Regeling van rechten op grond op N.-Guinea Drie Engelse in Amsterdam verwacht Nieuw informatiebureau in C.S. gereed ■■■V- .-yr TT* 1 Internat, textiel conferentie te Amsterdam Kruiswoordraadsel EB Andrews Wetsontwerp binnenkort naar Tweede Kamer Met totaal 3500 passagiers aan boord Plattegronden van Amsterdam op zes plaatsen Schmutzer en Caton uit voorarrest ontslagen -3SRJ® P.T.T.-ambtenaar stal 2000 gld. ARABESKE- Sastroamidjojo: Witboek is laster IN PURPER U perst dagelijks 3kg vocht en voedsel door uw maag VRIJDAG 24 JUNI 1955 PAGINA f SHEAFFER^ SMOKKEL* VRAGEN OVER F INS'TBR WOLOE De zaak-Bandjarnegara Grote aanvoer van nieuwe aardappelen Italiaanse kabinetscrisis PRESIDENT GRONCHI POLST POLITICI Een stumpervolgens zijn verdediger Veel ten goede veranderd in afgelopen drie jaar Uitzonderingen arbeids- verbod 14-jarige meisjes 7» Gasontploffing in Bladel Echtpaar ernstig gewond door W.H. VANEEMLANDT n Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag Crisis op Cyprus wordt ernstiger Vluchtelingenkinderen door Koningin ontvangen Binnenkort is de indiening by de Tweede Kamer te verwachten van een wetsontwerp tot wijziging van de be windsregeling Nieuw-Guinea. Het voor naamste onderwérp, waarop dt voor te stellen wijzigingen betrekking hebben, is de belangrijke kwestie van de grond rechten op Nieuw-Guinea (art. 39). Aan deze herziening is een langdurig en intensief overleg voorafgegaan tussen de minister van Overzeese Rijksdelen, prof. Kernkamp, en de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. J. van Baal. Het hele ontwerp ligt nu kant en klaar op het ministerie en met de indiening er van wordt slechts gewacht tot de bewindsregeling Nieuw-Guinea, zoals die op 7 Juni j.l. de Eerste Ka mer is gepasseerd, in het Staatsblad zal zijn verschenen. De kwestie van de grondrechten is ten nauwste verweven met belangrijke vraagstukken van eco nomische er bevolkingspolitieke aard. De bedoeling is enerzijds om te voor komen, dat autochthone beschikkings rechten de economische ontwikkeling in Westerse trant voor onbeperkte tijd be lemmeren en anderzijds om waarbor gen te scheppen tegen depossedering van de bevolking. De hoeveelheid be bouwbare grond op Nieuw-Guinea is nu eenmaal niet groot en bovendien maken de extensieve landbouwmethoden van de Papoea's het nodig, dat zij over re latief veel grond beschikken. De oplos sing is nu gezocht in de introductie van een duldplicht. Als het algemeen belang zulks eist, kunnen de inheemse rechtsgemeenschappen worden ver plicht een inperking van hun rechten op de grond te gedogen. De Papoea's zijn over het algemeen sterk aan hun grond gehecht. De ver schillende clans oefenen er beschikkings rechten op uit, die in menig opzicht doen denken aan de rechten, die de mo derne staat op zijn territoir heeft, en die dan ook een sterk publiekrechtelijk karakter dragen. Met ons recht van eigendom zijn zij niet te vergelijken. Zij kunnen nooit worden ontvreemd of onteigend. De Papoea's beschouwen zichzelf niet als eigenaars, maar als beheerders voor hun afstammelingen. De gemeenschap verleent gebruiksrech ten op een deel van de grond aan haar leden. Deze gebruiksrechten worden eventueel collectief uitgeoefend. Maar steeds behoudt de gemeenschap zich eer. recht van toezicht voor op het ge bruik van de grond. Geen enkel indivi du kan zonder toestemming van de ge meenschap grond vervreemden. En de gemeenschap beslist ook over de toe kenning van gebruiksrechten aan groepsvreemden binnen haar grondge bied. De thans in Nieuw-Guinea geldende agrarische wetgeving steunt op artikel 39 van de bewindsregeling, dat weer is afgeieid van artikel 51 Indische Staatsregeling. In die staatsregeling is nauwelijks rekening gehouden met de alleen buiten Java levende beschik kingsrechten. Hoewel een wettelijke er kenning van deze rechten dus niet was gegeven, zag het bestuur zich in de praktijk genoopt het beschikkingsrecht als een economisch belang te ontzien. Daarmee was dus een zeer onduidelijke toestand geschapen. In vele gevallen werd op Nieuw-Guinea toch wel een aanvaardbar' plossing gevonden, maar bijvoorbeeld in de omgeving van Hollandia, waar de druk van de Wes terse samenleving op de Papoea's het sterkst is, en waar de bevolking van Kajapoeloeh bij de haven bijvoorbeeld reeds door de Amerikanen in 1945 uit gestrekte sago- en klappercomplexen zijn ontnomen, is verzet ontstaan tegen toenemende penetratie. Ook in Mano- kwari doen zich wel moeilijkheden voor. En de gebeurtenissen in Randewaja op Japen, waar de bevolking een groepje kadasterpersoneel aftuigde alleen om dat zij meende met Indische kolonisten te maken te hebben, spreken duidelijke taal. Door de losse structuur van de Pa- poa-samenleving hebben conflicten over deze materie nog geen algemeen poli tiek belang, maar wat op Nieuw-Guinea nog niet is (iets als een nationaal be wustzijn), kan komen. Een duidelijke regeling op wettelijke basis, onttrokken aan de sfeer van de patriarchale be- stuursbemoeienis, is dus bijzonder toe te juichen. Niet in het minst ook ter voorkoming van een ander gevaar, na melijk dat de bevolking, die niet altijd even veel besef toont voor het algemeen belang, er, zoals de gouverneur het uitdrukt, ,,de boter uitbraadt". Het be hoeft wel geen betoog, dat een wijzi ging van de bewindsregeling slechts een juridisch begin is. De economische openlegging van het land en het toe kennen van een dominerend aandeel daarin aan de zwakste partij, met name de primitieve Papoea-gemeenschap, zijn de volgende stappen. De Amsterdamse haven zal, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, ook deze zomer weer driemaal belang rijke buitenlandse schepen op bezoek krijgen. Het havenbeeld zal don wor den verlevendigd door de aanwezigheid van Engelse passagiersschepen, die evenals de voorafgaande jaren Am sterdam weer als Nederlandse aanloop haven hebben verkozen. Van 13 op 14 Juli zal de ruim 29.000 B.R.T. metende „Iberia" van de P. O.-St. Nav. langszij de éta blissementen der N.V. Stoomvaart Mij „Nederland" gemeerd zijn met onge veer 1400 passagiers aan boord. De „Iberia", een zusterschip van de „Arcadia", welk op 18 Augustus 1954 gastvrijheid genoot bij de „Neder land", maakt een 13-daagse Europese cruise, waarbij onder meer Gothen burg, Hellesylt, Merak, Loen, Oslo, Amsterdam en Southampton worden aangedaan. Het schip wordt 13 Juli om acht uur des morgens verwacht en zal op 14 Juli om 12 uur des middags weer vertrekken. Op 30 Juli zal om 8 uur. 's-ochtends het s.s. Orion" van de Orient Line in Amsterdam aankomen met ongeveer 900 passagiers aan boord. Dit 24.000 ton metende schip zal eveneens weer lig plaats kiezen langszij de etablissemen ten van de N.V. Stoomvaart Mij. „Ne derland". Het heeft dan een korte reis gemaakt door de Noordelijke wateren. Op 31 Juli om 6 uur des avonds ver laat dit toeristenschip de Amsterdam se haven. Tenslotte wordt op 10 Augustus om 8 uur des morgens het 28.790 ton me tende dubbelschroef-turbinestoomschip „Orsova" met ongeveer 1200 passa giers in Amsterdam verwacht, even eens op thuisreis van een Noordelijke cruise. Dit schip, dat op 22 Juli van het vorige jaar ook in de Amsterdam se haven vei*bleef, trok destijds aan dacht door de nogal afwijkende bouw wijze, inrichting en het ontbreken van masten. De „Orsova" die op 11 Augus- Advertentie 's werelds fijnste precisie-vulpen Een wónder... deze Sheaffer's Snorkel vulpen met de be roemde zuigbuis. (Lekt niet, vlekt niet. Altijd een volmaakt schone pen). Het Tweede Kamerlid Maenen (KVP) heeft minister Beel vragen gesteld over de gang van zaken in de raad van Fin- sterwolde. Is de minister bereid een onderzoek te doen instellen, zo vraagt de heer Mae nen, en, indien mocht blijken, dat de bezwaren van de raadsminderheid ge- i grond zijn, maatregelen te overwegen j om deze op korte termijn zoveel moge- j lijk op te heffen? Op een wel zeer ongewoon tijdstip, n.l. a.s. Zondag om half tien, zal mr. M. G. de Bruin, chef van de Dienst van Eco nomische Zaken van de N.S., het her bouwde en geheel gemoderniseerde in lichtingenbureau van de Ned. Spoor wegen in de hal van het Centraal Station te Amsterdam in dienst, stellen. De verbouwing van dit inlichtingen bureau is een onderdeel van de totale reorganisatie van de hal, die flink op schiet, maar nog wel niet deze zomer klaar zal komen. Men rekent er echter Ook de twee laatste verdachten in de zaak-Bandjarnegara, de heer I. A. M. Schmutzer en Joseph Thomas Caton, alias Mohammed Mahpudin, zijn Donder dag in Djakarta uit voorarrest ont slagen. Dit gebeurde na de vierde zit ting in deze zaak. Evenals de eerder tn vrijheid gestelde eerste verdachte, de heer E. J. M. Versteegh, hebben zij stads arrest. In deze zaak zal op 22 Juli de Officier van Justitie zal requisitoir houden. Op 29 Juli komt de verdediging aan het woord. De drie verdachten in deze zaak, allen werkzaam op de onderneming Bandjar- negara, werden op 22 Januari 1954 in Tasikmalaja gearresteerd. Zij worden er van beschuldigd steun te hebben ver leend aan benden. De heer Versteegh werd op 9 Juni uit voorarrest ontslagen. Hij en de heer Schmutzer komen voor op de lijst van Nederlandse arrestanten in Indonesië, die in het „Wiitboek" is opgenomen. (ANP-PIA). Deze week is overal de nieuwe aardap pelenoogst begonnen, op alle aardappelvel- lingen nam het aanbod sterk toe, zodat het tus om 8 uur des ochtends Amsterdam weer zal verlaten, zal ook, evenals de vorige maal een ligplaats worden aan geboden door de N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland". per kg betaald, maar Dinsdag en Woens dag liep de prijs voor de grote maat te rug tot 15 18 ct. per kg. Vooral in Noord- Holland is er een groot aanbod. De Italiaanse christen-democratische partij heeft gisteren de drie kleine cen trum-partyen, de liberalen en de soci aal-democraten die de coalitie-partners van premier Scelba zijn geweest, en de republikeinen, die buiten de coalitie hebben gestaan, gevraagd deel te ne men aan een anti-communistische re gering van vier partyen. Intussen is president Giovanni Gronchi een serie besprekingen met politieke leiders be gonnen om te trachten de regeringscri sis tegen Maandag beëindigd te krijgen. De eerste politicus die gisteravond door hem ontvangen werd, was Enrico de Nicola, de vroegere president van de na-oorlogse voorlopige Italiaanse repu bliek. Politieke kringen in Rome houden het echter voor mogelijk dat de feitelijke taak van kabinetsformatie zal toevallen aan Ezio Vanini, een vroegere minister voor de begrotingen en de man die Ita- lië's nieuwe tien-jaren-plan dat een eind aan de werkloosheid moet maken, ont worpen heeft. Hij behoort tot geen der beide vleugels van de christen-demo cratische party en heeft grotere directe regeringsondervinding dan de meeste andere candidaten voor opvolging van Scelba. Een regering van de vier centrum' partijen zou beschikken over een een voudige meerderheid in de beide Ka mers, maar zonder de vijf stemmen van de republikeinen zou zij één stem aan de meerderheid te kort komen. De republikeinen hebben steeds met Scelba meegestemd gedurende de 16 maanden dat hij premier was, hoewel zij gewei gerd hadden tot de regering toe te tre den met als motief dat de christen-de mocraten gedeserteerd waren uit de kruistocht voor een waarlijk verenigd Europa. op, dat de nieuwe voetgangerstunnel van het Stationsplein naar de hal van het C.S., 31 meter lang, op Zaterdag 23 Juli in gebruik kan worden genomen. In de tunnel worden 22 etalagekasten aange bracht, die tegelijk voor de verlichting van de tunnel zelf zullen zorgen. De tunnel is bijna zes meter breed en bijna twee en een halve meter hoog. De bijna ronde hal van de tunnel op het Stations plein heeft een middellijn van bijna acht meter. De tunnel kan worden bemalen als er regen valt anders zou hij onder water komen te staan. Hij kan des nachts met hekken worden gesloten. In de hal van het C.S. is men bezig de hokjes aan te brengen voor de stationsambtenaren, die in de nieuwe centrale ingang naar de perrons de kaartjes zullen controle ren. Deze nieuwe ingang komt in de plaats van de twee huidige, die zullen verdwijnen, evenals de huidige loketten voor de kaartjesverkoop. De nieuwe loketten komen aan weerszijden van de middeningang. De hal zal van bordessen worden voorzien, te bereiken vanuit de wachtkamers. Ongeveer half Augustus hoopt men gereed te zijn met de nieuwe V.V.V.-kiosk, die boven de ingang naar de voetgangerstunnel op het Stations plein wordt gebouwd. Het werk is aan zienlijk vertraagd door de wintervorst. Intussen laat de V.V.V. thans op zes plaatsen in de stad grote plattegronden van Amsterdam plaatsen, n.l. by het C.S., op het Rokin by het V.V.V.-kantoor en by het Spui, op het Muntplein en op het Leidseplein. Deze kaarten zijn speciaal hiervoor door Publieke Werken vervaardigd en in zes kleuren gedrukt. Er zijn er een honderdtal. Men hoopt in vier of vijf weken klaar te zijn. Aan de ene zijde tonen de borden de kaart van de bin nenstad van Amsterdam met de voor naamste gebouwen en aan de andere zijde een plattegrond van de gehele stad met Schiphol. Duidelijk wordt aangege ven waar men staat. Er is echter afgezien van knoppen of wijzers, zoals men die op plattegronden in het buitenland wel aan treft, omdat ze niet in de practijk bleken te voldoen. In verschillende Amsterdam se hotels, waar men dergelijke platte gronden van Amsterdam wel had aange bracht, zijn ze alweer verdwenen. Burgemeester Van Heivoort van Boxtel is gisteren aan de Tilburgse Hogeschool gepromoveerd tot doctor in de eco nomische wetenschappen. Hier ziet men de promotor prof. Heere tijdens zijn rede. Eerste van rechts is drs. L. de Mast, gemeentesecretaris van Tilburg; naast hem de jonge doctor. Tegen een 29-jarige oud-loketambte naar van de P.T.T. te Amsterdam, die, hoewel hij met mathematische zekerheid wist terstond gesnapt te zullen worden, toch f2.000 wegnam, heeft de Officier van Justitie bij de Amsterdamse recht bank 10 maanden, waarvan vier voor waardelijk en aftrek van de preventieve hechtenis geëist. De jongeman had uit de z.g. postzegel- kas, die de ambtenaren onder hun be heer houden, in de periode van 1 De cember 195417 Maart j.l. telkens be dragen genomen. Deze kas wordt eens per maand gecontroleerd. Verdachte vertelde, dat hij een paar keer geld uit een andere kas had genomen en daar mee het tekort in zijn eigen kas had aangevuld, opdat bij contröle geen on regelmatigheden zouden worden ontdekt. Als „noodsprong" had hij op 16 Maart j.l. uit de kas, waarvan de inleggingen en uitbetalingen voor de spaarbank lo pen, een die dagelijks wordt afgerekend, f 2.000 genomen. Hiervan had hij f 1700 in zijn postzegelkas gestort. Terstond werd deze fraude geconstateerd. „Ik wist niet meer hoe ik er uit moest, komen", aldus de verdachte. „Ik kan niets. Ik héb een minderwaardigheids complex". De verdediger mr. W. K. S. van Haas- tert, merkte in zijn pleidooi op, dat de jongeman zijn minderwaardigheidsge voel heeft willen afreageren. Hij is pa tiënt en een stumper. Uitspraak Woensdag 29 Juni. De nieuwe voetgangerstunnel bij het Centraal Station te Amsterdam nadert de voltooiing: 23 Juli wordt hij in gebruik genomen. Gisteren woei er al een vlag op de nieuwe V.V.V.-kiosk, die boven de tunnelingang komt, en waarvan de spanten nu gesteld zijn. Donderdag is in het Carltonhotel te Amsterdam de derde Internationale Tex- tielgroothandelsconfcrentie geopend door de heer F. H. W. Klein Bog, voorzitter van de Federatie van Textielgrossiers- honden. Vertegenwoordigers van de groothandel in textiel uit Duitsland, Australië, België, Canada, Denemarken, Finland, Frankrqk, Engeland, Italië, Luxemburg, Noorwegen, Nieuw Zee land en Nederland waren aanwezig. In zijn openingswoord merkte de heer Klein Bog o.m. op dat dè derde confe rentie gezamenlijk door België en Ne derland is georganiseerd. Spreker zeide dat in de afgelopen drie jaar veel ten goede is veranderd. Importrestricties, prijsvoorschriften en andere overheids maatregelen zijn in vele landen sterk in gekrompen. Industrie en detailhandel zijn zich beter bewust geworden van de grote betekenis van de grossier als regu lateur in het distributieproces. De groot handel, aldus de heer Klein Bog, moet voortdurend waken voor het verbeteren van zijn distributieapparaat. Spreker be pleitte de oprichting van een internatio naal secretariaat, waar permanent alle vraagstukken in studie worden genomen die de leden in het belang van de ge zamenlijke textielgroothandel naar voren brengen. Daarna begon men met de eerste werk zitting, die tot onderwerp had: de groot handel en de reclame. Door de heer Landheer (België werd hierover een rapport voorgelezen. Spreker onder zocht de verschillende vormen van re clame en zeide dat men zich aan de activiteit hiervan niet kan onttrekken. Hij was ervan overtuigd dat het in het belang van de textielgroothandel was aan de reclame deel te nemen. Des mid dags werd nog een tweede werkzitting gehouden met als onderwerp: de in- en uitwendige rationalisatie in de textiel groothandel. Vanavond zullen de deelnemers aan de conferentie ontvangen worden door het gemeentebestuur van Amsterdam in het Stedelijk Museum. Vrijdag zullen de deelnemers, na een bezoek gebracht te hebben aan het Groothandelsgebouw te Rotterdam, vertrekken naar Ostende, waar de conferentie verder zal worden voortgezet om haar einde te vinden Zon dag a.s. te Brussel met een bezoek aan de tweede internationale textieltentoon- stelling. Per 1 Juli treedt in werking een wijziging van de Arbeidswet, welke bedrijfsarbeid voor meisjes beneden de leeftijd van 15 jaar verbiedt. Hierbij valt echter op te merken, dat als overgangsmaatregel het verbod niet zal gelden voor haar, die op 1 Juli aan staande niet alleen leerplichtvrij zijn, doch bovendien op die datum de leef tijd van 14 jaar reeds hebben bereikt. Het verbod geldt dus wel voor meis jes, die na 1 Juli 14 jaar worden en voor haar die na 1 Juli leerplichtvrij worden. Dit houdt in, dat na 1 Juli' geen arbeidskaarten meer worden uit gereikt aan 14-jarige meisjes, met uit zondering van diegenen, voor wie, krachtens bovenstaande overgangsbepa ling, het verbod niet geldt. Wanneer een individuele dispensatie wordt ver leend, geldt deze alleen voor arbeid in het bedrijf, dat de dispensatie heeft verkregen. In de woning van. het gezin L. te Bladel heeft zich Donderdag een gas- è^plosie voórgedaan. Als gevolg hier van werden de heer en mevrouw L. ern stig gewond. Zij zijn in zorgwekkende toestand overgebracht naar het zie kenhuis te Eindhoven. De materiële schade is aanzienlijk. De oorzaak van de ontploffing moet waarschijnlijk worden gezocht in de omstandigheid, dat de slang van het gastoestel is losgeraakt, nadat Woens dagavond was verzuimd de hoofdlei ding af te sluiten. Advertentie Als u na een flinke maaltijd nog eens écht trek hebt in koffie met slagroom of in iets anders dat er net niet meer bij kan wanneer u door zittend werk of nauw sluitende kleding uw spijsvertering een voudig geen kans geeftdan gaan uw maag en ingewanden protesteren. Een op geblazen gevoel, oprispingen, hoofdpijn en landerigheid, dit alles wijst er op dat uw spijsvertering een handje geholpen moet worden. Neem een glas heerlijk bruisend Andrews Gezondheidszout, twee lepeltjes op een glas water. Andrews verfrist tong en mond en verdrijft voedselophoping uit maag en ingewanden. Het bevat - in sma kelijke en prettige vorm - de geneeskrachtige stoffen die storingen in de spijsvertering opheffen en voorkomen. Gun u geregeld 's morgens vroeg even tijd voor een heerlijk bruisend glas Andrews. Dan functionneert van binnen alles weer vlot en gaat u met méér plezier aan het werk. f. 1.65 per bus. GEZONDHEIDSZOUT Sprekende op een zeer druk bezochte ontvangst van de Bond van Politieper soneel in Bandung heeft de Indonesi sche minister-president, mr. Ali Sastroa- midjojo, gewaarschuwd voor de activi teit van de Nederlanders, die tweespalt trachten te zaaien door verdachtmakin gen. Hij noemde het Witboek over de Nederlandse arrestanten in Indonesië laster en spoorde het politiecorps aan zich niet door insinuaties te laten beïn vloeden. Vice-president Hatta noemde het na tuurlijk, dat men ontevreden is over de huidige toestand. Wat een mens schept, is nooit volmaakt, zei hij. Hij consta teerde met vreugde de vooruitgang van de bond. Het coöperatiewezen beval hij aan als uitweg uit de sociale nood. (PIA) In Wenen liep ik Corpulo tegen het lijf, die al sedert jaren de man is voor het nieuws uit de Balkan- landen. Hij zag er welvarend uit en stelde mij voor met hem samen te doen. Ik beloofde dat ik er eens over zou denken. Toen kwam hij nog wat verder over de brug en bood mij de leiding aan van de spionnage in het Nabije Oosten. Uiteraard heb ik mij tot niets verbonden; trouwens, ik ben er zeker van dat zijn aanbod alleen ten doel had mij uit te horen en er achter te komen voor wie ik werk. Van mij is hij niet wijzer geworden! Uit wat ik daarna in Boedapest opstak én in Wenen, én in München, leid ik met zekerheid af, dat niemand van de vertrouwde oude garde op het ogenblik verle gen behoeft te zijn om voor de komende tien jaar be slag te leggen op een lucratief baantje bij een van de grote particuliere inlichtingendiensten. Jammer, dat jullie geen aspiraties hebben in die richting want het is nu de tijd voor het bespreken van plaatsen op de eerste rij vóór de grote voorstelling begint!" „En wanneer zal het gordijn opgaan?" „Beste GérardEigenlijk is de opvoering al aan de gang sedert Augustus 1914! Hoewel dat maar een generale repetitie is geweestVoor 1939 is Duitsland niet klaar met de voorbereidingen tenzij er dingen gebeuren die we nu niet voorzien. Maar de rolverdeling is klaar en zelfs persagentschappen die hun berichten zo graag camoufleren kunnen voor de wereld niet lang meer verborgen houden wie de voornaamste acteurs zullen zijn." Gedurende dit in rap Frans gevoerde gesprek was Helmstra opgestaan om het vertrek met vlugge, on geduldige stappen op en neer te lopen. Nu bleef hij voor Gérard staan. Zijn lenige gestalte rekte zich uit, zijn vreemde, lichte ogen fonkelden, uit zijn ge hele houding sprak een nauwelijks te bedwingen levenskracht en energie. „Zolang wij leven, Gérard, komt de wereld niet tot rust! Reken daarop! De toekomst is niet aan degenen, die denken het door hun gemoedelijke, plichtsgetrouwe leventje van alle dag tot iets te kunnen brengen. Alleen de stoutmoedigen, de zelf verzekerden, de vooruitzienden zullen hun kansen krijgen in een mate, waarvan zelfs zij niet hadden kunnen dromen! Oorlog betekent voor hen goed be taalde, drukke arbeid en Jan Salie en zijn kornui ten zijn er om het geld te fourneren en zich te bukken onder de macht van hen, die ze smalend avon turiers noemen. Ook voor mensen als jij, Gérard, èn Eugène gespecialiseerde, wetenschappelijke werkers, zal een gulden tijd aanbreken, want de kluizen van de banken zullen te klein zijn om de schatten te bergen, nodigvoor bewapening enoorlogs- toebereiding. De millioenen van vandaag zullen uit groeien tot de milliarden van morgen. Zorg er bij te zijn!" Er werd geklopt. Giulia vroeg, of de heren aan tafel wilden gaan, Eugène antwoordde met een peinzend hoofdknikje. „Laten we onze koffie in de bibliotheek gaan drin ken," stelde Gérard voor, toen Giulia na het diner de geurige drank binnendroeg. „Dat is een goed idee," vond Helmstra met een blik op de klok. ,„Het is nu half negen. Ik vertrek met de nachttrein van elf uur van hier naar het Noorden. We hebben dus nog twee uur voor onze conferentie." De gemakkelijke stoelen werden dichter bij de haard getrokken en een goede sigaar werd met zorg geknipt en aangestoken. Toen Eugène de gast zijn kop koffie had aangereikt, maakte hij een beweging alsof hij een revolver op het hoofd van Helmstra richtte. Op melodramatische toon zei hij „En nuWaar is Mikailian?" De Nederlander leunde nog wat gemakkelijker ach teruit in zijn ruime fauteuil. Aandachtig beschouwde hij de witte as van zijn sigaar en richtte toen zijn blik, nu doordringend en scherp, op de spreker. „Waar is Mikailian?" herhaalde hij toonloos. Pein zend ging hij voort: „Mikailian is spoorloos voor het ogenblik. Hij heeft zijn huis in Amsterdam ver kocht en vertrok op 30 October volgens zijn zeggen naar Constantinopel. De opbrengst van de verkoop van het perceel is ook inderdaad op 10 December op zijn naam overgemaakt naar het filiaal van het Crédit Lyonnais aldaar. Zijn meubilair is door een Zwitserse transportonderneming als transitogoed naar Constantinopel vervoerd. Het werd ingeklaard en in ontvangst genomen door een Turkse gemachtigde van Mikailian. De handtekening van die gemachtigde op de vrachtbrief is niet te ontcijferen Helmstra deed een paar behaaglijke trekjes aan zijn sigaar. „Onze vriend zelf ging in een zwarte Rolls-Royce van Amsterdam naar Wenen. Daar verkocht hij zijn wagen aan een zekere Hauffer, een oude zakenre latie van hem. En dan breekt het spoor van de Ar meniër af. Natuurlijk heb ik mijn eigen vrienden in Oost-Europa, die over betere speurders beschikken dan de plaatselijke politie, ingeschakeld. Maar tot nu toe zonder resultaat. Mikailian is ondergedoken mèt de millioenen, afkomstig uit de kluis van de Continentale in Amsterdam. Natuurlijk kan hij mij op de duur niet ontlopenMaar voor het ogenblik is hij de dans ontsprongen." Weer pauzeerde de bezoeker voor hij verder ging. „Je herinnert je, Gérard, dat nadat we de losse inhoud van jullie, voor het bergen van het geld gebruikte koffers in mijn wagen hadden geladen, ik jullie naar het Centraalstation heb gebracht, vjyi-1 waar jullie met de eerste trein naar Keulen zijn ver- trokken, als de gebroeders de VersignyWonder lijk dat de Amsterdamse politie jullie niet onder de buitenlandse reizigers van de vroege Zondagtreinen heeft gezochtMaar eigenlijk is dat niet zo vreemdDe recherche zocht een echtpaar; niet twee heren met een legaal paspoort en met bestem ming BazelIk ben toen verder gereden naar mijn huis in WassenaarVandaar stuurde ik jul lie die kleren achterna in twee koffers. Ik had jul lie verteld, dat ik binnen enkele dagen voor een dringende zaak naar Montevideo moest. Toen ik half November in Holland terugkwam en met Mi kailian wilde overleggen, hoe wij die massa contan ten zouden wegwerken, vond ik de vogel gevlogen. (Wordt vervolgd) Horizontaal: 1. pl. in Italië; 6. adellijke dame; 10. titel; 11. juiste gewicht; 14. water in Brabant; 15. deel van het hoofd; 18. deel van Amerika; 19. voorzetsel; 21. bevel; 22. grof; 24. gevaarlijke plaats in zee; 26. bijb. naam; 27. voorzetsel; 29. koningin (Fr.); 31. stad der oud heid; 32. zang noot; 34. zeevogel; 36. schrede; 38. naamloze vennootschap (Duits); 39. van gelijke waar-de; 41. visnet; 43. smook; 45. ter -attentie van (afk.); 46. episch dichtstuk; 47. in orde; 48. verstand; 50. vloerbedekking; 51. akelige; 53. meterton (afk.); 54. boom; 56. soort bij; 57. ambtshalve (Lat. afk.); 59. te zijner plaatse (Lat. afk.); 60. mil. vliegbasis in Nederland; 63. familielid; 65. vochtig koud; 67. afgelegen; 68. bergweide; 70. nieuw (Eng.); 72. jongensnaam; 74. meisjes naam; 76. water bij Rotterdam; 78. reeds; 79. leesteken; 81. windrichting (afk.); 82, wapen; 83. gebrom. Verticaal: 1. schaaldier; 2. slingerplant; 3. vo gel; 4. de onbekende (afk.); 5. soort onderwijs (afk.); 6. meisjesnaam; 7. voorzetsel; 8. familielid; 9. bedrijf; 12. schaakmeester; 13. losse naad; 16. rang in het leger (afk.); 17. prijs (afk.); 19. voegwoord; 20. stofmaat; 23. voor malig Nederl. eiland; 25. boom; 28. bloeiwijze; 30. afgodisch; 31. Utr. Ste delijk Orkest (fak.); 33. afzonderlijk; 35. insect; 37. strijdperk; 38. bouwland; 40. groet; 41. luchtvaartmij.; 42. knaag dier; 44. deel van het hoofd; 49. dwaas; 52. behoeftig; 53. kameraad; 55. bij woord; 56. vallei; 58. weersgesteldheid; 59. toestand van rust; 61. dus (Lat.); 62. inwendig orgaan; 64. jongensnaam; 66. Fr. pers. vnw.; 67. deel van Amerika; 69. titel (afk.); 71. voegwoord; 73. Oos terse jongensnaam; 75. plaats in Duits land; 77. gewicht; 79. vr. munt; 80. naamloze vennootschap (Duits). Horizontaal: 1. Aziaat - gros; 2. noen - urgent; 3. andijvie - F.A.O.; 4. leest - koran; 5. lt. - eend; 6. hiel - jarige; 7. ave - bananen; 8. bont - lol; 9. eo - ankd - bas; 10. erica - egaal; 11. stro - Emma. Verticaal: 1. analphabeet; 2. zone - ivoor; 3. iedereen - is; 4. anijs - tact; 5. vtl - nar; 6. tui - tjalk; 7. rek - anode; 8. G.G. - Oeral ge; 9. refrein - bam; 10. onaangenaam; 11. stonden - sla. De politie van Larnaca op Cyprus heeft gisteren met traan gasbom men moeten werken om een menigte uit el kaar te drijven die de vrijlating eiste van Cypriotische nationalisten. De me nigte die schreeuwde, schold en op de politiemannen spuwde, was samenge stroomd op een plein in Larnaca waar v«f jongeren waren veroordeeld wegens het trachten „met wapengeweld" de re gering van de Britse kolonie omver te werpen. Toen de menigte aanstalten maakte prikkeldraadversperringen te verwyderen die de politiemannen buiten het rechtsgebouw beschermden, kregen zij het bevel traangasbommen te ge bruiken. De vijf jongeren kregen gevan genisstraffen variërend van drie tot ne gen jaar. H.M. de Koningin heeft Donderdag middag op paleis Soestdijk een 22-tal kinderen uit het vluchtelingenkamp Spital an der Drau ontvangen. Deze kinderen vertoeven, op uitnodiging van het comité voor vluchtelingenhulp te Spijkenisse, voor de tijd van ongeveer drie maanden bij diverse gezinnen al daar. De kosten voor reis en verblijf worden geheel door de inwoners van Spijkenisse betaald. Tijdens de ontvangst werden de kinderen onthaald op limo nade, ijs en taartjes, terwijl het pop pentheater „De Vleermuis" uit Laren een voorstelling gaf van „De onzicht bare dief". De kinderen werden o.a. vergezeld doorde burgemeester van Spijkenisse.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2