereidend onderwijs. Spreek ster voegde er echter onmiddellijk aan toe dat het getreuzel bij de realisering van het voorstel de angst rechtvaar digt, dat de w niet voor 1 Januari verwerkelijkt zal kunnen worden. De bond verwacht bovendien dat in ge meenten waar een gunstiger subsidie regeling is dan het rijk nu aanbiedt, de bestaande toestand gehandhaafd zal blijven. De Bossche rechtbank heeft de 30-jarige stucadoor J. v. S. uit St. Michiels Gestel veroordeeld tot vijftien jaar gevangenis straf met aftrek en ter beschikking stel ling van de regering terzake van de moord, gepleegd op zijn 18-jarige stiefdochter J. W. fie H. De vergadering van de Vereniging tot verschaffing van lectuur aan blinden „Le Sage ten Broek", Woensdag in Den Haag gehouden stond in het teken van het grootste plan van de vereniging het „gesproken boek" in te voeren onder de Nederlandse blinden, die het braille schrift niet meer kunnen leren. Deze blinden, zeker de helft van het totaal aantal, aldus de voorzitter van „Le Sage ten Broek," de heer J.A. Duynstee, zijn meestal op oudere leeftijd blind ge worden. Ook studenten, die in korte tijd over studiemateriaal moeten kunnen beschikken, kunnen ervan gebruik ma ken. Het gesproken boek, dat het braille- boek geenszins verdringt, doch al thans voorlopig in „noodgevallen" zal dienen, bestaat uit een op een tape recorder opgenomen voorgelezen tekst van een betreffend boek. De banden of tapes, die ten minste 100 maal gebruikt kunnen worden en waarvan in den beginne directe co pies worden gemaakt door de tekst op een tweede, derde machine enz. op te nemen hebben het enorme voor deel. dat de blinden in een veel kor ter tijdbestek in kennis kunnen ko men met een veelbesproken boek, zonder dat dit eerst de bewerkelijke braille omzetting dient te ondergaan. Bovendien is het „gesproken boek", afgezien van de aankoop van de daar voor benodigde outillage, aanmerkelijk goedkoper dan het braille-boek. Een re den waarom het braille-boek niet ver drongen wordt ligt in het feit, dat de blinde bij het braille-boek geheel wordt ingeschakeld doordat hij het zelf leest, terwijl dit bij het gesprokene niet het geval is, aldus de voorzitter. Daar een groot kapitaal moet worden geinvesteerd voor de aanschaffing van opname- en weergavemachines, acht de Vereniging het noodzakelijk tevoren het behoefte-element onder de Nederlandse blinden aan het gesproken boek te pei len. Zfj verzoekt dringend adressen van blinden, die menen voor het gespro ken boek in aanmerking te komen te verschaffen. (Secretariaat, Bachman- straat 2, Den Haag). Minister Mansholt heeft Woensdag middag op de in Hulst (Zeeuwsch- Vlaanderen) gehouden algemene ver gadering van de Zeeuwse Landbouw- maatschappij o.a. medegedeeld, dat het ontwerp Delta-wet de ministerraad ia gepasseerd. Men meent, dat in de grote steden wellicht vier blinden met één machine kunnen werken, zodat zij in wisselwer king om de drie weken het gesproken boek ter leen hebben. De Vereniging zal naast haar braillecorps, dat onlangs nog de Mémoires van Churchill voor de blinden in hun eigen schrift verzorgde, een dames-voorl ers-corps vormen, dat voor de gesproken tekst zal zorg dragen. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft hedenmid dag haar vergadering na de behande ling van de interpellatie van de com munisten over de toestand in de dia mantindustrie onderbroken voor het onderzoek Van de nieuwe belasting- en huurvoorstellen in de afdelingen. Er zal op korte termijn een schriftelijk verslag verschijnen, zodat de openbare behandeling de eerste helft van Juli zal kunnen geschieden. In de kerk van de paters Redemp toristen te Wittem (een bekend pel grimsoord ter ere van St. Gerardus in Zuid-Limburg) heeft Woensdag een vrouw uit Mijdrecht, de 35-jarige L.M., enige consternatie veroorzaakt door op het altaar van de H. Gerar dus te klimmen met de bedoeling het beeld van de Heilige uit de nis te ruk ken. De heer M. Alberts uit Wittem, die in de kerk aanwezig was, kon dit riog net op tijd verhinderen door de vrouw vast te grijpen en aan de poli tie over te leveren. Een dqr politie mannen heeft de vrouw naar Maas tricht overgebracht. Het was niet toevallig dat de heer Al berts en de politie in de kerk c.q. sa cristie aanwezig waren aangezien L.M. haar komst had gemeld. In enkele brie ven aan pater-overste en de politie had L.M. veertien dagen geleden aangekon digd dat zij voor de tweede keer het beeld van St. Gerardus zou komen stuk slaan. De eerste keer deed zij dit in een vlaag van godsdienstwaanzin op 15 Oc tober 1953, de dag voor het feest van de heilige. Dit keer wilde zij hetzelfde doen voordat een processie bedevaart gangers uit haar woonplaats Mijdrecht, vastgesteld op Zondag a.s., naar Wit tem zou komen. Als motief voor haar bezetenheid om beelden stuk te slaan gaf L.M. op dat zij een eind wilde ma ken aan beeldenafgoderij. Haar brieven waren steeds ondertekend met „de geest der gerechtigheid". In haar opzet slaagde L.M. dit keer niet omdat de paters van haar komst op de hoogte waren. Omstreeks een uur arriveerde L.M. Woensdag in de kerk, waar zij op het altaar van St. Ge rardus toestapte. Hier begon zij te ruk ken aan kaarsenstandaards, die met op zet door de broeder-koster waren aan eengebonden. Op verzoek van de koster verliet zij de kerk. Buiten de kerk had zij geruime tijd woorden met enkele pa ters. Plotseling verbrak zij haar ge sprek en rende naar de kerk. Voor ie mand erop bedacht was, stootte de vrouw bloemenvazen en kaarsenstan daards om, waarna zij op de altaarta fel klom. Voor zij evenwel het beeld op de grond kon gooien, greep de heer Al berts haar vast met het bovenomschre ven gevolg. Willem Goossens, die onder de naam Redley een ijsrevue leidt bevindt zich, naar de gebeurtenissen van de laatste dagen te oordelen, in financiële moei lijkheden. De vorige week was hij met zijn ijsrevue in de Grote Schouwburg in Rotterdam-Zuid een serie voorstel lingen begonnen, waarvoor hij een con tract had met de schouwburg tot het eind van deze maand. Zowel de musici als de artisten hadden echter zoveel aan gage te vorderen dat zjj er Maan dag het bijltje bij neerlegden. De heer Goossens is intussen naar Nice vertrok ken waar hij in Juli de ijsrevue zou laten optreden. Vrezend dat op zijn technische installatie beslag zou wor den gelegd, heeft hij die met bekwame spoed in een tweetal spoorwagons on dergebracht om ze naar Nice te trans porteren, maar het toeval wilde, dat die wagons Woensdag nog op koppeling met de betrokken trein wachtten. Enige schuldeisers zijn daarachter gekomen en hebben conservatoir beslag op die technische installatie laten leggen, zodat het voorlopig niet mogelijk zal zijn de Redley IJsrevue in Nice op te voeren. Ook al niet, omdat de meeste artisten geen geld of geen ambitie hebben daar heen te gaan gezien de opgedane erva ringen. Behalve de artisten, musici en schouwburg-directie moeten nog enkele leveranciers gedupeerd zijn. On der de artisten bevinden zich verschei dene buitenlanders die nu in moeilijk heden verkeren. Advertentie Advertentie s Getopomerd doot. NCIGARETTES IMPORT CT A.J. BLOK. SCHEVENMGEN Nadat het reeds lang gebroeid had op de grote scheepswerven te Saint Nazaire in Frankrijk, waar stakingen zijn uit gebroken is het gisteren tot geweldda digheden gekomen, waarbij minstens 35 personen zijn gewond geraakt. De toestand van een der gewonden is zeer ernstig. 15 man van de Compagnie In de Woensdag in Utrecht gehouden deputaten-vergadering van de Anti-re- volutionnaire partij maakte de voorzit ter van de partij dr. J. Schouten zijn aftreden bekend. Hij deelde mede, dat, zolang het nieuwe statuut van de A.R. partij nog niet in werking treedt, hij zal worden op ge vol" door mr. A. B. Roos- jen, de tweede voorzitter van de A.R., terwijl de heer J. Smallenbroek de nieuwe tweede voorzitter zal worden. Over zes maanden, wanneer het nieu we statuut van de A.R. partij in wer king treedt, zullen een nieuwe voorzit ter en een nieuwe vice-voorzitter wor den gekozen. Mr. A.B. Roosjen werd in 1894 te Aalsmeer geboren. Aan de kweekschool de Klokkenberg te Nijmegen werd hij opgeleid voor onderwijzer. Van 1913 tot 1917 was hjj werkzaam aan de Chr. Mulo te Stadskanaal. Hij maakte deel uit van de gemeenteraad van Amsterdam en is thans voorzitter van de Nederlands Christelijke Radio Vereniging. Sedert 8 Juni 1937 is mr. Roosjen lid van dc Tweede Kamer. Hij studeerde rechten aan de Vrije Univer siteit, waar hij promoveerde. De heer J. Smallenbroek werd in 1909 te Assen geboren. In 1939 werd hij lid van dé gemeenteraad te Elburg en wnd. burgemeester. Van 1941 tot 1945 was hij ontvanger der registratie en domeinen te Assen. Hij werd in 1942 benoemd tot inspecteur rijksbelastin gen. Hij werd in 1945 lid van de Twee de Kamer. De heer Smallenbroek is voorzitter van het hoofdbestuur van de Stichting 1940-1945, lid van Gedeputeer de Staten van Drenthe en lid van de Buitengewone Pensioenraad. republicaine de Securité raakten ge wond, toen afdelingen van deze politie- instantie slaags raakten met naar schatting 10.000 stakers die het hoofd kantoor van de Penhoet-werf beleger den. Flinke politieversterkingen zijn gis teravond naar de grote marinebasis aan de monding van de Loire gestuurd, waar vakbonden een algemene staking in de metallurgische fabrieken hebben uitgeschreven. Ook elders zijn er weer moeilijkheden aan het arbeidsfront. In Parijs heeft het machtige socialistische vakverbond bekend gemaakt dat zij een algemene staking bij alle openbare diensten zal afkondigen indien de regering niet per 1 Juli heeft toegegeven aan de loon- en andere eisen. De bond, die zo goed als alles voor het zeggen heeft bij de open bare diensten, zegt dat het plan van premier Faure om de salarissen van de „fonctionnaires" geleidelijk te ver hogen in de komende vier jaar, abso luut onvoldoende is. Gisteren hebben in Marseille de kraandrijvers een 24-uurstaking gehou den om looneisen kracht bj' te zetten. In Bordeaux liggen reeds tien dagen de openbare middePn van vervoer stil. De stakers hebben gisteren besloten hun actie voor onbepaalde tijd voort te zet ten, nadat de gemeente de looneisen had afgewezen. (U.P.) (Van onze correspondent) H.M. Koningin Juliana heeft Woens dag in Enschede de opening van het tweede lustrumcongres van de Ned. Ver. van Ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd bijgewoond. H.M.' arriveerde omstreeks half drie per helicopter uit Soestdijk te Enschede, waar ze op het ovale terrein van het G. J. v. Heekpark landde. Duizenden belangstellenden, o.w. vele schoolkin deren, verdrongen zich rond de af rastering om niets van 't schouwspel te missen. Op het terrein werd H.M. begroet door de commissaris van de Koningin in Overijssel, ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren, de loco-burgemeester van Enschede, de heer J. Horstman, en de leden van het dagelijks bestuur van de congres- serende vereniging. Te voet begaf de vorstin zich naar de op korte afstand van het G. J. v. Heekpark gelegen Twenthehallen, waar de ongeveer 600 congressisten o.w. en kele tientallen buitenlanders, afkomstig uit Frankrijk, België, Duitsland, Spanje en de Scandinavische landen, juist ge luisterd hadden naar een toespraak van prof. dr. L. J. M. Beel, die samen met de staatssecretaris van O. K., en W„ mej. dr. A. de Waal, de regering op het congres vertegenwoordigde. Aan het eind van zijn toespraak deed minis ter Beel mededeling van het feit dat het H.M. heeft behaagd te benoemen tot grootofficier in de orde van Oranje- Nassau de secretaris-generaal van de Internationale Federatie van Verzets strijdersorganisaties, de heer G. Degois uit Parijs, tot officier in de orde van Oranje-Nassau mr. G. Ch. Aaide uit Dordrecht, de voorzitter van de con- gresserende vereniging, en de heer D. Rousset, voorzitter van de internatio nale federatie, eveneens uit Parijs af komstig. Père Damien Remant uit Banneux in België werd benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. In tegenwoordigheid van de Konin gin werd 't congres vervolgens officieel geopend door de commissaris van de Koningin in Overijsel. Ir. Ridder de van der Schueren zei in zijn toespraak dat geen vereniging dan die der Expo- gé beter in staat is op de bres te staan voor de verdediging van de rech ten van de mens in de strijd tegen de nog steeds bestaande concentratie kampen teneinde hulp te bieden aan de schare van vluchtelingen. Wij moeten ons steeds bewust zijn. aldus vervolgde de commissaris, actieve weerstand te moeten blijven bieden tegen elke vorm van slavernij. De gevaren die ons land en de gehele vrije wereld bedreigen, zijn zeker niet minder dan in de jaren l940-'45. Zij zijn iets meer gesluierd maar des te gevaarlijker. Hiertegen Advertentie S HIPPE D BY PA LOM I NO VERGARA JEREZ DE LA FRONTERA SPAIN Uitsluitend verkrijgbaar bij uw wijnhandelaar slijter •MP.WED. G.OVDPZN t CO..HAARLEM Tijdens een bijzondere vergadering in Tivoli te Utrecht heeft dr. Jan Schouten afscheid genomen van de A.R.-deputaten. Het hoogtepunt van de vergadering kwam, toen dr. Schouten de voorzittershamer overhandigde aan dr. A. B. Roosjen. Op de achtergrond in het midden de tijdelijke tweede voorzitter van de A.R.-partij, de heer J. Smallenbroek. De uitzending van de kapitein der mariniers A. J. van Bork naar Nieuw- Guinea betreft een normale uitzen ding in het tijdvak, waarin hij voor uitzending in aanmerking kwam. Hij is inmiddels naar Nieuw-Guinea ver trokken. Aldus beantwoordt de staats secretaris van Marine enkele vragen van het Tweede Kamerlid Visch (K.V.P.). Op enkele andere vragen wordt o.m. het volgende geantwoord: Het is juist, dat een aantal inwoners van Doorn klachten heeft ingediend over de kapi tein. Zij zijn echter niet van zodanige aard, dat zij mede van invloed geweest zijn op de door de regering genomen beslissing ten aanzien van de uitzending van de kapitein naar de tropen. Niet het klachtendossier, doch wel en vooral de uit een oogpunt van juiste militaire verhoudingen onaan vaardbare situatb, welke bij het onder zoek naar de klachten te Doorn zich al daar bleek te ontwikkelen, heeft de staatssecretaris tot de overtuiging ge leid, dat verspi Mding der ruziemaken de buren noodzakelijk was. Tot deze buren behoren onderofficiersgezinnen van hetzelfde korps als dat van de kapitein Van Bork. De noodzakelijk ge achte verplaatsing van deze officier bleek tenslotte op een geschikt moment te kunnen worden verwezenlijkt, indien hij in het tijdvak, waarin hij voor uit zending in aanmerking kwam, ook in derdaad zijn bestemming overzee zou volgen. De staatssecretaris heeft omstreeks de jaarwisseling beslist, dat de kapi tein Van Bork in Juni naar Nieuw-Gui nea zou worden uitgezonden. De datum in Juni vormde het beste compromis tussen de behoefte aan oudere kapiteins in Nieuw-Guinea en het gezinsbelang var. de betrokkei officier, terwijl uitzen ding naar Nieuw-Guinea en niet naar bijvoorbeeld de Nederlandse Antillen in de lijn der redt lag, omdat betrokkene reeds een „term" in de Westindische Rijksdelen achter de rug had en de gangbare personeelspolitiek zoveel mo gelijk afwisseling in de uitzending in houdt. De uitzending is derhalve niet het resultaat van een door een lid der Staten-Generaal (de lieer Evert Ver meer, P.v.d.A., Red.) ingediende klacht. De klachten betreffende de fa milie Van Bork hadden reeds geruime tijd de aandacht van marine-autoritei ten, Een tweede onderzoek van marine- zijde was reeds begonnen vóór de brief van het lid der Staten-Generaal het mi nisterie van Marine bereikte. Volgens enige ministeriële besluiten zal het Rijk ten behoeve van de land macht contracten afsluiten met inge nieurs, artsen en tandartsen, die zich ten minste vijf en ten hoogste tien jaar met het Rijk willen verbinden. Aan deze overeenkomsten zijn premies ver bonden van ten hoogste respectievelijk 10.000, 15.000 en 17.500. De voor deze premie verschuldigde loonbelasting komt voor rekening van het Rijk. De desbetreffende ministeriële besluiten werden genomen mede in verband met de inwerkingtreding van de wet bevor dering en ontslag beroepsofficieren. en dit is het grote voorbeeld dat uw vereniging geeft moeten wij steeds gezamenlijk blijven optrekken. Na de officiële opening nam mr. G. Ch. Aalders uit Dordrecht, voorzitter van de Ned. Ver. van Ex-politieke ge vangenen het woord. De strijd tegen geweld en onrecht is, aldus spr., de strijd van allen, niet van enkelen. He laas valt het zeer te betwijfelen of het Nederlandse volk zich voldoende be wust is dat millioenen medemensen om hun geloof, om hun levensovertuiging of om het feit dat zij hun regering niet welgevallig zijn, ten onrechte zuch ten in gevangenissen en kampen. Zij hebben de steun en het gebed van alle in vrijheid levenden dringend nodig. Wij zijn er ons van bewust, aldus spr., dat wij slechts een kleine groep zijn van het Nederlandse volk. Om meer kracht en betekenis te kunnen doen uitgaan stelt het bestuur van de Expogé zich voor het initiatief te ne men om te geraken tot een overkoepe ling van alle bestaande Nederlandse or ganisaties wier leden slachtoffers zijn geweest of zijn van de overweldigers uit de laatste wereldoorlog. Dit federa tief verband, waarbij de organisaties zich aansluiten met volkomen behoud van eigen zelfstandigheid, zal moeten omvatten alle bonafide verzetsorgani saties waaronder begrepen de Nibeg, de Bond van Ned. Militaire oorlogsslacht offers, en de Ver. van Ex-politieke ge vangenen, mogelijk ook anderen. Hierna onderhield de Koningin zich met verschillende leden aan verschei dene tafels, o.a. over het sociale werk, de actie tegen het concentratiekampen systeem en de hulp aan ex-politieke gevangenen in het buitenland. Tevens onderhield H.M. zich met nagelaten be trekkingen van slachtoffers van con centratiekampen. Op verzoek van de „Editions de Pa ris" heeft de bekende filmer George Rouquier een documentaire over Lourdes vervaardigd, welke met het oog op het eeuwfeest van de verschij ning op grote schaal zal worden ver spreid. Zoals men weet is Rouquier de maker van enige opvallende documen taires, o.a. „Farrebique". Gegrepen door de grootsheid van het onderwerp, heeft George Rouquier zes maanden aan deze film gewerkt. Naar de mening van Kardinaal Ger- lier, aartsbisschop van Toulouse, en van mgr. Théas, bisschop van Farbes en Lourdes, is dit de enige waarde volle film over het genade-oord. In het eerste deel houdt Rouquier zich bezig met drie vroegere zieken, wier wonderlijke genezing ook door het bevoegde kerkelijke gezag erkend is. Het zijn mej. Frétel uit Reines, die vroeger aan tuberculeuze buikvliesontsteking ge leden heeft, kolonel Pellegrin uit Tou lon, die genezen is van een zweer in de lever, en Francis Pascal, nu een fikse knaap van 20, die op vierjarige leeftijd blind en volslagen lam was. In het tweede deel richt hij de ca mera zonder enig commentaar op de gebeurtenissen in de bedevaartplaats. Hij leidt de toeschouwers binnen in het Medisch Bureau, hij voert hen naar de piscines van de grot en maakt hen deelgenoot van de Sacraments processie en de lichtprocessie. Rou quier heeft ook de zieken zelf gefilmd, die destijds aan de plechtigheden heb ben deelgenomen. Welnu, een gelukkige omstandigheid heeft zich hierbij voorgedaan: de ca mera heeft uit de 1800 zieken van de Rozenkrans-bedevaart twee vrouwen genomen, die inderdaad zeer ernstig ziek waren, maar de volgende dag genezen bleken. Men kan zich voor stellen, hoe de technici stom van ver bazing waren, toen zij bij het ontwik kelen van hun film hebben kunnen constateren, dat het wonder als het ware was neergeschreven op dit docu ment. Teneinde de militairen, behorende tot de parate onderdelen, in de gelegenheid te stellen op Zondagen, waarop zjj geen bewegingsvrijheid genieten, des liddags of des avonds een tweede kerkdienst van hun gezindte bij te wonen, heeft de minister van oorlog bepaald dat aan hen zo nodig vrijstelling kan worden verleend van het bijwonen van het tussentijds appel. Zij zijn in dat geval echter verplicht zich binnen een tijdsbe stek vallend van anderhalf uur vóór tot anderhalf uur na het tussentijdse appel, waarvan hun vrijstelling ver leend is, te melden bij de wachtcom mandant. Aan hen, die door het bijwonen van de Kerkdienst niet in de gelegenheid zijn aan de avondmaaltijd deel te ne men, kan toestemming worden ver leend deze later te gebruiken. Ter uitvoering van het bovenstaande zullen de korpscommandanten in over leg met de betrokken geestelijke ver zorgers de vereiste regelingen treffen. LEIDEN, 22 Juni. Doctoraal Ned. recht T. J. Jansen Schoonhoven, Oegst- geest; J. L. Gelein Vitringa, Velp (Gld.); en L. F. D. Ter Kuile, Hengelo. Cand. a wis- en natuurk. H. ter Harmsel, Oegstgeest en J. A. Grubben, Leiden; doctoraal biologie T. W. Reijenga, Lei den; doctoraal chemie H. P. Beets, Lei den. LEIDEN, 22 Juni. St. Agnes-Lyceum. Eindexamen Middelbare Meisjesschool M. E. M. Elshof, Oegstgeest; M. J. Geraedts, Warmond; C. M. Gribnau, Oegstgeest; M. W. Gribnau; Oegstgeest; J. A. F. van Haasteren, Leiden; W. J. Hendriks, Wassenaar; G. M. J. Lausberg, Wassenaar; Y. J. P. Monod de Froide- ville, Leiden; H. L. J. Rijnardus, Leiden; P. Ch. B. L. Stapels, Leiden; P. J. v. d. Velde, Wassenaar; J. G. M. v, d. Ven, Wassenaar. Geen afgewezen. NIJMEGEN, St. Dominicuscollege, 22 Juni. Eindexamen gymnasium. A: J. J. M. Bongenaar, K. G. M. Derksen, M. L. A. Janssen, Th. J. A. Janssen, C. N. P. Keijsper, S. Th. I. Kloos, J. B. M. Kluck, A. O. C. Kunze, P. J. M. Rebers, J. A. Toorenburg. Afgewezen: geen. B: J. Bek, E. J. Ditters, J. H. J. Luif, B. G Veldhuis. Afgewezen: geen. 's-GRAVENHAGE, 22 Juni. Notaris examen 2e ged.; P. Batubara, Amster dam; H. Schoenmaker, Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5