T egenstellingen Proclamatie van Lucero Leger absoluut loyaal jegens de president Hardnekkige geruchten over machtsovername houden aan DAILY EXPRESS: Generaal Perón in het geheim gehuwd Duidelijke sporen van vreemd wezen in de sneeuw van de Himalaya Staatsuitkering voor Bredase uitbreker MINISTER LUNS: V.N. moeten meer eerbied tonen voor de wet Pinay belijdt Frankrijks trouw aan de Atlantische Organisatie Na regen zonneschijn Vluchtelingetjes op Soestdijk Onder het tapijt Arrestaties Verklaring van de kardinaal Officiële ministeriële verklaring: Duitse autoriteiten noemen de SS-er Bikker een „Spatheimkehrer" Geen beer? Het weer- (Van zeëy VRIJDAG 24 JUNI 1955 79ste JAARGANG No. 26328 Zwitserse Jezuïeten 1 mg mmmmM |TwekaLastexbadpakken 17.50 I Stockholmse politie staakt Verkeerschaos in de Zweedse hoofdstad BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen. 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE IARIEE 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Wie verwacht had, dat na de jongste kabinetscrisis met haar compromissen inzake de belastingverlaging en huurverhoging de rust in de politieke contreien, zij het dan misschien voor een korte pe riode, zou zijn teruggekeerd, zal de laatste dagen wel tot de conclusie zijn gekomen, dat hij zich vergist heeft. Vrijwel tegelijk met de publi catie door de regering van het resul taat dezer compromissen, horen wij geluiden, die er in de verste verte niet op duiden, dat de politieke hemel is opgeklaard. Integendeel. Het on weer van 17 Mei moge zijn voorbij getrokken, de depressies houden aan. Wat onmiddellijk opvalt is de wel zeer scherpe divergentie in opvattin gen tussen de vertegenwoordigers van de twee grote regeringspartijen K.V.P. en P.v.d.A. over de oplossing van de meest dringende problemen. Onmiddellijk nadat het kabinet- Drees zijn zetels weer had ingeno men, schreef het socialistische Pa rool: „Nu de periode van het herstel is afgesloten, nu een nieuwe phase aan breekt, bestaat er diepgaand menings verschil over de weg, die nu verder moet worden ingeslagen. Het is dit verschil van inzicht, dat uiteindelijk ten grondslag lag aan de crisis en het is ook dit verschil van inzicht, dat volgend jaar de inzet van de politieke krachtmeting wordt." Het Parool heeft gelijk. Inderdaad bestaat er diepgaand meningsverschil over de weg, die nu moet worden ingeslagen. Een wel heel duidelijk bewijs voor de juistheid van deze stelling hebben we dezer dagen kun nen constateren. Men legge maar eens de jongste verklaringen van prof. Romme, de voorzitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer, en die van de heer Oosterhuis, voor zitter van het N.V.V. en lid der Eer ste Kamer, over loonvorming en loon- beleid naast elkaar. Oosterhuis zeide: „Ik hoop in Sep tember aan de arbeiders de bood schap te kunnen brengen, dat het ook naar het oordeel van de regering en van de Stichting van de Arbeid nood zakelijk is, dat een redelijke aanpas sing van de lonen aan de stijgende welvaart tot stand moet komen." Het N.V.V. stuurt dus kennelijk aan op een nieuwe zogenaamde wel vaartsronde, tot uiting komend in een verhoging der lonen. Prof. Romme verklaarde: „Van al gemene loonrondes moeten wij af, wil er bij toenemende welvaart nog van een eerlijke verdeling sprake kunnen zijn. Bij deze loonrondes wordt n.l. altijd achter de feiten aan gewandeld. Bovendien werken zij ni vellerend. Sommige ondernemingen zouden meer kunnen doen, andere kunnen zelfs het verplichte minimum aan loonsverhoging niet opbrengen. Er zal een tussenvorm moeten wor den gevonden naar een v r ij e r e loonvormin g." Prof. Romme wil tot bezitvorming komen en langs die weg de arbeiders doen delen in de stijgende welvaart. Hij vraagt ook klemmend om grotere medewerking van de ondernemers aan de P.B.O. en waarschuwt dege nen, die er afwijzend tegenover staan, dat zij spelen met vuur. Het Vrije Volk diende Romme onmiddellijk van repliek. „In plaats van algemene loonron- den wil hij loonsverhogingen per be drijfstak of per onderneming", schrijft het rode orgaan. „Niet omdat de hui dige geleide loonpolitiek niet houd baar zou zijn, maar uit voorkeur. De algemene loonronde nivelleert hem te veel. Dat in die nivellering een stuk solidariteit zit, weegt voor de heer Romme niet zwaar genoeg om haar toch overboord te zetten. Hij heeft het egoïsme aan zijn kant", al dus Het Vrije Volk. Wanneer men nu weet, dat de re gering er vóór alles op uit is rust in lonen en prijzen te bewaren, zeker dit jaar, dan ziet men hoe verward de situatie is en hoe scherp de tegen stellingen zijn tussen de K.V.P. en P.v.d.A. met betrekking tot de oplos sing van de hangende problemen. Het kómt ons voor, dat de jongste crisis deze tegenstellingen eer ver scherpt dan verzacht heeft. En het heeft de schijn, dat het N.V.V. mets nalaat om deze tegenstellingen nog aan te wakkeren. De strijd om verdeling van de wel vaart is in volle gang. Scherper dan ooit blijken nu de p r i n c i p i le verschillen in de opvattingen van de katholieke maatschappijleer en die van het socialisme om tot een oplos sing te komen van de huidige proble men. Zij móeten in hevige botsing komen, wanneer men uit beide de consequenties trekt. In het jongste nummer van „Ruim Zicht" richtte A-n (Andriessen?) naar aanleiding van de terugkeer van het kabinet-Drees aan het adres van de socialisten de vermaning, dat zij, als zij de brede basis wilden met al haar consequenties, ook bereid moesten zijn de specifiek-socialisti- sche eisen te matigen. Een verstan dig woord. Maar als we de heer Oos terhuis in zijn redevoeringen vol drei gementen beluisteren en de artikelen lezen van Het Vrije Volk en van de Stem van de Arbeid, het maandblad van het N.V.V., dan moeten we he laas tot de conclusie komen, dat van die innerlijke bereidheid weinig te bespeuren valt. Wij vrezen op korte termijn nieuwe moeilijk heden. De Zwitserse regering heeft gisteren toegezegd een Rooms-Katholieke motie tot afschaffing van het grondwetsarti kel, volgens welke de paters Jezuïeten geen activiteit op het terrein van de godsdienst en het onderwijs mogen Ontpiooiien te zullen steunen. Het arti kel dateert dit de grondwet van 1848. De Argentijnse minister van hef le ger generaal Lucero heeft gisteren de „absolute loyaliteit" van het gehele Argentijnse leger jegens president Pe- rón geproclameerd. Lucero, die be noemd was tot bevelhebber van de strijdkrachten die de opstand moesten onderdrukken, verklaarde op een pers conferentie daf het leger zich niet met politieke problemen bemoeit. Het le ger is naar zijn kazernes teruggekeerd, met rechtmatige trots zijn plicht te hebben gedaan en het is absoluut loy aal jegens de opperbevelhebber van de strijdkrachten, gen. Perón, verklaarde Lucero. De gehele Argentijnse regering, be staande uit 16 ministers, is afgetreden om een algehele reorganisatie van het regeringsapparaat te vergemakkelijken. Dit is gisteren officieel in Buenos Aires bekend gemaakt. Bovendien dienden ve le hooggeplaatste ambtenaren hun ont slag in bij president Juan Perón. Vol gens goed ingelichte kringen zal spoe dig de samenstelling van een nieuwe regering bekend gemaakt worden, wel ke onder andere volledige persvrijheid zou garanderen. Volgens United Press blijven de Ar gentijnse viootleiders aan boord van de slagschepen en kruisers op de rivier Plata buiten Buenos Aires aandringen op de volledige terzijdestelling van pre sident Juan D. Perón uit de Argentijn se regering. Een cameraman van dit persbureau, die naar zijn zeggen het eerste ongecensureerde verslag van de toestanden in Argentinië sedert de re volutie kon geven, heeft verklaard dat een uit drie man bestaande militaire raad onderhandelingen voerde met de mannen van de vloot. Volgens hem oefent het leger de macht uit binnen de regering. Het leger wenst voorals nog Perón te handhaven en pas gelei delijk aan uit de regering te werken. Hij vertelde eveneens dat Perön's po litieke partij, het algemeen verbond van vakverenigingen en de sterke federale politiemacht alle drie door de Argen tijnse president opgebouwd om een te genwicht te vormen tegenover het le ger hem verleden week Donderdag hebben teleurgesteld. Het is waar dat honderden arbeiders met vrachtauto's naar het centrum van de stad werden overgebracht, maar zij legden geringe belangstelling aan de dag voor de strijd totdat het laatste vliegtuig naar Uruguay was vertrokken. Er is ge meld dat sommige arbeiders door vak bondsleiders zijn doodgeschoten, omdat ze weigerden gevolg te geven aan de oproep naar de stad te komen. Volgens de Daily Express van van daag is Juan Perón in het geheim ge huwd met Laura del Solar. De corres pondent van de Daily Express in Rio de Janeiro heeft dit vernomen van een rooms-katholiek priester die uit Ar gentinië is gevlucht. Laura del Solar is 19 jaar. Perón, aldus het bericht, ontmoette haar tijdens besprekingen over het oprichten van vakorganisaties voor vrouwen. Verdere bijzonderheden over haar deelt de Daily Express niet mede. Perón hield gisteravond een radio rede tot het Argentijnse volk. Hij zei niets over toekomstplannen van de re gering. De opstand, zei hij, was uitge lokt door tegenstanders van zijn be wind, „clericaie elementen en andere burgers" en hooggeplaatste marineoffi cieren. De samenzwering, zei hij, was begonnen in November 1954. Als gees telijk leider van de opstand noemde hij Admiraal O. Torzano Calderon, de op perbevelhebber van bet korps mari niers. Onder een tapijt in de werkka mer van de admiraal waren decreten gevonden die de opstandelingen hadden willen uitvaardigen. Perón zei dat de op standelingen van plan waren geweest hem te vermoorden en daarna zelf het bewind in handen te nemen. De politie is gisteren begïnnen bur gers te arresteren die het bevel van minister Lucero genegeerd hebben alle wapens in te leveren die zij gedurende de revolte tegen Perón in handen had den gekregen. De regering neemt ook maatregelen om eenieder die bij de Er zijn van die dingen in het leven, die ]e niet zonder meer zomaar néémt, ook al bén je dan een dreumes, zoals het kleine Zweedje „Goran" op deze foW. Tijdens een bezoek van Koning Gustaaf Adolf van Zweden aan de stad Gaevle in Midden-Zweden, de woonplaats van Goran, waren tiendui zenden op de been, om hun koning te zien. En laat nou net Goran het slecht ste plaatsje van allemaal hebben! Hij vond echter kennelijk, dat, wie niet sterk is, niet alleen „Hm, maar ook een heel klein beetje brutaal moet zijn, en begon zich onder dat motto tussen de benen van al „die grote mensen" naar voren te wurmen, verbrak de politieketen en nam in alle gemoeds rust zijn plaats in naast „die grote man", de Koning, die het blijkbaar niet eens zo erg vond. mislukte opstand betrokken is geweest te beletten het land te verlaten. De bepaling is uitgegeven dat geen Ar- fentijnse burger naar Brazilië, Chili, araguay of Uruguay mag reizen, zon der speciale vergunning van de poli tie. Dergelijke vergunningen die voor 16 Juni zijn uitgereikt zijn vervallen verklaard. Minstens 14 personen zijn in Buenos Aires gearresteerd wegens het verspreiden van valse geruchten. Intussen is bekend gemaakt dat een prominente generaal van het leger in de opstand gedood is. Het is gen. Ver- gara, stafchef van het corps genie. Ook is bekend gemaakt dat minstens vier officieren van de federale politie in de revolte gedood zijn. De Kamer van Afgevaardigden heeft een millioenen- bedrag gevoteerd voor herstel van be schadigde gebouwen. De ene helft is voor openbare gebouwen en de andere helft voor particulier bezit. De radicale afgevaardigde dr. Latella Frias (oppo sitie) stelde voor een zelfde bedrag uit te trekken voor herstel van katholieke kerken die tijdens de wanordelijkheden beschadigd zijn. De Kamer heeft het voorstel echter nog niet in behandeling genomen. Het algemeen vakverbond heeft be kend gemaakt dat het zijn millioenen leden zal vragen te offeren voor hulp aan slachtoffers van de opstand. Aan de beurs van Buenos Aires zijn de koersen gisteren aanzienlijk gestegen. Santiago Luis kardinaal Copello, de aartsbisschop van Buenos Aires, heeft in een gisteren verstrekte v klaring uitdrukking gegeven aan medeleven met de nabestaanden van de velen die het leven hebben verloren tij dens de recente opstand. De kardi naal gebruikte het woord opstand niet, maar gewaagde van de tragi sche gebeurtenissen van de afgelo pen dagen. Hij betreurde ook de brandstichting in en de ontheiliging van kerken en administratieve gebou wen van het episcopaat. De verkla ring eindigde aldus: „Wij bidden tot God om vergiffenis voor degenen die hem zo zwaar hebben gegriefd en die het geloof en de cultuur van het Ar gentijnse volk oneer hebben aange daan." Gistermiddag werden 22 kinderen uit het vluchtelingenkamp op Paleis Soest dijk feestelijk onthaald. De vluchtelingetjes waren door H. M. de Koningin op een kinderfeestje uitgenodigd. Van louter vreugde over dit grote feest maak ten de kinderen de zotste capriolen in het gras van de Paleistuin. Het Britse ministerie van luchtvaart heeft gisteren bekend gemaakt, dat de leden van een Britse luchtmacht-expeditie in het Himalaya-gebergte tal van sporen gevonden hebben van een onbekend, twee-benig wezen, dat voeten van een normale grote met vijf tenen bezit, terwijl de voetafdrukken 27 Vi cm diep in de sneeuw stonden. De voetafdrukken van de leden der expeditie zonken slechts Z'A cm diep in de sneeuw, wat erop zou moeten wijzen, dat dit onbekende wezen een ontzaglijk gewicht moet bezitten. De bekendmaking van het ministerie, dat een dergelijk spoor is ontdekt, is tot dusverre wel een van de meest officiële verklaringen, dat er geloof kan worden gehecht aan het bestaan van de legendarische „verschrikkelijke sneeuwman" of een geloofwaardige variatie daarvan, welke rond zou zwer ven in de hooggelegen delen van het Himalaya-gebergte. In de bekendmaking wordt o.a. het volgende gezegd: „Drie leden van de R. A. F., die op expeditie zijn in het Himalaya-gebergte, hebben de sporen ontdekt van een reusachtig wezen, dat volgens de gids, die ten tijde van de ontdekking bij hen was, beslist de legendarische „yeti" de verschrikkelijke sneeuwman moet zijn, welke, naar geloofd wordt, in het Himalayagebergte huist. De ontdekking werd gedaan in de Koelti-vallei, waar de R. A. F.-expe- ditie zich nu ophoudt, na door ab normaal grote hoeveelheden sneeuw gedwongen te zijn geweest hun oor spronkelijke plan, om het stroomge bied van de Koeloe-Spiti-Lahoel te verkennen, op te geven". In de bekendmaking wordt gezegd, dat de geseinde boodschap over dè ontdekking ofkomstig was van squa dron-leader L. W. Davis, de transport officier van de expeditie. Volgens deze boodschap hadden de leider van de expeditie, Wing-commander A. J. M. Smyth, en sergeant J. R. Lees zich op de 12e Juni tezamen van het ba siskamp op weg begeven naar kamp no. 1 en stieten op een hoogte van 6.4125 m. boven de zeespiegel op de sporen van een buitengewoon groot dier, welke afgedrukt stonden in de dikke sneeuwlaag. Wing-commander Smyth zond on middellijk een drager terug naar het basiskamp, om squadron-leader Da- vies plus foto- en filmapparatuur op te laten halen, met welke apparatuur hij vervolgens tal van foto's en films van de sporen opnam. Hij tekende te vens een nauwkeurige schets van het een en ander. Squadron-leader Davies verklaart, dat de voetafdrukken gevonden wer den in de met sneeuw bedekte vallei van de Koelti-gletscher op een afstand van lVi mijl boven het basiskamp en drie mijl beneden de uitloper van de gletscher. Er bevonden zich tal van afdruk ken. Elk van deze afdrukken mat ongeveer 30 bij 15 cm. en uit deze af drukken viel op te maken, dat het we zen, dat ze gemaakt had, twee-benig was en aan elke voet vijf tenen had, welke elk (voor zover uit de afdruk ken was op te maken) iets meer dan een halve cm. breed waren. De afdrukken stonden 27 K cm diep in de sneeuw, terwijl de voetafdruk ken van de R.A.F.-bergbeklimmers 2:>/2 cm. diep in de sneeuw wegzon ken, aldus de verklaring. verontrustende implicaties zit, namelijk het soms duidelijk negeren van de in ternationale wet. De Verenigde Naties heeft een gebrek aan belangstelling in zaken van wet getoond, welke, als het zo doorgaat, haar gezag veel schade zal berokkenen, omdat geen land zich verplicht zal gevoelen de aanbevelingen van een organisatie te gehoorzamen, welke zich gedraagt als een politieke verzameling van concurrerende „druk- groepen" in plaats van in haar discus sies en beslissingen iets van de majes teit der wet te weerspiegelen. De Nederlandse minister van buiten landse zaken J. M. A. H. Luns heeft gisteren op de herdenkinsbijeenkomst van de Verenigde Naties te San Fran cisco een ruim tweeduizend woorden tellende redevoering uitgesproken, waar in hij de voorgeschiedenis van de vol kerenorganisatie in het kort de revue liet passeren en de Nederlandse visie op sommige aspecten van de tegen woordige situatie gaf. De Nederlandse minister vestigde onder meer de aan dacht op een aspect van de praktijk van de organisatie welke, naar de me ning van de Nederlandse regering, vol Het feit dat er geen andere vrede dan wereldvrede kan zijn en geen ande re economische stabiliteit dan econo mische stabiliteit voor de gehele wereld, veronderstelt een wereldorganisatie, zei minister Luns. Hierin ligt ook de we zenlijke kracht van de Verenigde Na ties. Niet de kwaliteit van haar pres tatie, maar haar noodzaak is de voor naamste bron voor de levenskracht van de Verenigde Naties. Dit impliceert echter niet dat wij ons gebrek aan wer kelijkheidszin kunnen veroorloven. Er is op het ogenblik geen veiligheid bin nen de Verenigde Naties. Alleen in het exceptionele geval dat een zeer grote meerderheid van de algemene vergade ring diep geschokt is door een of ander geval van agressie en bereid is in ac tie te komen, kunnen de Verenigde Na ties de vaandeldrager der veiligheid zijn. Dit exceptionele geval deed zich voor wat betreft Korea en de Neder landse regering gelooft nog altijd dat het door de assemblée van 1950 gege ven voorbeeld een waarschuwing bevat heeft, welke potentiële agressors goed doen ter harte te nemen, verklaarde minister Luns. Maar, zo vervolgde hij, acties van de Verenigde Naties van deze aard waren en zullen waarschijn lijk uitzondering blijven. Veiligheid slissend kunnen laten doorslaan en waar moet momenteel gezocht worden in een voor de verantwoordelijkheid volledig ongemakkelijk machtsevenwicht, waarin rust op de betrokken staten. Aldus de de Verenigde Naties de schaal niet be- Nederlandse minister. MINISTER LUNS De Franse minister van buitenlandse zaken, Antoine Pinay, heeft gisteren eveneens gesproken en de door zijn Rus sische collega Molotov op de regio nale veiligheidspacten van het Wes ten uitgeoefende critiek beantwoord in een redevoering welke luide bijval Hubertus Bikker, een der indertijd uit Breda ontsnapte oorlogsmisdadi gers, is thans door de Duitse autoritei ten als „Spatheimkehrer" (laat terug gekeerd krijgsgevangene) erkend. Hij heeft dit praedicaat verworven in het kamp Friedland bij Göttingen, dat dient als doorgangsstation voor de uit de Sovjet-Unie terugkerende Duitse gevan genen. Hij wil zich in Hagen vestigen, waar de bond van teruggekeerde Duitsers zal trachten werk voor hem te vinden. Bikker, die op grond van Hitiers be ruchte verordening tot bescherming van niet-Duitsers die bij de S.S. dienst na men, door een Duitse rechtbank tot Duitser werd verklaard, kan thans ook nog aanspraak maken op de ondersteu ning, die aan teruggekeerde krijgsge vangenen wordt uitgekeerd. Op grond van deze gerechtelijke be slissing werd Bikker, evenals zijn colle ga's, niet meer aan Nederland uitgele verd. Hij was in Nederland tot levens lang veroordeeld omdat hij twee ver zetslieden had i doodgeschoten en vijf mishandeld. Bikker werd enkele weken geleden op vrije voeten gesteld, nadat de Duitse souvereiniteit was hersteld en daarmee een eventuele kans op in grijpen van de bezettingsmacht was verdwenen. Het openbaar ministerie in Dortmund gaat nog voort met het ver zamelen van gegevens om Bikker voor zijn daden, waarvoor hij in Nederland veroordeeld werd, voor een Duits ge rechtshof ter verantwoording te roepen. Zulk een procedure was ook voor de overige gevluchte Bredase oorlogsmis dadigers in het vooruitzicht gesteld, doch van enige vorderingen van het on derzoek heelt men intussen niets meer vernomen. Davies, die reeds zes seizoenen in het Himalayagebergte vertoeft en in die tijd reeds vele afdrukken van be ren heeft waargenomen, is van me ning, dat de afdrukken in de Koelti- vallei veel groter zijn dan van welke beer ook. Westerse geleerden hebben dikwijls oprechte twijfel geuit aan het be staan van de zogenaamde verschrik kelijke sneeuwman, een reusachtig, harig wezen, dat zich als een mens rechtop zou bewegen, maar enige sherpa-gidsen, die het Himalayage bergte als geen ander kennen en die dan ook altijd als gidsen voor expe dities worden gebruikt, houden bij hoog en bij laag vol dit wezen te hebben gezien. De „yeti" schijnt echter bui tengewoon schuw te zijn en vlucht bij het minste of geringste gerucht weg. Eergisteren nog verklaarde dr. D. S. Mathews, die in 1954 deel uitmaak te van de Britse Kantjenjunga-expe- ditie, in Calcultta. dat alle verhalen over een verschrikkelijke sneeuwman „verschrikkelijke nonsens" waren en dat expedities, die zulk een „yeti" wilden gaan zoeken, slechts als „stunts" bedoeld waren. Deze Nieuw- Zeelandse geleerde, die sprak voor de plaatselijke Rotaryclub, zei, dat eventuele grote afdrukken, die men gevonden had, deze omvang wel ge kregen zouden hebben door het smel ten van de sneeuw. Niets wijst er echter op, dat dit met de nu ontdekte sporen ook het geval is geweest en voor zover men kan nagaan zijn de leden van de R.A.F.-expeditie zeer behoedzaam en wetenschappelijk te werk gegaan bij het vastleggen van deze merkwaar dige sporen. MINISTER PINAY Antwoord aan Molotov Advertentie (Tot Zaterdagmiddag) Veranderlijke bewolking met hier :n daar wat regen of motregen. Swakke tot matige wind, in hoofd taak tussen Zuid en West. Koeler iverdag. Zon: 4.22-21.06. Maan: 11.14-23.39. (Van onze weerkundige medewerker) Doordat de oceaandepressiie, waarvan het centrum vaandaag bij de Shetland- eilanden lag, een Noordelijker koers volgde dan zich gisteren liiet aanzien, zal de koele oceaanlucht eerst vanavond, vergezeld van enige regen of enkele buien, ons land binnendringen. Vandaag hebben wij nog een vrij goede zomer dag gehad met veel bewolking. Morgen zal het bij een frisse wind van zee be langrijk koeler zijn. Een niieuw hoge- drukgebied nadert de Britse eilanden. Dit maakt de kans op een weersverbe- tering tijdens het weekend groot. Het kan dan overwegend droog en vrij zon nig zijn, maar de temperatuur zal als gevolg van luchtaanvoer uit het Wes ten de komende dagen enkele graden lager zijn dan thans. Morgen, na tijdelijk wat regen, opkla ringen, maar belangrijk koeler. Af en toe een frisse wind van zee. Weekend- vooruiitzichten gunstig. kreeg. Pinay was de derde van de mi nisters van buitenlandse zaken van de Grote Vier die op de herdenkingsver gadering der V.N. een rede hield. Mo lotov en de Engelsman Sir Harold Mac- millan hebben eerder deze week gespro ken, de Amerikaan Dulles houdt van daag een speech. Zoals gemeld heeft Molotov het Wes ten scherp het sluiten van veiligheids pacten en oprichting van buitenland se bases verweten. In zijn antwoord zei Pinay: „In de tegenwoordige we ren, zolang een algemene en onder in spectie staande ontwapening geen reali teit is geworden, kan echte veiligheid alleen gewaarborgd worden binnen het raam van regionale overeenkomsten, waarin voorzien wordt in het handvest der Verenigde Naties. „Om doeltreffend te zijn, moeten zul ke overeenkomsten in tijden van vrede een machinerie omvatten voor militai re samenwerking, bestemd om een col lectieve reactie tot stand te brengen, indien zich een agressie zou voordoen." Pinay zei dat het gebrek aan militaire samenwerking geleid heeft tot de mis lukking van alle collectieve veiligheids schikkingen tussen 1919 en 1939. Over de NATO sprekend, zei hij „Mijn land is niet bereid de veiligheid los te la ten die het geboden wordt door de At lantische organisatie. Mijn land be schouwt het niet als oneerlijk dat ge meenschappelijke defensiebeschikkingen getroffen worden tussen bondgenoten en hun uitvoering onderworpen wordt aan eenstemmig besluit. In tegendeel, het meent dat zulke schikkingen de beste waarborg voor vrede bieden." De minister voegde hieraan toe: „Binnen de Atlantische organisatie zijn mij geen buitenlandse militaire bases bekend. Ik weet alleen dat gemeenschap pelijke middelen beschikbaar worden gemaakt om een gemeenschappelijk, vreedzaam ideaal te dienen." Pinay zei dat alle veiligheidsverdragen die Frankrijk heeft ondertekend defensief van karakter zijn. Hij verklaarde dat de Duitse eenheid herstela moet wor den, maar niet in de vorm van een neutraal Duitsland, dat een of andere dag misschien een „overbewapend Duits land" zou worden, of als een geneu traliseerd Duitsland. Een herenigd Duitsland moet de vrije keus hebben mee te doen aan een veiligheidssys teem, met daarin wederzijdse limieten voor en inspectie van de bewapening. De Zweedse hoofdstad beleefde gis teren de ergste verkeerschaos sedert jaren, nadat bijna 700 politiemannen plotseling met ziekteverlof waren, ge gaan, om hun looneisen kracht bii te zetten. Om de situatie enigszins te red den, besloot de regering op een spoed zitting die zo plotseling werd uitge schreven dat sommige ministers per helicopter uit hun zomerverblijven ge haald moesten worden om 200 po litiemannen uit andere delen van het land te laten overkomen. Gisteravond deelde het hoofdbureau mee, dat pas 76 agenten uit de pro vincie gearriveerd waren. Sommigen hunner waren per vliegtuig uit plaatsen gekomen die meer dan duizend kilome ter van de hoofdstad liggen. Een woord voerder zei dat minder dan 200 agen ten dienst deden in de*,e stad met drie kwart millioen inwoners. Wanordelijk heden of gewelddadigheden zijn tot dus verre niet gemeld, maar in het spitsuur in de namiddag zat het verkeer muur vast. (UP'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1